LAATSTE 8ESÏCTO F E U I L L ETON. Zuster Martha. ertoopiapi en Terpacitiipn in Zeeland. BUITENLAND. Verspreide Berichten. - UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. Algemeen Overzicht. Door dezelfde rechtbank zjjn heden veroor deeld wegens mishandeling: S. d. B., 26 j., poelier, Stekene, en P. J. d. L23 j., voerman, Sluis beiden tot 8 b. s. 8 d. h. mishandeling en diefstal: T. W.. 23 j., schipper, Graauw, tot f 5 b. s, 5 d. h. diefstal: D. v. M., 43jvoerman, West- dorpe, tot 4 m., en P. M. S., 13 j., zonder beroep, Terneuzen, tot 7 d. gev.; strooperjj H. B., 16 j., en A. J. H., 14 j., beiden Sluis, ieder tot 3 b. s. 3 d. h., en bedrog: D. K., 39 jzonder beroep, laatst gewoond hebbende te Vlissingen, thans gede tineerd, tot 4 m. gev. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging is: M. K. L. P., 10 j., zonder beroep, Middel burg, beklangd van diefstal, met last dat hij tot zijn 18e jaar in eene rijkswerkinrichting zal worden geplaatst. Vrijgesproken werd: W. T., 26 j, schipper, Graauw, beklaagd van vernieling. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldC. V., A. W., J. V., Middelburg, wegens straatschen derij, ieder tot 0.50 b. s. 1 d.M. V., Vlis singen, wegens het in eene waterleiding van den polder Walcheren plaatsen v n een vischtuig zoo dat daardoor de afloop van het water werd belemmerd, tot ƒ5 b. s. 2 d. en vrijgesproken van de twee laatste hem ten laste gelegde feiten, eveneens vissche^jwetovertredingL.L., Westkapelle, wegens het als geleider van een aangespannen hond dit dier niet van een muil korf te hebben voorzien tot ƒ1 b. s. ld. J. Wb/v. van J. H., Middelburg, wegens het uitslaan van een vloerkleedje op straat op verboden uur tot 0.50 b. s. 1 d. L. B. t. B. Middelburg, wegens het schuren van de straat tot ƒ0.50 b. s. 1 d. G. E., a/b. van 'tEngel- sche stoomjacht Agnes, wegens het bejagen van een anders jachtveld zonder akte en vergunning tot 2 b. van 5 s. 2 d. elke b. met verbeurd verklaring van het geweer of de waarde daarvan ad f 15tot uitlevering 5f betaling daarvan verwezen s. 2 d. h.J. t. H.. P. v. d. W., Yerseke, wegens het loopen op een stuk weiland in Juli zonder recht ieder tot 3 b. s. 2 d.teruggave bevolen van de stokken P. A. W., Middelburg, wegens het wegnemen van voorwerpen aan een rijkskanaal vastge groeid tot ƒ1 b. s. 1 d.wegens dronken schapM. W. v. O., Vlissingen en J. G. West kapelle, ieder tot 1 b. s. ld.; G. J. J., Vlissingen tot 2 b. s. 2 d.en A. R. Jz., Westkapelle tot 3 b. s. 2 d. Verder wegens overtreding der ijkwet H. J. H., J. C. V., N. G. h/v. A. G., Middelburg, ieder tot 10 b. van 0.50 s. 1 d. elke b.; H. J. wed. L. B., Middelburg tot 8 b. van ƒ0,50 s. 1 d. elke b.; A. J. A., Middelburg tot 7 b- van 0.50 s. 1 d. elke b.en H. M. wed. Ir P., Middelburg tot 3 b. van 0.50 s. 1 d. elke b.bij allen verbeurdverklaring van de maten of gewichten. En allen in de kosten van het geding. De generaal-majoor K. P. Kempers, kom- mandant der 8e divisie infanterie, vergezeld van den kapitein bij den generalen stat M. Onnen, heeft heden ook het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, dat daartoe in marschtenue was opgesteld, op het exercitie terrein buiten de voormalige Duinpoort ge- inspecteerd. De kolonel J. H. Bolken, kommandant in het 3e genie-kommandementvergezeld van den kapitein J. W. V. Cramer, eerstaanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, inspecteerden 's middags de militaire gebouwen, terreinen enz. aldaar. Ter aanvulling van een vorig bericht meldt men ons dat het bezoek