N°. 258. 132° Jaargang. 1889. Donderdag 31 October. Rijks-belastingen. Gemeentebestuur. Deze courant verschijnt d a g e 1 y k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: BEKENDMAKINGEN. Middelburg 30 October. LETTEREN EN KUNST. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. Gemeenteraad, van Middelburg. I Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoeB: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentïën gr. i Nieuwenhuijzln. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- j moeten des namiddags te een nnr F j bureau van Nijgh Van Ditmab. te Rotterdam de Geer. Belineante, te 's Gravenhage, en bet Algemeen advertentiebureau van A. de la Mar Azn, te Amsterdam, i aan het bureau bezorgd zjjn, willen i annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daobe Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen Thermometer. Middelburg 30 Oct. vm. 8 n 48 54 gr. av. 4 u. 54 gr. 31. 12 u Verwacht 4 u. Z. W. wind. Bij dit nommer wordt aan onze geabon- neerden in de gemeente een bijvoegsel gezonden, waarin zijn opgenomen de gemeente- begrooting voor 1890 en de daarbij behoorende stukken, met de behandeling waarvan heden de gemeenteraad zich bezig hield. Mochten er onder onze abonnés buiten Middelburg zijn, die dit bijvoegsel verlangen, dan zullen wij dit op franco aanvrage hun volgaarne portvrij en gratis zenden. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ont vanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspec teur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 26 October 1889, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting no. 6 voor het dienstjaar 1889/90, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden inge diend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel ver laten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9den April 1869, Stbld no. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 29 October 1889. De burgemeester voornoemd, SCHOKER. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat de gemeenteraad in zjjne zitting van den 28 dezer heeft benoemd a tot voorzitter der commissie van financiën den heer 1». Jeras ter vervan ging van den heer F. Ermerins overleden. h tot lid der commissie van fabri cage den heer II. 1*. den Bouwmeester in de plaats van den heer D. Jeras, op verzoek van die betrekking ontheven. Middelburg den 29 October 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORE8. De secretaris, A. DE VULDER YAN NOORDEN. Bij de in het district 's Gravenhage gehouden verkiezing voor een lid der Tweede kamer vacature-Greeve waren 5393 geldige stem men uitgebracht. Gekozen is de heer H. O. GIIYOT (liberaal) met 2886 stemmen. Op den heer mr M. W. baron du Tour van Bellinchave, candidaat der conservatieven, anti- revolutionnairen en katholieken, waren 2493 stemmen uitgebracht. Met deze overwinning mag den liberalen in de residentie te meer geluk gewenscht worden, wijl zij bjj het stellen van een candidaat zoo veel moeite ondervonden en eerst laat gereed waren. De kiesvereeniging Amsterdam, in de hoofd stad, die al reeds in haar kortstondig bestaan veel wederwaardigheden heeft gehad, beleefde Maandag weer een eigenaardigen, stormachtigen en allercurieusten avond. Zij hield eene volksver gadering om het schoolontwerp te behandelen; de heer De Hertog, hoofd eener openbare school te Amsterdam, leidde het debat in en kwam tot de conclusie, dat aanneming van 't ontwerp in 't belang zou zjjn van 't land. De heeren Hugo Muller en mr Calisch steunden de meening van den beer GerhardFortuyn en Stevels bestreden hen. MrTreub, voorzitter, repliceerde en sloot de vergadering, wat echter zeer tegen den zin was van een reeks der aanwezigen, die een motie verlangden aangenomen te zien. Nadat nu het bestuur zich verwijderd had, betrad de heer Colthoff de tribune en vroeg volmacht van de vergadering haar te verte genwoordigen, wat met een algemeen ja-geroep werd beantwoord. Colthoff gaf nu een motie in overweging om het bestuur der kiesvereeni ging