LAATSTE BERICHTEN. Moopp en Terpaclitiieii in Mail BUITENLAND. Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. a voor lokalen enz.) aan haar over 1891 het ver schil tnsschen die beide sommen, over 1892 2/3 gedeelte en over 1893 1/3 gedeelte van dat verschil als bijzondere vergoeding worden uit gekeerd. Voorts wordt in het 3e lid van art. 4 de uitkeering over 1889 in plaats van over 1888 tot grondslag genomen. Voor de gedeeltelijke uitvoering van art. 24 der wet zullen voor de bijzondere school, ver schillende overgangster mijnen worden gesteld. Ook voor de openbare school zal nog een overgangstermijn worden bepaald. Art. 4 is in verband daarmede zóo gewijzigd dat de bijzondere school, die aan de te stellen voorwaarden ten aanzien van het personeel niet voldoet, geen aanspraak zal hebben op de voorgestelde bijdrage. Een en ander zal gelden voor de nog op te richten bij zondere scholen. Blijkens de gedachtenwisseling, die ten slotte over eenige onderdeelen nog plaats had, heeft de minister art. 39 nader gewjjzigd in dien zin dat ook aan (hulp-) onderwijzers bjj ophef fing eener school of van hunne betrekking wachtgeld zal worden toegekend voor 2 jaren. De eene helit van dat wachtgeld zal ten laste van het rijk en de andere helft ten laste dei- gemeente worden gebracht. Over onze Nederlandsche schilders op de eerste M'unehener jaarlijksche tentoonstelling schrijft de verslaggever der Köln. Ztg.Ook de Hollanders en Belgen zijn schitterend vertegen woordigd. Van de eersten, van Mauve, Sande— Bakhuyzen, Ter Meulen, Mesdag, Maris e. a. kun nen de Munchener landschapsschilders leeren, hoe men in de techniek hoogst modern zijn kan en daarbij duidelijk het nationale karakter kan uitdrukken. In de maand Juni werden door 219 leer lingen te Arnemuiden van de 6570 schooltijden 1380 schooltijden verzuimd wegens veld-, zee- en huisarbeid en overige redenen. Het verzuim bedroeg alzoo 21 pet. In de maand Juli bedroeg het verzuim door 208 leerlingen van de 8320 schooltijden 1805 schooltijden, om dezelfde redenen, of 21.7 pet. In die gemeente is men ijverig bezig met het bouwen van eene chr. bewaarschool (doleerende). Bij het examen voor de hoofdakte te Breda is o. a. geslaagd de heer H. J.Okker van Krui- ningen. Bij het examen in het Fransch (1. o.) te Utrecht slaagden Zaterdag behalve mej. J. M. Visser te Koudekerke, reeds vermeld, nog mej. A. C. H. Ittmann te Goes. Voor de hoofdakte is Zaterdag te Arnhem met goed gevolg geëxamineerd de heer P. Roo sendaal te Yzendijke. Het Ned. Onderw. Genootschap is met twee nieuwe afdeelingen vermeerderd nl. de afdeeling Noord-Beveland, tellende 10, en Oosterhesselen- Zweeloo, tellende 6 leden, terwijl de afdeeling Zeeuwsch Vlaanderen O. D. weder gereorgani seerd is en thans 25 leden telt. De heer S. van Hoek, predikant bjj de N. H. gemeente te Kapelle, die zich eenigen tijd geleden wegens ongesteldheid aan zijn ambts bezigheden moest onttrekken, heeft thans aan den kerkeraad medegedeeld dat hjj verplicht is tegen lo November zjjn emeritaat aan te vragen. Aangezien de heer Van Hoek die gedurende 33 jaren te Kapelle werkzaam is, bij de inge zetenen hoog staat/aangeschreven, wordt dit besluit met leedwezen vernomen. Ds Van Vlaanderen te Yerseke heeft het beroep naar Paterson (Nd.