N°. 274. 1328 Jaargang. 1889. Dinsdag 19 November. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.J Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop' betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren 2 Bijvoegsels. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 18 November, LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. c? Thermometer. Middelburg 18 Nov. vin. 8 u 48 gr. m. 12 n 51 gr. av. 4 u. 48gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Go6b: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. 0. de Mooij te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, de Gebb. Belinïante, te 's Gravenhage, en A. de la Mab Azn, te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zjj des avonds nog worden opgenomen Veemarkt te Middelburg. Donderdag den 21 November a. s., van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 18 November 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Zondagsdienst op spoorwpgen. Zeer belangrijk is de behandeling der kwestie van den beperkten Zondagsdienst op de spoor wegen door den raad van toezicht op de spoor wegdiensten, volgens zijn verslag over 1888. De regeeriDg had aanleiding gegeven tot be spreking van die zaak op de bijeenkomst tot vaststelling van den winterdienst 1888 door den wensch naar zulk een beperkten dienst uit te spreken. En zij die van het ongerijmde van zulk een wensch nog niet overtuigd zjjndat zij kennis nemen van het volgende wat hen wellicht tot andere gedachten brengen zal. Voor de uitvoering van het denkbeeld van een beperkten Zondagsdienst werd zoo luidt het in het verslag op den voorgrond gesteld, dat nauwkeurig diende te worden onderzocht, of niet in de toekomst voor den Zondag eene geheel zelfstandige dienstregeling ware te ont werpen. Men zou er dan naar moeten streven eene dienstregeling te maken, waarbij ia zoo verre het onmisbare werd behouden, dat de groote internationale verbindingen met de om ringende rijken zooveel doenlijk werden ge handhaafd en tevens voor het binnenlandsoh interprovinciaal en eigenlijk gezegd locaal ver keer eene regeling werd getroffen, Daardoor de mogelijkheid zou blijven bestaan, om op éen dag van uit de hoofdplaatsen van het verkeer als Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht, de verschillende spoorwegstations in Nederland te bereiken en van deze laatstbe doelde ook naar de vooraf genoemde hoofd punten van het verkeer te kunnen reizen In de eerste plaats was echter eene goed voorbereidde proefnemingaanvangende met den winterdienst van 1889/90 noodigomdat allerminst de jzomertjjd voor eene proefneming geschikt was. Men zou het publiek geleidelijk moeten gewennen aan de beperking van reis- gelegenheden op Zondag. Door de vertegenwoordigers der maatschap pijen werden bedenkingen gemaakt tegen eene aldus opgevatte en uitgewerkte beperkte Zon dagsdienstregeling. Reeds dadelijk werd er op gewezen, dat voor eene volledige uitvoering van het denkbeeld de medewerking niet alleen van de Nederlandscbe spoorwegbesturen, maar ook van die in de aangrenzende rijken zou noodig zjjn en dat het dus zou zijn aan te bevelen, langs diplomatieken weg eene meer algemeene regeling van dit onderwerp op het vasteland van Europa te verkrijgen, op de wjjze als dit sedert lang in Engeland geschiedt en aldaar onafhankelijk van de medewerking van andere regeeringen kan geschieden, wegens de geïsoleerde liggiDg van dit rijk. Het .was in het bijzonder de Nederlandscbe Rhjjnspoorwegmaatschappjj, die hierop wees, omdat bijna al de treinen van hare dienstre geling internationale treinen waren, die aan de Duitsche grens aansluiting vondeD. Voorts werd er gewezen op den invloed, dien deze maatregel zou kunnen uitoefenen op het internationaal goederenverkeer. Men berekende, dat, wanneer men dit verkeer ge durende een dag in de week staakte en dus van Zaterdagavond tot Maandagmorgen geen goederentreinen deed vertrekken, dit alleen voor station Venloo tengevolge zou hebben, dat aldaar des Maandags eene ophooping van omstreeks drie duizend wagens zou voorko men. Voorts werd er op gewezen, dat het met het oog op