LETTEREN EN KUNST. "FEUILLETON, EU BEIS IS DE MOHGEHSSCflEHEBING. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. LANDBOUW. UIT STAD EN PROVINCIE. In de St. Ct. van heden is opgenomen de •wet van den 30sten Aug. 1889, houdende goed keuring van de op 1 Febr. 1889 te 's Graven- hage onderteekende verklaring tot wijziging van 5 van art. 8 der internationale over eenkomst van 6 Mei 1882, tot regeling van de politie der visscherjj in de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Bij kon. besluit is voor het tijdvak van 1 October 1889 tot en met 31 Augustus 1890 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. met 3jarigen cursus te Winterswjjk, I. Mendels, te 's Gravenhage. Het voor eenige dagen in de NR. C. op genomen bericht omtrent uitkeeringen, welke in het voorkomende geval zullen worden ge daan aan beambten en bedienden der Rijn spoorwegmaatschappij, 'die geen gebruik wen- schen te maken van het recht om over te gaan in den dienst der ondernemingwelke den Rhijnspoorweg te exploiteeren moge krijgen, blijkt thans minder juist te zjjn. Dat recht is by de overeenkomst met de regeering bedongen voor het geheele personeel. Zjj, die er gebruik van maken, zullen tot hun 65e jaar verzekerd zijn van al de voordeelen hunner tegenwoordige positie. Aan zekere soorten van beambten echter wil men, voor zoover de ertoe behoorende personen van voormeld recht geen gebruik verkiezen te maken, geldelijke uitkeeringen in eens zien toegekend, gelijkstaande met 8 jaren traktement voor den ingenieur der maatschappjj en de chefs der hoofdafdeelingen met 6 jaren voor hen, die ten minste 40 jaren oud zijn en ten minste ƒ2000 traktement hebben; met 5 jaren voor hen, die by zulk een traktement nog geen 40 jaren oud zijn met 4 jaren voor allen, die 65 jaren oud en ten minste 20 jaren bp de N. R. S. in dienst zjjn, en met 3j jaar voor degenen die by zulk een diensttjjd 55 a 65 jaren oud zjjn. Van een dergeljjk beding in het algemeen voor de ambtenaren met traktementen van 1500 a f 2000 is dus ten onrechte melding gemaakt. Hhld.) Kolonel Van Bothnia Andreae, plaatseljjk kommandant te Amsterdam, zal binnenkort met pensioen den militairen dienst verlaten. De N. R. Ct. verneemt dat op de begrooting van marine voor 1890 gelden zjjn aangevraagd om de op non-activiteit zjjnde zee-officieren in actieven dienst te houden. Volgens den Atjeh-correspondent van de Sum. Ct. had Toekoe di Tiroe aan ons bestuur doen weten, dat gedurende de onderhandelingen met de Kemalapartjj door hem geen vjjande- lykheden tegen ons zouden worden ondernomen, dat hy zjjn onderhoorigen had gemaand, geen vijandige aanslagen, tegen ons te doen en zoo zulks niettemin het geval mocht wezen, de harceleeringen moesten worden gesteld ten laste van de Atjehers, die voor hun eigen rekening op meraude uitgaan en die niet tot zjjn gevolg behooren. Volgens het Soer. Hbld. zou er spoedig te Soerabajja een nieuw dagblad versehjjnen onder redactie van den heer Uilkens, wiens Weekblad dan zou ophouden te bestaan. Vjjf kapitalisten zouden het geld geven en de firma Van Ingen Co. zou het blad drukken. Naar men ons meldt is de alhier bestaande tooneelvereeniging Kunstmin voornemens eene uitvoering te geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de ramp te Antwerpen. Waarschjjnljjk zal het muziekkorps der d.d. schutterjj alhier zjjn medewerking verleenen. B. te Aardenburg schrjjft ons Dezer dagen had ik het genoegen kennis te maken met een niet in den handel zjjnd boek- werk getiteld *Het archief van Aardenburg Be redeneerde Catalogus van de handvestenrekeningen enz. uit het