N°. 376. 132e Jaargang. 1889. Donderdag 21 November. „Eigen Haard." Middelburg 20 November. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.-i Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bi] abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop" betrekking hebbende dankbetuigingen: van 1—7 regels 1.50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: LETTEREN EN KUNST. Thermometer. Middelburg 20 Nov. vm. 8 n 38 gr. m. 12 tl 38 gr. av. 4 u. 3*7 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: F. v. d. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie- bureau's van Nijgh Van Ditjiak te Rotterdam, de Gebr. Belintante, te 's Gravenhage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te een unr aan het bureau bezorgd zjjn, willen I zjj des avonds nog worden opgenomen Elke poging die wordt aangewend om den arbeidersstand het gemakkelijk en aangenaam te maken in de eerste plaats in zijn „tehuis" verdient waardeering, vooral in dentegen- woordigen Sturm unci Drangperiode, waariD van zoovele zijden allerlei pogingen worden gedaan om ontevredenheid te zaaien, onvoldaanheid aan te kweeken. De gemeente Middelburg heeft vooral op dit oogenblik bij zulk een pogen te meer belang, omdat gelukkig verschijnsel in den laatsten tijd op industrieel gebied gunstige teekeuen zijn waar te nemen, die getuigen van hernieuwd leven, van vooruit gang. Er komen, dank zij eenige nieuwe inrich tingen in de gemeente die haar bloei zullen verhoogen, meer werklieden in ons midden; en die arbeiders hebben op hun beurt natuur lijk woningen noodig. Hun die te verschaffen zoo goed en zoo practisch mogelijk is een te waardeeren streven; want, laat ons 't bekennen, uit het oogpunt van hygiène laten vele arbeiders woningen te wensehen over. En dan een eigen tehuis ten slotte te krijgen heeft ook veel waarde vooral wan neer de kans daartoe wordt geopend zonder dat een buitensporig hooge huur van den bewoner wordt gevorderd. Die huur mag, dunkt ons, daarom niet te hoog zijn, omdat er vele werklieden zijn wier belangen het niet meebrengen jaren achtereen in een gemeente te wonende licht begrijpelijke zucht naar lotsverbetering drijft hen vaak naar elders. Maar als ge wettigde prikkel om ze te binden kan het vooruitzicht van een eigen woning ook zijn groot nut hebbenhet weerhoudt vaak van al te groote veranderlijkheid, het maakt den hand tusschen werkgever en werkman allicht vaster en geeft dan aanleiding dat de laatste, bij eventueel aanbod elders, eerder eens met zijn patroon overlegt en deze op zijn beurt ook allicht geneigd is iets meer loon te geven. Van verschillende kanten hekeken is het duukt ons, daarom nuttig goede arbeiders woningen te bouwen, teneinde die „bij voorkeur te verhuren op eene wijze dat de bewoner na een aantal jaren in hetzelfde huis te hebben gewoond, door het enkel betalen eener niet buitensporige huur, eigenaar zal zijn geworden van het perceel". Voor zulk een poging is sedert eenigen tijd het initiatief genomen door een paar onzer stadgenootenmen heeft het in de verslagen van onze raadszittingen kunnen lezen hoe door de heeren dr J. C. Bolle en F. M. Wibaut met dat doel grond werd aangevraagd, wat hun is toegestaan. Thans heeft zich een Naamlooze vennoot schap Eigen Haard geconstitueerd, waarvan het bestuur, behalve uit die heeren, bestaat uit de heeren L. K. v. d. Harst J J.z., M. C. Ghysen, mr M. J. de Witt Hamer, J. A. Zip en P. J. v. d. Leijé. Zij wensehen thans een leening te sluiten, groot zestien duizend gulden, verdeeld in 64 obligatiën ad 250 elk, rentende 3 percent 's jaars. Over de financieele waarborgen laten wij ons natuurlijk niet uitvoerig uit; dit zij hun overge laten die op dit punt beter thuis zijn dan wij. Maar bij het deelnemen in die leening, waarvan het plan toch ook is opgemaakt door mannen die op het gebied der finaneie- kunst zich steeds bewegen, is er een andere factor waarop wij vooral wijzen, omdat het bestuur ook daarop het meest het licht wil doen vallen. Dat bestuur toch schrijft in een heden verspreide circulaire „Waar de obligatiën