leveringstjjden in de havens en de ligdagen der schepen, onverantwoordelijk zou kunnen zijn hier te lande het goederen verkeer te stremmeD, terwijl het in België ongestoord voortgang zou kunnen hebben. Die handelwijze zoude waarschjjnljjk voor Rot terdam in de mededinging met Antwerpen, wat het trans ito verkeer betreft, ten nadeele van onzen handel en het verkeer over onze spoorwegen kunnen uitloopen. Wilde men ten aanzien van het internationaal goederen verkeer een beperkenden Zondagsdienst voor bereiden, dan zoude men, behalve van de mede werking van Duitschland, dus vooraf ook van die van België verzekerd moeten worden. Tegen de invoering van een bijzonderen Zondagsdienst, geheel afwijkende van die der werkdagen, werd het bezwaar aangevoerd, dat er alsdan twee diensten zouden zijn, het geen gevaar voor het verkeer zou kunnen doen ontstaan, indien er bij het ondergeschikt per soneel, dat gewend is aan eene vaste regeling, die dagelijks wederkeert, vergissingen voor kwamen. In geen ander land zijn zooveel draaibruggen, die bewaakt en bediend moeten worden en zooveel bewaakte overwegen, naar evenredigheid van de groof te van het spoorwegnet. Nu behoeft slechts op het een of ander punt der baan de beambte te vergeten, dat hjj dien dag een ge heel van het gewone afwijkenden dienst heeft te verzorgen, en een groot ongeluk staat te wachten. De H. IJ. S. M. verklaarde, dat, indien er sprake zou zijn van een geheel afzonderlijken dienst op den Zondag, deze dienst op hare lijnen in de nabijheid van Amsterdam eer uit gebreid dan ingekrompen moest worden, om aan de eischen van het publiek te kunnen beantwoorden, daar bij de bestaande dienstre geling des Zondags, vooral gedurende de zomer maanden, reeds vele volgtreinen noodig zijn. Naar haar oordeel kan hier geen sprake zijn van eene gelijkstelling van hetgeen door de administratie der posterijen was tot stand ge bracht met hetgeen thans van de maatschappijen werd verwacht, ter bevordering van de Zondags rust, omdat brieven en pakketten rustig kunnen blijven liggen in de bus of het kantoor, maar eene aangroeiende menigte Amsterdammers, die naar Haarlem of naar het Gooi willen, om zich daar buiten bereik van handel of zaken Zon dagsrust te verschaffen, gelijk dat eiken Zondag met eenigszins gunstig weder het geval is, niet kan worden achtergelaten. Op die gedeelten van den spoorweg zou eene vermindering van het aantal treinen op Zondag eenvoudig ten gevolge hebben, dat de dienst minder geregeld werd uitgeoefend dan tegenwoordig en in plaats van het aantal treinen volgens de dienstregeling een aantal extra- en volgtreinen zouden moeten worden geformeerd, waardoor allerminst het beoogde doel, verzekering van Zondagsrust voor het dienstpersoneel, zou worden verkregen. Ook werd er op gewezen, dat een beperkte Zondagsdienst op de spoorwegen niet zou kunnen worden ingevoerd zonder een soortgelijken maatregel ook toe te passen op de stoomtram men en stoombooten. Eindelijk werd er op gewezen, dat gunstiger uitkomsten te wachten zouden zjjn van een bepaling, op te nemen in het algemeen reglement voor het vervoer, dat voor de berekening der leveringstijden voor ijl- en stukgoederen de Zondag niet zou worden medegeteld en bijge volg deze goederen ook des Zondags niet ten vervoer zouden worden aangenomen. Dan toeh zouden alle binnenlandsche goederentreinen kunnen worden opgeheven. De raad is van oordeel, dat dit denkbeeld zeer verdient nader te worden overwogen, te meer daar er alle reden bestaat, om op bet goederenverkeer binnenlands toe te passen, wat door het postverkeer met goed gevolg reeds werd in practijk gebracht. Het was bovendien gebleken, dat de voor gestelde opheffing van een aantal treinen, volgens de ontwerpen door de spoorweg-maatschappijen opnieuw ter beoordeeling ingezonden, niet strookten met de eischen, die het bestuur der posterijen voor een Zondagsdienst werden ge steld. Treinen, die voor de post op Zondag van geen belang waren, bleven bestaan, terwijl andere, op wier behoud het bestuur der poste ryen meende te moeten prijs stellen, zouden worden opgeheven. De raad meende derhalve, dat