N°. 270. 132e Jaargang. 1889. Donderdag 14 November. Zuster Martha. Aankondiging. Deze courant verschijnt d a g e 1 k met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere re°-el meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren 3 Bijvoegsels. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 13 November. 9 FEUILLETON. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. MIDDEL mm. Tbermometer. Middelburg 13 Nov. vm. 8 u 36 gr. m. 12 u 45 gr. av. 4 u. 44 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij te Tholen: W. A. van Advertentïën Nieuwenhhijzen en te Terneuzen M. de Jonge. Verder nemen alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aan, evenals de moeten des namiddags te een um advertentie-bureau's van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, de Gebr. Belinfante, te 's Gravenhage, en A. de la Mar Azn, te Amsterdam. aan het bureau bezorgd zjjn, willen Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John F. Jones, opvolger. j zjj des avonds nog worden opgenomen Plaatsing van een Gasmotor. De burgemeester en wethouders; van Mid delburg, gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875 Staatsblad no 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van C. P. Itefeber om in en ten behoeve van zjjne smidswerk plaats in het perceel wijk O no 110 bij de voormalige Dampoort, een gasmotor van éen paardenkracht te mogen plaatsen en in wer king brengen dat op Dinsdag den 26 November a. s., des namiddags te half 2 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gege ven om tegen dat verzoek bezwaren in te bren gen en die mondeling of schriftelijk „toe te lichten. Middelbvtrg, den 12 November 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, SCHORER. De Secretaris, A. DE VDLDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders der gemeente Middelburg brengen ter algemeene kennis, dat de ligger met de kaart der wegen en voetpaden in de gemeente Middel burg, zooals die gewijzigd zijn bij hun be sluit van 21 Augustus jl. en welke wijziging door den raad dier gemeente dd. 7 October daaraanvolgende voorloopig is vastgesteld, op den 7en November 11. door Gedeputeerde staten van Zeeland, ingevolge art. 20 van het re glement op de wegen en voetpaden in deze provincie is vastgesteld. Middelburg, den 12 October 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Het verslag der Tweede kamer over het hoofdstuk Marine vangt aldus aan. Onderscheiden leden hadden bij kennisneming van het hoofdstuk der begrooting geen gunsti- gen dunk ontvangen van het >financieel beleid" des ministers. Bedenkelijk achtte men de ziens wijze, dat, waar andere zee-mogendheden tot het bouwen van nieuwe vaartuigen overgaan, Nederland wel gedwongen zou zijn te volgen. Gaarne gaf men toe, dat bij de behandeling van het budget voor de marine rekening moet gehouden worden met onze positie als koloniale mogendheid, doch er moet ook rekening ge houden worden met onze financieele draagkracht. Wanneer men het voorbeeld van groote zee mogendheden ging volgen, dan zouden, vreesde men, de steeds klimmende uitgaven in den lande een reactie doen ontstaan en zelfs tegen het Uit het Fransch van CHARLES EPHEYRE. toestaan van het noodzakelijke bezwaar wor den gemaakt. Het vertrouwen in 's ministers financieel be leid was voorts niet versterkt door zijn houding met betrekking tot den bouw van een pantser- dekschip. De minister erkende geweten te hebben dat zijn aanvraag van 2.100.000 onvol doende was, doch dit uit .voorzichtigheid" niet te hebben medegedeeld. Die .voorzichtigheid" werd gelaakt. Men vroeg of de minister bij het opmaken van zijne begrooting zich voldoende rekening gegeven heeft van de niet te vermijden omstandigheden, die het eindcijfer daarvan zullen verhoogen. Evenmin was het