van den commissaris des konings aan Hoofdplaat zeker is en die gemeente in de eerste plaats zal bezocht worden. Bij publicatie is daarvan op Zondag jl. dooi den burgemeester kennis gegeven, onder ver melding dat de hooge bezoeker voor een ieder zal te spreken zijn. Uit het Fransch TAS CHARLES EPHEYRE. XIII. Hoe verder Lourens zich van Plancheuille verwijderde des te meer begreep bij hoe wen- schelijk de taak was, die hij op zich genomen had. Hij moest den notaris van den heer de Merande ontdekken, een van de honderd Parij- sche notarissen dat was eenvoudig genoog maar hij moest hem ondervragen, uithooren, over de kleine Angèle of over zuster Martha spi-eken dat werd al moeielijker. Met welk recht kwam hij voor de belangen dier geeste lijke zuster op. En bovenal, welke redenen kon hij aanvoeren om het bestaan van dat testament te bewijzen Een testament is een authentiek stukiets tastbaars, geen hersen schim. Wanneer die notaris om een bewijs vraagt, hoe zal hg dat leveren Angèle zou in een oogenblik van helderziendheid kunnen zeggen waar de heer De Mérande zijn laatste wilsbeschikking had neergeschreven »Angéle O wanhoop Angéle komt nooit terug. Het is voor altjjd uit. Goed, dat Door de commissie van spijsuitdeeling aan minvermogenden te Middelburg is gisteren (Maandag) namiddag in haar lokaal in de Sim- pelhuisstraat aanbesteed de levering der in dezen winter benoodigde steenkolen, rundvleesch, spek en gort. Aannemers waren voor rundvleesch de heer S. van Os ad 0.58, spek de heer S. van Baker- gem ad ƒ0.64, steenkolen (EngH. J. Dronkers Co. ad 0 87, steenkolen (Ruhr.) dezelfde ad 0.82 per kilogram. De aannemer der gort wordt eerst later bekend. Bij de gehouden aanbesteding der afgra ving, verhooging en verzwaring der dijken van den Molenpolder, was ingeschreven door de heeren J. de Jonge te Biezelinge ad ƒ1269, A. Foudraine te Goes ad f 1265, J. van den Hoek te Middelburg ad 1240 en A. van den Driest te Middelburg ad 1164. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De Bond voor Nederlandsche suikertabri- kanten, te Rozendaal gevestigd, is ontbonden Daardoor zal zoo -schrijft men aan het N- v. d. D. eene groote verandering plaats hebben in den suikerbietenhandel. Terwijl tot op dit oogenblik elk jaar de prijs, dien men voor de bieten zoude betalen, door den bond werd vastgesteld, zal dit nu niet meer geschie den. Een gevolg hiervan zal zijn, dat er con currentie zal ontstaan tusschen de fabrikanten onderling, zoodat dit den landbouwer ten goede zal komen. Terwijl vroeger de landbouwers zich steeds moesten tevreden stellen met den prijs, eenmaal door den bond van fabrikanten vastgesteld, zal nu de eene fabrikant meer willen besteden dan de ander, zoodat nu ein delijk de zoozeer door de landbouwers gewenschte concurrentie zal zijn aangebroken. Door het hoofdbestuur der Vereeniging. tot bevordering van fabrieks- en handwerks- nijverheid in Nederland zijn benoemd tot voor zitter, mr. H. M. A. baron Van der Goes van Dirksland, te 's Hagetot onder-voorzitter. J.J M. Elias, te Amsterdam tot penningmeester. G. P. Grandiatot bibliothecaris, mr. R. J. H. Patijntot secretaris, mr. H. Zillesen, laatst genoemden allen te 's Hage. Omtrent den brand, die in den nacht van Zondag op Maandag te Amsterdam woedde, en waarbij, zooals gisteren gemeld is, een men- schenWen te betreuren valt, meldt hei Hbld. de volgende bijzonderheden Het perceel bestaat uit een kelder, een win kel, 's nachts onbewoond, een verdieping, tot dusverre bewoond door den inspecteur van politie Doornbos met