LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. BemswaarfliiMeii van liËEllnri. TOT SLOT STATEN-GENERAAL. der Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid en van kunst toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman, was Dinsdag avond in de groote, keurig in iMikadostijl" ver sierde, zaal van het Schuttershof een maaltijd aangericht waaraan behalve het bestuur der tentoonstelling en enkele genoodigden, als de commissarissen van orde en de vertegenwoor digers der Middelburgsche pers, ook vele in zenders deelnamen. Na van het keurig en smakelijk toebereid diner genoten te hebber^ wijdden de aanzittenden nog eenigen tijd aan het gezellig samenzijn. Ter bekwamer tjjd opende de heer mr G. N. de Stoppel aar de rij der toosten door 'de heeren welkom te heeten en er op te wijzen dat de band, die tijdens de tentoonstelling is geknoopt, nog steeds bindt. Hij bracht verder zijn dank aan allen, die medegewerkt hebben aan het welslagen der Zeeuwsche nijverheids tentoonstelling en steldo in het licht hoe voor al een tweetal personen, ofschoon zij zich steeds achter de schermen hielden, veel tot de be reiking van het goede resultaat hebben bijge- gedragen, nl. de heeren L. K. van der Harst JJz. en A. A. Mes Gz., die als secretaris en penningmeester het bestuur zoo trouw hebben terzij gestaan. Spreker bracht beiden hulde en dank en bood namens het bestuur den heer Yan der Harst een fraaie albumdoos, in bron zen pluche met imitatie zilver versierd, aan, waarin eene collectie gezichten op de tentoon stelling, benevens een afslag van de gouden en zilveren medailles aan de bekroonden uit gereikt aan den heer Mes overhandigde de heer De Stoppelaar, eveneens namens het be stuur, een afslag van de drie medailles, goud, zilver en brons. De heer Jos. van Raalte, voorzitter der jury, dronk vervolgens op den ijverigen secretaris der jury, den heer J. P. Boudewijnse, die tijd noch moeite ontzag om zijn veel omvattende taak naar eisch te vervullen. De heer Van der Harst dankte den heer De Stoppelaar en het bestuur. Ofschoon de weten schap zijn plicht gedaan te hebben hem beloo ning genoeg was voor hetgeen hij in het belang der expositie deed, is hem het blijvend souve nir eene aangename welkome verrassing. De heer Van der Harst eindigde met speciaal den heer De Stoppelaar dank te zeggen voor den vriendschappelijken omgang tot heden van hem ondervonden, en stelde een dronk in op den voorzitter, den man aan wien veel van hetgeen in de laatste jaren tot stand kwam, te danken is, die steeds bereid is te steunen wat goed en edel en in het belang van Middelburg is. De heer A. A. Mes Gz., volkomen instemmend met den vorigen spreker, uitte nog de hoop, dat, wanneer na vele jaren weder eene tentoon stelling wordt gehouden, alle de thans aan we- zigen den heer De Stoppel aar weder aan het hoofd ervan mogen zien. De heer M. van Boven deelde mede dat dooi de leden der jury aan de heeren, die aan den voorzitter het bekende album hadden aange- bodon, -wao vorsooh-t oolc aan dat bewijs te mogen deelnemen. Daaraan was voldaan en in dien geest de opdracht veranderd. Hij bood den heer De Stoppelaar thans opnieuw het album aan, waarbij nu ook een keurige stan daard gevoegd was. De heer De Stoppelaar betuigde hiervoor zijn besten dank. De heer J. J. Ceulen herinnerde eraan dat velen, die aan de tentoonstellings-werkzaam- heden deelnamen, de beeltenis van den heer De Stoppelaar ontvingen en wees erop dat het aanzien daarvan een spoorslag moet zjjn tot ijver en plichtsbetrachting, een herin nering aan de bekende uitspraak dat willen kunnen is en met een ernstigen krachtigen wil veel tot stand gebracht kan worden. Hij sloot met de hoop dat velen, ieder in zijn kring, het goede voorbeeld van den heer De