vertrouwen van tal van leden in .het stelsel des ministers" versterkt, sinds deze van stelsel was veranderd. Gaarne zou men inlichtingen ontvangen omtrent de vorderingen, welke zijn gemaakt met den bouw van die schepen, waarvoor het geld reeds is toegestaan en ook omtrent de vraag, of de proefneming betreffende de .Schwartzkopf- torpedo" was beëindigd. VIII. Zijn vrees bedwingende, trad Lourens echter toch weer aan het venster, en tegen den muur geleund, boog hij een weinig voorover, als keek hij in esn afgrond. Ja, het was Angèle, hjj hoorde het zand onder hare voetstappen kraken. Een geestverschijning is niet zoo duidelijk. Neen 1 het is geen spookgestalte want Lourens voelt dat hij in het bezit van al zijne geest vermogens is 'en geheel meester van zijn wil. Zij had haar nonnenkap niet op, Haar lang haar, dat nog niet afgeschoren was, hing los naar achteren. Zij was in een lang wit ge De Rotterdamsche Lloyd heeft besloten over te gaan tot den bouw van twee nieuwe stoom schepen, welke later zullen vervangen de twee stoomschepen, toebehoorende aan de stoom vaart-maatschappij Rotterdam, die voorloopig nog in deze lijn varen. Met het oog op een te sluiten mailcontract, wenscht zij langzamer hand schepen van grootere snelheid te verkrijgen. De schepen zullen gebouwd worden bij de kon. maatschappij de Schelde te Vlissingen. De vergadering van aandeelhouders heeft directie en commissarissen volmacht gegeven tot het sluiten van eene leening. (N.R.Crt.) Naar aanlpiding van het plan om te Rot terdam wachtkamers zonder sterken drank op te richten, ten bate van werklieden, die op werk wachten, deelde voor eenigen tijd ds. E. J. W. Koch te Scheveningen in De Volks vriend het een en ander mede omtrent volks leeskamers in Amerika, die daar een machtig middel zijn om 't volk uit de herberg te hou den. Daaromtrent werd hem door een vriend geschreven .Bestonden er in ons land goed ingerichte en bijna den ganscben dag opengestelde lo kalen, waar ieder zoowel boeken als dagbladen kon lezen, ik twijfel er niet aan, of menigeen, die nu zijn vrijen tijd doorbrengt in de her berg, zou dit dan ook doen in de leeskamer. .In Noord-Amerika treft men die zelfs op kleine plaatsen aan. Ieder is er welkom en men heeft er nooit over wanordelijkheden te klagen. De leeskamers verschaffen aan velen een heerlijke uitspanning en ongetwijfeld een zeer groot nut. In die kamers, die ook vrouwen bezoeken, wordt niet gerookt, en niet anders dan goed drinkwater in den zomer veelal door ijs afgekoeld gedronken. Aanleiding tot het maken van vertering is er dus niet tot het gebruik van iets wat der gezondheid kan schaden evenmin." De briefschrijver meent, dat de zaak in ons land eenigszins gewijzigd kon worden toege past, o. a. zou er gelegenheid kunnen gegeven worden een kop koffie te drinken. De heer Koch voegt daarbij »Ik voor mij erken, dat ik de oprichting van dergelijke gelegenheden tot nuttige en doel matige ontspanning ook in Nederland als een groote zegen zou beschouwen, en dat zij ons waad gehuld en over dat witte kleed hing een dikke, zwarte mantel, zooals de herders in die streek dragen, die tot op den grond sleepte. Zonder eenige aarzeling begaf Angèle zich naar het venster van Lourens en zei op fluis terenden toon .Lourens, wees niet bang, ik ben het!" .Gij, Angèle, gij Hare oogen waren gesloten en toch liep zij flink door, als zag zij alles om zich heen. ».Ja, zeker ik ben het. Gij zijt niet in de kapel gekomen van daag. En nu kom ik bij u, zooals gij ziet. Reik mij de hand en help mij naar binnen. Men zou mij kunnen zien en gij begrijpt dat ik niet gezien wil worden." .Welk een onvoorzichtigheid 1" mompelde hijmaar stak haar toch de hand toe. An gèle leunde te nauwernood op zijn arm en wipte ving en luchtig de kamer in. .Het is koud", zei ze