LAATSTE BERICHTEN. Moopinp en Vfirpaclitinaeii in Zeelani Verspreide Berichten. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. STATEN-GENERAAL. daarvan is tot 50 gestegen. Uit het verslag der bibliotheek bleek dat daarvan veel gebruik gemaakt wordt. In de laatste tien maanden zjjn er ruim 1000 boeken uitgegeven. Als spreker trad Donderdag op de heer A. Eattermolle, ex-tooneelspeler te Amsterdam, die het talrjk aanwezige publiek een genot- vollen avond bereidde door de voordrachten van Eduard III voor Calais door A. J.de Buil, Rammelslag van Multatuli en De Menschenhater van P. A. Wiebes Mz. Bj de gehouden aanbesteding van het drie jarig onderhoud van den provincialen steiger te Stavenisse was de minste inschrijver de heer P. Moerland aldaar voor f 342,90 per jaar. De raming bedroeg f 510. Yan 14 en 15 November. Middelburg. Ondertrouwd J. J. W. van de Poel, jm. 23 j. met M. A. Douw, jd. 21 j. L. J. Schepers, jm. 25 j. met C. Koekman, jd. 29 j. GetrouwdP. Janssen, jm. 25 j. met P. Haaj, jd. 21 j. Bevallen S. Meerman, geb. de Kuijper, z. P. Rejnierse, geb. Pouwer, z. (levenl.) De haven van Bergen op Zoom, die sedert langen tijd door de groote zandbanken in de Oosterschelde, vlak vóór den ingang, veel nadeel aan de scheepvaart berokkent, zal eene groote verbetering ondergaan door af graving der uitgestrekte Molenplaat. De subsidie, welke de raad te dier zake aan de Provinciale staten heeft aangevraagd tot een bedrag van 2000, is toegestaan. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren verschillende werklieden tot gevange nisstraf, onder meer als gevolg van de aan randing, die indertijd plaats had .op het aldaar op stroom liggende Engelsche schip John Redhead. Nauwelijks was dit vonnis bekend of er werd in de stad een strooibiljet verspreid, dat de onderteekening droeg van de RQtterdamsche afdeeling van de Labourers Union. Dit luidde Kameraden Een allerschandelijkst vonnis is heden morgen over eenige onzer kameraden geveld. Onder uitgezochte voorwendselen aangeklaagd wegens nauwelijks noemenswaardige overtredingen, zijn man nen, vaders van huisgezinnen, waaronder er zijn. met 6 kinderen, veroordeeld tot 13 en 7 maanden celstraf. Is zulk een vonnis niet schandelijk Hoevelen zijn er niet, die schandelijk hadden mis dreven en een paar dagen gevangenis ontvingen of werden vrijgesproken? Maar dit waren natuurlijk geen arbeiders! Nog eenszulk een vonnis is wreed en schreit ten hemel Om tegen dit vonnis dan ook krachtig te protes teeren roepen we alle arbeiders, en u kameraden in 't bijzonder, heden avond op tot eene groote volks vergadering in de groote zaal van Caledonia, Haring vliet, waar verschillende arbeiders het woord zullen voeren. Alle naar de vergadering en getoond dat het rechts gevoel niet geheel is uitgedoofd 1 Aanvang acht ure. Entree 5 cents tot dekking der kosten. 'labours Union", afd. Rotterdam. Aan die oproeping werd door velen gevolg gegeven, ook door een groot aantal socialisten. Yan der Kolk voerde het eerst het woord. Hjj gispte het vonnis en kwam tot de slotsom dat de betrekkingen van de veroordeelden, zoolang hunne gevangenschap zal duren, be hoorden te worden ondersteund. Helsdingen ontwikkelde de bekende socia listische stellingen, trad in eene beoordeeling van de rechterlijke macht van het socialistisch standpunt, en concludeerde dat er alleen ver betering was te wachten, indien allen zich bp het socialisme aansloten. Anderen wilden dat een adres om gratie den koning zal worden aangeboden. Daartegen kwamen de socialisten in verzet, omdat van een naar hun oordeel onrechtvaardig vonnis geen gratie mocht worden aangevraagd, wèl van een rechtvaardig vonnis. wist dat die toestanden onschadelijk zijn, ondanks den angst dien zij