LAATSTE BERICHTEN. Zuster Martha. Verspreide Berichten. e FEUILLETON, VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Zierikzee. plannen en voorwaarden van aanbesteding gemeente-werken en leveranoiën. Eindelpk komt in behandeling het laatste lijk in de vergadering van den 7en Oct. 1889 aangehouden vraagpunt betreffende de vast stelling der voorwaarden van aanbesteding van het vervoer van vrachten ten behoeve der gemeente en een voorstel van burg. en weth. betreffende het verzoek van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van het algemeen om subsidie voor hare bewaarscholen. Zondag had de voorgenomen officieele proeftocht met het mailstoomschip Merapi, varende onder kommando van kapt. Cr. I. Boon, met het beste gevolg plaats. Te negen uren voormiddag van de reede van Ylissingen langs de Wielingen naar zee vertrokken, kon tot ongeveer elf uren, wegens mist, met niet meer dan halve kracht worden gestoomd. Toen het weder na genoemden tijd opklaarde, werd de tocht door de met volle kracht stoomende boot voortgezet, zoodat met een vaart van ruim twaalf mijlen de ingang van den nieuwen waterweg werd bereikt. De machine werkte den geheelen tijd zonder de minste stoornis en voldeed in alle opzichten op uitstekende wijze. Zij is van het quadruple- compound-systeem, evenals die van het zuster schip Bromo en beschreven bij het bericht van het te water loopen van de Merapi. Aan boord van het stoomschip bevonden zich de directies der Rotterdamsche Lloyd en van de koninkljjke maatschappij de Schelde, alsmede een aanzienlijk aantal genoodigden. Als herinnering zjj ten slotte opgemerkt dat de Merapi op 10 Sept. jl. van stapel is ge- loopen en alzoo juist na twee maanden werd afgeleverd. Te Borssele zal ook een telefoonkantoor worden opgericht. Aan de inwilliging van het daartoe strekkende verzoek was door den minis ter van waterstaat enz. de voorwaarde verbon den dat de gemeente eene bijdrage in de kosten der lijn boven de vijf kilometer zou verleenen. De gemeenteraad heeft Zaterdag besloten hieraan te voldoen. Hoewel de vestiging van een kan toor te 's Heerenhoek is verzekerd, zal de lijn 's HeerenhoekBorssele in 1889 niet meer kun nen worden aangelegd maar uitgesteld moeten worden tot het volgende jaar. Door burgemeester en wethouders van Heinkenszand is benoemd tot generalen brand meester de heer J. Zuidweg,in plaats van den heer G« Nagelkerke, aan wien als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Te Goes is Vrjjdag een aan toevallen ljjdende vrouw door een zolderluik gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Ellewoutsdijk werd Zaterdag vermist de 76jarige armlastige P. S. Na lang zoeken vond men hem eerst des avonds te 9 uren ver dronken in eene put in eene weide buiten het dorp. A. van der Bliek, jachtopziener van den ambachtsheer van Ellewoutsdijk, is door den minister van justitie aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter. Onder de pachters der Yerseksche en andere Zeeuwsche oesterbanken heeft een adres gecirculeerd aan den minister van waterstaat, waarin verzocht wordt omtrent de gunstige beschikking betreffende de betaling der pacht (30 den 15en Dec. en de overige 70 in twee termijnen) nog eene schrede verder te gaan en toe te staan dat de pacht in eens betaald wordt, en wel den len Mei of zoo noodig iets vroeger. Tevens zal men de afgevaardigden ter Tweede kamer voor Goes, Hontenisse en Bergen op Zoom verzoeken, bedoeld request bij den minis ter te steunen en men rekent ook op de me dewerking van het bestuur der visscherjjen. Door de liberale kiesvereeniging te Renesse is besloten, een adres te richten aan de Eerste Kamer der Staten Generaal met verzoek, het aanhangig wetsvoorstel in zake het lager onder wijs te