LAATSTE BERICHTEN. Mooppn en TeroacMinen in Zeelanl BUITENLAND. Verspreide Berichten. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. in den geest van zijn advies wordt gehandeld. De heer Yan der Swalme ziet in den maat regel, door den voorzitter genoemd, geen heil hjj gelooft niet dat deze "helpen zal. De heer Yan Hoek stelt alsnu voor dat de raad besluite in den Lange Delft eene houtbe- atrating te leggen. De heer Jeras toont aan dat de bestrating over het gedeelte van den Lange Delft, door de schoolcommissie gevraagd, over een veel te klein traject loopt en niet helpen zal. Bo vendien zal ook een veranderde bestrating in de St Jansatraat noodig zijn. De spreker wil liever met de door den burgemeester aanbe volen maatregel een proef nemen en zal zich tegen het voorstel-Yan Hoek verklaren. De heer W. J. Snouck Hurgronje zal dit ook doenhij meent dat, wanneer de maat regel voldoende bekend is, daaraan zonder veel controle gevolg zal gegeven worden. Boven dien wacht hij van gedeeltelijke verandering van de Lange Delft geen practisch nut De heer Van Hoek repliceert. Hij deelt het bezwaar van den heer Jeras, dat men eengrootere oppervlakte zal moeten bestraten, nietook deelt de spreker niet diens meening dat de St Janstraat zou moeten veranderd worden. De hinder, die het rijden aldaar veroorzaakt, kan bovendien verminderd worden als verboden wordt die straat van de zijde van de Lange- delft in te rijden. De heer Yan Dunné gelooft dat de maatregel, door het hoofd van de politie te nemen, vol doende zal blijken, terwjjl, is die onvoldoende, altijd nog de gelegenheid openstaat om tot eene veranderde bestiating over te gaan. Hij wjjst er op dat eene verandering van be strating voor de school allicht een antecedent zou kunnen worden om, als het gevraagd werd, houtbestrating voor kerken en andere plaatsen, waar men zich vereenigt, te moeten aanbrengen De heer De Stoppelaar kan zich niet vereenigen met het denkbeeld van den voorzitter hij acht het verkeerd in de hoofdstraat van Middelburg het verkeer zoodanig te belemmeren als door dit denkbeeld zou geschieden. Liever zon hij dan de kosten eener houtbestrating, zooals door den heer Van Hoek wordt gevraagd, maken. Alsnu komt het voorstel-Van Hoek in stem ming en wordt met 12 tegen 4 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren Van Hoek, Van Berlekom, De Stoppelaar en Van der Swalme. De heer Van Hoek doet alsnu een ander voorstel: door, in plaats van de gevraagde hout bestrating, thans eene met klinkers te vragen. Ook dit wordt met 10 tegen 6 stemmen ver worpen. Voorstemden, behalve de zooeven ge noemde heeren, nog de heeren Van der Harst en A. P. Snouck Hurgronje. Het voorstel van burg. en weth., alsnu in stemming komend, wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Hoek, Van Berlekom, De Stoppelaar en Van der Swalme. De voorzitter deelt alsnu mede dat tijdens de schooluren door hem art. 104 op het ge deelte Langedelft zal worden toegepast. De heer Snijders vraagt of de politie be voegd is zoodanige maatregelen te nemen, waardoor een gedeelte van de drukste straat van Middelburg onbruikbaar wordt gemaakt. De voorzitter antwoordt toestemmend, wijst er op dat het hier eene proef geldt en meent dat wel spoedig blijken zal of de maatregel last veroorzaakt. Op eene vraag van den heer Van Dunné verklaart de voorzitter nog dat duidelijk zal worden aangegeven en bekend gemaakt dat het verbod is gegeven en overtreding zal wor den gestraft. Daarna stelt de voorzitter aan de orde de behandeling van de in de vorige vergadering aangehouden en in die van 25 September 1889 voorgestelde motie van den heer J. H. Snijders. Die motie luidde »De