-Am.) aangenomen. Op het feestconcert dat morgen (Dinsdag) avond wordt aangeboden aan hen, die hebben deelgenomen aan de Zeeuwsche tentoonstelling Sedert het eerste letterkundige werk van Carmen Sylva, een vertaling van Roemeensche volksliederen, onder net pseudoniem E. Wedi, in 1878 in de Gegenwart verscheen, hebben tal- looze werken van haar het licht gezien, die elk jaar met nieuwe vermeerderd worden. Onder de voornaamste noemen wij op Sappho, Jeliovah, Ein Gebet (de beide laatste in het Nederlandsch vertaald door F. Smit Kleine) Maine Ruh, Rumü- nische Dichtungen, Pelesch-Marchen. Pelesch is de naam van het kasteel te Sinaïa, des zomers door de koninklijke familie van Roemenië be woond, en tevens heet zoo een wild stroomende, van de Karpathen afbruischende rivier, die langs het kasteel vliet. Algemeen bekend is het, welk eentooverrijk Carmen Sylva zich hier ge schapen heeft en welke phantastische feesten zjj hier, in de schilderachtige nationale kleeder dracht der Roemeniërs gehuld, weet te arran- geeren voor haar gasten. Dikwijls noodigt zij mannen van naam, vooral dichters, uit haar hier te bezoeken. Op den dichtbundel Stürme maakt Smit Kleine in zijn gedicht aan Carmen Sylva een toespeling evenals met zijn Trost- sprichts enz. en de twee eerste regelen der vol gende strophe op haar woorden uit Les Pensees June Reine, haar door de Académie franfaise be kroond werk: II n'y a qu'iin bonheur Le devoir. II n'y a qu'une consolation Le travail. II n'y a qn'une jouissance Le bean. Onder de romans en novellen van Carmen van nijverheid en van kunst toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd vcor den hand werksman, zal, zooals wij reeds meldden, zich doen hooren de statmuziek van het 6de regt. infanterie, in garnizoen te Breda, onder leiding van den heer P. A. Stenz. Het programma is samengesteld als volgt, lste gedeelte Kolonel von Mühlen, marsch, P. A. Stenz; Ouverture: Wallensteins Lager, S. KerlingWiener Blut, wals (arr. Stenz), J. StraussSouvenir de VoperaLa Favorite. Musi- que de Donizetti, P. A. Stenz. 2de gedeelte Ouverture Der Haideschacht, (arr. Stenz), E. HolsteinPilger Chor ttnd Lied an den Abendstern uit de opera: Tannliüuser, R. WagnerSerenade, voor fluit en hoorn, E. TittlLe Moulin de la Forêt noire. Idylle. R. EilenbergGrande Fantaisie op motieven uit de operaFreischütz, Fr. Dunkier. De pleizierreizigers naar Rotterdam zijn gis terenmorgen vroeg in 5 le kl., 3 2e kl. en 17 3e kl. rijtuigen uit Zeeland vertrokken. Ofschoon het weder niet bijster meeviel, werd toch van het uitstapje genoten, wijl ge durende den dag de regen alleen dreigde. Kort voor het vertrek van den trein uit Rotterdam viel echter een plasregen. Tegen middernacht waren de feestgangers hier thuis. Naar wjj vernemen bestaat bij de Exploitatie- Maatschappij het plan, om op het laatst van deze, of in 't begin der volgende maand weer een dergelijken trein te laten loopen. Onder de passagiers, die gisteren avond met den mailtrein te Ylissingen arriveerden, bevond zich prinses Alice van Hessen met gevolg, die met de aansluitende mailboot Willem Prins van Oranje hare reis vervolgde. Col. Carringtondaartoe speciaal door de koningin van Engeland aangewezen, begeleidde haar. Uit Vlissingen schrijft men ons: Onze pleizierreizigers troffen het heden (Zon dag) weer maar ongelukkig. Het schijnt wel dat het dezen zomer des Zondags geen mooi weer kan zijn telkens regen en wind, en heden daarenboven nog onweersbuien. De booten, die heden een tamelijk groot aantal reizigers aanbrachten, waaronder een muziekgezelschap, kwamen onder het genot van een flinke