N°. 252. 1326 Jaargang. 1889. Donderdag) 24 October. Deze courant verschijnt d a g e 1 lj k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager. Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. Afsluiting van wegen in Nis3e en 's Ïïeer-Abtskerke. Middslburg 23 October. De oude kunst in het Kunstmuseum te Middelburg. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Middelburg. MIDDELBI lii.Silll' C0I1ANT. Thermometer. Middelburg 23 Oct. vm. 8 n 50 gr. m. 12 u 54 gr. av. 4 u. 54 gr. F Verwacht O. wind. Agenten te Vlissingen: P. Gr. üb Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. n. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Advertentïën Nibuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en. boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en. nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een trar bureau van Nligh Van Ditmar te Rotterdam de Gebr. Belxneante, te 's Gravenhage, en het Algemeen advertentiebureau van A. de la Mar Azn, te Amsterdam, i aan het bureau bezorgd zjjn, willen annonces aan.Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Par jjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen Gedeputeerde staten van Zeeland maken be kend dat voor het verkeer met rij- en voer tuigen en vee zullen zjjn afgesloten lo. het gedeelte van den grlntwex van Misse naar Heinkeuizand, tusschen de hoofdkom van Misse en den Kolenboom- dijk op 30 en 31 dezer; 2o. bet gedeelte van den JEuidwegr (ge meente 's Iïeer-1 blskerke) tusschen den Lootweg en den weg no. 28 van den ligger der wegen en voBtpaden in 's Heev-Abls- kerke op 30 en 31 dezer; 3o. de Kwaakweg (gemeente Misse) tusschen den grintweg' naar ®s Graven polder en den Koedijk op 1 en2Novem- Middelburg, 18 October 1889. Gedeputeerde staten voornoemd, N. J. C. SNOUCK HfJRGROME, w4 Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Kleinhandel in Sterken drank. De burgemeester en wethouders van Middel burg brengen, ingevolge art. 5 der drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. K. Miuderltoud, waarbij hij ver gunning vraagt om in het perceel lett. 1 no 180 op de Varkensmarkt den kleinhandel in sterken drank van af den 1 November a. te mogen voortzetten. Middelburg, den 22en October 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Bjj Zr. Ms. besluit is benoemdtot griffier bjj het kantongerecht te Oud-Beierland, mr D. van der Vliet, adv. en proc. te Middelburg, thans plaats ver v. griffier ojj het kantongerecht aldaar tot kantonrechter te Amsterdam (derde kanton) mr L. J. G. van Ogtrop, thans kantonr.- plaatsverv., adv. en proc. aldaartot kanton rechter te Goor, mr C. W. Vollgraff, thans griffier bij bet kantonger. te Harderwijk en tot griffier bij het kantonger. te Gouda, mr C. A. Cau, thans griffier bij het kantonger. te Schagen. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan J. A. Bliek, als le-luit. bij het 4e bat. rustende schutterij in Zeeland. Verder zijn benoemd tot raad in het bestuur van het waterschap Walcheren P. Pouwer Az. tot heemraad voor het waterschap Schouwen door J. A. FREDERIKS. {Slot.) De laatste schilderij, van de teeken-akademie afkomstig, is vervaardigd door Abraham Bus- schop, een weinig bekend kunstenaar, die langen tjjd in Middelburg woonachtig was. Het stelt een bjjna levensgrooten, liggenden zwaan voer met ander gevogelte in een boscbrijk landschap. Vermoedelijk heeft dit stuk met het pendant, een faisant en eenige uitheemsche vogels, dat nog in de bestuurskamer der Akademie hangt, deel uitgemaakt van eene kamerbeschildering. Beide stukken zjjn gemerkt en gedateerd 1728. Kramm. {De levens en werken der Holl. en Vlaamsche schilders enz.), zag van hem een groote schilderij met verschillende vogels en het jaartal 1713. In de kamer van het natuur kundig gezelschap vroeger museum ziet men boven den schoorsteen mede een fraai stuk van dezen meester, terwijl zich in parti culier bezit alhier nog een geheele kamerbeschil dering bevindt. Onlangs werd in de Midd. Crt, op