Verspreide Berichten. BIJVOEGSEL BEKENDMAKINGEN. Bevolkingsre gisters. Middelburg 30 November. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. TA» DE Maandag 2 December 1889, n°. 283, De burgemeester en wethouder/ van Mid delburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings van den 17en Juli 1889 (Prov. blad no 75), betreffende de a. s. zevende algemeene tienjarige volkstelling herinneren de ingezetenen, voor zooveel noodig, aan de bepalingen van het koninklijk besluit van 27 Juli 1887 Staatsblad no 141), regelende hunne verplichting tot het doen van aan gifte voor de bevolkingsregisters en aan de bepalingen der verordening van 24 December 1862 op de nommering der hulzen en het doen van aangifte van de verhuizingen hinnen de gemeente. Tot het doen van die aangifte bestaat dage lijks, behalve op Zon- en feestdagen, ter secre tarie gelegenheid van des voormiddags te 10 uren tot des middags te 12 uren. Middelburg, 9 Augustus 1889. De burg. en weth. van Middelburg, W. J. SPRENGER, L. B. De secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN. Oprichting en in werking brengen van eene smederij. De burgemeester en wethouders van Middel burg, gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1857 (Stbl. no 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken, maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van W. DE TROIJE om in perceel wijk I no 52 in de St. Jansstraat eene smederij op te richten en in werking te brengen; dat op Vrijdag den 1.3 December»., des namiddags te half 2 ure, ten raadhuize dezer gemeente gelegenheid zal worden gege ven om tegen dat verzoek bezwaren in te brengen en die mondeling oh schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 29 November 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. ning,""evenredig aan het gewicht der belangen, die op het spel staanof bljjkt zij daartoe ongeneigd of onbekwaam, de verantwoordelijk heid te leggen op krachtiger schouders. Laat partijbelang wjjken voor nationaal belang. Vordert een minister, die durft te willen en te handelen, maar ook te vallen voor een overtui ging. Helpt hem dien kanker uitroeien, welke Nederland's beste krachten verteert en onbe rekenbaar onheil voorspelt. Spreekt en handelt eer het te laat is. De beslissing nadert en een verloren oogenblik keert nimmer weder." Een gansch andere meening omtrent den heer Keuchenius wordt in het volgende ge openbaard In verband met het adres van den heer A. van Assen, inzake het beleid van den minister van koloniën, hebben nl. ook de heeren H. F. Mejjer, gep. generaal majoor O.-I. leger, C. H. A. Raedt van Oldenbarnevelt, generaal- majoor O.-I. leger, L. W. A. Kessler, gep. majoor O.-I. leger en L. J. M. Glasius, gep. majoor 'Ned. leger, zich tot de beide kamers der staten-generaal gewend met een adres, waarin zij te kennen geven »dat zij tot de slotsom zjjn geraakt, dat het hervatten van den aanvallenden oorlog (agressie) in Atjeh het grootste onheil zou zijn, dat ons in Indië treffen kon »dat eenig en alleen door het consequent volgen van den weg der pacificatie aan den bestaanden en niet te miskennen benarden toe stand een einde kan komen." Zij erkennen, dat van de bekwaamheid, ge schiktheid en het talent van den minister Keu chenius op dit oogenblik alléén de oplossing van het ingewikkelde Atjeh-vraagstuk te verwachten is, en spreken daarom als hunne stellige over tuiging uit, dat ons belang als koloniale mogend heid, waarvan thans ontegenzeglijk het zwaar tepunt in het Noorden van Sumatra gelegen imperatief vordert, dat de tegenwoordige minister van koloniën in zijne positie worde gehandhaafd, en dat hem de tijd en de middelen worden verschaft om