regenbui hier aan. Toch was het aan het strand en badhuis nog tamelijk druk, en werden nog een 80tal badkaarten verkocht. Na 3 uur merkte men al weinig meer, dat er pleiziereizigers in stad warentengevolge van den hevigen regen hadden allen een onderkomen gezocht in koffiehuizen en winkels en maakten de meesten gebruik van de eerste de beste gelegenheid om aan de buitenhaven te komen. Het is te wenschen dat de eerstvolgende Zondagen wat beter weder zullen aanbrengen, anders zullen onze Belgische bezoekers wel geen zeer aangename herinneringen aan hunne ge regelde uitstapjes naar Walcheren, gedurende dezen zomer, meedragen. De heer P. Smith te Ylissingen heelt wegens 60jarigen leeftijd ontslag aangevraagd bjj burgemeester en wethouders als opperbrand- meester aldaar Men schrijft ons uit Zuid-Beveland. Tusschen de administratie der directe belas tingen en eenige graankoopers in Zuid-Beveland, bekend onder den naam van stuiverkoopers) die voor buitenlandsche handelaars werkzaam zjjn, is een kwestie gerezen over den aanslag in het patentrecht over 1889/90. Terwijl de belastingschuldigen, als naar gewoonte aangifte hebben gedaan als koopman en binnenlandsch commissionair, hebben controleur en zetters hen ambtshalve aangeslagen als buitenland sche commissionairs, die de koopwaren met scheepsladingen naar het buitenland verzenden De kwestie lost zich op in een verschil van ƒ15 a ƒ17 voor ieder naar gelang van hun gewonen aanslag in drie onderscheidene klassen. Tengevolge van bedoelden ambtshalven aanslag hebben de patentplichtigen bjj Ged. staten reclames ingediend op grond van de omstan digheid dat zjj alleen binnenlandsche commis- siën uitvoeren door het koopen en laten leveren in de vaartuigen, die door de buitenlandsche handelaren worden afgezonden. Onder Heinkenszand is een begin van brand in eene arbeiderswoning door de buren gebluscht. Yoor de betrekking van gemeenteveld- Sylva behoorenAus zwei Weiten, Astra, Es klop ft en Feldpost tot de veel en graag gelezen boeken. Deze en Meine Ruh zijn in het Nederlandsch evenals in vele andere talen overgebracht. De schrjjfster ontwikkelt een fabelachtige productiviteit. Zij bezit een on- uitputteljjke werkkracht. Haar overrjjke geest en helder verstand, zich parend aan een warm kloppend hart, geven het geheim voor de aan trekkelijkheid harer werken. Met de zachte bekoorlijkheid der vrouw en naieveteit van het kind verbindt zjj den sterken moed van den man. Frisch en natuurljjk, somwjjlen schalksch, draagt niettemin haar muze een trek van bitteren weemoed en levensernst. Zij heeft het leed der wereld vroeg leeren kennen, doch het met moed gedragen. Nimmer liet haar krach tige, haar Prometheus-natuur zich buigen gar nicht oder ganz. In den persoonljjken omgang wordt ons Carmen Sylva als de beminnelijkste aller heerscheressen geschilderd. Wanneer zjj haar jaarlijksch be zoek aan Neuwied brengt, schenkt zjj ieder, groot en klein, aanzienlijk en gering, een groet, een vriendelijk woord. Bovendien bezit zjj de gave, ieder, die haar nadert, door haar schoon heid en bekoorlijkheid stormenderhand voor zich te winnen. Het menschelijk hart kent zjj door en door. Zjj verblijdt zich in anderer vreugde, zij lijdt met anderer leed, dit weten allen, die de werken dezer schrijfster lezen en liefhebbendit verzekeren zij, die Carmen Sylva persoonljjk kennen. wachter te Scherpenisse hebben zich 12 soli- citanten aangemeld. Als een bjjzonderheid kan