Stoppelaar zullen volgen. De heer M. C. Roest bracht een dronk uit op de inzenders. Als lid der etalage-commissie bracht hjj hun hulde voor de rijke verscheiden heid der inzendingen, zonder welke de tentoon stelling zeker zich niet in haar groot succes zou hebben verheugd. Hjj wekte hen op tot voortgaan op den weg van ontwikkeling en hoopte dat Excelsior steeds aller leuze zijn zou. De heer D. G. Kröber jr. dankte namens de inzenders den vorigen spreker voor zijne goede wenschen, zeide dank voor de goede zorgen van Hij was zoo mooi en zoo knap neen, zij hadden niet met hem gesproken, hij sprak nooit met knechts, hij liep maar rond en deed niets. De kleine Thor, tegen wien de twee schoolkinderen al hun wijsheid en ervaring luchtten, zat te luisteren naar de vaak over dreven schilderingen van hetgeen zij in dien tijd beleefd hadden en kreeg enkele zeer zon derlinge voorstellingen yan alles, wat er buiten het dal voorviel. Het liep nu naar Maart en Björn begon de akkers na te zien of het ijs nog niet smolt, zoodat de zon beter in den grond kon dringen. De sneeuw woei van den top van den Heksen- hoek, dat was een voorteeken van dooi en weldra kwam die ook, maar met dichte, zware sneeuwvlokken. Het sneeuwde drie dagen achtereenuit de hut kon men den berg slechts nu en dan zien, als het even ophel derde. Björn keek bezorgd omhoog, schudde het hoofd en zei»Hij heeft nog meer dat naar beneden moet." De sneeuw lag eenige meters hoog er er moest voortdurend geschof feld worden om een pad te houden van de hut naar den koestal. Aan het werk waren zij gewoon, maar wanneer Björn nu tusschen die hooge sneeuwwanden doorging en niets anders zag dan dezen en den grijzen hemel boven zich scheen hij mismoediger dan anders. Als het nog een poos bleef sneeuwen en het ging dan over in regen dan wist men niet wat er ge beuren kon. De vorige winter had bewezen de onderscheidene commissiën en bracht vooral hulde aan de vereeniging Uit het Volk—voor het Volk, die het initiatief nam voor de zoo goed geslaagde tentoonstelling. Hij dronk op den bloei dier vereeniging. De heer De Stoppelaar nogmaals allen dan kende, bracht ook een woord van waardeering aan de Zeeuwsche pers in het algemeen en de Middelburgsche in het bijzonder, die zoo trouw de commissie geholpen heeft tot het welslagen van haar werk. De heer Lagaay uit Vlissingen dankte namens de Vlissingers voor de te Middelburg onder vonden gastvrijheid en de heer M. S. de Zeeuw wijdde een woord van hulde aan de commis sarissen van orde. De heer A. H. Kommers dankte den voor zitter voor de welwillende woorden aan de pers gewijd, en bracht daarbij ook namens zijne collega's aan het bestuur, de verschillende commissiën en de inzenders hulde voor de ver leende medewerking tot verlichting der niet altijd gemakkelijke taak der journalisten. Hij gaf de verzekering dat de pers steeds bereid is belangstelling te wekken voor en haar steun te verleenen aan zaken die het algemeen belang bevorderen. Hij stelde een dronk in op den vooruitgang en den bloei van Zeeland en op de welvaart der Zeeuwen. De heer De Stoppelaar besloot met een dronk te wijden aan den Zeeuwschen ambachtsman, die ofschoon hier niet aanwezig toch getoond heeft energie en werkkracht genoeg te bezitten om in het strijdperk der nijverheid Zeelands naam hoog te houden. »Een leve de heer De Stoppelaar" door een der gasten aangeheven vond luide instemming even als een woord van hulde aan mevrouw De Stoppelaar, die haren echtgenoot zoo uit nemend terzijde staat in veel, wat door hem wordt tot stand gebracht. Intusschen was het feestconcert, dat aan hen, die aan de tentoonstelling of den wedstrijd deelnamen aangeboden werd, aangevangen en hadden de talrijke hoorders reeds kennis ge maakt met het stafmuziekkorps