Maandag 18 November. N°. 273. 132° Jaargang. 1889. BUITENLAND. Middelburg 16 November. Deze courant verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.—J Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop1 betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren 3 Bijvoegsels. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. Algemeen Overzicht. Thermometer. Middelburg 16 Nov. vm. 8 n 47 gr. ai. 12 n 51 gr. av. 4 u. 53 gr. F Verwacht verand. wind. Advertentiën Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. "W. Bolland, te Kruiningen: F. v.d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen en te TerneuzenM. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de j moeten des namiddags te een uur advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmak te Botterdam, de Gebk. Belinfante, te 's Gravenhage, en A. de la Mak Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zy des avonds nog worden opgenomen De schoolwet gaat er, volgens de Standaard, in de Eerste kamer door: Met minstens 26 stemmen zoo Mackay zich heel houdten met 36 zoo Mackay heel toeschietelijk is. Over de Indische begrooting en meer in het bjjzonder over de houding van den minister van koloniën tegenover den opium resumeert de Indische Gids haar oordeel aldus: Over dit werk van den hervormer Keuchenius hebben wij slechts weinig te zeggen. Min of meer verkeeren wij in het geval van het Perzische vrouwtje, dat, na al zoo dikwijls het gezag in andere handen te hebben zien overgaan en na al zoo dikwijls in het verwachten van betere tijden teleurgesteld te zjjn, Onzen Lieven Heer dageljjks bad, hem die nu aan 't roer zat daar toch maar te laten, omdat anders 't arme land misschien alweer van kwaad tot erger zou vervallen. Den minister Keuchenius zouden wy intusschen wel even de woorden willen herinneren, een zijner talrijke voorgangers jaren geleden toe gevoegd >Aan het eind van een dubbel zinnig beleid hangt geen kroon, maar een vonnis." Er is niemand, die aan de gedragslijn van den minister, zooals zjj in het tot heden ont stoken licht zich voordoet, »een man van ka rakter" kent, en wanneer de antirevolutio naire party hem als den drager bij uitnemend heid van haar beginselen huldigt, discrediteert zij zich zelve. .Inzonderheid voor een richting, die de schoonste lenzen in haar schild voert" zeide eens een Nederlandsch Staatsman, »is karakterloosheid aan zelfvernietiging gelijk". De bedoelde staatsman was mr. Groen van Prinsterer. Bij kon. besluit is aan den heer D. Balfoort, te Utrecht, op zijn verzoek, met 1 Jan. e. k. eervol ontslag verleend als landmeter 4e kl. bp het kadaster. Naar men meldt heeft genoemde heer het voornemen, zich in de Transvaal te vestigen. In haar nota op het verslag der Tweede kamer omtrent het ontwerp tot goedkeuring van de toetreding tot de verlenging van den proeftpd der gemengde rechtspraak in Egypte, verklaart de regeering dat tot dusverre noch rechtstreeks noch ter zijde eenige klacht ver nomen werd omtrent de werking dier gemengde rechtspraak. Ook heeft geen der betrokken mogendheden eenig bezwaar gemaakt tegen de verlenging van den proeftijd, op grond dat de werking der instelling te wenschen zou overlaten. Er is dus alle reden om aan te nemen dat alle daarbp betrokken belangen - ook de Neder- landsche behooriyk worden gebaat. Wat betreft de vermindering van het aantal Nederlandsche rechters in de gemengde recht banken, zoo heeft de reg. nooit eene gelegen heid doen voorbygaan om aan te dringen op herstel van het oorspronkeiyk aantal dier rechtersook komt alle lof toe aan den poli- tieken agent en consul-generaal der Neder landen te Kaïro voor zyne ijverige bemoeiingen te dier zake. Intusschen moet niet voorby gezien worden dat door de Egyptische regeering geene ver plichting bestaat om in de gemengde recht banken zitting te verleenen aan een bepaald aantal Nederlandsche rechters. Verder deelt de reg. mede dat de Egyptische regeering uitzicht gegeven heeft op eene ver tegenwoordiging der mogendheden van den tweeden rang in het gemengde hof van appél. In het aan de Tweede kamer aangeboden wetsontwerp tot vaststelling van de Surinaam sche begrooting voor 1890 zijn de uitgaven op 1.671.003.94$ geraamd. Een vjjftal verboo gingen van posten, tot een gezamenlijk bedrag van f 8100, zijn uit de voorloopig vastgestelde begrooting niet overgenomen, maar daarentegen is een nieuwe poBt van f 20,000 uitgetrokken voor de voorbereiding van den aanvoer van immigranten uit Ned.