tijdperk van de Graven van Vlaan deren 1201—1604". Vervaardigd door G. A. Vor- sterman van Oyen, Lid van V Zeeuxvsch genoot schapi, van de ]Sed. Maatschappij van letterkunde enz., archivaris. Uit het Duitsch. van C. Karlweis. VI. Eensklaps werd Clara geroepen. Vrouw Pieter, die nu in een ander vertrek bezig was, kwam haar zeggen dat de vrouw van den school meester haar verlangde te spreken. Clara vergat haar grooten boezelaar af te doen en li6p naar Nelly toe, die nog by het hek stond. »Waarom komt ge niet binnen riep ze haar van verre toe. Omdat ik mjj niet meer wil laten weg jagen zooals gisteren," zei zjj met een toornigen blik naar het raam van juffrouw Therese. »Wat een malligheid!...." begon Clara en wilde haar naar binnen halen, toen eens klaps haar stem haar begaf en zy zich aan het hek moest vasthouden. Op den weg, die langs het hek liep, kwam een heer aan »Ja," zei Nelly >verbeeld u, daar is on verwachts de dokter by ons gekomen en ik heb hem dadelijk naar u toegebracht, zonder hem te zeggen Zy trad achteruit en genoot van de verbazing op beider gelaat. »Kjjk dat hadt ge piet gedacht 1 En gjj ook Deze catalogus bevat niet alleen den korten inhoud van de in het archief aanwezige char ters, vidimussen enz., maar daarin worden ook vermeld de elders berustende stukken, op Aarden burg betrekking hebbendevoor zoo verre die voorkomen in de werken van Kluit, Warnkönig Dresselhuis, Janssen en Van Dale, en De Saint Genois, waardoor een geregeld overzicht over de aloude geschiedenis van Aar denburg wordt verkregen. De heer Van Oyen heeft door de uitgave van dezen catalogus, »de vrucht van veel ar- beids", geljjk hy in de voorrede zeer te recht zjjn werk noemt, aanspraak op den dank van allen, wien de geschiedenis van Oud Aar denburg lief is, daar hy ten wegwjjzer verstrekt aan hen, die geschiedenis tot een onderwerp hunner studiën mochten willen maken. Het is te hopen, dat het werk van den heer Van Oyen de archivarissen van andere ge meenten in ons land moge aansporen om, voor zooveel de documenten onder hunne berusting betreft, een dergeljjken arbeid ter hand te nemen, en, waar misschien belangrijke stukken op de meest ongeschikte plaatsen, als muffige zolders en vochtige kasten ot kisten, ordeloos onder stof begraven liggen, daarin orde te brengen. Door samenwerking en openbaarmaking kan wellicht veel wat op de geschiedenis van ons land en vervlogen eeuwen betrekking heeft en wat nu in het duister verborgen blijft, aan het licht worden gebracht. Het nummer I, voorkomende op het titelblad, doet ons gegronde hoop boesteren dat de heer Van Oyen zyn werk zal voortzetten, wat be treft de in het Aardenburgsch archief aanwe zige stukken na 1604, en ook die welker inhoud den opsteller na het afdrukken van zyn werk mocht zyn bekend geworden. De heer Johan Smit is benoemd tot pro/esseur du cours supérieur de violon aan het koninklyk conservatorium te Gent, en de heer Theodor Werner, een Nederlander, thans te Londen gevestigd, oud-leerling van Frans Coenen, tot eersten professor aan de koninkljjke Iersche academie van muziek te Dublin. Volgens de World is een tot dusver on bekend schilderstuk van Rubens gevonden. In Chideock Manor, toebehoorend aan sir Frederick Weld, trok eene dik met vuil bedekte schilderij, dat de aanbidding der drie wjjzen voorstelt, de aandacht van een beeldhouwer. Toen het op zyn aansporen schoon gemaakt was, kwam de zeldzame schoonheid er van aan den dag. Op den gordel van een der figuren staat duidelyk de naam van Peter Paul Rubens. Langen tjjd geleden werd het stuk door Vlaamsche mon niken naar Engeland