gezag van een berichtgever aan de N. llott. Crt, melding gemaakt van eene gift aan het museum in Dordrecht van een schilderij van Busschop, voorstellende uitheemsche vogels, waarbij var den vervaardiger werd medege deeld dat hij te Dordrecht werd geboren en in 1715 naar Middelburg kwam, waar hjj in 1731 stierf. T. Gast; in het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders, tot voorzitter J. B. Temmerman en tot leden P. F. Thomaes en P. L. De Meijer. Nog is benoemd tot directeur van bet rijks- telegraafkautoor te Heerenveen J. D. Doorman, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Renkum, en is aan B. A. van Dorp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijksopziener op de spoorwegdiensten. De afdeelingen van de Eerste kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de onderwijswet de heeren Kappeyne (voorzitter), De Vos van Steenwijk, Rengers, Six en Alberda van Eken- stein. Aan den bekenden zanger Blauwaert was een engagement aan de opera to Weenen aan geboden, ter vervanging van Reichmann (voor waarden 24.000 fl. en ruime verloftijd^!, maar Blauwaert wilde zich liever vrij houden voor verschillende reizen. De benoeming meldende van dr. C. J. Eggink, te Amsterdam, tot inspecteur der gymnasia, voegt het Schoolblad daaraan toe »De heer Eggink is sinds 1877 leeraar in de onde talen aan het gymasium te Amsterdam. Zijne benoeming tot inspecteur der gymnasia is zeker wel een merkwaardig voorbeeld van promotie. Zonder ooit aan het hoofd van een gymnasium gestaan te hebben, wordt hier een eenvoudig leeraar tot eene betrekking ver heven, die hem boven de rectoren van alle gymnasia doet staan 1" Drietal van predikanten te Kapelle ds H. Vermaas te Yerseke, B. Wielinga te Krui ningen en E. M. van IJsendjjk te Laren. - Op 1 Juli 11. telde de Nederlandsche Pro testantenbond 147 afdeelingen met 15.285, 5 stemhebbende correspondentschappen met 88, 26 niet-stembebbende met 93 en 55 verspreide leden totaal 15.516 leden. Er was een totale winst van 514 leden. De rekening over het jaar 1888/89 bedroeg in ontvang 17.829.67, in uitgaaf ƒ15.658.44, zoodat er op het eind van het dienstjaar een voordeelig slot was van 2171.23. Op de algemeene vergadering, die dezer dagen te Deventer is gehouden, werd mede- deeling gedaan van een gift van 50 en een van 1000 van »een vriend van den Protes tantenbond". Door het hoofdbestuur was een onderzoek Dit laatste is niet juist, daar hij reeds vol gens de begrafenis-registers der N. H. kerk den 7 December 1730 op het oude kerkhof alhier werd begraven. Als geschenk ontving het kunstmuseum van de erven van jhr mr W. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle een schilderij van den zelfden kunstschilder, waarop een jachthond is voorgesteld. Dit stuk is afkomstig uit de groote verzameling van den heer E. P. Cremer Pz., welke n.i zijn dood op den 17 Mei 1847 en volgende dagen alhier werd verkocht. In den daarvan verschenen uitvoerigen catalogus van de hand van den kunstschilder J. 0. Gaal vinden wij deze schilderij aldus beschreven »Eene schoone. ligtgele hazewindhond met witte borst, staande in eene waakzame houding voor een dooden haas en een koppel patrijzen, in een grootsch boomrijk landschapop den voorgrond ter linkerzijde ligt een tijgerbrak, wat verder nog een tweede loopende windhond en verder eigenaardig bijwerk. Meesterlijk en uitvoerig geschilderd". Eene bijzonderheid, die aan Gaal schijnt ont snapt te zijn, is de naam der bekende familie Steengracht, die op den halsband van den staanden hond voorkomt. Het groote schuttersstuk van de Confrérie van St Sebastiaan, dat altijd op de bestuurskamer hing, verwisselde zijne donkere en ongunstige omgeving voor het doelmatige en ruime muse umlokaal en kan nu eerst naar waarde worden geschat. Het is een prachtige schilderij vol gevoel en leven, vervaardigd door Cornelis Janson van Cenlen en voorstellende de portretten van achttien gildebroeders met den knape. ingesteld naar de verhouding tusschen maat schappelijk