vrouw, twee kinderen en dienstbode en een derde verdieping, bewoond door een gezin van vijf personen. Des nachts ruim half drie werd de bewoner van de bovenste verdieping wakker en zag de kamer in vollen rook. Hij stond haastig op, wekte de anderen, riep uit het venster om hulp en spoedde zich met de zijnen langs de trap naar beneden, na de familie Doornbos door hevig kloppen op de gesloten deur te hebbeD gewaarschuwd. Op het kloppen werd geantwoord, waar schijnlijk door juffrouw Doornbos, die met de kinderen en de meid in de achterkamer sliep. Haar echtgenoot had nachtdienst. Drie ledi kanten stonden in de kamer. In een sliep het dienstmeisje met het vijfjarig dochtertje van den heer Doornbos, in een ander de tienjarige zoon Ubbo, in het derde de vrouw des huizes. Ubbo was reeds wakker toen er werd geklopt Hij zag vuurgloed boven een kast, geplaatst dicht bij de deur naar de trap, en dikken rook. De sleutel stak niet in de deur, maar was ergens nêergelegd. Hij stond op, wekte de meid en zijn zusje en sprak met zijn moeder, die reeds wakker scheen en hem toevoegde dat zij er wel uit zou komen. De meid beproefde tweemaal licht te maken, maar de lucifer giDg door den rook uit. De knaap meent ook dat de kleederen van de dienstbode vlam vatten. Zooveel schijnt zeker, dat de brand woedde dicht bij de deur en dat juffrouw Doornbos öf even op is geweest zij zoo Ik zal het testament niet zoeken. Ik zal andere proefnemingen doen. Ik zal andere, even heldere somnambules vinden, die gemakkelijker te leiden zijn dan die Angèle. Ik heb genoeg van nonnetjes en tijdverspilling." Met dit fraaie besluit trok hij Parijs binnen. Een jonge vrouw, Lucienne genaamd, had zich vroeger bereidwillig tot allerlei proefnemin gen geleend. Zij was de vriendin van een zijner collega's Emile D. die op het oogen blik uit de stad was, zoodat Lucienne aan zich zeiven overgelaten wag. Lourens wist haar adres te weten te komen, en nam eenige proe ven, die ook gelukten maar hij had er spoedig genoeg van. Lucienne leverde hem niets dan de gewone, bekende verschijnselen van het hypnotismns, waarvan hij thans een onoverkomelijken afkeer had. Daarbij kwam dat Lucienne bespottelijk verliefd op hem werd en dat walgde hem. Hij trachtte haar als zjj sliep afkeer in te boezemen, maar dat gelukte hem nietondanks alle sug gesties bleef de liefde bestaan. De verschil lende bevelen, die hij voorschreef werden gere geld door Lucienne nagekomentoen werd hij boos en mishandelde het arme meisje. Hg vermenigvuldigde de toestanden van katalepsie (zinvang), van verrukking en liet die uren lang aanhouden. Hij bestudeerde met groote volharding alle overgangen en Licienne gehoorzaamde gedwee als een, geregeld werk tuig, als een automaat met verstand en geest maar met éen woord kon hg het geheele en angstig weer in het bed is gestapt, èf in het geheel niet het hed verlaten heeft, waar zij later half verkoold werd gevonden. Ubbo schoof het venster open, zocht in de duisternis naar de gootpijp, die er dicht langs loopt, en liet zich zoo naar beneden gigden. Op de plaats aangekomen verschafte hij zich toegang tot het winkelhuis en wist daar door te kloppen en schreeuwen de aandacht te trek ken van de inmiddels toegesnelde personen, die van buiten met gewei 1 de deur openden. De dienstbode sprong met het andere kind op den arm het venster uitbeiden zijn in het gasthuis opgenomen. De ongelukkige be kwam hevig letsel. Het kind bleef ongedeerd. De brand was spoedig gebluscht. Op de verdieping des heeren Doornbos is niet alles uitgebrand. De voorkamer met een kamertje er naast hebben veel schade geleden, en op de kamer waar het onheil voorviel zijn blijkbaar de vlammen spoedig gestuit. 