N°. 224. 132° Jaargang. 1889. Zaterdag 21 September. RAMP TE ANTWERPEN. Bevolkingsregisters. Middelburg 20 September. Deze courant verschijnt d a g el ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: BEKENDMAKINGEN. LETTEREN EN KUNST. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN ENZ. i MDDELBURGSIIE (III HIM. Thermometer. j Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Middelburg 20Sept. vm. 8 u 58 gr. i Nieumtenhtjijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- si. 12 n 59 gr. av. 4 tl 53 gr. F j bureau van Nijgh Van Dithar te Rotterdam de Gebr. Belineante, te 's Gravenhage, en bet Algemeen advertentiebureau van A. de la Mas Azn, te Amsterdam, Verwacht W. wind. j annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicity étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zpn, willen zp des avonds nog worden opgenomen In de aan ons bureau geplaatste bus vonden wij heden van P. L. 5.van een onbekende een goudtientje 10. verder .10. Totaal met de vorige opgaven 265.12 De burgemeester en wethouders van Mid delburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings van den 17 Juli 1889 (prov. blad no. 75), betredende de a.s. zevende algemeene tienja rige volkstelling herinneren de ingezetenen,voor zooveel noodig, aan de bepalingen van het koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende hunne verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters en aan de bepa lingen der verordening van 24 December 1862 op de nommering der huizen en het doen van aangifte van de verhuizingen binnen de ge meente. Tot het doen van die aangiften bestaat dagelijks behalve op Zon- en feestdagen, ter secretarie gelegenheid van des voormiddags te 10 uren tot des middags te 12 uren. Middelburg, 9 Augustus 1889. De burg. en weth. van Middelburg, W. J. SPRENGER L. B. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN Wij willen, tot slot van ons overzicht van hetgeen de pers omtrent de openingsrede schrijft, nog even meêdeelen het gevoelen der Arnhemsche courant omtrent dit staatsstuk. Dit blad schrijft, na gewezen te hebben, hoe het volgens deze regeering is pour le mieux dam le meilleur des mondes «Maar genoeg hiervan. Van meer belang dan de individueele opvatting der heeren ministers van den toestand van moederlanden koloniën zijn de plannen, die de heeren toor het pas aangevangen zittingjaar ontworpen hebben. In dit opzicht worden zeer stoute verwachtingen opgewekt. Met uitzondering van den minister van marine, wien zijne ambt- genooten in de openingsrede in het geheel het woord niet gegund hebben, die dus niets beloott en alzoo zich een gemakkelijk jaar heeft voor bereid, en van den minister van koloniën, die niets andera mededeelt dan dat hp middelen beraamt om de kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren, hebben alle andere leden der regeering groote plannen, en zullen wij reeds tevreden mogen zijn, indien een zeer bescheiden' deel van het aangekon digde en beloofde in dit zittingjaar tot stand komt. «Groot zijn onze verwachtingen echter niet In het algemeen is nog door geen enkel ministerie, van welke kleur of richting ook, ten volle alles gedaan wat in troon- of openingsreden beloofd en aangekondigd was ja het is meer dan eens gebeurd, dat de eene of andere regeling, die bp het optreden van een nieuw ministerie geen uitstel kon lijden, weldra achter de bank ge schoven en in 't geheel niet ter hand genomen werd. Maar behalve deze algemeene aanlei ding tot betooming onzer verwachtingen, heeft de ondervinding, met het tegenwoordig mini sterie opgedaan, ons in dit opzicht geen andere gedachten gegeven. Bij de eerste openingsrede van 1 Mei 1888 werden reeds ettelpke wette lijke regelingen toegezegd, die ook geen uitstel heetten te kunnen lijden, maar waaraan sedert hoegenaamd niets gedaan isonder anderen de regeling van het kiesrecht en van de ge meentebelastingen. Toen hierop van liberale zijde aanmerking werd gemaakt, heette het, dat het ministerie in deze eerste rede niet had bedoeld te geven een programma voor een zittingjaar, maar een programma van gouver- nementeele werkzaamheid, welks uitvoering noodwendig over een langer tijdsverloop moest worden verdeeld. Is dit het geval geweest met de betrekkeljjk schrale rede van Mei 