inboezemde. Er bestond geen gevaar voor zuster Martha. Het was een kwestie van eenige uren. En zij zou ongetwpfeld bij komen zonder eenig bewustzijn van hetgeen Angèle doorleefd heeft. Ondanks het aandringen van al de omstan ders wilde hij ook geen enkel middel aanwen den om haar bj te maken. »A1 wat wj doen kunnen, maakt het haar moeieljjker", zei hij. »Zij komt van zelf bij en als die slaap uitgewerkt heeft, zal zij bij haar ontwaken noch vermoeid, noch ziek zijn, terwpl wij gevaar loopen van haar een ziekte op den hals te halen, wanneer wij dien slaap met een schok braken." Tegen twaalf uur maakte zp eenige bewe ging. Haar ademhaling stokte een oogenblik. Zij slaakte een langen, diepen zucht, opende de oogen en keek om zich heen. Zp had nog haar witte kleed aan haar eerste gebaar was om dat te bevoelen en te bekijken. »Wat is er toch 1" zei zp verlegen en verbaasd van zooveel menschen om zich heen te zien. »Wat is er gebeurd. Zegt rnj toch wat er is »Dank God, mjn dochter", zei de op perste »want gp zjt aan een groot gevaar ontsnapt." »Welk gevaar Ik begrijp er niets van Alle aanwezigen werden verzocht zich te verwpderen en toen zp alleen waren vertelde de opperste haar dat men haar van morgen De meerderheid der aanwezigen scheen even wel gezind voor het verzoek om gratie. Of het zal worden verzonden en of de be trekkingen van de veroordeelden door Labourers Union geldelijk zullen worden ondersteund, kan eerst later bijken. (N. R. Ct.) In verband met de reeds vermelde aan bieding van valsche wissels aan onderschei den kantoren in ons land zijn Woensdag te Utrecht ter beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht de heeren L. en De S., de eerste candidaat-notaris te Amsterdam, de laatste doctor in de philogie, nabij Londen woonachtig, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan bedrog, door vermoedeljjk valsche cheques en wissels te disconteeren. Verscheidene kas sierskantoren te Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Deventer, Utrecht, Zutphen en elders moeten althans die geldswaardige papieren uitbetaald, doch onbetaald uit Londen hebben terug ont vangen. De endossant heet meest de firma Kerny, Ledeboer Co., en de trekkers gewoon lijk de firma Dunglas and Sons of Morris Co. Ter gelegenheid van een jubilé des heeren W. G. Boele, sigarenfabrikant te Kampenzijn gisteren 25 zijner arbeiders, die allen 25 jaar en langer bp hem in dienst zijn, met hun patroon te Amsterdam aangekomen, om een paar dagen feest te vieren. Bij Krasnapolsky, waar zij logeeren was gisteren avond te hunner eere een feest, verder werden de merkwaardig heden der stad bezichtigd en bij hunne thuis komst wacht hun eene begroeting met fakkel optocht en muziek. Een aantal erts-werkers van de heeren Joh. Otten en Zood, expediteurs in de Riet landen te Amsterdam, hebben het werk gestaakt. Onder Bergum, vond men een arbeider dood op zijn bed liggen in het vooronder van zijne praam. De man bleek door kolendamp te zijn gestikt. Door de krachtige maatregelen, welke de politie te Kampen jheeft genomen, is de orde niet meer verstoord. Twee verpleegden in het R. K. weeshuis te Uitgeest, jongedochters van 40 en 60 jaar, stonden gedurig op voet van oorlog tegenover elkander. Dit was ook dezer dagen weder het geval. De jongste, die niet al te wel bij het hoofd schijnt te wezen, gaf de oudste met haren klomp een hevigen slag tegen het voor hoofd, waarop deze, een gebrekkig mensch, zulk een ongelukkigen val deed, dat zij een paar dagen later overleed. De rechter-commis- saris heeft de zaak onderzocht. Heden is de behandeling van het proces- Corvilain begonnen. Men denkt dat het acht dagen zal duren. De experts zijn tot het be sluit gekomen, dat onvoorzichtigheid van een der