't Is niet met zekerheid te zeggen, waar de brand is aangekomen. In den zolder tusschen beide verdiepingen is geen gat gebrand. De kleine Ubbo heeft zich dapper gedragen Hij ging in de volle overtuiging dat zijn moeder, hem zou volgen, naar omlaag. Met onverschrok kenheid, tegenwoordigheid van geest en groote vaardigheid heeft hij zich het leven gered. Yan dezen Hollandschen jongen groeit wat goeds. En eveneens brengt het blad een hulde aan de dienstbode Geertruida Blommers, die in het zoeken naar zelfbehoud de haar toevertrouwde kleine niet vergat. Men meldt uit Amsterdam aan de Haarl. Crt, dat het door eenige bladen medegedeelde bericht als zouden de schrijvers van de revue Naar den Eiffeltoren een nieuw blijspel vervaar digd hebben, onder den dollen titelDe natte poedel of een Amsterdamsch verslaggever onder tafeleenvoudig een canard is. In de Tweede kamer is thans electrisch licht aangebracht. Voorloopig heeft men het gaslicht er nog bijgehouden voor het geval er eens iets aan 't electrische mocht haperen, of schoon daarover geen klachten worden verno men. Tegenover de verslaggevers der dagbladen heeft de huishoudelijke commissie zich zeer verdienstelijk gemaakt door het nieuwe licht op de journalistentribune aan te brengen in groene kelken, die op de lessenaar een lichtgroen zacht licht werpen, dat weldadig voor de oogen is. Naar 't Vad. verneemt, doet zich het zeld zaam geval voor, dat een zeeofficier, die eerst daags moet repatrieeren en drie jaren in O. I. heeft doorgebracht, alleen geplaatst is geweest op het wachtschip te Batavia en overigens niets van den Archipel gezien heeft. Een correspondent van genoemd blad maakt de opmerking dat hij op een dezer dagen opge maakt officieel stuk den afdruk van een stem pel zag, waarop staatVice-consul der Veree- nigde Nederlanden te Grangemouth. Het wordt zeker wel tijd dat deze ambtenaar zich een nieuwen stempel aanschaft. - De baldadigheden te Kampen houden nog maar niet op. Ook Vrijdag-avond was het zeer onrustig op straat, en verscheiden personen waren ijverig bezig om opstootjes te verwekken. De politie had reeds veel dagen het oog op iemand gehad, die een der grootste belhamels was. Vrijdag-avond is het gelukt hem op hee- terdaad te betrappen bij het inwerpen van glasruiten. Tegen hem en nog twee andere personen is proces-verbaal opgemaakt. De burgemeester heeft zoo lang mogelijk geduld geoefend, maar Zaterdag heeft hij toch moeten besluiten, artt. 184 en 187 der wet van 21 Juni 1859 in toepassing te brengen. (K. Ct.) Bij den tailleur. »Ik wensch een overjas naar den laatsten smaak." >Heel goed, mijnheer. Hoe verlangt u hem: te kort of te lang Voor de beklaagden in het proces Cor- velain, Corvelain zelve en Delaunay, is het getuigenverhoor Zaterdag zeer bezwarend ge weest. Twee ooggetuigen toch, een werktuig kundige die herhaaldelijk in de »kardoezen- gebouw, dat hij zoo zorgvuldig had opgetrok ken, doen instorten. En altijd keerden zijne gedachten naar Angèle terug. Welk een verschil tusschen die fijne hel lerziendheid van Angèle en elke grove, onbeschaafde bewerktuiging van Lucienne Indien er helderziendheid bestaat en zij bestaat dan kan Angèle alleen er het bewijs van leveren. Een uur met haar zal hem er meer van leeren dan 15 jaar met Lucienne. Op zekeren avond voorbij een winkel van muziekinstrumenten komende zag hij een orgel- staan, dat voor achthonderd