Verspreide Berichten." LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. De wetsvoordracht bepaaltdat eventueel aan eenen eigendom veranderingen kunnen worden aangebracht, dat het zelfs onbruikbaar gemaakt of vernietigd kan worden. Tjjdige openbare bekendmaking van de inge- bruiksneming wordt gewaarborgd. Alleen wanneer dit verlangd wordt zal het ge bruikte eigendom voor rekening van den Staat zooveel mogelijk in den vorigen staat worden teruggebracht, terwijl, in evenredigheid van hetgeen niet onveranderd kan worden terugge geven, schadevergoeding kan worden verleend. Voor 't overige wordt gelijk reeds gezegd alle schade vergoed, welke wordt geleden zoowel door als tengevolge van het hierbedoelde gebruik door den staat en dus ook de schade, welke is veroorzaakt doordien eigendommen aan de vrije beschikking van belanghebbenden zijn onttrokken. Indien geene minnelijke overeenkomst omtrent de te verleenen vergoeding kan worden ge troffen, zal de beslissing worden opgedragen aan een commissie van vijf leden, waarvan 2 te benoemen door den min. van oorlog, 2 door Ged. staten en 1 door de rechtbank. Naar wij vernemen zal op het eerste con cert, dat de Zangvereeniging tot oefening en uit spanning alhier dit seizoen geven zal en dat voorloopig bepaald is op Dinsdag 3 December ook mejuffrouw Pia von Sicherer uit Munchen hare medewerking verleenen. De herinnering aan deze zeer verdienstelijke zangeres, van het jongste alhier gehouden muziekfeest, zal zeker zeer vele muziekliefheb bers met ons die tijding met vreugde doen vernemen. In onze tooneelbeschouwing over de op voering van Nora zinspeelden wjj op eene mede- deeling, dat aan den inhoud van dit tooneelspel een ware gebeurtenis ten grondslag zou liggen. Thans lezen wij in het N. v. d. D. het volgende De Deensche schrijver George Brandes heeft voor eenigen tjjd in een artikel de dame, die Ibsen als model voor zijn Nora diende, aan het publiek bekend gemaakt, zonder in aanmerking te nemen hoe pijnlijk deze onthulling de be doelde dame treffen zou. De algemeen geachte vrouw, die indertijd uit liefde voor haren man een valsohe handteekening maakte, en die na veel angst, zorg en innerlijken strijd en na een verblijf in een gesticht voor zielszieken eindelijk rust en geluk wedervond aan de zijde van echtgenoot en kinderen, zag haar geluk op eens weder verstoord door de wreede onkieschheid van den heer Brandes, die het treurig geheim van haar leven algemeen bekend maakte. De Noorsche romanschrijfster Camilla Collet, een vriendin van Nora, heeft nu een artikel geschreven dat zeer de aandacht trekt*Galeotto in liet Noordenwaarin zij met scherp sarcasme het gedrag van George Brandes hekelt en den pijnlijken indruk, door diens artikel op de betrokken personen gemaakt, hoopt te ver zachten. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd tot het maken van plannen, om den 70en verjaardag van Ten Kate (23 Dec.) niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De commissie, die zich na het overlijden van Vosmaer te 's Gravenhage vormde om ter herinnering aan den auteur een drinkbron in de Scheveningsche boschjes op te richten, heeft zich thans tot den gemeenteraad gewend met het verzoek haar plan tot stand te mogen brengen. De bron, ontworpen door Alma Ta- dema, zal na haar voltooiing aan de gemeente overgedragen worden. De commissie hoopt, dat de bron gedurende de maanden Juni tot September eiken dag op de middaguren van gemeentewege van water voorzien zal worden. Het weekblad voor de ambtenaren der directe belastingen enz., De Fiscus, gaf Vrijdag een feestnummer uit ter eere van den heer J. Kuyper Hzn, die thans ontvanger der directe belastingen in de tweede afdeeling te 's-Gra- venhage zijn SOjarig diensfjubilé