LAATSTE BERICHTEN. Moopp m Terjacttion in Zeelani. BUITENLAND. Inkomsten en uitgaven Verspreide Berichten. BEGROOTING GEMKENTE-GASFABKIEK Algemeen Overzicht. Beknopte Nleclecleelïngen. INGEZONDEN STUKKEN. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. de raad dit heeft besloten. De heer Yan der Harst vraagt of dit voorstel thans wel kan behandeld worden. De heer Den Bouwmeester meent van wel, doch zal des gewenscht dit eerst doen bp de behandeling van het betrokken onderdeel der begrooting. De heer Tak stelt alsnu voor de vergadering te sluiten en de voortzetting te bepalen op een nader door den voorzitter te bepalen dag. De spreker motiveert dit voorstel op grond dat eene vergadering bij avond, tengevolge van de slechte verlichting der raadszaal niet aan te bevelen is, en ook op grond dat de voorstellen, thans ter tafel gebracht, van zoo ingrijpenden aard zjjn dat voor eene ernstige behandeling ervan eenige overweging noodig is, De voorzitter neemt het denkbeeld van den heer Tak over doch wenscht alvorens nog te behandelen het volgend voorstel Yan den heer P. Pichal, bij raadsbesluit van 10 Juni 1868 benoemd tot penningmeester van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente, is een adres ingekomen, waarbij hij verklaart zich gedrongen te gevoelen, uithoofde zjjner lichame lijke gesteldheid, die betrekking neder te leggen en mitsdien verzoekt om met ultimo December aanstaande eervol ontslag uit zijne voormelde betrekking te verkrijgen. In het advies van het burgerlijk armbestuur zegt dit «Hoezeer het ons leed doet den waardigen Pichal uit ons midden te zien heengaan, de redenen die hem tot dat besluit hebben ge bracht moeten door ons worden geëerbiedigd, en wjj gevoelen dan ook geen vrijheid om te trachten hem daarvan terug te brengen. «In 1866 werd de heer Pichal lid van ons bestuur en den löen Juni van het jaar 1868 door den raad als penningmeester benoemd, ter vervanging van wijlen den heer N. Yer- hulst Wz. «Met den meesten ijver en oprechte toewijding vervulde hij in al die jaren deze gewichtige betrekking en wij meenen daarom uw college in overweging te mogen geven den raad voor te stellen het aangevraagd ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen." Burg. en weth. stellen voor den heer P. Pichal, naar aanleiding van zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. Conform dit voorstel wordt besloten. Thans sluit de voorzitter de vergadering. DER VAN DE INKOMSTEN Opbrengst der fabriek a Opbrengst van gas Verdere ontvangsten a Van de gemeentekas voor petroleum-verlichting der buitenwijken b Ontvangst van nevenpr. e Huishuur en vergoedingen3) d Huur van gasmeters e Verkocht materieel voor aanleg leidingen en andere artikelen 45347,50 232,- 12237,50 78,— 2900,— 500,— Totaal der inkomsten 61295,- uitgaven, Aankoop van grondstoffen materieelgasmeters enz.: a Aankoop van grondstoffen f 29365, b Aankoop van gasmeters enz1)1500,— Koster, van onderhoud, sala rissen, loonen, lasten enz. a Kosten van salarissen en loonen6)12533,33 b Kosten van belastingen en assurantiën. 980, c Kosten van gewoon on derhoud 4600, d Kosten van diverse kleine uitgaven550, Onvoorziene uitgaven766,67 Goed slot. 11000, Totaal der uitgaven f 61295,— 1) a. De opbrengst van gas is aldus berekend 533500 M3 gas aan part, en adm. 0,08% ƒ45347,50 100000 straatverlichting Nihil. 10000 in de fabriek te gebruiken Nihil. 