het ondernomen werk der pacificatie, waarvan hij alléén alle draden in handen heeft, tot een goed einde te brengen. Op grond van het vorenstaande nemen zij de vrjjheid de Tweede Kamer te verzoeken, gehoor te geven aan de vaderlandslievende taal, door den heer A. van Assen in zijn adres aan die kamer weggelegd, en ter wille van het waarachtige belang van volk en koning, met terzijdestelling van alle vermeende ot werkeljjke grieven, zoo van parlementairen als persoon lijken aard, het staatkundig leven van den tegenwoordigen minister van koloniën te sparen. Tweeërlei nieeniDg in zake Keuchenius Prof. J. de Louter wijst, nu de Indische be grooting andermaal door de Staten-Generaal wordt behandeld, in de Indische Tolk v.h.N. v. d. D. nogmaals met nadruk op de gevaren, waarmede Nederland's onmacht op Atjeh Nederland's heerschappij over gansch Indië bedreigt en Nederland's welvaart en beteekenis in Europa ondermijnt. »De internationale ach ting, de waarborg voor een onafhankelijk volks bestaan, staat met Atjeh in nauw verband. De nationale eenheid, die meer en meer verzwakt onder den feilen politieken strijd, heeft drin gend behoefte aan het stevig cement, dat de gemeenschappelijke geestdrift voor een nationale zaak, als deze Atjeh-oorlog, kon en moest scheppen. Terwijl de staatszorg voor het onder wijs aller aandacht in beslag neemt, dreigt ginds verloren te gaan, wat eeuwenlang de roem was van het voorgeslacht, meer dan iets anders de plaats rechtvaardigt, die Nederland in Europa inneemt, en de taak aanwjjst, die aan Nederland is opgelegd. Deliberante Senatu perit Saguntum-, met dit verschil, dat de Nederlandsche Staten-Generaal niet beraad slagen over de middelen om hulp te bieden, maar met ongeloofeljjke lichtvaardigheid over belangen, die daarmede niets te maken hebben. »Aan dien toestand moet een einde komen. Bij regeering en Staten-Generaal moet de over tuiging worden gewekt, dat geen ander staats belang in vergelijking kan komen met dat van een bevredigende oplossing van den oorlog met Atjeh." Hoe dit geschiedt is bjjzaak. De schr. denkt er niet aan te willen aandringen op terugkeer naar een stelsel, dat men te kwader uur ver liet, maar thans wellicht niet zonder te zware offers weder kan invoeren. Behoudt h«t con centratiestelsel, mits het beantwoorde aan het oorspronkelijk denkbeeld om een onaantastbaar reduit te vormen, dat den vjjand ontzag in boezemt en eiken aanslag zegevierend afslaat Wil Nederland de inspanning en opofferingen zich getroosten, die vereischt worden om dien bloedzuiger aan onze eer en welvaart te vernie tigen? »Het antwoord daarop hangt thans hoofdzakelijk van de volksvertegenwoordiging af. De minister van koloniën het blykt ge noegzaam uit de geruststellende en zinledige phrasen der troonrede van dit en het vorig jaar zal, evenmin al* zjjn voorganger, zon der krachtigen aandrang der kamer, het initi atief nemen tot doortastende maatregelen. Zijn ambtgenooten laten hem begaan, zjjn geestver wanten in en buiten de kamer steunen hem tegen betere overtuiging in. Geen regeerkracht ging van hem uit gedurende anderhalf jaar, ofschoon de dankbaarste en vruchtbaarste taak juist voor hem scheen weggelegd. De toekomst, ook van Atjeh, heeft van hem niet» te hopen - Daarom etaat het aan u, leden der Staten-ge aera»l, de regeering te dwingen tot een inspan Zooals gisteren nog in een deel der oplaag werd medegedeeld, werd aan het eind der kamerzitting, bij de behandeling der Indische begrooting, na uitvoerig debat, met 51 tegen 28 stemmen, aangenomen het amendement der com missie om geen adsistent-resident in Groot- Mandeling aan te stellen. Verworpen werd daarentegen, met 49 tegen 25 stemmen, een