herdacht, en voegde daarbij voor de abonnés een welgelij kend portret van den jubilaris, door den heer Johan Brakensiek te Amsterdam. De heer Kuyper is ook vooral bekend als teekenaar van kaarten en atlassen en als schrijver van tal van leerboeken der aardrijks kunde. Op de in 1887 door Teyler's stichting uitgeschreven prijsvraag>Het genootschap ver langt eene verhandeling over de tijdsorde waarin de brieven van het N. T. zijn opgesteld, voor zoover die is af te leiden zoowel uit hunne onder linge overeenkomst en hun onderling verschil, als uit het gébruik dat in de latere gemaakt wordt van woorden en aanhalingen in de vroegere te vindenwaren twee antwoorden ingekomen, waarvan het een onder het mottoWer nicht sammelt der zerstreut, in strijd met den in het programma uitgedrukten eisch, met Duitsche letters geschreven was en daarom onbeoordeeld terzijde werd gelegd. Aan het tweede, met een Grieksche zinspreuk, beteekenende 2 Cor. X 7, is de uitgeloofde prjjs toegekend. Bjj de opening van het naambiljet bleek de verhandeling te zijn ingezonden door Willem Brükner, Stadtpfarrer in Karlsruhe. Als nieuwe prijsvraag, waarop de antwoord jn vóór 1 Januari 1891 worden ingewacht, wordt uitgeschreven*Het genootschap verlangt eene verhandeling overde beteekenis en het recht van de individualiteit op zedelijk gebied Voorts werd besloten opnieuw voor twee jaren uit te schrijven de vraag, waarop geen antwoord ingekomen was, naar sEene ge schiedenis der Nederlandsche bijbelvertaling voor de statenoverzetting Over dit onderwerp worden dus de antwoor- deu ingewacht vóór 1 Januari 1892. De prjj» voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genootschap» geslagen ter innerljjke waarde van vierhonderd gulden. De verhandelingen moeten in het Neder- landsch, Latjjn, Fransch, Engelsch, of Hoog- duitsch, met eene Latijnsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zijn. De Nordd. Allg. Zeitung bevatte dezer dagen een opstel over het muziekleven in Amerika. Aan het slot daarvan kwam het volgende voor: De Cincinnatiërs hebben ein delijk, na zoo lang Buropeesche muziek te hebben gehoord, ook weer eens „Amerikaansche muziek" willen hooren, en zoo heeft dan Gil more in de maand Mei het groote muziekfeest te Cincinnati tot stand gebracht. Dat hierbjj het aanbeeld-koor, met medewerking van hon derd smeden, niet ontbrak, spreekt vanzelf Gilmore is met deze zijne vinding zoo ingeno men, dat hij zich zeker eenmaal door honderd smeden naar het graf zal laten hameren. Toch was dit niet het hoofdnomraer van het Ame rikaansche muziekfeest. Dit bestond in een solo op de contrabas. Deze reus onder de instrumenten had echter voor deze gelegenheid nog wat grooter afmetingen verkregen dan gewoonlijk. Het instrument, dat door prof. John Geyer bespeeld werd, had eene lengte van 14£ en een breedte van 8j voet. Prof. Geyer moest om deze bas te kunnen bespelen, gebruik maken van eene ladder, waarlangs hij tijdens zijn spel als eene wezel op en neer vloog. Dit is geen scherts, maar volkomen ernst. De Amerikaansche bladen hebben de zaak alle besproken. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit 's Heer Arendskerke dat vijf jongelieden, allen leerlingen van de openb. school aldaar, hoofd de heer M. Pleune, en aldaar voor gymnasium en H. B. school opgeleid, dezer dagen alle vijf voor dezelfde faculteit, de geneeskunde, te Leiden als studenten zjjn ingeschreven. Beroepen, Zondag, tot predikant bp de Chr. Ger. kerk, St. Pieterstraat, te Middelburg de heer J. van Haeringen te Werkendam. Te Borssele hield Zondagnamiddag ds J. van Tuijnen, beroepen predikant te Gouds waard, ten aanhoore van een talrijk gehoor, zijne afscheidsrede. Hij had tot tekst gekozen dezelfde zinsnede van Openb. 