gebracht, die het uit dankbaarheid voor de hun bewezene gastvry- heid schonken aan de familie Weid. Heden middag had in het lokaal der Am bachtsschool alhier op de gewone wjjze de bevordering der leerlingen en de uitreiking der belooningen plaats, welke werd bjjgewoond door vele leden van het bestuur, de leeraren, afgevaardigden van de onderscheidene subsi- dieerende genootschappen, de leden der jury's, de leerlingen en enkele ouders van leerlingen. De voorzitter, de heer P. M. de Ligny, deelde mede dat de commissaris des konings in Zee land, beschermheer der Ambachtsschool, en de burgemeester van Middelburg, eere-voorzitter van het bestuur, tot hun leedwezen, wegens uitlandigheid verhinderd waren by de plech tigheid tegenwoordig te zyn, en heette daarna de aanwezigen welkom. Op dezelfde wyze als reeds zevenmaal het geval was, is ook dit jaar het examen afge nomen door de leerlingen een werkstuk te laten vervaardigen en die door een jury van des kundigen te doen beoordeelen. De jury voor het timmermansvak bestond uit de heeren W. van Ujje J.Jz., voorzitter, H. P. van de Ree en W. A. van der Harst. Yoorhet smidswerk traden als juryleden op de heeren R. J. de Muijnck, voorzitter, M. Pluijmers en F. J. H. Villéde heer L. Vogel, eveneens be noemd, had bedankt, wijl hij te bekwamer tyd door uitlandigheid verhinderd was tegenwoor dig te zijn. Na de juryleden bedankt te hebben voor de moeite, die zy zich weder hebben willen geven, niet, dokter maar zeg dan toch eens iets gij staart Clara aan, alsof zij een geestverschijning ware. Vindt gy niet dat zij opgeknapt is Clara hoorde de stem van Raimond, die een groet stamelde, misschien antwoordde zij ook iets, maar dat wist zij niet zij was te veel ontdaan. Zij merkte alleen dat de zon scheen, dat er een zacht koeltje woei en dat de vogels zongen. Wat was de wereld toch mooiDe tranen kwamen haar in de oogen. Zij bukte en trok een paar grashalmen uit, maar zag niet op. »Welk een zonderling wederzien sprak haar vroegere leermeester. En tegen Nelly »Wat is er veel gebeurd sedert wij elkaar het laatst gezien hebben Ik heb de beele wereld doorreisd. Gij zijt juffrouw Walzl geworden en juffrouw Olbrich vind ik hier aan den ingang van dit afgelegen park misschien wel als een meesteres van het slot Zyn stem klonk onvast. »En als gy dat eens geraden hadt", zei Nelly lachende. Clara voelde dat hij haar aanzag, maar kon het niet over zich verkrijgen om het hoofd op te heffen. »Als ik het geraden had", zei Raimond na eenigen tijd heel langzaam, »dan zou ik mevrouw slechts geluk kunnen wenschen met een keus die zoo verstandig was Clara wilde üardop neen roepen, maar het was alsof haar keel toegeknepen werd stelde de heer De Ligny in het licht dat de afge- loopen cursus weder reden gaf tot tevredenheid over de leerlingen, die over het algemeen goed hun best hebben gedaan. De goede resultaten, ook dit jaar verkregen, gaven den voorzitter aanleiding dé heeren leeraren C. Geldof, tevens directeur, M. Vlamings en J. Baljeu dank te zeggen voor hetgeen zij ten behoeve van de opleiding der leerlingen, ieder op zijn terrein, hebben gedaan. Nog deed de voorzitter, onder dankzegging aan de gevers, mededeeling dat door de loge La Compagnie Durable en den heer J. B. Blin- denbach weder onderscheidene voorwerpen als prijzen voor de leerlingen werden beschikbaar gesteld. Uit de rapporten der jury, die vervolgens werden voorgelezen, bleek dat de leerlingen over het algemeen goed werk hadden afgele verd onder al de werkstukken, waarvan natuur lijk het eene beter voldeed dan het andere, was er geen, dat bepaald slecht kon