willen verwerpen. Men schrijft ons Onder de punten, die den gemeenteraad van Axel aanstaanden Dinsdag te behandelen heeft, komt o. a. voor de aanvrage van den heer N. de Fouw om eervol ontslag tegen 1 Jan. e. k. als gemeente-geneesheer. Zal de raad er geen oogenblik aan twijfelen dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen aan den mandie, meer dan veertig jaren zijne goede zorgen en beste krachten aan de gemeente heeft gewijd, och zal hij hem noode zien heengaan. Toen de heer De Fouw korten tijd geleden onder algemeene instemming Jzjjn veertigjarige werkzaamheid herdacht, heeft zeker niemand Uit het Fransch van CHARLES EPHEYRE. VII. Den volgenden dag moest er gejaagd worden, daar George en de generaal Lourens beloofd hadden om hem eenige faisanten te laten schieten, misschien zelfs wel een korhaan, een zeldzaam wild, dat bijna niet meer in Frankrijk voorkomt. Zjj begaven zich alle drie vroegtijdig op weg. Lourens deed zjjn best om zich te verstrooien om door afleiding de ongezonde opgewondenheid, die hem zijn nachtrust benomen had te ver drijven. Hij .liep den heelen dag en had, het bevroed, dat hij zoo weinig tjjd daarna om redenen van gezondheid tot dezen stap zou over gaan, waartoe ook bij zeker niet dan met moeite heeft kunnen besluiten. Hoe gevaarlijk het is bereide spijzen in koperen ketels of vaatwerk te laten staan, bleek dezer dagen te Biervliet, waar een moeder en dochter ernstig ongesteld werden door het eten van een restje gestoofde kool, dat in een koperen pan was weg gezet. Na onder geneeskundige hulp te zijn geweest, zijn zjj thans zoo goed als hersteld. Vrijdagavond trad zoo schrjjft men ons uit Groede alhier in de iVufszaal als spreker bij de volksvoorlezing op de heer Haverkamp uit Bergen op Zoom. Tot onder werp van zjjne rede, die eigenlijk eene schit terende improvisatie was, had hij ook hier, evenals elders, de huisvlijt gekozen, en de toepassing van de twee stellingen lo Ieder kan meer dan hij meent en 2o Ieder is rijker dan hij meent. Met den gloed, die het kenmerk is van eene innige overtuiging, schilderde spreker in boeiende vertellingen, hoe met goeden wil tn volharding uit schijnbaar waardelooze zaken aardige en nuttige voorwerpen kunnen gemaakt worden, en hoe nuttig en veredelend die be zigheid werkt vooral in het gezin van den ambachtsman, werkman of daglooner. Jammer dat het gedeelte van het publiek, waarvoor het bijwonen van zulke voorlezingen vanwege het Nut zoo leerzaam en noodig is, in den regel in kleine getale vertegenwoordigd is. Waarlijk er zou langzamerhand bij dat deel on zer ingezetenen meer begrip omtrent bescha ving ontstaan dan nu het geval is, en menige avond zou nuttiger besteed worden dan thans, nu men in ledige oogenblikken, en die zijn vele, geen ander middel van uitspanning kent dankaartspelen. Bij de gehouden aanbesteding voor het wasschen van de nachtlegervoorwerpen van het garnizoen Middelburg gedurende het jaar 1890 was slechts een biljet ingekomen van Martin J. van der Heijden, bleeker te Boxtel, en wel tegen de volgende prijzen een bedzak a 0.04, een kussenzak h ƒ0.01 een bovenlaken a ƒ0.02, een onderlaken a 0.02^, een eenmans wollen deken a ƒ0.08, een tweemans stroozak a 0.06, een tweemans bedlaken a 0.02§ en een tweemans deken a 0.08. Van 7 tot 11 November. Middelbukq. Ondertrouwd J. F. Bouwens, jm. 29 j. met C. Minderhout, jd. 29 j. W. L. de Pagter, jm. 21 j. met P. Wouterse, jd. 23 j. J. Pagter, jm. 25 j. met D. J. van den Borre, jd. 26 j. J. Besuien, wedr 59 j. met J. de Voogd, wed8 44 j. A. M. van Heuven, wed' 71 j. met 0. W. Houtzager, jd. 40 j. Getrouwd: K. Dingemanse, jm. 28 j. met J. N. de Visser, jd. 37 j. A. J. Eiff, jm. 26 j. met C. de Kam, jd. 26 j. J. van Hoeflaken, jm. 23 j. met