N°. 200. 132° Jaargang. 1889. Zaterdag 24 Augustus. Misbruik van macht. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.—=J Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager.1 Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! BEKENDMAKINGEN. Bevolkingsregisters. Middelburg 23 Augustus. Zij kan in de Tweede kamer alles door IIDDELBIMSUICOURANT. Agenten te YlissingenP. G. de Vet Mestdash Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningenP. v. d. Peul, te ZierikzeeA. C. de Mooi* en te TholenW. A. van AA-vewtentiën Nibuwenhuijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmar te Rotterdamde Gebr. Belinfante, te 's Gravenhage, en het Algemeen advertentiebureau van A. de la Mar Azn, te Amsterdam, i aan het bureau bezorgd zjjn, willen annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger, j zjj des avonds nog worden opgenomen Thermometer. Middelburg 23 Aug. vm. 8 u. 58 gr. ai. 12 u 65 gr. av. 4 tl 63 gr. P Verwacht W. wind. De burgemeester en wethouders van Mid delburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings van den 17 Juli 1889 (prov. blad no. 75), betreffende de a.s. zevende algemeene tienja rige volkstelling herinneren de ingezetenen,voor zooveel noodig, aan de bepalingen van het koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende hunne verplichting tot het doen van aangifte voor., de bevolkingsregisters en aan de bepa lingen der verordening van 24 December 1862 op de nommering der huizen en het doen van aangifte van de verhuizingen binnen de ge meente. Tot het doen van die aangiften bestaat dagelijks behalve op Zon- en feestdagen, ter secretarie gelegenheid van des voormiddags te 10 uren tot des middags te 12 uren. Middelburg, 9 Augustus 1889. De burg. en weth. van Middelburg, W. J. SPRENGER L. B. De Secretaris, J. W. DE RAAD L. S. Wat zal het einde zijn van de belangrijke discussiën, die op dit oogenblik in onze Tweede kamer gevoerd worden Dit is zeker wel een der gewichtigste vragen van den dag. En toch twijfelen wij of het Nederland- sche volk wel ten volle beseft welke hooge belangen op het spel staanen of de zitting van ons lagerhuis wel die aandacht onder vindt, welke zij zoo zeer verdient. Er is op dit oogenblik sprakeniet van eene wijziging der onderwijswet op enkele ondergeschikte punten maar van een eersten stap dien de inrichting van ons onderwijs zal voeren op een nieuwen weg en afbrengen van de lijn, waarop het zich sedert 1806 heelt bewogen. Tegen het doen van die schrede heeft de meerderheid der liberale partij zich niet verzetintegendeel. Zij heeft, in het belang des lands, haar instemming betuigd met de poging om den schoolstrijd op te lossen maar daartegenover de waarborgen verlangd dat de openbare school niet worde bena deeld en dat het onderwijs zooveel mogelijk algemeen worde gemaakt. Zij eischte daartoe o. a. leerplicht. Hiervan wil de regeering evenwel op dit oogenblik niets weten, al erkent zij het nut daarvan. Zal de liberale partij in de Tweede kamer op dit punt nu mogen toegeven Naar ons idee in geen geval. Tot eiken prijs verlangen wij allerminst den vredeop dit punt te minder nu in de laatste dagen meer dan eens gebleken is van den sterken drang die er bestaat om dien leerplicht in hét thans aanhangig ont werp voor de toekomst te waarborgen. De leider der katholieke partij moge in zijn blad allerlei drogredenen ten beste geven om te betoogen dat de invoering van den leerplicht bij deze herziening niet gewenscht is, dr Schaepman meet in deze met twee maten. Hij wijst in zijn betoog erop dat over den leerplicht ook onder partijgenooten de mee ningen uiteenloopen. „De zaak is" zoo schiijft hij „van zooveel omvattenden aard, dat men aarzelt haar in bijzonderheden te bespreken. Het nut wordt door den een zoo hoog geroemd, door den ander zoo laag aangeslagen, dat men niet weet wat te ra den. De noodzakelijkheid wordt betwijfeld of onvoorwaardelijk erkend de mogelijkheid is voor den een onbewijsbaar, is voor den ander zonneklaar. In deze omstandigheden is hoe men ook over het beginsel denke - een