als belegging eene redelijke veiligheid aanbieden, wenseht het bestuur niet in het wijzen hierop de kracht te vinden van het betoog om u tot deel neming op te wekken. Die kracht ligt in het doel, dat de vennootschap beoogtwerk lieden in de gelegenheid te stellen zich geleidelijk een eigen huis te verschaffen. „Het verhuren van arbeiderswoningen is gewoonlijk een bedrijf dat zijne winsten moet afwerpen een vrij belangrijk deel der huur, die de arbeider betaalt, is bestemd voor winst en betaling der risico van den eigenaar. „In de woningen der vennootschap is dat anderszoo de bewoner dezelfde huur be taalt, die hij voor een andere woning zou moeten besteden, dan wordt een groot deel dier huur aangewend om het huis voor hem te koopen werklieden die jaren lang een vast loon genieten, en zoo zijn er velen in onze stad, komen op deze wijze zonder merkbare grootere uitgaven in het bezit van een eigen huis. Wanneer zij op gevorderden leeftijd zijn gekomen en het betalen eener hooge huur wellicht lastig zou vallen, hebben zij in liet geheel geen huur meer te voldoen en laten bovendien hunne kindereu een huis na. „Het vooruitzicht op de mogelijkheid dat de betrokkene woning huil eigendom kan worden doet hen reeds dadelijk die woning liefhebben, er zorg aan besteden om het huisje goed te onderhouden, en er naar streven oin het een goed tehuis te doen zijn. Zoo het mogelijk is nu en dan een klein bedrag over te leggen, hoe zal men het beter aanwenden dan tot aflossing van het hnis eenmaal goed op weg gaat die aflossing sneller en sneller en wordt de prikkel grooter om ze te bespoedigen. De aanstaande bezitter gaat de maatschappij anders be schouwen dan toen bezit hem onbereikbaar scheen en zijne gewijzigde meening kan op zijne omgeving niet anders dan gunstig werken. „Wijl de vennootschap beoogt goede wo ningen te bouwen verwacht zij dat hare werkzaamheid van guustigen invloed zal ziju op de soort der door anderen te bouwen arbeiderswoningen, daar zulke, die in ver houding tot de huur slecht zijn, hij aan wezigheid van betere, moeilijk huurders zullen vinden. „Al deze overwegingen geven het bestuur de vrijmoedigheid haar streven met warmte in uwen steun aan te bevelen en het vertrouwt dat gij van uwe sympathie voor het doel der vennootschap door deelneming in de gelaleening blijk zult geven." Aan de statuten der vennootschap ontlee- nen wij dat het doel daarvan is: a. Het aankoopen van terreinen in Middelburg en het daarop doen bouwen van goede arbei derswoningen; b. Het verhuren dier wonin gen op zoodanige wijze, dat de bewoner door liet betalen der huur langzamerhand eigenaar wordt van het perceel, en c. Bij gebreke aan bewoners, die eigenaars wen sehen te worden, de woningen eenvoudig verhuren. Als huurders der perceelen neemt de ven nootschap alleen aan personen die a. geene armenbedeeling genieten; en 6. die te goeder naam bekend staan, ter beoordeefing van het bestuur. De huurprijzen worden door het bestuur bepaald. Voor gewone huur, zonder recht om later de woning in eigendom te bekomen, is die prijs bepaald op minstens zeven en een half procent van den kostenden prijs van elk perceel. Voor woningen, waarop wij hoofdzakelijk het oog hebben en die de bewoner najaren als zijn eigendom kan beschouwen, wordt een huurprijs met inbegrepen aflossing be paald van minstens negen ten honderd 's jars van dien kostenden prijs. Door het bestuur wordt eene rekening ge houden met ieder der bewoners, die een afschrift dezer rekening ontvangen. In het debet dezer rekening wordt ge bracht De kostende prijs der woning, een evenredig deel in de algemeene kosten, de rente ad drie ten honderd ;s jaars, de lasten, die de eigenaars gewoonlijk betalen, de kosten van brandverzekering, de kosten van onder houd voor zoover dit niet door den bewoner wordt verricht. In het creditDe betaalde huur en alle meerdere stortingen, die de bewoner ter be spoediging der aflossing mocht doen. Zoodra het 'debet en credit der rekening gelijk staan, draagt het bestuur den eigen dom der woning aan den bewoner over. De kosten en