francs te koop was. Hij trad binnen, bekeek het en kocht het Van dat oogenblik liet hij Lucienne geheel in den steek en bracht den geheelen dag door met orgelspelen, zonder zich te bekommeren om de klachten zijner huisgenooteD zijn kamer lag vol met geestelijke muziek van alle groote meesters, maar hij keerde gedurig tot het Stabat Mater en het Ave Maria terug. Er is dikwijls een buitengewone logica in den loop der gebeurtenissen of der zaken, ja somtijds is die zelfs angstverwekkend. De onwetenden spreken van toeval maar waar schijnlijk is er geen toeval. Op zekeren avond, langs een boekenstalletje komende, ontwaarde Lourens daar een gehavend klein boekje, ge titeld »Het kasteel van Merande." En zoo kwam hij te weten dat er in Picardie bij Abbeville een kasteel van Merande lag. Dat boekje dagteekende van 1842 en roemde de schoonheden van het vorstelijk, bijna historisch fabriek" werk verricht heeft, Framjois van Pelt geheeten, en een meisje, dat toevallig den dag der ontploffing wegens ziekte niet te werk was, hebben verklaringen afgelegd' omtrent de zorgelooze wijze, waarop er met het kruit werd omgesprongen. De eerste gaf eene beschrijving van de slordige wijze waarop er gewerkt werd, en verklaarde bovendien, dat er in de onmiddelijke nabijheid der inrichting zelfs gerookt werd, terwijl de laatste mededeelde, dat er herhaaldelijk klei nere ontploffingen van enkele patronen voor kwamen en, ter gelegenheid daarvan, de waker Willems eens gezegd heeft: »den een of anderen dag heeft er in deze inrichting een moord op groote schaal plaats." In het proces te Bergen bracht het openbaar ministerie Zaterdag zijn requisitoir teneinde het pleidooi is aangevangen daarin wordt Pourbaix voorgesteld, als alleen in het belang van zijn lastgeefster, de Süreté publique te hebben gehandeld, en ingevolge de opdracht, hem van die zijde gegeven. Prof. Rudolf von Gneist vierde gisteren zjjn 50jarig jubilé als leeraar en hoogleeraar aan de Berlijnsche hoogeschool. Hij is thans 73 jaren oud en werd op 23 jarigen leeftijd als privaat-docent aangesteld. Nog altijd geeft hjj geregeld en onvermoeid college voor een groot aantal toehoorders. Hij hield op zijn jaardag zelfs als gewoonlijk college in de universiteit en ontving daav ver schillende huldebetuigingen van de zijde dei- studenten. Ook uit het binnen- en buitenland ontving de nog zeer krasse grjjsaard eene menigte gelukwenschen. In de Boheemsche gevangenis te Brux is dezer dagen een huwelijk voltrokken tusschen een rooverhoofdman, die tot de galg veroordeeld is, en de vrouw met wie hij geleefd had en die aan de meeste van zijne misdaden mede plichtig was. Zij mochten gedurende de plech tigheid waarbij de bruidegom in gevangen- kleeding en met ketenen beladen, de bruid in het zwart gekleed was enkele woorden wisselen, maar werden toen weder ieder naar zijne cel gevoerd. Dezer dagen heerschte te Petersburg een ware Jack-the-Ripper-paniek. Aan een groot aantal vrouwen werden brieven geschreven, waarin werd medegedeeld, dat Jack the Ripper te Petersburg was gekomen en daar nu zijn werk zou beginnen. De prefect van politie Gressner onderzocht de zaak en vond spoedig, dat de brieven door eenige grappenmakers waren gezonden. De politie is hen reeds op het spoor, zoodat zij de straf voor hun onge paste streken niet zullen ontgaan. Ïüteu.wvïiet. Voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Amsterdam. Ter algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Bank werd benoemd tot directeur de heer A. L Wurfbain en tot commissaris de heer