113500 15 pCt. verlies. 757000 M3 gas 45347,50 Het gasverbruik aan particulieren en administratiën is ongeveer 10 pet. hoogervoor de straatverlichting en voor de fabriek echter is hetzelfde bedrag geraamd, als het verbruik in 1888. 2) De opbrengst der, nevenproducten wordt aldus gesplitst lo. 32000 H.L. cokes, a 30 ct. 9600,— 2o. gaskalk, sintels, vuurvast materiaal 50, 3o. 1125 H.L. teer, f 1,50 1687,50 4o. ammoniac-water 900, f 12237,50 Om 757000 M3 gas te kunnen produceren zijn 37500 H.L. steenkolen noodig, die op hunne beurt (de cokes productie op 1,4 H.L. per H.L. steenkolen berekend) ongeveer 52500 H.L. cokes zullen opleveren; stelt men het cokesverbruik in de fabriek op hoogstens 20500 H.L. dan blijven er nog 32000 H. L, over, die a f 0,30 verkocht kunnen worden. De opbrengst van gaskalk, sintels enz. is, gelijk 1889 geraamd, terwijl de prijs van het koolteer per H. L. eveneens gelijk het vorige jaar geraamd is. Het ammoniac water daarentegen is, tengevolge van de grootere productie, iets hooger geraamd. 3) Huishuur en vergoeding is aldns: huur van een huis. 78, Wegens de uitbreiding der gasfabriek, waardoor de ann W. van de Putte Cz. alhier in huur gegeven tuin moest worden in beslag genomen, is de opbrengst daarvan vervallen. Wijl de post voor vergoeding van filtersloon niet bij de exploitatie-rekening voorkomt, doch ten bate der loonen van de werklieden wordt gebracht, is deze post van de begrooting weggelaten. 4) Deze grondstoffen zjjn lo. 37500 H. L. steenkolen, èk 75 ct. f 28125 2o. ijzeroxyde en kalk 540 3o. petroleum, lijnolie, hennep, mastiek enz 700 t 20365 Om de benoodigde 757000 Si3 gas te kunnen produ- curen zijn, wanneer de opbrengst per H. L. op ruim 20 M8 gas wordt gesteld, 37500 H. L. steenkolen noodig, waarvan de prijs op f 0,75 geraamd wordt. Ofschoon, zoodra de nieuwe en grootere zuivertoestel- len gereed zullen zijn, de zuivering hoofdzakelijk met ijzeroxyd zal geschieden, welke wijze van zuivering, naar gezegd wordt, bij meerdere capaciteit geringere uitgaven vordert, achten wij het wenschelijk hieromtrent de eigen ondervinding uitspraak te laten doen en is het bedrag gelijk het vorige jaar geraamd. De post voor petroleum, lijnolie, hennep, mastiek enz. is gelijk 1889 geraamd. 5) Deze post is tengevolge van het toenemend aantal gasverbruikers f 700 hooger geraamd. Op de exploitatierekening komt geen post -aankoop van gasmeters" voor. De nieuw aangekochte, waar voor een bedrag van 2006,19 werd betaald, zijn op de balans geboekt. 6) De kosten van salarissen moeten aldus gesplitst worden lo. bezoldiging van den directeur-boekhouder f 2300, 2o. loonen van de overige beambten en be dienden 10233,33 f 12533,33 7) Het gewoon onderhoud verdeelt zich als volgt: lo. onderhoud van retorten en brandsteen f 1000 2o. ijzerwerk en gereedschappen 800 3o. buizen en fittings 800 4o. sljjtage gasmeters 500 |5o. onderhoud gebouwen en diversen 1500 f 4600 De post voor slijtage ijzerwerk en gereedschappen is f 300 hooger geraamd, omdat de ondervinding geleerd heeft dat die post te laag geraamd werd. De overige posten zijn gelijk 1889 gebleven. 