LAATSTE BERICHTEN. In het boorden van Ierland. Verspreids Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. 3 FEUILL^TQlMr VER&OOPINGEN. ENZ. dam met 4805, Hoogeveen met 2300, Den Haag met 2079, Groningen met 2000, en voorts nog 24 boven de 1000 leden. Dan zijn er 40 gemeenten met minder dan 100 leden. In 79 gemeenten zijn Chr. Ger. gemeente scholen, waarvan er 39 gesubsidieerd worden door de Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs hulpvereenigingen 70. De Theol. school te Kampen telt 103 studenten. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldJ. M., Veere, wegens het tusschen zonsondergang en zonsopgang niet voeren van eene helder lich tende lantaarn met witte glazen aan den grooten top door een vaartuig, geen stoom- of zeeschip, de Z.-strooraen bevarende, tot f 5 b. s. 2d.; M. P. de V., Middelburg, wegens het als geleider van een aangespannen hond op een ten dienste van 't algemeen bestemden weg in Zeeland dit dier niet van een muilkorl te hebben voorzien tot 1 b. s. 1 d.J. v. H., A. J. K., Ylissingen, wegens het wegnemen van voorwerpen, aan de werken van een rijks kanaal gegroeid ieder tot 2 b. s. 2 d. met bevel tot teruggave van den beugel met stok aan de veroordeeldenW. H., Serooskerke wegens het bejagen van een anders jachtveld zonder acte en vergunning, tot 2 b. van f 10 s. 3 d. elke b. met verbeurdverklaring van het geweer of de geldswaarde daarvan. De ver oordeelde bij gebreke van uitlevering van dit geweer tot betaling van de waarde daarvan verwezen ad 10 s. 3 d. h.P. L., Oost- en West-Souburg, wegens idem, tot 2 b. van 3 s. 1 d. elke b.A. M. F., Ylissingen, wegens lo dronkenschap en 2o opgeven van een valschen naam tot 1 b. s. 1 d. en 5 b. s. 2 d.J. F., Ylissingen, wegens idem tot 2 b. s. 2 d. en 5 b. s. 2 d.J. A. v.O., W.F., J.C., E. B., J. C., Ylissingen, wegens 't verwekken van rumoer des nachts, ieder tot f 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapW. A. K., H. M., W. H., P. V., J. T. of F., J. K., Vlissingen, L. v. H., Goes, I. D. K., Middelburg, A. d. B., Oost- en West-Souburg, ieder tot 1 b. s. 1 d.W. L., W. de W., M. N., Vlissingen, ieder tot 2 b. s. 2 d.; W. J. C. v. W., Middelburg, tot 5 b. s. 2 d.W- K., Middelburg tot f 10 b. s. 3 d. En allen in de kosten van het geding. Naar men ons bericht heeft, is ook op het strand van Walcheren eene schildpad aan gespoeld, die 1 M. 30 lengte en een gewicht van 92 kilo heeft. Vermoedelijk is deze schild pad van dezelfde soort als die op de stranden van Zaamslag, Kruiningen en Waarde zijn aangespoeld, de zoogenaamde zeeschildpad Chelonia viridis uit Amerika en atkomstig van de eene of andere stoomboot. Het is een zeer merkwaardig dier. Naar De Zeeuw verneemt hebben zich voor de alhier vaceerende betrekking van vader en moeder in het Burgerweeshuis niet minder dan 70 sollicitanten aangemeld. Het sa'aris bedraagt ƒ400. Een »hoorder" uit Vlissingen is zoo beleefd ons het volgende te schrijven Jl. Maandag avond trad in het lokaal van den heer Kuijpers alhier als spreker op de heer J. Nienhuis van Delft, voorzitter van den Nederl. bond Maatschappelijk Belang. Ondanks het ver van uitlokkende weder was een vrij talrijk publiek, waaronder ook dames, aanwezig om met den begaafden spreker kennis te maken of de aangename kennismaking van verleden jaar te hernieuwen. Nadat de heer H. Loois, voorzitter van de Vlissingsche afdee- ling van M. B., een inleidend woord had ge sproken, hield de heer Nienhuis zijne aange kondigde voordracht over Maatschappij