LAATSTE BERICHTEN. Moopinpn ei TerjacMinni ii Zeelani BUITENLAND. Verspreide Berichten. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. SPROKKELINGEN. Algemeen Overzicht. Vrijdagavond kwamen te Vlissingen aan H. K. H. prins en prinses Christiaan van Sleeswgk-Holstein, die met de aansluitende nachtboot Prinses Marie der maatschappij Zee land de reis naar Londen vervolgden. Vrijdag morgen werd te Yerseke eene meeting gehouden van oesterkweekers en belang hebbenden bjj den oesterhandel, teneinde mid delen te beramen om tot degelijker en meer houdbare oesterprijzen te geraken. Men begint dan toch eindelijk in te zien aldus schrgft men ons dat het er op deze manier niet komen kan, en dat met de zeldzaam gunstige gegevens van dit seizoen de tegenwoordige onge bonden concurrentie ook volmaakt onnoodig is. De meeting het ft evenwel geen resultaat opgeleverd, doch zij zal den volgenden Vrgdag hervat worden. Intusschen zijn enkele handelaars begonnen met zich zelf te helpen, eenvoudig door alle levering beneden een zekeren prijs te staken. Dit zal denkelijk wel de eenige manier zijn om tot verbetering te geraken, daar samen werking zonder eene vaste vereeniging hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk is. Aangesteld tot jachtopziener te Camper- land, gem. Wissekerke, P. Maarsman, thans werkman op de oesterbank te Kleverskerke. In de Vrijdag te Axel gehouden raads vergadering is benoemd tot telephonist I. A. van Vessem en tot plaatsvervanger J. van Doeselaar Schoonakker; oepaald dat de jaar- lijksche kermis voortaan zal aanvangen op den 2en Pinksterdag en eindigen Donderdag daar aanvolgende en ten slotte degemeentebegrooting voor 1890 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 16.768.40J. Heden is voor den notaris Le Nobel te Oost burg gepasseerd de acte van vennootschap der Yzendgksche stoomtrammaatschappij. Te Zoutelande zgn Vrijdag in de herberg bjj M.Van Vlaanderen, ten overstaan van notaris Tak, verkocht90 aren 12 cent. bouwland en sprink, liggende in de gemeente Zoutelande, voör 1126.25 en 82 aren 20 cent. weiland aldaar voor ƒ1076,50. Door de garnizoensvoedings-commissie te Vlissingen werd Vrijdag aanbesteed de leve ring van steenkolen, spek en zout ten behoeve der soldatenmenages van het garnizoen aldaar, gedurende het tijdvak van 1 Januari-31 Decem ber 1890. In het geheel waren 8 biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd voor steenkolen door de heeren A. F. C. Timmerman, J. G. H. Dommisse, J. P. Dutilh en de firma F. Wibaut Zoon respectivelgk tegen den prijs van ƒ1,30 met 2/5 en van 1,15 met 1/5 grove., ƒ1,20 en 1,10, ƒ1,15 en ƒ1,08, en ƒ1,14 en ƒ1,07, de 100 kilogram. Voor de overige artikelen werd ingeschreven door de heeren, J. Andriessen, het zout a 11 1/4 cent, gerookt spek 4 0,57 en gezouten spek 4 0,55, P. de Landmeter, versch spek 4 ƒ0,60, rookspek a J 0,56 en gezouten spek 4 0,55, H. Loois, zout 12 1/2 cent, spek, versch, gerookt en gezouten 0,61, Corn". J. Eekkers, zout 12 1/5 cent, gerookt spek ƒ0,51 en ge zouten dito 0,49, alles de kilogram. Alle inschrijvers wonen te Vlissingen. Van 26 October tot 2 November. Vlissingen. Gehuwd: J. C. de Rugter, jm. 22 j. met J. J. Blegenberg, jd. 18 j. D. H. W. Ort, jm. 28 j. met S. van Son, jd. 30 j. BevallenM. de Brujjne, geb. Schunselaar, d. J. Wijnands, geb. Platschart, d. (tweel.) A. Claus, geb. Kemeling, d. P. Polderman, geb. Van de Velde, z. C. H. van der Ploeg, geb. Lauwereins, z. P. Neele, geb. Swenne, d. W. Stroo, geb. Polderman, d. J. van Sprang, geb. Van de Voorde, d. L. Gillissen, geb. Koene, z. J. Roose, geb. Duijvekot, z. L. M. Standaart, geb. Slaakweg, d. Overleden: J. de Jong, d. 2 m. H. M. Leeuwenburg, d. 7 