1888, nog veel minder kan de rede van 17 Sept. 1889 geacht worden een programma voor het aan staande zittingjaar te bevatten. Neemt men in aanmerking welke wetsontwerpen er van de vorige zitting ®pn overgebleven, dan erkent men aldra, dat aan de verwezenlijking van al die nieuwe voornemens niet te denken valt. »Wfi keuren het niet af, dat eene regeering grootsche en veelomvattende plannen koestert, ook al is het ons niet duidelpk wat met sommige daarvan, onder andere die betrekkelijk het post wezen, bedoeld wordtmaar het komt ons voor, dat het zwaartepunt der parlementaire werk zaamheid niet gezocht moet worden in eene op eenstapeling van wetsontwerpen van allerlei soort, maar in eene verstandige uitkiezing en concentratie van kracht. »Van deze laatste is in de wilde opsomming van allerhande ontwerpen in de openingsrede van 17 September niet veel te bespeuren zij maakt, met de bovenvermelde uitzondering van de ministers van marine en koloniën, eeniger- mate den indruk van eene verlanglijst, waartoe alle leden der regeering het hunne hebben bij gedragen, en waarop men de Staten-generaal tarten kan een onderwerp als vergeten aan te wpzen. Bijna het gansche veld van wetgeving is afgejaagd, en wanneer maar een zeer klein gedeelte van de geschetste taak word afgewerkt ot zelfs maar ter hand genomen, kan de zitting der Staten-Generaal van 188990 druk, vol en belangrijk worden. De Tweede kamer be hoeft daartoe nog niet eens de lessen van hooge politieke wijsheid in practijk te brengen, die de doyen d'age haar ten beste gaf, door in de korte oogen blikken van zijn tijdelijk voorzit terschap aan zpne medeleden den zwaren en moeilijk te vervnllen plicht op te leggen van niet alleen goede wetten te maken hetgeen dikwijls al lastig genoeg is maar die nog daarenboven met onwankelbaren moed ten uit voer te brengen en »met nauwgezetheid na te leven". Uit de financieele rede, gisteren door den minister van financiën in de Tweede kamer uitgesproken bij de aanbieding der staats- bogrooting voor 1890, deelden wij in ons vorig nommer een en ander mee. Ter aanvulling daarvan diene nog het volgende: Uit die rede blijkt dat het dienstjaar 1887 gerekend wordt op gewonen dienst een over schot te zullen opleveren van 925,156.40, maar, met inbegrip van buitengewone uitgaven, een tekort van f 3,500,000, het jaar 1888 een tekort van 3,496,018.914, en het jaar 1889 (met inbegrip der uitgaven voor staatsspoor wegen en Merwede-kanaal) een tekort van 3,232,779.21. ^oor 1890 zijn de uitgaven geraamd op 135,074,987.444, of 842,210.23 meer dan 1889, en wel hoofdzakelijk omdat meer wordt aangevraagd voor aanleg van staatsspoorwegen 80,000, aanleg Merwede-kanaal f 45,500, ver lenging van den Maasmond 231,527 en de sluizen te IJmuiden 353,000 en voor de tien jarige volkstelling J 200,000. De middelen worden begroot op 122,209,900, of 1,356,935 meer dan voor het loopend jaar. Het geheele tekort voor 1890 zou derhalve bedragen 12,865,087.444. Als men daarvan afrekent voor zilverontmunting vijf millioen, niét noodige uitgaven drie millioen, te zaraen dus acht millioen, dan zou het tekort dalen tot 4,865,087.444, terwjjl een hoogere op brengst der ontvangsten zeer waarschijnlijk is, daar slechts wordt aangenomen een meerdere ontvangst dan in 1889 van 120,300, terwijl in de laatste 10 jaren de opbrengst der gewone middelen een toename van 1 millioen per jaar aanwijst. Intusschen zullen de ontvangsten verminde ren bp aanneming van een reeds binnenkort te verwachten ontwerp om de kanaal rechten op het Noordzee-kanaal af te schaffen en het Amsterdamsche Entrepótdok aan de gemeente Amsterdam te verkoopen, waardoor de inkom sten dier inrichting, ad 100.000, aan die ge meente zouden worden afgestaan. Daartegenover zouden de ontvangsten met ton vermeerderen bjj aanneming der aan hangige wet nopens de instelling eener consig natiekas, en van een eerlang in te dienen ontwerp, ten doel hebbende de heffing van het aan het rpk, naar de bestaande tarieven, toe komend invoerrecht beter te verzekeren. Waarschpnlpk zal ook nog 250.000 voor subsidie aan bet waterschap de Oude IJsel kunnen worden afgevoerd. Het tekort voor 1890 is dus in ronde cijfers te ramen op 5 millioen. Tot dekking wordt geen versterking der ge wone middelen noodig