N°. 211. 132e Jaargang. 1889. Yrijdag 6 September. Deze courant verschijnt dagelijks# met uitzondering van Zon- en Feestdagen] Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.-=J Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager] Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte] Kermis- en andere Feest-dagen. Middelburg 5 September. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. hmlbmsfii courant. Thermometer. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdaoh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentiën Middelburg 5 Sept. vm. 8 n. 67 gr. Nxeuwenettuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en adyertentiën aangenomen, en nemen ook bet algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur m. 12 u 74 gr. av. 4 u. 70 gr. F j bureau van Nijgh Van Ditmak te Botterdam; de Gebe. Belinfante, te 's Gravenhage, en bet Algemeen advertentiebureau van A. de la Mae Azn, te Amsterdam, i aan bet bureau bezorgd zjjn, willen Verwacht verand. wind. annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parys en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. zy des avonds nog worden opgenomen De redactie van de Standaardanders nog al gevat, schijnt sommige onbelangrijke pole- miekjes aan een minder scherpzinnig redac teur over te laten. Dit bleek ons tenminste uit eenige opmerkingen aan ons adres in het nommer van dat blad van Woensdag, •waarbij die redacteur het bekende stokpaardje der redactie tegen de kermis berijdt. Drie feiten worden aangehaald om het verfoeilijke van de kermis opnieuw aan het licht te brengen. Erg gelukkig is echter die redacteur daarmee niet; men oordeele. Het eerste betreft een gebeurtenis te Zevenbergen, waar men zich tegen de politie verzette en ruiten in de kazerne der mare- chaussée inwierp. Aanleiding tot het verzet was het arres teeren van een beschonken militair, die zich straatschenderij veroorloofde. Een talrijke hoop trachtte die inhechtenisneming te be letten. Nu bewijst dit feit hoegenaamd niets tegen de kermis; want het zich verzetten tegen de politie behoort in de meeste gemeenten tot de eigenaardige, zeer afkeurenswaardige gewoonten van het volk, waaraan het zich bijna bij elke gelegenheid, kermis of geen kermis, schuldig maakt. Zelfs in Amsterdam, waar die jaarlijksche gast is afgeschaft, heeft zulk een verzet meermalen plaats. De twee overige feiten zijn al even weinig afdoend. Een vrouw te Grave kwam eenigs- zins opgewonden van de kermis thuis, beklom een ladder, die naar den zolder voerde, viel daaraf en overleed; terwijl te Heel vier kermisgasten des nachts gebruik maakten van een roeibootje, dat in de nabijheid van het kasteel Oosden, bij Roermond, lag, om naar Linne te roeien. Het bootje moet waarschijnlijk omgeslagen zijn, met het noodlottig gevolg dat drie personen verdron ken, onder wie de vader van een driejarig jongetje, dat bij de mannen was, tot bij Linne op het water dreef en gered werd. Ieder onbevooroordeelde, die deze gebeur tenissen leest, zal met ons verbaasd staan over hem, die ze exploiteert als bewijzen tegen de kermis. Eerstens toch zou men moeten aantoonen wat onmogelijk te bewijzen is dat dergelijke gebeurtenissen nooit plaats hebben in dagen, waarin geen kermis wordt gehouden, en bij personen die van eene andere gelegenheid of b.v. uit een kerk terugkomen. De geschiedenis leert juist het tegendeeldergelijk droeve voor vallen komen wel degelijk meermalen voor in gewone tijden. Ten tweede zou men moeten weten waaraan het omslaan van het bootje, altijd wanneer dit plaats heeft gehad, wat nu nog slechts waarschijn- 1 ij k wordt genoemd is toe te schrijven geweest. Verder herinnert de redacteur van het anti-revolutionnaire blad aan eene missive van den commissaris des konings in Gelder land, waarin deze den burgemeesters verzocht baldadigheden op de kermissen zooveel mogelijk te keer te gaan. Zulk een aanschrijving pleit zeker niet voor die burgemeesters, wier plicht het is tegen dergelijke tooneelen voortdurend te wakenen die dus daarin tekort schijnen te komen. En dat is juist jammer, want door hun positie kunnen vooral in kleine gemeenten die burgemeesters veel doen om de kermissen in eene goede richting te sturen. Gelukkig kennen wij ook in Gel derland zulke burgemeestersde aanschrijving zal dan ook slechts bestemd zijn voor hen, die den takt missen om in deze een goeden invloed uit te oefenen. En nu als slot van het betoog schrijft de Standaard.