raad, gelezen het adres van H. vanlren; gelezen het daaromtrent uitgebracht advies van heeren burgemeester en wethouders gehoordde discussiën daarover gevoerd is van oordeeldat de gemeente-bouwmeester met het ontslaan van H. van Iren als sleper en vervoerder van de vrachten der gemeente, zijne bevoegdheid is te buiten gegaan." De voorzitter herinnert dat de voorsteller krachtens art. 24 van het reglement van orde het recht heeft zijn voorstel nader te verdedi gen, doch dat overigens, ingevolge het in de vorige vergadering genomen besluit, de beraad slagingen over de motie zijn gesloten. De heer Snijders leest eene uitvoerige be schouwing voor, die wij heden wegens plaats gebrek niet kunnen opnemen. Morgen komen wjj op dit punt nader terugt Ten slotte werd do behandeling der motie. Snijders aangehouden tot de volgende week. Burg. en weth. zullen dan antwoord geven op door den heer Snijders gedane vragen. Eveneens wordt aangehouden het voorstel- Jeras aangaande de vaststelling door den raad van alle plannen en voorwaarden van aanbe steding der werken en leverantiën ten behoeve der gemeente. Verder besluit den raad: tegen W. van de Putte Czn., huurder van een stuk gemeentegrond bjj de Veersche buitenbrug, een vordering tot ontbinding der huur in te stellen aan den koning te verzoeken de jaarwedde van den commissaris van politie, met ingang van 1 Januari a. tot 2000 te verhoogen een nieuwe regeling vast te stellen ten op zichte der pensioneering van nachtwakers. Ten slotte zijn de begrootingen voor 1890 van het burgerlijk armbestuur en de schutterij goedgekeurd. Op de behandeling van die punten komen wij morgen uitvoerig terug. Heden werd te Grijpskerke in de herberg by de wed. Poppe, ten overstaan van den notaris A. M. Tak, in het openbaar geveild de hof stede, genaamd Voorzorgstaande in de gemeente Grijpskerke aan den straatweg naar Oostkapelle met daarbij behoorende bouw en weilanden, liggende in de gemeenten Grijps kerke, Oostkapelle en Sint Laurens, groot 35 hectaren 83 aren 35 centiaren. In massa verkocht voor 33100. Londen. Volgens bericht van de Daily Hews uit Weenen sloot de Boelgaarsche regee ring een ieening van 30 millioen met de Landerbank en den Bankverein te "Weenen. Sfew-ïork. De Mexicaan3che obligaties zijn teruggevonden. Rome. De regeering wil den gemeente raad van Rome door een administratieve com missie vervangen onder den naam van prefectuur der Tiber met verantwoordelijkheid alleen aan de regeering. In het belang van een geregelden gang van zaken verzoeken wij het publiek beleefd de correspondentie voor ons blad te adressee- ren als hieronder is aangegeven; en wel voor: telegrammen Middelburgsche cou rant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën, abonnementen of de verzen ding der courant Administratie Mid delburgsche courant Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 25 Oct. Goes, Inspan, De Vos 28 Middelburg, Meubels, Balans D 4. 29 Middelburg, Meubels, Notarishuis. 29 Middelburg, Meubels, Notarisbuis 29 Middelburg, Huizen, Verheij. 81 Middelburg, Materialen, De Vos. 1 Nov. Zoutelande, Land en inspan, Tak. 2 Cortgene, Hofstede, Tak en Roelof. 7 Middelburg, Huizen, Tak. 8 m Westkapelle, Land, Huvers. 13 m Kruiningen, Hotel, Prins. 