arbeiders of arbeidsters den brand moet veroorzaakt hebben, dat echter Corvilain en De Launays verantwoordelijk zijn voor de slechte inrichting der werkplaats. Corvilain heeft een advies van den heer Sylvain Périssé, voorzitter van de vereeniging van civiele inge nieurs te Parijs, ingediend, waarbij daarentegen beweerd wordt, dat de ontploffing ontstond in de petroleum tanks van de firma Riet en Zn. Aan Blackfriars-station te Londen had gisteren een botsing plaats tusschen een per sonentrein en een losse locomotief. Een der mannen op de locomotief werd ernstig gekwetst. Verder vielen geen ongelukken voor. Aartshertog Johann Salvator heeft verlof ontvangen van keizer Frans Jozef zich voor taan Herr Johann Orth te mogen noemen. Gisteren werd hij te Londen verwacht, om naar men zegt dienst te nemen bp de Britsche handelsvloot. Nog een statistiek van de Parjscbe ten toonstelling. Door de speciale inspecteurs zijn binnen en buiten het terrein in het geheel gevat 198 personen, beschuldigd van diefstal, aan randing der eerbaarheid, mishandeling, bedelarij enz., te weten139 Franschen, 9 Italianen, 9 Zwitsers, 7 Belgen, 6 Duitschers, 5 Engelschen, 5 Oostenrijkers, 4 Russen, 3 Spanjaards, 2 Luxem burgers, 2 Ieren, 1 Nederlander, 1 Zweed, 1 Egyptenaar, 1 Braziliaan, 1 Amerikaan en lTurk. Er waren 128 zakkenrollers onder. Nabij Ratibor, in Silezië, zijn bp het instorten eener mijn 20 arbeiders levend be graven. In de koninkl jke patronenfabriek te Hanau om half zeven niet in haar bed gevonden had en toen was gaan zoeken, totdat men haar eindeljjk op den grond in de kapel vond, be wusteloos, als dood. Zuster Martha was geheel ontdaan met strakke oogen die in het niet staarden, trachtte zij zich iets te binnen te brengen van dat verleden, dat haar geheel ontgaan was. Zij kon zich alleen herinneren dat zij den vorigen avond als naar gewoonte naar bed gegaan was. Zij had goed geslapen en toch moest er iets buitengewoons gebeurd zijn, dat zij nu, om twaalf uur nog te bed lag, in het wit, met al die menschen om zich heen. »Mijn dochter, dank God. God heeft een wonder aan u verricht en nu zij t gij gered." »Ik ben niet alleen gered, maar ook niet meer ziek ik gevoel mij zeer goed in staat om les te geven van daag." Op dat oogenblik kwam Lourens binnen; hij trachtte zuster Martha te vergeefs aan het verstand te brengen dat zij van daag rust moest houden. Zij beweerde dat zij geen pjjn had en niet ziek wasmen had reeds veel te veel werk van haar gemaakt en zou haar wezenlpk verdriet doen als men nog langer over dat belachelijke avontuur sprak. Daarop staakte Lourens zijne vermaningen en dienzelfden avond vertrok hij geheel gerust gesteld naar Parijs. Ditmaal vergat hij geen valies met gewich tige papieren. {Wordt vervolgd,) had gisteren een ontploffing plaats. Acht arbeiders werden gedood en 28 gekwetst. Omstreeks 550 meester-bakkers te Londen hebben hun voornemen te kennen gegeven om de eischen hunner werklieden, die met werkstaking dreigden, in te willigen. In drie circussen tegelijk is de groote Barnum Maandag begonnen in het Olympia- gebouw te Londen met zjjn voorstellingen op groote" schaal, sommige zeer phantastisch; er worden zware toeren van menigerlei aard uitgevoerd. De toevloed van toeschouwers was ontzaglijk groot. Te Karlowitz, Hongarije, zijn de hofka pelaan Lamays en de directeur van het gym nasium Aimitrias in hechtenis genomen, onder beschuldiging, dat zij den Grieksch-orthodoxen aartsbisschop en patriarch Angyclius, die reeds op zijn sterfbed lag, ter bespoediging van zijn dood geworgd hebben, ten einde vóór de aan komst zijner bloedverwanten de voorhanden papieren van waarde en muntspecie, alsmede het gouden patriarchskruis te rooren. Bij de inhechtenisneming