LAATSTE BERICHTEN. Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. eene wjjze van zaken behandelen in 's lands belang geacht worden Of men moet aannemen, dat de tegenwoordige ambtenaren, met den da- gelijk8chen gang van zaken en alle omstan digheden bekend, beter op de hoogte zjjn van de eischen en behoeften van den dienst dan hunne sinds langeren of korteren tijd gedefun- geerde voorgangers en dan kan, meent de Arnh. Ct., de benoeming dezer staats-commissie geen nut hebben. Of men moet aannemen, dat de minister van koloniën met reden van deze veteranen een beter advies verwachtmaar daarmede is de betrekkelijke onbruikbaarheid van alle hooggeplaatste ambtenaren en amb telijke adviseurs, zoowel hier te lande als in Indië, openlijk erkend. En nu zal, zegt de Arnlï. Ct., de minister Keuchenius misschien eene zeer groote waarde hechten aan het oor deel van den plattelands-burgemeesterden eenigen niet-deskundigen veteraan in de staats commissie, over het aan de orde gesteld vraag stuk maar daardoor alleen wordt de benoeming van deze commissie met al den omhaal van dien niet gewettigd. Niets verbiedt den minis ter zich het licht ten nutte te maken, dat van uit Doornspijk daar zetelt de burgemeester in kwestie op het vraagstuk der Nederland- sche marine in Indië schijnen kan, maar een onderhandsche correspondentie of een vriend schappelijk bezoek had ten volle in die be hoefte kunnen voorzien. Inhoud van no 1 der afdeeling »Meer uitgebreide artikelen" van het tijdschrift van het koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap, jaargang 1889 Atjeh's Westkust (vervolg en slot) door K. F. H. van LangenEngano, zijne geschiedenis, bewoners en voortbrengselen (met kaart) door dr A. C. Oudemans Iz. Een woord bij de kaart van Samarang, door H. Ph. Ph. Witkamp De plannen tot droogmaking der Zuiderzee (met platen) door P. A. van Buuren Reis van de Oostenrijksche korvet Zrinyi naar West-Indië, door jhr mr J. K. W. Quarles van Ufford. (Met een naschrift); Verbeteringen en aanvullingen van »Reizen en onderzoekingen in Noord-Amerika", door dr H. F. C. ten Kate Jr Eenige bemerkingen betreffende de zoogdieren, besproken door den heer R. Schuiling in »De grenslijn van Wallace eene continentale grens", door F. A. Jentink en De ontwikkeling onzer kennis van het Pamir-gebied (met kaart), door J. A. C. A. Timmerman. Een talrijke menigte woonde Vrijdag te Wiesbaden de plechtige teraardebestelling van Fanny Lewald bij. Onder de aanwezige letter kundigen merkte men op Gustav Freytag en Emil Rittersbaus. Jules Barbier, die thans te Vichy verblijf houdt, legt daar de laatste hand aan een drama in 5 bedrijven, waarvan de hoofdrol voor Sarah Bernhardt bestemd is. Heden slaagde te Arnhem voor de hoofdacte de heer J. Schotsman van Middelburg. Voor het examen Hoogduitsch (1. o.) is o. a. geslaagd de heer L. van Rooijen van Poortvliet. Het vergelijkend examen voor de betrek king van hoofd der school te Sluiskil, gem. Terneuzen had Zaterdag 10 Aug. plaats. 10 candidaten van de 14 waren opgekomen. Een hoofdonderwijzer ten platten lande schrijft ons In Januari telde mijne school 150, in Febr. 149, in Maart 138, in April 136, in Mei 106, in Juni 96, in Juli 93 en in Aug. 72 leerlingen. Van waar die afdalende getallenrij In de laagste klasse bleef de school-bevolking op de nagenoeg gelijke hoogte, te meer wijl primo April 9 nieuwe leerlingen toegelaten werden. De cjjfers zjjn in Jan. 37, Febr. 37, Maart 37, April 45, Mei 42, Juni 40, Juli 40 en Aug. 37. In de middelste klasse waren in Jan. 59, in Febr. 59, Maart 59, April 56, Mei 41, Juni 38, Juli 37 en Aug. 29 scholieren, en in de hoogste kl. in Jan. 54, Febr. 53, Maart 42, April 