'sGravenltagre. De Eerste kamer nam heden aan de ontwerpen tot instelling van een consulaat-generaal te Teheran, betreffende de gewjjzigde druifluisconventie, de bepalingen op het vissehen in territoriale wateren, de uitga ven voor de volkstelling, dat tot aanvulling der artsenwet en tot uitbreiding van het korps maréchaussée. Yerder werd, met 36 tegen 6 stemmen, aan genomen het ontwerp veor den aanmaak van een pantserdeksehip en ten slotte dat voor den verkoop van grond aan Bergen op Zoom, en tot ontginning ten behoeve van sluizen voor de Drentsche hoofdvaart. De minister Hartsen verklaarde te zullen overwegen of aan den consul-generaal te Te heran een diplomatiek karakter zon worden gegeven. Ten slotte werden nog na korte discussie met eenparige stemmen aangenomen het ont werp tot verbetering der Waal, dat tot na dere regeling van den dienst op locaal- en tramwegen en tot wijziging der Indische be grooting, tot instelling van een Landbouw proefstation. De kamer is hierna tot nader gescheiden. w eenen. Het Fremdenblatt deelt mede, dat Bismarck er in slaagde den czaar de wer kelijke bedoelingen van den vredebond dui delijk te maken en het wantrouwen van Rusland weg te nemen. JMunclien. In den toestand van koning Otto is geen verandering];gekome n. Soutliport. Gladstone betoogde in een redevoeringdat het Turksche wanbeheer op Kreta en in Armenië een blijvende bedreiging voor de rust van Europa is. Datnm. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 25 Oct. Goes, Inspan, De Vos 28 H Middelburg, Meubels, Balans D 4. 29 Middelburg, Meubels, Notarishuis 29 Middelburg, Huizen, Verheij. 31 Middelburg, Materialen, De Vos. 1 Nov. Zoutelando, Land en inspan, Tak. 2 Cortgene, Hofstede, Tak en Roelof. 7 Middelburg, Huizen, Tak. Te Breda is men voornemens in het plantsoen een gedenkteeken op te richten voor wjjien dr. van Cooth, den man, die zooveel voor de stad beeft gedaan, 0. a. door het legaat van 300.000 tot oprichting der thans reeds zoo bloeiende ambachtsschool. Yolgens nader bericht werd door de hoofdadministratie der posterjjen aan den on langs overleden hoofdcommies te Amsterdam, niet opgelegd de vergoeding van eenige door hem uitbetaalde valsche postwissels, doch slechts van eenen wissel ten bedrage van 160, die vervalscht was en waarvan de vervalsching had dienen te zijn opgemerkt. Bij de overdracht van het rectoraat der Yrjje Universiteit in de Schotsche zendingskerk te Amsterdam ontstond Maandag algemeene ontsteltenis. Een der aanwezigen zakte ineen en bleek overleden te zijn. Een tweetal doctoren, die hem dadelijk onderzochten, konden alleen den dood constateeren. De werkstaking der mijn werkers heeft zich thans over het geheele bekken van het Pas de Calais uitgebreid, alleen in Lens arbeiden nog de meesten. Ook in het Noorden neemt de beweging in omvang toe. Bij Dorigny vond een hotsing tussehen werkstakers en militairen plaats. Verscheidene van de eersten sprongen in het water, een van hen verdronk. Te Neuilly is thans een internationale wedstrijd geopend tussehen schoone vrouwen. Een vijfentwintig! al schoonen uit verschillende landen zijn er bjjeengekomen om te dingen naar de uitgeloofde prijzen. Elke vrouw is verschenen in hare nationale kleederdracht. Tot de bepalingen van den wedstrijd behoort, dat de leden der jury geen enkel woord mogen wisselen met de candidaten. Op de Decauvillespoorweg die het Champ de Mars met de Esplanade des Invalides ver bindt, stapte een dame, niettegenstaande de waarschuwingen, uit den trein vóór deze stil stond. Zjj viel, en ofschoon de machinist trachtte de locomotief tot staan te brengen, gingen de wielen over haar heen en verschrikkeljjk aan hoofd en