amendement van den heer Levyssohn Norman om een, in plaats van drie hen gaten-stations op Sumatra op te richten. Maandag voortzetting. De kap. kwartierm. A. J. Overklift Vaupel Klejjn van het pers. der mil. adm. bij de land macht, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld ten bedrage van 1560 'sjaars. Door de Zeebadmaatschappjj Loosduinen zal zooals uit eene in dit nommer voorkomende' advertentie bljjkt, op 2 en 8 December a. eene 4i gegarandeerde hypothecaire obligatie- leening worden uitgegeven. De prijs van uit gifte is op 98 f bepaald. De aflossing zal ge schieden in 40 jaar a pari behoudens vroegere aflossing. Deze leening strekt ter uitbreiding van het hotel, den aankoop der gronden enz. Gedurende de eerste vjjf jaren zal een waar borgfonds tot een bedrag van ƒ45,000 gede poneerd worden bij de kasvereeniging te Am sterdam, teneinde de rente over de obligatie- leening te verzekeren. Voorts meldt de toe lichting aan het prospectus toegevoegd, dat de resultaten over het le jaar (1888) zeer gunstig zijn. In zes weken tijd werd het hotel door 1110 personen bezocht en werden er 1250 baden genomen. Van den grond, welke het bezit van de maatschappij uitmaaktwerd reeds verkocht voor 4, per vierkante meter. Uit het jaarverslag van de kon. vereen. Het Niderlandsch Tooneel blijkt dat in het vorige seizoen (1 Sept.j'88--1 Sept.'89) gegeven zjjn 384 voorstellingen, waarvan 254 te Am sterdam, met een netto opbrengst van ƒ96.125 tegen 77.467 in het vorige seizoen, niettegen staande in den zomer van dit jaar slechts werd ontvangen ongeveer ƒ4000, tegen bijna 14.000 in het jaar 1888. Er is, met het koninklijk subsidie van 25000 en een storting van f 6000 door de aandeelhouders, in het jongste seizoen een winst behaald van ruim f 11000, waartegenover het verlies staat van 168.000, sedert het bestaan der vereeniging geleden. Er werden opgevoerd 39 stukken uit hetFransch, 19 uit het Duitsch, 3 uit het Engelsch, 1 uit het Itatiaansch en 12 oorspronkelijke, te zamen 73, waarvan 24 nieuwe, nl. 14 Fransche, 6 Duitsche en 4 oorspronkelijke. Onder meer lezen wij nog in dat verslag het volgende »Smartelijk was het ons, niet gevolg te mo gen geven aan het verzoek van mevrouw Rössing-Sablairollesondersteund door 'een negentigtal belangstellenden te 's Gravenhage, om weder onder het personeel te worden op genomen. Zij heeft moedwillig en voorbedacb- telijk het gesloten contract verbroken. Dit te miskennen ware onrecht plegen tegenover hen, die het gegeven woord steedstrouw bleven. »Bovendien, daar wij er steeds op bedacht behooren te zijn de artistieke krachten, zooveel in ons vermogen is, te vermeerderen en ont stane leemten aan te vullen, verbonden wij bereids twee jeugdige artisten van aanleg aan ons gezelschap. Van harte hopen wij, dat beiden in de toekomst zullen schenken, wat het heden belooft". Door het Journal de Bruxelles wordt Willem van,'Zuylen de Hollandsche Coquelin genoemd. Benoemd tot onderwjjzer aan school no. 1 te Hardingsveld de heer J. W. Blok, thans werkzaam als volontair aan de openbare lagere school te Waarde. Op eene nadere oproeping van sollicitanten voor de betrekking van hoofd der openbare school te Axel hebben zich alsnog drie aangemeld. Te Leiden is door de staatscommissie tot arts bevorderd de heer J. P. Vermaas. Tot" notabelen der Nederduitsche herv- gemeente alhier zijn gekozen de heeren mr E. P. Schorer, J. Borsius en J. Vermeulen. Blijkens het regeeringsantwoord op het ver slag der Eerste kamer over het wetsontwerp tot het instellen eener consigatiekas, wordt in het algemeen regeling van de consignatie niet nöodig geacht, omdat de bezwaren, die tot het indienen dezer voordracht aanleiding