H. H- Beels. Ter negende jaarvergadering van Patrimonium bleek dat in het afgeloopen jaar het getal afdeelingen van 62 tot 72 en het ledental van 6005 tot 6682 steegniettegenstaande in 20 afdeelingen het ledental gezamenlijk met 331 verminderde en drie afdeelingen expireerden Naar aanleiding van voorstellen, gedaan door de afdeelingen Dordrecht en Leeuwarden, werd besloten de regeering eene wijziging te verzoe ken van het kiesstelsel, in dier voege dat kies bevoegdheid worde verzekerd aan alle hoofden van gezinnen, alsmede te vragen om invoering van de Belgische wijze van stemmen en aan te dringen op afschaffing van den vaccinedwang. Op voorstel van de afdeeling Almelo, eenigs- zins gewijzigd, werd ook besloten om, naar aan leiding van de verhoogde uitvoerrechten voor het buitenland, aan de regeering te vragen hoogere invoerrechten te heffen van bewerkte goederen. Nog zal bij de regeering worden aangedrongen op instelling van raden of kamers voor arbeid. De ontvangsten der vereeniging over het af- verblijf, het erfdeel van een zeer rijk, zeer oud adellijk geslacht. Nu staat het besluit van Lourens vast. Er is thans geen sprake meer van een verliefden gril, of van wetenschappelijk onderzoek 1 Er moet een daad van rechtvaardigheid gepleegd worden. Angèle is de erfgename der familie de Mérande. Hij moet haar terugbezorgen wat haar toekomt. Toen begon hij zijne nasporingen. Een adresboek naziende, ontdekte hij dat er te Parijs drie de Mérandes waren een schrijn werker in den faubourg St. Antoine, een wijn- kooper te Belleville en een graaf de Mérande, rue Oudinot 118. Daar gekomen vernam hij van den portier dat de graaf een paar jaar geleden gestorven was. Hij was een man van vijftig jaar geweest, naar het scheen, die kin derloos gestorven was en slechts verre bloed verwanten had nagelaten. De verdeeling der erfenis had nog niet plaats gehad en het huis was te koop. Op het aanplakbillet stond de naam van den notaris Zeflêdiu, rue de l'Elysee. Tot nog toe was alles goed gegaan; maar nu kwam hij niet verder. Die notaris had het heel druk, was afgetrokken en begon te glim lachen toen Lourens van een erfenis en een testament Bprak. »Maar gij weet toch wel dat de heer de Merande een onecht kind had. Dat is bijna algemeen bekend en het is toch niet denkbaar dat hij die dochter niets zou nage laten hebben." .geloopen jaar bedroegen f 915 en de uitgaven 692. AI3 bestuurders werden herkozen de heeren Slegt te Dordrecht en Groeneveld te Rotterdam. Heden avond wordt de vergadering)voortgezet. 's Gravenhage. De Tweede kamer hervatte heden hare werkzaamheden. Inge komen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor 's Gravenhage, den heer Guyot, en reeds bekende wetsontwerpen der regeering en het wetsvoorstel-Reekers op het visschen met de wonderkuil. Donderdag zullen behandeld worden natura lisatie-ontwerpen, de overeenkomst met Egypte betrekkelijk de rechtspraak en het ontwerp ter overweging in hoever eene aanvulling der sociale wetgeving noodzakelijk is. |gDe afdeelingen werden hernieuwd. Zjj kozen tot voorzitters de heeren De Geer, Van der Loeff, Schimmelpenninck, W. van Dedem en Lohrnan tot ondervoorzitters de heeren Clercx, Mees, Reekers, Van Houten en W. Cremers. De ge loofsbrieven van den heer Guyot werden goed gekeurd en de nieuwbenoemde beëedigd. Louden. De unionisten stellen voor de verkiezing te Midlothian Stanhope candidaat, tegenover Gladstone. Petersburg-". De czarewitch brengt geen bezoek aan den vorst van Montenegro. Parijs. Volgens berichten uit Spanje en Portugal beginnen de republikeinen daar weer het hoofd op te steken. De gebeurtenissen in Brazilië geven hm weer nieuwen moed. (Particuliere berichten uit het Handelsblad). D.tiim. ('laats. Voorwerpen. lnformatiën 21 Not. Zuidzande, Hofstede, Le Nobel. 