geoordeeld. Mag dus de financieele toestand, voor zoover daaromtrent op grond van al hetgeen hierboven is medegedeeld thans te oordeelen valt, voor het loopend en volgend dienstjaar alleszins bevredigend genoemd worden, ook voor de jaren nk 1890 zpn de verwachtingen gunstig te noemen. De overschotten, welke, zoo men de uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen en die voor het Merwedekanaal, die volgens den mi nister uit geleend geld mogen worden betaald, buiten rekening laat, de diensten 18871889 aanwijzen, en die kunnen geacht v orden min stens 3,360,000, of f 1,120,000 'sjaars, te bedragen, zullen in en na 1891 door het afloopen van sommige uitgaven, naar men veilig mag aannemen, nog met een vrij be- hragrpk bedrag toenemen. Laten, naar de meening der regeering, deze overschotten toe, ovei te gaan tot een vermin dering van lasten, dan doet zich de vraag voor op welke wijze zij aan dat doel op de beste wijze kunnen worden dienstbaar gemaakt. Deze vraag wordt door de regeering beantwoord in dezen zin, dat zij behooren te worden aange wend om te gemoet te komen in den finan- cieelen druk, waaronder een ran tal gemeenten gebukt gaan. Omtrent de dekking van het vermoedelijk tekort, ad 19,833,493.92 handhaaft de minis ter zijn te vorige jaren reeds te kennen gegeven meening, dat het, althans in den eersten tijd, niet noodig zal blijken daarvoor een geldlee- ning aan te gaan. De toespraak, gisteren door den heer Bee- laerts van Blokland gehouden bij de aanvaar ding van het voorzitterschap der Tweede kamer, luidde in haar geheel als volgt «Mijne heeren «Wederom heeft het Z. M. onzen geëerbie- digden koning behaagd mi] op uwe vereerende voordracht te benoemen tot v lorzitter van de Tweede kamer der Staten-generaal. De erva ring van de medewerking, die ik in de vorige zitting heb mogen ondervinden, is mij eene bemoediging tot het wederopvatten van deze gewichtige taak. Bij de betuiging van mijne bijzondere erkentelijkheid voor uw groot en zeer gewaardeerd vertrouwen, zij het mij ver gund een hernieuwd beroep te doen op uw aller welwillendheid, op uw aller toegevendheid. Hoogst aangenaam is het mij al dadelijk onzen algemeen geachten tijdelijken voorzitter, thans tevens mijn plaatsvervanger, dank te mogen bieden voor zijne zoo vriendelijke toe spraak. Hij zij verzekerd dat de woorden, door hem uit het hart gesproken, tot het hart zijn gegaan. Aan arbeid zal het der kamer niet ontbreken. Komen er onder de te behandelen onderwerpen ook zoodanige voor, die tot ver uitgenloo- pende oordeelvellingen kunnen leiden, ik houd mij overtuigd dat de richtige behandeling daar van zal worden bevorderd door dien geest van onderlinge waardeering en van eerbied voor elkanders gevoelen, waardoor de Nederlandsche volksvertegenwoordiging zich steeds heeft on derscheiden en waarop zij terecht fier mag zijn. De geschiedenis gewaagt van staatslieden, die bij uitstek de eigenschap bezaten van te verstaan te geven ook datgene wat zij niet uitspraken, en die bij hunne hoorders het beset wisten te wekken, dat hunne overtuigingen sterker waren dan de woorden waarvan zij zich bedienden. Een benijdenwaardige eigenschap voorzeker, waardoor het zachtste woord den diepsten indruk maakt, en waardoor reeds eene sobere aanduiding groote uitwerking kan heb ben. Moge ook ons, mijne heeren, die koste lijke gave in ruime mate geschonken worden, en moge het gebruik van die gave onder 's Hee- en zegen ertoe medewerken, dat deze nieuwe zitting rijke vruchten drage voor het welzijn van dat vaderland, dat ons zoo na aan het harte ligt. Ik verklaar het voorzitterschap van de Tweede kamer te aanvaarden". Bij kon. besluit is pensioen verleend, ten laste van den staat, aan mr E. K. J. Bertling, gewezen griffier der arr.