genoemd worden. Conform het adviesder jury's werden bekroond; Voor timmerwerk leerlingen 3e kl., waarvoor een schoorsteenmantel het werkstuk was en vijf proeven waren ingeleverd, J. van Hekken met een groot waterpas en een dub belen duimstok. Het werkstuk van W. U. Corné, ofschoon niet voor een bekroning in aanmer king komend, werd eervol vermeld. Van de leerlingen der 2e kl. was slechts een werkstuk, een paneeldeur ingeleverd. Dit werk was zoo goed dat de vervaardiger, J. P. Adri- aanse beloond werd met een veerploeg. De leerlingen der le kl. moesten een kozijn met raampje maken drie kampten om den prijs, die behaald werd door J. Bosselaar; hij ontving een scheezaag met duimstok. Voor het smidswerk werd door 3 leer lingen om den prijs gedongenzij maakten daarvoor een sieranker. Het werkstuk van P. van Vlaanderen werd het beste geoordeeld en hij met een bankschroef beloond. Van de leerlingen der le kl. dong er een mede hij moest een dubbele scharnier ver vaardigen en deed dit zoo goed dat hij, A. Grims, een draadknipper en dikte-passer ontving. Wegens gering schoolverzuim werden nog de volgende prijzen uitgereiktaan J. van Hekken een verstelbare passer, aan J. Jansen eene drilboor, en aan L. Back een kleine waterpas en een duimstok. Wegens uitstekend teekenwerk werd aan den leerling J. M. van de Voorde een decimeter en een graadboog geschonken. Nadat aan de leerlingen de prjjzen waren uitgereikt en de voorzitter hun met de behaalde overwinning geluk gewenscht had, ontvingen vier leerlingen der derde klasse het getuig schrift dat zij den cursus met goed gevolg hadden doorloopen,nl. J. van Hekken, P. Romeijn, J. M. v. d. Voorde en W. U. Corné. Een leerling dier klasse werd geraden wegens minder voldoend teekenwerk nog een jaar den cursus te volgen. Van de 2e naar de 3e kl. werden bevorderd J. P. Adriaanse, timmerman, met lof, en de smeden P. van Vlaanderen, W. C. Snijders en J. Jansen. Van de le naar de 2e kl. gingen over de timmerlieden J. Bosselaar en L. Back en de smid A. G'rims. Niet bevorderd werden 4 jongelieden, 3 die het timmeren- en 1 die het smids-onderwys volgen. Zij moeten den cursus in de le kl. nog een jaar volgen. Een leerling werd verwijderd, wijl het hem aan gebrek aan vlijt mangelde. Voor den nieuwen cursus hebben zich 7 leer lingen voor het timmeren en een voor het smeden aangemeld. Onder hen zijn jongelui uit MiddelburgVlissingen en Nieuw- en St Joosland. Na afloop der vergadering werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld de teeke- ningen en de werkstukken te bezichtigen. Aan het oordeel der jury behoeft natuurljjk niets toegevoegd te wordenbeter dan wij kunnen de deskundigen oordeelen over het geleverde werk. Wij sluiten daarom met de mededeeling dat het teekenvak door alle bezoekers zeer geroemd werd en geven hun, die belang stellen in de Middelburgscbe ambachtsschool, den raad om morgen (Dinsdag) tusschen 12 en 4 uur zich eens te gaan overtuigen, hoeveel die inrichting zij hief de hand afwerend op, doch liet haar terstond weer [zinken en boog deemoedig het hoofd. Nelly scheen te vermoeden wat er in haar vriendin omging, ten minste zij liet haar schertsenden toon varen en vroeg Raimond of hij in ernst geloofd had dat Clara gehuwd was en toen hij niet dadelijk antwoord le, vroeg zij lachend of hy wel wist aan wie dit park be hoorde Neen, dat wist hij niet. Hij beant woordde de vragen van Nelly verstrooid en onoplettend en keek onafgebroken naar dat jonge meisje dat schijnbaar onverschillig tegen het hek aanleunde. Die houding krenkte hem en terwijl Nelly steeds voortbabbelde, fronste hij de