35, Mei 23, Juni 18, Juli 16 en Aug. 6 leerlingen, zeggezes leerlingen. Waar het euvel schuilt, kan ieder onbevoor oordeeld lezer bevroeden. Telt men bjj zoo'n zichtbaar schoolverzuim nog het verzuim der schoolgaande bevolking heden 12 Aug. begon dat doen wij ook," zuchtte Björn. Maar hij kwam thuis van de begrafenis met de besmet ting eener zware ziekte, die in de stad heerschte. In die hut in het gebergte vond zjj ook hare slachtoffers. Het was omstreeks Kerstmis, helder vriezend weer, met een scherpen wind van de zijde van den Heksenhoek. En die wind werd een orkaan, die de sneeuw in een wilden dans over het bevroren meer dreef, den bodem van het dal schoon veegde en hooge sneeuw bergen langs de zijden opstapeldedoor de kale takken van het bosch gierde, in de sple ten tnsschen de bergen loeide en ala een storm over de stad woeimaar de stedelingen sloten de deuren en zetten de luiken voor de vensters, en niemand hoorde in den orkaan van de landzijde een boodschap van de ontginnings hoeve. Daar lag Björn met een harde koorts in zjjn bed te woelen. Lang had hij er zich tegen verzet, maar nu lag hij sedert drie dagen te bed. In de grootste bedstede dicht bij den haard lagen drie kinderen om drin ken te (roepen. Johannes zat ineen gedoken voor den haard en rilde van de koude, maar hij wilde nog niet gaan liggen »het zal wel gauw overgaan, moeder," zei hijmaar kon de woorden haast niet uitbrengen. Ingrid ging van den een naar den ander, met een kommetje water, stookte het vuur op en keek af en toe uit het raam ot er ook hulp kwam opdagen maar de storm stapelde de eene sneeuwlaag op de schoolweek b. v. met 58 van de 72 leerlin gen dan verkrijgt men zulk verbazend hoog totaalcijfer, dat alleen verstokte bestrijders van ons volksonderwijs leerplicht op den achtergrond kunnen houden. Helaas, dat die kleinzielige lui in den lande nog zoo talrijk zijn Door den heer G. Maliepaard te Terneuzen is het beroep bij de Ned. Ger. kerk (doleerende) te Rotterdam aangenomen. Maandagavond kwamen met den mail- trein, die anders te 10 u. 2 m. hier passeert doch die nu stopte, te Middelburg aan H. M. Elisabeth, koningin van Roemenie en hunne hoogheden prins Wilhelm Van Wied en zijne gemalin, benevens hunne vier kinderen, de prinsen Wilhelm, Victor en de prinsessen Louise en Elisabeth. De hooge reizigers maakten gebruik van een fraaien Duitschen salonwagen. In het gevolg van H. M. de koningin bevonden zich generaal Greciano en de freules Vacaresco. In het het gevolg van den prins en de prinses Van Wied waren de freules Bothmer en Haenboen, benevens twee gouverneurs en een stoet bedienden. De hooge reizigers vertoefden geruimen tijd aan het station en de prins Van Wied onder hield zich zeer minzaam met verschillende personen. Nadat de bagage in een drietal groote goe derenrijtuigen was bezorgd, namen de vorste lijke personen en hun gevolg plaats in een vijftal fraaie landauers en het dienstpersoneel in twee omnibussen, om onmiddellijk de reis naar Domburg te aanvaarden. Toen de vorstelijke reizigers hadden plaats genomen, hief het talrijk publiek, dat zich in en nabij het station had verzameld, een hoera aan, wat door groeten van de zjjde der hooge bezoekers beantwoord werd. Te 11? uur kwamen de vorstelijke personen te Domburg aan, waar de koningin van Roe menië haar intrek nam in de Villa Duinoord. Zij werd daar ontvangen door den heer Elout en mevrouw Elouteerstgenoemde bood H. M. namens den heer F. Smit Kleine een bouquet aan, terwijl ook mevrouw Elout haar een bloem tuil presenteerde. De prins en de prinses Van Wied begaven zich naar de Villa Marina, waar zij ontvan gen en gecomplimenteerd werden door den burgemeester den heer