-rechtbank te Assen, ten bedrage van 3134 's jaars. Volgens de Amst. Crt. is de benoeming van den beer Cluysenaar tot directeur der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zoo goed als zeker. Onder de geruchten, in den laatsten tijd openbaar gemaakt nopens de spoorwegplannen der regeering, werd onder meer verzekerd, dat de spoorwegstations van den Rhijnspoor te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage buiten gebruik zullen gesteld wordendat van rijks wege aan hoofdambtenaren van den Rhijn- spoorweg aanzienlijke schadeloosstelling zou toegezegd zijn, en dat bij de ter zake gevoerde onderhandelingen een belangrijke rol zou zijn gespeeld door den president van den Holland- schen spoorweg, waaruit door sommigen werd afgeleid, dat de belangen der exploitatie-maat schappij bij die der Hollandsche maatschappij wellicht zijn achtergesteld. Thans verzekert het Vaderland, dat deze mededeelingen niet juist zijn. Van het buiten gebruik stellen van stations zegt het blad is geen sprake, zoo min als van schadeloos stellingen van rijkswege aan bijzondere personen te verleenendit laatste is een huishoudelijke aangelegenheid der Rijnspoorwegmaatschappij. Dat de Hollandsche spoorwegmaatschappij er in zou geslaagd zijn om voor zich voordeeliger voorwaarden te bedingen dan de exploitatie- maatschappij verkregen heeft, wordt niet aan nemelijk geacht, op grond van de omstandigheid, dat de staat op dit oogenblik eerstgenoemde maatschappij wèl en laatstgenoemde niet kon naasten, waaruit volgt, dat de positie der exploitatie-maatschappij tegenover de regeering veel sterker is dan die der Hollandsche. Aan genoemd blad wordt verzekerd, dat laatstge noemde maatschappij de helTt der winst boven de 4 pet aan den staat zal moeten afstaan. Of de onderhandelaars voor de exploitatie maatschappij van hun gunstiger positie vol doende partij hebben getrokken, zullen de aandeelhouders hebben te beslissen. De ver onderstelling, dat de regeering hen bij de Hollandsche spoorwegmaatschappij zou hebben achtergesteld, mist echter allen redelijken grond. Naar men ons meldt zullen bij de too- neelvoorstelling, die door de Tooneelvereeniging Kunstmin alhier ten bate der door de ramp te Antwerpen getroffenen gegeven wordt, de heer en mevr. Potharst, van het Vlaamsch theater te Brusselbelangeloos hunne medewerking verleenen. Zij zullen o. a. optreden in het drama de Matroos. Even belangloos beeft het muziekkorps der dd. schutterij zich bereid verklaard bij de voorstelling eenige muziekstukken uit te voeren. Verder kunnen wij mededeelen dat de heeren bij de keuze van de nog op te voeren stukken zich bepaalden tot twee oorspronkelijke, nl. Sidin, drama in éen bedrijf, van Jan C. de Vos en Vader, tooneelspel van J. H. Róssing. Het is te hopen dat alle medewerkenden voor hunne moeite mogen beloond worden. De beste belooning voor hen zal zeker wel zjjn dat zij een flinke gift voor het goede doel zullen kun nen overmaken. De directie der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij (Alex. Faassen Co.) heeft ter opvoering aangenomen De Schakers, oorspronkelijk bljjspel in éen bedrijf, van J. Mannoury. De Lantaarn bevat in zijn jongste nommer een aardig staatkundig klaverblaadje, 't Wordt gevormd door portretten van de bh. Kuyper, Scbaepman en Lohman. De Economist van September is voorna melijk gewijd aan de belangen van den land bouw, wat uit de inhouds-opgave blijkt. Behalve dat het wetsvoorstel van mr Bahlmann, tei voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw, door jhr S. van Citters besproken wordt, behandelt de heer F. B. Löhnis vakscholen voor den land bouw en levert de beer W. J. N. Landré eene beschouwing over een nieuw boeren-erfrecht in Oostenrijk. Verder bevat dit nommer Neder lands buitenlandsche handel en de vereeniging het Buitenland, door G. M. B.nieuwe uitga ven economische nalezingen en berichten. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens het in gesloten jachttjjd met geladen schiet geweer zich bevinden in 'tveld: J. de J., s Heer-Arendskerke tot 3 b. s. 3 d. h.het alsvoren en het in gesloten jachttijd jagen zon der schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende: J. de K. en J. W., Yersoke, ieder fot 3 maal 5 b. s. 4 d. h.het te Goes met een niet op veeren of riemen rustenden wagen, binnen de bebouwde kom, anders dan stapvoets rijden A. K., Borssele, tot 1 b. s. 1 d. b.het verwekken van rumoerG. G., M. H., Colijnsplaat, ieder tot I b. s. ld. h. en A. v. W. en J. G. aldaar, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.openbare dronkenschapM. H., G. M. M., P. de S., Wissekerke, M. H., G. G., Colijns plaat, M. de L., Cortgene, J. M., S. P., Yerseke, L. M., Nisse, A. V., Goes, J. V., Hansweert, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.P. B., Yerseke