- „Niet wij brengen de kermis in miscrediet hoewel we daarin geen been zouden vinden; dat behoeven wij niet, de echte kermis gasten zorgen daar zelf voldoende voor. „En wat de ellendige opmerking betreft, dat er op een tweeden Pinksterdag ook wel eens ongeregeldheden voorkomen, de Middelb. die toch' ook „vroom" is niet waar? weet dat die ongeregeldheden niet bedreven worden door hen, die het Pinksterfeest vieren maar juist door hen die niets met het Pink sterfeest te maken willen hebben". Juist door deze zinsneden toont hij, die ze schreef, hoe hij volstrekt niets begrepen heeft van onze bedoeling. Wij zijn evenmin als hij blind voor de minder fraaie tooneelen, die op kermissen plaats hebben, en wij verbloemen ze niet; maar wij herhalen nog eens: deze pleiten niet tegen de instelling op zichzelve maar wel tegen de menschen, die er zich aan schuldig maken, die geen genot kennen zonder buitensporigheid. En dat zijn naar ons inzien de echte kermisgasten nieteven min als personen, die op een bruiloft het hoogste genot alleen zoeken in veel eten en drinken, de ware bruiloftsgasten zijn. De kermis is van zijn oorsprong af niet onzedelijk geweest; zij moge ontaard zijn, en verbetering behoeven, wij houden vol dat er nog zijn die voor zich en vooral voor hunne kinderen daar een gepast genot vinden, omdat hun de middelen ontbreken om elders eene gewenschte uitspanning te zoeken. En juist zij zijn, volgens ons, de ware kermisgasten. De bewering van den Standaard-redac teur is dus onredelijk, want zij gaat uit van een verkeerd standpunt. Even onredelijk zouden wij handelen wan neer wij de huichelaars, de schijnheiligen, in éen woord allen die het christendom of een kerk aanhangen uit eigen belang of deze oneer aandoen, de ware christenen, de ware geloovigen noemden. De bewering van het hoofdorgaan der anti-revolutionnaire partij dat op Tweeden Pinksterdag alleen ongeregeldheden wor den gepleegd door hen, die niets met het Pinksterfeest te maken willen hebben, gaat verder in geen geval op, want. zij strijdt tegen de werkelijkheid. Er zijn er onder die levenmakers, vooral op het platteland, genoeg die den eersten en zelfs den tweeden dag herhaaldelijk naar de kerk gaan om daarna zich te bedrinken of andere onge rechtigheden uit te halen. De schrijver van die bewering bewege zich eens wat meer onder die z. g. vrome schare en hij zal haar beter leeren kennen dan nu het geval schijnt te zijn. Maar ook dat bewijst niets tegen die feestdagen, want de waarachtige, goede ver eerders daarvan moet men onder hen niet zoekenzij zijn de onechte kinderen die de familie schande aandoen. De ware zijn zij die in rustige rust of in eene gepaste ont spanning in die dagen nieuwe krachten put ten voor de zorgen en den strijd des levens. Onze opmerking in deze was van geheel andere strekking; en verdient allerminst de qualificatie die de schrijver daaraan geeft. Wij noemden die christelijke feestdagen ge lijk met onze kermissen en onze nationale feestgetijen, om er aan te herinneren dat men de beste zaken kan bederven door buitensporigheden, dat op alle dagen uit spattingen plaats hebbenen dat het daar om niet aangaat om slechts op enkele daar van af te geven en voor de ongerechtigheden, die de andere aankleven, de oogen te sluiten. Waar men de gelegenheid geeft dat menschen bij elkaar komen om zich te ont spannen, zal men ontwaren dat er zijn die geen gepast gebruik daarvan maken. De hartstochten spelen den menschen