Verspreide Berichten. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. Burgerlijke stand. Souburg. Een zijner meeaterstukjes is daarbij afgebeeld. Verder bevat bet tijdschrift het vervolg van Tijdgenooten van Ons, een zeer nauwkeurige en lezenswaardige schets over Journalismëen Jour nalisten. Het prospectus voor het aanstaande speel seizoen der Hollandsche opera is thans door den heer J. G. de Groot gepubliceerd. De directeur wijst daarin met erkentelijkheid op den steun en de sympathie, die hij voor zijne onderneming heeft mogen ondervinden, waar door zij thans in het vierde jaar van haar bestaan als eene blijvend gevestigde instelling mag worden beschouwd. Er van doordrongen, dat men der opera, naarmate zij in aanzien wint, hoogere eischen zal moeten kunnen stellen, heeft hij er voor gezorgd, dat verschil lende emplooien, die versterking en verbetering vroegen, door nieuw aangeworven artisten, van zeer gunstigen naam, zullen worden vervuld. Ook is weder een volledig eigen orkest gevormd, uit musici van uitnemend gehalte. Het reper toire wordt aangevuld met nieuwe werken van de Fransche, Duitsche en Italiaansehe school, terwijl nieuwe oorspronkelijke opera's vanNeder- landsche componisten zijn toegezegd geworden. Het personeel is aldus samengesteld Orkest. C. van der Linden, le orkestmeester; J. M. Snoek, 2e orkestmeester en koorrepeti- teurK. Ph. Mönch, le solo-repetiteur en pianistE. Caron, concert-meester en solo-violist. Het volledig orkest bestaat uit 45 musici. Artisten. Dames: mej. Rosine de Wulf, le zangeres (falcon); mevr. M. van Ophemert Schwencke, le- zangeres (soprano)mej. Corn, van Zanten, le zangeres (mezzo sopr. en contre alto)mevr. A. Oreliovan Zant, le colora tuur-zangeres mej. Johanna Erlé, le coloratuur zangeres mej. Gertrude Donker, 2e coloratuur zangeres mevr. Marg. Albers—Jahn, le dugazon en travestimej. Jeanne Jacobs, 2e dugazon en travesti; mej. H. Bremerkamp, 2e drama tische zangeres. HeerenDésiré Pauwels, le dramatische tenorLouis Brantsch, 2e dramatische tenor; Eug. van den Kerckhoven, le lyrische tenor; G. van Boxem, le lyrische tenor (demi carac- tère)Jos. M. Orelio, le baryton H. J. Albers, le bariton S. Poons, 2e bariton Joh. Schmier, le basH. Dontz, basse chantanteFelix De- rickx, trial (2e tenor)Th. Leeuwendal, 2e tenor in alle genres. Het koorpersoneel bestaat uit 24 dames en 24 heeren. Op het Oriëntalisten-congres te Stokholm- zal o. a. een opperpriester der Indische vuur aanbidders een voordracht houden. Hij gat in het Engelsch bericht van zijn komst. Met prof. Max Müller, die evenals prof. De Goeje en Schefer van Parijs, koning Oscars gast zal zijn, is hij reeds jaren in briefwisseling. Bjj het examen in het Fransch 1. o. te Utrecht slaagde o. a. mej. J. Berdenis van Berlekom te Middelburg. Bij het hoofdonderwijzers-examen te Breda werd toegelaten de heer H. G. A. Verkaart te Hontenisse. Tot onderwijzer aan de openbare school te Clinge is benoemd de heer A. van Water schoot te St. Jansteen. Door de jAlgemeene Synode van de Ned. herv. kerk is een telegram van gelukwensching gezonden aan de Waldensen, wier feest Vrijdag een aanvang nam. In de zitting van Zaterdag deelde de president mede, dat door hem een telegram van dank betuiging van de feestvierende Waldensen ontvangen was van den volgenden inhoud Assemblee Vaudoise et amis re'unis Prangine expriment reconnaissance pour fraternelle dépêche, et voeux les plus sincères pour chère église soeur des Pays-Bas. Kantongerecht le Middelburg. Weer waren heden de gemachtigden ver schenen der partijen in de kerkelijke zaak van Koudekerke, door ons vroeger uitvoeriger medegedeeld. De gemachtigde der gedaagden zjjne donkere oogen onheilspellend en dan lachte hjj akelig nu eens hoonend dan weer toornig. Daarna bleef hij verder den heelen avond stil