N. 291. 132 Jaargang. 1889. Maandag 9 December. Brieven uit de Hofstad. Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent.' Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 1—7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: BEKENDMAKINGEN. PATBNTBN. Middelburg 7 December. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. MHHUIIM lU.Silll' IOIIMM. Thermometer. Middelburg 7 Deo. vm. 8 u 30 gr. m. 12 u 31 gr. av. 4 u. 34 gr. F Verwacht Z. O. wind. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Pbijl, te Zierikzee: A. O. db Mooij te Tholen: W. A. van Advertentiën Nieuwenhtjijzen en te Terneuzen: M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekbandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te een nu* advertentie-bureau's van Nijgh Van Dit mak te Rotterdam, de Gebr. Belineante, te 's Gravenbage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de patenten van het tweede kwartaal dienstjaar 1889/90 ingevuld gereed liggen en dat tot de afgifte daarvan ten raadbuize zal worden gevaceerd van den 11 December tot den 21 December des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uur. De belanghebbenden worden mitsdien aan gemaand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze dooi den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan buis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, hun patent of een afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar bet behoort, den 6 December 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN. 6 December 1889. Als deze brief onder de oogen der lezers van de Middelburgsche courant komt zal de groote strijd over aanneming of verwerping van de onderwijswet zijn beslist. Nog beden wordt de stemming verwacht. Over den uitslag daarvan in bespiegelingen te treden zou derhalve thans geen reden meer hebben, al zou met bijna volkomen zekerheid kunnen beweerd worden, dat het ontwerp door de Eerste kamer zal worden goedgekeurd met ongeveer 28 tegen 22 stemmen. De weifelaars hebben in de laatste dagen in bun binnenste positie gekozen en daarvan, zjj het ook niet in openbare redevoeringen, toch genoegzaam doen blijken om de rekening als boven te doen 'opmaken. Alleen de verdediging van den minister Mackay, die, terwijl ik dezen schrijf, aan het woord is, zou nog eenige wijziging in de stemmen-verhouding kunnen brengen, doch dien zeker niet ten voordeele maar slechts ten nadeele van het ontwerp alleen zij, die thans voornemens zijn vóór te stemmen, zouden misschien nog kunnen om draaien tengevolge van de eene of andere uitlating van den minister, die bun mishagen mochtbekeerlingen voor zijn stelsel zal bij zeker niet meer maken. De debatten in de Eerste kamer geven aan de zjjde der oppositie blijk van een stelselmatige verdeeling van arbeidiedere spreker had te voren een bepaalde rol op zich genomen door zich te belasten met in hoofdzaak een zeker onderdeel van hetgeen tegen bet ontwerp is aan te voeren te bespreken. Op die wijze zjjn dan ook door de tegenstanders doorwrochte redevoeringen geleverd, die de taak des ministers niet gemakkeljjk hebben gemaakt. Al zal dus de motie der Liberale Unie niet de door de groote meerderheid der afgevaar digden gewenschteuitwerking hebben, die uiting ran bet liberale deel des volks is toch van niet geringe beteekenis. Het is evenwel de vraag of zij ten goede zal leiden. De vrees schijnt niet geheel ongegrond, dat zij de tegen standers van het ontwerp, die toch in niet geringen getale in den lande zijn, zal verster ken in hunne afkeurende oordeelvellingen, en dat op die wijze de oppositie ook nog na aan neming der wet krachtig zal worden voortgezet. Zoo zouèin werkelijk zij in het geljjk worden gesteld, die beweren, dat de schoolstrijd bij verheffing van het nu aanhangige ontwerp tot wet toch niet zal beëindigd zijnde rollen van aanvallers en verdedigers zouden alleen zijn verwisseld, zoodat de vrede toch niet zou gekocht zijn, welke kostbare offers daardoor ook gebracht werden. Misschien betreuren dan zij, die ze brachten, de offervaardigheid nog spoedig genoeg. Natuurlijk zou de uitkomst niet enkel aan bet votum der Liberale Unie te