LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. corps van het 6e regiment infanterie uit Breda' kapelmeester den heer P. A. Stens, belooft een genot vollen avond. Het volgende zeer afwisse lend programma zal ten gehoore gebracht worden: Marsch op motieven uit Sullivan's opera: de MikadoP. A. StenzFeest-Ouverture met Wten Neêrlandsch bloed, G. HammBliittlein irn Winde, wals C. Faust; Scène en aria voor kleine clarinet C. van der Linden; Souvenir uit Gounod's operaFaust, P. A. Stenz. Ouverture Maximilian Robespierre, H. Litolff Andante aus der unvollendeten H-mol Sinfonie, Fr. SchubertCzar da's uit de operaDer Geist des Woiwoden, L. Grossmann a. Le premier amour, concert-polka voor cornet, E. Neumannb. Die uiachtparade kommt, Characteristisches Ton- stück, R. Eilenberg; Groote fantaisie uit de operaRobert le diable, G. Meijerbeer. De gisteren bij advertentie aangekondigde aflating van het kanaal gedurende 26, 27 en 28 Aug., is voor het gereedmaken der slag bedding van het ss. Merapi in aanbouw op de werf der Schelde voor de Rotterdamsche Lloyd, dat in de 2e week van September vermoedelijk zal worden te water gelaten. Zaterdagmorgen wordt te Ylissingen ver wacht het koninklijk Engelsche stoomjacht Osborne, waarmede H. K. H. de prinses van Wales den overtocht van Engeland naar Vlis singen zal maken. Met den gewonen sneltrein zal de prinses alsdan de reis vervolgen. Gisteren hebben een 40tal leerlingen van de lagere scholen der heeren Landsman en Op den Zieke te Vlissingen, evenals vorige jaren een bezoek aan Rotterdam gebracht, 's Morgens te 6.24 vertrokken, zijn zo 's avonds te 9 uren geretourneerd. Te Rotterdam werden de dieren tuin en andere merkwaardigheden bezichtigd. Dit uitstapje geschiedt tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Er mogen alleen aan deelnemen leerlingen die in de hoogste klasse geplaatst zijn gedurende het tijdvak van een jaar of langer. Gisterenmiddag (Woensdag) omstreeks 4 uren brak te Vlissingen, in een bovenachter- kamer in een perceel in den Koudenhoek een binnenbrand uit, die door de hulp der buren werd gebluscht. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het vlamvatten van een gordijn aan een petroleum licht, o. a. zijn de gordijnen verbrand en eenige ruiten gesprongen. De bewoonster was, toen de brand uitbrak, niet thuis. De collecte voor de school met den bijbel heeft te Vlissingen opgebracht 271,77 j, be halve eenige nagekomen giften. Met ingang van 1 Sept. zullen de heeren W. G. A. Feltzer en J. Waale Jr., comm. 3 kl. bij de posterjjen, onderling van standplaats verwisselen, zoodat de eerste dan verplaatst wordt naar Leiden, de laatste naar Goes. Door eenige landbouwers uit 's Heerenhoek worden maatregelen getroffen om het jachtrecht van derden te vereenigen met den eigendom van hunne gronden gelegen in den Nieuwen Kraaiertpolder. De in ons nommer van Woensdag ver melde karnhond, die onder Borssele ontvreemd was, is bij zijn baas terug, dank zij de tusschen- komst van een leurder uit Arnemuiden, die het dier öp den Sloedam onbeheerd heeft aange troffen, gearresteerd en t'huis gebracht. In Zuid-Beveland wordt geprofiteerd van de op vele plaatsen heerschende varkensziekte. De waarde der gemeste dieren is naar de opinie der verkoopers in die mate verhoogd, dat de inkoopsprijzen ƒ0.70 per kilo behooren te bedragen. De vraag aan de afnemers wordt dan ook dienovereenkomstig ingericht. De slagers, die hunne klanten willen blijven be dienen en intusschen hun beroep wenschen uit te oefenen, zijn hierdoor genoodzaakt van hun nood een deugd te maken en de verkoopprijzen op te slaan, waaraan bereids uitvoering is gegeven. De consumenten zijn natuurlijk de gelagbetalers. Gisteren morgen tegen 12 uren kwamen te Burgh een span hollende