gaven, zich niet hebben voorgedaan bij de uitgezon derde consignatiën, terwijl de anderen buiten het ontwerp vallen. De tegenstand tegen het gebruik maken van bankbiljetten bjj aanbod van gereede betaling, acht de regeering niet gerechtvaardigd. In het eenig mogelijke geval, waarin moeiljjkbeden kunnen ontstaan, zal de bepaling ophouden van kracht te zijn. Aan de bankbiljetten wordt niet het karak ter van den gedwongen koers of van wettig betaalmiddel toegekend. Alleen bij gerechtelijk aanbod en voor zooveel niet het tegendeel be dongen is, zal de schuldeischer gehouden zijn bankbiljetten aan te nemen. Weigert hjj die en volgt de consignatie, dan ontstaat tegen den staat eene vordering, welke door den laat- sten in wettig betaalmiddel moet worden ge kweten. Ongerijmd is de onderstelling, dat de consignatiekas zelve, krachtens de bestreden bepaling, den schuldeischer tot aanneming van bankbiljetten zal kunnen dwingen. Bij vrijwillige consignatie verleent de staat kosteloos diensten en mag ter vergoeding daarvan de gelden beleggen en de te kweeken rente te zijnen bate aanwenden, wat de re geering nader verdedigt. Een St Nicolaas-feest zonder St Nicolaas- gebak en allerlei andere lekkernijen zou zijn eigenaardig cachet missen en vóór dat we verdergaan met het bezoeken van andere winkels wijzen wij daarom op die van den heer J. J. Bal in de Korte Noordstraat, die, naast het gewoue en fijnere St Nicolaas, ook de niet minder eigenaardig bjj het feest passende chocolaad in ruime keus en fraaie verpakking aanbiedt; of men ze van Stollwerck, van Suchard, van Lombart, van Meunier of van Driessen wenscht is onverschillig. Als eene nieuwigheid zagen wij hier het >?.oetzeegrint" dat echter alleen vorm en kleur met het grint gemeen heeft. Ook trok eene reproductie van den Eiffeltoren in suiker onze aandacht. Dat de heer Bal zich speciaal op de fabri catie van borstplaat toelegt is bekend, maar dat hij alléén in dat artikel meer dan een dozijn soorten etaleert, verdient vermelding. Dat geldt ook van de doosjes en kistjes met gedroogde Fransche vruchten, die tot snoepen uitlokken. Bij al dat zoet eten mag een lekkere dronk niet ontbreken, daarom wjjzen wij erop dat bij den heer Bal de keurige punch van Beertje, even als uitstekende troebelpunch verkrijgbaar is. De heer F. B. den Boer, hoek Langedelft en Markt, heeft, evenals altijd, een fraaie verza meling prachtwerkjes in alle talen voor jong en oud. Onze aandacht trokken Pictures from Holland met fraaie houtgravures, Deutscher Sang und Klang, evenals In zarten Frauen Hand van dr Karl Zettel, keurig geïllustreerd, en Jonathan's Waarheid en Droomen met de keurige etsen van Wm Steelink. Het aantal prentenboeken, dat de heer Den Boer etaleert, is legio, terwijl men in photogra- phieën" op papier en marmer eveneens eene ruime keus vindt, zoowel als in luxe post en kantoorbehoeften. Elke schilder of teekenaar weet dat de winkel aan de Markt het beste adres is voor de door hen benoodigde materialenEngelsche verf- doozen, porselein-, olie- en pastelverf vindt men er dan ook in soort. In de laatste dagen is het aantal winkels in de Lange Delft weder met een vermeerderd, namelijk die van den heer P. Krjjns. In dien fraaien, 's avonds flink verlichten sigaren winkel etaleert hjj de, in de fabriek van H. Krjjns te Alkmaar vervaardigde sigaren, welke, naar hjj hoopt, aan de Middelburgsche rookers wel zullen bevallen. Hjj noemde de merken Schalk NeroUncas en Prins Frederik aanbevelens waardig. Naast de door hem zelf gefabriceerde sigaren, waaronder ook fijne havannas, impor teert de heer Krjjns ook o. a. uit Manilla. Behalve de gewone verpakking heeft hjj nog feestverpakkingen in voorraad