practisch oordeel onmogelijk. Het kan alleen dhn van eenige waarde zijn, wan neer het geveld wordt over een ontwerp dat door zijn artikelen de gelegenheid biedt tot het uitspreken van een beredeneerd „„ja of neen."" Zoo schrijft dezelfde man die nog deze week in de Tweede kamer, toen aan de orde was de dag der behandeling van de aanhangige schoolwet-herziening, betoogde dat de onderwijskwestie van alle kanten was bekeken en uitstel van behandeling volstrekt onnoodig was. Of men daartegen al aan voerde dat, na de door de regeering in haar ontwerp gebrachte wijzigingen, men de ge volgen daarvan nog niet voldoende had kunnen overzien dit baatte niet; de meerderheid dreef door en steunde zoodoende den voorzitter in zijne verkrachting van het reglement van orde, waarbij bepaald wordt dat alleen spoedeisehende en een- v o u d i g e wetsontwerpen binnen drie dagen na het daartoe gedane voorstel aan de orde gesteLd mogen worden. Zelfs een uitstel van eenige dagen tot 27 Augustus werd der minderheid, die zeer conciliant gestemd is, niet verleend. Zoo handelde de doordrijvende meerderheid op het wachtwoord van dr Schaepman, die den leerplicht onbesproken wil laten, omdat die kwestie, volgens hem, nog niet voldoende is onderzocht en het vraagstuk der invoering nog niet met „ja of neen" is beantwoord. Behoort dan die leerplicht niet tot de onderwijs-kwestie welke van alle kanten is bekeken Ons dunkt wel degelijk. Het is daarvan wel een der hoofdpunten die jaren lang reeds besproken zijn. Dr Schaepman is onvoorzichtig geweest in zijn te grooten ijver om door te drijven wat hij en de zijnen willen. De zwakke zijde van dit vraagstuk is de leider der katholieken zegt het zelf dat onder partijgenooten verschil van gevoelen daaromtrent bestaat. En daarom alleen moet dit vraagstuk van de baan. De minderheid in de Tweede kamer heeft op dit oogenblik een moeilijke taak te ver vullen. Zij staat tegenover eene regeering die aan een harer gewichtigste eischen geen gehoor wil geventegenover eene meerder heid die van haar macht als de sterkste misbruik maakt, en de mindere onheusch bejegent. Dat de eischen, die deze meerderheid doet hooren, niet zijn die van de geheele anti-revolutionnaire partij, bewijst het adres der vereeniging Marnix, dat wij belangrijk genoeg achten om daarop in dit nommer uitvoeriger terug te komen. Dit adres stoelt zooals de heer Van Houten gisteren eigen aardig in de kamer opmerkte, meer op anti-revolutionnairen wortel dan het aan hangige ontwerp. Dit zullen de Kuyperianen niet erkennenen de gematigde auti-revo- lutionnaire kamerleden zullen zich wel wach ten om, al denken zij dit ook, het te zeg gen, want dit zou het partijverband kunnen benadeelen. Het is thans eenvoudig de kwestie om van de macht, die men heelt in die kamer, gebruik wij zeggen mis bruik te maken teneinde door te drijven wat men wenscht, ten nadeele van de finan ciën van rijk en gemeentenen niet tot voordeel van de ontwikkeling des volks. Te meer eischt daarom de behandeling van het thans aan de orde zijnde ontwerp de aandacht van allen die belang stellen in de publieke zaak van allen die jaren lang geijverd hebben voor de algemeene ontwik keling en voor de belangen van onze volks school. Om hare gevolgen is vooral de zitting, welke de Tweede kamer thans houdt, zoo gewichtig. Er valt eene sterke conciliante strooming waar te nemen onder onze liberale partij maar alles heeft zijne grenzen. Wanneer nu de meerderheid volhardt bij haar pogen om, tegenover de toegevende houding van onze liberale kamerleden, hetzelfde non-possumus te doen hooren, waarop eenmaal een herziening van dezelfde schoolwet afstuitte, dan is het weer haar schuld als ook deze nieuwe poging eens mislukte. haar stemmentalzij kan nn een partijwet in het leven roepen maar dan is nog altijd de Eerste kamer daar die haar vragen zal: waarom verschaftet gij ons geen nationale wet Veel zal nog afhangen van de bespreking der kwestie van den leerplicht, dien de liberalen zeker wel ter sprake zullen brengen. Want daarin zal onze Eerste kamer stellig het