gemeld worden, dat bjj den landbouwer Chr. Hartog te Scher penisse dezer dagen een bos aardappelen ge rooid is, waaraan ruim 60 aardappelen hingen, waar bjj ruim 40 volwassen waren, terwijl de overige middelbare grootte bereikt hadden. Men schrijft ons De besmettelijke vlekziekte richt versehrik- keljjke verwoestingen onder de varkens in het eiland Tholen aan. Van 17 Juli10 Augustus is te St. Annaland aangifte gedaan van 92 varkens aan die ziekte lijdende. Daarvan zijn er 30 gestorven en onder toezicht der politie begraven, 43 geslacht, waarvan 2 zijn afge keurd en 19 zijn herstellende of nog ljjdende. Varkens, die geen eetlust toonen, ja zelfs maar eenmaal hun voedselsel weigeren, worden veelal terstond afgemaakt. Aan vele der herstellende dieren bljjven ook later de gevolgen der ziekte te bespeuren. Op enkele hofsteden in Tholen schijnt ook onder de hoenders een aanstekende ziekte te heerschen, zoodat bij een boer slechts het vijfde gedeelte der kippen is overgebleven. Die ziekte openbaarde zich het eerst door dat zij kreupel werden en weinig of geen eetlust toonden het eieren leggen hield op. Een Hulstenaar heeft den generaal Bou- langer een kaartje gezonden in verband met den afloop der verkiezingen in Frankrjjk. Hjj ontving uit Londen van den generaal een kaartje terug waarop het navolgende was ge schreven Général Boulanger vous remercie bien vivement de vos felicitations et de vos voeux pour le bonheur futur de la France, seul objet duparti National et de la République, but des pensees du généralof vertaaldGeneraal Boulanger be. dankt u zeer harteljjk voor uwe felicitaties en uwe wenschen voor het toekomstig welzijn van Frankrjjk, het eenige streven der nationale partjj en der republiek en het eenige doel van het streven van den generaal. Hulstbl Zaterdag ochtend kwamen 2 wagens, aan elkander gekoppeld, bespannen met 2 paarden, komende uit Maldeghem (België) door Aarden burg eene vrouwop den eersten wagen ge zeten, wilde dien onder het rjjden verlaten, doch viel, en werd bjj hare kleederen gegrepen door het rad, geraakte er onder en werd zwaar gekneusd weggedragen naar bet ziekenhuis, waar zjj thans moet worden verpleegd. Men schrijft ons uit Yzendjjke. Naar aanleiding van het verzoekschrift van den heer V. d. Linde, directeur van het post en telegraafkantoor, is door onzen raad be sloten den vuilnisboel in de nabijheid van 't gebouw voor altijd weg te ruimen door het maken van een zinkput De opmerking van een der raadsleden, dat weinig jaren geleden daar ter plaatse door het dagelijkseh bestuur zoo'n put was aangelegd (wat door den raad zeer euvel was genomen, en welke put daarom ook gedempt moest worden, daar onze raadsleden aan majesteit schennis hunner waardigheid dachten), die op merking weerhield den raad niet, om eene wezenlijke verbetering aan te brengen. Of de nieuwe zinkput met het oog op zjjn voorganger ook trotsch zal zijn! De opbrengst van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank bedroeg voor de provincie Zeeland in 1888 28.463.58. Op ultimo December van dat jaar waren 1309 vergunningen aanwezig. D Door het bestuur der vereeniging Algemeen belang te Ellewoutsdijk, had Zaterdag de open bare aanbesteding plaats van het maken van een houten gebouwtje en gemetselde put, ten dienste van eene weegbrug, met een draag vermogen van 5000 kilogram aan de haven aldaar. Aannemer hiervan werd M. D. de Putter te Terneuzen voor 230. Nog was ingeschreven