de meest wenscheljjke wijze van voorbereiding thans zou zijn, d t in de eerste plaats door de adminis tratie der posterijen zou worden opgegeven, welke treinen voor baren dienst des Zondags zouden kunnen worden gemist. De 'besturen zouden daarna met elkander in overleg treden en aan den raad dan nieuwe ontwerpen inzen den van eene dienstregeling. De St. Ct. van 17 en 18 dezer bevat de wet van den 26en October 1889, tot vaststelling van bepalingen tegen het visschen door opva renden van vreemde vaartuigen in de territo riale wateren van het rijk. By kon. besluit is bij het wapen der infan terie benoemd, bij het 2e reg., tot kapiteiD, de eerste-luitenant J. W. L. Verweyde, van het 6e reg. De minister van justite verleent a. Dinsdag geen audiëntie en de minister van oorlog doet dit niet a. s. Donderdag. De jaargang 1888/89 van de Kindercourant uitgave van den heer H. L. Smits te 's Graven hage, is weder compleet en van den nieuwen jaargang van het weekblad voor onze jongens en meisjes zijn reeds een paar nommers ver schenen. De redactie, die aan de heeren Johan Gram en A. S. Beule Nz., toevertrouwd is en die zich in de vaste medewerking van Hendrik van Balen, Gerard Heller en de dames Agatha, Cella en Wilhelmina mag verheugen, gaf in den thans completen jaargang heel wat goeds onderhoudende verhaaltjes, aardige versjes, fraaie platen met bijschriften, tal van wenken op het gebied van spelen en uitspanningen, vele pret tige spelletjes, prachtige platen om te kleuren, uit te knippen en op te plakken en een inte ressanten grooten wedstrijd waarin flinke prijzen behaald zijn. Voor dit jaar is zij niet voornemens minder te geven, zoodat wij de ouders onzer jongelui gerust kunnen aanraden de kennis met de Kindercourant te maken of te vornieuwen. De prijs is volstrekt geen beletsel. Een abonne ment kost slechts ƒ4.25 'sjaars. Voor jongelui van ouderen leeftijd wijzen wij op verschillende nieuwe werkjes, die in de dooi den heer J. Versluys geredigeerde Bibliotheek voor de jeugd zijn verschenen het zijnBertin De Twaalf' en Aan weerszijden van den muurnaar het Fransch door A. S. Schoevers, Harriet Martineau, Lief en leed op een kostschool, vertaald door mevrouw von Puttende Witt, In de Fjords doormevrouw ReddingiusWierda, en Yan Phoe Lee, Jongensleven in China door dr J. A. Huberts. Het uiterlijk van de laatstgenoemde werkjes is keurig net en maken die bijzonder aanbe velenswaardig voor boekgeschenken bij het aan staande kinderfeest. Maar ook nog om eene andere reden verdient de Bibliotheek voor de jeugd de aandacht. De keuze der werkjes is wij schreven het reeds vroeger goed, en ze zijn uit een taalkundig oogpunt zeer goed geschreven, terwijl, wat niet duidelijk kan gemaakt worden door letterschrift, in een aantal plaatjes aanschouwelijk wordt voorgesteld. De directie der Nieuwe Rotterdamsche schouwburg maatschappij verzoekt ons de aan dacht onzer lezers te vestigen op de in dit nommer door haar geplaatste advertentie. Er schijnt een misverstand te heerschen ten opzichte van het plaats-bespreken voor geabon- neerden en wij deelen daarom op haar verzoek mee dat voor die geabonneerden het recht van voorkeur blijft bestaan afgescheiden van de kwestie of dezen al of niet vaste plaatsen hebben genomen. In eene Zaterdagavond te Amsterdam, onder voorzitterschap van dr. G. Kalff, gehouden ver gadering der Vereeniging van letterkundigen zijn verschilleuden voorstellen behandeldin het belang van eene zoozeer gewenschte krachtiger werk zaamheid der vereeniging. Zoo zullen georgani seerd worden letterkundige samenkomsten, waar van de eerste welhaast zal plaats hebben onder leiding van het bestuurslid dr. Schaepman. Verder werd besloten tot de uitgave van een jaarboek, en bet bestuur gemachtigd, met het Vlaamsche taalverbond in overleg te treden, ten einde in sommige opzichten samenwerking te verkrijgen tusschen noord en zuid. Een voorstel tot verhooging der contributie kon niet worden afgehandeld, omdat het door de statuten bepaald aantal van 2/3 der leden niet tegenwoordig was. Inhoud van VIndépendant littéraire van 15 Nov. 1889Les indiscrétions d'un