Amsterdam uit te noodigen om namens de openbare volksvergadering van dien avond bij de Eerste kamer aan te dringen op verwerping van het voor het volk verderfelijk wetsonl werp. De motie werd met algemeene stemmen aan genomen. Colfthoff sloot toen de vergadering, onder verzekering dat geen zijnergeestverwanten ooit weder een openbare vergadering van Amsterdam zou bijwonen, bijaldien door het bestuur dier kiesvereeniging aan den wensch van de vergadering geen gevolg mocht worden gegeven. Te Schiedam heeft zich alzoo schrijft de Maasbode een merkwaardig geval voor gedaan. Zooals men weet heeft de Eerste kamer onlangs een wet aangenomen ten behoeve der waterverversching aldaar. Vóór die wet in de Eerste kamer in behandeling kwam, had de Schiedamsche kamer van koophandel en fabrieken bij adres verzocht, die wet niet aan te nemen o. a. ook op grond, dat volgens het plan de benoodigde schutsluis alsdan zou komen ten zuiden van de spoorbrug, terwijl het belang van Schiedam meebracht, dat de sluis ten noorden van de Bpoorbrug geplaatst werd. Minister Mackay verklaarde echter alstoen in de kamer, dat er een raadsbesluit bestond, waarbij met algemeene stemmen besloten was, dat de sluis ten zuiden komen zou. Te Schie dam stond men als van den donder getroffen alles werd nagespoordook het verslag van 20 Januari 1888, waarop men zich beroepen had, maar er werd letterlijk niets gevonden ten bewijze, dat er werkelijk een zoodanig besluit bestond. Donderdag nu werd deze kwestie in den raad te Schiedam behandeld en het resultaat was, dat na zeer breedvoerige discussiën een motie van den heer Tak, waarbij de vraag ot er inderdaad een raadsbesluit was omtrent de plaats, waar de bewuste sluis komen zou, be paald in ontkennenden zin werd beantwoord, met 25 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De minister Mackay heeft dus waarschijnlijk zijne inlichtingen genomen bij iemand, die hem, op zijn zachtst uitgedrukt, geheel verkeerde inlichtingen gegeven heeft, terwijl de Eerste kamer een wet heeft aangenomen, ook al op grond van die verkeerde inlichtingen. Het zal nu wel blijken dat de plaatsing van de sluis aan den zuidkant van de spoorbrug ook geheel verkeerd is en misschien komt er dan nog wel meer verkeerds voor den dag, zegt bet Rotterdamsche blad. Te Amsterdam is een algemeen bekend man overleden, n. 1. de heer H. Höveker, uit gever van vele godsdienstige werken. Hij was 82 jaar oud. Binnenkort zal te Weimar ten tooneele gebracht worden een treurspel van Carmen Sylva Ulranda. Het is dezer dagen door twee acteurs van het theater te Wiesbaden, waarde koningin van Roemenië zich nog steeds onder behandeling van dr Mezger bevindt, in een klein gezelschap, dat de schrijfster bij zich had genoodigd, voorgelezen. Bedankt voor Aalst door dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joosland. In de Dinsdag door den raad der ge meente Vrouwepolder gehouden vergadering werden, na mededeeling van eenige ingekomen stukken, de rekening over 1888 en de begroo ting voor 1890 van het burgerlijk armbestuur goedgekeurd. Vervolgens werd de gemeentebegrooting voor 1890 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op j 6299.54 en in verband daarmede een besluit tot heffing van 25 in plaats van 40 opeenten op de hoofdsom der personeele belasting, als mede de verordening op de invordering. Na vaststelling van een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, werd nog besloten den zetel der gemeente met lo Januari e. k. ge durende 1890 en 1891 over te brengen naar de atdeeling Gapinge. Wanneer er onder onze lezers nog gevonden worden die van meening zijD dat de mazelen niet tot de overerfelijke ziekte behooren gere kend te worden dan kan het volgende dienen te hunner bekeering. Te Goes werden de mazelen door een turf schipper uit de veenstreken aangebracht wijl hij verkeerd had in het gezin van een turfboer, waar die ziekte heerschte. Allereerst werd in Goes besmet bet gezin van een naastbestaande van den schipper en num mer twee een bloemist