wijten zijn, maar daaraan zou toch lang niet alle invloed daarop kunnen worden ontzegd. Moge de naaste toekomst die vrees jjdel doen bljjken! Door de redactie van dit blad werd er reeds op gewezen boe een toevallige omstandigheid, gepaard aan een zekere indiscretie, een der groote bladen in staat stelde het rapport van de door de Liberale Unie benoemde commissie in zake belasting-hervorming openbaar te ma- ben voordat andere couranten dat stuk had den ontvangen. Het komt mij voor, dat ook in een ander opzicht indiscreet is gehandeld door een of meer der afgevaardigden ter laatste Unie-vergadering. Immers daar werd besloten, dat het aan de orde gestelde onderwerp in comité-geDeraal zou worden behandeld, zoodat. de beraadslagingen geheim zouden blijven, maar dat enkel het resultaat zon worden medegedeeld aan het einde der vergadering. Dat resultaat nu is niets anders dan de aan neming van de motie-Willeumier. Deze mocht dus, onder opgave van de stemmen-verhouding, worden bekend gemaakt, meer niet. En toch konden wij al spoedig na de vevgadering lezen, dat ook mr Bloembergen eene motie bad voor gesteld, boe de motie luidde, met hoeveel Btem- men tegen en vóór die werd verworpen en zelfs wie van de afgevaardigden vóór en tegen het ontwerp en de motie's hebben gesproken. Voorwaar een vreemde wijze van geheimhou ding van de debatten Zulk een eigenaardige opvatting van een opgelegden plicht tot ge heimhouding verdient afkeuring. Zonderlinge opvattingen ontmoet men na tuurlijk meermalen. Nog dezer dagen kon men in de Haagsche bladen lezen, dat dezelfde luitenant, die gisteren voor de rechtbank alhier moest terechtstaan als beklaagd van te hebben deelgenomen aan een tweegevecht, gedurende de maand December zitting zou hebben in den krijgsraad. Hij, die heden als beklaagde ver schijnt en tegen wien gevangenisstraf wordt gevorderd, zit dus morgen, misschien wel dien zelfden dag, als rechter over anderenhij, die over acht dagen misschien veroordeeld wordt en tot het ondergaan van zijn straf wordt opgeroepen, zal terzelfder tijd nog mede vonnis vellen over andere beklaagden. Wellicht ver zoekt hij nog uitstel voor het ondergaan van de gevangenisstraf op grond, dat hij in den krijgsraad niet kan gemist wordenZouden de militaire autoriteiten somtijds opzettelijk dien luitenant voor den krijgsraad hebben aangewezen, nog hangende zijne eigene straf vervolging, om daardoor een afkeurend oordeel uit te spreken over de .groote dwaasheid" der burgerlijke wetgeving, die het duel straft Onmogelijk is het niet, want bij iedere ge legenheid, die aanleiding geeft tot de overweging of niet een duel .noodzakelijk" is, zooals het in militairen mond heet, plegen de wapen broeders van den betrokkene die vraag toe stemmend te doen beantwoorden, m zetten zij op die wijze tot een tweegevecht aan, ondanks de strafbaarstelling ook van zoodanig aanzetten. Dit feit is zóo overbekend, dat thans zelfs den minister van oorlog openlijk is verweten den bedoelden luitenant te hebben gedwongen tot duelleeren. Het spreekt vanzelf dat zijne excellentie zich wel zal gewacht hebben voor die strafbare inmenging, gesteld al dat hij het gevoelen van de overgroote meerderheid van officieren deelt, dat een klap in het aangezicht duelleeren noodzakelijk maakt. Een dergelijke opvatting van hetgeen de eer eischt is misschien nog te verdedigen, hoewel men voor een klap toch altijd nog wel op andere wijze voldoening kan erlangen, maar met die opvatting is niet wel overeen te brengen de wijze, waarop ook nn weer het be doelde tweegevecht heeft plaats gehad. Aan de eer is wellicht voldaan als men zijn tegen partij bijv. met den sabel heeft bevochten, en men hetzij een wonde heeft toegebracht, hetzij gebleken is niet tegen hem opgewassen te zijn in het hanteeren van het wapen. Maar wat te zeggen van een duel op het pistool Het is toch duidelijk, dat men zijn tegenstander niet voor zoo'n kleinigheid wil dooden der halve schiet men opzettelijk mis. Is dat voldoen aan de eer of kinderspel De leden der Eerste kamer, die tegen het wetsontwerp tot wijziging der schoolwet stem den, waren de heeren Six, Kappeyne, Breuning, Vlielander