-lndië. De uitgaven zijn ƒ10,172 hooger geraamd dan in de voorloopig vastgestelde begrooting, zoodat het nadeelig slot gebracht is op f 350,190.61$ of 148,562.42$ meer dan dat van de begrooting van 1889. Grootendeels is dit hieraan te wijten, dat de ppbrengst van den accyns op binnenlandsch gedistilleerd ƒ105.000 lager is geraamd dan ten vorigen jare, toen omtrent de productiviteit van deze belasting verwachtingen zijn gekoes terd, die niet vervuld zyn. Onder de verhoogingen van posten, die niet overgenomen zijn, behooren 4000 voor aan stelling, in den loop van 1890, van een inge nieur op ƒ8000 'sjaars, zijnde de minister van koloniën van meening, dat de werkzaamheden kunnen worden opgedragen aan den chef van het bouwdepartement in Suriname 2500, ten einde met 6000 in stede van 3500 tegemoet te komen in de bezoldiging van een opperrab bijn bp elke of by éene van de twee Israëli tische gemeenten. De min. wenscht eerst zekerheid te bekomen dat de verhooging van den post werkelijk leiden zou tot de aanstel ling van een of twee opperrabbynen. De 20,000, uitgetrokken voor de voorbe reiding van den aanvoer van immigranten uit Ned. Indië, strekken tot bekostiging van het uitzenden van een of meer geschikte personen uit Suriname naar Java, ten einde eene wer ving te beproeven. De minister acht het met den gouverneur der kolonie raadzaam te be proeven of de aanvoer van zulke immigranten mogeiyk zij. Vrijdagavond had in eene der zalen van de sociëteit St. Joris, voor een niet overtalrijk doch aandachtig publiek, de door de afdeeling Mid delburg van het Nederl. Tooneelverbond aange kondigde letterkundige voordracht van den heer F. van der Goes, leeraar aan de Too- neelschool te Amsterdam, plaats. Waren wij verhinderd dio voordracht by te wonen, een der' hoorders is zoo beleefd ons, op ons verzoek, zyn oordeel als volgt mee te deelen De uitstekende en gevoelvolle wijze, waarop de heer V. d. Goes, die hier ter stede voor het eerst eene dergelijke voordracht hield, de ver schillende stukken ten beste gaf, doet ons hopen dat zyn eerste optreden alhier niet tevens zyn laatste moge zyn. Door omstandigheden, on afhankelijk van zijnen wil, genoodzaakt het programma eenigszins te wijzigen gaf hij ons, in plaats van Voor de liefsteeen vers van de Musset, terwijl Demeter moest vervallf-n. Stemde het eerste stukje: die Wallfahri nach Kevlaar van Heine ons reeds tot aandachtig luisteren, niet minder boeiden ons eenige too- neelen uit I'ormosa, drama van Vacquerie, terwijl onder ademlooze stilte met de laatste acte kerker scènevan Faust de avond werd besloten. De beer Van der Goes gaf blijk diep door drongen te zyn van de gedachten, besloten in de door hem voorgedragen stukken, en waar het onderwijs aan de tooneelschool aan derge lyke handen is toevertrouwdkan het niet anders of die inrichting moet goede vruchten dragen. Wy roepen dan ook met volle overtuiging den heer Van der Goes een tot weerziens toe, en hopen dat een volgend maal aan zijne voor drachten een talrijker auditorium moge te beurt vallen, want dit verdienen zij ten volle. De Goesche zangvereeniging heeft door het vertrek van mevr. Salberg-Kakebeeke naar Middelburg een grooten steun verloren. Als bewijs van dankbaarheid voor hare krachtige medewerking gedurende vele jaren en van hulde aan haar talent werd mevrouw Salberg jl. Woesdag het eerelidmaatschap dier zang vereeniging aangeboden. G.Crt Door de Academie van Wetenschappen te Munchen is prof. Kern te Leiden tot buiten- landsch lid benoemd. te zeggen, gezonden aan burgemeester en wethouders, en een afschrift aan den arrondis- sements schoolopziener. In de raadsvergadering van 26 October jl. werden door een raadslid over het gebeurde te Lamswaarde inlichtingen gevraagd aan B. en W. De burgemeester antwoordde toen, dat het rapport der schoolcommissie eerst onlangs was ingekomen en het dagelyksch bestuur slechts ter loops daarvan kennis had genomen, zoodat nog geene inlichtingen konden gegeven worden. In de eerstvolgende vergadering was hy bereid zulks te doen. Den 8en dezer begaven zich B. en W. met den arr.