van het 6e regiment infanterie uit Breda, onder leiding van den heer P. A. Stenz. Reeds bij de uitvoering der eerste nommers van het met smaak gearrangeerde programma bleek dat de musici met entrain speelden en het korps in samenspel en kiankgehalte zijn militair karakter niet verloochent. De opgewekte Strauss-wals Wiener blut kwam tot zijn volle recht en vooral in La Favorite was de kapelmeester in de gelegenheid te toonen, wat zijn korps vermag. Dat dit de gekoesterde verwachtingen niet teleurstelde, bleek uit de luide toejuichingen van het publiek. Van het tweede deel van het programma verdient het Pilger Chor und Lied an den Abend- stem uit den Tannhauser een eervolle vermel ding en niet minder de serenade voor fluit en hoorn. Dit laatste werd door het publiek ge bisseerd zoowel als de aardige idylle van de molen in het Zwarte woudalleen echter van het laatste gaf de heer Stenz eene herhaling. Het concert werd besloten met eene grande fantaisie op motieven uit de opera Freischütz: welke onberispelijk werd ten gehoore gebracht. Voorzeker zullen allen, die het concert bij woonden, met ons instemmen met den dank, dien de heer De Stoppelaar aan de kapel en haar leider bracht, en gaarne onderschrijven het »tot wederziens", dat hij den heeren uit Breda toeriep. Met een groot vuurwerk zal het 25jarig bestaan van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam op 16 dezer herdacht worden. Eerst later zal de eigenlijke feestviering plaats hebben. Te 's Gravenhage wordt Donderdag een Velocipede Pakket- en Correspondentiedienst tot vervoer van pakketten en het verrichten van boodschappen geopend. De kanaalgraverij in den Weerdingermond nauwelijks aangevangen, ligt reeds stil, en ditmaal niet omdat de arbeiders, maar wel omdat de aannemers het werk gestaakt hebben, en zulks niettegenstaande de inderdaad hooge aannemingssom van 2950 per 300 meter. De reden hiervan is, dat het verwerken van het losse loopende zand zooveel moeilijkheden op levert, dat de kosten der aannemingssom zeker niet gedekt kunnen worden. Dit werk moet wat de eenzaamheid voor rampen kon veroor zaken als er iets bijkwam. Johannes, die hielp schoffelen, was buiten zich zelf, omdat hij niet naar school mocht en meende dat hij er toch wel door kon, »want hij was geen kind meer", zei de tienjarige. »Houdt het van nacht nog zoo aan, dan ziet het er slecht uit", zei Björn, toen hij be zweet in de donkere hut terug kwam. .Misschien zou het beter zijn om de koeien in de gang te zetten meende Ingrid. »0 neen", Björn was bang om het ergste voor te stellen, maar liep onrustig in en uit, den heelen avond en merkte dat de sneeuw nog wel even dicht viel, maar toch harder was dan in het eerst. Hij begon dus te hopen dat het tegen den nacht zou ophou den en begaf zich eindelijk met de anderen ter ruste. Doch toen zij den anderen morgen ontwaak ten was het stikdonker. Björn begreep dat het de sneeuw was, die voor het raam lag en haastte zich om te zien of de deur open ging en of hij het zolderluik kon oplichten. Maar wat hij beproefde, niets gaf mee. >Wij zijn ingesneeuwd", zei hjj heel kalm. Ingrid legde vuur aan in den haard, maar moest het terstond weer uitdooven, want de rook kon niet optrekken en vulde het geheele huis, zoodat zij bijna stikten. Björn stond radeloos midden in het vertrek en keek naar nochtans ten spoedigste geschieden, omdat de 600 meter kanaalpand daarachter gelegen ook nog vóór den winter moet worden gegraven voor rekening van het waterschap Weeringen. Zater dag jl. zouden de eigenaars bjjeengekomen zijn om maatregelen tot bevordering van den arbeid te nemen. Inmiddels gaan de werkzaamheden met het graven van .witten" voor de binnen kort te verwachten drijvende turfstrooiselfabriek geregeld voort, en menige