paarden, geschrikt van eene paraplu, met eene omgekeerde kar achter zich door het dorp rennen. De kar stootte tegen een boom, de strengen braken, en nu van allen last bevrijd holden de paarden in vliegende vaart de school voorbij, juist toen de kinderen om den hoek kwamen. Met gebukte hoofden, tegen den feilen wind worstelende, zagen of hoorden de kleinen niets van het dreigende gevaar. Twee kinderen eigenaar worden Eens was hij op een ver gadering van de afgevaardigden geweest. Daar kwamen alle grondeigenaren langs den rjj af voor, naarmate de klerk hen opriep, en dan zeiden zjj hardop wat zij verlangden en de klerk moest dat in een boek schrjjven, of hij wilde of niet ja zelfs al waren het klachten over de overheid. Maar de pachters stonden op een afstand en werden niet opgeroepen behalve wanneer zij kwaad gedaan hadden en voor den rechter moesten komen. En dus stonden zij daar gedurende de vergadering en hadden niets te doen. Maar als nu op de eerstvolgende vergadering de klerk alle vroegere grondeigenaars had opgeroepen en zij hadden plaats genomen, dan zou er iemand uit de menigte roepen»Er iB er nog eenen de klerk zou verwonderd vragen wie dat was. „Björn Kjellbotten, en hier is hijDan moest iedereen opstaan en hem de hand toesteken om hem welkom te heeten in de vergadering en de klerk zou beleefd en vriendelijk vragen »Wat is er van uw dienst, Björn Kjellbotten?" Ja, hij wilde alleen maar een weg hebben door de Wolfskloof naar zijn hofstede. En dan moest de klerk dat opschrijven in het groote boek 1 Nu moest Björn om zich zelf lachen liep de oude ontginner daar niet te droomen als een jongen, die uit vrijen gaat. Maar het was ook zulk een opwekkende lucht men kon zjjne liefste wenschen vervuld zien in dat heldere blauw werden omgeworpen, maar bekwamen, tot groote verwondering van iedereen, geen letsel. Een der paarden werd opgevangen te Burghsluis, 't andere was in een sloot geraakt, maar werd er heelhuids uitgehaald. De heer P. J. Verbist, aannemer te Hon- tenisse, heeft aan de bevoegde macht aanvraag gedaan tot het plaatsen van eene weegbrug aan den grintweg naar- en bjj de gemeente haven te Walsoorden. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Voor de levering der keien tot aanleg van den keiweg over den Sasdijk nabjj deze gemeente was slechts één inschrijvingsbiljet ingekomen. De inschrijving was, hoezeer niet publiek ge maakt, te hoog en nu is eene nieuwe opengesteld met verandering van den tijd van levering, die alsnu in plaats van 10 September 1889 is be paald op April 1890. De slechte aardebaan ter plaatse doet een verbetering zeer noodzakelijk zijn. Er wordt dan ook reikhalzend uitgezien naar een goeden afloop der nu uitgeschreven aanbesteding. Aan de lndépendance beige schrijft men uit Den Haag, dat onze regeering, met het oog op den verbeterden Belgischen dienst tusschen Ustende en Dover en op het afnemend verkeer tusschen Vlissingen en Queensboro voornemens is binnenkort een conferentie te beleggen te Brussel, waar onderzocht zullen worden de maatregelen die te nemen zijn tot toeneming van het verkeer op de Hollandsche stoomvaart lijn tusschen het vasteland en Engeland. Gelijk men weet concurreeren voor het rei zigers-, goederen- en postverkeer tusschen Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, de overige Europeesche rijken en Engeland, drie stoom vaartlijnen die van Vlissingen-Queensboro, die van Ostende-Dover en die van Calais-Dover, nog de lijn Antwerpen-Harwich buiten rekening gelaten. De Belgische regeering heeft om deze con currentie het hoofd te bieden op alle mogelijke wijzen den dienst tusschen Dover en Ostende uitgebreid en verbeterd. Verontrust door het door België verkregen resultaat, zoo zou altijd volgens het Belgi sche blad onze regeering verscheidene hooge ambtenaren bij de administratie onzer spoor wegen afgevaardigd hebben om met de direc teuren der lijn VlissingenQueensboro binnen kort een samenkomst te Brussel te houden, ten einde met elkander in overleg te treden. Bij deze samenkomst zouden ook tegenwoordig zijn de beambten van de Links-Rheinische Eisenbalin. De lndépendance, die verzekert deze berichten uit vertrouwbare bron te hebben, deelt ze ter waarschuwing aan de Belgische regeering mede, opdat deze volharde in haar pogingen tot ver betering van den dienst tusschen Ostende Dover. 