N°. 289. 132 Jaargang. 1889. V rijdag 6 December. SCHEEPVAART. 8 FEUILLETON* Een handige vangst Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—J Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 5 December. w. ttllll) IJISI Ii(,Silli: COURANT. Thermo meter. Middelburg 5 Dec. vm. 8 n 35 gr. ai. 12 n 38 gr. av. 4 u. 38 gr. F Verwacht O. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoeB: A. A. W. Bolland, te Krainingen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. O. de Mooij te Tholen: W. A. van Advertentïën Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. - Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de i moeten des namiddags te een uur advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, de Gebr. Belinpante, te 's Gravenhage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. i aan het bureau bezorgd zyn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zy des avonds nog worden opgenomen De burgemeester van Middelburg, maakt bekend dat in het Haring-vliet nabjj Helle- voetsluis, in de maanden December en Ja nuari a. springproeven zullen worden genomen met geladen torpedo's en dat zoolang het vaar water daardoor onveilig is, waarschuwing zal worden gegeven door vaartuigen van den tor pedo-dienst, die fde roode vlag in top voeren en zich ongeveer 300 M. boven en beneden het onveilige terrein zullen ophouden. Middelburg, den 4 December 1889. De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arr. Zutfen, ter standplaats Deventer, A. Huender, thans notaris te Vaassen. By kon. besl. is aan dr. J. Pijnappel, zich schrjjvende J. Pijnappel Gz., eervol ontslagen hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, een pensioen verleend van 3000 'sjaars. By het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp houdende machtiging op den gouv.- gen. om ten behoeve van het vervoer van suikerriet, tijdelijk de kustvaart binnen Neder- landsch-Indië te vergunnen aan Bchepen, varende onder vreemde vlag, verlangden ver scheidene leden der Eerste kamer eenige nadere mededeeling omtrent de bedoeling van deze voordracht. Bedoelt zij machtiging op den gouv.-gen. om bij algemeene verordening de kustvaart betrekkelijk aanvoer van bibit vrij te laten, of wel hem te machtigen dispensatie te verleenen aan bepaalde schepen op een be paalde aanvraag Ook vroeg men of de smok kelhandel door dezen maatregel niet in de hand zou worden gewerkt Sommigen wenscbten de machtiging voor een bepaalden tijd te ver leenen, om niet te lang inbreuk te maken op de scheepvaart-regeling voor Indië geldend. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3 Februari 1890 en volgende dagen te 's Gravenhage een exa men zal plaats hebben a. voor 80 plaatsen als kommies der 4de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene bezoldiging wegens trakte ment en toelage van ƒ480 'sjaars, voor welke betrekking in aanmerking kunnen komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, onge huwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud zijn, en voldoende ervaren in bet lezen, schrijven en de eerste gronden der rekenkunde, dewijl de hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen Uit het Engelsch. van C. L A C E Y. »Ik ben nog slechts een maand in Enge land", zei Hetty. >Maar gij hebt reeds getoond te weten, van waar wy komen en waar wij heengaan," merkte Andrey aan. De jonge man glimlachte over die nauw verholen uitdaging en zei: »En gij zyt verwonderd, hoe ik dat weet zei hij. >Dat raadt gij nooit; maar ik zal het u behoorlyk zeggen als de tijd gekomen is. Vergeef my dat ik eerst de rol van vrager gespeeld heb. Hoe komt het dat gij zonder geleide reist Huichelaar die hy was 1 Hij wist alles beter dan de meisjes zelf en behoefde niets te vragen. »Het is eenvoudig genoeg; behalve die ingewikkelde familie-relatiesdie men moet uiteen zetten", zei Andrey. »En ik geloof dat ik vrij wel op de hoogte ben van die bijzonderheden. Verbeter mij, zoo ik mij vergis. Uw moeder die de zuster van mijn vader was trouwde eerst met een broer van sir Hollis Towers