2 vers 10, n aar aanleiding waarvan hij in Maart 1883 in eerst genoemde gemeente op beroep predikte. Na het uttspreken zijner rede zongen de hoorders hem staande toe Psalm 121 4 en sprak ds Yerweij, predikant te Ovezand en Driewegen, namens den ring eenige woorden tot den vertrekkenden leeraar en de gemeente. Den 20 Mei 1883 werd ds Yan Tuijnen te Borssele bevestigd. Aan het einde der Zondag te Kapelle door den heer Wielinga van Kruiningen gehouden godsdienstoefening sprak deze, namens den ver trekkenden leeraar, den heer S. van Hoek, een afscheidsgroet aan de gemeente. Een talrijke schare hoorde die aandachtig aan en zong, op verzoek van den kerkeraad, den vertrekkenden predikant staande het laatste vers van psalm 121 toe. De heer D. Jacobsen, candidaat te 's Gra venhage, heeft voor de beroepen naar de her vormde gemeenten te Kleverskerke en Cats bedankt. De volgende zaak, die dezer dagen voor de arr. rechtbank te Heerenveen en het ,hof te Leeuwarden werd behandeld, verdient wel bekendheid in uitgebreiden kringopdat menigeen zich daaraan spiegele. Een weduwe te Jubbega-Schurega had aan een naaister een lap bont gegeven, om daar van voor haar een jak te maken. Toen deze het gereed had, wilde ze het niet afgeven zonder betaling van het naailoon, omdat zij bij ervaring wist dat de weduwe slecht van betalen was; maar toen heeft de wed. het jak, op een tijd dat de naaister van huis was, uit haar huis gehaald. De rechtbank te Heeren veen sprak de wed. vrij, als zijnde het feit niet bewezen. Na onderzoek der terechtzitting van het gerechtshof te Leeuwarden, achtte de adv.- gen. de wegneming van het jak bewezen, en beriep zich op art. 1652 burg. wetb., om aan te toonen dat de naaister een recht van terug houding op dat jak had. Bedoeld art. zegtArbeidslieden, die eenig goed van een ander onder zich hebben, om daaraan eenig werk te verrichten, zijn gerech tigd om dat goed onder zich te houden, tot de volle voldoening van de kosten en arbeids loon en daaraan besteed, tenzjj de eigenaar voor die kosten en arbeidsloonen genoegzame zeker heid hebbe gesteld." De adv.-gen. vorderde echter de veroordee ling der weduwe tot slechts twee dagen ge vangenisstraf, en het hof heeft haar maar een dag gevangenisstraf opgelegd. De veroordeeling geschiedde op grond van art. 348 wetb. van strafr. dat luidt: »Hij die opzettelijk zijne eigene zaak of, ten behoeve van den eigenaar, eene hem niet toebehoorende zaak onttrekt aan een ander, die daarop een recht van pand, terughouding, vruchtgebruik of gebruik heeft, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar en zes maanden." De gemeenteraad van Middelburg houdt aanstaanden Woensdag, den 23 October 1889, des namiddags te 1 uur, eene openbare ver gadering, ter behandeling der onderstaande zaken: ingekomen stukkenaangehouden voorstel burg. en weth. betreffende de duinwaterleiding aangehouden verzoek van J. B. Willems om de mosselen, die zich in de kaden bevinden, te mogen verzamelen, met het aangehouden voor stel van burg. en weth. en het thans ingeko men door den raad gewenschte rapport der commissie van fabricage dienaangaandeidem betreffende de door de commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs gewenscht geachte hout- of asphalt-bestrating vóór school C, met de door den raad verlangde plannen; het advies van de commissie van fabricage en een thans ingekomen advies van den burge meester aangehouden motie, door den heer Snijders in de vergadering van 25 September 1889 voorgesteld; aangehouden voorstel van den heer Jeras in zake aanbestedingen van gemeente-werken en leveranciën. Verder komen ter tafelvoorstel van burg. en weth. tot het instellen van een rechtsvor dering tegen W. van de Putte Cz. tot ont binding eener