voortdu rend parten; en niet op de dagen, waarop deze plaats vinden, ligt de schuld maar op de menschen zeiven. Tracht hen beter te makenmeer smaak te doen krijgen voor edeler genot; hun lusten te bedwingen, en zij zullen ook op andere wijze genot zoeken. Daartoe kan de opvoeding, de ontwikke ling meewerken. Er valt tegenwoordig eene strooming waar te nemen om in plaats van kermissen nati onale feestdagen op touw te zetten. Dit bewijst dat men erkent hoe noodig ontspan ning voor het volk is. Maar wie meent dat die dagen vrij blijven of zullen blijven van ongerechtigheden, hij vergist zich. Men zal dezelfde onhebbelijkheden weer terug vinden, die oorzaak waren dat men de ker missen afvielongerechtigheden die men nu nog vaak verbloemt, omdat die dagen nog in hun opkomst zijn, en men hun daar om liever nog geen afbreuk doet. En ten opzichte van hetgeen op die ker missen gebeurt, maakt men zich ook vaak aan overdrijving schuldig. Wij toch kunnen eonstateeren dat op de jongste kermis te Middelburg de politie slechts een enkele maal last ondervond, nog niet eens van ernstigen aard, en dat de toen voorgekomen ongerechtigheden niet meer in aantal waren dan in gewone dagen. En uit Goes meldde men ons dezer dagen dat ook daar gedu rende de nu pas geëindigde kermis geen noemenswaardige ongeregeldheden plaats hadden. Al neemt men alle feestdagen weg, al sluit men de menschen op binnen klooster muren, er zullen altijd dingen voorvallen die niet goed zyn. Maar men geve niet enkel het volk daar van schuld. In alle standen gebeuren uitspattingen of onbehoorlijkheden; doch bij de eene ook al een gevolg van meerdere beschaving geschieden zij in verfijnder vormterwijl sommigen slim genoeg zijn ze in het geheim te plegen. Maar als het volk, dat slechts op straat genot kan zoeken omdat het in menige woning niet gezellig, niet aangenaam is ook wel eens een gevolg van onze tekort komingen in de oplossing der sociale kwes tie zich even misdraagt, dan wordt daarover dadelijk wraak geroepen, en vaak het hardst door hen, die zeiven niet altijd het fijnst zijn in hun genietingen en die het volk niet kennen. Bovendien zijn er velen die, door de mid delen waarover zij beschikken kunnen daar toe in staat gesteld, op reis gaan, volop genieten en dan meenen dat zij gerechtigd zijn een afkeurend vonnis uit te spreken over de kermissen en dergelijke vermaken die ze ontvlieden. Wij ontkennen echter niet dat er ook op dat gebied nog zeer veel te doen is tot ver betering maar dat kan niet gebeuren wan neer men zich met een hooghartig air afwendt van 'svolks vermaken; afschaft in plaats van verbetert, en louter de fouten zoekt die daaraan kleven, zonder het goede ervan te erkennen. Het is hierbij als met zoo menige zaak heeft men er sympathie voor dan is men geneigd om alle schaduwzijden licht te achten ontbreekt die belangstelling, dan vindt men redenen te over om dergelijke instellingen af te vallen en in miscrediet te brengen. De kermissen zullen, waar zij niet meer bestaan kunnen, van zelf wel ophouden. Maar het is meermalen gebeurd dat, waar zij het eene jaar als 't ware hun einde nabij schenen, zij een volgend als met nieuw leven waren bezield. Zoolang men niets beters er voor in de plaats geven kanzoolang men niet wil of niet kan meewerken om haar te veranderen, late men ze in kleine plaatsen leven, zooals de omstandigheden het toelaten. Daar waar men niet, zooals in groote steden, openbare uitvoeringen of goedkoope ontspanningen voor het volk heeft, hebben zij haar nut. En de tijd zal wel over haar vonnissen. Hebben zij geen reden van bestaan meer worden zij, zooals nu reeds gebeurt, ver drongen door andere amusementen, o. a. tochtjes met goedkoope treinen en kleine uit stapjes, dan zullen zij van zelf wel verdwijnen. Maar men gebruike tegenover haar, even min als tegenover andere zaken, oneerlijke wapenen ter bestrijding. Men stapele niet op haar hoofd de fouten, welke niet door haar worden begaan, maar