tot 3 maal 5 b. s. 3 d. h. voor iedere boetestroo- perij M. C. de L., M. Th. de L., D. de M., Ossendrecht, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens het rapen van sehelpvisch. op de werken van een langs de Schelde gelegen waterkeerenden djjk J. v. B., Ossenisse, A. v. A., P. v. A., Oudelande, K. de V., Vlissingen, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.en F. de B., Ossenisse, tot 3 b. s. 3 d. h.als voren langs de NoordzeeC. S., Wissekerke, tot 1 b. s. 1 d. h.bet losmaken van zeewier op de steen glooiing van een waterkeerenden dijk in Zee land J. C., Graauw, P. J. K., Houtenisse, tot 3 b. s. 3 d. h. en P. K., Hontenisse tot 1 b. s. 1 d. b.het losmaken en wegnemen van als voren P. II-, J. v. D., Graauw ieder tot ƒ3 b. s. 3 d. h. en J. K.,Graauw tot ƒ1 b. s. 1 d. h.; het rjjden met aangespannen honden zonder muilkorf: J. L., Goes, tot ƒ1 b. s. 1 d.h.jhet bevisschen der Schelde zonder consentP. J. L., Clinge, tot fS b. s. 3 d. h.het graven van schelpen binnen 500 M. van uit den buitenteen van een waterkeerenden djjk langs de Schelde C. K., A. D., Graauw, ieder tot 3 b. s. 3 d. h., en P. H., Graauw tot ƒ1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd S. v. A., Oudelande, be klaagd van het rapen van sehelpvisch op de werken van een langs de Schelde gelegen waterkeerenden djjk. De kapitein B. van Bekum van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen wordt op den 15 October a. s. op zjjn verzoek overge plaatst bij het 2e bataljon te Middelburg en belast met het bevel over de 4e compagnie van dat bataljon. De beer J. M. Sla te Vlissingen is bij de staatsspoorwegen geslaagd bp het examen voor surnumerair (gedeelte A.) Bij een landbouwer onder Nieuwdorp stierf deze week eene koe aan de gevolgen van verstopping, veroorzaakt door het eten van vochtige klavers te velde. Dit ongeval strekke ter waarschuwing van anderen om voorzichtig te zijn met het laten grazen van rundvee op Haverlanden bjj dauw of regen. Tijdens den herfst moet het gevaar nog grooter zijn dan in de zomermaanden. De volgende weken zp men derhalve in meerdere mate op zpne hoede. Het rooien der aardappels op Zuid-Beveland is zoo schrijft men ons in vollen gang. Het beschot der winterblauwe beantwoordt niet aan de verwachting. De te vroeg inval lende ziekte belemmerde opeens den groei. Evenwel komen weinig zieken voor en de aan getaste deelen zijn droog, zoodat de gezonde knollen daardoor niet zullen aangetast worden. Niettegenstaande die ziekte bleet de smaak der aardappelen goed, maar de vrucht bleef middelmatig van stuk, zoodat er dooreen on geveer een mate van de roede, dat is zoowat 165 hectoliter per hectare, ot 70 hectoliter per blooisch gemet wordt gedolven. Naar evenredigheid der opbrengst zijn de prpzen, die van f 1,30 tot J 1.50 per heet. varieeren, laag te noemen. Nog altijd door doet in verschillende bladen een bericht de ronde, afkomstig uit het Dagblad dat een echtpaar uit het Zeeuwsche dorp Ka- pelle bp de ontploffing te Antwerpen het leven zou verloren hebben. Volgens ons gegeven inlichtingen wordt er in Kapelle niemand vermisten van de personen, die men vermoedt dat bedoeld worden, kunnen wij verzekeren dat zij zeer welvarende zjjn. Te Heinkenszand zal een jongen, die bp gebrek aan beter zich met een snijmolen amu seerde, dat vermaak met het verlies van drie vingers boeten. De surnumerair bp de directe belastingen P. Lucieer, van de inspectie Middelburg, is aangewezen ter waarneming van het kantoor IJzendjjke, op het einde dezer maand vacant door de benoeming van den heer Beusen te Zppe (N. H.) Te IJzendjjke is Donderdag door den wachtmeester der maréchaussée een hond dood geschoten, die door zpn vreemd gedrag ver moed werd dol te zpn. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Door burg. en weth. van Middelburg werd heden middag ten raadhnize aanbesteed het leveren van a. 875 hectoliters Rubr-kachelkolen. Daarvoor waren vpl inschrpvers, nl. de heerenj W. L. Burrink voor ƒ0.88, P. C. Ludikhuize voor ƒ0.83, J. G>ote voor ƒ0.82, J. A.Pieters voor ƒ0.82 en H. J. v. d. Poel voor ƒ0.81 per heet. Aan den laatstgenoemde is de levering gegund, 150 hectoliters New-CaBtelsche gesorteerde stukken. l

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1