15 Groede, Boomen, «f-Iammacher 16 Groede, Boomen, Hammacher Opgehelderd? Het Dagblad heeft zich gehaast de tegen strijdigheid tusschen de twee beschouwingen over de consignatiewet, in zijn voorlaatste nummer en waarvan de een precies in tegenovergestel- den zin van de andere luidde en concludeerde' te verklaren. Onze confrère zegt heden »De bezwaren, tegen de aanneming van bank biljetten bij gereede betaling, worden in de geldwereld breed uitgemeten. Ook onze Amster- damsche beurs-correspondent is van de opinie van het Handelsblad. Wij lieten hem aan 't woord, omdat wij, nu wij tot hiertoe van de bedenking tegen het gewraakte amendement-Veegens geen gewag hadden gemaakt, onpartijdigheidshalve, onze lezers ook met de meening, aan de onze tegenovergesteld, in kennis wilden stellen." We zijn inderdaad zooveel onpartijdigheid van het Dagblad niet gewoon en eerlijk gezegd wij hechten er ook niet heel veel waarde aan. Indien 't toch werkelijk te doen ware geweest om de beide zienswijzen in deze aangelegenheid voor zijn lezers uiteen te zetten, had het Dag blad in zijn »entrefilets" tot verdediging van de consignatie-voordracht, tevens heel onpar tijdig gewag kunnen maken van de opinie der tegenstanders, des gevorderd naar de beschou wing in het financieel overzicht kunnen ver wijzen. Of ook de redactie had, bij wjjze van noot en zonder aan de onpartijdigheid te kort te doen, bij de financieele beschouwingen van haar afwijkend gevoelen kunnen doen bljjken. Dan ware de zaak volkomen en regie en wisten de lezers meteen waaraan zij zich te houden hadden. Nu heeft het er veel van, alsof het blad, zichzelf op een potsierlijke tegenspraak in eigen kolommen hebbende betrapt, de vlag van on partijdigheid misbruikt om er zich uit te redden. Zulke .ophelderingen" noemen wjj een loopje nemen met het publiek. Vaderland Uit Amsterdam schrijft men ons Alhier is dezer dagen opgericht eene Vrouwen- Vereeniging, die zich ten doel stelt: .vrjjma- king der vrouw." In de circulaire, waarin een aantal vrouwen, tot eene vergadering op 1 Oc tober in Odeon, werden opgeroepen, wordt o. a. gezegd.Eischt de rechtvaardigheid van het mensch zijn reeds wetteljjke gelijkheid voor beide seksen, in het heden, nu »de vrouw", zoowel de gehuwde als de ongehuwde, maar al te vaak den kost moet winnen, gebiedt de meest gewone billijkheid, dat, in den strijd om het bestaan, zij zich evenmin een dam voor de voeten geworpen zie als den mandoch vrjj hare krachten kan ontplooien." Rechtens behoort zij geljjk te staan met den man." Daarom wil de vereeniging trachten te verkrjjgen a. Openstelling van alle vakken van onder was, zonder onderscheid voor de vrouw; b. Het recht om, onder dezelfde voorwaar den en bij dezelfde bekwaamheid als de man, staats- en gemeente-ambten en betrekkingen te kunnen bekleeden c. Om bij het bezit van een doctoralen rang, een leerstoel te kunnen bezetten d. Het recht als rechtsgeleerde, om, door het verleenen van rechtskundigen bijstand, by de rechtbank op te treden e. Het recht van voogdjjschap, onder dezelfde voorwaarden, by de wet ook den man voorge schreven. Het onderzoek naar het vaderschap. g. In gehuwden staat, hetzelfde recht op het beheer en de uitgaven van het gemeenschap- peljjk vermogen als de man enz. »Om tot dat alles en nog meer te geraken moeten alle vrouwen van elke kleur, rang of stand zich vereenigen", luidt het verder, .doch daarvoor behoort tjjd, en dien bezit de vrouw, dank zij het huishouden, nooit. De eerste plicht van de vrouwenvereeniging moet dan ook zjjn om door machinerie, chemi en techniek, den zwaren last van het huishouden te verlichten". By de eerste samenkomst zoo min als op die, in de afgeloopen week gehouden, was de pers vertegenwoordigd. Wat het comité van vjjf dames, onder wie twee gehuwden, in haar schild voerde, daarvan is dan ook, dank zjj opgelegde geheimhouding, nog niets uitgelekt, dan dat in de tweede byeenkomst, door 50 a 60 vrouwen en meisjes bjjgewoond, het voor- loopig comité definitief benoemd en de vereeni ging geconstitueerd is. Nu de Perzische ridderorden langzaam, als een milde