Hein, Muller, Bultman, Pijnappel, Prins, Donker, Alberda, Van der Goes, Moo- lenburgh, Van Swinderen, Van Lier, Coenen, De Vos van Steenwjjk, Welt en Van Eysinga. Voor stemden de heeren: Mei vil van Lijnden, Van Nispen, Regout, Van Tienhoven, Van Akerlaken, Van Royen, Hengst, Huydecoper, De Bruyn, Viruly, Smits van Oyen, Stork, Blussé, Vening Meinesz, Van Gennep, Verheyen, Pyls, Van Weideren Rengers, Van Nagell van Ampsen, Van den Breggen, Blijdenstein, Fransen van de Putte, Wertheim, Van Pallandt, Thooft, Van Zuylen van Nyevelt, Magnée, L. van Nispen, Insinger, mr P. J. A. Smitz en de voorzitter. Afwezig was de heer Henry Smits, De kamer is hierna gescheiden tot Maandag 16 December te 2 uur ter behandeling van het ontwerp voor een cocsignatiekas en ter be noeming van een commies-griffier. Bij de verdere behandeling der begrooting voor justitie in de Tweede kamer betoogde Vrjjdag de heer Dornela Nieuwenhuis dat het wantrouwen in de onbruikbaarheid der rechter lijke macht wortelt in de rechtsongelijkheid en dat het geloof aan een klassen-justitie zjjn oorsprong vond in de ongelijke behandeling van beklaagden. Waar Jeanne Lorette licht werd gestraft, baron Van Heeckeren werd gegratieerd, blijft Geel, die in hevige gemoedsbeweging op den commissaris van politie Stork schoot, in de gevangenis. Hoe denkt vroeg hij de minister over diens invrijheidstelling, over schadeloosstelling aan preventief gevangenen, over afschaffing van ljjfstraffen in gevangenissen Als hoofd der magistratuur kwam de minister van justitie dadelijk tegen die door niets ge rechtvaardigde of bewezen beschuldiging op, hoog houdende de onkreukbaarheid der magi stratuur. Dese verklaring werd begroet met bravo's van alle kanten, waarop de heer Dornela Nieuwenhuis uitriep»Dit bewijst juist de klassen-justitie." De minister noemde de ver dachtmaking door een onschendbaren afgevaar digde onverantwoordelijk en bleef de invrijheid stelling van Geel weigeren. Maandag wordt de behandeling van die be grooting voortgezet. Bij een nader overleg met de regeering om trent het ontwerp tot nadere wijziging van de wet betrekkelijk de inkwartiering en het onder houd van het krijgsvolk enz. werd door de commissie van rapporteurs uit de Tweede kamer tot de regeering de vraag gerichtof alle uit gaven zonder onderscheid, door de gemeenten gemaakt voor hetgeen in de gebouwen tot inkwartiering noodig is, haar vanwege het rijk zouden worden vergoed. De minister antwoordde hierop, dat het in de bedoeling der regeering ligt bij eene eventueele bekrachtiging van het ontwerp een kon. besl. uit te lokken, waarbij reglementaire bepalingen zouden worden vast gesteld ten opziohte van het hier bedoelde geval. Op grond van andere bezwaren heeft de minister evenwel eene redactie-wijziging toe gezegd. Mede werd gevraagd hoe de commandant van troepen, die ingekwartierd moeten worden, zal hebben te handelen, wanneer de burgemeester weigerachtig is een gebouw aan te wijzen, waarop de minister antwoordde dat de burge meester door die weigering zou handelen in strijd met een stellig voorschrift der wet. Bij kon. besluit is aan den luit.-kol. A. L. van Loon, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van militie-commissaris in Drente, behoudens aanspraak op pensioen, en tot militie-commissaris in Drente benoemd de gepens. kol. W. Schuurman. Verder is A. W. Nieuwenhuis, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2e kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in Ned.- Indië. Het bericht, dat de laatste Indische mail bracht, als zou generaal Van der Heyden deD wensch hebben te kennen gegeven om het volgende jaar ontheven te worden van zijne betrekking van kommandant van koloniaal invalidenhuis Bronbeek is, naar de Arnh. Ct van de best onderrichte zijde verneemt, ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Ten behoeve van eenige werken aan het kanaal Ternenzen-Gent kocht de staat der Nederlanden eenigen grond van een bier brouwer-wethouder fe Sas-van-Gent voor ƒ45 500. Bij het koopcontract was de bepaling ge maakt dat de verkooper eerst dan betaling van het verkochte zou ontvangen, wanneer hij het bewijs