d. F. van Dierendonck, wedr van M. C. Ten Hacken, 73 j. Men schrijft ons uit Amsterdam. De gemeenteraad heeft de begrooting, na een driedaagsch debat, goedgekeurd. Het kostte Donderdag avond heel wat moeite om de onge- duldigen, die naar huis verlangden, bijeen te houden. Moties tot verdaging der zitting op Vrijdag werden te elf uur gedaan doch ver worpen met meerderheid van twee stemmen, zoodat wij eindelgk 40 minuten na middernacht geheel gereed waren. De begrooting voor inkomsten en uitgaven, het cijfer aanwijzende van 11.916.911, met een post van onvoor ziene uitgaven ad ƒ81.925, werd met 30 tegen 5 stemmen, die der heeren Willeumier, Gerritsen, Treub, Heineken en Heemskerk, goedgekeurd. Bij de discussie over de universiteit deelde dr Berns een feit mede, hetwelk ook buiten de stad wel verwondering zal wekkendat nl. de nieuwe professor Korteweg zijn kliniek niet kan aanvangen, omdat hij geen lokaal noch patiënten heeft, teiwijl mr Treub het geheim devellop- peerde, dat er aan de universiteit geen eigenlijk college werd gegeven in mineralogie en geologie, waarvoor toch een professor is aangesteld. Duchtig onderzoek en verandering van zaken werd toegezegd. Bij hoofdstuk politie hracht de heer Gerritsen enkele grieven tegen de onbeschaafde vormen van den hoofdcommissaris Steenkamp ter sprake, aan wiens ruwheid spreker wilde wgten den minder aangenamen toon, die meestal in de bureau's, en onder de agenten heerscht. Dat de burgemeester, als hoofd der politie, dezen tak van openbare veiligheid in bescherming nam, behoeft niet gezegd. De heer Gerritsen was niet goed ingelicht, zeide de voorzitter, en toen deze daarop zijn bron aanwees, verklaarde de voorzitter dat die te troebel was, om daaruit te mogen putten. Abon entendeur demi mot suffit. Het onderwijs in 't algemeen, maar meer in 't bijzonder de subsidie voor de tooneelschool was weer het onderwerp van debat tusschen de heeren Hovy en Heemskerk ter eene, en de heeren Van Hall, De Koning, Van Lennep ter andere zijde. Beide eersten vonden het open baar lager onderwijs hier te weelderig ingericht, in vergelijking van het bijzonder, terwijl de resultaten volkomen dezelfde waren. Dat gaven natuurlijk de oud- en de tegenwoordige wet houders van onderwijs niet toe. Mr Heemskerk kon zich niet vereenigen met het gevoelen van hen, die het onderwijs aan die tooneelschool voedsel voorden geest noemden. Maar gesteld, dat het voedsel ware, dan zou dat slecht voedsel zijn. Wanneer men voort ging deze school, tot liefhebberij van enkele anderen, te subsidieeren, dan zou hij de Christel. Jongelingsvereenigingen, de rederijkerskamers, en alle vereenigingen, die kunst en letteren beoefenen, willen aanraden ook een subsidie aan te vragen. En wanneer nu mr Van Ogtrop, met zooveel genoegen Kloris en Roosje o neen, de heer Heemskerk vergistte zich, de Jozef in Dothan, door de leerlingen van de tooneelschool zoo mooi had zien spelen, en daaruit hunne vorderingen in 'tHollandsch had bespeurd, dan meende spr., dat men dit ook wel op andere plaatsen kan waarnemen. Ten bewijze dat een groote stad geen schouw burg behoeft te exploiteeren, geen tooneelschool behoeft te subsidieeren, beriep de heer Hovy zich op de groote steden in Schotland, met name Glasgow en Edinburg. En wanneer men dan den bloei van Glasgow eens vergeleek met dien, waarover hier steeds wordt geklaagd, dan meende hij van zijn standpunt, te mogen zeggen, dat God, juist omdat Glasgow geen schouwburg exploiteert en daarin op Zondag geen tooneel- voorstellingen geeft zooala hier, deze stad zoo bijzonder zegent. Op deze woorden meende mr. J. C. de Vries een enkel woord van protest te moeten laten volgen. Wanneer de H.H. Hovy c. s. zich