huurovereenkomst enz. wegens nalatigheid in de betaling van de verschuldigde pachtsom; rekening 1888/89 en begrooting 1889/90 concertgebouwvoorstel van burg. en weth. betreffende het verzoek van C. F. Wes terburger, commissaris van politie, om verhoo ging van jaarweddeid. betreffende de regeling van pensioen voor de nachtwakersde begroo ting burgerlijk armbestuur, de schutterij en der gasfabriek voor 1890 adres P. Pichal om eervol ontslag uit zijne betrekking van penning meester van het burgerlijk armbestuurbenoe ming van een voorzitter der commissie van financiën en benoeming van een lid der com missie van fabricage in plaats van den heer D. Jeras, die, met het oog op zijne benoeming tot wethouder, van het lidmaatschap wenscht te worden ontheven. Ter aanvulling van het, in ons vorig nommer medegedeelde, bericht omtrent de instal latie van den heer W. Cevaal als burgemeester van Ritthem, meldt men ons van daar nog het volgende. De eerewacht, die den burgemeester te Oost- Souburg opwachtte, bestond uit 45 ruiters en toen het nieuwe hoofd der gemeente voor het net versierde gemeentehnis uit zijn rijtuig stapte bestrooiden een 15tal meisjes zijn pad. Deze meisjes zongen des avonds een gepast lied ter eere van den nieuwen titularis. De burgerij gaf van hare ingenomenheid met haren nieuwen burgemeester blijk door het uitsteken der Nederlandsche vlag, terwijl het dorp bovendien versierd was met eene fraaie eerepoort, getooid met guirlandes. Ook het schoolgebouw werd door den burge meester bezocht, waar hij door het hoofd der school werd gecomplimenteerd, terwijl door de schooljeugd toepasselijke liederen werden ge zongen. De avond, begunstigd door heerlijk weder, werd feestelijk doorgebracht en een prachtig vuurwerk verhoogde de feestvreugde niet weinig. De verschillende corporaties der gemeente, de eerewacht en de schoolkinderen werden op onbekrompen wijze door den nieuwen burge meester onthaald. Daarbij werd herhaaldelijk getoost en gedronken op het welzijn van den door allen beminden man, die 24 jaren als raadslid en eerste wethouder zijne beste krach ten in het waarachtig belang van Ritthems bewoners heeft besteed. De Vliss. Crt. bevestigt thans de waar heid van het bericht omtrent het twee-en-half jarig kind. dat te Vlissingen in een tobbe met kokend water is gevallen en dientengevolge overleed. Zij deelt daaromtrent de volgende bijzondorheden mee. Terwijl zijne moeder, die aan het wasschen was, zich even verwijderd had om een emmer koud water van beneden te halen, wist het knaapje een stoof machtig te worden, om, daarop staande, in de tobbe te kunnen kijken die zoo juist met kokend water was gevuld. Waarschijnlijk door het hangen daaraan, is de tobbe gekanteld, met het noodlottig gevolg, dat het arme kind den ganschen inhoud over het lijfje kreeg. Hoewel hevig gebrand, is het eerst den volgenden dag na een smartelijk lijden bezweken. Zondagmiddag is een groote hooiklamp, staande op eene weide onder 's Heer Arends kerke en behoorende aan een vrachtrijder te Nieuwdorp, verbrand. Door een negental Fransche jagers zijn in twee dagen, nl. Vrijdag en Zaterdag, in de polders Anna-, Oud- en Nieuw Noord-Beveland geschoten 171 hazen en 9 patrijzen. In de Vrijdagavond door de te Zierikzee gevestigde afdeeling van Volksonderwijs gehou den vergadering is besloten aan de Tweede kamer een adres van adhaesie te zenden aan dat, ingediend door het hoofdbestuur van Volksonderwijs, met verzoek om het wetsontwerp op het lager onderwijs, zooals dit door de Tweede kamer is aangenomen, te verwerpen. Door den heer P. Ie Roy, lid van den gemeenteraad te Sluis, is als zoodanig ontslag aangevraagd. In de Vrijdag te Zaamslag gehouden raads zitting werd op een verzoek van D. Galle, aan