J. Vader, jd. 26 j. H. J. Keulemans, jm. 24 j. met C. Gast, jd. 24 j. S. Rozemond, jm. 26 j. met C. de Rijke, jd. 24 j. C. Roze mond, jm. 22 j. met E. de Rijke, jd. 18 j. BevallenJ. M. Kortekaas, geb. Van der Wilk, d. 0. P. M. Malgo, geb. Fanojj, z. M. Beekman, geb. Adriaanse, z. C. Heine, geb. Mesu, z. M. Cornu, geb. Dirkse, z. N. Rejjnhout, geb. Hollestelle, z. M. E. Croin, geb. Matthjjs- sen, z. Overleden A. Bostelaar, wed8 van J. Maris, 74 j. C. Duivenee, wede van C. Prince, 84 j. T. Caljouw, vrouw van J. Sinke, 69 j. J. C. de Munck, wed8 van J. Ilmer, 80 j. J. den Haan, wed' van C. G. Viersma, 81 j. M. J. Pijl, wede van I. Jansen, 74 j. C. J. Le Nobel, wed8 van J. van den Thoorn, 73 j. Van 2 tot 9 November, Goes. GehuwdP. A. Polfliet, jm. 26 j. met A. M. de Witts, jd. 21 j. BevallenM. L. Klemkerk, geb. Goossen, z. P. v. d. Bliek, geb. Kriekaard, d. J. van Belois, geb. Roose, z. L. Nagelkerke, geb. Kooman, d. Overleden: R. J. Reitsma, z. 8j.E. S. Wolf, d. 1 j. W. J. v. d. Weert, z. 1 j. A. C. H. Polfliet, wed8 van J. van Riet, 55 j. Zierikzee. GehuwdA. C. Peeters, jm. 33 j. met A. Kalb, jd. 33 j. F. Brandenburg, jm 26 j. met J. Manni, jd. 23 j. BevallenA. Schoenmaker, geb. Willemse, d. C. P. Vorstheuvel Labrand, geb. Berrevoets, d. N. Lejjdekkers, geb. Van Splunter, z. P. J. geluk van twee faisanten te raken, tot groote blijdschap van den generaal, die zich verwon derde dat die Parijzenaar zulk een onverschrok ken jager was. George begaf zich het eerst naar huis en de generaal volgde weldra zijn voorbeeld, zoodat Lourens zich geheel alleen in het bosch be vond, met een jongen van twaalf jaar, die zijn wild en zijne patroontasch droeg. Tot nog toe had hij zich goed gehouden, maar zoodra hij aan zich zelf overgelaten was verdween plotseling al zijn jagersmoed. In de vallei tegen de helling aan ontwaarde men tusschen de kastanjeboomen de torentjes van het kasteel en daar vlak bij lag het kleine witte kapelletje, waar gisteren avond zuster Martha Angèle of zuster Martha hp kende ze niet meer uit elkaar. Hij was verliefdIs het niet bespottelijk? Ja zeker, hij was al een paar maal verliefd geweest. De eerste maal, toen hij twee en twintig jaar was, op een aardig, vrooljjk, onbezorgd, bevallig naai stertje, dat hij zeker een maand lang innig had lief gehad. Den tweeden keer, toen hp Kaan, geb. Berkhout, d. N. Bartels, geb. Telle, d. Th. L. Kwaak, geb. Van der Welle, z. Overleden: H. Hanson, z. 3 j. W. Bost, vrouw van W. Kooman, 48 j. Vergadering van heden, Maandag,'s namiddags te twee uren. Voorzitter mr J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren Fan Manen en Goemans. Op het vroeger medegedeelde adres van den heer Leupen, leeraar, om verhooging zijner jaarwedde werd afwijzend beschikt. Twee adressen om schadevergoeding wegens doorbraak van het Sas werden gesteld in han den eener rechtskundige commissie. Vervolgens kwam ter tafel het volgende voorstel van burg. en weth. tot wijziging van het besluit tot heffing van haven- en kaaigeld. Die wijziging betreft eene verhooging van het gewone tarief en van het abonnement en wordt voorgesteld, daar het gevoelen meermalen is te kennen gegeven, dat een en ander herziening eischt. Burg. en weth. zijn tot de overtuiging gekomen, na vergelijking van deze heffing met die in andere gemeenten, dat het tarief bijzonder laag moet genoemd worden en dat de vaar tuigen, die op geregelde tijden en dikwerf de haven aandoen een buitengewoon groot voor deel genieten tengevolge van de regeling van het jaarljjksch abonnement. De nu voorgestelde regeling heeft tot doel eene heffing meer geëvenredigd aan het gebruik of genot, in ver band met 'de kosten van onderhoud der haven, zonder aan de scheepvaart te groote lasten op te leggen, terwijl