beproefde de hofkapelaan Lamays zelfmoord te plegen. Londen zal binnen kort weder in het bezit komen van een nieuw schoon volkspark. Door sir Sydney Waterlow is te dien einde aan de stad twaalf hectaren gronds, rijk aan boomen en water, te Highgate gelegen, ten geschenke gegeven. Door de Parijsche politie worden de na sporingen betrekkelijk het verdwijnen van den deurwaarder Gouffé met onvermoeiden ijver voortgezet. Men meent thans vrijwel de zeker heid te hebben, dat hij vermoord is en zijn lijk in een kofier over Lyon naar Millery ver zonden werd. Het lijk werd reeds vóór gerui- men tijd gevonden, maar niet herkend. Toe vallige omstandigheden hebben dezer dagen de politie op het spoor gebracht. Op de zee-conferentie te Washington is een amendement aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat een stoomschip op het hooren van een mistsein van een ander vaartuig, waarvan het de juiste ligging niet weet, vaart minderen en behoedzaam stoomen moet, tot alle gevaar voorbij is. Te Budapest verwekt de arrestatie van dr. Gruitch, redacteur van een regeeringsgezind blad, veel sensatie. Het bleek, dat de man valsche schuldbekentenissen tot een bedrag van ƒ37.000 had gemaakt, en wel ten laste van den overleden Patriarch. De vrouw van een kleermaker te Budapest was aan het werk, toen een harer vrienden, die zich in het vertrek bevond, haar voor den grap een kus wilde geven. Lachend weerde zjj hem af, waarbij ongelukkig een schaarden man in het lijf drong en het hart raakte. De ongelukkige bleef ter plaatse dood. Nu in Japan de schade aan spoorwegen en telegrafen hersteld en dus de gemeenschap met het binnenland weêr geopend is, blijkt eerst hoeveel rampen door de jongste stormen en overstroomingen veroorzaakt zijn. Duizenden menschen moeten het leven verloren hebben, terwijl een gedeelte van het land verwoest werd. Te Pretoria brak den lOen October een stofstorm los, zooals daar zelden voorkomt. Het geheele dorp was gehuld in wolken van stof, en het was onmogelijk op vijf passen voor zich uit te zien. De lucht was betrokken, en iedereen verwachtte, zegt de Volksstemdat de hemelsluizen ten laatste over ons zouden wor den geopend, maar het was anders beschikt, en de grond blijft even droog. Zonneschijn op flesschen. Onder dezen titel schrijft de heer Yan Ledden Hulsebos in 't Pharm. Weekblad: »Als nouveauté onder den steeds aangroeien- den hoop patentgeneesmiddelen, waarmede dag aan dag het domme publiek door kwakzalvers bedrogen wordt, maakt de Pharm. Rundschau gewag van Bottled Sunshine zonneschijn op flesschen. Het heet een middel te zijn, waar mee men de huid warm kan maken, alsof men »in de zon" had geloopen. De geregistreerde etiquette stelt voor een flesch met een daarin opgesloten zon »Erger kan het al niet. Na groene en blanwe electriciteit, gebottelde zonnewarmte. Als de Amerikanen het nieuwe middel nu maar naar Holland sturen Onder zeker zeer bijzondere omstandighe den schoot zekere heer Bosch te Barberton (Zuid-Afrika) Vrijdag 4 Oct. een arend. Die vogel had reeds eene week geleden zich boven zijne plaats vertoond, was toen op eens op een jong varkentje neergestreken en had dat met het grootste gemak medegevoerd. Toen bleef hij eenige dagen weg en zou weldra in het vergeetboek geraakt zjjn. Des Vrijdags deed de heer Bosch een mid dagdutje, tot hij op eens gewekt werd door een schel angstgeschreeuw. Hij vloog op, nam zijn Martiny Henry geweer en spoedde zich naar buiten. Wat zag hij daar? Hij zag een oude Kaffermeid, die als een razende rondsprong en handen en oogen ten hemel ophief. De heer Bosch keek dus ook naar boven en zag een grooten vogel, die een klein Kafferkind in zijne klauwen had en reeds op zjjn minst 70 yards boven den grond was. Een