richtsnoer vinden voor hare gedragslijn in deze belangrijke kwestie. Op haar en op de minderheid in de Tweede kamer dient vooral de aandacht gevestigd te zijn van het vrijdenkend deel onzer natie. Twijfelden wij reeds aan de juistheid van het bericht omtrent te nemen maatregelen tot toename van het verkeer op de Hollandsche stoomvaartlijn tusschen het vasteland en Enge land, dat wij gisteren uit de lndépendance overnamen, thans wordt ons van vertrouwbaren kant medegedeeld dat bedoeld bericht vol onwaarheden is. Daar de Mlf Zeeland zich in 1889 mag verheugen in beduidende toename van het vervoer zoowel van passagiers, goederen als post, zijn dus vergaderingen met het doel als in dat geschrijf genoemd, overbodig. Het N. v. d. D. spreekt het bericht van het Belgische blad ook tegen en wjjst erop dat dezer dagen inderdaad te Brussel eene confe rentie gehouden zal worden, maar met een ander doel. 't Is de gewone samenkomst van directeuren van dezen stoombootdienst en van Engelsche, Belgische en Nederlandsche spoor wegen, om den winterdienst te regelen. Men schrijft ons Als het adres uit Maastricht over wijziging der drankwet, vermeld in het nommer van Donderdag, door den minister Tan binnenland- sche zaken in gunstige overweging wordt ge nomen of liever Z.E. aanleiding mocht geven de gevraagde wijziging ter hand te nemen, dan ware het gewenscht ook de bepaling omtrent de vermindering van het vergunningsrecht met 25 pet voor het niet verkoopen tusschen Zaterdag avond zes uren en Maandag morgen zes uren in te trekken of te herzien. De ondervinding toch leert dat de verlaging slechts wordt in geroepen door enkele slijters van sterken drank, die tevens winkel houden, zoodat de bedoeling, waarmede de bepaling in 't leven is geroepen om de herbergiers en kroeghouders, of laat het zijn de drankverkoopers, in 't belang der maat schappij te bewegen gedurende de verleidelijkste periode geen sterken drank te verkoopen, groo- tendeels wordt gemist. De conscientieuzen onder die winkeliers- sterkedranksljjters betalen het volle bedrag van het vergunningsrecht, wel wetende dat des Zaterdagsavonds zoowel na als voor zes uren sterke drank ts koop wordt gevraagd door de klanten, die zich in het winkelbezoek niet laten beperken door het vaststellen van uren, terwijl de minder nauwgezetten om verschil lende redenen meenen te mogen verkoopen zoolang hun winkel des Zaterdags openstaat. Ware het opmaken van een statistiek der ver boden afgeleverde liters op Zaterdagavond na zes uren mogelijk, het papier, daarvoor gebruikt, zou verrassende cjjfers vertoonen, zoowel als eene aanteekening van den sterkendrankverkoop door bierhouders zonder vergunning. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den Burgh- en Westlandpolder I. van Zuijen en tot lid van het bestuur van de waterkeering van het cala- miteuse waterschap Nieuw Bommenede C. J. H. Hoogenboom. Ter vervanging van den telegrafist J. W. Fransen, die naar Rozendaal gaat, wordt met ingang van 15 September e. k. ten kantore te Middelburg geplaatst de telegrafist 3e kl. G- A. Brouwer van Amsterdam. Nog is verplaatst van het postkantoor te Amsterdam naar het spoorweg-postkantoor no 1 standplaats Amsterdam J. C. de Vulder van Noorden, commies der posterjjen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 21 Augus tus 1889 wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 540,000 pikols. Uit Aalten scbrjjft men aan de Zutph. Crt het volgende, dat nader bevestigt wat wjj in een onzer vorige nommers mededeelden De beschermende rechten in Duitschland geven thans een aardige winst aan vele Aal tensche neringdoenden. Reeds meer dan acht dagen komen eiken avond eenige honderden naburen van over de grenzen, om hier een vooraad spek, brood en meel op te doen. Daar het brood hier niet veel meer kost dan de helft van hetgeen er in het naburige Bo cholt voor wordt betaald en spek hier on geveer 3 groschen, 18 cent per half kilo gram goedkooper is, kunnen de lui op die wjjze eene goede daghuur verdienen. Een zeker gewicht van elk artikel mag onbelast