zich tegen hem aandrukkende, «warm mij eerst een weinig" en eer hij het kon verhinderen wierp zjj zich rillende en bibberende in zijne armen en liet het hoofd op zijn borst rusten. streven indirect in de hand zouden werken door de gelegenheid, ons in de leeskamer ge boden, om onze beginselen bekend te maken en ingang te verschaffen, is voor rui) boven eiken twijfel verheven." Nieuw is dit onderwerp niet. lnonsnommei van Maandag 9 Januari 1888 werd reeds door ons een opstel aan die volksleeszalen in Frank rijk, Groot Brittanje en Amerika gewijd. In de Maandag te Utrecht gehouden elfde jaarvergadering der Unie, een school met den bijbel, werden tot bestuursleden gekozen in de vaca- ture-Noordtzij, ds. J. van Andel, enindevaca- ture-Elshout, A. baron v. Dedem. Een motie om niet bij de Eerste kamer aan te dringen op aanneming der schoolwet, werd met algemeene stemmen aangenomen. Dit besluit rust op de volgende overwegingen dat het een beleediging zou zijn voor de Eerste kamer der staten-generaal te onder stellen, dat dit college ook thans nog zijne goedkeuring zou kunnen onthouden aan een wetsontwerp, waaraan van allerlei zijden de lof van groote gematigdheid is gegeven hetwelk de goedkeuring verworven heeft van een groot aantal leden der Tweede kamer, uit alle par tijen 't welk een halfjaar geleden ten aanboore van de kiezers door vele liberale bladen uit bundig geprezen is, juist op bet oogenblik dat de verkiezingen voor de Provinciale staten moesten plaats hebben, opdat de kiezers zouden begrijpen, dat zij gertistelijk liberalen voor die Staten konden kiezenen 't welk tegemoet komt aan de wenscben van dat groote gedeelte der natie, dat reed3 sedert jaren en steeds in grooteren getale zijn bepaalde afkeuring van de beginselen der bestaande schoolwetgeving beeft te kennen gegeven, niet slechts door petitioneeren en stemmen, maar, wat oneindig Ogff., cl O ill ïffAnPn schats, om hunne kinderen te kunnen onttrekken aan de huns -inziens verderfelijke werking van de openbare school dat het volkomen onnoodig is dat college erop te wijzen, dat het aanhangig wetsvoorstel, 't welk niet in het allerminste de gelegenheid om goed openbaar onderwijs te ontvangen, voor wien ook, verkort, enkel meer ruimte van be weging verzekert aan hen, die van ander onderwijs willen gebruik maken; en dat de verwerping er van feller dan ooit le voren den schoolstrijd zal doen ontbranden dat immers zoowel het een als het ander ook den minst ver ziende in het oog springt. Te Utrecht werd Zondag eene bijeenkomst gehouden, belegd door zeven heeren uit Am sterdam, en bijgewoond door ruim honderd personen uit verschillende streken des lands, vertegenwoordigers van kiezers-, onderwijzers- en werkmansvereenigingen. Het doel was be spreking van de aanhangige onderwijswet. De geest was over 't algemeen tegen aanneming door de Eerste kamer. Verschillende middelen werden besproken, om aan die meening uiting te geven. De meerderheid vond het wenschelijk, om in verschillende plaatsen door openbare vergaderingen tegen de aanneming der wet door de Eerste kamer te getuigen, doch liet de nadere uitvoering over aan eene commissie van 15 leden, die dc in de vergadering uitgesproken wenken daarbij in aanmerking zal nemen. »Is het nu niet goed dat ik gekomen ben Gij waart voornemens weg te gaan zonder mij goeden dag te zeggen, ondankbare. Zoodra gij het raam opendeedt, heb ik u ge zien. Die andere, Martha, sliep gerust. Toen ben ik stilletjes opgestaan. Alles was in rust. Inderhaast deed ik dit kleed aan en sloeg dezen mantel om. Bij ons zijn de deuren niet gesloten, zoodat ik gemakkelijk naar buiten kon komen. Te middernacht loopt er niemand op straat, en wie zou mij berkend hebben In alle geval heeft niemand mij gezien of gehoord en nu ben ik zoo gelukkig, want ik