en ineengedoken zitten. Björn werd ongedurig als dat zoo begon. Het was alsof hij zelf met zijn werk niet voort kon, zoolang die ander daar zat en alles zoo licht en gemakkelijk verrichtte. Hij maakte zich ongerust over den invloed, dien de verhalen van Hendrik op de kinderen uitoefenden en trachtte op te merken of Ingrid er ook door getroffen werd. Hij zelf ja, hij wilde het zich niet eens bekennen al liet hij zich niet geheel meesleepen het vermaakte hem toch wel. Aan Ingrid zag hij nooit eenige verandering, zij stond even kalm als altijd bij den haard en keek in het vuur onder de pan met gortepap. En toch was niemand zoozeer getroffen als Ingrid door al het nieuwe, dat zich op de ontginnershoeve ingedrongen had. Van het eerste oogenblik af dat zij be grepen had wat er was tusschen haar en Björn den boerenknecht, had zij gestreden om haar hartstochtelijke natuur te vergeten of te onderdrukken, want zij wist dat de vroo- lijkheid, welke andere meisjes het recht hadden aan den dag te leggen, bij haar slechts be schouwd zou zijn als een herinnering aan haar afkomst. Nu had zij zoo lang gestreden, totdat zij alles vergeten had, alle gedachten aan hetgeen buiten de hoeve lag, elke uitbarsting van vroo- ljjkheid of drift, elke opwelling van vreugde beantwoordde hetgeen door den gemachtigde der eischers voor 2 weken was aangevoerd en ontkende nogmaals de schuldplichtigheid der gedaagden, terwijl hij in zijne conclusie ver zocht dat het eischend bestuur op vraagpunten, die hij alle in zijn conclusie opnoemde, zou worden gehoord. De tegenpartij beweerde echter dat om tot zoo'n verhoor op vraagpun ten te komen, heel anders moest worden ge handeld, en wilde den gemachtigde der gedaag den alsnog in de gelegenheid stellen om volgens de wet te handelen, waartoe hij eene remise van drie weken verzocht, die toegestaan werd. De visscherijen in de Schelde en Zeeuwsche slroomen. (Vervolg.) Omtrent de oestervisscherij lezen wij in het verslag De Grevelingen voor het dijkwater" was dit jaar de eenige plaats, waar de oestervisscherij als publieke visscherij werd uitgeoefend. Men heeft er slechts een paar tijen gevischt en be droeg de vangst slechts 45 stuks per tij. Deze werden voor 4 per 100 verkocht. In de Vleij voor den Dreischor-polder waren 110.000 pannen gelegd, waarop gemiddeld 3 a 4 broedjes aansloegen. Enkele waren er bij, waar 13 a 15 broedjes op zaten. Ook op de schelpen was de aanslag van geene betee- kenis, terwijl de boorspons hier veel voorkwam. Ook bad men hier een partijtje in Amerikaan- sche oesters gezaaid, die zeer goed van visch, maar slecht van smaak werden. Op de slik ken van Bruinisse waren 75.000 pannen gelegd de aanslag beteekende echter niets. Op de Wester-Schelde, beneden Terneuzen, wordt steeds aan de verdedigingswerken der dijken aanslag gevonden, doch was dit jaar beduidend minder dan in de 3 vorige jaren. In den put boven Terneuzen, werden ook weder kleine en groote oesters gebracht. Eerstge noemden groeiden goed en de andere werden vetonder de kleine was de sterfte echter zeer groot eh de groote hebben een niet gewilden smaak, waardoor deze niet veel aftrek vinden. Op de verpachte perceelen werden dit jaar in het district Zierikzee niet meer dan 108.000 pannen gelegd en in het district Tholen een 70 000 stuks. Ongeveer 1/3 van al die pannen was gemiddeld met 5 a 6 broedjes bezetde rest had er zoo weinig, dat men ze in de klas zette, d. w. z. aan den wal opstapelde om het volgende jaar na schoongemaakt en opnieuw gekalkt te zijn, opnieuw te gebruiken. In de eendracht en in de Vleij van Ouwerkerk was de aanslag op de schelpen dit jaar ook gering. In de Eendracht waren de oesters, hoewel niet vet, toch veel beter dan het vorige jaar, terwijl ze in de Vleij van Ouwerkerk bepaald vet te noemen waren. Op de beide plaatsen