door éen persoon worden vervoerd, o. a. van spek 4 pond. Daarbij zijn het meest kinderen die onder geleide van volwassenen voor dit werk worden gebruikt. Om het den menschen wat gemakkelijker te maken, hebben bakkers en kooplieden kramen geplaatst dicht aan de grenzen, waar Zaterdagavond, volgens globale rekening, minstens 1500 man hunne inkoopen kwamen doen, behalve nog een honderd man twee,, drie, die de moeite deden den noodigen voorraad uit het dorp te halen. Zoo'n drukte zijn we hier in lang niet meer gewoon, zelfs op kermis niet. Voorstanders van het protec- tiestelsel hebben wel eens durven beweren, dat de broodprijzen niet hooger zullen worden door het invoeren van graanrechtenzoo het nog noodig mocht zijn die meening te weerleggen, dan kunnen bovengenoemde feiten 3 bewjjzen voor het tegendeel worden aan gevoerd. Zonder reden deden onze naburen niet de moeite, hunne eerste levensbehoeften op deze wijze van over de grenzen te gaan halen, doch het groote verschil in prjjs als gevolg van hooge invoerrechten is oorzaak dat hunne moeite nog ruim wordt beloond. Te Utrecht is Woensdag, onder voorzitterschap van mr W. J. van Weldren baron Rengers, lid der Eerste kamer te Leeuwarden, de algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging voor gemeentebelangen gehouden. De vergadering was niet druk bezocht; slechts 24 personen waren tegenwoordig. Na verschillende mededeelingen van den voorzitter, die ook aan het den leden toegezonden verslag der vereeniging herinnerde, kwam aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren mr W. J. van Weideren baron Rengers en R. A. Verploegh Chassé, burge meester van Vreeswjjk. Beiden werden her kozen met 23 van de 24 uitgebrachte stemmen. De herbenoemden namen het mandaat aan. Nadat alsnu de rekening over 1888 goedgekeurd en de begrooting (ƒ1.733.80 in ontv. en nitg.) voor 1890 vastgesteld was, bracht de heer Ebbinge, burgemeester van Kampen, het examen- verslag uit. Daaruit bleek, dat 25 van de 42 candidaten voldaan hebbenhet gehalte was echter minder dan in het vorige jaar. De bespreking van het ontwerp-wet tot wij ziging der wet op 't lager onderwijs (laatste punt der agenda) achtte de voorzitter minder gemotiveerd, wjjl dat ontwerp reeds den volgen den dag in behandeling kwam. Die behande ling was later verwacht, en daarom dit punt op de agenda gebracht. Evenwel verklaarde bij, dat 't hem aangenaam zou zijn, indien ter vergadering nog belangrjjke besprekingen mochten gehoord worden. Alleen de heer Bijbau, van Coljjnsplaat, had eenige bedenkingen, die hjj duidelijk uiteenzette onderwijzers en aantal leerlingen, regeling schoolgeld, schoolverzuim, enz., het ten slotte aanprjjzende, dat de exa mens zjjn zooals ze nu geregeld zijn geworden hiervoor kwam naar sprekerB meening den minister de dank van iedereen toe. Woensdag werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, onder voorzitting van den heer Zijp, van Abbe- kerk. In het jaarverslag werd met ingeno menheid gewaagd van de aanneming der boterwet die, zoo meent het bestuur zonder ijdelheid te mogen zeggen, aan het optreden der vereeni ging te danken is. Er zijn 768 leden en 121 begunstigers. Het saldo in kas bedraagt thans 310. Bjj eene gedachtenwisseling over de middelen, die de vereeniging kan aanwenden, om eene alge meene toepassing van de wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel te bevorderen, stelde de voorzitter voor, om, behalve het ver slag, ook bedoelde wet met de toelichting en de aanteekeningen te doen drukken en aan de leden toe te zenden. Hiertoe werd besloten, waarna het bestuur een crediet van 400 werd toegestaan, om in overleg met de hoofden van politie voor eene richtige uitvoering dei- wet zorg te dragen, door overtredingen betref fende den verkoop van kunst- voor natuurboter te constateeren. Ook een crediet van 200 werd aan het bestuur toegestaan om het onderzoek van monsters boter en van surrogaten van boter te bevorderen. Verder werd het bestuur gemachtigd, om aan den minister van koloniën te verzoeken, in Indië soortgelijke