leverde dat de grond onbezwaard was met hypothecaire of andere schulden. De verkooper failleerde in dien tjjd en nu dagvaardde de staat den curator tot ontbin ding der overeenkomst op grond van wan prestatie, nl. het niet leveren van bewijs voor de onbezwaardheid van den verkochten grond. Zoowel bij de Middelburgsche rechtbank als bij het hof werd de staat in het ongelijk ge steld en berustte in deze uitspraken. Hoewel het onderhavige goed was verkocht door den eersten hypotheekhouder, bleef de overeenkomst bestaan, de curator legde een be wijs over van onbezwaardheid, afgegeven door den bewaarder der hypotheken, verlaagde den eisch tot 36 000 behalve de renten, en Donder dag werd deze vordering voor den Hoogen raad bepleit: voor den curator door mr. Vaillant en voor den staat door mr. Thorbecke. Volgens mr. Thorbecke was de voorwaarde, aan de betaling verbonden, niet vervuld door de eenvoudige overlegging van een bewijs van den bewaarder der hypotheken, want de hypotheek houders waren wel te vinden geweest voor het royement hunner hypotheken, daar zij wisten dat er van hun geld toch niets terecht kwam. Volgens reeht en billijkheid zou de eischer toch ook niet kunnen verlangen dat de staat, die het onderhavige goed weder van dengeeu, die het van de hypotheekhouders had gekocht, had overgenomen, nu tweemaal den koopprjjs betaalde. De conclusie van het O. M. deelen wij later mede. Dagbl Van al de verschillende school-en andere feesten, bij gelegenheid van den Sint Nicolaas der jeugd bereid, kuDnen wjj onmogelijk afzonderlijk melding maken. Tot ons ge noegen mogen wij echter constateeren dat op vele plaatsen in Zeeland door vriendelijke handen den goeden naam van den bisschop alle eer aangedaan en den kleinen veel genoegen verschaft is. Van onderscheiden kanten meldt men ons dat jongens door het broze ijs vallen en behalve een nat pak zich ook een schrik op 't lijf halen. Dat is telken jare het geval en alleen dan, wanneer knapen hunne onvoorzich tigheid met verlies van hun leven boeten of er buitengewone daden van zelfopoffering te vermelden zijn, is er voor ons aanleiding daarvan mededeeling te doen. Zooals uit eene in dit nommer voorkomende advertentie blijkt, zal door de afd. Vlissingen van de Ned. Bond Maatschappelijk belang a. s. Maandagavond eene openbare, voor ieder toe gankelijke bijeenkomst gehouden worden. Als spreker zal optreden de heer J. Nienhuis van Delft, die in der tjjd de bedoeling van' den bovengenoemden bond op zoodanige wijze uit eenzette, dat wij gaarne de aandacht op zijne lezing vestigen en den wensch uiten dat hij velen onder zijn gehoor tellen mag. Heden nacht te ongeveer twaalf uren is er brand ontstaan in het op den zeedijk te Westkapelle aanwe/.ige stroo, behoorende aan den polder Walcheren. Ongeveer 6 a 7000 bossen stroo zijn verbrand. Oorzaak onbekend. De ambtenaar bij 's rijks belastingen de heer M. d'Olieslagers te Biervliet is verplaatst naar Zandberg bij Hulst, en wordt vervangen door den heer Harekam te Afferden in Limburg. De heer J. A. van Rossenberg, brigadier der brigade maréchaussee te Sluis, is bevorderd tot wachtmeester bjj die brigade. Vrijdag middag omstreeks 2 uren arri veerde te Sluis de stoomboot Willem Leopold, gezagvoerder de heer J, P. Lejjsennaar, welke, evenals de booten de Stad Sluis en de Stad Brugge, een geregelden dienst tot vervoer van personen en goederen tusschen Sluis en Brugge zal onderhouden. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens bericht van den inspecteur over het loodswezen enz. te Rotterdam, door een Burghsluisscben schipper in zee is opgevischt eene reddingboei, gemerkt: Sehevenirtgen 20 Hubert Johan en een stuk zwaard gemerkt Eba. Men is begonnen met de overbrenging der verpleegden van Ommerschans (welke in richting met 1 Jan. wordt opgeheven) naar de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Daarmede zal men eiken dag doorgaan tot allen zijn overgebracht. De vrouwelijke verpleegden uit Veenhuizen worden, in de volgende week te beginnen, naar Oegstgeest overgebracht, iederen dag ten getale van 40. In vele gedeelten van Nederland was de verhouw en de opbrengst van