en godsdienstonderwijs, en daartoe aan een aantal predikanten in plaatsen, waar H. B. S., gymnasiën, scholen voor M. U. L. 0. normaal- en kweekscholen zijn, de vraag gesteld Is bij u de tijd van leerlingen dier scholen zoozeer door het maatschappelijk onderwijs in genomen, dat voor het godsdienstonderwijs geene of althans geen geschikte uren overblijven Zoo ja acht gij verbetering mogelijk en dan langs welken weg Uit het rapport van den secretaris bleek, dat de antwoorden op alle punten zoo uiteenliepen, dat het hoofdbestuur daarin geen aanleiding vond om een bepaald voorstel in te dienen. Het eenige, wat bet voor stelde was, dat de bond zich in deze niet tot de regeering zou wenden. Een antwoord, door den minister in den zomer van 1888 beloofd, is nog niet ontvangen. Tot enkele verbeteringen, welke aangegeven werden, zou het hoofdbestuur willen medewerken. Op de begraafplaats alhier waren heden morgen vereenigd regenten der Godsbuizen, de mannelijke weezen uit het burgerweeshuis en eenige belangstellenden, om de laatste eer te bewijzen aan den overleden binnenvader van genoemd weeshuis, den beer A. Kalkman. Bij deze plechtigheid werd een warm woord van waardeering over den gestorvene gesproken door den heer P. J. Roscarn Abbing, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, die herin nerde aan de goede zorgen, door den heer Kalkman gedurende tal van jaren aan het welzijn der hem toevertrouwde weezen besteed Op uitnoodiging van den spreker werd door de aanwezigen gezongen het 7e vers van psalm 89. Met een woord van dank, door een lid der familie van den overledene, voor de belang stelling en de eer, door zoovelen bewezenein digde de plechtigheid. De officier van gezondheid 2e klasse A. van Dorsten van het le regiment infanterie, gedetacheerd bij bet militair hospitaal te Mid delburg, is overgeplaatst bij het 3e regiment infanterie en ingedeeld bij het bataljon alhier. In verband daarmede is de officier van gezond heid 2e klasse J. W. Deknatel van dat bataljon, die te Utrecht gedetacheerd is, overgeplaatst hjj het 5e bataljon 6e regiment infanterie. De, van het 8e regiment infanterie, tot kapi tein bij het 3e regiment infanterie benoemde eerste-luitenant W. J. J. J. Ledel zal het bevel voeren over de 4e compagnie van het 4e bataljon te Vlissingen, terwijl de kapitein J. van den Berg, commandant van laatstgenoemde compag nie, wordt overgeplaatst bij de le compagnie van het 5e bataljon 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. De tweede-luitenant J. Wolf, commandant van bet detachement te Terneuzen, keert op 1 Vijf dezer zitten aan tafel, terwijl Ae overigen daar achter zijn geschaard. Op de tafel ligt het opengeslagen gildeboek, waarin men de namen leest van de vijf personen, die aan de tafel zijn gezeten. Het waren Applonius Veth, Jan van der Streingen, Cornelius Wesdorp, Jacob de Kujjaer en David Arents. Op de tafel liggen eenige geldstukken ver spreid, terwijl daarbij ligt eene declaratie van den schilder voor het vervaardigen van het stuk. Deze laatste levert eene eigenaardige bijdrage voor de behandeling van dergelijke zaken in dien tijd en luidt woordelijk aldus »Declaratie vant gene bij mijn ondergeschre venen is verdient voor het maecken der Por- traitten int stuck schilderie voor d'Heeren Confraters van den Edelen Handboge aldaer overgeleuert inde maend Julij 1650. »Ende eerst voor 5 Persoonen sittende aenden tafel tot Ende voorders voor ijder van de andere Heeren Confraters in alles Personen tot Te samen Wijders voor een Extraordinarjj tot Discretie UE. dienstwillighen dr. Cornelius Janson van Ceulen, Fecit." Het is jammer dat de sommen blijkbaar nader hand zijn uitgewischt. De schilder, wiens naam op verschillende manieren wordt geschreven, werd in 1590 te Amsterdam geboren en vertrok in 1618 naar Engeland, waar hij tal van uitmuntende por tretten der koninklijke familie vervaardigde. Door de komst van Van Djjk daar te lande November a. s. met zijne onderbebbende man schappen naar zijn