voor het bijzonder onderwijs groote opofferingen ge troosten, deden anders denkenden het voor het onderwijs, dat hun nuttig scheen. En als de heer Hovy meende, dat Gods zegen over de eene en niet over de andere stad ging, dan diende hij te bewijzenwaarom. Hij mocht hier geen hatelijkheden in het midden brengen. De raad van Amsterdam had te zorgen voor de belangen van allen en niet voor een enkele partij. (Applaus). Verder werd op bespoediging van een nieuw buiten-gasthuis aangedrongen en werd een zeer uitvoerig debat gevoerd over de voorstellen des heeren Treub om het schoolgeld te verlagen, de percentage der ink. bel. weder op 3f pet te brengen, en de opcenten nog met 5 of 10 te verminderen. Het resultaat was voornl. na de mededeelin- gen des voorzitters, die uit den aard der zaak de geheele begrooting bijna uitsluitend verdedigde, dat de ink. bel. over 1889 ongeveer een ton meer opbrengt dan geraamd was en dat ook voor 1890 de vooruitzichten gunstig zijn dat de opcenten op het personeel van 85 op 75 en de percentage der ink. bel. van 3J op 3 pet werden teruggebracht. Volgens het IV. v. d. D. bestaat bij het departement van oorlog het voornemen om bij de infanterie, in verband met de nieuwe be wapening, ook in de kleeding belangrgke wijzigingen te brengen. De korte jas en het mouwvest-zouden ver vallen en vervangen worden door slechts éen kleedingstuk, eene soort van »attila", veel overeenkomende metdat kleedingstuk, bij de huzaren in gebruik. De schako en de kwartier muts zouden vervangen worden door een hoofdtooisel, dat sierlijker en doelmatiger is. Eindhoven biedt wat nieuws op 't gebied van het St. Nicolaasfeest. De heer J. Madlener, directeur der koninklijke harmonie Apollo's- Lust, te Eindhoven en Cicilia te PrinBenhage, heeft een St. Nicolaasmarsch gecomponeerd en deze opgedragen aan de Nederlandsche jeugd. De handelingen der registratie leveren in den regel geen stof voor vroolijke lectuur, maar dat dit toch slechts van de wijze van voor stellen afhangt, bewijst het volgende vermake lijke stukje van X. in de N. R. Ct., over De registratie en het grauwveen. Bijna ieder tegenwoordig kent, bij name al thans, het grauwveen, de grondstof voor de turfstrooisel-fabricatie. Vroeger als geheel waardeloos weggeworpen, is het in korten tgd zeer in aanzien gestegen. Groote verkoopen tegen ontzagelijke sommen hebben er in den loop van enkele jaren plaats gehad. De fiscus, gewoonlijk niet lui, als er wat te verdienen valt, sloeg met begeerige oogen die verkoopen gade. Hij bekeek met aandacht die onoogelijke grondstof en zeiHet is onroerend goed, ik hef 4 pet. behalve de opcenten, en zoo geschiedde. Nadat de fiscus echter zag, hoe het goed, een weinig gemetamorphoseerd, bij scheepsladingen en treinen vol verzonden werd, heeft hij waar schijnlijk bij zichzelf gedachtDat grauwveen is roeriger dan ik verondersteldemisschien ben ik wel wat gauw geweest, maar het rijk is er wèl medeergo mijn geweten is gerust. Maar nu wordt het geval gecompliceerder een kooper wil namelijk het gekochte grauw veen overdragen aan een ander, en daar dit binnen het jaar zal plaats hebben, meent hij, dat dit valt onder de gunstige bepalingen voor vaste goederen, die binnen het jaar van eigenaar veranderen. Halt 1 zegt de fiscus, vergis je niet 1 Eigenlijk is het roerend goed. Zóóoo 1 zegt de ander, en ge hebt het eerst beschouwd als on roerend en als zoodanig rechten geheven 1 Jawel, zegt de fiscus, dat begrijp jelui, leeken, zoo niet. Luister eens goedhet is onroerend roerend, of, nog juister uitgedrukthet is roerend on roerend goedna deze verklaring zal het je wel duidelijk zijnhet valt dus onder de be palingen voor roerend goed, en ik hef weder om 3 pet. met de noodige opcenten, omdat het toen ook weer vast goed is, begrepen En zoo zal geschieden Bij breed gemotiveerd vonnis heeft de 5e kamer der arr.