nemer van den verbouw der openbare school, om ontheffing eener hem opgelegde boete van 80 voor te late oplevering van het werk, af wijzend beschikt, doch de boete verminderd met 60 en dus bepaald op 20. Een verzoek van het muziekgezelschap de Volharding om voor het houden zijnde repetitiën te mogen gebruik maken van een der lokalen in de nieuwgebouwde dorpsschool werd, om beschadiging der nieuwe meubelen te voorko men, niet toegestaan, maar een der bovenver trekken van het gemeentehuis beschikbaar ge steld voor het houden der muziekoefeningen. Hetzelfde gedeelte van het gemeentehuis werd ook afgestaan voor het houden der repetitiën van de rederijkerskamer Oefening baart kunst. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag werd, na eenige wijzigingen, vastgesteld op een bedrag van f 153.87 s. De tuin bij het gemeentehuis werd onderhands verhuurd aan den vorigen pachter voor 10. De gemeentebegrooting werd vastgesteld, zoo als zij door burgemeester en wethouders is aangeboden, dus op een bedrag van ƒ18304.16 in ontvang en uitgaaf. Ten slotte werden de geloofsbrieven van den heer J. van de Ree, nieuw gekozen raadslid, onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot zjjne toelating is besloten. Door den kolonel-hoofdintendant is de levering van aardappelen voor het garnizoen Vlissingen wegens de te hooge prijzen, waarvoor bij de laatstgehouden aanbesteding werd inge schreven, niet gegund. Er moet nu eene her besteding plaats hebben. Zaterdag werd door den heer H. C. J. Dominicus te Kruiningen aanbesteedhet bouwen van twee woonhuizen op het zooge naamde Slot aldaar. Ingeschreven w erd door de heerenM. den Hollander voor f 3100, J. Okker voor j 3024, M. Lammeree voor f 2990, A. Goedemond voor ƒ2900, D. van Sabben voor 2790, L. van Verre voor 2750 en M. Baveco voor f 2650. De heeren Lammeree en Goedemond wonen te Ilansweert, de andere heeren te Kruiningen. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Van 19 tot 21 October. Middelboeg. BevallenM. Davidse, geb. Francke, z. J. Pluijmers, geb. Nagelkerke, z. L. M. van Sorge, geb. Priester, z. G. P. van Vroom, geb. Van Eldijk, d. OverledenA. Kalkman, man van C. M. Loois, 69 j. W.'de Kievit, wed1 van H. Schuiten, 75 j. 0. J. Moerdijk, z. 3i j Van 12 tot 19 October. Goes. Gehuwd: L Visser, jm. 23 j. met J. J. de Jonge, jd. Bevallen: A. M. Fagel, geb. Van den Heuvel, z. C. Does, geb. Goulooze, d. E. L. Lauret, geb. Den Boer, z. L. v. d. Klooster, geb. Kriek- aard, d. C. Drost, geb. Listing, z. E. Kooman, geb. De Wolff, z. S. C. van Kalmthout, geb. De Meulmeester, d. Overleden A. Muller, wede van W. den Boer, 86 j. J. M. van Riet, d. 11 m. Zierikzee. BevallenJ. J. Verrijke, geb. Missel, z. J. van Krieken, geb. Van Loo, d. T. Verhuist, geb. Haasser, d. H. M. de Mooij, geb. Tuijtel, z. J. Krijger, geb. Dalebout, z. J. Verheul, geb. Van Diest, d. Overleden: M. van den Ende, ongeh. d. 46 j. Sedert 15 dezer is dr. J. J. Salverda de Grave bij H. K. H. prinses Wilhelmina werk zaam- als leeraar in de Fransche taal. De heeren Schaepman, Goedkoop en Gleichman hebben de uitnoodiging aangenomen om als beoordeelaars op te treden van de door den Nederlandschen bond Maatschappelijk Belang uitgeschreven prijsvraag»In hoeverre werkt de tegenwoordige coöperatie nadeelig voor de maatschappjj." Het Nederlandsch Werkliedenverbond orga niseert een algemeen petitionnement van ouders van schoolgaande kinderen tegen het ontwerp- Mackay bij de Eei'ste kamer. Uit het jaarverslag, uitgebracht in de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van voorstanders van een Nederlandsche octrooi- wet, bleek, dat het ledental 126 bedroeg. Voor den heer Mirandolle is de heer Westerouen van Meeteren tot bestuurslid gekozen. Men zegt