borst gewond, werd zjj naar het dic'htatbijzjjnde hospitaal gebracht, waar af stierf. Dit is het eerste ongeluk op die ljjn sedert de opening der tentoonstelling. Een monster kanon is te Bourges gereed gekomen. Uitvinder is kaptein Hirondart. Hei moordtuig heeft een lengte van 11.20 M. Te Micheiau (Luxemburg) is een meisje van veertien jaar, dat een speld had ingeslikt, na een vreeseljjk ljjden gestorven. In het White Chapel district, Londen, werd gisteren morgen in een donkeren hoek een vrouw gevonden met een gewond gelaat. Zij verklaarde door Jack the Ripper aangevallen en met een mes gewond te zijn. De naam der vrouw is onbekend. Een tweede moord, aan de wanbedrijven van Jack the Ripper herinnerend, is te Hamburg gepleegd. Een meisje van elf jaar is vermoord gevonden, met het geheele lichaam opengesneden. De politie, die geen enkel spoor van den moordenaar heeft, gelooft dat deze een zeeman is, die te Londen aan het werk gaat, wanneer zijn schip aldaar in de dokken ligt en die thans te Hamburg is. Eindelijk zijn de moeilijkheden ter behan deling van het rechtsgeding in zake den moord op dr Cronin overwonnen en is een jury benoemd. Heden neemt het geding te Chicago een aanvang. Koning Humbert gat keizer Wilhelm als bruidsgeschenk voor diens zuster een collier ter waarde van 300.000 lire. Een sneltrein, waarin zich het gevolg van den Duitschen keizer, dat bij de huwelijksplech tigheid te Athene tegenwoordig zal zijn, bevond, is tussehen Bozen en Pranzenfeste ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. De behandeling van de zaak-Pourbaix is wegens ongesteldheid van een der verdedigers verdaagd. Te San Francisco moeten gevallen van melaatschheid voorgekomen zijn bij eene Chi- neesche vrouw, in het lazareth overleden, en nog tien andere personen. De ziekte schijnt, behalve uit China, van Hawaii te zijn over gebracht. Onder de clericale kliek in België heerscht over het feest, waarmede Zondag de Luiksche revolutie van 1789 herdacht werd, een bewe ging en opgewondenheid, welke aan razernij grenst. Is evenwel het »revolutionnaire" feest maal de eigenlijke oorzaak voor de scheld woorden en beleedigingen der clericale bladen Op deze vraag valt het antwoord niet moei lijk. Door de liberalen is de herdenking van het historische feit als een gunstige gele genheid aangegrepen om de herstelde eenheid onder de liberale partjj openlijk te bezegelen, terwijl zij tevens diende als het eerste indruk wekkende protest tegen de door de regeering voorgestelde verminking der kieswet. Niet de Luiksche revolulie maar de rede van den heer Frère Orban verontrust de apostelen der reactie. Zij hadden gehoopt en verwacht en zjj meesmuilden hierover reeds, dat de grijze leider der liberalen, de doctrinairete der doc- trinairen, de liberale eenheid verscheuren zou en zich niet zou neerleggen bij de beslissing der heide liberale vereenigingen betrekkelijk de herziening van art. 47, welke de politiek der doctrinairen in haar hartader aantast. Wat echter kregen de clericalen te hooren Niet alleen verdedigde hjj de kieswet van 1883, onder zijn ministerie tot stand gekomen, tegen de aanvallen der clericalen, maar betoogde de noodzakeljjkheid harer uitbreiding. Deze woorden van den liberalen leider brengen de vrienden der regeering buiten zich zelve van woede en teleurstelling. Een regen van scheld woorden en beleedigingen is boven het hoofd van den