's Gf ravenliag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat over de schoolwetsherziening aange vangen. De heer Van Houten begrijpt niet den drang tot behandeling van bet ontwerp door de reeh- terzjjde. De katholieken kunnen slechts finan cieel verliezen door de subsidieering der bijzon dere scholen, daar in Limburg en Noord-Brabant de openbare scholen volgens De Brujjn zijn katholieke secte-scholen. Alleen vermeerdering van het geestelijk gezag op die scholen kan de katholieken dus leiden. En anti-revolutionnairen vinden hunne beginselen belichaamd in het ont werp,zooals de christelijke historische kiezers bond Marnix en de vereeniging van onderwijzers der scholen met den bijbel hebben aangetoond. De regeering beroept zich wel op de stemmen uit de linkerzijde opgegaan tot een compromis, maar vergeet te voldoen aan de conditiën, die gesteld zijn: leerplicht en paedagogiesch goed ingelichte openbare scholen. De zaak komt nu neer op een vermeerdering van den belastingdruk. Twee hoofdgrieven ontwikkelt spreker tegen het ontwerp dat staatsgeld zal gebruikt worden om paedagogie te maken voor bijzondere leerstelsels en dat de openbare scholen zullen leeggepompt worden ten bate der bijzondere. Voorts betoogt de en al zijne beste en gelukkigste uren weer doorleven en het was zulk een heerlijke zon dat zij alle somberheid moest verjagen en gezang en blijde droomen uitlokken. Björn bleef op de hoogte even staan om zich het zweet van het aangezicht te vegen en het stof van zijne kleeren te slaanwant hij had zijn beste pak aangetrokken voor een tocht als deze. Hij verbaasde zich wel over de drukte, die er van daag op het kerkhof was, op een Zaterdag, maar dacht er niet lang over na, want zjjn eigen zaak was zóo belang rijk dat alles daar bij vergeleken een kleinig heid was. Op het kerkhof stonden de menschen om een geopend graf. Zes van de voornaamste boeren uit het dorp hadden de kist neergelaten en de lijkstoet was zóo groot dat zij de helft van het kerkhof vulde. Die dicht opeen gepakte, ernstige menigte, stak zonderling af bij dien vrooljjken zonneschijn en het psalm gezang van den voorzanger met zijn bevende stem, klonk vreemd door de heldere herfst lucht. Björn sloop al zachter en zachter langs den muur, naarmate hij het hek naderde en toen de dominé den schop in de hand nam ont blootte hij het hoofd en bleef deemoedig ge bogen staan. »Stof zjjt gij en tot stof zult gij weder- keeren maar uit het stof zult gij ook wederom opstaan heer Van Houten dat subsidieëering als systeem ongrondwettig isdat rechtsgelijkheid tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs onmogelijk isdat de openbare school geen moderne secte-school is, maar de meest bruik bare bij een gemengde bevolkingdat door aanneming van staatsgeld de vrijheid van het bjjzonder onderwijs zal verkort worden. Een einde van den schoolstrijd is niet noo- dig. Die strijd was voordeelig voor het openbaar en bijzonder onderwijs en verbroederde de katholieken en protestanten. Voor den spre ker ligt in de neutraliteit der school, het beginsel van de neutraliteit van den staat, waartegen de rechterzijde zich verzet. De heer De Beaufort wijst er op, dat het onzeker is of niet