-rechtbank te Amsterdam Louis Consenheim schuldig verklaard aan heling van de door Verwaagen gestolen medailles, en veroordeelde zij hem tot twee jaren gevange nisstraf, met vermindering van 3 maanden voor den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht Op de vischmarkt te Rotterdam had een vechtpartij plaats tusschen een aantal vrou wen, welke daarmede eindigde, dat de markt meester ze met behulp der politie van het terrein verwijderde. Ofschoon meer dan vijftig vrouwen allen tegelijk de oorzaak der vechtpartij mede deelden, gelukte het aan het publiek niet daar iets van te begrijpen. De Schiedamsche gemeenteraad heeft nu een beslissing genomen in zake de veelbesproken schutsluis voor de water ver versching. Met 11 tegen 5 stemmen besloot hij de sluis te plaatsen bij de zuidzijde van de spoorwegbrug, de plaats die ook bij de onteigeningswet was aangewezen. Voor Schiedam is een tjalkschip, met hoe pels beladen, volgeloopen en in het vaarwater gezonken. De opvarenden werden gered. De Scherpschutters-schermvereeniging te 's Gravenhage is voornemens, in de maand Februari 1890, te houdeneen personeelen schermwedstrjjd op de wapenen en tevens een kolonnewedstrijd op de degen en het geweer, waarbij tot deelneming uitgenoodigd zullen worden: het leger, de marine, schutterij, weer baarheids- en schermvereenigingen in Nederland gevestigd. Aanvraag tot deelneming en inlichtingen worden, op franco aanvraag, franco toegezonden. Adres Hoogduitsche Schouwburgzaal, Korte Houtstraat 22, te 's Gravenhage. In de Haarlemmermeer sloeg de bliksem in eene boerenhofstede; het huis brandde geheel af en van den inboedel werd weinig gered. Alles was verzekerd. De persoon uit Zwollerkerspel, tegen wien de rechtbank te Zwolle een eisch van 6 jaren gevangenisstraf had ingesteld, en die was uit geweken naar Londenis te Voorst gearresteerd. Te Heeze heeft iemand de aardigheid gehad twee guldens in te slikken. Het gold eene weddenschap en gelukkig zijn de stukken langs den natuurlijken weg te voorschijn ge komen. Toen werden zij omgezet in jenever, en werd er gedronken op het verkregen succes. Wegens een tekort van, naar men zegt 5000 K.G., meel in de militaire bakkerij te Leeuwarden, staan de administrateur, de op zichter en de meesterknecht van die inrichting voor den krijgsraad terecht. Wij ontvingen van de Hollandsclie Club te Antwerpen de in druk verschenen lijst van de giften, bij haar ingekomen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp. De lijst wijst, zooals men weet, een totaal aan van fres. 30,319.19. In haar jaarverslag heeft de Antwerpsche kamer van koophandel ernstig geklaagd over het op groote schaal smokkelen van tabak aan de Nederlandsche grenzen, en zij deelt verscheidene kunstgrepen mede, welke dooi de smokkelaars worden aangewend om de grens- ambtenaren te misleiden. Een dezer verdient vermelding. Een honderdtal «pelgrims" kwam uit Nederland door Neerpelt, om naar Montaigu te gaanmet luider stemme zeiden mannen en vrouwen in deemoedige houding hun gebe den, terwijl op enkele karretjes het allernood zakelijkste voor onderhoud en kleeding geladen scheen. De ambtenaren waagden het de vrome pelgrims aan te houden, en bij hun onderzoek bleek dat er op de karretjes 6000 kilo tabak verborgen was en elke pelgrim omstreeks 1500 sigaren bij zich droeg In Londen heerschen scharlakenkoorts en diptheritis. In de hospitalen zijn 1643 patiënten in behandeling, waarvan 1430 met scharlakenkoorts. De Londensche politie vleit zich Jack the Ripper op het spoor te zijn. Het