wenkbrauwen en werd zijn ge moed verbitterd. Nelly vertelde hem dat do eigenaar van deze groote bezitting de heer Roll was, een man van meer dan vijftig jaar, met grijs haar en een gelaat dat meer vrees dan liefde zou in boezemen, vooral bij een jong meisjeNog altijd keek Raimond Clara aan. Zij stond roerloos Eensklaps lachte hij hardop. Nelly schrikte. Wat was dat een leeljjke lach »Een jong meisje, zegt gjj? Weet gij dan niet dat er jonge meisjes zijn, die op haar zeventiende jaar reeds koud en berekenend genoeg zyn om een grijsaard de hand te reiken Dat zyn verstandige meisjes en fatsoenlijk ook, ja zoo fatsoenlijk dat zij zich vol afschuw af wenden van een man, die zoo dwaas is om van zijn liefde te spreken in plaats van over zyn geld kan toebrengen tot het vormen van ontwikkeldei flinke ambachtslieden. Door den heer Schlejjer te Konstanz is ge diplomeerd als jitidel volapüka onze stadge- noote mej. M. C. J. M. van Baarle. 11. Zondag leed Axel een treffend verlies door het overlijden van den heer H. van Wjjn- gaarden, sedert 1854 hoofd der openbare school aldaar. Het onderwijs verliest in hem een kun dig en ijverig behartiger. De alphabetisch gestelde voordracht voor hoofd aan een der openbare scholen te Leeuwar den bestaat uit de heeren A. J. P. de Beste te Middelburg, M. H. Blankert te Bolsward, H. Deelman te Eenum, G. Postma te Win schoten en G. Smelt te Apeldoorn. Uit de verslagen van hoofdbestuur en commissiën van den Nederl. protestantenbond, dezer dagen aan de afdeelingen enz. verzonden, blijkt dat op 1 Juli van dat jaar het ledental bedroeg 15516 (514 meer dan op 1 Oct. 1888), verdeeld over 147 afdeelingen, 31 correspon dentschappen en 55 verspreide leden. Vier afdeelingen werden ontbondenzes nieuwe traden er voor in de plaats. De vermeerdering van ledental had vooral plaats in de groot-ere afdeelingen, in steden gevestigd, terwjjl van de k'einere afdeelingen velen haar ledental zagen verminderen. De bijenteelt in Uelgië. De heer Aug. Mees, »staats-conferencier van biëenteelt voor de provincie Antwerpen," ver zocht ons onderstaande regelen op te nemen, die, naar hij zegt, »zonder twijfel door de tal rijke biëenhouders van uw land met de meeste belangstelling zullen gelezen worden." In België heeft thans in dit tot hiertoe wei nig winstgevend vak van den landbouwer eene algemeene omwenteling plaats. Nauwelijks twee jaren geleden waren de Belgen in de kennis der bjjen niet verder gevorderd dan over dui zend jaren. Doch dank zij de algemeene tentoonstelling van bijenteelt, verleden jaar te Brussel gehou den, en bijzonder aan de persoonljjke mede werking van een groot getal bijentelers heeft er een merkelijke vooruitgang in die wetenschap plaats gehad. De strooien bijenkorven, welker gebruik #tot voor weinigen tyd nog algemeen was, worden iederen dag meer ter zijde geschoven om plaats te maken voor houten kassen, die veel grooter zijn van inhoud dan de korven. In die kassen hangen raampjes, waarin de bijen de honigraten vast maken en" die men volgens goeddunken kan uitnemen en bezichtigen. In plaats van de bijen zelf de raten doen te vervaardigen, geeft men hun waswafels, waarin de vorm van de basis der cellen reeds gedrukt staat. De bijen behoeven dus zelf weinig of geen was nog te maken, hetwelk voor den bijenteler eene groote winst oplevertimmers, men neemt al gemeen aan dat ieder pond was, door de bijen vervaardigd, een verlies van 15 pond honig veroorzaakt. Daar al de ramen los staan, kan men in den winter ze opschuiven tegen elkander, minder ruimte in de korven laten, opdat de bijen minder van de koude lijden