LAATSTE BERICHTEN. ONTGINNERS. Moopiop enYeniaclitiiip in ZeelaM BUITENLAND. Verspreide Berichten. "•F EUILLETON. x. STATEN-GENERAAL. Algemeen Overzicht. De passage in Den Haag zal voortaan op Zon- en feestdagen weder toegankelijk zijn voor militairen beneden den rang van officier, evenals vroeger. De plaatselijke commandant heeft de korpscommandanten in de residentie nitgenoodigd, hunne onderhoorigen te willen aanmanen zich in de Passage behoorlijk te gedragen en geene ongeregeldheden te plegen, doch integendeel behulpzaam te zijn die te voorkomen. TeUlrum is een jongen, die in de vlasfabriek aan het stoeien was, door eeil rad gegrepen en eenige malen mee rondgesleurd. In deernis- waardigen toestand tehuis gebracht is hij kort daarop overleden. De gemeente Leiden heeft van een onlangs overleden inwoner voor haar museum een won derlijk legaat ontvangen, nl. een spiegel, door den erflater zeiven vervaardigd, en twee inge legde tafeltjes, ook door hem vervaardigd, vrij van successierecht, doch onder bepaling dat het vruchtgebruik daarvan zal worden genoten wat den spiegel betreft, eerst door zijne echt- genoote levenslang, en daarna door een zijner dochters, mede levenslang, en wat de twee tafeltjes aangaat, eerst door zjjn echtgenoote levenslang en daarna door een andere zijner dochters, mede levenslang, welke vruchtgebrui ken zijn vermaakt met vrijstelling van de ver plichting om zekerheid te stellen. Te 's Gravenhage zullen morgen bij goed weer twee Amerikaansche gezusters Lawrence met een ballon opstijgen en met een parachute dalen. Zjj doen dezen toer voor het eerst in Europa. Te Emmer-Compascuum wilde een jon getje twee kooien naar huis brengen, die hij van een schipper gekregen had Daar hij nog klein was, moest hij twee malen loopen. Bij den tweeden keer lag de draaibrug, waar hij over moest, niet goed aan en liep 't knaapje te water. Iemand, die daar voorbij ging, zag het kind drijven, deed niet de minste poging tot redding, maar stapte doodbedaard een paar honderd meters verder, en vertelde daar aan eenige turfschippers, dat hij een kindje had zien drijven, dat nu wel verdronken zou zijn. Hoewel men terstond hulp verleende, werd het knaapje levenloos opgevischt. Is zulk een persoon niet strafbaar (D. v. Z.-H.) Als curiositeit in de sportwereld wordt gemeld dat de kleermaker Evers te Leende, die een kunstbeen heeft, een reisje per tweewieler heeft gemaakt van daar naar Roermond en terug. Door den minister Matthews is thans een beslissing in zake mrs Maybrick genomen. Gelijk te voren gezegd is heeft hij de koningin voorgesteld de doodstraf te veranderen in levenslangen dwangarbeid, op grond dat wel bewezen is, aat er Dij naar opzet bestond om haar man met arsenicum te dooden, doch niet bewezen is, dat die arsenicum den dood ten gevolge had. Vierduizend schuitenvoerders of lichter- mannen te Londen hebben zich gevoegd bij de werkstakers der dokken. Duizenden schepen kunnen dientengevolge niet vertrekken. De orde wordt niet gestoord, maar sterke detachementen der bereden politie patrouilleeren in den omtrek der dokken. Bij de werkstakers der dokwerkers hebben zich ook andere bedrijven aangesloten, o. a. duizenden arbeiders aan de spoorwegen, terwjjl vele andere dreigen eveneens den arbeid te staken. Parijs behoort niet langer aan deParij- zenaars. Dezen verdwijnen geheel onder de vreemdelingen. Op de Boulevards, in de restau rants en koffiehuizen is het over en overvol, terwijl ook het tentoonstellingsterrein van be zoekers wemelt. Dagelijks bedraagt het getal ruim 100.000 en Zondags stijgt het gewoonlijk tot ongeveer een kwart millioen. De redacteur van een Duitsch blad, die, naar gemeld werd, te Stratford-on-Avon zijn vrouw en kinderen vermoordde