en spade regen, zyn neergedruppeld op de borsten van vele militaire en enkele civiele autoriteiten, brengt men zich hier in herinnering de opgetogenheid van den shah over zyn bezoek aan het opleidingsschip de Wassenaer. Z. M. was nl. zoo voldaan over hetgeen hjj hier zag, dat hjj den commandant 500 ter hand stelde om daarvan den jongens een feestje te bereiden, en eigenhandig den commandant zyn portret gaf, om dat op eene in het oog vallende plaats in het schip te plaatsen, als herinnering aan het bezoek. Herhaaldelijk betuigde de shah den commandant zyn genoegen en bewondering over de koene houding en de rapheid der jongens. Nu mocht billjjkheidshalve verwacht worden, dat de com mandant ook een decoratie van den Perzischen monarch zou ontvangen, vooral nu de officier van de sloep, waarmede Z. M. aan boord werd gebracht, het ridderkruis ontving. De heer Bruck echter behoort niet tot de gelukkigen en schijnt dus geen persona grata te zijn by zijn chef, »die de lijst der marine officieren opmaakte, die voor een onderscheiding in aanmerking kwamen". Een machinist van de stoomtram Heeren veen—Drachten stak Maandagmorgen op de Beetsterzwaagsterlaan zyn hoofd te ver buiten de locomotief. Hy sloeg daardoor met kracht tegen een boom, en viel zwaar gekneusd bewuste loos neder. De opzichter-machinist, die gelukkig in de tram zat, stapte toen op de locomotief terwjjl de gekwetste machinist naar zjjne woning werd vervoerd. By een brand te Koekange brandde een boerderjj af en kwamen een knecht en vyftien koeien om. Te Surhuizerheide (Fr.) verkocht iemand zyn huis en inboedel wegens vertrek een en ander bracht de som op van 85 centen Het tooneel stelt voor eene openbare school in een der voornaamste steden van ons dier baar vaderland. In het zweet zjjns aanschjjns heeft de onderwjjzer getracht iets van de ken nis over Karei V, »die in zyn hoofd gevaren was," mede te deelen aan de hoop des vadeilands. Om te bewjjzen dat ze goed hebben begrepen wat meester hun heeft opgedischt zal ieder dei- leerlingen zyn gedachten aan 't papier toever trouwen, of, in schooljongens-styl, .een opstel maken." Een der leerlingen gaf op de volgende wijze bljjk van zyn kennis van den grooten Karei »In het jaar 1500 werd er een heer geboren Karei de V genoemd. Hy was maar 15 jaar toen moest hij al voor koning optrekken, toen regeerde hy over Nederland. Toen moesten de menschen hem zien want hy was een brave jongen geweest en hy maakte tafels gereed en daar moesten de menschen aan eten. Het was lekkren spjjs die cp tafel stond. In het huis waar de tafels stonden waren aan de wanden prachtige tapeiten maar geen behangsel of een veeg verf. Dan kwamen er tafels uit de zol der met 4 pooten en lekkers er op. Karei hield veel van vechten en als by geld noodig had ging hy al de dorpen rond om geld te vragen. Toen maarten leuter den nieuwen leer verkon digde was Karei zeer kwaad en de menschen werden op een brandstapel gelegd of verdronken en opgehangen en gewurgt. Dit was niet mooi. (Historisch.) (De Portefeuille.) In het internationaal verkeer kunnen voortaan stukken, door de schryfmachine ver menigvuldigd, niet meer als drukwerk verzonden worden. De werkstakingen bljjven aan de orde van den dag. In het Fransche departement Pas de Calais is in verscheidene mjjnen het werk gestaakt, omdat de arbeiders geen genoe gen nemen met een loonsverhooging van 10 Het getal grèvisten bedraagt 13000. Te Dorignies gelukte het, niettegenstaande de tusschenkomst der gendarmen, den werksta- kenden hun kameraden, die in de mynen wil den neerdalen, over te halen zich by hen aan te sluiten. Men vreest ook voor het bassin van Aniche. Volgens een in het Noorden van Frankrijk loopend gerucht zal na de tentoonstelling een groote algemeene werkstaking door het geheele land beginnen. In Engeland worden werkstakingen voor bereid onder de trambeambten in Zuid-Londen, de mijnwerkers te Neston (Chester) en de hoe. denwerkers te Nottingham. 