van Castle Crom well, in Cumberland en daarna met den beer jSamuel Bolton, een weduwnaar, wiens eerste dienst hebben, op 34 jaar, en voor gepaspor teerde onderofficieren of andere militairen die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald 6. voor de betrekking van deurwaarder der directe belassingen bedoeld bij 3 en 4 dei- resolutie van 2 October 1888 no. 7 (Verz. no. 111). De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk vóór 1 Janu ari 1890 bij het departement van financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tnsschenkomst van de .eontröleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn om trent de verdere vereiscbten en de stukken, welke bij de voorschriften moeten worden over gelegd. In een deel der oplaag van ons nommer van gisteren konden wij nog opnemen dat bij bet verder debat in de Eerste kamer over de schoolwetherziening bet ontwerp door den heer Muller werd bestreden. Hij achtte het ongrond wettig en het subsidiestelsel voor de bijzondere school ook wegens de consequentiën hoogst gevaarlijk. Het neutraliteitsbeginsel der openbare school is opgenomen ten gunste der kerkelyken, die het juist gebruikt hebben om die school te bestrijden. Het ontwerp zal sectarissen kweeken in hart en nieren des volks. De beer Prins bestreed sterk bet subsidie stelsel als strijdig met 's lands belang en de roeping van den staat. Aan vrede geloofde bij niet, de kerkelijken zijn niet zoo licht te be vredigen. De beer Van Lier bestreed bet wegens het subsidiestelsel, dat een oneerlijke concurrentie schept tusschen het bijzondere en openbare onderwijs. De bijzondere school zal vrij zijn, de open bare niet. De beer Yan Swinderen bestreed mede krach tig het ontwerp als nadeelig voor de openbare school. Ook de beer van Steenwyk was er tegen. »Hoe de stemming zal uitvallen, schrijft de N. R. Ct. in haar kameroverzicht van heden, is uit de debatten tot heden nog niet op te maken. Vijf voorstanders, de heeren De Bruijn, Verkeyen, Yan Zuylen, Wertheim en Yan Lynden, hebben tot nu toe bet woord gevoerd, tegenover negen tegenstanders, nl. de heeren Muller, Van der Goes, Prins, Six, Van Eysinga, Van Swinderen, Alberda, De Vos van Steenwijk en Van Lier. Maar of deze verhouding maat staf zal zyn bij de eindstemming, schijnt be twijfeld te mogen worden." {Zie verder laatste berichten.) In de^T weede kamer werd bij de voort gezette behandeling der Indische begrooting door den heer Kerdijk de wenschelijkheid aangetoond van de overseining van de namen der gesneuveldenook van die der mindere militairen. De minister handhaaf de daartegen zijn bezwarenhij achtte het defensieplan van Java onbegonnen werk vrouw toevallig een zuster was van denzelfden sir Hollis en ook een zuster van de moeder van juffrouw Pascoe. Ben ik in de war >Volstrekt niet. Welnu, de heer Bolton of liever mijn stiefvader is zeer ziekelijk en heeft veel verliezen geleden. Hij ziet zeer ongaarne dat mama hem verlaat, zelfs voor eenige uren. Hetty beeft bij mij gelogeerd, daar zij liever niet in een hotel ging en majoor Pascoe werd onverwachts naar Castle Crom well ontboden. Bijna onmiddellijk na zijne aankomst telegrapheerde hij aan Hetty dat zij bij hem moest komen en dien bruinen tasch mede brengen die daar in het net ligt. Wij weten volstrekt geen bijzonderheden". »Hm »Hetty was bang dat haar vader niet wel was dat hem iets overkomen is »Papa is niet sterkdaarom heeft hij verlof gevraagd", viel Hetty in. »Maar ik hoop en vertrouw dat die be zorgdheid overbodig is. Ik bood aan om haar te vergezellen en toen hebben wij het zoo ge schikt. Het daed er natuurlijk niets toe of mama ons al naar het station bracht, daar zij toch onmogelijk mee kon gaan en zij kon ook niemand meegeven en met ons tweeën gaat het ook heel goed. Wij kunnen elkaar best beschermen". Andrey voelde zich nu heel dap per en was al haar angst van zoo even ver geten. »Zooals gij getracht hebt mij te leeren", zei de heer Jacob Howells droogweg. Andrey geweersverandering te kostbaar, verbooging der kapiteins-pensioenen ontijdig, en sprak