suikerbieten dit jaar zeer aanzienlijk. In het land van Maas- en-Waal wordt de opbrengst van dit gewas alleen in de gemeente Dreumel op f 150.000 geschat. Dat hiermede in verhand de suikerfabrieken veel pulpe als veevoeder aanbieden, laat zich denken. Uit Roosendaal bericht men, dat aan de suikerfabrieken de aflevering van pulpe nog nooit zoo groot is geweest als dit jaar. Niet minder dan drie speciale treinen zjjn daar dagelijks noodig voor het vervoer van pulp en suiker. Ook per as en per schip is de ver zending zeer belangrijk. Dientengevolge zijn ook de prijzen der pulpe laag, vooral bij ruimte aan ander wintervoe der voor het vee. Uit Roosendaal wordt die prijs nog op ƒ1.60 per 1000 kg. opgegeven in eenige streken van Noord-Brabant wordt de pulpe echter voor 75 cent, bij groote hoe veelheid, zelfs voor 60 cent per 1000 kg. aange boden. Verleden jaar was de prijs ƒ2 h 2.50. (Ldb. Ct.) Een deurwaarder te Amsterdam deed ex ploit bij een bewoner der vierde verdieping van eene woning. Een der medebewoners legde op het portaal eenige knikkers, tengevolge waarvan de deurwaarder bij het heengaan van al de trappen viel en zich zóó bezeerde, dat hij in een rijtuig moest worden thuisgebracht* Een brutale oplichterij is te 's Hage ge pleegd. Een dienstbode vervoegde zich in een mantelmagazijn aldaar, voorgevende een regen mantel te willen koopen. Toen zij het gewenschte kleedingstuk had aangepast, verzocht zij, het »haar vrijer even te mogen laten zien", die buiten wachtte, en van wien zij den mantel als St. Nicolaas-geschenk zou krjjgen. Het verzoek werd toegestaan. De dienstbode echter, in plaats van dadelijk terug te komen, zooals zij beloofde, is met den mantel verdwenen, en men heeft haar tot dusver nog niet kunnen wedervinden. Onder de gemeente 't Zandt is de boerderij van den heer Huizinga gedeelteljjk verbrand. 27 stuks hoornvee, 14 paarden en een groote partjj graan zijn een prooi der vlammen ge worden. Te Hees bij Nijmegen is een 67jarig land bouwer bij het ophalen van een emmer water uit een diepen put daarin gevallen. Hoewel hij spoedig werd gered, is hjj toch aan de gevolgen overleden. Terwijl er in Nederland waarlijk een poging wordt aangewend om de voorschriften betreffende de vaccinatie te beperken, heeft in Duitschland het tegenovergestelde plaatB. Door het opperbestuur van het leger is bepaald, dat voortaan de reservisten, die voor de eerste oefe ning opgeroepen worden, gevaccineerd moeten worden tenzij ze in de laatste twee jaren de pokken mochten gehad hebben of met goed ge volg gevaccineerd zjjn. De arbeiders der Zuid-Londensche gas- maatschappjj hebben een beroep gedaan op de vereeniging van kolendragers te Londen om zich bjj hen aan te sluiten en het werk te staken. De vereeniging heeft haar medewer king toegezegd. De gasstokers te Manchester hebben eveneens het werk gestaakt. De gemeenteljjke gasfa brieken werken thans met vrijwilligers, wat bjj den dikken mist, die Donderdag boven de stad hing, groote ongeriefeljjkheden teweeg bracht. In de suikerfabriek »Swolenowes" te Praag is een met 30,000 centenaars belaste vloer ingestort, waardoor 5 arbeiders gedood en 8 zwaar gewond werden. Een kassier van de Amerikaansche schat kist, C. Edw. Silcott, is met doll. 72,000, die hjj aan parlementsleden te Washington moest uit betalen, verdwenen en naar Canada gevlucht. Het huis van afgevaardigden heeft eene com missie benoemd om de zaak te onderzoeken. Van 30 November tot 7 December. Vlissingen. Gehuwd: J. Maliepaard, jm. 25 j. met L. A. Maas, jd. 20 j. I. Sohier, jm. 23 j. met P. van Kleeven, 23 j. P. Wil- ïems, jm. 23 j. met H. J. Malipaart, jd. 24 j. Bevallen M. P. J. Aspeslagh, geb. Cullier, z. H. Burgerhoff, geb. Plasse, z. M. C. van Zalen, geb. Bakker, d. M. A. Groenewald, geb. Parras,. d. S. M. van Bel, geb. Canbier z. P. J. Antheunissen, geb. Ketting, d. C. Lefévre', geb. Kokelaar, d. M. A. van Rosevelt, geb* Salomé, z. S. de Wolf, geb. Van Wallenburg, d. Overleden F. M. Carel, man van M. A. van Rossum, 70 j. J. C. J. van Splunder, z. 5 m, J. H. Schejjheler, ongeh, z. 32 j. G. H. Lenj. meng, z. 11 m,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1