en Huisgezin. Het wenschelijke betoogende om het nuttige aan het aangename te paren, brak de heer Nienhuis in de eerste plaats bij vernieuwing met geestdrift een lans voor den bond Maat schappelijk Belang. In welgekozen bewoordingen wees hij op den grooten invloed, dien de vrouw in het algemeen, de moeder meer in het bij zonder op den gang der maatschappij kan uitoefenen, zich o. a. beroepende op uitspraken nGIS^AATËEHENIYGKV. Uit het Fr arisch, Van T- CHAPINS. Ik keerde mij om en zag den huisvader of de huismoeder aan de deur staan en mij met de armen wenken. »Kom toch eens hier." Ik ging terug. »Gij verkoopt kaarsen, niet waar »Neen." .Verkoopt gij geen kaarsen? Wat ver koopt gij dan?" »Ik verkoop niets." .Waarom hebt gij dan een zak op den rug .Omdat ik een voetreis maak." .0Het spijt mij dat ik u opgehouden heb. Wij hadden juist kaarsen noodig." Verderop deed meu andere veronderstellin gen, evèn vleiend voor mijn persoon. Men vroeg of ik kleeren verkocht, of boeken, of touw, ot band, of sieraden voor de jonge meisjes. Somtijds riep een oud moedertje met fletse oogen mij aan. »Arra\ Gij zijt soldaat, niet waar ma- bonchal (mjjn jongen)?" in dien geest van Theodoor Parker, Schiller en Henrik Ibsen. Waar de heer Nienhuis voor werklieden of minder gesalarieerde ambtenaren het wen schelijke van consumptieve coöperatie erkent, zij het dan ook alleen als tijdelijk geneesmiddel ter bestrjjding van een ziekteverschijnsel, sprak hij als zijne meening uit, ook in ver band met de onlangs te Arnhem gehouden vergelijking van consumptie-artikelen, dat het wachtwoord van Eigen Hulp uitsluitend en alleen is.algeheele verdwijning van de tus- schenhand", z. i. een staatsgevaarlijk drijven, zooals nog kortelings ook door het lid der Tweede kamer, den heer Lieftink, in het open baar werd betoogd. Bij dien strijd rekent de heer Nienhuis op den steun der vrouw, onze trouwe bondgenoote door het leven, die niet naast maar met den man strijdt, zijne zorgen deelt, zijn leed verzacht, zijn kommer weet te verlichten, die schatten helpt vergaderen van tijdelijk en eeuwig goedhaar wil hij tot zijne bondgenoote maken en haar roept hij toe, waar het bestaan van de tusschenhand op ieder ge bied wordt bedreigdKweekt voor ons in het huisgezin toekomstige strijders voor maat schappelijke belangen 1 Na deze rede, die met groote aandacht werd gevolgd, gaf de heer ISienhuis eenige voordrach ten indichtmaat als: Joan Wouters, fragment van H. J. Schimmel, Een huiselijk tooneeltje van Lau- rillard, de Brand en Het Gebed van Tollens, Een vers dat als een nachtkaars uitgaat van Lau- rillard en Meisjes en Bloemen. Talrijke blijken van bijval getuigden van de ingenomenheid dei- aanwezigen, die den heer Nienhuis ongetwijfeld een tot wederziens toeriepen. Te Borssele ontdekte men Maandag voor middag, onder het schooluur, brand aan het plafond van het schoollokaal. Bij onderzoek bleek dat het vuur uit den ijzeren rook uit gang op de zoldering was gevallen en een plank had doorgebrand, terwijl ook het dak vuur had gevat. Gelukkig kon een en ander spoedig worden gebluscht, zoodat de schade tot eene betrekkelijk kleine som is beperkt geworden. Over den vroeger medegedeelden schapen diefstal te 's Heerenhoek is thans meer licht verspreid. Door de bemoeiingen der rijkspoli tie is in de woning van den in arrest genomen verdachte W. N., de huid van een der ont vreemde schapen in beslag genomen, terwijl een ander dier der kudde te Rotterdam is opgespoord. Uit IJzendijke schrijft men ons Na