J. C. Lantsheer. Heden kwam per trein van 12 uur uit Hol land hier aan de graat van Limburg Stirum, hofmaarschalk van wijlen Z, K. H. prins Frederik, die zich onmiddellijk naar Domburg begaf. Uit België kwamen 's namiddags te 2 uren aan de consul van Roemenië de heer G. Mendel van Antwerpen, benevens mevrouw Varesco, moeder van de hoffreules bovengenoemd, die van Brussel hier heen kwam. Ook zij begaven zich naar Domburg. Dezer dagen worden behalve de heer dr Mezger nog te Domburg verwacht prinses Gagarinmarkies De Villamarinagravin Somaglia en de prins en de prinses van Aren- berg. Zij allen komen uit Wiesbaden. Het muziek-korps van de Garde Civique van Mechclen is voornemens Donderdag a. b. des namiddags van 2 tot 4 uur in het Schutters hof eene matinée musicaal te geven onder leiding van zijn directeurmr. Paul van der Berg. Alle officieren zullen het korps vergezellen. De commissie, tot oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen den heer J. C. Altorffer, heeft de onthulling ervan be paald op Vrijdag 16 Augustus a. des namiddags te éen uur, op het kerkhof te Westkapelle. De hertog van SaksenMeiningen met gevolg kwam gisterenavond te Vlissingen aan, en vertrok met de nachtboot Prinses Elisabeth van de maatschappij Zeeland naar Londen. Te Goes is heden middag iemand op straat plotseling doodgevallen. In Zuid-Beveland is bereids tarwe ge malen van den nieuwen oogst. Zoowel het gewicht als de kwaliteit is bevredigend. De concierge van het raadhuis te Zierikzee de heer H. de Vos, die onlangs het voorrecht had den dag te gedenken waarop hij voor 25 jaren die betrekking had aanvaard, ontving gisteren 12 Aug. tot zijn groote verrassing als de andere tegen den muur en meer was er niet te zien. Welke hulp zou men hier ook kunnen ver wachten Een wolf, die in heldere nachten op het ijs zat te huilen, kwam dien avond ook, maar menschen Te nauwernood vertoonde zich in het hartje van den zomer iemand voor de hut, en zou zij nu met Kerstmis op men- schelijke hulp rekenen Neen neenIngrid verwijderde zich weer van het raam en schudde het hoofd. Zij had den goeden God daar boven om hulp gebeden en het was zoo moeielijk om de hoop op te geven. Zij had uit alle macht geroepen dat hjj helpen moestwant het was niet om uit te honden voor een arme vrouw. Kon hij dan niet zien dat zij op het punt was van te bezwijken En zij drukte haar gelaat tegen de ruiten en dat ernstige gelaat nam een uitdrukking aan van schrik en spanning, toen zij zag hoe hoog de sneeuw werd, zoodat zij reeds halverwege den muur lag en zij niets dan het gejammer der kinderen hoorde. Ach neen, men moet zichzelven helpen, als men wil dat anderen zullen helpen 1 Zij zou het nog wel een poos kunnen uithouden, als de ziekte ook haar maar niet aantastte. Neen, zij wilde er tegen strij den zij zou de hoofdpijn en de rillingen trotseeren evenals zij het verlangen naar de stad en den lust om met menschen te praten getrotseerd had. Gelukkig dat de hut zoo goed dicht was j want nu pakte de storm haar aan blijk van waardeering en tevredenheid van burgemeester en wethouders, de leden van den raad en den gemeente-ontvanger een gouden remontoir-horloge. In de vergadering van burgemeester en wethouders werd hem dit door den burgemeester met een hartelijk woord ter hand gesteld. Met betrekking tot den brand die Zondag ochtend te Bruinisse ontdekt werd, meldt men ons van daar dat de huurder van het inwendig smeulend huisje vertrokken en alles potdicht gesloten was. De eigenaar heeft de woning onder toezicht der politie door een smid doen openbreken, waarbij alles zoo verdacht scheen, dat Maandagmiddag een onderzoek in loco door de justitie uit Zierikzee is