uit de voorstad, die de molm uit het schip gehaald had. Wij zouden kunnen voortgaan en aangeven hoe gezin voor gezin werd besmet, doch wij gelooven dat het bovenstaande voldoende is. Wie daar niet door bekeerd wordt, wordt het ook niet door meer voorbeelden. Benoemd tot brieven- en telegrambestel ler te Yerseke, ingaande 1 Nov. a., W. Wage, postbode te Driewegen. Het raadsverslag van Zierikzee, in ons vorig nommer voorkomend, behoeft eene ver duidelijking en eenige aanvulling. De verduidelijking, reeds in een deel der oplaag aangebracht, is dat het verzoek van den heer Den Bouwmeester naar burg. en weth. en den gemeentebouwmeester is gezonden om advies. Het voorstel der minderheid van de commissie van onderzoek voor de begrooting om in de vestibule van het raadhuis een hardsteenen vloer te leggen, is met 8 tegen 4 stemmen ver worpen doch hetgeen zij zegt omtrent het be waren van kruit in de Nobelpoort is door burg. en weth- in overweging genomen. Bij den post onderhoud van haven en kanaal- werken werd door den heer De Looze zijn vroeger voorstel herhaald om het Sas dicht te maken. Na discussie is dit voorstel gesteld in handen van burg. en weth. en de commissie van fabricage ter overweging. De gasprijs werd op 0.07per M' bepaald, en de voorgestelde personeele toelage van 300 aan den directeur met 11 tegen 1 stem toegestaan. De post voor schoollokalen werd met ƒ200 verhoogd voor eennieuweafscheidingin schoolB. Een voorstel van den heer Fokker om de subsidie aan de ambachtschool met 50 te verhoogen, werd verworpen. Bij de inkomsten werd de opmerking der commissie, wat betreft do verordening op bet havengeld, teruggenomen, terwijl burg. en weth. eene nieuwe verordening op het marktgeld toezegden. Een nieuw voorstel van burg. en weth. be treffende de drinkwaterleiding werd voor de leden ter visie gelegd. De inkomsten en uitgaven werden vastgesteld op 116.967.68, waarna de begrooting met algemeene stemmen werd aangenomen. Ten slotte vermelden wij nog dat er geen algemeene beschouwingen werden geroerd en dat de voorzitter, naar aanleiding eener op merking der commissie van onderzoek, mee deelde dat burg. en weth. zooveel mogelijk zuinigheid betrachten en, als daartoe kans bestaat, de middelen trachten te versterken. Maandag 11. was het 25 jaar geleden dat de burgemeester van Bruinisse, de heer C. M. Voorbeijtel, als zoodanig geïnstalleerd werd. Reeds in den vroegen morgen was zoo meldt men ons de Voorstraat der gemeente, waariD het gemeentehuis, benevens de Nieuw- straat en de toegang tot des burgemeesters huis smaakvol versierd en werden van de meeste gebouwen de Nederlandscbe vlag uitgehangen. Reeds om 12 uren kwam de burgemeester, door een wethouder en den secretaris met een versierd rjjtuig afgehaald, op het raadhuis en werd bij daar ontvangen door den gemeen teraad. Intusschen had zich Bruinisse's fanfare-korps, onder directie van den heer J. Teeuwis van Zierikzee, opgesteld, en gaf dit als eerste nom mer een couplet van gezang 160 te hooren. Hierna werd den jubilaris door den raad een zeer nette canapee en door eene feestcommissie uit de ingezetenen zes daarbij passende en even keurige stoelen aangeboden. Blijkbaar aangedaan door zooveel blijken van sympathie aanvaardde de heer Voorbejjtel dit geschenk, dat des namiddags voor het publiek ter bezichtiging gesteld werd. 's Avonds werden op verschillende plaatsen illuminaties ontstoken, die zeer voldeden, en werd op het raadhuis, op uitnoodiging van den jubilaris, door raadsleden, gemeenteambtenaren en feestcommissie het heuglijk feit herdacht. Het muziekkorps hield een optocht met fak kellicht terwijl het bengaalsch vuur en het klein vuurwerk de feestvreugde verhoogden. Alles liep in de beste orde af. Nog dient volledigheidshalve vermeld dat door den bur gemeester de armen niet werden vergeten en de jeugd, knipsters en groenmakers benevens het muziekgezelschap door hem. werden onthaald. Door den brigadier der mareehaussée te Terneuzen is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren A. B., 69 jaar, geboren te Zierikzee, die zich te Terneuzen uitgaf als bijzonder knap in het genezen van blinden en kankerlijders. Hij heeft dan ook thans, zooals alle kwak zalvers van zijn soort, niet te vergeefs bij de aan dergelijke ziekten lijdende menschen aange klopt, niet om ze te herstellen maar om hun geld uit hunne zakken te kloppen. Dit is hem bij een viertal ooglijders gelukt, die den ge- waanden dokter, nadat zij eenige dagen onder zijne behandeling waren geweest, kleine of groote sommen hebben uitbetaaldzelfs een landbouwer gaf hem 14, hoewel de man niet de minste beterschap gevoelt. De groote kunde van den dokter bestond vooral daarin dat hij een mengsel van reuzel en terpentijn gebruikte voor blindheid, kanker, verzweringen en zoogenaamde zeere oogen. (Tem. Ct.) Men schrijft ons uit Hoofdplaat In deze gemeente heerscht duisternis. De werkstakende raadsleden roepen te vergeefs om een andereniburgemeester. Als gevolg der werk staking branden de lantaarnlampen niet. Zelfs aan kaai en haven moeten de schippers het maar zonder licht doen. Een ongeluk staat voor de deur. In alle havenplaatsen heeft de slijkvorst zijn zetel opgeslagen. Hoofdplaat neemt ook daarin de eereplaats van de geheele provincie op zich. Elke lossende suikerbietwagen ver rijkt de kade met eenige ponden vette slib die maar moet blijven liggen. Vele bieten moeten telkenmale uit den modder worden opgeviseht. Van hoofdeljjken omslag vernamen de inge zetenen dit jaar nog niets; betaling van jaar wedden, steenkolen voor de scholen en andere, gedane handelingen werkten de zeven raads leden ook al niet in de hand. Ondertusschen gaan eenige ultramontaansche bladen voort met nu en dan eenig kort be richtje uit deze beruchte gemeente te plaatsen, door onware mededeelingen, verdacht te maken, enz. Hier en daar, misschien wel Den Haag, blijft licht wat hangen. Nu eens wordt de regeering hard gevallen over het zenden van burgemeesters naar willekeurdan weer be klaagt men zich erin, dat men geen ingezetene tot burgervader bekomt. Op dit en nog veel meer kan men bij ons zich niet beroepen. De heer Van Sloten was de verlangde persoon, die, als verwant aan eene Hoofdplaatsche fami lie, ook een groot deel van zijn leeftijd in onze gemeente te voren doorgebracht beeft. Nog wijzen de bladen op de algemeene stem men, waarmee de aftredende raadsleden herkozen werden in Juli, als op een beteekenisvol feit. Men verzwijgt wijselijk, dat meer dan 1/3 dei- kiezers te huis bleef en rept niet van de machten, waarover hier beschikt wordt om kiezers naar de stembus te drijven. In het belang onzer gemeente, tot betere verstandhouding onder de bewoners, wijs ik andermaal op de oplossing, m. i. de beste, dezer moeielijke kwestie, en waarop ik in een vorig schrijven ook al attent maakte. Kan noch mag de regeering aan onze dwingerij, op halsstarrigheid lijkende, toegeven, van eene doelmatige samenwerking kan evenmin sprake zijn. Toch moeten m. i. de zeven vroede mannen daarmede beginnen, en ongetwijfeld zal èn voorzitter èn regeering trachten hunne grieven weg te nemen, 't zij in dit, 't zij in een volgend jaar. Duidelijk genoeg hebben onze vertegenwoor digers der gemeente hun verlangen nn kenbaar gemaaktdit verlangen mag echter met geen koppigheid gepaard gaan. Door de rederijkerskamer Tot nut en ge noegen te Koewacht is, als zuivere winst van hare voorstellingen, een som van veertig francs aan de armen geschonken. Daar zij al het voor hare opvoering benoodigde moest aankoo- pen, waren de onkosten natuurlijk zeer hoog, Zondagavond is er te Koewacht weer braaf gevochteneen der vechtenden bekwam aan den hals zulke ernstige messteken, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, 't Wordt zoo schrijft men ons meer dan tijd, dat de Belgische politie eens krachtig optrede om aan dat aanhoudend vechten een einde te maken, willen er nog niet treuriger tooneelen plaats grijpen. Volgens de lezing van het gebeurde in de Tem. Crt. is bet echter al erg genoeg toegegaan en komt het gebeurde