de laatste Statenvergadering hoort men weinig meer over onze tram spreken, wat daarom nog niet 'oeteekent, dat de zaken niet vooruitgaan. Nu eene maatschappij in de plaats getreden is van het comité ter behartiging der be langen van de lijn Schoondijke—IJzendijke— Belgische grens, slaat ook de Belgische maat schappij van buurtspoorwegen weder handen aan het werkhare concessie voor de voort zetting der lijn op Belgisch territoir zal hoogstwaarschijnlijk vóór den 15den December in den Moniteur officiel te vinden zijn. De onteigeningen voor het Nederlandach gedeelte zijn zoo goed als afgeloopen, wat den grond betreftmen heeft evenwel het plan opgevat ook de boomen aan de westzijde van don weg IJzendijke—Watervliet te naasten, wat weder geene tegenkanting zal ontmoeten. Is eenmaal de Belgische maatschappij in het bezit der concessie, dan zal spoedig tot aanbesteding van rails, liggers en zand worden overgegaan. In de afgeloopen week hebben te Koe wacht weer onderscheidene diefstallen van hoenders en konijnen plaats gehadtot nog toe is het niet mogen gelukken de daders der diefstallen op te sporen. Aldaar is Zondag door een ingezetene een otter gevangen ter zwaarte van vijftien KG. Zonder dat het dier eenige kwetsuur bekwam werd het levend huiswaarts gebracht. Door het waterschap Hoedekenskerke is Maandag aanbesteed de levering van 7200 scheepston stortsteen. .Neen 1" .Heusch niet? Gij hebt toch een zak op uw rug, net als alle soldaten die met verlof gaan. Kom binnen, kom binnen 1 Ik heb ook een jongen, die soldaat is maar heel ver hier van daan, over de zee. Kom, drink een slokje whiskey, dat zal de vocht een weinig verdrij ven. Het is wel hard voor u dat gij genood zaakt zijt te reizen met den regen." Er zijn vele honden in Ierland. Telkens wanneer men een eenzame woning nadert, kan men zeker zijn van een grooten gelen hond te zien, laag op de pooten en onbehagelijk ineengedrongen, die onder een afschuwelijk gejank op u toeschiet. De eenige mogelijke afwisseling op dit programma is dat er som tijds twee van die heesten zijn, in plaats van een. Ik ben nog al redelijk moedig, maar ik heb altijd een groote vrees voor die gele honden gekoesterd, vooral als zij groot zijn. Ik weet dat hunne slagtanden, al zijn ze knobbelachti ger dan die der katten, niet minder scherp zijn. Gedurende een geruimen tijd moest ik bij dergelijke ontmoetingen altijd de vlag strijkenmaar op zekeren dag raapte ik op het strand een heel dikken stengel van Noorsch zeewier op, zoo dik als een kabeltouw en veel buigzamer, die mij een heerlijk overwicht bij dergelijke gesprekken verleende. Van toen af durfde ik iederen hond aan. Zjjn meester riep hem al, zoodra de twist be- Ingeschreven werd door de heerenJacs Jansen, voor 16999, O. van der Hooft, voor 18545, P. A. van de Velde, voor f 15890, deze wonen te Ternenzen, A. Oosters, voor f 19107, en A. M. Langeveld, voor f 18360. De levering is gegund aan den heer P. A. van de Velde, voor f 15890. Omtrent den brand te Amsterdam lezen wij in de Haarl. Crt. de volgende bijzonder heden De brand ontstond in het kleedermagazijn des heeren Kattenburg, magazijn De Insulinde, Kalverstraat, te ongeveer 5 uren. Het vuur verbreidde zich zóó snel, dat, voor de brand weer kwam, het magazijn des heeren C. J. Schravendijk, in Engelsche artikelen, en het Hotel Suisse, eigenaar de heer Hiller, mede aan getast waren en de drie perceelen één vuur gloed geleken. Toen wij te 6 uren in de Paleisstraat kwa men, vielen groote vonken om ons heen. De