rechten op de overdracht zijn ten laste van den kooper. Ziedaar in hoofdtrekken het plan van de bouwvereeniging Eigen Haard. Haar pogen is niet de eenige in de ge schiedenis van onze stad. Hetzelfde denkbeeld dat zij beoogt, joeg ook eenmaal de hier bestaande Nijverheids-vereeniging na, toen zij de aan de Nieuwe poort gebouwde arbeiders woningen te huur stelde en den huurders gelegenheid gaf om tegen 2.50 's weeks als huurprijs na verloop van een zeker aan tal jaren eigenaars der woningen te worden De vereeniging heeft daarop geen succes gehad en zij is geëindigd met die woningen weer op de gewone wijze te verhuren. Wij gelooven echter niet dat dit Eigen Haard behoeft af te schrikken. De huurprijs, die de Nijverheidsvereeniging vorderde, komt ons ook te hoog voor. En dan werden vergissen wij ons niet hare woningen in tweeën verhuurd. Eigen Haard stelt zich ten doel enkele woningen te bouwen, die door éen gezin kunnen bewoond worden, wat zeer veel voor heeft Eigen Haard zal verder naar wij meenen billijker huurprijs kunnen vragen, en zeker beneden 2.50 per week blijven. Aan liet bezwaar, verhonden aan het ver trek naar elders, werd bij de Nijverheids- vereeniging te gemoet gekomen door de bepaling dat de gestorte som voor een deel kan worden terugontvangen of het aandeel aan derden was over te doen. Dit laatste ging niet gemakkelijk; wij gelooven zelfs dat daarvan nooit gebruik is gemaakt. Dat er in zulke gevallen door de bewo ners, eigenaars in spé, eenig nadeel zal moeten geleden worden ligt voor de hand maar dit tot een minimum te beperken ligt zeker in de bedoeling van Eigen Haard. Die bewoners zullen in ieder geval terug krijgen het verschil tusschen den huurprijs, dien gewone huurders en dien welken zij betalen. Eigen Haard kan wellicht voordeel trek ken van de ervaring, die de Nijverheids- vereeniging op dit punt heeft opgedaan, en zij zal hierdoor het beoogde doel beter en gemakkelijker kunnen bereiken. In ieder geval verdient het pogen der nieuwe bouwvereeniging waardeering en ondersteuning, thans in de eerste plaats van de mannen die over kapitaal kunnen be schikken. Voor een goed doel is bij hen nooit te vergeefs een beroep gedaanen waar bovendien aan het deelnemen in de uitgeschreven geldleening zeer weinig of geen risico verbonden is, omdat er voldoende waarborgen zijn dat die te bouwen panden, welke zoozeer zullen uitmunten boven andere, spoedig verhuurd zullen zijn, zij het dan ook op gewone wijze, daar durven wij ons niet voorstellen dat de mannen van geld zich hier zouden onttrekken, waar het betreft eene vernieuwde poging om den werkman eene geriefelijke, aangename woning te ver schaffen, waardoor zijne huiselijkheid, zijne spaarzaamheid, zijn stoffelijk welzijn en door dit alles zijn geluk worden bevorderd. De Tweede kamer onderzocht heden in de afdeelingen de ontwerpen tot regeling van het militair onderwijs, betreffende pensioenen voor minderen bij de zee- en landmacht, de kust vaart in Indië, militaire inundatiën, de her ziening van de consulaatrechten en het voorstel Reekers betreffende het visschen met de moord kuil op de Zuiderzee. Door een twintigtal naamlooze vennootschap pen, in Nederland gevestigd, maar die haar bedrijf in Indië uitoefenen, is voor 1887/88 aan patent betaald te zamen 209.951. Meer dan de helft, nl. ƒ114.330, kwam uit de winsten der Delimaatscha ppjj. De minister van koloniën is niet ingenomen met de bestaande regeling, volgenB welke die in indië behaalde winsten geheel in de Neder - landsche schatkist vloeien. Hij is met den minister van financiën en de Indische regeering over dit onderwerp in overleg getreden. De minister van koloniën verleent a. Vrjj- dag geen audiëntie. Het verslag der commissie, belast met de behandeling van het vraagstuk der koffie iii Nederl.