ben bij u." .Welk een onvoorzichtigheid Welk een onvoorzichtigheid 1" herhaalde hij. Haar hoofd rustte aan zijn borst en ondanks zijn mooie voornemens liet hij zich door zijn verliefdheid meesleepen en overdekte haar voorhoofd en haar met vurige kussen. Zij glimlachte en liet hem begaan. .Gij stondt voor het raam en hebt mij geroepenik zou niet gekomen zijn als gij mjj niet geroepen hadt. Maar gij hebt gezegd .Kom 1" Ja, ik heb het heel goed gehoord, ik heb u begrepen en hier ben ik." Bij koninklijk besluit is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het burgerlijk recht, het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, rar P. Pet, te Amsterdamen met ingang van den dag waarop de hooglee raar mr P. Pet zijne lessen zal aanvaarden, de hoogleeraar aan de rijks-univerBiteit te Gro ningen, mr N. K. F. Land, ontheven van het geven van onderwijs in het burgerlijk recht, het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvor dering, en heiast met het onderwijs in het Romeinsche recht en zijne geschiedenis. Verder is de officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht dr J. M. Korver, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebre ken, op pensioen gesteld, ad f 1400 met eene verhooging van 300 'sjaars. Na de sluiting der driejaarlijksche ten toonstelling van schilderijen te Amsterdam werd nog verkocht de schilderij van onzen stadgenoot, den heer Willem J. Sehütz, getiteld Aan het Strand. Mejufvrouw Pia von Sicherer zal den 27 Januari ook meêwerken op een concert, dat te Rotterdam zal plaats hebben. Aan de Zwolsche Crt. schrijtt men De Rotterdamsche Gids, het blaadje dat de programma's t evat van de tooneelvoorstel- lingen, bracht dezer dagen het bericht, dat de vereeniging het Nederl. Tooneel te Amsterdam bij het afioopen van haar contract, in April 1891, met de gemeente Amsterdam, het be spelen van den stadsschouwburg niet zou voortzetten. Reeds werd er conrnken van een combinatie Stumpff-Bouwmeester- Kreukniet Ware het niet dat eenige bladen het bericht hadden overgenomen, ik zou er hier geen ge wag van maken. Het bevat twee onjuistheden het contract is verleden jaar September voor 3 jaar vernieuwd. In het afgeloopen jaar heeft men niet te klagen gehad over weinig belangstelling van het publiek; de drukkende subsidie van 10 a 15 mille 's jaars aan de Rotterdammers is vervallen en met het perso neel zijn voor de vereeniging voordeeliger contracten afgesloten. Hoe zou de raad van beheer nu al het plan kunnen hebben om over 2 jaar niet te continueeren Wat de com binatie betreft waarvan .men" spreekt wel, zij die met Amsterdamsche tooneel-toestanden bekend zjjn zullen weten, dat er nooit een combinatie gevormd kan worden waarvan Stumpff en Kreukniet beiden deel uitmaken. Maandag is in het Deutsche Volkstheater te Weenen de bekende tooneelspeler Ferdinand Dessoir op het tooneel plotseling krankzinnig geworden, zoodat men de gordjjn moest laten vallen. Vrijdag jl. verscheen het hoofd der school te Lamswaarde voor den raad der gemeente Hontenisse, teneinde zich te verantwoorden om trent eene tegen hem wegens overtreding van art. 33 der schoolwet ingediende klacht. .Neen, ik heb je niet geroepen, Neen!'' zei hij en trachtte haar weg te duwen. Maar zij greep zijne beide handen en klemde zich aan hem vast. .Wat ik u bidden mag," sprak zij op smeekenden toon, .wat ik u bidden mag, Lou rens, wees niet zoo hardvochtig tegen mij. Helaas 1 ik ben niet mooi noch bekoorlijk zooals de vrouwen die gij bemind hebt, maar o ik zal u zoo lief hebbenBedenk dat gij alles voor mij zijt, mijn heer, mijn koning, mijn meester, mijn afgod. Lourens, heb medelijden en bemin mij 1" Hij kende den geheelen omvang van zijn invloed op haar. Hij wist dat hij met zijn machtige hand in haar ziel aangename of