stierven, gedurende den winter 1887/88, veel oesters door de vorst. In den mond van de Zandkreek werd een partij van 80.000 pannen, die met broed van 1887 bezet waren, gebracht, waarvan de oesters, toen zij teruggehaald werden, de grootte van een gulden en een rijksdaalder bereikt hadden. Deze waren dus goed gegroeid, terwijl overigens in de Zandkreek de groei veel te wenschen overliet. Het laat zich aanzien, dat de oester cultuur, die aldaar naast de mosselcultuur ge dreven wordt, eindigen zal met in mosselcul tuur over te gaan. Langs den oever van Noord-Beveland, had men op een paar perceelen oesters gezaaid- Deze geraakten ónder het mosselzaad, waar door zij niet veel hebben geleden, ofschoon men veel te laat met het opruimen van het zaad begon. Zjj groeiden nog 6 a 8 millimeters. Op de Yersche bank begon men met het pannenleggen in 't begin van Juli en op 8 Juli was men algemeen er mede bezig. Het uitleggen werd door het buiige weer en het hoog blijven van het water zeer bemoeilijkt, welke omstandigheden ook zeer nadeelig voor den broedaanslag waren. Met het einde van Juli waren de pannen op de beste perceelen nog slechts zeer zwak bezetde best aange- slagenen bevatten slechts 6 zeer kleine broedjes. In de lage vloeiputten kon men eerst van 10 tot 20 van die kleine broedjes op een pan tellen, waarvan er later weer verdwenen zijn. Langs den oever van Zuid-Beveland was de aanslag ook gering. Enkele partijen waren er, die gemiddeld 13 stuks per pan hieldendit en elk levendig gevoel van weemoed of smart onderdrukt. Misschien was de strijd haar in het eerst zwaar gevallen, vooral dien zomer toen zjj alleen was met den kleinen Johannes; maar zij moest zoo blij zjjn dat zij van de schande bevrijd was, die aan haar kleefde, nog voor zij of haar moeder geboren waren, dat het slechts veilig kon zijn om zich hoe langer hoe saaier te gaan voelen, om te merken hoe haar gedachtenkring steeds kleiner werd, totdat zij eindelijk niets meer omvatte dan Björn, de kinderen en de koeien. Zij was er nu zoo lang aan gewend dat hetgeen vroeger verlangen was, thans in vrees ontaard was. Had zij zich dien dag, toen zij voor het laatst naar de stad zou gaan, verheugd op haar Zondagsgewaad, nu vervulde het denkbeeld daarheen te gaan haar met een vreeselijken angst. Zij had dit alles gedaan, omdat Björn er niet door iets aan herinnerd zou worden dat hij een bastaard tot vrouw had. En nu had die man zich bij hen ingedrongen. Zij was niet in staat geweest om iets te zeggen, toen Björn de beslissing aan haar overliet, doch toen alles beslist was, had zij een 3chrik ge kregen, alsof zij nog eenmaal in den afgrond rolde. En zij rammelde en rinkelde met de borden en de kopjes om niets te hooren, wanneer Hendrik vertelde. Maar het hielp niet hoeveel leven zjj ook maakte. Zij moest luisteren als hij op zjjn mooist begon te vertellen. En wanneer zjj daar zoo stond in het vuur onder de pan te staren voorover gebogen waren evenwel de beste, er waren er ook van 6 en van niets. Door elkaar genomen kan men nauweljjks 2 broedjes per pan rekenen. Het totaal der uit gebrachte pannen op de Yersche bank kan men dit jaar niet hooger dan op 5 a 6 millioen schatten. Ook op de schelpen was dit jaar, zoowel op de Yersche bank als in de Ooster-Schelde, de aanslag zeer gering. Het kostte veel moeite een schelp met een oesterbroedje te vinden. Een groot aantal doode kleine en groote oesters kwam, zoowel op de diepe als hooge perceelen voor, waaruit blijkt, dat in den winter van 1887/1888 het even goed onder als boven water gevroren (zoogenaamd geheusd) heeft. Op de perceelen, gelegen boven de lage vloei putten, alhoewel vrjjwel waardeloos, kwam ge durende den winter een laagje zand, door den N. O. wind, ijsgang en voornameljjk door het steeds meer uitschuren van de Boomkilsedert