gevolgd. De huurder was bij het afzenden van dit bericht nog niet teruggekeerd. De schade is betrekkelijk gering. Yoor de haven te Bruinisse is door een rukwind een hoogaarts omver gewaaid. Gisteren morgen strandie op de Neeltje Jansplaat de Engelsche kotter Vanduara, ko mende van Brightlingsea en bestemd naar Antwerpen. De opvarenden, bestaande uit 3 personen, werden gered door de bemanning der te Burghsluis gestationeerde reddingsbootPrznses Wilhelmina, en 's namiddags te Haamstede aan gebracht. Volgens later bericht moet het schip bij hoog water vlot zijn geraakt en thans drijvende zijn. Gisteren had te Hulst eene vergadering plaats van stembevoegde ingelanden van den polder Riet- en Wulfsdijk, ter verkiezing van een ontvanger-griffier, wijl de vorige verkiezing door Ged. staten was vernietigd. Opnieuw werd de heer A. Rottier met 21 stemmen ge kozen, op den heer H. Maertens werden 17 stemmen uitgebracht. De minister van waterstaat enz. heeft een goed werk verricht door het invoeren van een betere papiersoort voor de postwissels. De nieuwe exemplaren zijn van dien aard dat zij gemakkelijk te beschrijven zijn, terwijl de vorige, ten einde loopende, in dat opzicht veel te wenschen overlieten. De vereeniging Liefdadigheid naar Ver mogen te Amsterdam heeft aan den minister van waterstaat toestemming verzocht het nieuwe Centraalspoorwegstation te Amsterdam voor het publiek ter bezichtiging open te stellen, tegen een matigen toegangsprijs ten behoeve van de kas dier weldadigheidsinstelling. De oppasser te Arnhem die zich de vorige week met het hem toevertrouwde geld van zijn officier verwijderde,heeft zich Zaterdag vrijwillig aangemeld. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Door de Bergen-op-Zoomsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, houdster van een bierhuis zonder vergunning, wegens het dronken maken van een 12jarigen knaap. Zij heeft nl. den jongen niet minder dan 10 glazen bier toegediend en 8 glazen jenever. Het geld had de jongen van zijne blinde moeder gestolen, met welke omstandig heid, naar men zegt, de kasteleines bovendien bekend moet geweest zijn. Het in 1859 bij Terschelling gezonken schip Eldorado, met zilver en kopererts, dat in 1871 door den heer W. H. ter Meulen was op gespoord, is op aanwijzing van hem, met voor lichting van den heer Taurel, thans terugge vonden door den stoomschelpzuiger Friesland, kapt. J. Lolkema, door middel van een zand- steker. Het wrak zit nog 7 a 8 voet onder het zand in het N.W. gat benoorden Vlieland. Bij gunstig weer hoopt men de lading, die door den Hamburger Verein voor ƒ360.000 verzekerd was, zooveel mogelijk te bergen. Naar aanleiding van de in de Sport voor komende en door ons overgenomen beschrij ving van een toestel om paarden het ach teruitslaan af te leeren, schrijft een lezer van het Hdbld., dat hem dit toestel vrij gevaarlijk toeschijnt. De harde bal, welke aan het been bevestigd moet worden, zou het pijpbeen van het paard, bij sterk slaan, wel eens ernstig kunnen kwetsen, en vooral als er twee toestellen aangelegd worden, zouden die ballen in elkaar verward kunnen geraken. Het middel zou dan erger zjjn dan de kwaal. »Er is echter, schrijft hij, een minder ge vaarlijk en eenvoudiger middel, dat ik reeds als wilde hij haar meevoeren. En Björn woelde en ijlde. De pachthoeve was te groot gewor den zij lag op zijn borst, gilde hij. Johannes werd al zieker en zieker en schrikte van de woeste kreten van zijn vader, zoodat hij angstig in een hoek achter den haard krqop om zich te verbergen. De nacht was voorbij. Tegen den morgen was Björn tot rust gekomen maar Ingrid wist niet of het beterschap was of de eeuwige slaap. Zij durfde zich