arbeider heeft daar mede een flink herfstwerk voorhanden. De commissie, die zich te Amsterdam ge vormd heeft voor de uitzending van werklieden naar de wereldtentoonstelling te Parijs, heeft eene niet onbelangrijke som bijeengebracht, zoodat zij weldra een zeventig- a tachtigtal personen, in groepen verdeeld, de reis zal kun nen doen aanvaarden. Bij eene dier groepen worden de werklieden uit Utrecht en wellicht uit andere plaatsen aangesloten, terwjjl onderscheiden personen zich hebben aangemeld om de reis voor eigen reke ning mede te maken. Bij gelegenheid van Haarlemschen kennis- Zondag werden alleen per Hollandsche spoor van Amsterdam ruim 8000 reizigers naar Haarlem en Zandvoort vervoerd. De reizigers naar Zandvoort keerden in den namiddag voor het grootste gedeelte naar Haarlem terug, zoodat die duizenden later in den avond zich aan het station aldaar verzamelden om weder naar Amsterdam vervoerd te worden. De laatste trein vertrok te 11 ure. Alles liep aan het station in de beste orde af. Op den Ginnekenschen Steenweg nabjj Breda werd Zondag namiddag het tweejarig kind van den conducteur, dat zijn vader wilde te gemoet huppelen, door de Bredasche tram overreden. De vader kon slechts het ljjkje van zijn kind opnemen. Door den sterken Btroom en tamelijk har den wind zjjn Dinsdag morgen te 4 uur een groot aantal in de haven te Nieuwediep lig gende vischschuiten driftig geraakt en hebben verscheidene dier vaartuigen averjj bekomen aan roer, mast en zwaarden. Ook hebben eenige persoonlijke ongelukken plaats gehad. Een jongen geraakte tusschen twee schuiten beklemd en brak een been een andere jongen brak een arm, terwjjl een visscherman in de haven viel en half bewusteloos opgevischt werd. De man werd naar het marinehospitaal ver voerd en daar voorloopig verpleegd later is hij weder aan boord van zjjn schuit gebracht; zijn toestand is hoogst ernstig. Een officier van gezondheid der marine was terstond tegenwoordig om de gewonden te verbinden en den drenkeling in behandeling te nemen. Het kan niet ontkend worden zoo wordt uit Harlingen aan de Prov. Gron. geschreven dat het doen van uitgeleide aan vertrekkende vrienden en bekenden, bjj spoortreinen en andere middelen van vervoer, getuigt van een hartelijkheid, welke niemand moedwillig zal verstorenmaar alles kan worden over dreven I Dat uitgeleide doen bjj de Amster- damscbe booten ging zoo ver dat men de vertrekkenden vergezelde tot in de kajuit, en het gebeurde niet zelden, dat de boot reeds in beweging was, dat er nog haastig iemand van onderen opdook, die weer aan wal moest natuurlijk vrouwen. Zoo voor een paar dagen ook weer doch de kapitein van de boot, het was de Minister Fock, liet doorstoomen, en het vrouwtje moest tot Enkhuizen meereizen, van waar ze over Stavoren en verder per spoortrein naar haren man terugkeerde. Den volgenden dag had men een geljjk geval rnet twee achter blijvende vrouwelijke bezoekers op de boot Willem LIL. Deze waren fortuinlijk genoeg om te Enkhuizen de tegenvarende boot Minister Fock nog te ontmoeten en kwamen dus goed- kooper weder te huis. Het zal nu de vraag zijn of deze twee gevallen van reizen tegen wil en dank voor het vervolg aan eene ver keerde gewoonte, uit overgroote belangstelling voortspruitend, een einde zullen maken. Men schrjjft aan de 2V. 11. Crt uit Drente De nog aanwezige sporen van de traditioneele volksgebruiken worden hier het best in stand gehouden door de jeugdige dorpsmeisjes, die de spinnerijen in den winter, zoomede de vlasbrakerjjen in den zomer, welke meestal bjj wjjze van .beeklucht" geschieden, op hoogen prjjs stellen. Zoodanige brakerjjen, waarbjj het vlas van zjjne overtollige .ballast" ontdaan wordt, hebben hier thans dag aan dag plaats, en zjjn des te beter