en daarna zich zelf doodschoot, Lachmann van Gamsenfels, heeft niet zijn eigen vrouw gedood. Deze is te Stratford-on-Avon aangekomen, herkende het ljjk van den man, doch wist niet te zeggen, Vit het Deensch van Kristofer Kristofersen. Het „r e c ïi t." «Werd er beproefd om de schapen te ver jagen, en welke middelen werden daartoe aan gewend, en op welke wijze vroeg de klerk, als begon hij den juridischen knoop van de zaak te bespeuren. Björn keek wezenloos voor zich, maar van lieverlede bepaalde hij zich bij het eerste ge deelte van de vraag en riep uit Ver jagen hoe kan een eenzame, zieke lijke vrouw een kudde schapen verjagen, mijn heer Een kudde, die met behoorlijke hulp haast niet te regeeren is. Ik was op de hofstede voor mijn verplichten arbeid en Ingrid was alleen thuis aan het werk, zooals gewoonlijk." De klerk moest weten of de schapen veel schade aangericht hadden op de weilanden. «Ach ja het was gemakkelijk om er nadat zij weg waren met de zeis over heen te gaan. Ik begon bijna te huilen toen ik thuis kwam en zag welke soort maaiers mjjn pachtheer mij gezonden had. Klagen Ja, hoe ver kwam ik daar wie de vermoorde vrouw was. Het was haar onbekend, dat haar man in verboden betrekking met die ongelukkige leefde. Een gedeelte van Moravië is Dinsdag ge teisterd door een hagelstorm, die wel niet langer dan 17 minuten duurde, maar in dien korten tijd eene schade aanrichtte, op meer dan één millioen gulden geschat, en aan drie mannen, twee vrouwenen drie kinderen het leven kostte. Men vond hen na den storm dood op het veld. Er wordt verzekerd, dat de kleinste hagelstee- nen zoo groot waren als een hoenderei en de grootste bijna KG. wogen. Dat de eerste trein van een nieuwe spoor- weglijn ontspoort is zeker al hoogst ongelukkig. Dit gebeurde Donderdag op de Louisville- Nashville lijn, die dien dag geopend werd. De eerste trein ontspoorde, waarbij drie reizi gers gedood en 49 gewond werden. In Zuid-Amerika heeft de zelfmoord van een dagbladredacteur een zekeren indruk ge maakt, niet zoozeer om den 'zelfmoord zelf, als wel om de reden, die den zelfmoordenaar er toe leidde een einde aan zijn leven te maken De zelfmoordenaar was, aldus luiden de be richten, hoofdredacteur van een der in Zuid- Amerika verschonende groote Spaansche dag bladen. Jaren lang had hij getracht de gunst van bet publiek voor zijn blad te verwerven, doch toen hem zulks niet gelukte, maakte hij door een pistoolschot een einde aan zijn leven. De reden van zijne daad bracht hij, alvorens die te begaan, op papier, om tot nut en afschrik te dienen van allen, die zich op het glibberig en ondankbaar pad der journalistiek mochten willen wagen. «Er is", aldus zegt de redacteur in zijn laatste artikel, dat hij schreef, «niets moeilijker dan aan het hoofd te staan van een blad. Een ieder meent het recht te heb ben zich met zijn zaken te bemoeien en te vorderen dat hij de hunne voorstaat. Be vat het blad veel politieke artikelen, dan schreeuwt het publiek, dat het nog dol zal worden van die politiekbevat het weinig politiek, dan roept men, dat het blad vervelend is. Brengt een redacteur vele kleine pikante berichten onder de oogen zijner lezers, dan zegt men, dat zijn orgaan op den slechten weg is geeft hij deze berichten niet, dan wordt hem verweten, dat hij het publiek de waarheid ver bloemt. Geeft het blad vele amusante en vroo- lijke verhaaltjes, dan beweert men, dat het een humoristisch orgaan is, en dat men den inhoud niet als ernst moet opvatten, en wordt deze rubriek nieuws verwaarloosd, dan noemt men den redacteur een scheinheilige en verwaand mensch. Geeft het blad vele oorspronkelijke hoofd artikelen, dan wordt gezegd, dat de redacteur beter deed dergelijke artikelen uit andere organen