heer Frère Orban losgebroken, maar hoe grooter de woede aan de rechterzijde is, hoe grooter ook de vreugde onder de liberalen. Kunnen zij meer afdoend bewijs ontvangen, dat het voor hun partij een goede dag te Luik is geweest? Onder de radicale fractie heeft de redevoering een des te beteren indruk gemaakt, omdat het gezag, dat de heer Frère Orban onder de libe ralen uitoefent, aan zijn woorden een hijzonder groote beteekenis verleent. Zij wijzen er dan ook met nadruk op teneinde die partijgenooten, welke nog dralen zich bij de herzieningsbe weging aan te sluiten, van de zuivere bedoe lingen der doctrinairen te overtuigen. Over de redevoering van Frère Orban schrijft de radicale Réforme 0. a.«De heer Frère heeit aangetoond, dat het niet de revolutie maar de kerk was, die haar beloften niet is nagekomen. Wij zijn aan de revolutie de vrijheid van geweten verschuldigd, de burgerlijke gelijkheid en een vruchtbare ontwikkeling van het onderwijs en de publieke rijkdommen. Zij zal ons evenzeer de politieke gelijkheid geven, zonder welke de burgerlijke geljjkneid niet meer is dan een zwakke plant zonder steun of stut. Men kan zeggen, dat, indien de kerk bankroet heeft gemaakt, aan haar onheilspellenden tegenstand de stilstand te wijten is in de voortschrijdende evolutie, welke voeren moet tot de verwezenlijking van de denkbeelden van 1789 in de wetten en in de zeden." De Réforme brengt hulde aan de beslist heid, waarmede de liberale leider zijn opvatting over' de wet van 1883, die tot een herziening van art. 47 der grondwet moet voeren, heeft uiteengezet en gaat dan voort «De heer Frère, de wettigheid van de door bijna alle liberalen geëischte hervorming toe gevend, heeft ook woorden van eendracht ge sproken en hij heeft ook een beroep gedaan op de eenheid van alle leden en alle fracties onzer partij. Hij schijnt nog bekommerd te zijn over de aarzeling van enkelen ten opzichte van de opportuniteit van een besiissenden stap voorwaarts. Hij uitte den wensch, dat de een heid niet zou gestoord worden, maar wij koes teren de overtuiging, dat dit niet zal gebeuren. Want alles draagt er toe bij om deze laatste aarzelingen uit den weg te ruimen. De rede voering van den heer Frère zal te dien op zichte een besiissenden invloed uitoefenen, want er zou vermetelheid toe noodig zijn om nog voor vermetel of avontuurlijk te houden een politiek waaraan zijn woord zulk een kracht bijzet". »De eenheid en de herziening concludeert de Réjorme zijn Zondag te Luik toegejuicht. Zij zullen het overal op dit oogenblik worden en er bestaat langer geen vrees, dat de ver wachtingen der liberale partij zullen worden teleurgesteld." De drie weken, welke nog verloopen moeten alvorens de Belgische kamers haar werkzaam heden hervatten, zullen de liberalen niet laten voorbijgaan zonder hun eenheid nog krachtiger e bezegelen, door alom in het land hun pro testbeweging tegen de nieuwe kieswet der regeering nit te breiden. Me* den krachtigen volksteun kunnen zij dan den slag in het par lement tegen de clericale bent gerust wagen. Op de »eenheid" der Fransche republikeinen begint men waarlijk ook steeds meer moed ie krijgen. Tot heden heert Léon Say bitter weinig succes met zijn plannen tot vorming van een alliantie tussehen de rechter jde en de conservatieve republikeinen. Zelfs de meest gematigden onder de gematigde republikeinen bijten niet in zjjn lokspijs. Ribot 