uitvoerbaar, omdat elk het luik in het dab, maar daar was het pik zwart, er kwam geen straaltje daglicht door. Tegen den middag klaarde het op. Heel ver in het dal strekte de sneeuwlaag zich uit over de hellingen en de vlakte, de heuvels, het water, het bosch, de bergen alles was een onafzienbare witte massa. Alleen de Hek- senhoek verhief zich boven dit alles in blin kende pracht, met een grijze, drijvende wolk over den top, Daar kwam een blauw plekje te voorschjjn met een bleeke ster, zich oplos sende in een bundel stralen, die uit het blauwe stuk neerviel op den bergrug en van daar langzaam afdaalde in het dal, dat door een schitterende voorjaarszon beschenen werd. De eene zijde van het dal lag in een verblindend licht van schitterende ijskegels, maar de andere waartegen de hut gebouwd was, lag in de donkere schaduw van den berg. Een vlucht sneeuwhoenders vloog op, een haas maakte groote sprongen en verdween in de sneeuw, eenige marmotjes kropen uit hun hol en trachtten zich een weg te banen, gingen op hun achterpootjes zitten en knipoogden tegen de zon. De denneboom schudde de natte sneeuw af en strekte zjjne takken uit in de verwarmende stralen, maar de lage berken waren bjjna niet te zieniedere top was neergebogen en bjjna geknakt. In de diepte bulderde het hol en dreigend, als een onbe kend, verborgen gevaar, dat uit den afgrond opsteeg. Dat was de rivier, die begon te landbouwer niet meer dan eene kleine hoeveel heid vlas voor eigen gebruik teelt. Het braken wordt bier des namiddags uitgevoerd. Te onge veer een uur des middags vangt de arbeid aan en te zes uren des avonds is alles afgedaan. Tien tot vijftien meisjes voeren bjj afwisselend gezang en gekout den arbeid uit. De vreemde ling, die de Drentsche dorpen bezoekt, ziet soms met welgevallen naar de uitvoering van dit Drentsch volksgebruik. Zoodra hjj echter tot de schuur komt, waar de arbeiders werken, wacht hem allicht eene niet aangename verrassing. Een der meisjes zal den bezoeker terstond tege moet treden, van een .riest" vlas voorzien, waarmede zjj op eigenaardige wjjze diens .voeten wischt." Herhaalde malen wischt zij over diens schoeisel, en declameert op ietwat bedeesden toon Mijnheer al van het Hof, Uw voeten zijn vol stof; Ik ben er toe genegen Uw voelen schoon te vegen. Het is niet om te gekken of te mallen, Maar gij zijt aan het geven van een fooitje vervallen waarop zij terug treedt, en de geheele meisjes schaar door den bezoeker op sterken drank onthaald wordt. Ook geeft het vlasbraken tot een avond uitspanning voor de jeugdige dorpelingen aanleiding, want de braaksters worden des avonds, na aan het huis des landbouwers voor wien zij werkten op .rijstebrij" te zijn onthaald, door hare minnaars afgehaald. De tjjd van het vla.s braken is in de maand Augustus, en een volksgezegde luidt dat het meisje, dat haar vlas vóór de Roldermarkt niet afgewerkt heeft, aldaar met een rijst vlas aan den arm versohjjnen moet. Te begrijpen is het dat daarvan nooit in letterljjkeu zin toepassing wordt gemaakt, doch het gezegde werd op bedoelde markt wel eens vernomen. Wil bv. iemand naar een meisje informeeren, waarvan men zegt.Kijk kaar naar den arm of er ook vlas aan hangt", dan is dit een teeken, dat zij lid is van een huis gezin, waarin niet de gewenschte orde op landbouwzaken en werkzaamheden heerscht. Wjj ontvingen het eerste nommer van een nieuw blad de Pers, dat te Pretoria twee maal 's weeks een Hollandsche en tweemaal 's weeks een Engelsche editie uitgeeft. Te Limoges stond Maandag terecht de vrouw, die, geljjk wjj indertjjd meldden, be schuldigd werd van moord op haar vjjf kinderen. Gehuwd met een werkman, die wegens ge brek aan werk tot diefstal was vervallen en gevangen was gezet en in de grootste armoede verkeerende, besloot