nader een ontwerp zal in gediend worden van aantastenden aard op het karakter der openbare school, daar èn de mi nister Mackay èn de minister Keuchenius vroeger dat karakter godsdienstloos hebben genoemd. Spreker bestrijdt het subsidiestelsel, waarbij geen waarborg bestaat voor goed bijzonder onderwijs en wijst op den grooten druk, dien het ontwerp voor vele gemeenten zal tenge volge hebben. De beer Schaepman verklaart dat de rede voeringen bewijzen, dat men wel is voorbereid. Ten stelligste ontkent hij dat de scholen in Lim burg en Noord-Brabant katholieke scholen zijn. »Er ontbreekt het religieus karakter, dat wij ver langen zeide de spreker wij willen onze kinderen katholiek maken in hart en nieren. Bovendien wij willen geen afhankelijkheid van gemeentebesturen, maar vrije scholen. Wel degelijk is het ontwerp voor katholieken aan nemelijk. De heer Schaepman komt ook nog op tegen de onderscheiding tusschen leeken en geeste lijken. De katholieken schatten het Reken onderwijs zeer hoog en zullen leeken-onder- wjjzers niet aan de deur zetten. In strijd met den heer Van Houten zal de spreker elke poging om den schoolstrijd te beëindigen zon der zijn beginsel prijs te geven, steunen. De heer Van der Feltz betoogt dat het ont werp nadeelig zal zjjn voor het gehalte van het openbaar onderwijs en dat door toegeving aan de eischen van kerkelijke zijde de school strijd niet geëindigd zal zijn. De heer Gleichman, conciliant gezind, wenscht meer waarborgen in het belang van het open bare onderwijs. Hij vraagt pertinent of de regeering verdere eischen van de anti-revolu tionnairen zal toegeven Zoo ja dan zou hij tegen stemmen. Morgen voortzetting van het debat. De storm, die Dinsdagavond en nacht op onze kusten gewoed heeft, heeft verschillende vaartuigen doen stranden. Uit Nieuwediep wordt geseind, dat deDuit- sche stoomboot Johannes, kapt. Holten, op weg van Danzig naar Duinkerken, op den Razenden Bol is gestrand. De bemanning is door een sleep- en een reddingboot behouden aan wal gebracht. De Urker visschersvloot heeft het zwaar te verduren gehad. Op den N. O. hoek van Vlie land zijn niet minder dan acht van de 45 schuiten, die uit waren, gestrand, nl. de nos. 14, 59, 61, 121, 131, 156, 161 en 279. De be manning is gered, terwijl later no. 131 weder vlot is geraakt. Bovendien zijn verscheidene vaartuigen daar binnengevallen en thans op de Vliereede geankerd. Twee er van hebben hun roer verloren. Verder is er éen op de Noordswaarden ten westen van Terschelling gestrand, drie zijn door den storm in de Har- lingsche haven voortgedreven en twee zijn vol water op Terschelling binnengeloopen. Voor zoover bekend, is ook de bemanning dezer laatste schepen gered. Te Harlingen is de met hout geladen Btoomhoot Sylt bij het naar binnen stoomen tegen den noorder havendam gedreven en heeft eenige schade beloopen. Een Engelsch pleizier- jacht, insgelijks naar binnen komende, verloor daarbij het voortuig en beschadigde belangrijk den steven. Een drietal goederenwagens zijn door den wind in beweging gekomen en de voorste er van is in de Bolswarder vaart geloopen, waar van de brug openstond. De vaart is alzoo voor het oogenblik gestremd, doch het ongemak kan En daar begon het langgerekte, sleepende bevende psalmgezang weer. De stoet zette zich in beweging. Björn zag hem voorbij trek ken, maar bleef nog staan, met de muts in de hand, en de tranen biggelden over zijn verweerd gelaat. Niemand anders schreide want de oude man, die hier lag, had immers lang genoeg geleefd. De ontginner keerde zich om en beklom den berg weer, met gekromden rug en gebogen hoofd. Nu had hij niets in het dorp te doen, nu de pacht heer dien weg uitgegaan was. X. Het „r e c li t." Dat rotsblok daar die kerel met dien breeden, ronden rug, dat