hierop neer De heer D. M., hoofd der school te Koe wacht, zat rustig in een der herbergen kaart te spelen, toen een tweetal jongelingen bin nentraden en aanstonds met een stoel naar hem gooiden. Gelukkig greep hij den stoel en kwetste slechts zijn duim. »Gij zoekt hier twist" voegde hij hun toe, nam zijn hoed en wilde de herberg verlaten doeh bij de deur gekomen, sneed hem een der mannen in den hals, zoodat genoemde heer bewusteloos neder- viel en het bloed met stroomen uit de wonde gutste. Toen merkte men pas, dat zij hem ook in den buik hadden willen treffen. In broek en onderbroek was de snede zichtbaar. Gelukkig was het mes niet tot bet lichaam doorgedrongen. De heer Dr. Fabry van Moer- beke, die aanstonds gehaald werd, onderzocht de wonde en verklaarde ze niet levensgevaar lijk. De daders waren over de Hollandsche grens gevlucht. Zitting van heden, Woensdag, middag te éen uur. Voorzitter jhr mr L. Schorer. Tegenwoordig al de leden. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelozen en goedgekeurd. Van W. van de Putte Cz. is een adres inge komen, waarin hij zich bereid verklaart, ander zekere voorwaarden, afstand te doen van de huur van het terrein nabij de voormalige Dam poort, thans door hem gebruikt voor boom- kweekerij. Hij wenscht in de gelegenheid gesteld te worden de 7 a 8000 boomen etc., die op dit terrein staan, vóór 1 April van de hand te kunnen doen. Burg. en weth. stellen voor hen te mach tigen met requestrant in overleg te treden in hoever eenige schikking te treffen is, die ge noegzame zekerheid biedt dat de belangen der gemeente geen schade lijden. De heer De Stoppelaar vraagt of het niet wenschelijk is burg. en weth. machtiging te verleenen om de zaak af te doen. Dit denkbeeld bestrijdt de voorzitterbij wenscht dat burg. en weth. een onderzoek instellen en later den raad, ook in verband met het in de vorige zitting genomen besluit, rapport doen. Daarna geschiedt mededeeling dat is inge komen een adres van Joh. van Randwijk c. s., houdende verzoek om vermindering van den gasprijs tot 7 ct. per M3. Adressanten zullen gewezen worden op da te dezer zake genomen besluiten. Daarna is aan de orde het voorstel der heeren Tak en Van Hoek, strekkende om in 3 der begrooting voor de gasfabriek op te nemen den post van 9280 voor retributie voor het leggen van gasbuizen in de straten. Over dit voorstel staakten in de vorige zit ting de stemmen. Het wordt aangenomen met 9 tegen 8 stem. men. Tegen stemden de heeren W. J. Snouck Hurgronje, De Ligny, Den Bouwmeester, Jeras, Van Berlekom, Schorer, Snijders en Van Dunnó Het voorstel van de heeren Van Dunné en Schorer, om de retributie te brengen op 3000, is hierdoor vervallen. De begrooting der gasfabriek, in ontvang en uitgaaf ƒ71,395 bedragende, met een goed slot van ƒ8070, wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen, be halve, die van de heeren Snijders en Van Dunné, die zich er tegen verklaarden. Thans stelt de voorzitter aan de orde de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1890. Voor de rapporten van fabricage en finan ciën verwijzen wij naar het bjjvoegsel tot dit nommer. De voorzitter deelt mede dat het college van burg. en weth. met genoegen kennis genomen beeft van de mededeelingen der commissie van fabricage, wat betreft de verandering van stelsel inzake werken in eigen beheer en dat het een volgend jaar daarmede rekening houden wil. Burg. en weth. hebben in het rapport der commissie van financiën men zie het Bijvoegsel aanleiding gevonden tot de volgende opmerkingen en wijzigingen Inkomsten. Hoofdst. Ill afd. IV art. 2. Burg. en weth. hebben geen bezwaar dat die post lager wordt geraamd dan 100. Een raming van 25 zal wellicht wel voldoende zjjn. Overigens zij hier opgemerkt, dat verhoo ging of verlaging geen wezenlijken invloed op de begrooting zal teweeg brengen, daar art. 4 van hoofdstuk IX in gelijke mate dient te worden verhoogd of verlaagd. Immers 100% van de opbrengst wordt krach'

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1