-Indië, is verschenen zjj komt tot de volgende slotsom. De inkoopsprijs per pikol worde gebracht op 20, met handhaving der verplichte levering. Tot afschaffing der gedwongen cultuur worde in beginsel besloten, dit in toepassing te brengen vijf jaren na het afkondigen van eene des be treffende regeling. Gedurende die 5 jaren worden voorberei dende maatregelen genomeno. a. worde aan de bevolking, die uit eigen beweging in het gebergte koffie gaat planten, in verschillende opzichten vrijdom of verlichting van lasten toegekendworden de planters al aanstonds vrijgelaten in de keuze van het terrein en in de wijze van grondbewerking en aanplant diene van stonde aan op den voorgrond te staan, dat gevolg worde gegeven aan art. 56 6 regeerings-reglement. Dit alles wat betreft de cultuur op Java en in Menado. Voor Sumatra's Westkust wordt eene eenigszins andere regeling aanbevolen, nl. verhooging van inkoopprijs tot 25, met hand having der verplichte cultuur, doch met vrije keuze wat betreft de gronden en de wijze van aanplantverder invoering van eene hoofde lijke belasting, als equivalent van den hoogeren prijs. Nog wordt aanbevolen, op Java afschaffing der betrekking van inspecteur der koffiecultuur, herbossching van vele streken, oprichting zoo noodig van gouvernements-ondernemingen in betaalden arbeid, als voorbeeld en aanmoedi ging. In eene ofzonderlijke nota verklaart de heer Wessela zich voor onmiddellijke vrijverklaring der cultuur, met vrjje beschikking der bevol king over de koffie, en voor het drjjven der staatscultures in vrijen arbeid. Naar aanleiding van dit rapport zegt de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. Bij het lezen van het rapport zal de finan ciers vooral de schrik om het hart slaan. Wordt toch het advies van de commissie gevolgd, dan zal de staat voortaan als plantloon voor een pikol koffie betalen f 20 op Java en ƒ25 op Sumatra's westkust, terwijl zij tevens voorstelt reeds in beginsel tot opheffing van de dwang- koffiecultuur te besluiten. En het afzonderlijk advies van den heer Wiesels is nog radicaler, want hij concludeert tot onmiddellijke vrijver klaring der cultuur. Wel heel mooi, zal de fiscus zeggen, maar waar zal ik voortaan mijn dub beltjes vinden De thans ingediende Indische begrooting sluit reeds met een deficit van ruim 12 millioen en dat tekort zou nog veel grooter zijn, als de minister niet het geluk had de koffie, met het oog op de tegenwoordige prijzen, hoog te kunnen ramen. Mocht het plantloon tot 20 worden verhoogd, dan zal het nog wel niet ge heel uit zijn met de koffie-millioenen, maardan zal toch het tekort bedenkelijke verhoudingen aan gaan nemen. Ik weet wel dat ook in het staatsbestuur rechtvaardigheid moet gaan boven de rijksdaalders, maar van dure rechtvaardigheid was tot heden de Tweede kamer weinig gediend. Men wil wel recht doen aan de Javanen, maar alleen als het aan het moederland geen geld kost. Toch zal men met dat régime moeten bre ken. Nu wij niet intijds al het mogelijke hebben gedaan om de bronnen van welvaart te vermeer deren, nu zal het hoogst bezwaarlijk gaan de kosten van ons duur bestuur bij voortduring te vinden uit belastingen en heffingen van een be volking, die verarmd ia en reeds veel meer op brengt dan zoowel met de eischen eener ver standige politiek als met de eischen der recht vaardigheid is overeen te brengen. Men kan er zich op voorbereid houden, dat Indië ons in de naaste toekomst veel geld zal gaan kosten. Niet alleen is de tijd der batige saldo's voorbij, maar wjj zullen vrij diep in de beurs moeten grijpen om onder de tegenwoordige verhoudingen bij voortduring aan onze staatsrechtelijke verplich tingen tegenover de inlandsche bevolking te kunnen voldoen. Met de partijpolitiek heeft dat niets te maken. Of de min. Keuchenius blijft of heengaat, de financieele positie zal welvrij wel dezelfde blijven. Het verkeerde zit hem in het stelsel en niet in de personen. Er is sinds jaren te veel verzuimd, en het is onmogelijk dat in enkele jaren weer goed te maken, Bij kon. besl. zijn, bij het wapen der inf., benoemd tot 2e-luit. bij bet le reg. de serg. M. van de Siepkamp, van het korps, A. J. van Gruting en J. M. M. Muller, beiden van het 5e, N. W. Blom, van het 8e reg. en T. van der' Ploeg, van het korpsbij het 2e reg., de serg. W. A. Herold, van het 6e, G. Snel, van het 7e, en W. F. d'Harvant, van het 5e reg.' bjj het 3e reg., de serg. M. L. Pliester, van het 4e reg., G. P. Janssen, van het korps, P. H. J. L. Lien- ders, van het reg. gren. en jag., H. A. G. L. La Fors, van het 7e, H. A. 11. Sasburg, van het 2e, en J. W. von HenniDg, van het 8e reg.; bij het 4e reg., de serg. L. F. T. Vogel, van het korps, W. J. Prins, van het instr.