als schuitjes hondenhokken, kerkjes enz.terwijl hij, behalve in sigaren, ook in sigaretten en tabak goed gesorteerd is. Hjj heeft zjjn artikels voor zjjn winkelraam zoo uitgestald dat ieder voorbjjganger een kjjkje neemt, wat natuurljjk allicht tot koopen leidt. »Wjj zien het maar doorgronden het niet", zoo ongeveer spraken de meesten zich uit tjjdens en na de soiree Scientijique, die Vrijdag avond door miss Annie Eve Fay in onzen schouwburg voor een zeer talrijk publiek gegeven werd. Een paar dagen geleden, in ons nommer van Dinsdag 26 November, gaven wjj eene om schrijving van hetgeen door miss Fay in andere plaatsen verricht is en die beschrjjving past geheel en al op de voorstelling van gisteren avond. Ook hier werden miss Fay de handen gebon den en deze aan een ring, die in een plank werd geslagen en geschroefd, bevestigd, terwjjl haar hoofd eveneens aan eene plank werd ver bonden en hare enkels bjjeen gesnoerd werden. Dit alles geschiedde door twee heeren uit het publiek, die tot hooger waarborg de linnen windsels, waarmede de handen gebonden waren aaneennaaiden en met hechtpleister overplakten. Daarna werd de miss geplaatst in eene kleine tent van loshangend doek, welke tent evenals de bodem van het tooneel tevens werd onderzocht, en haar een tambourin op de knieën gelegd. Zoo spoedig de tent gesloten was, werd dat speeltuig bespeeld en daarna door eene met afhangend doek bedekte opening in den voorhang naar buiten geworpen. Dadeljjk daarop werd de tent geopend en zat miss Fay op dezelfde plaats en geheel gsbonden, wat door de twee heeren, die steeds op het tooneel bleven, werd geconstateerd. Verder legde miss Fay een knoop in een, haar om den hals gelegd, lint. Nog bespeelde zjj in de tent onderscheiden muziek-in8trumenten, duideljjk hoorbaar alle tegelijk, dronk een glas water leeg, dat haar op de knieën werd geplaatst, niettegenstaande het hoofd niet bewegen kan, knipte figuren uit, door de twee heeren die haar controleerden ge waarmerkt, papier, sloeg een spjjker in een harde plank enz., enz., en dat alles in zeer korten tjjd. Deed zij het wel Maar direct na 't gehoorde leven opende men de tent en miss Fay zat kalm en nog gebonden. Deed een ander het Maar de tent was vóór en né, de proef nauwkeurig onderzocht en geen levend vrezen was in de- ruimte of in de plooien van het linnen. Nog sterker was het dat een der heeren met haar in 't kastje ging, haar vasthield, daar ook bemerkte wat er met de instrumenten gaande is, maar daarna verklaarde niets te begrijpen, aangezien miss Fay zich niet bewogen heeft. Maar ook buiten de tent verrichtte de Ame- rikaansche miss wonderen. Gebonden op 't too neel zittende, werd om haar heen eenstoelvor- mige kast gezet, uit twee aaneen sluitende deelen bestaande, zóo dat slechts het hoofd er boven uitstak. Aan den voorkant der kast was een door een gordjjntje gedekte opening, en weldra zag men onder dat gordjjntje door een hand, die op een stuk papier schreef, terwjjl inmiddels de twee, haar onbekende, maar aan het gezel schap bekende heeren zich overtuigden, dat hare handen op haar rug vastgebonden bleven. Op diezelfde kast werd een uit het gezelschap ge vraagd mes gelegd dit mes zag men verdwjjnen, en eenige oogenblikken daarna waren de banden van miss Fay doorgesneden, doch zóo dat de strak om haar polsen gelegde knoopstrikken er nog vast om heen zaten, en de bovendien er op gelegde kleefpleisters ze nog bedekten. In de derde af deeling bleef miss Fay voor de tent zitten met een heer en eene dame naast zich met de handen op eikaars knieën, terwjjl een andere heer vrjj om de linnen tent kon Joopen, ter controle. Over miss Fay, de andere dame en de heer werd een doek