het ondieper werd voor Yersekendam en den Burenpolder, komt de vloed met meer kracht door de Boomkil, waardoor uitschuring ontstaat. De hierdoor aangebrachte schade is evenwel nog van geen groote beteekenis. Yan meer be lang is de schade, die de pachters elkander onderling met het zoogenaamde sehoonkorren kunnen toebrengen en soms ook toebrengen. Immers, heeft men een perceel, dat gedeel telijk door het zand of slijk onbruikbaar is, dan wordt fluks een stoomboot daarop aan 't werk gezet met zware, bijzonder voor dat doel vervaardigde, korren zonder net en in korten tijd is dit gedeelte yan het perceel weer bruik baar. De schaduwzjjde van deze handeling is, dat de stroom, den losgewoelden grond of het vuil minder of meer ver medevoert, naar gelang van de meerdere of mindere zwaarte van dien grond of dat vuil en van de mindere of meer dere kracht van den stroom. Daardoor geraken op de naburige perceelen de oesters onder dat slijk, zand of vuil bedolven, waardoor soms nog al schade geleden is. Misschien was dit te voor komen, door bij verordening vast te stellen, dat geene korren zwaarder mogen zjjn dan de gewone oesterkor dat zij steeds van een net moeten voorzien zijn en dat het vuil aan boord moet gehouden worden. Ook dit jaar werd de Yersche bank weder door een val van mosselzaad bezochtdeze ramp had nog grootere uitgebreidheid dan in 1887 en ook de schade, die zjj aanrichtte, was grooter. Door dat in het vorige jaar veel mossel zaad was gestorven, rekende men ook nu weer daarop en liet men, niettegenstaande de waar schuwing er tegen, het zaad te lang liggen in tegenstelling van het vorige jaar groeide het mosselzaad goed, maar de oesters er onder stikten. Die niet stierven, leden zooveel door het late opkorren, dat er geen groei meer van eenige beteekenis in kwamterwijl anderen, die vroeger opgekord waren, nog veel bijge komen zijn voor zoover de visch betreftde schelp is ook klein gebleven. Het is natuurljjk in het belang van de ont wikkeling der oesters, ze zoo min mogelijk te storen, als de groei er in is, waarom men op de gedachte is gekomen een werktuig te maken, waarmede men het vuil en eventueel het zeer jonge mosselzaad van de oesters kan verwjjderen, zon der de oesters te storen of op ruggen te sleepen Het werktuig, dat daarvoor bedacht is, bestaat uit een kor zonder mes of net, doch in plaats daarvan heeft zij een stel veerkrachtige borstels, stijf genoeg om het vuil los te maken en toch niet zoo stijf dat de oesters worden medegevoerd. Proefnemingen in het klein met dit werktuig voldeden zeer goed. Meer onder vinding.op grooter schaal is echter nog noodig som er een beslist oordeel over te kunnen uit- preken. De hoofdvoorwaarde zal wel zijn, dat men er een vroegtijdig gebruik van make en dit van tijd tot tijd herhale. Tengevolge van den strengen en laten winter, den val van mosselzaad, het vele vuil en het te lang in de putten houden der oesters, was de sterfte onder de oesters dit jaar groot. De markt opende dit jaar reeds in Augustus met prjjzen van 50, 47 en 45, naar gelang van het gewicht per 1000, terwijl de groote le soort, die men nu Imperialen noemde, voor f 60 en 70 verkocht werdenzelfs wil men, dat er nog een partijtje voor ƒ125 per 1000 is verkocht- De voorraad van deze soort was evenwel niet groot en over het algemeen was van alle soorten de visch maar slecht. Werke lijk mooie oesters kwamen er weinig voor Hoewel de prijzen later nog terugliepen, zijn ze echter over 't geheel beter gebleven, dan in het vorige jaar, wat waarschijnlijk wel te danken zal zijn aan het optreden van de coöpe ratieve vereeniging. De markt was tevens on willig de inferieure 2e soort af te nemen. Het gevolg hiervan is, dat er veel van deze soort naar de perceelen zijn teruggebracht, zoodat, als het weer in 1889 wat wil