oogenblik stond de heer B. versteld, doch spoedig herkreeg hij zijne tegenwoordig heid van geest en het kwam hem in de ge dachte dat het in ieder geval het best was op den vogel te schieten, zelfs op gevaar af van het kind te dooden, daar dit dan uit zijn ljjden zou zijn. Hjj legde dus aan, schoot en zag tot zijne ontsteltenis dat de arend doorvloog. Dit duurde eenige seconden, de heer Bosch had het geweer weder geladen, toen hij op eens zag dat de arend begon te dalen. Fladderend kwam de vogel al lager en lager, nog steeds het kind in zijne klauwen houdende. Eindelijk kwam het beest tusschen eenig struikgewas terecht. De heer B. spoedde zich daarheen en zag dat de vogel dood was. Het kind was er gelukkig afgekomen. Het had eenige schram men, tengevolge van de dorens waar het tus schen gevallen was en eenige indruksels van de klauwen van den vogel. Borssele. Door het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Elle- woutsdjjk en den calamiteusen polder Borssele werd hier heden namiddag, bij enkele inschrij ving, aanbesteed, het maken van werken tot verdediging van den oever, waarvoor de raming bedraagt 30.000. Het minst werd hiervoor ingeschreven door den heer C. van der Hooft te Ternenzen, voor 28.329. Jmiterdam. 40 werkstakende ertswerkers weigeren de booten te lossen20 zandwerkers, uit Laren ontboden, zjjn door de houding der vaste werkers afgeschrikt, onverrichterzake teruggekeerd, zelfs toen 40 politie-agenten te hunner bescherming opdaagden. In het belang van een geregelden gang van zaken verzoeken wij het publiek beleefd de correspondentie voor ons blad te adressee- ren als hieronder is aangegeven en wel voor telegrammen Middelburgsche cou rant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën, abonnementen of de verzen ding der courant Administratie Mid delburgsche courant De Middelburgsche courant wordt 's avonds te zeven «ar in Vlissingen uitgegeven. Dagelijks worden, legen ttwee gal den per kwartaal, abonnementen aan genomen door de agenten P. G. DE VEY MESTDAGH ZOON aldaar. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 15 Nov. Westkapelle, Huizen enz., Verheij. 15 m Groede, Boomen, Hammacher 15 0 Middelburg, Scheepsaf braak, Tak. 16 0 Groede, Boomen, Hammacher 16 m Borssele, Hout, De Vos. 16 0 Arnewnidcn, Boomen, Burgemees! 18 Middelburg, Manufacturen, Balans D 4. 18 r Middelburg, Boeken, Jutting. 19 0 Vlissingen, Huis, De Wolff. 26 0 Zuidzande, Hofstede, Le Nobel. 27 0 Kondekerke, Huizen, Tak Loeff. 29 0 Berg. op Zoom verp. visseherij, Best. viscb.; Schelde enz 29 0 Ritthem, Boomen, Tak. 2 Dec. Oost-Souburg, Molen, Tak. SCHOOLWET. Het afdeelingsverslag van de Eerste kamer over de gedeeltelijke herziening der wet op het lager onderwjjs is, zooals onze lezers weten, gisteren verschenen. Al dadelijk blijkt dat de gevoelens over dit onderwerp verdeeld waren en bij het onderzoek is niets gebleken van het bestaan eener meerderheid in een bepaalde richtingen dat wel hoofdzakelijk omdat meerdere leden zich hunne stem wensch- ten voor te behouden totdat zij van de reg. de gewenschte inlichtingen hadden verkregen. Algemeene indruk. Yan de eene zijde wees men er met nadruk op, dat ook, al mocht men zich over de aanneming van een wetsontwerp als dit niet verheugen, in elk geval de goedkeuring daarvan, ook door de Eerste kamer, thans raad zaam was. Yan deze reg., uitvloeisel van de jongste algemeene verkiezingen, was uit den aard der zaak een voorstel te verwachten ter tegemoetkoming aan de bekende onderwjsbe- zwaren. Hulde werd gebracht aan de wijze, waarop zij zich van die roeping gekweten heeft en zoowel de reg. als de nieuwe meerderheid waren niet alleen heseheiden geweest in hare eisehen, maar hadden tevens ernstige zucht aan den dag gelegd