3000 mynwerkerB in het graafschap Durham maakten grève. Het bestuur der Anzinmjjn te Valenciennes heeft 10 pet loonsverhooging aan de arbeiders toegestaan, wat voor de maatschappij een uit gaaf vertegenwoordigt van 1,200,000 frs. Op het Antwerpsche weldadigheidsfeest te Parijs verkocht Jeanne Granier wafels voor 1000 frs. het stuk Het nieuwste Parijsche speelgoed is een popje van tin, een generaal (Boulanger) voor stellende, rechtop staande aan den rand van een groote soepterrine. Het speeltuig heet Wat zal er van hem worden Men duwt op een veertje en crac de kleine generaal in uni form valt hals over kop in de soepterrine. Hy ligt in de bouillon, roepen zy, die »Leve Bou langer" zouden geroepen hebben als by geslaagd ware. In Frankrijk, zegt een der Fransche bladen, is men zonder mededoogen voor de nederlaag, 't Is eene openhartige be kentenis van een leelijken karaktertrek. Het gemeentebestuur van Parijs vraagt 46 beroemdheden, om met hunne standbeelden de nog open nissen van het Louvre, naast de generaals Kléber, Hoche, Marceau, Dcsaix Ney, Soult, Lannes en Masséna te vullen. Het voorstel is gedaan om er de standbeelden van beroemde Fransche vrouwen te plaatsen, zoodat men mag verwachten er weldra de maagd van Orleans, zoowel als madame De Staël, mme. de Sévigné en anderen te zien verschijnen. De beelden zullen omstreeks 100,000 kosten: Volgens een thans bekend gemaakte officieele opgave bedraagt het aantal personen, die bij de ramp te Antwerpen gedood werden, 120, dat der gewonden 130. Door de directie der maatschappij, die zich voorstelt te Kensington, Londen, een Eiffel- toren op te richten, zijn prjjzen van 500 en 250 pd. st. uitgeloofd voor de beste modellen. De toren moet 1250 voet hoog zijn. De Mexicaansche regeering verklaart zich niet aansprakelijk voor de ontvreemde 9 obli gaties, wijl deze noch geteekend noch ge zegeld zijn. Een historische galakoets is voor de huwelijksplechtigheid van den Griekschen kroonprins bestemd. De koets werd nl. vóór 16 jaar, toen er uitzicht op een restauratie der Bourbons bestond, op last van den graaf van Chambord gemaakt en na diens dood ver kocht voor 26000 frs. In het geheel zullen aan de huwelijksplech tigheid te Athene 29 vorstelijke gasten deel nemen, zoodat, het bruidspaar meegerekend, 101 vorstelijke personen tegenwoordig zullen zyn. Er is een poging gedaan om te Nisch, Servië, den van Belgrado komenden trein te laten ontsporen. Tijdig werd het kwaad opzet ontdekt. Verscheidene geweerschoten werden op den trein gelost. Niemand werd gedeerd. Keizer Wilhelm de Onrustige, die door zyn jeugd, in verband met zjjne militaire neigingen, en zijn zenuwachtigen reislust ons geheele werelddeel in voortdurende spanning houdt, heeft zijn volk in de troonrede, waarmede de rijksdag geopend is, opnieuw betuigd, hoe oprecht hij den vrede lief heeft en hoe hy zich beijvert den vrede in Europa te behouden en gelooft, dat deze krachtens de bestaande tractaten »met Gods hulp" ook nog het volgende jaar gehandhaafd zal worden. Om nu aan deze pogingen den noodigen nadruk te verleenen wordt de medewerking van den rijksdag ge vraagd ter verhooging van de slagvaardigheid en de voortreffelijkheid van het Duitsche leger. Een en ander zal een niet onaanzienlijke ver meerdering der rijksuitgaven o. a. is noodig een leening tot een bedrag van 266 millioen vorderen, doch zou de Duitsche burger terug