is een goed mikpunt, jongenseen twee neen, wacht even, hij mocht eens boos worden. Gooi eerst een flinken sneeuwbal tegen het vat op de sleê. Hoei? Daar valt een regen van sneeuwballen tegen het vat, en de kleine jongens zijn gereed om op de vlucht te gaan als hjj boos wordt, die man met den breeden, ronden rug. Maar neen, hij merkt er niets van en sjokt voort door de straat met zijn sleê achter zich aan krom, voorover gebogen en vertrapt de sneeuw met zijne zware houten klompen. Hij bekom mert zich niet om de straatjongens, het vat is stevig en de sleê ookhij heeft ze allebei zelf door een kraan op wielen worden hersteld. De gemiddelde winddruk bedroeg te Utrecht tusschen 's morgens 10 en 's avonds 5 uur 20 kilogram op den vierkanten meter, de sterkste windstoot kwam voor te 4.30 en bedroeg 37 KG. De hoeveelheid gevallen regen is 13.8 mM. Te Leiden wordt aan sommige gedeelten der militaire strafgevangenis ijverig gewerkt, ten einde dit gebouw in gereedheid te brengen tot verblijfplaats der veroordeelde vrouwen, die thans in een der gestichten te Veenhuizen hare straf ondergaan. Nog in dit jaar zullen zij hare toekomstige verblijfplaats betrekken. Yóór dien tijd zullen de militaire gevangenen die bijna allen van het O. I. leger en van de marine afkomstig zijn, benevens de correctioneel veroordeelden, die vóór ongeveer een drietal jaren uit de gevangenis, te Hoorn naar de militaire strafgevangenis zijn overgebracht en in een afzonderlijken vleugel van dit gebouw zjjn opgesloten, naar de gevangenis te Leeuwar den worden overgebracht. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft naar men nader meldt op het verzoek van de vereeniging Liefdadig heid naar vermogen, betreffende het te haren voordeele beschikbaar stellen van het centraal station te Amsterdam, zelf geene beslissing gegeven, maar het ter beschikking in handen gesteld van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, die belast is met het beheer van het gebouw. Te Groningen is Dinsdag avond een bloedig drama afgespeeld. Zekere C. F. leefde geschei den van zijne vrouw. Zij had haar toevlucht gezocht bij hare ouders, omdat haar man zich aan sterken drank te buiten ging en haar dan mishandelde. F. deed echter geen afstand van zijn vrouw en kwam herhaaldelijk bjj zijn schoonouders om haar te bewegen weder bij hem te komen. Zoo kwam hij omstreeks 8 uur ook weer in beschonken toestand daar en niettegenstaande hem herhaaldelijk was te kennen gegeven, dat hij weg moest gaan, beleedigde hij, op straat staande, zijn schoonvader. Deze geraakte in drift, liep naar buiten met een mes en bracht F. daarmede twee steken in den rug toe. Hevig bloedende zonk F. ineen en werd daarna naar het ziekenhuis vervoerd. De dader werd in verzekerde bewaring genomen. Zonder bijkomende omstandigheden zjjn de wonden niet levensgevaarlijk. Zes werklieden zjjn door de commissie te Utrecht uitgekozen, om de Parjjsche tentoon stelling te bezoeken. Zij hebben opdracht een rapport uit te brengen omtrent hun bevinding, en door de commissie is 25 belooning toegezegd, voor het best geoordeelde rapport. In Den Haag is het initiatief genomen tot het vormen eener commissie, die zich even eens ten doel stelt Haagsche werklieden naar de Parjjsche tentoonstelling uit te zenden. Eenige dagen geleden is ten nadeele van twee op de eerste verdieping in het Hötel Garni te Scheveningen logeerende buitenlandsche fa- miliën diefstal met braak gepleegd. De dader of daders hebben al den tjjd gehad om twee, wel op één corridor, maar door een zes- of zevental andere vertrekken gescheiden appar tementen, te doorsnuffelen en twee van hechte sloten voorziene koffers, waarschjjnljjk door middel van zoogenaamde koubeitels, te openen. Uit een dier koffers heeft de dader zich meester