inter viewer anglaisThiers et Napoléon, Felix RabbeLes papillons, Edmond Rostand l'Art a l'exposition universelle, Roger Marx Billet de Quinzaine, B f tUn Romantique allemand contemporain A.Wagnon; Choses d'Art; Les livresRevue des Revues Espagnoles et Chronique. Tot heden zwegen wij over de aanhangige plannen tot viering van het vjjf-en-twintig-jarig bestaan der Ryks Hoogere-burgerschool te Mid delburg, omdat, waar die plannen nog vrij vaag waren, men het beter vond hierover het stilzwij gen te bewaren. Thans stelt men ons in staat mee te deelen dat dit gewichtige feit op Dinsdag 11 Februari den datum waarop de school officieel is geopend door een soiree zal worden her dacht,terwijl tevens een reünie van oud-leerlingen zal plaats hebben. Zooals nog in het grootste deel onzer oplaag van Zaterdag kon worden medegedeeld, is toen te 's Gravenhage geslaagd bij bet examen m. o. aardrijkskunde, de beer J. Rienstra van Veere. Het voorbereidend examen godgeleerd- beid is aan de ryks-universiteit te Leiden af gelegd door den beer J. W. de Kanter. Op Zondag jl. werd te Zierikzee bjj de Evang' Luthersche gemeente de nieuw benoemde predikant, de beer Helper Sesbrugger in de voormiddag-godsdienstoefening ingeleid dooi den beer Lobr, predikant te Rotterdam, met eene rede over 1 Joh. 2 vers 20. Des namid dags hield de nieuwe leeraar zijne intrereden, naar aanleiding van Matth. 4 vers 4, laatste gedeelte. Bij de Chr. Ger. gemeente in de StDomus- straat aldaar had des voormiddags de bevesti ging plaats van den heer M. Keulemans, komende van Middelburg, door den heer P. Siemense, predikant te Oosterland, predikende over Philippensen 2 vers 29. De bevestigde verbond zich des avonds aan zijne nieuwe gemeente met eene rede, tot grondslag waarvan hij had gekozen Jaeobus 1 vers 21, laatste ge deelte. »Burger Van der Goes van Amsterdam," als zoodanig werd de spreker, die Zaterdag avond voor de afdeeling Middelburg van den Nederl. bond voor algemeen kies- en stemrecht optrad, aan de vele hoorders, die in de kleine Schuttershofz.a,a.\ waren saamgekomen, voorge steld, besprak in eene uitvoerige rede den eigendom. Hij schetste in zeer vluchtige trekken hoe in de laatste eeuw verschillende aanslagen op het privaat bezit gedaan waren en hoe door inkrimping der heerlijke rechten, afschaffing der slavernij, opheffing der gilden, enz. het bewezen is dat het eigendomsrecht niet on- sehendbaar is. Hij stelde verder in het licht hoe velen gekomen zijn tot de slotsom der tegenwoordige wereldbeschouwing: alle menschen zijn gelijk geboren, dus allen hebben gelijke rechten op genot, vrijheid en welvaart, en zette uiteen dat het onjuist is te beweren dat ons verhoogd zedelijk gevoel, vermeerderd humanisme daaraan ten grondslag ligt, om als zijne meening uit te spreken dat alleen de Btand van zaken, de drang der omstandigheden daartoe heeft geleid. Verder zette de spreker zijne meening voorop dat privaat-bezit een wettelijk voorrecht, dus een onrecht is, en dat afschaffing van erfrecht, invoering van algemeen stemrecht en algemeenen dienstplicht, benevens afschaffing van het jacht- recht waarmede geheel of' ten deele vele liberalen zich vereenigen aanslagen zijn op den eigendom, wijl de drie laatste zaken den invloed en de macht van het geld niet weinig breidelen. Het is dan ook z. i. inconsequent van de liberalen dat, wanneer zij zich met een of meer dezer denkbeelden vereenigen, zij toch het eigendomsrecht in andere opzichten onschend baar verklaren. Ook de arbeiders-wetgeving, landnationali satie en coöperatie zjjn aanslagen op het eigendomsrecht, die toch meer en meer de aandacht trekken en verdienen. Waar dus aan de eene zjjde het eigendoms recht wordt ingekrompen en ontnomen mag er den socialisten geen grief van gemaakt worden dat zjj dit ook aan den anderen kant wen- schen. Voor het socialisme is volgens spreker* ver betering te wachten, echter niet,op eens en in korten tijd, maar geleidelijk en na verloop van vele jaren. De spreker eindigde met de arbeiders op te wekken tot het onderzoeken en hespreken van de kwesties van den dag, tot aaneensluiting en vereeniging