deinzen om »zjjn keizer" bij diens vredelievend streven te steunen Fi done zoo iets stouts zal men zich niet vermeten tegenover een .vader- ljjke regeering", die haar geliefden onderdanen, tegelijkertijd met de aankondiging der verhoogde rijksuitgaven en een bankwet, een socialisten wet als vernieuwd bljjk harer genade toezegt. Na de nieuwe arbeiderswet tegen ouderdom en invaliditeit herdacht te hebben, kondigt de troonrede de socialistenwet in de volgende be woordingen aan.Tegenover de den staat vijandelijke elementen, die nl. door voortdurende agitatie de arbeidersbevolking tot ontevreden heid en verzet tegen de wet trachten te ver leiden, is een wettelijk geordende, duurzame en krachtige beschermingnoodzakeljjk. De ervaring heeft bewezen, dat de door de algemeene wetgeving der overheid geschonken bevoegdheden niet toereikend zijn om den bin- nenlandschen vrede voldoende te beschermen Derhalve zal u een dienovereenkomstig wets ontwerp voorgelegd worden, en de verbonden regeeringen twijfelen niet, of gij zult door het ernstig streven geleid worden om tot een overleg over dit voor de vreedzame ontwikke ling van het rijk belangrijk wetsontwerp te geraken." De .vijandelyke elementen", die hier bedoeld zyn, verkregen als politieke party bij de laat ste ryksdagverkiezingen 763.128 stemmen, d. i. 10 van de uitgebrachte stemmen! Men zou hieruit kunnen besluiten, dat de socialistenwet, waarvan, men thans eene duurzame wet verlangt te maken, tot vermindering dezer .vijandelijke elementen" niet veel heeft uitge werkt; het tegendeel is waar. Dit heeft de ervaring bewezen. De algemeen gunstige indruk, welken de zinsneden uit de troonrede betrekkelijk het behoud van den vrede maken, wordt eenigszins Terzwakt door de verklaring, dat deze goede verwachtingen zich beperken tot .het volgende jaar", maar men raakt waarschijnlijk het spoor niet byBter, wanneer men verband zoekt tus schen deze toespeling op het onzekere in den Europeeschen vrede en de nieuwe hooge cre- diet-aanvragen voor leger en vloot, welke een vermeerdering der matriculair-bydrageD, d. z. de opbrengsten der bondsstaten voor algemeene doeleinden, vereischen. Omtrent de .vermeerderde goede kansen" op het behoud van den vrede als gevolg van het bezoek van den czaar te Berlijn worden nog eenige interessante bijzonderheden bericht. Volgens mededeelingen van een oud-diplo maat, die verzekert omtrent de nauwkeurigheid geen den minsten twijfel te koesteren, las Bis marck den czaar een memorie voor, waarin hij zocht aan te toonen, dat zijn politiek nimmer vijandelijk tegen Rusland was geweest en dat het in het belang van Rusland was zich aan te sluiten bij de triple alliantie, toe te stemmen dat Oostenrjjk doordringt tot Salonika en zelf daarvoor een compensatie te nemen in Kon- stantinopel, of welk deel van het Ottomaansche rjjk het wenscht. De czaar luisterde stil zwijgend toe. Nadat Bismarck geëindigd had, antwoordde hij»Ik zal bjj mijn gereserveerde staatkunde volharden. Ik kan zulke overeen komsten niet aangaan." »De czaar verklaarde Bismarck later is ondoorgrondelijk, onberekenbaar en zoo onverzettelijk als een rots." Na een uitvoerige uiteenzetting van de onder linge betrekkingen der Europeesche mogend heden en de gevaren, welke de vrede dit voor jaar ten gevolge van Crispi's onverdraagzame politiek tegenover Frankrijk heeft geloopen, komt de oud-diplomaat tot deze slotsom .Frankrijk zal geen oorlog voeren met Italië of Italië moet het initiatief daartoe nemen. Italië zal het initiatief niet nemen zoolang het niet verzekerd is van Duitschlands hulp. Duitschland kan geen hulp verleenen, of het moet twist maken met Rusland. Rusland weigert