gemaakt van twee bankbiljetten, groot 500 en 100 markenvijf goudstukken van 10 marken, een Nederl. goudstuk van 10, eenig Duitsch pasgelden uit den anderen koffer van een gouden broche met diamanten. De commissie voor de staalwaterbron te Haarlemmermeer heeft reeds tweemaal zooveel geld ontvangen als noodig is voor het maken van een voorloopig plan. Te Wehl zou een vrouw met boter ter markt gaan. Om deze hard en mooi te hebben, had zij de boter des nachts in den waterput gehangen. Terwijl zjj die nu des ochtends er uit zou halen schijnt zij het evenwicht te hebben verloren en is voorover in den put ge vallen, met het treurig gevolg dat zij daarin den dood heeft gevonden. De man blijft met 7 kinderen achter. Allerwege in den lande worden toebe reidselen gemaakt tot eene waardige viering van den 31 Augustus, den jaardag van prinses Wilhelmina. Te Apeldoorn, waar de jarige vertoeft, vooral wordt een groot feest georga- gemaakt. Ja, nu goed mikken, een hagelbui op den rug tref den zuidwester hoera! goed gedaan, jongens 1" »Nog een salvo!" zegt de winkelbediende, die aan de deur staat en grooten lust heeft om mee te doen maar dat kan toch niet want hij is volwassen en gaat al op bals. Een, twee, drieDaar vliegt de hoed over de straat, de jongens jubelen, maar houden zich op een eerbiedigen afstand. »Niet met mij spelen, kinderenzegt de bergbewoner^ zich langzaam omkeerende. Dat was te veel geduldzij zouden gaarne een beetje opvliegendheid gezien hebben, liefst een stortvloed van scheldwoorden of njjdig gebrom, en een paar aanloopjes om hen na te zitten zou het aller vermakeljjkste geweest zijn. Maar zoo'n tam verzoek was al te saai. Zjj staken de handen in de zakken en lieten hem loopen. Hij zette zijn zuidwester weer op en sjokte verder met zjjn lading, keek rechts noch links, alleen drie of vier el voor zich uit in de sneeuw en week alleen uit voor menschen en paarden. Eindeljjk hield hij stil voor een groot huis, dat hjj van onder tot boven bekeek, bedacht zich, wierp een verlegen blik op zjjn slee, keek weer naar het huis en trok zjjn lading tot vlak bjj de trap. Hjj bedacht zich weer een poos voordat hjj langzaam en behoedzaam den stoep opging naar de voordeur en in de gang aarzelde hij weer heel lang, totdat hjj eindeljjk een kloek niseerd, met optochten, vliegerwedstrjjd, hard rijderijen, concerten, opstijging van een lucht reiziger, vuurwerk enz. Het allernieuwste op het gebied van het jubileeren. Onder de groote menigte bede vaartgangers, die Zaterdag jl. uit Breda naar Kevelaar trokken, bevond zich mejuffrouw C. Kroes, die nu sedert 25 jaren de bedevaart naar Kevelaar medegemaakt en uit zuivere piëteit dien tocht steeds te voet heeft afgelegd. Ter gedachtenis aan dit bjjzonder feest is der jubilarisse eene zilveren medaille geschonken met een toepasseljjke toespraak ten aanhoore van de Bredasche pelgrims. Een drukfout om jaloersch van te zijn, bevatte het N. v. d. D., hagedis voor tragedie. In den regel zjjn drukfouten insipide vergis singen, die niets teweeg brengen dan ergernis bjj den schrjjver. Deze geeft ten minste nog pleizier aan den lezer, en ook aan den schrjj ver zal de komische indruk wel sterker zjjn dan de ergernis. (Arnh. Crt). Te Semarang werden de slapers in den nacht van den 12en Juli omstreeks 3 uur door een oorverdoovend geraas gewekt. Overal sprong men ontsteld uit het bed op het gehoor van het amoksignaal, vergezeld van schoten, geschreeuw en geroep op straat. Geen wonder, dat velen zich onmiddelljjk wapenden en daarna naar buiten liepen om te vernemen, dat het maaneclips was. Het zal zeker zeer velën bekend zijn, dat de inlanders, volgens oud ge bruik, dat nog moet dagteekenen uit den Hindoetjjd, bjj zulke natuurverschjjnselen een oorverdoovend lawaai maken