door verhooging van het abon nement zal worden voorzien in eene bestaande onbillijkheid tegenover de elders te huis be- hoorende vaartuigen. De commissie, in wier handen dit voorstel is gesteld, Verklaart zich met het beginsel van dit ontworpen besluit te hebben kunnen ver eenigen, doch niet met het voorgestelde tarief en dat van abonnement, waarom zij met burg. en weth. in overleg is getreden, hetgeen tot de volgende uitkomsten heeft geleid. De commissie is het geheel eens met burg. en weth. dat het havengeld, tot nu toe geheven (2 cents per ton) te laag is. Zij acht het billijk dat belanghebbenden, die zich voor een jaar wenschen te abonneeren, daarvoor betalen in verhouding tot het getal keeren dat zij de haven aandoen en stelt voor te bepalen dat het abonnement berekend wordt naar het aantal reizen gedeeld door 20, onder dien verstande, dat het minimum van het abonnement bedraagt zesmaal en het maximum tienmaal het enkel voudig tarief. Daardoor is het noodig dat door geabonneer- den het havengeld betaald wordt na afloop van ieder jaar en wel vóór 15 Januari van het nieuw ingetreden jaarterwijl zij, die zich niet wenschen te abonneeren, volgens haar oordeel, het havengeld onmiddellijk dienen te betalen. Dientengevolge stelt de commissie voor In art. 1 van het besluit tot heffing van haven en kaaigeld te lezen Het havengeld bedraagt voor stoombooten en zeilschepen ter grootte van 1 toe beneden 50 ton 2 cents per ton. 50 100 4 100 150 5 150 200 6 en voor elke 50 ton daarboven 1 cent per ton meer." Art. 3 te vervangen door de volgende be palingen De binnenschepen, sfoombooten of andere vaartuigen, in deze gemeente te huis behoorende of in vaste beurtveeren op deze haven varende, en in deze gemeente niet tehuis behoorende stoombooten, die op vaste tijden deze haven aandoen, kunnen, indien zij dit verlangen tot een jaarlijksch abonnement worden toegelaten. Dit abonnement wordt berekend naar het getal reizen, gedaan in het jaar, waarover het abonnement loopt, gedeeld door twintig, met dien verstande dat nimmer minder dan zesmaal en niet meer dan tweemaal het enkelvoudig tarief zal worden betaald. Het bedrag van het abonnement zal moeten betaald worden vóór 15 Januari van het jaar, volgende op dat waarover het abonnement loopt. Wordt het verschuldigde niet in tijds be taald, dan vervalt voor het loopende jaar het recht van abonnement. Voorts wordt door de commissie voorgesteld het besluit in werking te doen treden den 1 Januari 1890. Volgens de bij dit voorstel behoorende staten bedroeg de opbrengst der havengelden over 1886 f 851.25. Naar het door burg. en weth. voorgestelde tarief zou die opbrengst zijn ge weest ƒ1596.98 en naar het tarief, thans door acht en twintig was op een zeer schoone, beminneljjke, lieve vrouw. Ma ar die twee verliefde grillen, waarbij meer zinnelijkheid dan liefde in het spel was, geleken niets op de aandoening, zoo vol smart en toch zoo heerlijk, die nu zijn gemoed vervulde, wanneer hij slechts aan Angéle dacht. Toen merkte hij dat hij een weg had inge slagen, die hem nader bij het dorp bracht in plaats van hem er van te verwijderen en hp merkte ook dat hij in plaats van langzaam te loopen, zooals een jager, die naar alle kanten uitkijkt, betaamt, met groote schreden langs de struiken over de steenachtige paden stapte, als iemand die groote haast heeft om thuis te komen. Zijn jeugdige metgezel was geheel buiten adem. Hei daar, dokter 1" werd hem op eenigen afstand toegeroepen. Hij bleef staan. Onder een grooten eik zat de pastoor te lezen. »Gjj zjjt op weg naar het dorp, zooals ik zie, laat ons samen gaan. Het is bij vijven, dus tijd om mijn woning op te zoeken." »Geef mij uw arm, mjjnheer de pastoor." de commissie voorgesteld, j 1584.74. Voor