meêwer- ken, er kans bestaat, dat in het volgende seizoen weder eene behoorljjke partij groote en goed gevischte oesters zal zjjn. Mocht dit het geval wezen, dan meenen wjj, in het a. s. najaar, spoedig aan de prjjzen en aan de af name, die dit najaar zeer traag ging, te be merken zal wezen. Voor behoorlijke groote vette oesters, is er nog altijd eene grage markt en scheef, met een koud, streng gelaat, alsof zij geen oog voor iets anders had dan voor het overkoken van de pap en Björn volstrekt geen verandering aan haar bespeurde dan werd zij gegrepen door den klank der buiten wereld, dan slopen de herinneringen in dat enge vertrek, dan zag zij de zee in den gloed onder de pan, zij zag de golven beuken tegen den berg, waarop het strandhutje lag, zij zag de zee het gouden afschijnsel van den hemel op haar ronde, bewegelijke rug dragen, zij zag de verlangens harer jeugd weerspiegelen in de baren, die ze al verder en verder meevoerden en eindelijk geheel verzwolgen. (Wordt vervolgd.) tegen voldoende prijzen te vinden geweest. Zooals het de laatste jaren ging, nl. dat velen alles verkochten, waar slechts geld voor te krijgen was, en zoodoende in het voorjaar bijna uitsluitend zeer min goed onderhielden, was het toch onzinnig te vergen, dat dit minne goedje in een tijd van 8 maanden puike oesters zonden geworden zijn. Tengevolge van den slechten aanslag van dezen zomer, was er in het najaar nog al handel in aangeslagen pannen en zaaigoedde prijzen bleven echter billijk. In September werd zaaigoed van een rijksdaalder grootte voor 3.75, in October, goedje van een gulden grootte, voor ƒ2.50 per 1000 verkocht. Wordt vervoIgd.) Onder verwijzing naar de in dit nommer voorkomende aankondiging van het vierde zomer-concert in het Schuttersho/ de Edele Hand boog alhier, uit te voeren door de stafmuziek van het 6e regiment infanterie uit Breda, onlangs met zóóveel succes alhier opgetreden, vermelden wij, dat het bestuur dier concerten herhaaldelijk met den heer N. A. Bouwman, directeur van het muziekkorps van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, in briefwisseling is getreden, met uitnoodiging zich met de uitvoering van dit concert te belasten, doch dat hij tot zijn leedwezen daarvoor geen enkelen dag beschik baar had. Dit zou eerst Dinsdag 17 September kunnen wezen een te laat tijdstip in het seizoen. Met het plaatsen der palen, bestemd voor de telephonische verbinding tusschen O.- en W.-Souburg en Middelburg, is een aanvang gemaakt. Omtrent het in gereedheid zijn en de in gebruikstelling voor het publiek, is nog niets met zekerheid bekend. Zondag bracht de Walcheren hier weder vrij wat Belgische pleizierreizigers aan, die ten deele de stad en hare merkwaardigheden bezichtigden en ten deele rijtoertjes in den omtrek maakten. Men schrijft ons uit Vlissingen De maand Augustus schijnt toch nog enkele zomersche dagen te zullen geven. Heden Zondag stond de zon tenminste des morgens aan een helderen hemel en beloofde een mooien dag. Reeds omstreeks half elf kwam een muziek gezelschap alhier aan uit Haeren, bij Brussel en trok spelende door de stad naar het bad hotel, waar te 2 uren een matinee ten voor- deele van de armen van Vlissingen zou gegeven worden. In de eerste plaats verwonderde het ons dat geen entrée werd gevraagd, en in de tweede plaats stonden wij verbaasd dat door genoemd gezelschap Grety Kringna een paar nummers, reeds de aftocht werd geblazen. Het liefdadigheidsconcert viel daardoor dus geheel in duigen. Het gezelschap bleek beter in staat te zijn met veel lawaai een groote menigte achter zich te trekken door eene muzikale promenade door de stad, dan een tamelijk publiek aan het Grand Hotel een enkel uur van kunstgenot te verschaffen. Waar steeds alle krachten worden inge spannen om Vlissingen als badplaats eene goede reputatie