lucht was één roode klomp, terwijl een regen van vonken bet phantastische van het schouw spel verhoogde. De brandweer was ijverig aan het spuiten, doch de vlammen waren niet te blusschen, telkens en telkens werd weder eene nieuwe verdieping aangetast, terwijl de tegenoverlig gende perceelen groot gevaar liepen, daar de hitte alles blakerde. Een tiental logé's, het ge- heele dienstbodenpersoneel van Suisse werd gewekt en in nachtgewaad werden deze perso nen in het Poolsche koffiehuis opgenomen. De familie Kattenburg wist zich ook te redden, doch het jongste zoontje de achtjarige Herman, werd eene prooi der vlammen. De kinderjuffrouw dezer familie verkreeg hevige, doch naar wij vernemen niet levensgevaarlijke brandwonden. Ook het gezin des heeren Schravendijk ont kwam gelukkig aan de vlammen. Het schouwspel, dat zich voor onze oogen vertoonde, toen wij in de Kalverstraat waren, was ontzettend. De sissex/de vuurgloed verwoestte daar voor eene alsnog onberekenbare waarde, terwijl een veertigtal personen handenwringend het Poolsche koffiehuis binnengingen. Daar was de ontsteltenis algemeende dienstboden op bloote voeten vielen op de stoelen, jammerden over hunne kleederen, sieradiën, ja wat niet? Vreemdelingen zonder jas, boord of hoed liepen dooreen, in de verschillende talen nu om dit dan om dat roepende. Eene oude vrouw zatbij de kachel schreiende met koffie en brood in de handen, zonder dat het moedertje in staat was één dronk te nuttigen. In dien tusschentijd was de brandweer ijve rig werkzaam. Met vijf brandkranen, een zes tal stoomspuiten en de Jan van der Heyde kon beweerd worden dat men te half negen den brand meester was. Van dit o ogenblik af toog men aan het werk om de muren, die nog smeulden, omver te halen, en telkens werd dan ook een slag vernomeneen muur had men alweer na veel inspanning omgehaald. De perceelen aan de overzijde leden veel, zoowel door het vuur als door het watervooral de restauratie De Karseboom en het kleedermaga zijn De Tentoonstelling. De perceelen, grenzende aan de brandende huizen, rechts een sigaren winkel en links de melkinrichting, kregen slechts luttele waterschade. De brandweer verdient grooten lof voor haar actief optreden, daar hierdoor de andere per ceelen werden bewaard. De oorzaak van den brand is onbekend dat het vuur zich zoo snel uitbreidde, is onbegrijpelijk niet alleen voor ons leeken, doch zelfs voor de brandweer. Men zegt, dat de heer Schravendijk niet was geas sureerd deze heer was dan ook geheel ver slagen, toen het vuur met sarrende kronke lingen het volgepropte magazijn verwoeste. Uit het vorstelijk ingerichte Suissekonden alle personen bijtijds gered worden, zoodat alleen bij den heer Kattenburg, waar de brand ontstond, een menschenleven is te betreuren. Een jong brandweerman moet veel moeite gedaan hebben om het jongske te redden, doch vruchteloos. De Kalverstraat is geheel afgezet door politie, daar eene groote menigte volks zich op den Dam verdringt. De heer Kattenburg weerspreekt, zooals ook ons gisteren is gemeld, ten stelligste, dat de brand bij hem is ontstaan, en beweert, dat het vuur zijn oorsprong moet hebben gevonden in Ilit I II I m-wa—w— gon en deed mij opmerken dat ik het arme dier niet moest slaandat het het liefste hondje van de wereld was, behalve dat hij af en toe wel eens beet. Den avond van dien dag kwam ik langs heuvels en richtte mij in om den nacht aan den boegen rots door te brengen. Dat was een veel schilderachtiger kamp dan een aardappelveld of een hooischelf, maar