dat het voornemen bestaat om na de ontruiming der Ommerschans het gesticht voor een rijkskrankzinnigengesticht in te richten. Verschillende autoriteiten, met wie de shah van Perzië bij zijn bezoek in ons land in aanraking kwam, zjjn thans vereerd met een lang verwachte ridderorde. Onder hen behoort de minister van waterstaat. Een Amsterdammer, die in een blad .japonnen voor dienstboden''' adverteerde, kreeg een briefje waarin hem geraden werd, zoo iets niet meer te doen. .Iemand die zelf dienst bode is en een goede opvoeding heeft genoten, zal", zoo heette het in dat briefje, »op zoo een advertentie, waar het woord .dienstboden" in gebruikt wordt, niet bij u komen om een „dienstboden" japon te koopen, vergeet dit nooit". .Zet in het vervolg katoenen japonnen, dan zult ge misschien nog wel eens een japon aan een onzer verkoopen". Te Amsterdam werden Vrijdag 104 straat zuigers door verschillende politieagenten aan de jongens ontnomen. Zij handelden daarbij op hooger last. De lieve straatjeugd toch gebruikte die schijnbaar onschadelijke speelwerktuigen, om er de steenen uit de straat mede te lichten en bedierf daardoor de bestrating. Uit Heerenveen wordt bericht, dat de vrouw van Sporrel, te Wijngaarden, (verdacht van den dood van haar vijfjarig stiefdochtertje door mishandeling te hebben veroorzaakt) op last van den rechter-commissaris in hech tenis is genomen. Onlangs bevatten verscheidene bladen het treffend verhaal van zekere vrouw de Vries, wier man bij de ramp te Antwerpen het leven had verloren en elf dagen onderweg was ge weest van Antwerpen naar Njjmegen. Daar werd zjj door een menschenvriend in staat ge steld, om haar reis met den spoortrein voort te zetten naar Groningen, waar hare familie woonde. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat zij eene oplichtster was en het zeventienjarig meisje, dat haar als hare dochter vergezelde, een meisje van verdachte zeden. Op het examen. Professor (tot den examiniandus.) Gjj zoudt dus bjj eene derge- ljjke wond voor eene amputatie van hetlichaams- deel zijn? Candidaat. Ongetwijfeld. Professor. Maar wat zef t ge er wel van, als ik u ver klaar, dat onze meeat beroemde chirurgen beweren, dat juist bij zulk een wond het be trokken lichaamsdeel onder alle omstandigheden kan behouden bljjven. Candidaat. Hm, nu dat is ook geen kwaad dee. De politie te Antwerpen hield de vorige week een jongen aan, die in het bezit gevon den werd van een groot aantal patronen. Op de vraag wat hij daarmee deed, verklaarde hjj, die te verkoopen aan een persoon, woonachtig in een gang bij het St. Andriesplein. De po litie ging zoeken en vond in gezegd huis in derdaad den man, die op zjjn kamer rustig patronen zat open te kloppen In zijn bezit vond men een aantal kogels en gesmolten lood. Zondag voor acht dagen was het op de Parijsche tentoonstelling drukker dan ooit te voren, zegt de Parijsche correspondent van het Hbld: .Onder de vreemdelingen hebben zich, om met onszelven te beginnen, de Neder landers onderscheiden. In den restaurant Heineken speelt geregeld een muziekkorps van Roemeniërs, doch toen dit Zondagavond een oogenblik zweeg, hieven enkele jongelieden het Wten Neerlandsch Bloed aan en zie, aan vijf, tien, misschien wel twintig tafeltjes vond hun gezang een geheel onverwachte echo, tot groot vermaak der Franschen, die het verras sende van zulk een herkenningsteeken begre pen en op prijs stelden. Algemeen werden de Nederlanders toegejuicht en het minste dat zij konden doen, was dan ook wel de Marseillaise op ons volkslied te doen volgen. Maar hier bleek de wil beter dan de macht, na twee, drie regels bleven velen steken en lachend namen nu de aanwezige Franschen de taak over. Het was werkelijk een aardig oogenblik". De