abonnement over 1887 was verschuldigd ƒ205.26. Naar het tarief, door burg. en weth. aangegeven, zou dit zjjn geweest 789.78, en naar "net tarief door de commissie voorgesteld 686.32. Burgemeester en wethouders stelden voor de oude verordening in te trekken en een geheel nieuwe vast te stellen, na overneming van het tarief door de commissie voorgesteld, doch in plaats van na afloop van het jaar het abonnement te betalen, dit in het loopend jaar vóór 1 Maart te laten doen. Naar aanleiding van een en ander werd voorlezing gedaan van een adres van den heer Olivier, directeur van stoombooten, om dit voorstel niet aan te nemen. De behandeling dezer zaak werd daarop aangehouden. Overeenkomstig het rapport der commissie werd besloten de gewijzigde begrooting van het burgerlijk armbestuur over 1889 en de subsidie over dat jaar van ƒ9240 te brengen op 9890 behoudens berusting van Ged. staten. Eveneens werd goedgekeurd de gewijzigde begrooting van het burgerweeshuis voor 1889. Hierna werd de vergadering gesloten. Uit Amsterdam schrijft men ons In aansluiting eener vorige, werd Zaterdag, in het gebouw van den werkenden stand, eene tweede »groote openbare vergadering" gehouden van metselaars, opperlieden, stucadoors, steen houwers en andere kalk- en steenbewerkers, die echter maar matig was bezocht. Ongeveer 150 a 180 personen, waaronder enkele vrouwen, hadden aan de oproeping gevolg gegeven. Voor hen traden een metselaar, een stukadoor en een steenhouwer als sprekers op, die ieder een kwartiertje aan 't woord waren, en in vrij ver warde taal hun denkbeelden over den tegen- woordigen ellendigen toestand ten beste gaven, om als eenig middel, om uit die ellende te geraken, aaneensluiting, alias toetreding tot éen bond aanprezen. Tegen troon, beurs en altaar, die gemeenschappelijk, en gesteund door de pers, den werkman in zijn vrijheid van handelen be lemmeren, moest de strijd worden aangebonden. Meende de metselaar dat men zieh bij zijn vereeniging: Vrijheid en Recht moest aanslui ten de stukadoor was van oordeel, dat de sociaal-democratische bond boven ieder andere werklieden-vereeniging aanbeveling verdiende, omdat die mannen voor de roode vaan van geen feruelarjj of praatjes houden, maar flink voor de zaak uitkomen. Bij vele andere ver- eenigingen stonden bazen aan 't hoofd of hee ren achter de collissen, en de werkman moest uit zijn eigen oogen zien en daardoor zoude de tegenpartij ontwaren dat de werklieden, zoo zij alle maar eensgezind en eendrachtig optraden, moesten gehoord en hun eischen in gewilligd worden. De steenhouwer deelde o. a. ook nog mede, dat men van Z. M. den koning ook al op geen bescherming kon rekenen. Op een verzoek om lotsverbetering was nul op 't rekest gekomen. De werklieden moesten dus maar zelf met het zwaard in de hand, spreker zeide het gereed schap te bedoelen, zien zich het noodige te verschaffen, (wat natuurljjk een beste raad was. CorrHierna wees hij erop dat de flinke werklieden, om de dronkaards onder het gilde, dikwijls veel moesten lijden, omdat die laatsten veelal onder het dagloon werken. Zij zijn veelal ongetrouwd en verdrinken de helft van het loon. Tegen dien drankduivel moest ook te velde getrokken wordende jenever moest plaats maken voor goed voedsel en goed onder wijs. Hierna deelde spr. kort zijn wedervaren mede met de hoofden van de arbeidersbeurs en van het bestuur van de Maatschappij voor den werkenden stand, om aan te toonen dat alles wat daarvan uitging, bedriegerij was. Hierop werd gepauseerd om gelegenheid te geven zich bij een vereeniging aan te sluiten, waarvan slechts enkelen gebruik maakten. De onderhandelingen tusschen het werk volk en de directie der stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam hebben