0. a., aan wiens politieke bezadigdheid geen twjjfel be staat en »een sieraad van het oude centre gauché''' verklaarde zich op een bijeenkomst te Saint Omer ten aan'noore van zijn kiezers beslist tegen een politiek, welke de republiek door haar vjjanden wil laten regeeren. Van de houding der gematigden en den arbeid, welke de kamer wachtte, gewag makend verklaarde Ribot»N i e m a n d onder de republikeinen zal vragen, dat men'de hoofd beginselen onzer schoolwetten afschafte noch rake aan de gelijkheid, zooals die in de nieuwe legerwet bekrachtigd is." Het is juist de heer Léon Say, die zich ge reed maakt ten gevalle van zijn bondgenoo- ten der rechterzjjde de bijl te leggen aan de school- en legerwetten Gelukkig gekozen is overigens het oogenblik niet om juist, nu het Duitsche leger, lui- dens de troonrede waarmede de rijksdag is geopend, opnieuw versterkt wordt, te trachten de Fransche legerwet te verzwakken. In het algemeen echter begroet de Euro- peesche pers de vredelievende verklaringen van de Duitsche troonrede, al gelden deze dan ook maar voor het «volgende jaar", met voldoening. De Neue Fr. Pr. beschouwt de troonrede als een duideljjk en ondubbelzinnig vredesdocument, waaruit zich laat afleiden, dat de keizer van Rusland overtuigd is geworden van de vrede lievendheid der Duitsche politiek en dat men zich tevens verzekerd heeft van de vredelievende gezindheid van den Russischen keizer. Omtrent het onderhoud van den czaar en Bismarck meldt men nog uit St Petersburg aan de Köln. Ztg, dat de militaire vraagstukken bij het gesprek slechts zijdelings aangeroerd zjjn. Hoofdzaak bleef de uiteenzetting van het vrede lievend doel der aangegane tractaten, over welker inhoud en oogmerk de czaar geheel verkeerde denkbeelden koesterde. Men vreest echter verzekert de correspondent dat de goede indruk spoedig weder door de te St. Petersburg bovendrijvende stroomingen zal uitgewischt worden. Ten overvloede maakt de berichtgever melding van geruchten, volgens welke de minister Yon Oiers volstrekt niet zoo Duitsch gezind is als men veronderstelde dat ook hij integendeel den laatsten tijd hoogen prijs stelt op de goede betrekkingen tussehen Rusland en Frankrijk. Van deze mededeelingen is intusschen onder voorbehoud kennis te nemen. De Köln. Ztg bemint tendentieuse berichten enaan den rijksdag zijn hooge uitgaven voor leger en vloot gevraagd De club der uiterste linkerzjjde in Hongarije heeft besloten in de kamer voor te stellen den minister Fejerrary in staat van beschuldiging te stellen wegens zjjn verklaringen, afgelegd in antwoord op de interpellatie betrekkelijk het gebeurde met de keizerljjke vlag te Monor. De mededeelingen van een oud diplomaat over de samenkomst van Bismarck en den czaar, gisteren door ons vermeld en aan de Pall Mall Gazette ontleend, trekken ten zeerste de aan dacht der Europeesche pers. Men ziet er in het pendant van het veel besproken artikel van Outidanos. Te Arnsdorf, in het Reuzengebergte, is een bronzen standbeeld voor keizer Frederik onthuld. Het stelt den edelen keizer voor in huzaren-uniform en kroningsmantel. Zjjn lin kerhand rust op zjjn degen en met de rechter grijpt hij den maarschalksstaf. Op het voetstuk is een marmeren steen met het opschrift»In dankbare liefde aan hun onvergeteljjken keizer Frederik opgedragen door de soldaten der dorpen Arnsdorf, Steinseiffen, Krummhübel, Queerseiffen en Wohlsohn." (Uit