over te nemeD, en neemt hij ze over, dan zegt mendat hij alleen met de schaar weet om te gaan, Grijpt hij personen en vereenigingen aan, dan heet zijn blad grof en indiscreet, en doet hij het niet, dan zegt men, dat de redactie omgekocht is Dm te zwijgen. Treedt hij voor de rechten der vrouwen op, dan jaagt hp de mannen tegen zich in het harnas, en is hij tegen emancipatie dan verliest hij zijne lezeressen. Meent hij naar zijne innige overtuiging het een of ander te moeten prijzen, dan heet hij niet zelfstandig, durft hij iets afkeuren, dan noemt men hem een Nurks. Prijst hij de regeering, dan wordt gezegd, dat hij omgekocht is en jacht maakt op ridderordenhoudt hij het met de liberalen, dan is hij een demagoog en een gevaarlijk mensch, en is hij conservatief, dan is hij een nog gevaarlij ker mensch. Gaat hjj ter kerk, dan is hij een huichelaar, en doet hij zulks niet, dan is hij atheïst, die door zijn blad gift brengt in den boezem van godvruchtige gezinnen. Zit hij geregeld aan zijne schrijftafel, dan is hij een boekenwurm, die niet uit eigen oogen ziet, wat er in de wereld gebeurt, en is hij op straat, dan zegt men, dat hij de dingen maar opper vlakkig bekijkt. Betaalt hij geregeld wat hij en de courant schuldig zijn, dan heet het, dat hij schatrijk is en door zijn courant zijne col lega's uitzuigt, en betaalt hij niet, dan noemt men hem een zwendelaar, die zijn vak niet verstaat. Om aan al dien last te ontkomen, zegt de schrijver, »schiet ik mij dood." Of dit alles nu een reden was, om zich dood te schieten, gelooven wij niet, maar dat de man waarheid schreef, is zeker. mede En zoo bleef ik den heelen herfst loor schapen hoeden. Dat was licht werk. Neen dat houden wij niet uit. Ingrid en ik, want het is toch erg dat wij onze akkers niet in vrede kunnen bebouwen, maar het ergste is dat de lust tot werken ons vergaan is, voor alles. Wij hebben nu gezwoegd en gesjouwd op de hoeve van onze jeugd af en hadden toen niet veel begrip van hetgeen er aan vast was om woeste gronden te gaan ontginnen en be werken. Gij kunt dus nagaan dat het hard is om er op die manier van daan gedreven te worden, mijnheer. En als gij ons helpen kunt, zult gij het zeken doen. Ja, ik begrijp wel dat gij moet oordeelen volgens wet en recht, maar als het niet volgens wet en recht is óm armen lieden hun brood te ontnemen, dan Wat ik u verteld heb is de waarheid, op mijn eerewoord, en nu móet gij oordeelen, zooals uw geweten - u ingeeft", besloot hij met een blik vol vertrouwen op het gelaat van den, volgens zijn meening alwetenden beoordeelaar, terwijl hij opstond en met de handen op de tafel voor hem ging staan. «Maar beste vriend", begon de klerk ver legen over dat groote vertrouwen, »ik heb niets met uw zaak te maken, het is nog geen zaak. Neen, neen, neen, gij moet den gewonen loop van het recht volgen". Björn ontstelde. Hij stond met open mond, glazige, strakke oogen, die van lieverlede voch tig werden en bevende handen. Had hij hier nu niet een uur lang gezeten om te verklaren TU'KEUE HAMEI*. In het wetsontwerp tot regeling van het mili tair onderwijs hij de landmacht, voor zoo ver daarbij de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken, wordt uiteengezet hoe volgens den bestaanden toestand de opleiding tot officier geschiedt. Verbolgens hoe uiteenloopend de beginselen zijn geweest volgens welke tot nu toe de officiersopleiding is geregeld hoezeer daarbij eenheid van stelsel wordt gemist. Verder wordt gewezen op de bezwaren, welke de noodzakelijkheid doen ge voelen van in de bestaande toestanden aan de Kon. Mil. academie verandering te brengen Mocht het thans ingediende ontwerp tot wet worden verheven dan wordt in geenen deele op eene toekomstige regeling van ons