de geruchten omtrent een vermindering van de weduwen- en weezenpenBioenen der officieren tegen. Met de behartiging der ze delijke belangen van het leger hoopte hij met gematigdheid voort te gaan. De heer Norman besprak nogmaals de Atjehzaak, naast de vrijheid van den bevelheb ber wil hij scheepvaartregeling volgens het plan van den heer Laging Tobias, de vestiging van een nieuw kust-etablissement en op poli tiek gebied wenschte hij een afwachtende houding tegenover den vijandherstel van het sultanaat, wanneer het afgesmeekt wordt door den sultan en afscheiding van de ondevhoorig- heden van Groot Atjeh. Bij de hervatting van de behandeling der Indi sche begrooting in de avondvergadering bracht deheerGoekoop bezwaar in tegen de bestemming van het oude, dikwijls gerepareerde stoomschip Banda tot opnemingsvaartuig ten dienste van de hydrographie en vroeg of daarover de ad viezen van de hydrografen waren ingewonnen. De minister veronderstelde dit laatste en ver dedigde de geschiktheid van de Banda voor opnemings vaartuig. Het hoofdstuk uitgaven in Indië werd zonder stemming aangenomen. Bij de uitgaven in Nederland verklaarde de minister zich homogeen met den heer Bool, dat de gelegenheid om in Indië tot het afleggen van grootambtenaarsexamen te worden toege laten moet blijven bestaan, maar hij kon den heeren Bool en Donner niet toegeven, dat bet afleggen van examen in onverplichte vakken niet zou mogen mede tellen bij het opmaken der ranglijst. Dat was ook het gevoelen van den heer Fabius, die meende, dat de bruik baarheid der ambtenaren verhoogd werd dooi de kennis van onverplichte Indische talen. De beer Levysschn Norman bestreed ten sterkste bet voorstel om bier te lande eene reserve voor het leger van Indië te vormen. Hij deed dit met een beroep op het oordeel van de meest besliste tegenstanders van zoo danig korps, welks bestemming te uiteenloo pend zou zijn om van eenig nut te zijn. Beter ware 't in Indië zelf de reserve te vormen. Vooral bestreed spr. de toekenning aan deze brigade van het karakter van reconvalescenten corps, bestemd tot opname van wegens ziekte uit de tropen teruggekeerde militairen. Hij stelde voor de gelden voor dit corps f 100.000) te schrappen. De heeren Schimmelpenninck van der Oije en Rooseboom betoogden het belang van een ge regelde aanvulling van het Indisch leger door vorming van het voorgestelde corps en onder steunden dus het regeeringsvoorstel. Het oordeel van de commissie van rappor teurs over het amendement was niet eenstem mig. Namens de minderheid wenschte de heer W. van Dedem voor het oogenblik niet tot den maatregel te hesluiten. Zij beaamde dat de reserve in Indië thuis behoorde. Nadat de minister van koloniën als doel van het corps vooral had aangewezen, behoud van uit Indië teruggekeerde militairen en schrikte. »0, neem mij niet kwalijk. Zoo be doelde ik bet niet ik ben inderdaad heel blij dat het zoo treft dat gij bij toeval ook met dezen trein uit de stad zijt gegaan". Hij zweeg. Voor bet oogenblik kon hij de meisjes niet wederkeerig zyn vertrouwen schen ken en haar bekennen hoever van toevallig deze samenloop van omstandigheden was. Het gesprek liep nu grootendeels over het verledeneuit enkele toespelingen meer dan uit bepaalde mededeelingen vernam de jonge man dat het leven van Andrey weinig vroolijk was geweestdat zij evenals haar moeder opgeofferd werd aan de grillen en gemakken van een zelfzuchtigen, ingebeelden ziekedat de komst van majoor Pascoe en zijn dochter met groote vreugde begroet was, daar die niet alleen groote gezelligheid aanbracht, maar ook tijdelijk grooter vrijheid. En het is niet vreemd dat er snaren van sympathie werden aangeraakt en dat die neef met zyn zwaren baard zieh voornam om zijn belofte letterlijk na te komen en zich in het vervolg meer aan zijn nichtje Andrey Towers gelegen te laten liggen. De snelheid van den trein verminderde en een lang aanhoudend gefluit was het signaal dat het eerste gedeelte van de reis afgelegd was. »Dit is zeker Rugby Moet gij ons bier verlaten zeiden de meisjes als in een