niet verroeren maar zat naast het bed van de kinderen te worstelen tegen vermoeidheid en tegen de ziekte, die haar dreigde te overmeesteren, wanneer zij zich een oogenblik vergat. >Ingrid zij moest toch even weg geweest zijn want zij schrikte op en zag dat het dag was en Björn zat overeind in bed en riep Ingrid, zijt gij op Zij stond met moeite op en ging naar hem toe »Leven onze kin deren fluisterde hij. Toen braken de tranen los, die zij zoo lang ingehouden had, terwijl zij half in een droom en zonder goed te weten wat zij deed, den middelsten van de drie opgenomen en in den hoek gelegd had, waar het vorige jaar met Kerstmis het zwakke stumpertje op zijn doods bedje gelegen had. Zij had gezien dat hij stierf, maar nu begreep zij het pas goed. Er was dien nacht zooveel geweest haar ge- heele leven, van het oogenblik dat zij haar dorp aan de zee verliet, had haar voor de voor jaren bij landbouwers in gebruik zag. Het is geen toestel maar eenvoudig een zak met hooi aan een touw, gehangen aan den zolder, vlak achter het paard, zoodat het nooit kan slaan, of het moet den zak raken, die dan natuurlijk tegen het paard terug slaat. De zak zal nooit moede worden terug te komen als het paard er tegen slaat, maar het paard zal het spoedig opgeven." Het middel is niet gevaarlijk, kost niets en is dus te beproeven. Te Haarlem is door het springen van een petroleumlamp, die door de bewoners brandende was achtergelaten toen zij uitgingen of doordien die lamp is omgeworpen door een der in de woning zich bevindende katten, een huis geheel uitgebrand. In de opgaven van de Amsterdamsche Arbeidersbeurs van ingekomen aanvragen van werkgevets komt deze week voor de tweede maal voor1 somnambule. De Bredasche Harddraverij- en Ren- Ver eeniging heeft zich aangesloten bij de andere Nederlandsche vereenigingen en een adres onderteekend aan den koning om opheffing van het verbod, dat officieren aan wedrennen deelnemen. Ongeveer honderd arbeiders hebben zich te Wolvega bij den burgemeester vervoegd met het verzoek om werk. De heer J. C. van Hattum te Sliedrecht, tijdelijk vertoevende te Ellewoutsdijk, schonk een gift van f 25 aan de Diaconie armen aldaar. In de N. Gr. Ct. lezen wij het volgende dat misschien ook in deze streken tot leering, strekken kan. Hoe een boertje uit Boertangeop de paarden markt te Winschoten van Vrijdag j.l. werd beetgenomen Het was reeds een uur of drie in den namiddag, toen een eenvoudig boertje het marktplein op en neer wandelde, nu eens bij dit dan weer bij dat paard staan blijvende. Op eens wordt bij aangehouden door een hem onbekend persoon, die voorgeeft een paard te willen koopen, doch, daar hij bakker van be roep is, heeft hij al zeer weinig verstand van paarden, en verzoekt mitsdien het boertje, om hem met zijn raad bij te staan. Hij zal daarvoor eene goede belooning ontvangen. Het boertje, dat in zijne verbeelding misschien reeds een rijksdaalder als belooning in zijn zak ziet glijden, neemt het voorstel aan. Met hun beiden zoeken ze een paard op, bekijken het van alle kanten, en gaan eindelijk den koop man in de herberg van den heer R. opzoeken om te zien, of ze het over den prijs eens kunnen worden. De koopman vraagt 75, de bakker biedt ƒ60, daarna 65 en eindelijk 7-70, zonder eenig succes. Onze bakker gaat even met het onnoozele boertje alleen en zegt denkelijk tegen dezen, daar hij zelf een andere boodschap moet doen, dat hij er nog maar 'n rijksdaalder bij moet bieden. Deze voldoet aan zijn wensch, gaat naar den koopman en biedt alzoo f 72.50. Zonder veel getalm wordt de koop nu klaar en de koopman wil het paard dadelijk afleveren. Maar, o wee! de bakker heeft zijn plan reeds lang opgegeven