garnizoen Vlissingen terug. De Vlissingsche gemeenteraad houdt Vrij- dagmiddag te half twee uur eene vergadering ter behandeling van de volgende voorstellen betreffende adres van P. A. van Beers betrek kelijk trottoivlegging langs nieuw gebouwde en te bouwen woonhuizen op het terrein van den voormaligen Prinsentuinde aanvrage tot verlenging van den termijn voor het daarstellen van werken aan den Noordzee-boulevard (Ro tonde) het verzoek van den heer C. N. J. de Veij Mestdagh tot het tijdelijk plaatsen zijner drukkerij in een loods adres van A. Dekker Hz. om continuatie van de huur zijner woning tot onderhandsche verpachting van gronden, vroeger publiek verpachtadres van den pachter van het recht voor het verhuren van strandstoelen en tenten om ontheffing zijner verplichting van herstelling en het verzoek van A. Jergen tot aankoop van grond, hoek Koningsweg en de Ruijterstraat. Ten slotte komt de gemeente-begrooting voor 1890 in behandeling. In de Maandagavond door de liberale kiesvereeniging te Zierikzee, in bet societeits- lokaal van den beer W. Kanaar, gehouden ver gadering waren een 50tal leden aanwezig. Na afloop van de werkzaamheden, bestaande in reglementswijziging, kwam de gewijzigde wet op het lager onderwijs, zooals de'.e door de Tweede kamer is aangenomen, ter sprake en werd de wenschelijkheid uitgesproken om bij de Eerste kamer tegen de aanneming van die wet te protesteeren. Daar de kiesvereeniging geene rechtspersoonlijkheid bezit en zich als zoodanig dus niet met een petitionnement tot de kamer kan richten, werd staande de vergadering door den voorzitter, den beer J. H. C. Heijse, na eene warme en pittige rede, een adres in bovenbe doelden geest ontworpen en voorgelezen, dat alsnu aan allen, die zich daarmede kunnen vereenigen, ter teekening zal worden aan geboden en tot dat doel bij een boekhandelaar is neergelegd. Reeds terstond was het adrts van de hand- teekening van bijna alle aanwezigen voorzien. Dinsdagavond is in de Prins van Oranje te Goes, ten verzoeke van den heer J. G. Dob- belaere te koop gepresenteerd een woon- en winkelhuis met erf, staaude te Goes aan de Papegaaistraat C no 76, groot 1 Are 43 centiaren. Het hoogste bod 2100 werd gedaan door dhr. M. D. Dekker te Goes, doch de koop werd niet gegund. Van 22 en 23 October. Middelburg. Ondertrouwd: P. C. Krujjsse, jm. 24 j. met M. Koopman, jd. 19 j. werd zijn roem vermoedelijk overvleugeld, en keerde hij naar zijn geboortestad terug, waar hij in 1665 overleed. De regenten der godshuizen stonden in bruik leen af de kapitale schilderij van Dirk van Delen, die te Heusden ot te Alkmaar omstreeks 1605 werd geboren, zich naderhand te Arne- muiden vestigde, aldaar burgemeester werd en omstreeks 1668 overleed. Van Delen was een bekwaam architectuur- schilder, die zijn penseel wijdde aan kolonnaden, interieurs van kerken, paleizen enz., alle be wonderenswaardig in perspectief gebracht en met zeldzame kennis geschilderd. De zuiverheid zijner lijnen en omtrekken en eene te fijne be handeling der onderdeelen doen zijne werken somtijds wat droog schijnen. Het hier aanwezige stuk stelt een tempel voor, die tot gasthuis is ingericht en .waarin Jezus met zijne volgelingen de kranken bezoekt. De figuren zijn blijkbaar door eene andere band geschilderd, waarschijnlijk van Anthoni Pala medes, met wien Van Delen bevriend was en die de meeste zijner werken met figuren ver levendigde. Links van onder op de schilderij vindt men het volgende niet zeer fraaie rijm »Ter Liefden D'achtbaer Schilderkunst »En tot goe leeringh voor de Crancken «Heeft Jaqnes Orloogh uit goe Gunst «Dit Stuck vereert 't Gasthuys ten dancke. 