-bat., en L. F. Duymaer van Twist, van het korps bjj het 5e reg, de serg. H. W. Blokland, van het 7e, en J. Rejjers, van het 3e reg.bjj het 6e reg., de serg. J. M. Gerritsen, van het 5e, F. W. H. H. van Straaten, van het le reg., G. van Swighem, van het regiment grenadiers en jagers, A. L. P. Vogel, van het 4e, J. Vethake, van het 8ste, en F. Köhlbrugge, van het 2e reg. bij het 7e reg. de serg. R. C. van Heeke ren, van het 3e reg., en D. van der Keilen, van het regiment grenadiers en jagers bij het 8ste reg., de serg. D. A. van der Wedden, van het 4de, B. Reynvaan, van het 3e, K. A. Van Herk, van het 2de, mitsgaders J. H. Albrecht, van het 6de. Bij het personeel der militaire admi nistratie zijn benoemd tot tweede-luitenant kwartiermeester: bij het 7e reg. inf., de serg. J. H. G. Vermeer, van het korps, bij het 8ste reg. inf. de serg. W. C. N. de Vries, van het 3de reg. inf. Voorts bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, benoemd tot 2e luit. de serg. A. J. Gooszen, van het 4e, H. van Wjjk, van het 7e, E. F. Grooss, van het 8e, H. O. Schroder, van het 5e, J. N. H. Lauweriks, van het 8e, G. J. Velds, van het le, J. van Hasselt, van het 5e, G. A. F. Altmann, van het 2e, J. E. Collard van het 6e, A. C. D. Phaff, van het 3e en J. H. C. van Dompseler, van het 6e reg. infanterie; A. J. J. G. Prinsen, van het in structie-bat., alsmede W. G. L. Snjjders, van het 5e, J. W. Abeleven, van het 7e en A. C. C. Musch, van het 2e reg. infanterie. Bij het personeel der mil. administratie van het leger in Ned.-Indië, tot 2e iuit.-kwartierm.: de serg. E. M. van Hilie, van het 7e, F. A. von Balluseck, van het 4e, C. J. M. Bovens, van het 3e en H. von Mauntz, van het 6e reg. infanterie. Verder is aan den surnumerair der posterijen A. J. Gerdes Oosterbeek, op zijn verzoek als zöodanig eervol ontslag verleend. De welbekende, zoo goeden naam hebbende en verdienende Nederlandsche almanak ran den heerJH. D. Tjeenk Willink te Haarlem is ook weder voor 1890 verschenen. Als altijd onderscheidt hjj zich door keurige kalenderplaten, portretten van en bijschriften over bekende of beroemde landgenooten, ter wjj 1 behalve de gewone opgaven, die men in een almanak wenseht, dit fraaie boek nog tal van mededeelingen bevat, die men zoo nu en dan van noode heeft. Dat dit aantal groot is valt gemakkelijk hieruit af te leiden dat het alphabetisch register van den inhoud in drie kolommen eene geheele bladzijde vult. Wij wensehen het boekje, dat in een fraaien kleurigen omslag verscheen, een groot debiet toe. Wjj ontvingen heden van de firma F. B. van Ditmar te Utrecht het eerste noinmer van de Nederlandsche Illustratie, Geïllustreerd Nieuws van den Dag. Dit blad stelt zich ten doel in tekst en plaat de belangrijke gebeurtenissen van den dag te beschrijven en af te beelden. Dit eerste nommer bevat een hoofdartikel Twee droombeelden, (over deu Atjeh-oorlog en het misbruik van opium) met illustraties van Joh. Braakensiek. Een beschrijving van de ont hulling van het standbeeld van koningWillem III te Brixham, door H. Tiedeman te Londen met afbeeldingen van Brixham en het beeld een feestgroet aan ds J. J. L. ten Kate, bij de na dering van diens 70en geboortedag, door B. H. van Breemen, met het portret van den dichter; mejuffr. Roelofsen in de rol van Nora in Ibsen's drama van dien naam het portret van minis ter Mackay met bjjschrift, als de eerste eener reeks portretten van mannen, die zich op het gebied van staatkunde, kunst of wetenschap onderscheideneen brief uit Amsterdam, van den bekenden geestigen correspondent der N. Rott. Crt, Isaac van Renneswetenswaardige mededeelingen voor dames; berichten op het

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1