en wil het paard niet ontvangen doch de paardenkooper vraagt geld van het boertje, dat natuurlijk doodverlegen daar staat. Een hoop scheldwoorden worden hem naar het hoofd geslingerd, de een trekt hem hier, de ander daar, totdat onze bakker komt en met een uitgestreken gezicht het boertje vraagt, hoeveel geld hij op zak heeft. Om kort te gaan ons boertje moest eindelijk, naar men zegt, zijn zakgeld achterlaten, vóór hij naar Boertange kon terugkeeren, waarmede de paardenkoopman hem natuurlijk nog een grooten dienst bewees, daar hij (het boertje) de kooper was en er nu nog met twee rijksdaalders en een ongerust geweten over de dingen, die komen zullen, afkwam. Hij moest nl. zijn naam nog aan den veldwachter opgeven, waaraan hij slechts schoorvoetend durfde voldoen, waarna hij, zonder om te zien, naar Boertange afdroop. Een ieder zij door dezen voor dergelijke ge vallen gewaarschuwd. Edison, die de Parijsche tentoonstelling komt bezoeken, is met de Bourgogne te Havre aangekomen. De bekende Amerikaan werd met bijzondere onderscheiding ontvangen. Behalve tallooze andere met vele namen onderteekende petitiën heeft de Engelsche minister van binnenlandsche zaken ook een oogen gezweefd en schrik aangejaagdmis schien eindigde het dat zij alleen in het ge bergte zat te midden van lijken. »Ja, ja", zuchtte Björn zwaar en viel weer achterover. Na een poos vroeg hij weer, worstelende met de moeite om te spreken en den angst vOor het antwoord »Zijn ze dood altemaal nu Doch op dat oogenblik hoorde hij in het andere bed huilen, en Jo hannes kwam uit zijn hoek bij den haard te voorschijn en bracht met bevende handen een kommetje water aan zijn zusjes. Björn sloot de oogen en haalde zwaar adem. Zoo bleef hij lang liggen en Ingrid schreide. Ein delijk zei hij afgebroken, als in een zwaren strijd»Ach neen gaat nog niet ik zal dit opgeven zien een hofstede in het dorp te krijgen als ik dezen winter door kom." Ingrid hield op met schreien en zag haar man lang en vorschend aan, hoe hjj strijd voerde in zijn binnenste. Het was alsof hij alles opgaf. Zij wist dat hij het deed, door hem zoo te zien, voelde zij hare krachten toe nemen, maar wilde niets zeggen want het kon gebeuren dat het onnoodig was om voor de toekomst te zorgen. Beneden op de hoeve van den eigenaar zitten zij op nieuwjaarsdag tot laat in den avond aan den feestmaaltijd daar komt een van de dienstmaagden bleek en ontdaan binnen en zegt dat Ingrid uit het Kjellbottendal in adres van een aantal leden der medische facul teit nit Liverpool ontvangen met het verzoek het doodvonnis aan mrs Maybrick niet te laten voltrekken. Te Liverpool en ook elders waren vele en hooge weddenschappen aangegaan omtrent den afloop van dit zooveel geruchtmakende rechts geding. Tot de tweede zitting, waarin de rechter zijn résumé gaf, wedde men 20 tegen één, dat zij zou vrijgesproken worden. Mrs Maybrick ontving sedert haar veroor deeling zeven huwelijksaanvragen. Op het internationaal congres voor hy giëne en demographie, dat in het begin dezer maand te Parijs gehouden is, werd dr Van O verbeek de Meyer, professor in de gezond heidsleer aan de universiteit te Utrecht, tot eere-voorzitter voor Nederland benoemd. Dr. Blom Coster, van 's-Gravenhage, was vice- president in het tweede bureau der eerste sectie: hygiène de Venfance-, dr. Van Tienhoven van 's-Gravenhage, was president in het eerste bureau der 4e sectiehygiène industrielle et professionnelle en dr. Van 'Hamel Roos, van Amsterdam, president in het tweede bureau van de 6e sectie hygiène alimentaire. Blijkens berichten uit Honolulu is daar door 150 inboorlingen onder aanvoering van twee kleurlingen een opstand beproefd. De opstandelingen