door J. Rijnberg voor 289 en P. C. van Strien voor 255. Beide laatsten te Ellewoutsdijk woonachtig. Yan 10 tot 12 Augustus Middelburg. OndertrouwdJ. A. Rensen- brink, jm. 29 j. met E. C. Minet, jd. 23 j. J. J. Hendrikse, wed' 52 j. met J. W. Kloek, jd. 35 j. A. J. Ligtermoet, jm. 27 j. met E. van Lunteren, jd. 25 j. Bevallen J. C. F. Stelwagen, geb. Gillissen, d. A. Houterman, geb. Louwerse, z. M. C. Jon- gepier, geb. De Visser, d. Overleden: A. M. J. A. Boel, d. 7 m. Van 3 tot 10 Augustus. Goes. Bevallen J. M. Simons, geb. Raas, z. A. SibrjjDS, geb. De Boer, d. M. Schrier, geb. Bookelaar, z. D. Engelvaart, geb. Schipper, d. Zjerikzee. Gehuwd J. van Schendel, jm. 19 j. met J. W. Walkier, jd. 28 j. H. Neerhout, jm. 25 j. met A. J. Slimmen, jd. 22 j. BevallenJ. van den Hoek, geb. Stout- jesdjjk, z. Th. van der Kreke, geb. Adriaanse, d. M. Mes, geb. Evertse, z. K. Potappel, geb. Van der Wekken, d. W. Flikweert, geb. Cop- pens, z. C. Viergever, geb. Hanse, z. OverledenG. C. Frederiks, ongeh. d. 21 j. Vrijdagavond is het geheele Duitsche eskader, bestaande uit elf pantserschepen en kruisers langs de kust te Scheveningen voorbij gestoomd ter eere van prins Albert van Pruissen, wien daarvan bericht was gezonden. Bjj de nadering van Scheveningen nam het eskader eene bepaalde orde aan en salueerde, terwjjl, geljjk met sterke kijkers duideljjk merkbaar was, de keizer op de brug van de Hohenzollern verscheen. Prins Albert kwam met zijne familie op het balkon, om zjjn .ver ren" bloedverwant een groet te brengen. Ook passeerde de vloot vlak langs Zand voort. Voor het dorp werd van het keizer- ljjk jacht de Hohenzollern gesignaleerd met de seinvlaggen en weldra wapperde de Duitsche rijksvlag van al de schepen. Op het hotel, waar prinses Stéphanie van Oostenrijk verblijf houdt, werd onmiddellijk de Hollandsche en de Duitsche vlag geheschen. De prinses reed in een open rijtuig langs het strand, waarheen iedereen stroomde om het machtige Duitsche eskader te aanschouwen. Zaterdag morgen, vertrok van het Centraal station te Amsterdam de eerste zending Neder- landsche werklieden ten getale van 12 naar de Parijsche tentoonstelling. Deze zen ding gaat niet uit van de .Commissie", die zich voor dit doel gevormd heeft, maar wordt bekostigd door het Volksblad De Echohet initiatief daartoe was door de directie van ge noemde courant reeds genomen, eenigen tijd vóór dat het Uitzendingscomité tot stand kwam. Het gezelschap wordt geleid door den heer R. R. Lit, directeur van de Ambachtschool, in de Westerstraat aldaar. Vrijdagavond of Zaterdagochtend zijn de rei zigers in Amsterdam terug. Te Dordrecht is weder een valsch bank biljet serie H B aan het verkeer onttrokken. Een ingezeten van Dubbeldam, kwam ten kan tore van den ontvanger der dir. belastingen aldaar zjjn aanslag van omstreeks 40 voldoen. Hij legde daartoe twee biljetten van 25 neder maar reeds bij het opnemen ontdekte de klerk, met de ontvangst belast, aan de dikte van het papier dat een der biljetten valsch was. De uitgever verklaarde zich terstond bereid, een echt biljet daarvoor in ruil te geven, maar de ontvanger nam daarmede geen genoegenhjj hield het valsche briefje in en stelde het later ter hand aan de politie, die het in beslag geno men heeft. Het biljet voert als volgnummer 2181. De cjjfers zijn, gelijk trouwens duidelijk te zien is, later bjjgedrukt, om geen twee biljetten van hetzelfde nummer te hebben. Overigens is