krijgs wezen, in welken zin deze ook moge tot stand komen, vooruitgeloopen. Het streven is daarheen gericht »van niet alles omver te willen halen, maar van het goede, hetwelk het bestaande in ruime mate oplevert, zooveel doenlijk partij te trekken". Met de navolgende beginselen, welke in het wetsontwerp, betreffende de regeling van het militair onderwijs, waren nedergelegd, heeft de regeering zich vereenigd, t. w. a behalve bij den hoofdcursus waarbij zulks niet mogelijk is de voorbereidende studiën geheel los te maken van de wafcstudiën en ze niet meer te zamen aan éene inrichting te doen plaats hebben b in verband daarmede de K. M. A. te hervormen tot een zuivere militaire vakschool met driejarigen cursus, voor alle wapens van de legers van het rijk en zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen en in deze inrichting de thans bestaande eerste afdeeling der krijgsschool, zoomede den artillerie-cursus en de militaire school te doen opgaan c tot de aldus gereorganiseerde K. M A. toe te laten I. Jongelieden, die door het bijwonen van een tweejarigen cursus aan een cadettenschool heb ben aangevuld hetgeen hun aan algemeene ont wikkeling en voorbereidende kennis, voor het volgen der vakstudie aan genoemde inrichting ontbrak II. jongelieden, die deze algemeene ontwik keling en voorbereidende kennis buiten ge noemde school hebben opgedaan d de leerlingen der K. M. A., in het belang hunner practische vorming met den troep in aanraking te brengen: e op den bestaanden voet de gelegenheid te blijven geven, om uit de gelederen zelf officier te worden officieren, insgelijks op den tegenwoordi gen voet, in staat te stellen hunne studiën aan eene hoogere inrichting van militair onderwijs voort te zetten. Bovendien acht zij het noodig, de voortge zette studiën der officieren nog door andere maatregelen te kunnen bevorderen. Cadettenschool en kon. mil. academie. Met de oprichting, al dadelijk van minstens één ca dettenschool, wordt in de eerste plaats beoogd de zekerheid te verkrijgen, dat steeds een vol doende toevoer van geschikte cadetten voor toelating op de K. M. A. aanwezig zal zijn. Wat nu de eischen tot toelating tot eene cadettenschool en tot de K. M. A. betreft, het voornemen bestaat de programma's voor de daarvoor te houden examens in dier voege te omschrijven, dat jongelieden, die respectievelijk den drie- of vijf-jarigen cursus eener hoogere burgerschool hebben gevolgd, met voldoende kans van slagen aan die examens zullen kun nen deelnemen. Met betrekking tot de wijze van toelating tot de K. M. A., zijn de ministers van meening, dat, ook voor deze inrichting, steeds door alle adspiranten een toelatings-examen van gelijken omvang moet worden afgelegd. De leeftijd, waarop de jongelieden, die niet van eene cadettenschool afkomstig zijn, op de academie kunnen worden geplaatst, is gesteld op 17 tot 20 jaren. De ruimere tijd, die volgens het stelsel van het wetsontwerp aan de beroepsvorming van de toekomstige officieren, vooral voor de infan terie en de cavalerie, zal kunnen worden be steed, zal in de eerste plaats worden aange wend tot eene betere practische voorbereiding. Terwijl het leerplan in de toekomst voor alle wapens over drie studiejaren zal worden en te klagen en gemeend dat hij voor het recht zat Hij geloofde dat hem nu niet anders overbleef dan de uitspraak te vernemen uit den mond van den mijnheer en een een voudig man, zooals die klerk, had niet veel minuten noodig om zich te bedenken en te zeggen wat wet en recht was. Zoo als hij daar voor den klerk stond en een beroep deed op zijn geweten en zijn rechtsgevoel, meende hij dat hij het volgende oogenblik het gezag van recht en wet zou krijgen om tot zijn pachtheer te zeggen »Nu laat