-schoolopziener en den voorzitter der pl. schoolcommistie naar de school te Lams waarde, teneinde een nader onderzoek in te stellen. Een gevolg van dat onderzoek was, dat B. en W. by meerderheid van stemmen besloten, den onderwijzer te kennen te gevendat geen wettig bewys aanwezig was, waaruit bleek, dat er overtreding bestond van art. 33 2e alinea der onderwijswet en dat daarmee de zaak als geëindigd kon worden beschouwd/aangezien ook de arrondissements schoolopziener het ge voelen van burg. en weth. deelde. De schoolcommissie werd toen door haren voorzitter bijeengeroepen. Deze bracht in die vergadering verslag uit van hetgeen by zyn bezoek met burg. en weth. en den schoolop ziener aan de school was voorgevallen. De schoolcommissie nam hierop het besluit onder overlegging van een relaas der verkla ringen van de gehoorde kinderen aan den gemeenteraad ter kennis te brengen, dat zij (schoolcommissie), overtuigd is, dat door meer genoemd hoofd der school gehandeld is in strijd met de 2e alinea van art. 33 der onder wyswet. Intusschen hebben 3 raadsleden aan den burgemeester verzocht eene raadsvergadering te beleggen, aan welk verzoek bereids is voldaan, aangezien een vergadering, is bijeengeroepen tegen heden (Zaterdag). Yan een verschijning van den onderwyzer voor den raad, waarvan het bericht gewaagt, is derhalve nog geen sprake. Ook het geïn crimineerde gezegde van den onderwyzer tot zyne leerlingen is niet, zooals de berichtgever meldt. Zooals aan het begin dezer gezegd is loopt de klacht over verschillende gezegden. - Vrydag vierde de christelijke school te Axel haar 25jarig bestaan. Het schoolgebouw was feestelijk versierd en de opkomst van kinderen en ouders zeer groot. Na een wel komstwoord van den voorzitter voerden nog de heeren Van der Linden en Wolf, benevens het hoofd der school het woord. De kinderen werden onthaald en zongen toepasselijke versjes. Uit het verslag wegens den staat der algemeene doopsgezinde sociëteit in Nederland blijkt, dat aan de daaraan verbonden kweek school thans 27 studenten studeeren. Het aantal is aanzienlijk te noemen, in vergely- king met eenige jaren herwaarts, en doet de hoop koesteren, dat het groote aantal bestaande vacatures geleidelijk zal verminderen, hoewel door het telkens bijkomen van nieuwe voor eerst nog niet in alle behoeften kan worden voorzien. Door prof. J, G. de Hoop Scheffer is wegens 70-jarigen leeftijd, ontslag gevraagd, tegelijk met het door de wet voorgeschreven ontslag als hoogleeraar by de universiteit. Dertig jaar lang was dr. J. G. de Hoop Schetter als hoogleeraar aan het seminarie ver bonden. Zyn heengaan zal een groot verlies zijn. Men [schryft ons uit Hontenisse Naar aanleiding der tegenstrijdige berichten, door de redactie dezer courant van dezelfde zijde ontvangen, omtrent de klacht, ingebracht tegen het hoofd der school te Lamswaarde, vraagt zy in hare rubriek »onderwys" in het nommer van 15 Nov. 11., »waar schuilt de waarheid Zie hier wat waarheid is. Er is een mondelinge klacht ingekomen by de plaatselyke schoolcommissie tegen het hoofd der school te Lamswaarde, onder anderen dat deze in den laatsten tyd by het onderwijs herhaaldelijk over godsdienst en kerkelijke zaken sprak, en zich daarover dan spottend of afkeurend uitliet. De schoolcommissie heeft daaromtrent een onderzoek ingesteld en het rapport van dat onderzoek, zonder daaraan eenige conclusie toe te voegen of over het gebeurde hare meening Volgens nader bericht kwamen te Katten- dijke de mazelen slechts in een gezin voor. Men schrijft ons uit Yerseke Yan dej meeting, die Vrijdag zou gehouden zyn, is niets meer gekomen, zoodat alle hoop op samenwerking om tot verbeterde oesterprijzen te geraken, vervlogen schijnt. De leider der vorige meetings heeftzich teruggetrokken, nadat de voornaamste oesterkweeker alhier, die over eenige millioenen oestei-8 beschikt, verklaard had zyn eigen weg te willen bewandelen. Vereeniging tot Weezenver pleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Heden, Zaterdag, namiddag te twee uren werd, onder voorzitterschap