ongelukkig ook veel minder geriefelijk. Ik ontwaakte nog voor het aanbreken van den dag met een gevoel van koude, waarvan de oorzaak te vinden was in een waterval, die zich des nachts gevormd had en boven van de rots neerstortte. Ik heb het hooren beweren door lieden die niet in staat zijn tot schertsen, dat een koud stortbad bij het opstaan, zeer gezond en ver sterkend is. Ik deel.dat gevoelen niet. Op een anderen middag passeerde ik in een verlaten streek een moeras, tusschen twee heuvelen gelegen, toen ik iets ontwaarde wat men in Ierland een shebeen noemt, dat wil zeggen een hut, waar een hosje gras boven de deur hangt, ten bewijze dat men er drank verkoopt. Een pad over een aarden dijkje, dat twee poelen stilstaand water scheidde, voerde naar de deur. Het denkbeeld om voor een goed vuur te kunnen zitten en mij te drogen, lachte mij toe en ik begaf mij er heen. Een varken stond in den regen in diep ge- een houten loods, aan den heer Schravendijk toebehoorende en op eene open plaats, tusschen de drie huizen staande. Dit zou in ieder geval het anders onverklaarbaar feit ophelderen, dat het vuur met eene zoodanige snelheid drie flinke perceelen kon aantasten. Zoo vernamen wij nog, dat een bediende van den heer Schra vendijk de eerste in dat huis was, die den brand bemerkte; dat hij daarop onmiddellijk de be woners heeft gewekt en dat niettemin zoowel hij als de leden der familie blootvoets en in nachtgewaad in de grootste overhaasting moesten vluchten, terwijl toen óók reeds de winkel brandde. Ten einde zich te kunnen redden had de bediende eene ruit te verbrijze len, waarbij hij zich op meer dan ééne plaats verwondde. Hij werd in het ziekenhuis van deze wonden verbonden. Uit een ander blad ontleenen wij de mede- deeling dat ook het magazijn der juweliers Dickhoff en Zalm, vlak over Café Suisse, zwaar beschadigd is. Ook het lokaal, waarin het be kende schilderstuk Amor en Venus is tentoon gesteld, kreeg zware schade. De assurantie, grootendeels ter beurze, bedraagt ettelijke tonnen. De geheime politie te Amsterdam had het Sinterklaasavond volgens enkele bladen bijzonder druk. Vooral de woningen van den politiecommissaris Steenkamp en van het hoofd der gemeente werden scherp in het oog ge houden en ieder, die daar een pakje afgaf, werd nagegaan. Misschien vermoedde men, dat de schandelijke aanslagen van het vorig jaar zouden herhaald worden. Men beweert zelfs, dat eene echte en welgemeende Sinterklaas verrassing, bestemd voor eerstgenoemden heer, op droevige wijze mislukt is. Het pakje scheen nl. gewantrouwd te worden, zoodat men bet zoo schielijk mogelijk in een bij voorbaat ge reed staanden emmer met water stopte. Natuur lijk zijn de onschuldige lekkernijen, die het bevatte, er toen helaas niet op vooruitgegaan Heden nacht zijn de gevangenen uit de militaire strafgevangenis bij Leiden ten getale van omstreeks 150, onder sterk militair geleidet per extra trein naar de strafgevangenis te Leeu warden overgebracht. Dezer dagen is te Tilburg een 15 jarig meisje, terwijl zij op de bovenste verdieping van het speelgoedmagazijn haars vaders in het donker eenige voorwerpen haalde, door een glazen vallicht gevallen en op de leuning eener zich daaronder bevindende trap terecht geko men, waardoor deze brak en een scherp stuk hout haar in het lichaam drong. Na smartelijk lijden overleed de ongelukkige den volgenden morgen. Te Groningen is Vrijdag een schoenmaker uit Nieuwe Schans, die zijne vrouw in het Academisch Ziekenhuis wilde bezoeken, bij