koloniale afdeeling op de Parijsche tentoonstelling begint haar bewoners langza merhand te verliezen. De Anamiten en Sene- galezen zijn Zaterdag vertrokken. Er zijn nu nog slechts de leden van het Anamitisch theater, de Bonzen der pagode en enkele koelies. De socialist Thivrier, die tot lid der Fransche kamer is gekozen, heeft zijnen kie zers beloofd, in de blousse de zittingen te zul len bijwonen. Die kiel, zegt Francis. Magnard inde Figaro, ergert mij niet, maar ik verzoek Thivrier en de proletariërs in het algemeen, geen te groote verwachtingen van de kiel te koesteren. De werkliedenkwestiën zullen er niet door opge lost wordende kiel zal die kwestiën ook geen zier minder verbitterd maken. De ver betering van het lot der arbeiders hangt niet af van zulke kinderachtigheden. De taak der werklieden-afgevaardigden, mits wèl begrepen, is niet om de soms buitensporige eischen hunner makkers over te brengen in het par lement, maar, in overleg met de wezenlijke vrienden der werkende klasse, de middelen op te sporen, om het lot der arbeiders te ver beteren. In ieder geval is zulk een blousse niets nieuws, want sedert 1848 heeft een aantal afgevaardigden zich in die kleeding in de volksvertegenwoordiging vertoond, en zelfs op dit oogenblik woont een senaatslid de zittin gen van dit lichaam bij in boerenkleeding. De ingenieur van den Eiffeltoren, Maurice Koechlin, heeft aan den Zwitserschen bonds raad concessie aangevraagd voor een tandrad baan van af Lauterbrunnen op de Jungfrau. De kosten worden op 10 miilioen geraamd. Een zesjarig kind te Nineve, dat gekleurde lekkernijen gegeten had, is tengevolge van de vergiftigde stoffen, die deze bevatten, gestorven. De Gen. Cour. vestigt de aandacht op het leerzaam verloop der pokken-epidemie te Havre, welke door toepassing der vaccinatie werd bedwongen. De epidemie begon in de kazerne, waar 1800 personen te zamen waren, met confluente pok ken bij een niet gevaccineerd jong meisje, en zij breidde zich snel uit. Men entte onmiddelijk alle kazernebewoners in, pulveriseerde de besmette lokalen met subli maat, en kookte de besmette goederen uit. Nadat die middelen waren toegepast hield de epidemie in de kazerne nagenoeg terstond op. Van de 26 lijders overleed er één. Nog bleek uit de uitkomsten der vaccinatie, hoe belangrijk de epidemie had kunnen worden door de groote vatbaarheid der kazerne-bewo ners, vermoedelijk ten gevolge van onvoldoende vaccinatie. Van 1436 revaccinatiën toch kwamen in 734 gevallen (dus ongeveer 55 pet.) pokken op. Door de snelle uitroeiing der ziekte bleef de stad zelve van haar bevrijd. Een zonderling natuurverschijnsel had dezer dagen te Biesmereé bij Dinant plaats. Bij zeer heldere lucht, waarin geen wolkje te zien was, werd eene groep meisjes, die op het veld werkten, eensklaps verrast door een ge weldig onweer van donder en bliksem, zonder een druppel regen. De electrieke stroom wierp allen neer. Zij waren zoozeer getroffen, dat men vreest voor het leven van twee der meisjes De anderen worden voortdurend door zenuw schokken aangedaan. Ook vooruitgang. Een onzer bladen meld de dezer dagen De snelle verbetering van den staat der Hongaarsche financiën getuigt van den vooruitgang des volks de belasting op sterken drank en tabak brengt 12 miilioen meer dan vroeger op. Soldaten zjjn in den regel bijzonder be minnelijk voor dienstmeisjesmaar die van het 35ste regiment infanterie van het Oosten- rijksche leger schijnen die eigenschap in buiten gewone mate te bezitten. Het regiment is onlangs van Pilsen naar Praag verplaatst en nu hebben niet minder dan 150 dienstmeisjes haar dienst opgezegd, om in de Boheemsche hoofdstad een andere betrekking te zoeken.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2