adem, zich te gelijkertijd herinnerende dat hij Mid land als de plaats zijner bestemming genoemd j aanvulling van het Indische leger, heeft de heer Van der Schrieck de volkomen nutteloosheid en kostbaarheid van den maatregel betoogd. Desniettemin werd het amendement om de gelden niet toe te staan verworpen met 50 tegen 33 stemmen. Na deze stemming werd de vergadering verdaagd tot heden. Vóór een paar dagen is by de Tweede kamer ingekomen een adres, behelzende de klacht, dat het dochtertje van een Luthersche vrouw tegen den wil der moeder was Roomsch ge doopt en in het klooster der Witte Vrouwen te Ootmarsum opgesloten werd gehouden. Omtrent dit geval geeft mr J. J. Henny te Zutfen aan de IV. R. Crt eenige inlichtingen, waaruit blijkt dat aan een ergerlijke ontvoe ring van een minderjarige niet te denken valt. Zelf over de zaak geraadpleegd, heeft mr Henny bij een door hem ingesteld onderzoek bevonden, dat het kind nu bijna zeven jaren geleden in de gevangenis is geboren en nooit door de (natuurlijke) moeder is erkend, zoodat tusschen haar en dat kind geenerlei burger lijke schikkingen bestaan. Het gezin, waarbij de moeder inwoonde was Katholiek en het R. K. armbestuur, daartoe dringend aangezocht door hen, die zich het lot van het kind aan trokken, heeft het niet naar een klooster ge zonden, maar naar een opvoedingsgesticht te Ootmarsum. Daarmee heeft het bestuur een liefderijke daad verricht, omdat het kind overal en ongetwijfeld in dat gesticht eene betere verzorging en opvoeding kon genieten dan bij de genoemde vrouw. Ten slotte bericht mr Henny, dat tot zijn leedwezen het armbestuur is gezwicht voor den aandrang van haar, die niet de minste ouderlijke macht over bet kind kan uitoefenen en dit reeds sedert geruimen tijd weder aan de zorgen van die vrouw heeft toevertrouwd. Aan de Tijd wordt het volgende omtrent deze zaak medegedeeld. »Met het klooster der Witte Vrouwen kan alleen bedoeld worden het gesticht der eerw. zusters van O. L. Vr. in dit gesticht werd vóór eenigen tijd inderdaad het meisje opge nomen, waarvan in bet rekwest sprake is, en dat niet eerst onlangs, maar direct na haar geboorte katholiek gedoopt is. De opname ge schiedde op verzoek van den katholieken groot vader, met de hulp van den commissaris van politie, terwijl, om de bestedingskosten der eerste maanden te dekken, eene loterij werd gehouden. Nadat het kind eenigen tijd in het gesticht had doorbracht het bleet er in het geheel circa vier maanden hertrouwde de moeder. Kort daarop meldde zich de stiefvader bij de eerw. zusters te Ootmarsum aan, om het kind af te halen, hetwelk hem onmiddellijk werd medegegeven." Wij ontvingen van den directeur der rijks postspaarbank een exemplaar van de 2e her ziene en aangevulde uitgave van eene Mémoire sur la caisse d'Epargne postale des Pays—Bas. had. Als dit zoo was speet het haar beiden ongetwijfeld. De heer Jacob Hoviells scheen haar niet te hooren en gedroeg zich vrij zonderling. Hij stond op, haalde uit een zijner zakken een witte zjjden das en sloeg die achteloos om zyn hals. Daarop zette hij zyn vilten hoed op, drukte dien stijf in zijne oogen en ging uit het portier leunen, tot grooten schrik van de meisjes, die vreesden dat het zou opengaan en hij te pletteren vallen. »Wat, is dat Carero niet »Jones I KerelWat een verrassing." Waar gaat gij heen »Chester." »lk ga naar Llandudno. Daar heb ik familie. Wij moeten dus allebei te Crewe uitstappen, Plaats in uw coupé »Overvloedig." »Wacht dan even dat ik een borreltje neem of misschien komt gij mee Neen, dank u. Ik zal de wacht houden tot gij terug komt." Met welk een verbazing luisterden Hetty en Andrey naar dit gesprek I Zouden zij er inge- loopen zyn en was die man toch volstrekt haar neef niet Het was hard om dit te moeten denken na de gewisselde vertrouwelijk heden, al waren die van zijn kant zeer beperkt geweest. Maar, van «den anderen kant was het bijna even onaangenaam ten minste voor Andrey om te veronderstellen dat hij zich verlaagde om een alias te gebruiken en een (Nederlandscbe rijkspostspaarbank) door