ten slotte ge leid tot eene loonsverhooging. Het is namelijk aan de directie gebleken, dat sedert de ver vanging van den tiendaagschen dienst door den veertiendaagschen minder overwerk voor kwam, zoodat de wekelijksche inkomsten van de sjouwerlieden, die geregeld aan hare la dingen werkten, daaronder hadden geleden. Om daaraan tegemoet te komen, zijn de loo- nen per uur verhoogd van 20 op 22 c. Voorts is bepaald dat voor werk 's avonds na 10 uur 30 c. per uur zal betaald worden, evenals voor Zondagswerk. Voor de ambachtslieden, die de maatschappij in dienst heeft, zijn ook eenige gunstige ver anderingen gebracht in de bepaling der ver goeding voor overwerk. (HU.) Twee »Haagsche heeren" moeten onder Leidschendam hebben geduelleerd. De eer is met het pistool verdedigd en gewroken, een van de strijders moet in den schouder zijn getroffen. Als dit bericht, door de Avondpost gebracht, waar is, zal, nu aan de eer voldaan .Waarom Mijne beenen zijn nog stevig genoeg Maar gij schijnt een goede jacht gehad te hebben." „O, ja, het was een vrij goede dag. Even wel niet voor de korhanen". »Jadie rakkers zijn slimom die te zien moet men vroeg opstaan." Er volgde een oogenblik van stilte. De pastoor liep voorop en zij moesten goed op letten om niet over .wortels of steenen te struikelen. »Zeg eens, geeft gij van avond zuster Martha weer orgelles?" vroeg de oude man, zich eensklaps omkeerende. »Ik weet het niet, misschien wel", zei Lourens bedremmeld. »Zij was opgetogen over haar les van gisteren. Gij hebt een zeldzaam muzikaal talent, mijn waarde dokter. Heb ik u gezegd dat iedereen op den begrafenisdag buiten zich zeiven was van bewondering over het Ave Maria t Zuster Martha heeft wel aanleg, maar zjj staat toch nog ver beneden u en ik ben overtuigd dat eenige lessen van zulk een kunstenaar haar meer vooruit zullen helpen is, het reoht zijn loop moeten hebben, en de justitie een woordje meespreken. Op een bankierskantoor te Utrecht werd Donderdagavond door twee zeer net gekleede heeren een cheque groot 60 aangeboden. Daar de bankier de zaak echter niet te best scheen te vertrouwen, stelde hij er de politie mede in kennis, die beiden weldra achter slot en grendel bracht. Bij een onderzoek moet namelijk niet alleen zijn gebleken, dat bedoelde chèque valsch was, maar tevens, dat door dezelfde personen ook te Zutfen een derge ijke chèque in betaling is gegeven, die ook gebleken moet zijn valsch te wezen, terwijl zjj bovendien nog eenige dier chèques in hun bezit hadden. Dat de heeren dus nogal iets van plan waren, bljjkt hieruit ten duideljjkste. Boterkooplieden in Friesland hebben van hun huizen te Londen een telegram ontvangen om tot nadere order de boter te verschepen via Vlissingen, daar de lichters den arbeid gestaakt hadden. De kooplieden hebben aan dat verzoek voldaan, ofschoon deze wjjze van verzending vrjj wat duurder moet zjjn dan via Harlingen. De firma Horstman Co. te Rotterdam, heeft van pakhuismeesteren op Fejjenoord aldaar gehuurd een terrein van pl. m. 30.000 vierk. meter, liggende naast het terrein, reeds bjj hen in gebruik, met het doel verdere uitbreiding te geven aan hun tank-inrichting voor petro leum en tevens tot oprichting eener stoom- kuiperjj. Tegen den socialistischen redenaar J. Tomasini, die een vergadering te Sappemeer leidde, is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens beleedigende uitdrukkingen tegenover den heer Heldt, lid van de Tweede kamer der Staten-generaal. Zou de heer Heldt uit juist besef van eigen waarde, en uit overtuiging dat dergeljjke ver volgingen toch geen doel treffen, niet kunnen verzoeken daaraan geen gevolg te geven Te Antwerpen liep eene oude dame tegen het paard van een rjjtuigzjj werd tegen den grond geworpen en