Durban wordt gemeld, dat de heer Shepstone tot regent van Zwasiland gekozen is door den nationalen raad, die door de ko ningin-weduwe en zeventig opperhoofden werd bijgewoond. Door de internationale zee-conferentie te Washington is besloten dat het niet wenschelijk is verandering te brengen in de gekleurde mastlichten, die tegenwoordig in gebruik zjjn. Nadat de commissiën betreffende lichten en geluidseinen waren benoemd, werden de be palingen betreffende den weg en de lichten, die open booten en visschersvaartuigen moeten toonen, aan de orde gesteld, doch op voorstel van de afgevaardigden Hall en Goodrich wer den de beraadslagingen daarover aan een later congres, dat vermoedeljjk weldra in Den Haag bjjeen zal komen, overgelaten. Yerder is behandeld een brief van den heer Houghton, super-intendent van de zeevereeni- ging van New-York, waarin hjj er op aandrong dat bij mist stee ds geluidseinen, zooals fluiten en horens, op de schepen zouden worden gebruikt. Yervolgens werd beraadslaagd over het art. waarbij eene vermindering der snelheid bjj slecht weder aanbevolen wordt. De heer Sie- veking (Duitschland) en de andere Duitsche afgevaardigden waren voor het varen met volle kracht bjj mist, om-lat daardoor aanvaringen beter konden worden voorkomen. De heeren Hall (Engeland) en Goodrich (Ver. Staten) daarentegen wilden het tegenwoordige stelsel behouden. Het artikel werd ten slotte aange nomen. Wederom heeft tussehen de inlanders en de Duitschers aan de Oost-Afrikaansche kust een gevecht plaats gevonden. Kapitein Wisz- mann heeft de in Usaramo gevallen opstan delingen hg Somwe verslagen en hun een verlies toegebracht van 40 dooden. Yerder ontving hjj van zeer betrouwbare zjjde bericht, dat Emin-bey en Stanley, vergezeld van den Italiaan Cassati en 6 Engelschen, tegen het einde van November te Mtaputupa, aan de zeekust gelegen binnen den kring waarin de Duitsche belangen zich uitstrekken, verwacht kunnen worden. In verband met het intreden van de nieuwe loonsregeling op 4 Nov. a. voor de Londensehe dokwerkers vonden besprekingen tussehen gedelegeerden van dezen en de dok- besturen plaats, die 0. a. tot resultaat hadden, dat de arbeiders voortaan zullen worden ver deeld in1. bljjvende arbeiders2. hulp werklieden die de voorkeur hebben3. bui tengewone helpers. Er zullen geen arbeiders meer zjjn, die slechts nu en dan enkele uren werk krjjgen. De dokbesturen verklaarden uitdrukkeljjk, dat zjj er niets tegen hebben, dat hunne werklieden lid worden van de vereeni- ging van dokarbeiders. Intusschen wordt heden gemeld, dat onder de dokwerkers te Londen opnieuw eene werk staking is ontstaan, waaraan door een dui zendtal wordt deelgenomen. Bradlaugh is ernstig ziek. De gezond heid van den prins van Wales is wel verbeterd, zegt Truth, doch hjj zal zich zeer in acht moeten nemen en een geheel andere levenswijze volgen. De prins, zeer verschrikt en beangst, is een geduldig patiënt. Tram SchoondijkeBelgische grens. Mjjnheer de Redacteur Naar aanleiding van hetgeen het college van Ged. staten zegt omtrent het verzoek van den heer C. de Yos te Ijzend jjke, om verlenging van den termjjn van het subsidie voor de stoomtram van Schoondijke naar de Belgische grens, komt het mjj voor, dat gemeld college er bjjzonder op gesteld is, om aan de maat schappij BreskensMaldeghem het monopolie in de hand te werken van het aanleggen van tramwegen in