gij mij met rust op mijn pacht hoeve en in veiligheid leven als iemand, die omgeven was door de veredelende bescher ming van een rechtsuitspraak. En nu vernam hij dat dit niet het recht was. Hij had wel dikwijls gehoord van een soort van recht dat door advocaten en vergaderingen ging met deurwaarders, veldwachters en allerlei omhaal, maar hij had gemeend dat dat bestemd was voor diegenen, die niet zoo heel zeker waren ja, die willen beproeven om zich door leugens ergens uit te redden hij had er niet veel over nagedacht, maar hij had toch stellig gemeend dat hij nu voor het recht was, en al vroeg in den herfst hadden zij er zich op voorbereid, Ingrid en hjj. .Zij hadden ge spaard en bijeengegaard wat zij konden, want zij hadden gehoord dat het recht duur was. In het vat op de slede lag het. Zijn lading was dit jaar bijzonder zwaar en dat was het loon voor het recht. verdeeld, bestaat het voornemen de detacheering der cadetten in hoofdzaak te regelen als volgt lo voor de cadetten van het le en het 2e studiejaar geschiedt de detacheering onmid dellijk na afloop van het overgangs-examen en zal zij 2£ a 4 maanden duren 2o de detacheering zal voor alle cadetten van het le studiejaar in den graad van kor poraal en in dien van sergeant plaats hebben;; 3o de tijd, dien de cadetten buiten de academie doorbrengen, zal ook op andere wijze ten nutte van hunne practische vorming wor den aangewend, door b. v. hen de oefeningen voor het wapen der artillerie in de legerplaats bij Oldebroek en die voor de genietroepen in het kamp bij Zeist te doen bijwonenhen mi litaire werkplaatsen en soortgelijke inrichtin gen, vestingwerken en andere versterkingen te doen bezichtigenenz. Om de hoogere studiën der officieren, door bijzondere maatregelen, te kunnen bevorderen wordt eene bepaling voorgesteld, die gelegen heid geeft, om officieren onverschillig van welk wapen die aanleg bezitten en lust gevoelen zich aan een of anderen tak der hoo gere techniek te wijden, aan bestaande instel lingen in binnen- of buitenland, hunne studiën te kunnen doen voortzetten. Die bepaling laat tevens toe officieren, die zich voor de betrekking van leeraar aan eene inrichting van militair onderwijs in een of anderen tak van wetenschap zouden wenschen te bekwamen, aan eene universiteit of aan de polytechnische school colleges te doen volgen. Overigens sluit dit artikel uit den aard der zaak niet uit, dat in de koloniën en bezittingen van bet rijk in andere werelddeelen nog andere maatregelen voor de hoogere vorming der offi eieren, tot de krijgsmacht aldaar behoorende, zouden kunnen worden getroffen. Ook de ministers van oorlog en van koloniën achten het noodig dat verder in het leger zelf de gelegenheid blijve opengesteld om eene officiersrang te verwerven. Daar de ondervinding heeft geleerd, dat de tegenwoordige regeling van dit gedeelte der officiersopleiding alleszins aan de daarvan ge koesterde verwachting heeft beantwoord, is die regeling in het ontwerp van wet overgenomen, behoudens kleine wijzigingen. Een hoofdcursus wordt voldoende geacht Ofschoon, uit den aard der zaak, de omstan digheid, dat de .kosten van de voorbereiding tot de later aan de K. M. A. te volgen vak studie slechts voor een gedeelte der adspirant- officieren door den staat zouden behoeven te worden gedragen, bjj het tot stand komen van het tegenwoordige ontwerp tot vermindering van uitgaven zal leiden, achten de mins. bet niet wenschelijk te dien opzichte bepaalde becijferingen te maken. Ofschoon bij alle wettelijke regeling van den verplichten krijgsdienst uit den aard der zaak nog naar andere middelen kan worden uitge zien, om het verkrijgen van reserve-officieren ie bevorderen, meende de min. de gelegenheid niet ongebruikt te moeten laten, om te trach ten reeds dadelijk eene dergelijke categorie van officieren in het leven te roepen. De hoofdcursus blijft te Kampen gevestigd. De Cadettenschool blijft afgescheiden van de Kon. mil. academie. De cadetten van de artil lerie en der genie van het leger hier te lande, die eventueel buiteD Breda hunne vakstudiën zullen voortzetten, zullen onmiddellijk na hunne benoeming tot officier in genoemde plaats hunne studiën aan de eerste afdeeling der krjjgschool voltooien. Amsterdam. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing voor een lid van den raad stemden van de 19.387 kiezers slechts 7233. De volstrekte meerderheid bedroeg 3610. Gekozen is de heer mr J. W. Alting Mees met 3673 stemmen. Op den heer Paul Strfiter (K. en A.) waren er 3360 en op den heer Fortuyn (sociaal-demo craat) 155 uitgebracht. Metz. De keizer en de keizerin zjjn gis terenavond vertrokken. Op hun weg naar het station werden zij overal luide toegejuicht. Björn bleef een poos geheel verslagen, hui verend, verpletterd staan. Daarna stak hij de hand uit en zei zacht«Ja, dan moet ik u wel bedanken, mijnheer." «Gjj moet u tot een procureur wenden", ried de klerk. »Ik ben erg met u begaan, maar ik kan niets voor u doen." »Neen, dat kunt gij zeker niet." Hij ging de kamer uit, gekromd, gebogen, terneer geslagen, door de groote zaal met de boeken en de papieren van het recht op de tafel en in groote kasten, vond zijne klompen en zijn hoed en sjokte den stoep af naar zjjn slee. Dat was een prachtig mikpunt, die ronde rug met den grooten zuidwester er boven. Klets, klets, klets, een hagel van sneeuw ballen en de kleine jongens juichten van de pret! Maar de bergbewoner trok den zuid wester goed over de ooren en zwoegde verder, de sneeuw onder zijne zware klompen vertrap pende. Weer naar huisDe weg van het recht is te lang en te zwaar voor iemand die weinig tijd heeft om te wachten. XI. Grondeigenaars en ontgioners. Alle pachters van het landgoed van Bah, ongeveer dertig in getal, waren tegen den avond op het erf besteld. Niet om te werken, in lompen en ongewasschen, maar zoo netjes als zjj konden, om feest te vieren en onthaald Datnm. Plaats. Sept. 12 Zuiilzande, Voorwerpen. Polder, Molen, Oct. Middelburg, Hofstede, IJzendijke, Hofstede, Information Prins Tak De Smidt Laos. Croin Tak. Huvers. Het geschermutsel tusschen eenige van Bis marck's getrouwste perskampioenen over de koloniale politiek duurt voort. Opnieuw pro testeert de Nordd. Allg. Ztg tegen de anti- Engelsche betoogingen der Kolomalschwürmer, terwijl de Köln. Ztg van dag tot dag klachten en bezwaren tegen de koloniale politiek van den rijkskanselier doet hooren, met een vrij moedigheid welke zou doen denken of het oud-getrouwe Bismarck-blad tot de oppositie ware overgegaan. Achter deze etrafpreeken van het kanseliers orgaan tegen de jjveraars voor koloniale onder nemingen en de protesten der officieusen ziet Richters Freis. Ztg een ondergestoken werk der Kartellpresse. Het blad herinnert eraan, hoe de rijkskanselier in een schrijven aan dr Pabri verklaard heeft, dat de stemming van het volk hem te hulp moest komen en hem moest dringen, wanneer hij de grenzen van het oorspronkelijke programma voor de koloniale politiek wilde overschrijden. De Freis. Ztg acht derhalve de opvatting van een ander liberaal Berlijnsch blad onjuist, als zouden genoemde tegen den kanselier protesteerende officieusen bij hun beschouwingen den keizer zelf op het oog hebben of reeds rekening houden met den opvolger van den rijkskanselier en handelen als de boer in Gellert's fabel, die ootmoedig den burgemeester over de rivier draagt, maar, zoodra hij hoort dat de gestrenge heer zijn ambt verloren heeft, hem in het water laat