bloedige beelden opwekken, vreeselijke of liefe lijke tooneelcn kon opwekken dat hij haar kon doen ontwaken of in een diepen doodslaap doen verzinken misschien ook, wie weet het haar alles doen vergeten, die liefde in haat veranderen. Dat lieve schepsel, dat tot hem gekomen was, bijna zonder geroepen te zijn, had hij volkomen in zijn machthet was een spookgestalte die hij met éen woord, éen tee- ken in het niet kon doen terug zinken. Maar De heer Butselaar wist zich naar men ons schrijft volkomen te rechtvaardigen, waarna het bestuur hem dank zeide voor zijne inlich tingen en verklaarde, dat de zaak daarmee als geëindigd kon worden beschouwd. Beroepen tot predikant bij de N. H. ge meente te Wageningen de heer Ph. Peter te Waddingsveen. De ambtenaar van het O. M. bij de recht bank te Heerenveen eischte Dinsdag tegen notaris d. V. te Munnekeburen, aangeklaagd we gens verduistering van gelden, zes maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt. Ter vervanging van J. Perre, op verzoek eervol ontslagen, is met ingang van 16 Nov. benoemd tot brievenbesteller aan bet postkan toor te Middelburg C. A. de Keijzer. Het ss. Prins Hendrik, van de Maatschappij Zeeland, thans nog liggende aan de werk plaatsen der Nederlandsche stoombootmaatschappij te Rotterdam, alwaar het van nieuwe ketels ia voorzien, zal einde dezer week naar Vlissingen terugkeeren en in den loop der volgende ■week weder in dienst worden gesteld. Dinsdagnamiddag is te Vlissingen eene koe, die op den dijk bij den Nieuwen molen graasde, plotseling dood neergevallen. Bij onderzoek bleek dat zich in de maag een vrij groote stopnaald bevond. Naar wij vernemen is het vleesch afgekeurd. Het dier behoorde aan den sleper P. dw l;u will11l._r _aj- goed als geweken. De school is Maandag heropend. Op het dorp Kattendijke zelf, dat op een half uur afstand gelegen is, breiden zich nu de mazelen uit. Door den gemeenteraad van Scherpenisse is met vier van de zes stemmen benoemd tot bewaarschoolhouderes aldaar mej. Maatje Boo gaard van Scherpenisse. De gemeenteraad van Ouwerkerk heeft tot wethouder benoemd den heer Joh8. Romeijn, in plaats van den heer B. Giljam die als zoo danig zijn ontslag had genomen. Door den gemeenteraad van Axel is den heer A. de Fouw eervol ontslag als gemeente geneesheer verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente gedurende een tal van jaren bewezen diensten, en besloten de jaarwedde van den op te roepen gemeente geneesheer, tevens belast met de kostelooze vaccinatie en den doodschouw, te bepalen op 800 met de verplichting om zelf de genees middelen te leveren. Van 12 en 13 November. Middelburg, GetrouwdC. P. Beaufort, jm. 23 j. met J. M. Sanderse, jd. 23 j. Bevallen M. van Gelder, geb. Van Leerdam d. P. Gabrielse, geb. Roel se, z. E. Leijnse, geb Bosschaart, z. C. J. M. Pennock, geb. Timans, z. hij onderwierp zich niet aan dat smartelijke offer. De kille nachtlucht drong in zijn kamer hij huiverde en sloot het vensterwant hjj was koud in merg en been. Daarop stak hjj een kaars op, wier flikkerend schijnsel een bleek fantastisch licht op Angèle wierp. Tegen den schoorsteenmantel geleund hoorde hij Angèle staande aan, zonder te antwoorden, zonder te denken zelfs. Hij was geheel mach teloos. Ja dat is de ware liefde, de alles be- heerschende liefde, de eenige die verdient, dat men voor haar leeft. Nooit zal hij weer met zulk een toewjjding, met zulk een onbegrensde teederheid bemind worden. Wie weet of dat niet de sleutel van het groote geheim is De priesters van Iris, de derwischen van Thibet en de geleerden van Europa hebben niets kunnen ophelderen, omdat zij datgene, dat alleen wonderen kan doen: de vernietiging van den wil in de liefde, niet bezaten. (lvyordt verv olgd!)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1