zou een heer zijn, die in verschillende gedeelten van Londen gewoond heeft, wiens gedrag zeer opvallend, blijkbaar dat van een krankzinnige is en wiens signalement, door de verschillende verhuurders gegeven, overeenstemt. Een der verhuurders verzekert, dat de man zeer veel schreef over onderwerpen van gods dienst en openbare zedelijkheid. En men meent in de brieven, onlangs weder van Jack the Ripper door verschillende personen ontvangen, het verdraaide schrift van bovengenoemden geheimzinnigen onbekende te zien. Een nieuwe triomf der wetenschap 1 In Oostenrijk zijn proeven genomen met eene nieuwe ontploffingsstof, ecrasiet, waarvan de uitwerking ongeveer anderhalfmaal zoo krach tig zou zijn als van dynamiet. De proeven zijn zoo goed geslaagd dat de nieuwe stof voor oorlogsgebruik is aangekocht. InBreslau zullen, gelijktijdig met de invoering der nieuwe rechtspraak in de Oostzeeprovinciën, de lijfstraffen van boeren worden afgeschaft. De potloodenfabrikant Lothar baron v. Faber, te Stein, bij Neurenberg, heeft sinds verscheidene jaren op zijne landgoederen proeven laten nemen met het aanplanten van roode ceders (Juniperus Virginiana.) Het fijne en kostbare hout van die boomen wordt voor potlooden gebruikt. De proeven zijn zeer goed geslaagd. »De cederen van Faber" beslaan eene oppervlakte van 5 hectaren en groeien goed. Waarschijnlijk zal men ook elders deze uit Florida en Alabama afkomstige ceders, die geen anderen grond behoeven dan dennen en sparren, wel inheemsch maken. Te Dorgos in Hongarije is een notaris gestorven, van afkomst Franschman, die be weerde Henri de Bourbon te heeten en een kleinzoon te zijn van Lodewgk XVI. Alzoo een nieuwe naam om te voegen op de lange ljjst van afstammelingen van den dauphin. In Noord-Italië geeft het voortdurend wassen der rivieren grond tot vrees voor ern stige onheilen. De geheele Po-vlakte wordt be dreigd. Bij Ferrara zijn de dijken van den Reno bezweken en werden een groote steenen brug en verscheidene huizen vernield. De Panaro bij Modena heeft evenzoo het land onder water gezet en bij de overstroomingen der Trebbia, Livonzo en Staffora zijn vele menschen om het leven gekomen, terwijl bruggen weggeslagen werden en het verkeer tusschen Bobbio, Genua en Piacenza werd gestremd. Brescia wordt bedreigd. Al het land rondom Treviso en Mantua staat onder. De onafgebroken regen veroorzaakte een aardstorting, die den spoorweg tusschen Parma en Spezzia versperde. Ook in Toscane breidt de overstrooming zich uit. Over geheel Italië vallen hevige regens. Te Neisse is de moeder van Emin bey, de voormalige weduwe Schnitzer overleden. Een spoorwegmachinist in Duitschland lijdt aan een zeldzame ziekte, die door de Engelsche geneeskundigen Railway Spine genoemd wordt en hier werd veroorzaakt door de volgende omstandigheden. Toen hij op 23 November van het vorige jaar op een trein een bocht omreed, bemerkte de machinist plotseling 50 meter voor zich uit de roode lichten van een trein, die in het station stond. De man had de tegenwoordigheid van geest dadelijk het remsein te geven, de stoom af te sluiten en te stoppen, zoodat een botsing vermeden en het leven van een groot aantal reizigers gered werd. In deze oogenblikken echter overmeesterden hem een ontzettende ontroering en schrik, daar hij, met den dood voor oogen, de ontzaglijke verantwoordelijkheid gevoelde, die op hem rustte. Al deze gewaarwordingen van schrik, ontroering, vrees en plichtgevoel, werkten in deze oogen blikken samen, maar toch kon hij zijn werk voortzetten en ondervond voorloopig niets dan sterke siddering in de beenen. Nog omstreeks 5 dagen bleef hij op zijn post tot zich lang zamerhand alle kenteekenen van Railway Spine