wel door hen, die zich van haar bedienen om genot te smaken. Want dat is onredelijk; en daartegen te pro testeeren was het hoofddoel van ons entre filet, dat de Standaard aanleiding gaf tot zyn vrij nuchtere en ongemotiveerde opmerking. Het blad bekommert zich over onze vroomheid. Och, laat het dit niet doen. De belangstelling komt toch niet uit zui vere bron voort. Het zal dit blad al zeer weinig aan het hart gaan of wij vroom zijn of niet. Wij vermoeden dan ook dat zijn redactie met hare opmerking slechts, zooals gebruikelijk, een hatelijkheid bedoelde. Wij willen echter wel opmerken dat, wat wij wezen mogen, wij in geen geval vroom zijn in het genre van de Standaard. Daar van hopen wij ons zei ven steeds vrij te houden. En wij weten als reden daarvoor niet beters op te geven dan hetgeen de onvergetelijke leekendichter De Genestet eens sehreef: Ik kan het met üw vroomheid Niet vinden op den duur Zij kijkt me veel te deftig Zjj kijkt me veel te zuur 1 Gij, die in alle dingen Slechts zonde vindt en schuld Van leelijke gedachten Is vast uw ziel vervuld. Tea slotte nog een enkel woord, ons zeiven betreffende, By koD. besluit is J. J. F. Weymar, ont vanger van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, op pensioen ge steld ten bedrage van 1144 'sjaars. Verder is aan J. L.'van IJsselsteyn, eervol ontslagen rijkshavenmeester te Terneuzen, een pensioen verleend ten bedrage van f 1094 ,s jaars. Generaal J. Greciano, tot het gevolg be- hoorende van H. M. de koningin van Roemenië te Domburg, kwam gisteren in de residentie aan, waar hij intrek heeft genomen in het Hotel Paulez. Over de meervermelde overneming der Neder- landsche Rhynspoorwegmaatsehappy wordt aan de Zw. Crt. het volgende geschreven »Het verdrag, dat niet gemakkelyk tusschen de verschillende elkander kruisende belangen was te treffen, maar dat thans zyn beslag moet hebben gekregen, komt in hoofdzaak op 't vol gende neer. De Exploitatie maatschappij verwerft in de eerste plaats de zoo vurig verlangde verbinding met Amsterdam, in de tweede plaats de groote dwarslyn, die, het geheele land doorsnijdende, de groote Hollandsche steden met den oostelijken buurman vereenigt, in de derde plaats de vrye hand, om zooveel mogelijk alle vervoeren te lokken, zonder aan een op de spits gedreven concurrentie 't hoofd te moeten bieden. Echter wordt dit niet verworven zonder belangrijke opoffering, daar oon de Hollandsche maat schappij gewichtige voordeelen plukt. Behalve de Friesche lyn Leeuwarden-Sneek-Stavoren, welke het Hollandsch-F riesch verkeer voor een goed deel beheerscht, zou ook de lyn Elst- Gorinchem-Dordrecht in handen der Holland sche maatschappij komen, zoodat de halfslach tige toestand van de ljjn Amsterdam-Kesteren- Njjmegen in het voordeel van de Holl. spoor wordt beslecht, maar tevens zou libre parcours voor de treinen van laatstgenoemde over het baanvak Rotterdam-Roosendaal-Esschen bedon gen zyn, waardoor via Botterdam-Dordt een nieuwe dubbele communicatie, zoowel voor de richting België als de richting Zuid-Duitsehland, aan de Hollandsche maatschappij zou verzekerd zijn. Nog vele andere bepalingen zyn mede in 't spel, maar de voornaamste wijzigingen zullen wel in 't vorenstaande gelegen zyn en men begrypt, dat het geheele publiek, maar vooral de handel, hierdoor voor geheel nieuwe combinatiën gesteld wordt. Of inderdaad het publiek belang door de voorgaande regeling wordt gebaat, waag ik natuurlijk niet te be slissen. Dat het bewyst, dat de minister Havelaar niet voor ingrijpende maatregelen terugdeinst, is intusschen moeilijk te ontkennen. hy zelf door opdracht van zyn belangen aan een rechtsgeleerd raadsman daarin niet voor ziet Bevestigend beantwoord met algemeene stemmen. Zoo ja 2. Moet deze voorziening gelden in alle gevallen Heen. Of wel in sommige gevallen, b. v.a. ter zake van bepaald in de wet aan te wyzen misdrijven 140 D. wetb.) Neen b. Indien een instructie in de zaak is gelast? Neenc. Indien de beklaagde zich in verze kerde bewaring bevindt (artt. 121, 132, 236, 300 strafvord.) Neen. 3. Moet de voorziening in de gevallen, waarin de wet haar voorschryft, afhankelijk zyn vana. het verzoek van den beklaagde Neen-, b. zyn onvermogen om zelf de kosten van den bjjstand te dragen Neen, met 24 tegen 23 stemmen. 