van den loco-voorzitter, den heer Z. D. van der Bilt la Motthe, in de Prins van Oranje te Goes eene algemeene ver gadering gehouden van bovengenoemde veree niging. Achtereenvolgens werden de rekening over 1888 en het verslag over hetzelfde jaar uitge bracht, waaromtrent het volgende valt mede te deelen. Het verslag begint met de vermelding dat het jaar 1888 een gelukkig jaar voor de ver eeniging was. Het hoofdlichtpunt in de ge schiedenis der Vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland over 1888 was de verloting van voorwerpen van kunst en smaak, door particulieren geschonken of uit ontvangen giften aangeschaft, waartoe by beschikking van den minister van financiën dd. 13 April 1888 no. 48, namens Z. M. den koning vergun ning werd verleend, en die, nadat de voor werpen gedurende eenigen tyd in de concert zaal waren tentoongesteld, den 29 October van dat jaar gehouden werd. De verloting en de daaraan verbonden ten toonstelling is boven verwachting geslaagd, dank zij de medewerking én ondersteuning van zoovele weezenvrienden in en buiten Goes. Is er ooit een bewys geleverd, dat, niette genstaande het verschil in politieke en gods dienstige inzichten de Nederlanders hoe langer zoo meer van elkander verwijdert, zy op het punt van liefdadigheid eensdenkend zyn, dan deed dit die tentoonstelling." Het bestuur der vereeniging is daarvoor dan ook recht dankbaar en ziet met groote zelf voldoening terug op de volbrachte taak. De geldelijke uitkomst der tentoonstelling en verloting is als volgt Ontvangsten 3357.92, uitgaven 636.64$, zoodat het zuiver overschot bedraagt 2721.27$, welk overschot is overgebracht in de kas der vereeniging en door het bestuur belegd in pandbrieven Nederlandsche hypotheekbanken. De vereeniging leed een groot verlies door het overlijden van haren waardigen voorzitter, den heer W. J. van Gorkom. Alhoewel hij slechts éen jaar aan het hoofd der vereeniging gestaan heeft, herdenken zij hem met diepen weemoed. Hij was inderdaad voor haar een bezielende steun. Niets was hem te veel om het doel der vereeniging te bereiken en hij werkte tot in de laatste dagen zijns levens mede aan het welslagen der tentoonstel ling en verloting. Moge de vereeniging hem onder hare uitne- mendste voorstanders blijven tellen en nooit vergeten wat zij aan hem verplicht is. Het aantal leden bedroeg 245, waaronder 24 corporatiën, tegen 210 leden en 22 corporatiën in het vorig jaar. Het aantal begunstigers bedroeg 63 tegen 48 in het vorig jaar. Wat den financieelen toestand betreft, deze mag niet ongunstig genoemd worden, ofschoon die niet zoodanig was, dat de verpleging van weezen kon worden uitgebreid. De opbrengt der verloting en de buitenge wone giften gaven wel de gelegenheid het kapitaal der vereeniging te verhoogen, doch de rente daarvan was niet voldoende om meerdere weezen aan te nemen. Het is echter te hopen dat het ledental voort durend zal toenemen en Ge buitengewone giften zullen vermeerderen, waardoor in volgende verslagen van een bepaald gunstigen toestand zal kunnen worden gesproken. Behalve de buitengewone gift van 200.48 j van het Goesohe onderwijzers-gezelschap, zijnde de opbrengst van eene soirée, en die van f 200 van wijlen mevrouw Paardekooper Overman geb. De Marees van Swinderen, waarvan in het vorig verslag reeds melding is gemaakt, doch welke bedragen in de rekening van 1888 zijn verantwoord, ontving de vereeniging nog 55,91 aan buitengewone giften, deels van particulieren, deels van vereenigingen en gehouden collecten De ontvangsten bedroegen f 7089.85, de uit gaven 7098.26$ en het kwaad slot f 841$. Het minder gunstig geldelijk resultaat van den dienst van 1888, vergeleken bij vorige diensten, is alleen toe te schrijven aan buiten gewone uitgaven voor geneeskundige hulp en begrafeniskosten van een der weezen A. Mol, die pp 28 November 1888 na een lyden van 4 maanden op ruim 14jarigen leeftijd aan eene borsttering, ten huize harer pleegouders M. Stevense en vrouw te 'sHeer Abtskerke, overleed. Het bestuur maakt hiervan met leedwezen melding. Het was een veelbelovend kind, dat gedurende de vijf jaar, die zij door de veree niging verpleegd werd, recht dankbaar was voor het vele goede, dat zij