vertoonden. De machinist, die in zijn 15jarigen dienst tijd misschien geen tien dagen ziek was, is thans geheel in de war; niet tot eenig werk in staat en voor zijn beroep geheel verloren. Hij is sterk vermagerd, sleept zich niet dan met moeite voort en spreekt lastig en stotte rend. Behalve een reeks van andere storingen in de voeding, het geheugen en den slaap is vooral een sterke vermindering der gevoeligheid opmerkelijk. De beenen zijn tot de knieën gevoelloos en de eenmaal krachtige man is hulpeloos als een kind. Antwerpen. Twee duizend houwers heb ben dan arbeid gestaakt. De dokwerkers volgen waarschijnlijk hun voorbeeld. De eersten eischen geen nacht- of avondwerk en de dok werkers loonsverhooging. (Part. telegram van het Amst. Handelsblad.) FVedericIisrulie. Kalnoky is alhier aan gekomen en hartelijk ontvangen. Hjj blijft tot Maandag. Glasgow. Bij een hevigen storm stortte een groote tapijtfabriek in. 50 personen werden gedood en nog zijn 100 onder de puinhoopen bedolven. Atliene. Uit Kreta wordt gemeld dat Chakir-pacha met drie oorlogschepen en een regiment soldaten naar Standia is vertrokken; men vreest voor een opstand onder de soldaten. Men beweert dat de Grieken ammunitie en mondvoorraad aanvoeren. fVasIiington. De openbare schuld is in October met 9 mm. dollars verminderd. Het saldo der schatkist bedraagt 625 millioen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 5 Nov. IJzendijke, Hofstede, Huvers. 6 Middelburg, Gouden &zilv. werk. Notarishuis 7 Middelburg, Huizen, Tak. 8 0 Westkapelle, Land, Huvers. 9 1 Aagtekerke, Hout enz., De Vos. 9 Westkapelle, Koudekerke, Hout enz., De V os. 13 Hofstede enz., LoefF. 13 Kruiningen, Hotel, Prins. 15 "Westkapelle, Huizen enz., Verheij. 15 0 Groede, Boomen, Hammacher 16 0 Groede, Boomen, Hammacher 16 M Borssele, Hout, De Vos. 26 tt Zuidzande, Hofstede, Le Nobel. 29 Berg. op Zoom verp. visscberij, Best. visch. Scheldeenz. In het belang van een geregelden gang van zaken verzoeken wij het publiek beleefd de correspondentie voor ons blad te adressee- ren als hieronder is aangegeven; en wel voor: telegrammen Middelburgsche cou rant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën, abonnementen of de verzen ding der courant Administratie Mid delburgsche courant Hoe het ook ga, verteer te allen tijde uw eigen rook op een nieuwe editie der klaaglie deren van Jeremia is niemand gesteld. Thomas Carlyle. Een weinigje geleerdheid is voor sommige menschen een hoogst gevaarlijk ding. Alexander Pope. De mindere man ga met de grooten der aarde om als met het vuurniet te ver af, opdat hjj zich warmeniet te dicht bij, opdat hij zich niet brande. T. G. von Hippel. Het verwondert mij in het geheel niet dat Socrates, zoo vele jaren met Xantippe in den echt verbonden, een groot philosoof is geworden. H. Heine. Het beste middel om het Mormonisme tegen te gaan zegt een Amerikaansch blad zou zjjn een aantal modisten en naaisters van naam naar de elegante wereld van Salt Lake City te zenden. De vele en hooge rekeningen, die een Mormoon dan te betalen had, zouden hem wel van zjjn geloof afvallig maken. N. N. Verstandige woorden spreken in den Duit- schen rjjksdag, die in het buitenland, nl. in Frankrjjk of Engeland, met erkenteljjkheid en instemming worden vernomen men houde zich overtuigd dat wie dit wagen, door de »r jjks- partjjen" meer dan ooit als Reichsfeinde met smaad en hoon bedekt worden. Bebel, wiens anti-militaire rede Woensdag bij de begrooting in Frankrjjk bjj val vond, ondervindt dit evenals Richter, wiens critische beschouwing over de Duitsche koloniale politiek de aandacht trekken in Engeland. De leider der Duitsch-vrijzinnige party heeft Donderdag een zeer uitvoerige