het 4e district. Is dat wel in het algemeen belang Immers zal door het monopoliedat die maatschappjj dan zal bezittenvan ver mindering van het tarief van personenvervoer hetwelk in vergeljjking van andere maatschap pijen in ons land vrij hoog mag genoemd wor den, geen sprake zjjn. Bezit dan alleen de maatschappij Breskens Maldeghem de capaciteit om tramwegen aan te leggen en te exploiteeren Kunnen ande ren dat niet even goed Bovendien zal de ljjn Schoondjjke—Belgische grens voor een groot gedeelte loopen over prov. wegenkan nu de provincie geen maatregelen nemen, waardoor een even goede onderbouw van den weg zal verkregen worden als dit bet geval is bjj de maatschappjj Breskens—Maldeghem Ook de exploitatie zal evengoed kunnen zjjn als die van genoemde maatschappij, omdat het eigen belang der jongere zuster dit gebiedend zal eiscben. Het scheppen van monopoliën is ten allen tjjde hoogst nadeelig voor de ingezetenen. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, verbljjft met de meeste achting Een Zeeuwsch-Vlaming. Middelburg, 24 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren rui mer dan op den voiigen marktdag. Voor de meeste soorten was goede begeerte tot koopen. Jarige tarwe is betaald van f 6,75 tot f 7, blanke nieuwe tarwe ƒ6,90 a ƒ7,15, mindere kwaliteit J 6,35 a 6,45 rogge eender 5,40 a 5,50wintergerst onveranderd 5,a 5,25 zomergerst gewild van 4,40 tot ƒ4,50 bruineboonen zjjn betaald met ƒ9,25 tot 9,50; witteboonen hadden eene uitgebreide vraag 50 ct. hooger en volop met ƒ10,— betaald, ver scheidene landlieden hielden hooger en konden niet verkoopen paardenboonen ƒ5,50 a ƒ5,60; tuinboonen ƒ5,40 a ƒ5,50 groene kookerwten begeerd van 7,75 tot 8,zomerzaad niet goed droog tot 11,50 aangebodenwinterzaad niet ter veil. Boter 1.08 a 1.12 per kilo. Eieren 5.30 per 100 stuks. Raapolie 34.patentolie 36.en ljjnolie ƒ24.per vat op 6 w., contact ƒ1. korting. Raapkoeken f 90 per 1040 stuks; ljjnkoeken zachte 12 harde ƒ10 per 104 stuks. •taataleenin gen Amsterdam. 23 24 Oct. Oct. Nederland. Cert N. W.Sch. dito dito dito dito dito Obl. Hong, dite Goudl. Italië. Ina. '62/81 Oostenrijk. Obl Mei-Nov dito Jan.-Juli dito dito Gond 'olen. O. Sch. '44. Tort. Ob.Bt.'53/84 dito dito 1888 Rusland. Obl. Hope 1798/1815 Cert. Ina. 5 8. '54 dito dito 6 S. '65 Obligatiên 1862 dito 1864 dito Oost. Ie 8. bto dito 2e dito dito 3e dito '73 gec. dito dito '60 2e 1. dito dito '75 gec. dito dito '80 gec. dito dito 1889 dito. Obl. 1. 1867/69 Cert. v. B. Asgn. Spanje. O. B.Perp. dito bin. Perpet. Turkije. Geprivil. Geov. S, D. 81 C. dito Gereg. 1869 Bgypte.O.L.1876 dito sp. dito 1876 Braxiliê. Obl. Londen 1865. dito Leen. 1875 dito 186S pCt. Bedrag stukken. 21/, 3 31/, 31/, 5 5 e 5 4 4 5 41/, 1000 1000 n 1000 ir 1000 n 100 Lir.100-100000 fi. 1000 a 1000 200-1000 Z.R 500 100 e 20 Z.R. f Z.R. e s 5 5 5 5 «/J 4 Z.R. 4 R. P.R. Pei. Pr. ir. fi. 4 5 5 5 *Vi 1000 600 600 60-100 1000 100-1000 100-1000 100-1000 50-100 100 50-100 125-625 125 20-10C 1000 1000-24000 500-25000 500-2500 20-1000 500-12500 20-100 20-100 100 100 100 8II/4 811'4 96I/4 961/g 103 103 103 103 947/g 89 71% 7D/2 717/8 923/4 7115/16 88I/2 67 887/g 953/4 1033/g 1031/a 643/4 9111/16 917/s 1031's 1031% 613/g 61% 613/g 61 1007/s IOOI/2 1003,4 IOOI/3 889% 889% 90 90 933/8 93% 42 713/g 867/g 867/g 17 17 91 91% 1011/s 1011/8 1001/g

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 3