1636. Souckt Godt voor d'Engelen." waarboven de handteekening D. van Delen fecit. Wij hebben hier vermoedelijk te doen met een stoffelijk bewijs zijner dankbaarheid over de herstelling van eene ziekte, waarvan Orloogh in het gasthuis te Middelburg genas. Een Getrouwd: A. Trieier, jm. 34 j. met M. R. van Yzeren, wed0 34 j. J. Meijers, jm. 29 j. met J. Willemse, jd. 20 j. BevallenC. Gillesse, geb. De Konink, z. M. P. J. Muilman, geb. Castenmiller, d. J. A. Kraamer, geb. Petersen, d. Overleden: G. P. van de Velde, d. 2 j. Vergadering van heden, Woensdag, middag te 1 uur. Voorzitter de beer jhr mr L. Schorer. Afwezig de heeren Hoger waard met en Van Berlekom zonder kennisgeving. De voorzitter stelt in de eerste plaats aan de orde de installatie van den heer mr G. N. de Stoppelaar, onlangs als lid van den raad herkozen. De heer De Stoppelaar legt in handen des voorzitters de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hem met zijne herbenoeming geluk wensebt en hem de belangen der gemeente bjj vernieuwing aanbeveelt. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den beer Jeras, waarbij hij bericht dat bij het in hem gestelde vertrouwen niet willende beschamen eerst na zeer ernstige overweging en rijp beraad het besluit genomen heeft de benoeming tot wethouder, ter ver vanging van den overledenen heer F. Ermerins, aan te nemen. De voorzitter zegt, naar aanleiding hiervan, den heer Van der Harst dank te willen brengen voor de welwillendheid om tijdelijk het wet houderschap op zich te nemen, waardoor hij de gemeente zeer aan zich heeft verplicht. Wijzende op het groote belang van den werk kring van wethouder wenscht hij den heer Jeras geluk met de aanvaarding dier betrekking en spreekt hij de hoop uit dat deze daarin een aangenamen werkkring vinden moge. De heer Jeras verklaart de betrekking aan vaard te hebben na rjjp beraad. »Ik gevoel zegt hij het gewicht en de zwaarte van mijn betrekking en de verantwoordelijkheid die op mjj rust. »Na rijp beraad was ik tot de overtuiging gekomen, dat het beter ware voor de benoeming te bedanken doch op aandrang van vele vrien den, kennissen en leden van den raad ben ik bezweken en heb ik de betrekking aanvaard, rekenende op de welwillende medewerking van de raadsleden, het college van burg. en weth. en den secretaris." De voorzitter deelt alsnu mede dat de werk zaamheden der wethouders zjjn geregeld als volgtde wethouder Jeras heeft op zich geno men het financiewezen der gemeente, den burgerlijken stand en het toezicht op de bevol- kings registers, hij is tevens lid en voorzitter van het college van zettersde wethouder Sprenger belast zich met de fabricage, de nati- voorbeeld dat, voor zoover wij weten, zelden is nagevolgd. Yan Yan Delen treft men op het raadhuis te Arnemuiden nog eene fraaie schilderij aan. Van A. S. of S. A. Ooorte, een Middelburgsch schilder, die voor het eerst door Henri Havard in zijn Peinture Hollandaise wordt vermeld, is een stuk aanwezig, waarop een bos asperges, een testje aardbeien en verder fruit. Dit alles is in een nis geplaatst met een los afhangende bessentak, geteekend en gedateerd 1685. Met bijzondere waardeering maakt Havard van dezen kunstenaar melding en wel in deze woorden »Coorte affectionna les fleurs et les fruits, il les peignit avec passion d'une touche fine et délicate. On trouve de ses tableaux en Zé lande et les rares dates qu'on peut accoler a, son nom le font vivre jusqu'aux environs de 1700". Zijn schilderijen komen weinig voor; Bre- dius vermeldt er enkele in de door hem uitge geven gildeboeken van het St. Lukasgilde te Middelburg {Archief voor Nederlandsche Kunst geschiedenis Dl. 6. Afl. 612). Het stukje, dat hier hangt, is, met nog drie andere, afkomstig uit den boedel van Dr. H. Ripping; zij werden bij openbare veiling in Juli 1879 verkocht aan den kunstkooper W. G. Bal alhier. Havard kocht er daarna een van, waarop een takje perziken is geschilderd; de overige zjjn in Middelburg bij liefhebbers gebleven; een met bijna gelijke voorstelling als in bet kunstmuseum, doch iets kleiner, draagt het jaartal 1699, het andere met jtwee abrikozen, een pendant van Havard's stukje, dateert van 1704. Alle stukken zjjn duideljjk met zijn naam geteekend. Verder zijn mij nog in particulier bezit te Middelburg van Coorte bekend twee kleine

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1