te doen verwerven, is het bepaald te. betreuren dat tooneelen als heden middag aan het Grand Hotel afgespeeld, kunnen plaats vinden. _Eene vrouw uit Vlissingen, die met den trein van 5 u. 52 m. Zaterdagnamiddag van daar vertrok, had het ongeluk tuscchen Bergen op Zoom en Roozendaal uit een coupé 3e klasse te vallen, hetgeen haar dood tengevolge had. Er heerschte gisteren te Domburg eene ongekende drukte, waaraan het verblijf der vorstelijke personen en het prachtige weder zeker het hunne hebben bijgedragen. Een persoon die door den schuttersraad te Goes veroordeeld was tot verschillende geld boeten of 14 dagen provoost wegens het 7 maal opzettelijk bij de excersicie mankeeren, is Zaterdag avond door den bode der schutterjj, op de Groote Markt aldaar gearresteerd. Geassisteerd door twee politieagenten is de onwillige schutter, die den majoor gezegd bad »er niet meer aan te doen", in den toren opgesloten om zijn straf te ondergaan. Dat dit ongewone feit de nieuwsgierigheid gaande maakte is niet te verwonderen. Men weet den tijd niet te noemen dat er menschen op deze plaats gevangen gezet werden voor zulk een feit. De heer Van def Burg te Yerseke heeft zijne benoeming tot wethouder aangenomen. Daar hij éen dag ouder is dan de heer Van Oeveren wordt hij tevens eerste wethouder. -- Ook van Hans weert vertrok gisteren een buisgezin van negen personen naar Zuid-Ame- rika. Uit eene Zuid-Bevelandsche gemeente meldt, men ons dat aldaar voor omstreeks 70 jaren de vacature van onderwijzer der jeugd was te vervullen. De keuze viel op een timmer man, werkzaam aan een in aanbouw zijnde hofstede, die thans nog bewoond wordt. De titularis, die kon lezen en schrijven, aan vaardde zijne betrekking en oefende die jaarlijks uit van November tot oogsttjjd. Gedurende de vacantie ging hij koren rapen op den akker of verrichtte hij andere werkzaamheden om daardoor met de voordeelen van het onderwijs in zjjne levensbehoeften te voorzien. Met ingang van 1 Sept. a. s. is benoemd tot geagreëerde klerk aan het post- en tele graafkantoor te Hulst mej, A. C. Nanninga thans te "Wildervank. Bij het gemeentebestuur van Hulst is van den heer J. J. Kujjs te 's Gravenhage een schrijven ingekomen, houdende bericht dat aanvraag gedaan is om concessie voor een stoomtramljjn van Hulst naar Walsoorden. Naar men ons van andere zijde meldt zijn bjj den landbouwer T. te Hoodplaat wel drie paarden vermist, doch niet gestolen. De man heeft een paar uren in ongerustheid doorgebracht, doch toen bleek het dat de dieren door het open of geopend hek eener weide waren weggeloopen, een goede anderhalf uur ver. Bij een landbouwer onder Yzendijke kon de eigenaar ze terug bekomen. Van 17 tot 19 Augustus. Middelburg. Bevallen: J. E. de Trojje, geb. Kulderjj, z. M. Hondius, geb. Gidconse, d. M. P. Israël, geb. Wale, z. L. Provoost, geb. De Rjjke, d. A. Joosse, geb. Flipse, z. A. de Waal, geb. Kamerlingh, z. W. C. van Hilst, geb. Schuilwerve, z. J. Adriaanse, geb. San- derse, z. OverledenC. Haccou, ongeh. d. 53 j. A. Langejan, man van J.v.Kadzant,6öj. C.Barentsen, d. 1 j. I. de Schrijver, z. 2 m. Van 10 tot 17 Augustus. Goes. BevallenP. J. Wessels, geb. Van Lujjk, z. M. C. Schuerveld, geb. Jansen van Noordwjjk, d. M. Vink, geb. Franje, d. E. T. MaarteDse, geb. Hufkens, z. C. J. v. d. Graaft', geb. Lukaart, z. L. Kamp, geb. Korstanje, d. R. Janssen, geb. Ruitenberg, d. J. van de Visse, geb. Remjjnsen, d. Overleden J. Temperman, ongeh. z. 48 j. J. Boutens, z. 5 m. G. v. d. Bos, man van A. Rutsaert, 45 j. A. de Laat, d. 15 m. Zierikzee. GehuwdJ. C. Koreman, jm. 24 j. met J. L. Guinée, jd. 27 j. J. van Schen- del, jm. 23 j. met M. I. v. d. Velde, jd. 20 j. W. van Westenbrugge, jm. 23 j. met J. Priemis, jd. 23 j. Bevallen: M. Verton, geb. De Waal, z. J. Schults, geb. Van