hadden het paleis van koning Kalakaua reeds bezet, toen zij door de solda ten des konings werden aangevallen en verdre ven. Daarbij sneuvelden zeven der oproermakers en werden twaalf hunner gewond. De socialist Bebel heeft in zijne woon plaats (Dresden) een sociaal politiek bureau opgericht, bestemd om de socialistische leden van den Rjjks-dag te voorzien van allerlei gegevens rechtstreeks uit de werkmanskringen voorts aan werklieden inlichting en raad te geven omtrent openbare aangelegenheden, en ook verschillende enquêtes te houden. In de eerste plaats wordt genoemd eene enquête om trent het bakkeisbedrjjf. De kosten voor de inrichting worden gedragen door eenige partij- genooten, in de verwachting dat het verder niet zal ontbreken aan inzameling van gelden voor deze zaak. President Carnot betaalde 20.000 fr. huur voor al de plaatsen in de opera bij de invi- tatie-voorptelling, die hij ter eere van den Shall van Perztë liet geven. Hjj schonk bovendien 3500fr. voor de figuranten, suppoosten, machi nisten enz. Een der interessantste der vele internati onale congressen dezen zomer te Parijs gehouden is dat voor hypnotisme Donderdag onder grooten toevloed van Fransche en vreemde geleerden in het hospital Trousseau te Parijs geopend. Vijftien Europeesche en Amerikaansche staten ook Nederland waren vertegenwoordigd. Onder de eere-voorzitters behoorden prof. Charcot, Bronardel en andere celebriteiten. Dr Demont- pallier presideerde. Naar aanleiding van een rapport van dr Ladame, over de publieke séances voor hypnotisme, is na langdurig debat besloten, om met 't oog op de gevaren van publieke vertooningen met magnetisme en hyp notisme en uit overweging dat de toepassing van 't hypnotisme als therapeutisch hulpmiddel, het gebied betreft der medische wetenschap en dat het onderwijzen van de toepassing behoort tot de taak der psychiatrie, de wenschen te uiten dat de overheid publieke séances voor magnetisme en hypnotisme om der wille van de publieke gezondheid en op grond van haar taak als medische politie, verbiededat de toepassing van het hypnotisme als geneeswijze worde onderworpen aan de geneeskundige wetten en reglementenen dat de studie van het hypnotisme en de therapeutische toepassing moge worden opgenomen onder de vakken van medisch onderwijs. Vlissingen. Vertrokken de Engelsche schoener Cicerone, gezag. Pront naar Terneuzen. Berlijn. De parade, ter eere van keizer Frans Jozef gehouden, werd bijgewoond dooi de keizerin-weduwe Victoria. De keizer te paard voerde de troepen voorbij den gast. De Middelburgsche courant wordt 's avonds le zeven nar in Vlissingen uitgegeven. Dagelijks worden, legen twee gul den per kwaitaal, abonnementen aan- gènonien door de agenten P. G. DE VEY MESTDAGH ZOON aldaar. de keuken gekomen is. Mevrouw moest om Godswil bij haar komen zij wist zelf niet hoe zij er gekomen wasmaar er was ziekte en dood op de pachthoeve. De pachtheer vergat zijne gasten en zijn asthma en snelde bijna de kamer uit, terwijl mevrouw met den dominé zat te praten over al de ontberingen die hij op zijne rondreis doorstaan had. Toen de eerste voorjaarszon door de ruiten van de ontginnershut keek, vond zij er twee bewoners minder dan het vorige jaar en de vijf die er zaten waren erg afgevallen zoo wel klein als groot Ingrid deed haar werk als te voren maar al herinnerde zij zich niet veel van haar tocht naar de stad op dien nieuwjaarsavond hij had haar wel geteekend en het was alBof er een schim binnen die sombere muren rondwaarde. Johannes en de twee andere kinderen, Ingeborg en Thor, waren zoo ver hersteld dat zij in de gang speelden. Wordt vervo Igd)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2