het haastig overgaan van eene brug, welke reeds opengedraaid werd, ongelukkig tusschen de brug en een lantaarnpaal beklemd geraakt. Hij werd daarbij zoo ernstig gekneusd, dat ook hij thans in het ziekenhuis ter verpleging moeBt worden opgenomen. EenjjUtrechtsch geneesheer van den ouden stempel beveelt tegen koude voeten vooral nog eens met nadruk aan het dragen van vilten schoenen. Mevr. Carnot is voornemens een kerstboom in het paleis van het Elysée op te richten en aan 400 arme kinderen een feest te bereiden, door hun kleederen, speelgoed, versnaperingen enz. uit te reiken. Met dat doel heeft zij door generaal Brugère, chef van het militaire huis van den president, een brief laten schrijven aan de maires van de twintig arrondissementen van Parijs, met verzoek om elk 20 schoolgaande kinderen (tien jongens en 10 meisjes) aan te wijzen van acht tien jaren uit de beboef- tigste en verdienstelijkste gezinnen in hun arrondissement. In den brief wordt tevens te kennen gegeven, dat de onderwijzers en onder wijzeressen en de liefdadigheidsbesturen de maires wel behulpzaam zullen willen zijn met hunne inlichtingen om eene goede keus onder de kinderen te doen. Ten gevolge van de vele in Oostenrijk en Hongarije gevallen sneeuw hebben een aantal personen, het spoor bijster geworden, peins verzonken, naar het scheen, en ging niet zonder veel geknor een eindje voor mij uit den weg. Het huis was gebouwd van droge steen, hetgeen echter in sommige streken van Ierland een groote weelde is maar het was zoo oud dat het slechts in elka ir scheen te blijven hangen, dank zij de vele spinnen webben aan de muren. Het had slechts éen venster, waarvan de ruiten vervangen waren door een plank, »een houten ruit" zooals de Ieren zeggen. In éen woord, dit hutje beant woordde geheel aan het denkbeeld, uitgedrukt in de Iersche verklaring van wat men onder een huis verstaateen plaats waar men heen gaat als het regent. De deur stond open, ondanks koude en nevel, maar daar waren twee gezonde redenen voor: in de eerste plaats was het de eenige manier om iets te zien binnen in de woning en ten tweede kwamen er dikke grijze rookwolken uit de deur en vermengden zich met de dampen die uit het moeras opstegen, terwijl er door den schoorsteen slechts een fijn doorschijnend rookpluimpje opsteeg. Ik trad binnen. In het eerste oogenblik zag ik door den zwarten rookwaarin ik gehuld werd, niets dan den rossen gloed van een turfvnur doch weldra gewenden mijne oogen aan de duisternis en onderscheidde ik een man met bloote beenen, die op zijne hur ken zat en in het vuur blies, waarvan de gloed in zjjn rood haar weerkaatst werd. Dat was den dood gevonden. Alleen uit ééne plaats, in Hongarije, komt het bericht van zeven aldus omgekomen menschen. In 25 ververijen te Chemnitz is eene werkstaking uitgebroken. Niet meer dan een tiende der arbeiders zijn aan het werk. Door 1500 werkstakers wordt 33pet. Ioonsver- hooging verlangd. De Russische griep-epedemie heeft haar weg naar het westen genomen. Zij is te Hel- singfors en te Kopenhagen en ook reeds te Weenen uitgebroken. Te Londen kwamen een paar gevallen voor. Te Berlijn lijden duizenden aan de influenza. Hoewel niet gevaarlijk is deze ziekte hoogst onaangenaam. Zij kondigt zich dagen te voren door een ondragelijke vermoeidheid aan. Dan komt er hevige koorts gepaard met ijlen en hoofdpijn. Men gevoelt zich doodziek. Gewoonlijk duurt de koorts niet langer dan 24 uur. Dan is men binnen twee a drie dagen beter doch heeft zich in dien tijd zeer in acht te nemen om niet weder in te storten. 