bepalingen als die der boterwet van kracht te doen zijn. Aan het slot der vergadering werd door den heer Duynstee gevraagd, of het niet op den weg der vereeniging zou liggen, er bjj de regeering op aan te dringen dat op margarine en andere vetten, die eene rol vervullen in de kunstboter- njjverheid, een inkomend recht geheven worde. Namens het bestuur antwoordde de heer Rinkes Borger, dat de vereeniging nimmer zich op. dezen protectionistischen weg zou begeven, waarna ook de voorzitter en een paar leden van hun alkeer van bescherming deden bljjken. In antwoord aan den heer Duynstee, die beweerd had, dat de vereeniging een protectionistisch karakter draagt, werd nog te kennen gegeven, dat de vereeniging uitsluitend op politiebe scherming heeft aangedrongen en zal bljjven aandringen. De Standaard vindt een gereede aanleiding om den vaccine-dwang weer eens op het tapjjt te brengen in het internationaal congres van tegenstanders der vaccine dat den 1 Sept. te Parijs geopend wordt en in de eerlang te Lon den te openen zittingen van een koninkljjke staatscommissie, die, onder presidium van mr Herschell, namens het gouvernement den stand der vaccine-kwestie onderzoeken zal. Beide gebeurtenissen acht de Standaard ook voor ons land van beteekenis. Zjj zullen, hoopt het blad, bjj ons kabinet het oogenblik ver vroegen, waarop de koning gehoor zal geven aan de zoo herhaalde klacht betreffende het niet toelaten van ongevaccineerde kinderen en onderwjjzers op de openbare en bjjzondere scholen. De christeljjk historische kiezerabond Marnix heeft, zooals wjj reeds in 't kort meldden, inzake het aanhangige ontwerp tot schoolwet-wjjziging adressen gezonden aan den koning en de Tweede kamer. Daarin spreekt de bond allereerst zjjne dank bare waardeering uit voor de erkenning, in de memorie van toelichting dat »de ontwikkeling en uitbreiding van het bijzonder onderwjja natuurlijk verbljjdend is dat >de bekostiging van een deel van het openbaar onderwjjs uit de openbare kassen" leidt tot .eene onbilljjk- heid tegenover het vrjje onderwjjsdat er moet gestreefd worden naar .wegruiming zoo veel mogeljjk, binnen de perken der grondwet, van de belemmeringen, die tot nog toe der ontwikkeling van het vrjje onderwijs in den weg staan." Na zoo langen en zwaren druk van de vrjje Bcholen, is het eene verkwikking, dergelijke taal te mogen vernemen. Ook de poging tot »veider voortgaan in de richting van bezuiniging op het openbaar on derwjjs" stemt den bond dankbaar. Maar verder heeft de bond gewichtige be zwaren, en wel voornamelijk tegen de hoofd strekking van het ontwerp. Dat art. 33 onveranderd blijft heeft den bond pijnlijk aangedaanwant daardoor blijft de openbare school den volke aangediend als een opleidingsplaats tot alle christelijke en maat- schappeljjke deugden. Dat vindt de bond onverantwoordelijk. Marnix acht het eisch van waarheid en recht dat de openbare school zich in hare ware ge daante vertoone, en dies niet langer het woord ♦christelijk" misbruike tot een dekkleed harer godsdienstlooze naaktheid. Tegen de subsidiëering van bjjzondere scholen, waarmede het ontwerp een begin maakt, heeft Marnix ook onoverkomelijke bezwaren. Met het oog op het rijk. Omdat het rijk, dusdoende, zjjne zorg èn zijne verantwoordelijk heid, geestelijke zoowel als geldelijke, voor het schoolonderwjjs hoe langer hoe meer uitbreidt, in plaats van zich allengs terug te trekken, en alzoo een beteren toestand voor te bereiden. Het rijk zal daardoor zich zelf noodzaken om van jaar tot jaar grootere sommen uit de oeurzen der burgers te halen ten belange van allerlei scholennu niet alleen meer voor neutrale, maar ook voorongekend-Godloochende, zoowel als voor waar/yp-christeljjke. Nu reeds is de raming in het ontwerp met meer dan honderd duizend gulden ver hoogd. En het is wel te verwachten, dat bjjzondere scholen van allerhande» aard en geest spoedig om meerdere hulp zullen vrageno. a. met heenwjjzing naar de zooveel grootere gelu- sommen, die èn rjjk èn gemeente aan het

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1