Arm. P. Th. Sassen. Deze memorie strekt ter vervanging van die, in 1883 geschreven, zóó ten behoeve van be zoekers van de internationale tentoonstelling te Amsterdam, als ten gerieve van buitenland- sche regeeringen enz. De samenstelling van de nieuwe memorie geschiedde thans meer speciaal ten behoeve van het Congres international des institutions de pré- voyance, onlangs gehouden te Parijs. Aan het slot der nieuwe »Mémoire" (die ook bij de beoordeeling van het aanstaande voorstel, tot wijziging der wet op de rijkspostspa-rbank, van nut kan zijn) komt een staatje voor, in bijzonderheden aantoonendede ontwikkeling der rijkspostspaarbank, gedurende de periode 1 April 1881 (het tijdstip van haar in werking treden) 1 April 1889. Uit Nederland verneemt de Jav. Crt., dat generaal Van der Heijden zyn wensch heeft te kennen gegeven, om in den loop van het vol gende jaar te worden ontheven van de be trekking van commandant van het Invaliden- gesticht te Bronbeek, dewijl zijne klimmende jaren hem naar volstrekte rust doen verlangen. De Staatscourant van heden bevat een konink lijk besluit van 1 Dec. jl. {Staatsblad nr. 173), betreffende vervoer, merking en visitatie van vee in gemeenten nabi) de grenzen gelegen. Het berust op de overweging, dat het heerschen van besmettelijke veeziekten in het buitenland maatregelen noodig maakt tot verzekering van de handhaving der koninklijke besluiten van 8 December 1870 {Staatsblad nr. 194) en van 14 Aug. 1888 Staatsblad nr. 142). In de bedoelde gemeenten is vervoer van het door den minister van binnenlandsche zaken aan te wijzen soort van vee verboden, wanneer het niet op de voor geschreven wijze is gemerkt. Dit merken ge schiedt voor rekening van het ryk door veeop zichters, die lijsten van het vee opmaken, dit laatste ten minste eenmaal 's weeks onderzoeken en met de lijsten vergelijken. Uit het verslag omtrent het onderzoek naar hoofdstuk XI, koloniën, der staatsbegrooting blijkt dat, terwijl men met voldoening de ver mindering van den post van traktementen bij het personeel van den geneesk. dienst had gezien, men met bedruktheid had gezien dat op dien post voor personeel weder eene ver meerdering wordt voorgedragen. Bjj de Tweede kamer is een wetsontwerp ingediend om aan de gemeente Vlissingen het recht te geven (haar reeds geschonken tot den. datum van 31 December 1889) om, met afwjj- king van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, belasting te heffen op het gemaal tot een bedrag van 1 per 50 K.G. en op bet gedistilleerd ten bedrage van ƒ20 per H.L., aangezien de toestand der gemeente- financiën dit noodig maakt. Bij vier andere wetsontwerpen wordt afwij- anderen uitweg hadden zij niet. Het was een. harde slag en eer zij er van bekomen waren was de nieuwe passagier ingestapt en had tegenover Hetty plaats genomen. Hij was een kort gezet man, opzichtig gekleed,'fmet iets bepaald gemeens over zich, dat hij te vergeefs zocht te verbergen. Jacob Howells als hij het waarlijk was daalde vijftig percent in de achting van Andrey door zijn gemeenzaam heid met dezen zoogenaamden heer. Als der gelijke lieden gewoon waren eerste klasse te reizen, dan zou zij nog liever in een volle derda klasse zitten. »Hebt gjj bagage vroeg Jacob Howells. »Alleen dit." En de heer Jones duwde een tasch in het net, die uiterlyk althans het pendant van dien van Hetty was. De trein zette zijn reis voort en met een vreemde, akelige losheid bleef de jonge man praten met dien leelij ken rookenden ouderenen scheen het gezelschap der dames geheel te vergeten. Het was een geheim, dat slechts éen oplossing kon hebben. Zyn kennis was niet iemand, dien hij aan dames kon voorstellen dit was de slotsom, waartoe Andrey schoor voetend kwam, altjjd aangenomen, dat het inderdaad Jacob was. De aanstaande wedren nen en de schoonheden van de Favorite maakten een geruimen tijd het onderwerp hunner ge sprekken uit tot dat zy een uitstapje maakten op het gebied dér politiek. Maar daar scheen de heer Jones niet goed thuis te zijn.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1