27 1 Koudekerke, Huizen, Tak k LoefF. 28 0 Middelburg, Houtwaren, Volharding. 29 If Berg. op Zoom verp. visscherij, Best. viseh. Seheldeenz, 29 Ritlhem, Boomen, Tak. 2 Dec. Oost-Souburg, Molen, Tak. De nieuwe republiek in Zuid-Amerika, ge doopt als de republiek der Vereenigde Staten van Brazilië, vormt natuurlijk de hoofdinhoud der beschouwingen in de buitenlandsche pers. De meeste Engelscha groote bladen nemen de zaak buitengewoon kalm op. Een enkele vreest dat de jonggeborene het niet op de beenen zal houdenmaar de meeste gelooven dat alles goed zal gaanen zjj evengoed als het keizerrijk hare schulden zal betalen. En dat is het voornaamste. De hoofdmannen hebben trouwens aan de Nationale bank de verzekering gegeven dat het voorloopig gou vernement alle door de vorige regeering aan gegane verbintenissen eerbiedigt en zal na komen. De provincie Bahia sloot zich ook thans bij de republiek aan. De nadere berichten beves tigen dat de geheele beweging zeer kalm in haar werk is gegaan de eenige gewelddadig heid, die werd gepleegd, was een aanval op den minister van marine, die gewond werd, echter niet ernstig. Overigens werd de keizerlijke familie met onderscheiding bejegenden werd wèl de president-minister maar niet zooals eerst gemeld werd Z. M. dom Pedro gevan gen genomen. Zjj, die de geschiedenis der laatste jaren van nabij kennen, zijn volstrekt niet verwonderd over het voorgevallene. Het was, beweren zij, de twee afgeloopen jaren te voorzien wat er gebeu ren zou. De republikeinen, die hunne gevoelens lang niet onder stoelen of banken staken, vonden krachtigen steun bij de oud-slavenhan delaars, die zich gaarne op Dom Pedro wilden wreken om de hun door de afschaffing van den slavenhandel berokkende schade. Zij vooral nu verschaffen den leiders der beweging de spil waarom alles draaitgeld. ».Ta wel, mijnheer, die geschiedenis ken ik even goed als gij en misschien nog beter. Die kleine Angèle, die de graaf alle maanden in het klooster in de Avenue Eylain ging op zoeken, was de dochter van een zijner jacht opzichters, een oppassend man, die door een ongelukkig toeval omgekomen was. Meer weet ik er niet van en niemand kan er u meer van zeggen. De heer De Merande had dat meisje onder zijn bescherming genomen, dat was al Toen mijn waarde cliënt binnen een paar uur tijds, zooals gij misschien weet, aan een aller hevigste beroerte gestorven was, hebben zijne erfgenamen dat jonge meisje en haar moe der hulp aangeboden. Ik geloof dat er zelfs sprake was van een vrij aanzienljjke som; miar zij ondervonden de teleurstelling van zeer onheusch ontvangen te worden." Toen werd Lourens driftig. Hg was in een toestand van zenuwoverprikkeling gekomen, die geen tegenspraak duldt. De notaris ant woordde beleefd maar koel en toen Lourens nog altjjd druk bleef door redeneeren stond hij op en zei Vergun mij mijnheer, om dit vruchteloos onderhoud af te breken. Gij spreekt van een testament en een acte van erkenning. Heel goedmaar gij moet de bewijzen leveren. Zoo- ffing gij dat niet kunt heeft uwe beschermelinge niet meer recht dan gij, of ik, of mijn jongste klerk, op de nalatenschap van den graaf. Als gij mij wilt veroorloven u een raad te geven, zou ik u van alle verdere nasporingen willen

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2