en vooral tot toetreding tot den bond voor algemeen kies- en stemrecht. Wij betwijfelen of de rede van den spreker van de gelegenheid om in debat -te treden werd geen gebruik gemaakt wel veel indruk zal nalaten. Hij miste o. i. den gloed en de warmte waardoor de radicale en socialistische woord voerders in den regel hun gehoor boeien en het scheen ons alsof er iets verwards, iets weife- lends, te weinig positiefs was in sprekers rede neering. Hij achtte veel bekend wat velen onbe kend was en beriep zich meestal op de meening van anderen zonder die helder in het licht te stellen. Aanstaanden Woensdag zal de commissaris des konings onzer provincie de gemeenten IJzendijke en Biervliet bezoeken en vermoedeljjk ook Hoofdplaat. De generaal-majoor K. P. Kempers, com mandant der 3de divisie infanterie, kwam Zondag te Middelburg en inspecteerde beden het bataljon infanterie in dat garnizoen. Om halftien uur was de troep opgesteld als bij de parade en kwam de generaal met diens adjudant, den kapitein van den generalen staf M. Onnen op bet Molenwater. Na de gehouden inspectie werden verschil lende exercitiescbolen beoefend, alsmede het aanvallend gevecht. Naar men ons meldt heeft de heer W. Mejjers, secretaris en ontvanger der gemeente Ritthem, tegen 1 Jan. a. eervol ontslag aan gevraagd. Ook te Goes tracht men, evenals vorige jaren, den feestdag van den heiligen St Nicolaas voor de minder bedeelden tot een genotvollen te maken. Door het comité tot het geven van een St. NicolaaBfeest aan kinderen van minvermogen den, werden dames en heeren, die genegen waren mede te werken tot het organiseeren van een soirée, fot dekking van de voor gezegd feest te maken onkosten, uitgenoodigd om eene ver gadering bij te wonen in de sociëteit Van Ongenuchte Vrij op Zondag namiddag. Die uitnoodiging bad een goed gevolg. Men is er in geslaagd bet mogelijk te maken dat tooneelstukjes zullen worden opgevoerd en de gymnastiekvereeniging Hercules de,uit voering zal opluisteren door tableaux-vivants die, kort ge leden bleek het nog, zeer der bezichtiging waard zijn. Verder zal ook bet nieuwe strijkorkest uitge noodigd worden de soirée nog aantrekkelijker te maken. Door den gemeenteraad van Hoedekens- kerke is met 3 van de 5 stemmen tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd de heer M. J. Bakker. De voordracht van het armbestuur bestond uit den heer L. van Doeselaar, aftredend lid, die een reeks van jaren dien post bekleedde, en genoemden heer Bakker. Aan den Haagdijk in die gemeente heeft men de laaghartigheid gehad een 25 a 30 driejarige canadaboomen, behoorende aan den beer Wit kam te Goes, af te hakken. Men is de daders op het spoor. Op initiatief der heeren L. van der Weel, M. van Oosten en J. Barbier te Colijnsplaat, is eens ijsclub opgericht. Reeds is een stuk land gehuurd, geëffend en onder water gezet. Op dit oogenblik zijn 63 personen lid der ver eeniging en zijn genoemde heeren respectieve lijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester benoemdin eene volgende vergadering zullen nog benoemd worden een vice-voorzitter en drie commissarissen. In een weide onder Poortvliet zijn een drietal jongens, waarvan de oudste 19 jaar is, op heeterdaad betrapt toen zy bezig waren van eenige jonge paarden de staarten af te snijden, met het doel om die te gelde te maken. De politie heeft de zaak in handen. Wij meldden in een groot deel van ons vorig nommer nog in 't kort dat de gemeente raad van Hontenisse Zaterdag inzake de be kende kwestie met het hoofd der school te Lamswaarde schending van neutraliteit besliste dat er naar zijn gevoelen overtreding van art. 33 2e al. der wet op het lager onder wijs plaats heeft gehad. Thans schryft men ons nog nader dat, na voorlezing van het rapport der commissie van toezicht op het L. O. en der notulen van de vergadering van B. en W., met 8 tegen 1 stem besloten is de zaak in handen dés konings te stellen. Blijkens het rapport der commissie van toezicht op het L. O., zou haar uit het verhoor van een tien tal kinderen, van 11 tot 14 jaar oud, gebleken

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1