genoot. Een woord van dank aan de pleegouders voor de goede zorgen aan haar besteed en aaD dr A. I. Moens te Goes, voor de vele belange- looze diensten gedurende de ziekte aan haar bewezen, acht het bestuur zich verplicht te uiten. Behalve de overleden wees werden nog een lOtal weezen, dat successievelijk aangenomen was, verpleegd, over welker opvoeding en ver zorging alle reden van tevredenheid is. Het gedrag der kinderen gat eveneens stof tot tevredenheid, terwyl hunne gezondheid niets te wenschen overliet. Yoor zoover zij daarvoor vatbaar wareD, ge noten de kinderen onderwijs in den godsdienst naar de begrippen van het kerkgenootschap, waartoe hunne ouders behoorden. »Moge dit verslag heet het ten slotte de overtuiging bij u versterken, dat de veree niging niet zonder vrucht is werkzaam geweest en die overtuiging u bewegen om alles in het werk te stellen, wat den bloei der Vereeniging tot Weezenverpleging in Zuid- en Noord-Beoeland bevorderlijk kan zijn." De begrooting voor 1890, in ontvang en uitgaaf f 1752.50 bedragende met een post voor onvoor ziene uitgaven van 217.50, werd goedgekeurd. Daarna was aan de orde de benoeming van bestuursleden ter voorziening in de door perio dieke aftreding ontstaande vacatures. Voor de vacature mevr. Yan der Bilt la Motthe werden voorgedragen het aftredend lid met mevrouw GallisMerens, voor de vacature den heer G. J. van den Bosch, het aftredend lid en de heer J. J. Bamondt. Beide aftredende leden werden herkozen. De levering van het spek voor het garni zoen Middelburg gedurende het jaar 1890 is gegund aan S. van Os, slager, aldaar voor 0.59$ per kilogram, en die der steenkolen k ƒ0.33 per HL. aan P. C. Ludikhuijzen. Voor de Vrydag door het bestuur der waterkeering v tn het calamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele gehouden aanbesteding van het "maken van werken tot verdediging van den oever, geraamd op 30,000, was, be halve door den gisteren meegedeelden laagsten inschrijver, ingeschreven door de heeren H. de Groot te Scherpenisse voor 33,100, J. Jan sen te Terneuzen voor f 31,496, A. M. Lange- veld te Botterdam voor ƒ30,837 en P. A. v. d. Velde te Terneuzen voor 29,440. Behoudens goedkeuring van Ged. staten is het werk aan den heer C. van der Hooft te Terneuzen tegen 28,329 gegund. Onder de vele reizen, welke keizer Wilhelm II sedert zijn korte regeering maakte, heeft geene wij wezen hierop reeds vroeger zoo zeer de algemeene aandacht getrokken en is zoo ijverig besproken als die naar Konstan- tinopel. De onvermoeide monarch is thans weder in zijn residentie teruggekeerd, doch de Enropeesch bladen wijden aan zijne Turk- sche reis nog enkele nabetrachtingen. Te beginnen met de Nordd. Allg. Ztg., die keizer Wilhelm weder hartelyk welkom heet in het vaderland. Het kanseliers-blad zet uiteen, dat 's keizers doel met deze reis was >zijn gezichts kring uit te breiden en met eigen oogen de rijke schatten des geestes te aanschouwen en te doorvorschen in twee a drie dagen welke ons door lang verdwenen geslachten overgeleverd zyn in landen, die als de baker mat der menschelijke beschaving en ontwik keling bekend staan." Bovendien zyn volgens de Nordd. de goede betrekkingen van Duitschland met de staten in het Zuiden en Oosten, dank zij den keizer, opnieuw bevestigd en uitgebreid. De ontmoeting der monarchen te Innsbrück is weer een nieuw onderpand voor den eenstemmigen wensch der verbonden heerschers om den vrede gehand haafd te houden. Het Hongaarsche officieuse blad Nemzet ziet eveneens in de begroeting te Innsbrück een nieuw bewys van de innigheid der Duitsch- Oostenrijksche alliantie, wat door de betrokken volkeren, in het bijzonder het Hongaarsche, me blijdschap zal vernomen worden. De tijd zal het leeren, of deze blijdschap" van langen duur zal bijken. Indien althans waar is, wat de Times uit Weenen wordt geschreven, zal dit geloof der Oostenrijkers en Hongaren aan de vinnigheid" van Duitschlands vriendschap voor Oostenrijk op een zware proef worden gesteld. Volgens dien berichtgever toch bemoeit Bismarck zich tegenwoordig zeer en oefent hy een sterke pressie op het kabinet te Weenen uit, teneinde dit te bewegen .i»

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1