4. Moet de rechtskundige bjjstand in da gevallen, waarin de wet dezen voorschryft en de beklaagde zelf daarin niet voorziet, uitsluitend worden opgedragen aan de balie? Ja met algemeene stemmen. Zoo ja, met aanspraak op honorarium, uit te betalen door den staat en op te nemen onder de proceskosten 150 D. Wetb.) Ja. 5. Moet de opdracht geschiedena van wege de balie Ja. Daardoor vervalt door of vanwege den voorzitter van het college, waarbjj de zaak in eersten aanleg of in hooger beroept dient De Times wjjdt een waardeerend artikel aan Nederland en zjjn vorstenhuis, ter gelegenheid van de feestviering van 31 Aug. 11. Het City blad doet uitkomen, hoe nauw Nederland en het Huis van Oranje steeds verbonden waren, niet alleen door den band van gelyke lotswis selingen, maar ook door de aangeboren neiging der Nederlanders voor den monarchalen re- geeringsvorm. Dat gevoel van onderlinge afhankelijkheid tusschen Nederland en Oranje, zegt de Times is gebleven. De koningen uit het huis van Oranje vervulden hunne constitutioneel'e plich ten én ook de jeugdige prinses zal haren va der daarin volgen, indien zy den troon be- stjjgt. Wat het volksbestaan van een land als Nederland verzekert, is van belang voor Eu ropa. Het bezit al de onontbeerlijke elemen ten om als volk te bestaan en het heeft ze op eigenaardige wjjze weten te gebruiken. Prinses Wilhelmina heeft het onzekere van eenige eenigszins duistere toekomst weggeno men. Stellig zal zy bljjven wat zy thans is vereerd en aangebeden door haar volk. In de dezer dagen gehouden vergadering der Nederlandsche Juristen- Vereeniging heeft de vol gende stemming over de vraagstukken plaats gehad: 1. Moet de wet bepalingen inhouden, uit kracht waarvan in het contradictoir geding wegens misdrijf voorzien wordt in den rechts kundigen bjjstand van den beklaagde, indien Verleden jaar werd door een onbekende een premie van fr. 10.000 uitgeloofd voor het beste werk over gewetensvrijheid. By de Franscha jury, bestaande uit A. Franck, Jules Simon, Paul Janet enz., waren onlangs 328 antwoorden ingekomen. De prjja van fr. 10.000 is verdeeld tusschen antwoord n°. 92, getiteldhoudt de oorzaak op, dan ook de uitwerking, waarvan schryver was de hoogleeraar in de wijsbegeerte te Valenciennes, B. Bourdon, en antwoord n'. 139 van D. Brévot, onderwijzer te Colombé-le- See, getiteldde vrije kerk in den vrijen staat Beide heeren ontvingen voor hun arbeid fr. 5000. Verder werden nog voor drie andere antwoor den belooningen toegekend, een van fr. 2000 en twee elk van fr. 1000. Den avond na de opening vanhetOrien- talisten-congres gaf koning Oscar op zijn kasteel Drottningholm een schitterend feest, waarbjj hjj een dronk wijdde aan het congres als de vereeniging van het oosten en het westen. In zjjn toespraak by de opening betuigde de koning zjjn genoegen, wyl het congres Stock holm tot zyn vergaderplaats had gekozen. Het deftige heir van Oriëntalisten, dat hjj voor zich zag, vervulde hem met trots en met vreugde. De uit de meeste landen en streken gekomen leden vergaderen thans in het land der Sagas en der Vikings. Hjj heette allen welkom en verzocht hun van de Noorsche gastvrijheid even harteljjk gebruik te maken als zjj hun aangeboden werd. De seoretaris-generaal van het congres, graaf Landberg, gaf Dinsdag in het Grand Hotel een schitterend feest, dat door den ko ning, den kroonprins, de ministers, de leden van het corps diplomatique en andere autori teiten werd bjjgewoond. Ten gevolge van het tweede toelatings examen aan de rijks hoogere burgerschool alhier zyn toegelaten tot de le klasse A. Jf

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1