met rjjststampen het bekende amoksignaal terwijl mannen, vrouwen en kinderen zich in de open lucht begeven om de maan luidkeels moed in te spreken in haar gevecht met een voor men- scheljjke oogen onzichtbaren reus, die haar tracht te verslinden. De schoten waren af komstig van het Chineesche kamp, waar de zonen van het Hemelsche Rjjk het huweljjk tusschen de zon en de maan, waaraan de eclips, volgens hen, haar ontstaan te danken heeft, door het afsteken van mertjons huldigden. De socialisten naar Atjeh. De Haagsche afdeeling van den Sociaal Democratischen Bond heeft in een Maandagavond in Walhalla ge houden vergadering de volgende motie aange nomen »De vergadering, overwegende dat de tegen woordige strijd die de Nederlandsche regeering zoogenaamd namens het Ned. volk roerttegen Atjeh, is in strjjd reet de geschiedenis van dat zelfde volk, dat 80 jaren streed tegen vreemde indringers. Overwegende dat de oorlog is begonnen en wordt voortgezet ter wille van enkele baat zuchtige handelmaatschappjjen, zoodat de oorlog niet anders kan beschouwd worden dan als een rooftocht en dat de overgroote meerderheid van het Ned. volk er niet het minste belang bjj heeft noch zich medeplichtig wil maken aan welke rooftochten ook Overwegende verder dat het gewapenderhand ten onder brengen van een volk, ten einde het te maken tot slaven in een of anderen vorm van enkele uitbuiters is in flagranten strjjd met de rechten van den mensch reeds honderd jaren geleden als wereldbeginsel aangenomen door alle beschaafde volkeren; Besluit I. De Ned. regeering dringend uit te noodigen een einde te maken aan den Atjeh-oorlog door terugroeping onzer troepen. II. Bij niet-vervulling van dezen wensch de werving van troepen voor Indië met alle ten dienste staande middelen tegen te werken. III. Den centralen raad van den Ned. Soc. Dem. bond op te dragen de vriendschappelijke gevoelens der Ned. arbeiders te zjjnen opzichte trachten bekend te maken aan het AtjehBche volk. IY. Krachtige medewerking te verleenen aan iedere andere poging, die gedaan wordt den Atjeh-oorlog te doen eindigen, mits deze in overeenstemming zjj met de waardigheid der 80C.-dem. party." De Belgische maildienst op Engeland bljjft reden tot klachten geven. In de Times beklaagt zich een lezer weder over oponthoud op de Belgische lijnen bjj de doorreizen van Engeland naar Duitschland. De bagage bleef in Brussel achter en werd eerst twee dagen later te Frankfort ontvangen. Ter viering van het 50-jarig bestaan der photographie is te Berljjn Zaterdag een photographische-jubileum-tentoonstelling ge opend. Omtrent de overeenkomst tot aanleg van den Simplontunnel wordt nader gemeld, dat een uitgang van den tunnel aan Italië zal behooren, dat voor 15,000,000 frs in de kosten bjjdraagt. De Duitsche kapitalisten, die de samensmelting der twee aannemers-maatschap pijen wisten te verkrijgen verschaffen 30,000,000 frs. Op het feestmaal der maires te Parjjs (er waren in het geheel 13.456 gasten) werden 24.347 flesschen wijn en likeur gedronken. In het geheel kostte het feest, met inbegrip van de verlichting en versiering der zaal, 195.000 frs. Maandagmorgen is er weer eenvreeseljjke moord gepleegd te Londen op Mason Hill, Bromley Kent, waar door de politie een vrouw is gevonden, zeer ernstig aan den hals gewond. Zjj is in het ziekenhuis opgenomen en heeft breedvoerige verklaringen afgelegd. Zjj con stateerde, dat zij door een man in den hals gewond was, die haar daarna in een vjjver besluit nam en met zijn gebalde vuist een paar maal op een deur sloeg. Een man met een kaal hoofd opende de deur en keek naar buiten. »Wat is er vriend?" vroeg hjj verbaasd. Ja hij wilde zoo gaarne met den klerk spreken als dat mogeljjk was. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2