tot gemeen overleg en tege moetkoming aan de bezwaren der voorstanders van het openbaar onderwjjs. Onder deze omstan digheden zou het met reden worden betreurd indien de aanvankeljjk geslaagde, wel nooit te herhalen poging tot herziening afstuitte op het veto der Eerste kamer. Immerg dan zou het struikelblok tegen hervormingen op ander staatsgebied blijven bestaan en integen deel een botsing tusschen de grondwettige staatsmachten worden verwekt, welker gevol gen uiterst moeiljjk waren te bezweren. Eenige opoffering van lang gekoesterde meeningen behoorde hier, in 's lands belang, tot aanne ming van het wetsontwerp te leiden. Den uitgesproken lof over de gematigdheid beamende en het gewicht der redenen voor aanneming erkennende, meende een tweede groep van leden evenwel dat hier in de eerste plaats moet wegen wat plicht gebiedt. Ver zoening zou tot zelfbedrog kunnen leiden bevrediging in deze kan slechts verkregen worden door een wettelijke regeling die op een vast beginsel rust. Men kan niet van staats wege tegelijkertijd èn de gemengde èn de confessioneele als volksschool erkennen. En waar nu de overtuiging mocht verkregen wor den dat het wetsontwerp op twee gedachten hinkt en daarom beginselloos is, moet men het, willende weldoen zonder omzien, bestrijden. En dit vooral als 't blijkt niet overeenkom stig te zjjn met gebiedende voorschriften der grondwet. De Eerste kamer, geplaatst boven de staatkundige part jen, hetzjj ze elkander te lijf gaan, hetzjj ze elkander in de armen vliegen, behoort ook tegenover hare worstelingen en de verrassingen der stembus het schild der grond wet te zjjn. Eene derde groep leden verklaarde zich op de zoowel schriftelijk als mondeling door de reg. ontwikkelde gronden ingenomen met deze voordracht, op ziehzelve beschouwd en wegens haar innerlijk gehalte. II. De Grondwetskwestie. Twee vragen werden gesteld Vooreerstgedoogt de grondwet uit 's rijks kas subsidie te verleenen aan een onderwjjs dat niet is ingericht met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen Ten andere is dit wetsontwerp bestaanbaar met het voorschrift der grondwet, dat het open baar onderwijs zjj een onderwerp van de aan houdende zorg der reg. Op de eerste vraag werd door een aantal leden ontkennend geantwoord. Onderwijs dat gesubsidiè'erd wordt, zonder te waken dat het geregeld wordt met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen is geen openbaar on derwijs en slechts de inrichting van het open baar onderw.wordt door de grondwet bevolen.Men beriep zich op Thorbecke's definitie: >De bij zondere scholen die evenwel openbare scholen zjjn, schoon zjj niet van overheidswege zjn opgericht". Deze stelling toelichtende, wees men er op hoe men zich geen rekenschap geeft van de groote beteekenis die het staatsrechter lijk beginsel heeft dat men om der lieve vredes- wille wil prjs geven, en dat men vergeet, dat met de emancipatie de Roomsch-kath. kerk hier te lande de oude strjd over het wederzjdsch terrein tusschen kerk en staat is herleefd. Voor 't historisch reeht van den souverein des lands om te regelen alles wat 't onderw js betreft in deze gewesten kwam men op. De grondwet erkent wel tweeërlei onderwjs, het openbare en het vr je, maar 't laatste mag de wet niet regelen. Het vrje onderwjs is mitsdien het ongesubsidieerd bjzonder onderwjs, de eigen school, zonder bezwaar van 'srjks schatkist, sinds '40 verlangd en in '48 toegestaan. Ander vrj onderwjs kent de grondwet niet. Derhalve is, ook volgens dit ontwerp, het gesubsidieerd onderwjs niet vrij, m. a w., want tertium non daturin den zin der grondwet openbaar. Anders zjn die gebiedende bepalingen ongrondwettig en gaan de bevoegdheid des wetgevers te buiten. Hoe ruim de grondwet aan den gewonen