'sfxravenliage. Tweede kamer. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk justitie repliceerde de heir Domela Nieuwenhuis uit voerig. Hij was onvoldaan in alle opzichten, vooral in zake-Geelontkende dat deze een dronkaard of een schooier was geweesthij was een eerlijke, trouwe jongen met een warm hart voor de vrijheid. Gratie is voor hem een recht. Als de eerbied voor het gezag aan het tanen is, dan is dit de schuld van de gezaghebbenden zeiven, wegens al hun handelingen tegen de sociaal-democraten in het land. De sociaal democratische partij zal niet rusten voordat door de bestaande wanorde orde is gekregen. Zij zal macht tegenover macht plaatsen, wan neer het noodig mocht zijn. De afgevaardigde van Schoterland verklaarde niet beweerd te hebben dat de minister Du Tour met Jeanne Lorette op reis is gegaan, (De voorzitter interrompeerde hier den spreker en waarschuwde hem tegen beleedigingen), maar wel dat deze geen minister had mogen blijven en de liberale partij de schande draagt voor zijn aanblijven. Verder hield de heer Nieuwenhuis vol dat de justitie is een klassenjustitie en staafde dit door voorbeelden. Het zal der regeering eens spijten Geel niet in vrijheid te hebben gesteld. De sociaal-democraten zullen blijven arbeiden totdat de macht van het recht den doorslag zal hehben gegeven. De heeren Van Kerkwijk en Zaaier bleven sterk aandringen op bijzondere jacht vrijheid, met het oog op het nadeel, dat de landbouwers op de Zuid-Hollandsche eilanden van eenden ondervinden. De heeren Huber en Land drongen aan op een scherper toezicht ter bescherming onzer visscherij in territoriale wateren. De ministers van justitie en marine verze kerden dat op de visscherij in territoriale wateren scherp zal worden toegezien. Die voor justitie ontkende over de vorige regeering zich met afkeuring te hebben uitgespro ken alleen liet hij de handelingen van deze buiten beoordeeling. Het algemeen debat is hierop gesloten. Bij de artikelen is aangenomen, met 55 tegen 38 stemmen, een amendement om niét acht nieuwe ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten aan te stellen. FVankfort. De keizer is gisterenavond te elf uren vertrokken. Hij woonde te voren het eerste gedeelte van de voorstelling in de opera bij en inspecteerde vóór zijn vertrek aan het station de militaire wacht, aldaar te zijner eere opgesteld. Zanzibar. De toestand van Emin-pacha is gunstiger. Sofia. De regeering onderhandelt met de wapenfabriek te Steyer over de levering van 60000 Monnlicher geweren. de herbergier. Om hem heen zaten op groote steenen, of plat op den grond, een tien tal mannen zich te warmen. Van tijd tot tijd pookte een hunner bij wijze van afleiding de kluiten turf met z jjn blooten voet op. Zij schenen geheel verdiept in het genot, dat men vooral aan het hoekje van den haard smaakt, wanneer het buiten leelijk weer is. Ik nam ook op een steen bij den haard plaats en zei tot den waard »Geef mij een glas whiskey met warm water en suiker." Bij die woorden stond een der mannen op en kwam naar mij toe. »Zijt gij van plan om heel alleen te gaan drinken Hij zag er knorrig uit, met zijne gefronste wenkbrauwen en den knuppel, dien hij in de eene hand hield en met de andere streelde. Ieder zijner makkers had inderdaad zulk een knuppel, een shille lagh, »de mooiste zwarte doornstokken die men zien kon," naaBt zich liggen. Dat was niet zeer geruststellend. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2