Espen, z. J. Tuijnman, geb. Sinke, d. A. Verton, geb. Goudswaard, d. J. Klink, geb. Huigens, z. C. M. van den Houten, geb. Bakker, d. OverledenJ. van Wijk, vrouw van P. Duson, 57 j. J. Kurvink, z. 4 m. M. H. C. Bethe, d. 8 m. Omtrent de laatste executie te Tjilegon deelt de Java-Bode de volgende bijzonderheden mede Woensdag 10 Juli werden de zes ter dood veroordeelde muiters uit de gevangenis te Se- rang door een gewapend geleide, onder den 2en luitenant Haak Bastiaanse, naar Kramat Watoe gebracht en van daar door een gewapend ge leide onder den len luitenant Baudoin afge haald, die ze verder bracht naar de gevangenis te Tjilegon, om Zaterdag den 13en Juli te worden opgehangen. Niet weinig verbazing wekte het op, toen op dien morgen vlak by Tjilegon eenige duizenden Bantammers, zoowel mannen, vrouwen als kinderen zich rechts en links van den weg schaarden, wellicht bloedverwanten om die slachtoffers voor het laatst blijken van belangstelling te geven. Niet lang nadat de veroordeelden de gevangenis waren binnen getreden kwamen er van de zijde der familie leden verzoeken by het hoofd van plaatselijk bestuur, ook in de gevangenis te mogen wor den toegelaten om hunne respectieve mannen, broeders of andere aanverwanten slamat en ververschingen te brengen, hetgeen blijkbaar niet van harte ging. Deze verzoeken werden toegestaan, mits by gedeelten en onder streng toezicht van politie-personeel. Nadat den ver oordeelden door den ass -resident, den heer Donner, de dood op Zaterdag was aangezegd, vroeg éen hunner, met name Armadja, om, in stede van Zaterdag, Vrjjdag te mogen worden opgehangen, teneinde als geloovige te kunnen sterven en in den Hemel terecht te komen, welk verzoek natuurljjk werd van de hand gewezen. Verder ging alles gelijk den vorigen keer, met deze wijzigingen, dat nu de le luit. Bau doin in het kampement achterbleef en de le luit. Ferguson naar het executie-terrein ging. De 2e luit. Van der Scheer had dezelfde functie van de vorige maal. Om zes uren 's morgens kwam de cavalerie te Tjilegon aan, onder den 2en luit. Van Exter. Op het executieveld ging alles juist als de vorige maal. Er heerschte echter ditmaal niet zoo'n buitengewone stilte als toen. Er was wel is waar op het galgen veld zelf geen Bantammer te bekennen, doch op eenigen afstand daarvan stonden een hoop lui naar het schouwspel te zien. Ook op Tji legon zelf was niets van stilte te merken alles ging als gewoon zjjn gang. Een vrouw te Doesburg heeft een poging tot moord op haren man beproefd. Onder voorwendsel hem een borrel te willen geven, goot zij den halfslapenden man vitriool in den mond. Gelukkig heeft hij maar weinig binnen gekregen. Hemd en borstrok, die door de vitriool gebrand waren, zijn door de politie in beslag genomen en de vrouw achter slot en grendel gebracht. Volgens algemeen gerucht leefde de vrouw in ongeoorloofde betrekking met een tamboer van het in Doesburg liggende garnizoen. In het programma voor de 16e algemeene vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, die den 28en dezer in het gebouw Irene te Rotterdam zal worden gehouden en waarin alle leden van den bond aan de beraadslagingen kunnen deelnemen, zijn o. a. voornamelijk de volgende punten van behandeling opgenomen a. Van het hoofdbestuur De vergadering besluite ook voor het eerst komende dienstjaar eene bjjdrage uit de alge meene kas beschikbaar te stellen ten behoeve van het asyl voor drankzuchtigen, waarvan het bedrag naar gelang van den financieelen toe stand door het hoofdbestuur zal worden vast gesteld. Moet er van regeeringswege reeds iets ge daan worden tot voorbereiding der volledige uitvoering der drankwet op het tijdstip, bedoeld bjj art. 26 De vergadering drage het hoofdbestuur op, maatregelen te nemen, waardoor een einde

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2