vallen. Zoover is het nog niet, meent Richter's orgaan. De kartelpers twist, opponeert en revolutionneert tot de grens, welke den rijks kanselier haar aangegeven heeft. Bismarck is een volmaakt diplomaat en zijn diplomatieke kunst bestaat hierin, dat hij in de koloniale politiek verschijnt niet als de drjj vend e kracht, maar als de gedrevene, als degeen die «oorspron kelijk geen koloniaal mensch is" maar slechts gedrongen «door de publieke opinie kapituleert". Koloniale politiek is een gevaarlijk ding. Incidenten, mislukte resultaten, zijn bij zulke overzeesche aangelegenheden licht mogelijk. Derhalve geeft men er de voorkeur aan de schuld van dit alles in de eerste plaats aan het geheele volk te geven en te kunnen zeg gen Gij hebt het immers niet anders gewild. «Wel is waar verklaart de Freis. Ztg. is dat een regeering in «den naam van het volk", die niets gemeen heeft met het constitutioneele systeem, want dit laatste stelt den minister verantwoordelijk voor elke staatkunde, welker toepassing hij eenmaal op zich genomen heeft. Maar het is ons immers dikwijls genoeg gezegd, dat wij in Duitschland niet naar een constitutioneel patroon geregeerd worden." Of de Freis. Ztg in het tegenwoordig gehar rewar der reptielen een juist inzicht heeft» moet het verder verloop der zaken leeren. Bismarck moge een zeer sluw diplomaat zijn wegcijferen laat het zich intusschen niet, hoe menig verschijnsel zich in den laatsten tjjd openbaart, waaruit men kan opmaken, dat in de Duitsche regeeringskringen niet langer éen sterke hand den scepter voert. Altijd weer rijst de vraag Bismarck of Waldersee Van een andere kwestie, die een rol vervuld heeft in het spel achter de coulisses in Duitsche regeeringskringen, weet de Rhein Westf. Ztg te verhalen. Wij bedoelen het Luxemburgsche vraagstuk, waarmede het gaat als met Heine's liefde es ist eine allé Geschichte doch bleibt sie ewig neu. Naar aanleiding van de berichten over een verloving van den erfprins van Nassau met prinses Margaretha van Pruisen weet ge noemd blad het volgende te verhalen. Drie partijen in Luxemburg bestrijden elkander in deze aangelegenheidde Hollandsche, de Duitsch gezinde en de ultramontaansche. De Hollandsche wenscht, dat de erfprinsjvan Nas sau huwt met prinses Wilhelmina. En pa- te worden op bier en brandewijn. En zjj kwamen de berghellingen af, uit de bosschen, van de moerasvlakten, zij die zich in het dageljjksche leven achter het hakhout in de gruppels ver schuilden en tot belooning de wereld verrijkten met nieuw ontgonnen streken, zij die het eene geslacht na het andere van hunne vaderen de roeping geërfd hadden om hun brood te verdienen met het spitten in het aangeslibde zand van den fjord en met het opzamelen van het aangespoelde zeewier, als vergoeding voor den grond, die bij het land goed getrokken werd, naarmate hij vrucht baar werd zij die wisten dat hunne nako melingen al verder en verder het gebergte zouden moeten intrekken. Die kwamen nu op dezen heiligen dag allen bijeen en wisten niet anders dan dat zij op een feest genoodigd waren. In het berkenbosch achter de hofstede was het feestmaal aangericht. De vlag was gehe» schen en slingers van den eenen boom naar den anderen gewonden. Er was een spreekge stoelte opgeslagen tusschen de twee grootste berkeD en versierd met bloemen en linten. Een kruik met brandewijn en een vat bier stonden op de groote keukentafel, die naar buiten ge bracht was en Lars de deurwaarder stond met een gelaat, waarop zoo wel de ernst van den man van de wet, als de guitigheid van den keukenmeester te lezen stond, te wachten op het teeken om in te schenken. Maar het warme drinken was nog niet op de andere tafel ge-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2