en dientengevolge minder honig verteren. In den zomer belet men het zwermen zooveel mogelijk, en al de pogingen van den bijen houder strekken om zeer groote bevolkingen te verkrijgen. Ook is het geene zeldzame zaak dat die kassen 40 tot 50 kilo's honig en soms meer opbrengen. In België groeit het getal bijentelers, die dit stelsel volgen, iederen dag meer en meer aan. Zelfs zal binnen weinige dagen te Herenthals, in de provincie Antwerpen, een maandelijksch tijdschrift verschijnen dat uitsluitend over de bijenteelt zal handelen en door den heer De Ridder wordt uitgegeven. Mochten de Hollanders, die in zooveel andere nijverheidstakken op den eersten rang staan, zich ook op de studie der nieuwe stelsels van bijenteelt toeleggen, zij zouden weldra onder vinden dat dit vak evenals de landbouw aan zienlijke winsten kan afwerpen. »Liefde Dat is een verouderd begrip. Een hart Trouwaanhankelijkheid altemaal vooroordeelen. Roode wangen, heldere oogen, vroolijk lachen alles is comedie, alles is logen alles. En zulke meisjes gaat het goed in de wereld. Haar deugd is boven eiken twijfel verheven, de onschuld ligt op haar gelaat, haar hart is kouder dan marmer.! Een zonderlinge speling der natuur, niet waar, juffrouw Walzl Hij sprak met trillende lippen en gilde deze laatste woorden bijna uit. Nelly begreep er niets van en zag beurtelings Raimond aan, die met bevende handen onophoudelijk zijn haar naar achteren streek, en Clara, die verschrikt achteruit deinsde en het hoofd schudde. Er naderden voetstappen vrouw Peter kwam zeggen dat juffrouw Therese Clara liet roepen; er was een pak uit de stad gekomen. Clara reikte haar vriendin de hand, zei haar »vaarwelen keerde zich toen tot Rai mond, die werktuigelijk de hand uitstak zoo stonden zy een oogenblik tegen over elkaar. Zij vergat al het leeljjke dat hy gezegd had, nu zou hij haar een hand geven en zeggen dat hij haar lief had, de armen openen en haar aan zijn bart drukken Die gedachte ging echter als een bliksemstraal voorbij, en het volgende oogenblik was dat zachtere gevoel geheel overwonnen. Zy ging langs zyn half uitgestoken hand, groette hem met een stjjven hoofdknik en verdween achter de seringenstruiken. Raimond bleef nog lang staan luisteren naar De kiezers voor den gemeenteraad te Middelburg herinneren wij aan de verkiezing, die morgen (Dinsdag) plaats heeft. Van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags be staat er gelegenheid tot stemmen. Er is slechts éen candidaat openlijk ge steld, en wel de heer dr A. van der Swalme, die door de vergadering van kiezers, den 6en September gehouden, als zoodanig werd geproclameerd. Naar men ons meldt vertrekken de koningin van Roemenië en de prins en de prinses van Wied Woensdag morgen per extra- trein te 9.45 uit Middelburg zy komen dan te 5 uur te Neuwied aan. De prinses van Arenberg vertrekt morgen (Dinsdag). In den afgeloopen nacht, omstreeks half een, ontdekten de in den Langendelft alhier surveilleerende nachtwakers een begin van brand in het perceel wijk H no 5, bewoond door den winkelier in sigaren enz. R. Zij wekten den bewoner en konden, daarbij geholpen door de buren, waaronder vooral een zich zeer verdienstelijk maakte door het verschaffen en halen van water weldra het brandje, dat nog weinig uitbreiding had ge kregen en zich tot het winkelgordijn en enkele kleine winkelgoedeven bepaalde, blusschen. De brandweer, die zeer spoedig met eene spuit aanrukte, behoefde geen dienst te doen. De schade is gering. De oorzaak is wellicht dat eene vonk uit eene brandende pijp op brandbare stoffen is gevallen. Heden morgen omstreeks 