wetgever de keuzen laat, ten aanzien van éen punt bindt zjj hem, de regeling met eerbiedi ging van ieders godsdienstige begrippen. Door een woordenspel, waardoor men het gesubsi dieerd, aan wettel jke regeling zjner inrichting onderworpen onderwjs, brengt onder vrij onder wjs, waartoe het niet behoort en onttrekt aan openbaar onderwjs, waaronder de grondwet het begr jpt, mag men haar stellig voorschrift niet ontduiken. Schrapte men de woorden >met eerbiediging van ieders godsdienstige begrip pen," dan zon over de zaak geen verschil zjn, maar die woorden staan nu eenmaal in de grondwet geschreven. Wordt deze voordracht wet, de openbare school is niet langer die, toegankelijk voor allen. En nu is 't mogel jk dat de neutrale school niet meer deugt en voor de confessioneele behoort te wjken, maar dan verandere men de grondwet. Men vervangt echter de constitntioneele monarchie door de opportunistische republiek als men den volks wil doet heerschen over de grondwet in plaats van omgekeerd. Ons staatsrecht kent het plebisciet niet en zelfs in de meest democra tische theorie is de uitslag eener enkele alge meene verkiezing, waardoor personen worden benoemd maar geene zaken worden beslist, niet met een eigenljk volksbesluit geljk te stellen. Evenmin is in Nederland het parle ment almachtig. Wil men een der grondslagen, waarop in 1848 het vernieuwd staatsgebouw werd opgetrokken, ten ondersteboven keeren, dan moet de wettige weg worden bewandeld. Door 't openhaar onderwjs te beperken tot dat aan en door de gemeenteschool algemeen en bj de regeling van het gesubsidieerd onderwjs het gebod der 2e alinea van art 192 grondw. te schenden, wordt aan 't voorschrift der 3e alinea niet langer voldaan. Terwjl sommige leden echter betwjfelden of eene wjziging van art. 92 thans wel kans van slagen zou hebben, deden eenige leden nog met nadruk uitkomen, hoe de nadeelige gevolgen van het wetsontwerp in de practijk hierin ge legen zjn, dat het breekt met den onafwjs- baren regel, volgens welkenjgeld uit de openbare kas alleen daaraan mag worden gegeven, waar de afdoende contröle van 't openbaar gezag, het gebruik van het geld tot 't doel, waarvoor het gegeven is, waarborgt. Een aantal andere leden, onder wie niet weinigen die zich onder de liberale vanen rangschikken en het liberale beginsel ook op schoolgebied trouw willen bijven, verklaarden echter tevens te willen letten op de teekenen des tjds. Het was een edelmoedige, gedurende vele jaren populaire gedachte, om de gemengde school geljkeljk bruikbaar te maken voor kinderen van elke gezindte, maar de ervaring heeft bewezen dat men, door enkele medeslee- pende theorieën bekoord, eene herschenschim heeft nagejaagd. Wat eenheid moest stichten heeft tweedracht gezaaid. En nu is naar strenge theorie van staats- en belastingrecht in de verplichting tot zg. dubbele betaling geene on- billjkheid gelegen, maar het publiek luistert niet slechts naar kathederwaarheden, het wordt beheerscht door de inspraak van zjn gevoel. En waar de helft der natie (de grootste of de kleinste) dat is onverschillig, de overtuiging heeft dat ze onbilljk wordt gedrukt, is het illiberaal om op de wenschen der ouders, die de gemengde school verkeerd achten, niet te letten. Zij zjn te bevredigen door op be scheiden wjze van rjkswege gesubsidieerd bj zonder onderwjs. Van deze zjde werd ook ernstig betwist de straks ontwikkelde uitlegging van art. 192 grondwetniet deze kent slechts het karakter van openhaar onderwjs toe aan wat uit open bare middelen slechts bj wjze van subsidie wordt, bekostigd. Zj verbiedt niet het gubsi- dieeren van scholen die niet voor allen toe- gankeljk zjn, en in 't ontwerp-Van Reenen

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2