gespreid, zóo dat alleen de hoofden zichtbaar bleven. Op eens hoorde men in de tent weer muziek en men zag handen naar buiten steken, en terwjjl de heer 't hoofd omdraaide om te zien of hjj daar binnen iets bespeuren kon, werd hem door een opening een guitaar tegen den neus gedrukt. Ook de oplossing hiervan kon geen der medewerkenden geven. Eindeljjk werden door miss Fay in 't gezicht van allen de handen gelegd op de zitting van een stoel, nadat èn handen èn stoel door een der heeren met een doek is afgeveegd. Zonder iets anders dan die handoplegging nam miss Fay den stoel in de hoogte. Evenzoo daarna een tafel en ten slotte nog een tafeltje, nadat vooraf tusschen het blad daarvan en haar handen een zjjden doek was gelegd, die door een der heeren uit het publiek was verstrekt. Hiermede was de voorstelling afgeloopen, die, wjj erkennen het gaarne, ons zeer goed bevallen Het spreekt vanzelf dat het publiek beet genomen is, doch op welke wjjze Ziedaar eene vraag waarop wjj het antwoord schuldig bljjven. De een spreekt van electriciteit-, de andere van magnetisme, een derde van spiritisme, terwjjl nog een ander beweert dat de verrichtingen met de kast, en evenzoo die met de zoogenaamde kist zich laten ver klaren door eene buitengewoon lichamelijke buigzaamheid en lenigheid, waarschjjnljjk door zeer langdurige oefening verkregen. Geen van die verklaringen bevredigt hen die van de voorstelling getuigen waren, en ook zeker hen niet, die zelf aan de uitvoering der kunststukken deelnamen en die in een Ingezonden stuk in dit nommer hun meeuing nader uiteenzetten. Met groote belangstelling verwachten wjj daarom van uit Groningen het beloofde licht over de verrichtingen van de in onze oogen wonderbaarlijk behendige miss Fay. de tweede luitenant J. W. ;Von Henning is ingedeeld bjj de 2e compagnie van het 4e ba taljon van genoemd korps te^Vlissingen. Men schrijft ons uit Kloetinge Een der gezinnen, die uit deze gemeente onlangs naar Argentina vertrokken, is hier dezer" dagen teruggekomen. Dit gezin heeft een zeer onge lukkige reis gehadman en twee kinderen werden ziek, laatstgenoemden stierven en de man mocht bjj aankomst te Buenos-Ayres niet aan land komen, daar hij nog ziek was. Zjjn goed werd inmiddels, buiten zjjn weten, ont scheept en hij heeft het, zelfs na herhaalde pogingen, niet kunnen terugbekomen. De kapi tein van het stoomschip, aan wiens boord hjj was, verklaarde er niets meer aan te kunnen doen 't Is inderdaad fraaiGCt Omtrent de oeverafschuiving, die in den nacht van 25 op 26 November aan de west zijde van het Westhavenhoofd van Zierikzee plaats had, vernemen wjj nader het volgende Nadat het water door een flinken Noord westenwind tot 1.05 M -f- H W opgezweept was, is des avonds op 25 Nov. ten half 10 uur de laag waterstand waargenomen op 1.13 M. L W (0.44 M A P). Vermoedelijk heeft de afschuiving echter niet met laag water maar eerst na den daarop volgenden vloed (dat is dus in den nanacht) plaats gehad, omdat den volgenden morgen aan het district Flaauwers eenige palen van het steigerwerk aangespoeld zjjn, die du3 met de eb zjjn afgedreven. Het wae op den 26en door het ruwe weer en den zwaren golfslag onmogeljjk peilingen te verrich' en en den omvang van de ramp te bepalen. Eenige pogingen om althans iets naders te weten moesten worden opgegeven. Ook op 27 November was tijdens het lage water het water zeer ruw en kon eerst in den mid dag, nadat de vloed reeds gedurende eenige uren inkwam,eenige nieuwe peilingen worden gedaan, waardoor gebleken is dat belangrjjke verdie pingen ontstaan zjjn. Daar waar in Oct. 5 dm. diepte werd gepeild ia nu in raai II 22 M., in raai V 27 M. en in raai VI 21 M. diepte