11 uur is de' werkman A. L. v. V., die bezig was uit een aan de Loskade alhier liggend stoomschip hout te lossen, van het dek in het ruim gevallen. Hij heeft zich ernstig aan het hoofd bezeerd en is, na verbonden te zyn, naar zijne woning vervoerd. Naar men ons meldt is door een gemach tigde van het Leger des heils heden middag in den voormaligen Prinsentuin te Vlissingen de noodige grond aangekocht tot het bouwen van een lokaal, voor het houden van de oefe ningen van het leger. Men denkt dat met den bouw spoedig aangevangen zal worden. Het lijk van den onlangs van de mailboot Willem, Prins van Oranje op de Theems over boord geslagen jongeling G. uit Hoofdplaat, is Zaterdag avond te Sheernes aan wal gespoeld en opgevischt. Het muziekgezelschap Prins Hendrik te Heinkenszand, dat sedert een paar jaren geen uitvoeringen meer gaf, zal waarschjjnljjk weder uit zjjne rustige rust ontwaken. Eenige oud leden doen pogingen om den daarvoor noodigen steun bij de ingezetenen te vinden. In eene Zaterdag jl. gehouden raadsver gadering is tot telephoonhouder te 's Heeren- hoek benoemd de heer S. A. Engelbert. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter te 's Heer Arendskerke moeten zich een vijftigtal sollitanten aangemeld hebben. Te Goes had Zondag avond in de Laurens Pieter v. d. Spiegelstraat tusschen een zestal personen een twist plaats, waarbjj een hunner een mes trok en een jongen van zeventien jaar zoo ernstig verwondde dat deze door het vele bloedverlies bewusteloos werd. Reeds meermalen heeft het gerucht ge- loopen, dat het Heilsleger ook te Yerseke zijn intrede zou doen. Thans is het geen gerucht meer, maar zal het werkeljjkheid worden. Er is nl. bekend gemaakt dat 2 officieren a. s. Woensdag en Donderdagavond in het kerkge bouw der Vrije Evang. Gem. eene godsdienst oefening zullen komen houden. Benoemd met ingang van 1 October a. s. tot postbode te Wissekerke J. H. Enters te Ellewoutsdjjk, op eene bezoldiging van 250 's jaars. De verhooging en versterking van den inlaagdijk aan den Vlietepolder, welk werk noodzakelijk is geworden na de oeverafschui- ving van 11 dezer, is Zaterdag jl. opgedragen aan den heer Verbist van Hontenisse voor de som van 44.813. Genoemde heer was ook aannemer van de het kraken harer voetstappen op het grint. Toen Nelly hem een uur geleden terug gezien had, was liet haar opgevallen dat hij er zoo goed uitzag, maar thans vond zy zjjn gelaat weer even bleek, somber, ziekelijk en mat, als vroeger. »Wat hebt gij gedaan, doctor!" zei zij op verwjjtenden toon en toen hy niet antwoordde werd zij bang, vatte hem bjj den arm om hem uit zijn gepeins wakker te schudden, en ver volgde >Kom, laten wij naar mjjn woning terugkeeren." Hij knikte en liep langzaam naast haar voort, ging voor het schoolgebouw op de bank zitten en was niet meer aan het praten te krijgen. Florian Walzl deed ook zyn best, maar bracht het niet verder dan »hm, hm, en ja, ja!" en keek den doctor heel mêe- warig aan, ofschoon hjj volstiekt niet wist wat de reden zjjner neerslachtigheid was. Hjj was het meest benieuwd of hjj zou blijven eten en berekende al bij zich zelf of er dan wel genoeg zou zyn. Raimond beantwoordde ech ter die onuitgesproken vraag door plotseling op te staan, en eerst Nelly en toen Florian de hand te reiken. -De eerste trachtte hem te weerhouden maar hjj schudde wee moedig het hoofd. Of hjj dan beloofde spoedig terug te komen dat deed hjj op verstrooiden toon, nam den hoed af en ging zyn rjjtuig opzoeken, dat hjj vooraan in het dorp had laten staan. Wortelt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2