twist tc maken. Dientengevolge zal er geen oorlog zyn ten minste voorloopig niet." Aan den Pester Lloyd schrjjft men blykbaar officieus uit B jrlijn het volgende: »In onze politieke kringen blijft men zeer terughoudend, wat de beoordeeling over de politieke resultaten van het bezoek van den czaar betreft. Het is aan het Russisch gouvernement om een toe nadering te zoeken. Duitschland zal tegenover Rusland geen enkelen stap doen, die eenige wijziging kan brengen in zyn aangegane bond genootschappen. »Te Berljjn voelt men zich niet geroepen de fouten der Moscovitische politiek, door wan trouwen en koelheid begaan, te herstellen. Te Berljjn eindelijk is men zelfs niet op de gedachte gekomen, dat men te Weenen of te Rome het karakter van het onderhoud der beide keizers kon misverstaan." Het laatste, dat men vooral te Weenen geen wantrouwen kon koesteren over hetgeen te Berlijn by het bezoek van den Russischen keizer zou verhandeld worden, is waarlijk naiëf opgemerkt, wanneer men in het oog houdt hetgeen de Hamb. Nachr. een van hooger hand geïnspireerd blad over het gesprek tusschen Bismarck en den czaar met betrek king tot Boelgarjje mededeelde, en wat boven genoemd oud-diplomaat verklaart omtrent de door Bismarck den czaar voorgelezen memorie uit .zekere bron" te weten 1 Door de Duitsch-vryzinnige partij in den rjjksdag is voorgesteld den rijkskanselier te vragenin verband met de toenemende prijs- verhooging der steenkolen verlaging van het tarief voor steenkolenvervoer op de staatsspoor wegen opheffing van het verplichte arbeidsboek voor mijnwerkers; opheffing van het verbod tot invoer van varkens uit Denemarken en van de invoerrechten op varkens en varkensvleesch en beperking van de militaire rechtsbevoegdheid voor gepensionneerde officieren. Voorts her nieuwt zij haar bij de vorige zitting ingediende voorstellen betrekkelijk de aansprakelijkheid van den staat tot schadevergoeding in geval van het onwettig inbeslagnemen van geschriften en haar verzoek tot nauwkeurige opvolging van de wettige voorschriften door de ambte naren van den staat bij de uitoefening van het kiesrecht en beperking van de toepassing der socialistenwet binnen de perken dier wet. Volgens bekendmaking van den Duitschen rijkskanselier is op de Oost-Afrikaansche kust het tusschen de noordelijke grenzen van Vitu en de zuideljjke grenzen van het aan den sultan van Vitu behoorende station Kismaju gelegene gebied, op grond van de met des sultans opper hoofden aldaar geslotene verdragen, onder voorbehoud der welverkregen rechten van der den, onder bescherming van Duitschlands keizer geplaatst. Keizer Wilhelm is voornemens door Hon garije naar Berlijn terug te keeren. Te Szegedin wordt alles voor zyn komst toebereid. Vorst Ferdinand wordt Vrijdag of Zaterdag te Sofia teruggewacht om Zondag de Sobranja te openen. Hij is gisteren in Brussel opgedaagd doch dienzelfden dag weer naar Duitschland vertrokken. Het lijk van koning Lodewijk van Portugal is gisteren morgen per trein van Cascaes naar Belem in de kerk St Jeröme overgebracht. Koning Karei, koningin Maria Pia, de hertog van Oporto en een talrijk gevolg vergezelde het. De geneesheeren Bchrjjven de oorzaak van 's konings ziekte aan zijn sterk rooken toe. Het was niets ongewoons, wanneer hij een honderd Havanna sigaren in vier dagen oprookte. Een gerucht wil, dat de koningin van Roemenië zich in het strengste incognito naar Engeland heeft begeven om een bijzonder onderhoud met koningin Victoria te hebben. De minister van staat van Luxemburg de heer Eyschen, is naar Den Haag vertrokken. Een Belgisch blad wil verband zien tusschen

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 3