rede gehouden, wemelend van geestige, scherpe en juiste op merkingen over de staatkunde der regeering. In de eerste plaats herinnerde hg aan het gevleugelde woord van den rgkskanselier Wir Deutsche fürchten Gott und sonst niemand. Rich ter meende echter met het oog op de altgden ook nu weder nieuwe aanvragen voor leger en vloot, dat deze woorden tegenwoordig veran derd moeten worden in»wij vreezen ieder en vreezen evenzeer elk titeltje aan elke nieuwe vor dering voor leger en marine." Lang bleef hg staan bg de nieuwe Fransche legerwet, waarmede de officieusen voortdurend schermen, om daarna tot de eischen voor de armee en de vloot over te gaan. Scherp liet hg zich uit over de aange vraagde millioenen voor een keizerlgk jacht, dat tot niets anders zou dienen dan om in tgden van vrede te paradeeren. Voor zulke marine-liefhebbergen en dergelgke doeleinden, om nl. met het jacht te pralen, de belas tingschuldigen te laten bloeden achtte hg on- verantwoordelgk. Indien men zulk een Hochschiff wenschte, kon men daarvoor de middelen van de civiele lgst des keizers gebruiken, welke het vorige jaar nog met drie millioen verhoogd was. »Wg stemmen niet uit liefde tot den keizer en ook niet uit tegenzin tegen den keizer, wg stemmen naar onze overtuiging," klonk het met mannelgken moed door de zaal. Op geestige wjjze schetste daarop Richter Bismarck's onberekenbaarheid in zgn koloniale politiek, waarover men eon prgsvraag zou kunnen uitschrgven. Den 24 Januari 11. ver klaarde de rijkskanselier in den rgksdag, dat hg geen Kolonialmensch van huis uit geweest i?j doch slechts aan de publieke opinie had toe gegeven, capiluliert, zooals hg het noemde. Den 5 Juni daarentegen schreef Bismarck aan den zendeling Fabri het te betreuren, dat in den rgksdag altgd nog tegenstand tegen nationale doeleinden bestond, zoodat thans die zelfde rgks dag, welke den rgkskanselier dwong te capitu- leeren, plotseling opduikt als een hinderpaal voor. zgn koloniale politiek. Uit de nieuwe aanvragen voor de koloniën toonde Richter nog verder Bismarck's afwgken van zgn oorspronkelgk koloniaal programma aan. Van koloniaal enthousiasme was nergens meer sprake en met de resultaten der koloniale politiek te pronken gaat nog veel minder. Wel wordt er veel ophef van Wissmann's expe ditie gemaakt, wel komt de eene depeche na de andere, die van een overwinning melding maakt, maar dat deden de Franschen in 1882 in Tong kin eveneens en toch leed hun koloniale poli tiek aldaar echec. »Wg hebben gehoord, dat Wissmann ongeveer 700 Arabieren heeft laten neerschieten of ophangen, dat dit of dat dorp in den asch is gelegd. Zgn troepen trekken moordenden brandend rond en dit alles noemtmen volgens de vorige troonredevontwikkeling en beschaving naar Afrika brengen."" Wanneer daar eindelgk rust komt, dan zal het de rust van het kerkhof zgn en het beetje beschaving, dat tot heden door Indische handelaars en zendelingen aldaar verbreid is, zal gedurende een menschenleven verwoest zgn. Richter herinnerde ook aan het enthousiasme, dat een jaar geleden voor de Emin-pacha expeditie bestond, terwgl thans dr Peters, uitgetrokken om Emin-pacha te bevrgden, die volstrekt niet door Peters bevrgd wilde worden, nadat de gelden verbruikt zgn, onverrichter zake wordt teruggeroepen 1 Met nog scherper ironie dan Bismarcks kolo niale politiek geeselde Richter de erbarmelgke houding van Von Bennigsen en diens nationaal- liberalen, die door hun eisch naar een verant- woordelgk rgksminister van financiën gevaar loopen, evenals voorheen de Duitsch-vrgzin- nigen, die denzelfden eisch stelden, door den rgkskanselier voor Reichsfeinde verklaard te

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2