de ongelukkige eerst haar kinderen en daarna zichzelf van kant te maken. Zjj verkocht haar eenige bezitting, een geitje, aan een buurvrouw, onthaalde de kinderen op een lekker maal, bracht hen toen te bed en worgde hen in hun slaap. De oudste der kin deren was een meisje van 10 jaren, de jongste nog een zuigeling. Door kolendamp trachtte vrouw Souhin zich daarna van het leven te berooven men vond haar den anderen morgen echter bewusteloos, maar nog in leven. De beklagenswaardige moeder werd ter dood veroordeeld. Volgens een bericht van den gouverneur van Lorenzo-Marquez aan den Portugeeschen consul te Pretoria, zullen de werken van den Delagoa-spoorweg einde September voltooid zjjn. Nabjj Dures is een trein van Caen naar Trouville bestemd, die 20 reizigers vervoerde, ontspoord. De treinchef en eene vrouw werden gedood, terwjjl de machinist zware brandwonden verkreeg. De stoker en 4 reizigers werden ge kwetst. De weg is versperd. Te Calais zullen eerstdaags omstreeks 300 brandspuitgasten uit Londen met paarden, stoomspuiten, ladders en ander reddingtuig worden ontscheept, om aan den internationalen wedstrjjd te Parijs te gaan deelnemen. Bij het gezelschap bevinden zich twintig vrouwen, die evenals de mannen een helm dragen en op dezelfde wijze als zjj de spuiten bedienen. Voor de afschaffing der doodstraf in de Transvaal houdt de Tranvaalsche Volksstem een pleidooi en wjjst daarbjj op de bekende rede, door den minister van justitie Modderman in October 1880 in de Nederlandsche kamer gehouden, tot bestrijding van een voorstel om de doodstraf weer in te stellen. Teneinde het betoog klem bij te zetten, deelt Be Volksstem de voornaamste gronden, welke Modderman tegen de doodstraf aanvoerde, mêe en komt tot de slotsom.dat voor Zuid-Afrika een zoo ondoeltreffende, barbaarsche, wreede en on christelijke wet niet past. zwellen door de smeltende sneeuw. In de hut wilde de duisternis echter niet wjjken. De tjjd viel den bewoners zoo lang; waDt zij konden niets beginnen. Zij moesten maar afwachten, en wisten niet waarop zij wachtten. In den stal, die slechts met een houten wand van het vertrek gescheiden was hoorden zjj de twee koeien loeien en aan de touwen rukken. Björn bedacht zich dat hij den raad zjjner vrouw had moeten opvolgen, om ze gisteren avond in de gang te zetten maar misschien werd het nog erger misschien zou noch voor de koeien, noch voor hen zelf de dag ooit meer aanbreken en dan kwam het op hetzelfde neer of zjj van daag nog voeder kregeh. Maar het was zoo akelig om dat jammeren aan te hooren, er moest toch iets beproefd worden, want het was niet mogeljjk om te denken of zich te bezinnen zoo lang die dieren daar stonden te schreeuwen, van angst voor de duisternis, die nimmer week, of van honger en woede trokken en sjorden, op den grond stampten en tegen de kribben schuurden. »Wjj moesten den wand maar doorzagen, dan kunnen wjj ze in de kamer halen," zei Björn eindelijk en begon te grabbelen naar zijn zaag en zjjn boor. (Wordt vervolgd) Twee dames zijn op een bergtochtje bjj Oberstdorf, in den Algau, in eene diepte ge stort en dood gevonden. Men heeft haar het laatst gezien, boschbessen zoekende op een zeer gevaarljjk punt en zjj zjjn dus vermoedelijk het slachtoffer van eigene onvoorzichtigheid geworden. Te St. Ouen had bij de opstijging van een luchtballon een ongeluk plaats. De ballon sloeg met kracht tegen het dak van een huis en de toeschouwers zagen, hoe de luchtreizigers met bebloed aangezicht, zich aan het netwerk vastklemden. Daarna dreef de ballon uit het gezicht. Men maakte zich zeer ongerust over het lot der aëronauten, onder wie zich de be kende spoorweg-ingenieur Decauville bevond. Zonder ongeval daalde echter de ballon nabij Pontherry, en geen der reizigers