zoodanig in de borst ge troffen, dat zjj kort daarop overleed. De inkomsten van den Eiffeltoren gedurende de tentoonstelling moeten 6j millioen francs, die van den Decauville-spoorweg 1| millioen bedragen. In zake den dezen zomer te Parjjs op zoo geheimzinnige wjjze verdwenen deurwaar der Gouffè gaat eenig licht op. De justitie laat te Lyon nasporingen doen. In Duitschland wordt thans een papieren torpedo gemaakt, geladen met 25 K.G. dyna miet, voorzien van een electro-motor en door een draad verbonden met de torpedoboot, die haar lanceert. Zjj wordt uit de boot bestuurd. Te Gardini op Sicilië werden alle huizen over een oppervlakte van 100 M. lengte door een cycloon verwoest. Menschenlevens zjjn niet te betreuren. De werkstaking onder de arbeiders der lichtschepen teLonden is geëindigd. De patroons hebben de eischen der grevisten ingewilligd. Te New-York is een in stukken gesneden ljjk gevonden. Aan een der stukken was een stuk papier, waarop het woord »verrader" gehecht. Men vreest te doen te hebben met een nieuwe wraakoefening der Amerikaansche Ieren. D e New-York Her aid heeft haren correspon dent te Zanzibar opgedragen, Stanley en Emin pacha tegemoet te gaan met een voorraad kinine, tabak, thee en al wat verder den man nen, die zulke ontberingen hadden te doorstaan, aangenaam zou kunnen zjjn. Zooals men weet, was het de Herald die Stanley »uitvond", en hem als verslaggever naar Abessynië en later naar Midden-Afrika zond om Livingstone te zoeken. De grootste bakkerjj der wereld is die te Brooklyn, Amerika. Zjj bakt dageljjks 75.000 brooden en verbruikt daartoe 300 vaten meel per dag. Zij geeft werk aan 350 lieden, alleen in de bakkerjj, en gebruikt 400 wagens om het brood rond te brengen. Te Chinatown bjj San Francisco is, ge- deelteljjk door Chineezen, een maatschappjj gevormd met een kapitaal van 1,200,000 pond sterling, die het grootsche doel heeft, het hemelsche rjjk electrisch te verlichten. De maatschappjj zal, door in Chinatown leiding voor electrisch licht te leggen, trachten den Chineezen de voordeelen er van te bewijzen. Zoodoende hoopt zjj, dat de Chineesche regeering haar weldra vergunning zal geven tot ver- licbting van de voornaamste steden in het rjjk aan de overzijde der Stille Zuidzee. Heden werd met goed gevolg van de werf De Volharding van de firma Den Bouwmeester Borsius V. d. Lejjé alhier te water gelaten een ijzeren walenschip, groot 400 ton, en daarna onmiddelljjk de kiel gelegd van een jjzeren lichter, groot 200 ton. Amsterdam. De stoomvaartmaatschappij Nederland bestelde bjj de firma Caird te Gree nock twee stoomers, grooter dan de Amalia, voor den Indischen maildienst om bijtijds ge reed te zjjn voor het nieuwe postcontract. dan twee jaar alleen studeeren. Twee jaar Zal zjj nog twee jaar leven, het arme kind >Ik moet u bekennen, dat ik er alle hoop op heb. En ik vrees dat ik u gisteren onnoodig heb laten schrikken door te zeggen dat haar kwaal ongeneeseljjk was. Ja waar- ljjk, de natuur bezit onverwachte hulpmid delen." »De Voorzienigheid ook, jong mensch zei de eerwaarde op plechtigen toon. Lourens antwoordde niet hij wilde geen woordenstrijd beginnen. De pastoor begon den lof van zuster Martha te verkondigen een onderwerp waarover hij niet licht uitgepraat was. Zuster Martha was de beste onderwjjzeres die men nog ooit te Plancheuille gehad had. Al de kinderen aanbaden haar en dan als er een zieke te verplegen was, of smart te lenigen altjjd kwam zuster Martha er het eerste bjj. >Er zjjn menschen die van leeken-onder- wjjs pratenmaar vriend lief, waar vindt gij onder uwe gemeente onderwjjzeressen, een vrouw als zuster Martha Wacht, ik zal langs de school gaan en u uwe leerlinge zenden." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2