gevonden, terwjjl op de lijn van 10 M. diepte in Oct. thans respectieveljjk 23—29 en 21 M. water staat. In raai VII werd, zoover is nagegaan, geene verandering aangetroffen. Zoo spoedig doenljjk zullen natuurljjk de peilingen zoo nauwkeurig mogeljjk verricht worden. Het steigerwerk aan de westzijde is ontgrond en over een lengte van ff- 8 en eene breedte van 10 M. weggeslagen. Het gedeelte, waarover de loopplank ligt, is op dit oogenblik nog be houden en voor zoover het ontgronde gedeelte nog was bljjven hangen, zjjn, tot voorkoming van verdere schade, slooven en liggers doorge zaagd en losdrijvende balken en palen opge borgen. Te Sluis zal, naar alle waarschijnlijkheid, het getal vereenigingen weer met eene ver meerderd worden. Ruim een jaar geleden werd eene christeljjke werkmansvereeniging opgericht, met hot doei des Zondagsavonds bjjeen te komen en, na het lezen van een hoofdstuk uit den bijbel, den avond verd.r gezellig onder elkander door te brengen. Thans worden pogingen aangewend eene dergeljjke vereeniging voor gehuwde vrouwen tot stand te brengen. Doch hoe zal het zoo vraagt onze berichtgever er dan in sommige huishoudens uitzien, als die vereeni ging tot stand komt, wanneer man en vrouw de vereeniging bezoeken en de kinderen waarvan in sommige huishoudens er velen zjjn alleen aan hun lot worden overgelaten Ter weerlegging van loopende, zeer over dreven geruchten, deelen wjj mede dat het heden nacht plotseling uitgaan van de elec- trische lampen aan de meelfabriek alhier te wjjten is aan een defect aan, de ter voortbren ging der beweegkracht voor het electrisch licht gebezigde stoommachine. De bjj het 3e regiment infanterie benoem - Met het oog op het aanstaande St Nico- laasfeest wordt het publiek uitgenoodigd, voor eene stevige en zorgvuldige inpakking der bjj die gelegenheid met de' pakketpost te verzen den voorwerpen zorg te willen dragen. Met nadruk wordt aanbevolen om de adres sen, voor zoover zjj niet op den omslag der pakketten geschreven kunnen wordenmet stijfsel of eene andere kleefstof, niet met lak, da irop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken, tjjdens het ver voer, geen gevaar besta. (St. Ct.) Voor de 4 pet obligatie-leening der Rot- terdamsche Lloyd, groot 1,000,000, is inge schreven voor omstreeks f 600,000 preferent en voor ongeveer 15 millioen niet preferent. Dr. H. De Cock beantwoordde gisteren den open brief van dr. B. Carsten, waarin deze hem verweet, dat hij door zijne veroor deeling van de vaccinatie op de vergadering van den anti-vaccine-dwangbond in strijd was gekomen met vroegere uitingen ten gunste der inenting. Dr. De Cock toonde aan, dat dr. Carsten uit zjjne geschriften onvolledig geci teerd heeft en afgegaan is op gebrekkige ver slagen van het gesprokene in de bedoelde ver gadering. En hij blijft verklaren, evenals vroeger, een tegenstander van de inenting in het algemeen te zjjn. Naar het Vad. verneemt, zal het ministe rie van oorlog electrisch verlicht worden. Nu zal onze verdediging zeker wel goed worden en daarover het volle licht der wijsheid opgaan Te Utrecht heeft een gepensioneerd ser geant-majoor, na eene twist, zjjne vrouw op straat een steek onder den arm en in den rug toegebracht, waardoor zjj na enkele oogenblik ken overleed. De dader liep daarop naar de Singelgracht en sprong in het water, doch werd gegrepen en in bewaring gesteld. Naar aanleiding van de eischen derRot- terdamsche metaalwerkers-vereeniging Verbete ring zij ons streven, tot loonsverhoogiDg, is op eene vergadering van fabrikanten en patroons besloten bekend te maken, dat de gevraagde loonsverhooging niet kan worden toegestaan,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 5