heeft noe menswaardig letsel bekomen. Toen de ballon bij do opstijging te St. Ouen tegen een dak sloeg, kregen de reizigers slechts eenige kneu zingen van weinig beteekenis. De directie van de Engelsche Zuidooste lijke spoorweg-maatschappij heeft dezer dagen op hare hoofdlijnen de proef genomen met eene aan velen van het reizend publiek zeker wel kome nieuwigheid. Het zijn toestellen in den vorm van electrische lampen, welke, zoodra men een stuiver in een gleufje werpt en daarna op een knop drukt, een electrisch licht van de sterkte van vjjf kaarsen verspreiden, waarbij men zeer duidelijk lezen kan. Dat duurt een half uur wil men dan zijne lectuur voort zetten, dan moet men weer een stuiver offeren. Werkt wegens eene of andere omstandigheid de toestel niet, dan valt de stuiver terug in een bakje, waaruit men hem terugnemen kan. Cortgene. Eene belangrijke oeverafschui- ving heeft plaats gehad aan den oostkant van den Anna-Frisopolder. St. I*etersl»u.rg-. De czaar en de czarina zijn gisteren naar de oefeningen der vloot bij Sveaborg vertrokken. Verzamelingen v a n h e t Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o. a. oud-Walchersche kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 uur tot zonsondergang, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen ƒ0.10. Aanmelding bij den concierge van het gebouw Wagenaarstraat. Het praalgraf der Evertsen in de Nieu we kerk. lederen dag. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het Hofplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. Zeeuwsche' tapijtenbehangsels in de vergaderzaal der staten van Zee land (Abdij). lederen dag. Aanmelding bij de boden. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen,'snam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretairie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam 3 uren; op Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs ƒ0.25 voor eiken bezoeker; voor gezelschappen van 5 of meer personen 1.Aanmelding bij de stadsboden of concierge. De Abdijtoren. lederen dag 's voormiddags van 10 tot 12 en 's namiddags van 2 tot 5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Marine. De minister van marine heeft geantwoord op het verslag omtrent het ontwerp tot verhooging der marinebegrooting voor 1889. Indien de leden meer bekend waren met de groote bezwaren en moeiljjkheden aan het maken van projecten en ramingen van schepen van een nieuw type verbonden, zou hun oordeel over de gebrekkige en lichtvaardige wijz<\ waarop aan het departement ramingen worden opgemaakt, zich zeer waarschijnlijk belangrijk wijzigen. De minister is overtuigd, dat de verschillende technici aan zijn departement werkzaam, die projecten en ramingen zoo vol komen en nauwgezet maken, als met alle recht van hunne kennis en plichtsbetrachting kan worden gevorderd. Dat het project van 'het pantserdektorenschip gewijzigd moest worden en dat de raming tegenviel, lag dan ook buiten hun toedoen. Immers de wjjziging van het project was een gevolg van nog strenger eischen door den minister gesteld met betrekking tot den diep gang. Bij het der vertegenwoording aangeboden project was namelijk aangenomen dat de ge middelde diepgang van het niet ten volle toe geladen schip, niet meer dan 60 d.M. zoude bedragen. Bij nadere overweging achtte de minister het echter geraden om, met het oog op de bestemming van het schip, dezen eisch te wijzigen en te verlangen dat de maximum diepgang van het toegeladen schip de genoemde 60 d.M. niet zou overtreffen. Om dit resultaat te verkrijgen moest het schip eenigszins ver groot worden en, aangezien de ondervinding toont dat, hoe nauwkeurig men het gewicht der schepen te voren berekent, dat gewicht

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2