de druk veel zwarter en grover dan van de echte biljetten, de kleur harder geel, ontbreken alle watermerken, en wemelt de zeer slordig afge drukte aanhaling van art. 232 van het wetboek van strafrecht van fouten. De uitgever schjjnt geheel te goeder trouw gehandeld en van de valschheid niets geweten te hebben. De oppasser van een officier te Arnhem, die er met een bankbiljet van ƒ200, dat hem ter wisseling was gegeven »van door gegaan" is, schijnt later in stilte teruggekeerd te zijn, want een dezer nachten is uit de slaapkamer van den officier een ijzeren geldkistje medege nomen dit bevatte slechts papieren, die voor anderen geen waarde hebben. Door de politie wordt alles in het werk gesteld om den dader in handen te krijgen. De persoon, die zjjn vroegeren kosthuis houder op het Zieken te 's Hage een messteek in den buik toebracht, waardoor deze overleed, is, onder beschuldiging van doodslag, naar het huis van bewaring overgebracht. Op het oogenblik, dat de dader het mes op het lichaam van den ouden man richtte, voegde hjj hem toe »nu daar dan," waaruit men het gevolg trekt, dat hjj met voorbedachten rade heeft gehandeld. Voor rechtsgeleerden doet zich te Pernis een niet onbelangrjjke zaak om te bespreken voor. Een raadslid had door vertimmering van een huis voor het armbestuur, dat door de gemeente gesubsidieerd wordt, indirect geleverd aan de gemeente. Hjj nam zijn ontslag als raadslid, maar werd herkozen. Kan hij na die verkiezing door den Raad geschorst en door Ged. Staten van zjjn lidmaat schap vervallen worden verklaard, op grond van hetgeen hij gedaan heeft, zitting hebbende krachtens zijn vroeger mandaat Of moet door de nieuwe verkiezing het voormalige lid als nieuw lid worden beschouwd, eD kan hij niet verantwoordeljjk worden gesteld voor hetgeen hij vóór zijne verkiezing heeft gedaan 1 Is door zjjne vrijwillige aftreding en de daarop gevolgde verkiezing feiteljjk de termijn van twee jaren, dat hjj geen zitting mocht hebben, vervallen Gedep. Staten zullen uitspraak doen. De artt. 24 en 26 voorzien niet in het geval, nu de Raad niet .onmiddeljjk" na het constateeren der overtreding de schorsing heeft uitgesproken. Het uitlokken van overtredingen tegen de drankwet is nu reeds een middel van op- liehterjj geworden. Zoo kwamen dezer dagen te Oude-Pekela een paar metselaars een glas bier drinken by eenen tolgaarder, die, evenmin als zijne collega's, vergunning heeft en toch aardig wat sterken drank verschenktzij ver zochten hem een glas jenever te willen tappen, waaraan de tolgaarder na lang aarzelen vol deed. Toen zij wilden betalen en weggaan, kwamen juist twee. andere bezoekers binnen, waarvan de één een glas bier en de ander een bittertje bestelde. De tolgaarder kon, met het oog op de beide nog aanwezige leege glazen, geen neen zeggen. De bierdrinker vraagt hem daarna, of hjj wel vergunning had, en toen het antwoord ontkennend was, zeide hij»Dan zal ik je proces-verbaal maken." De metselaars verklaarden dat verre van behoorlijk te vinden en susten de zaak zóó, dat alle vier vrij gelag kregen, en ieder op den gunstigen afloop een gulden ontving. Bjj nog drie andere tolgaarders werd dien dag dezelfde comedie door het viertal met gunstig gevolg vertoond. Men is -benieuwd, of zjj met die handelingen ook in de val zullen loopen. (N. Gron. Ct.) De Jvorige week reisden 15 a 16,000 per sonen uit Engeland naar Parjjs. Bruinige. Zondagmorgen heeft hier een begin van brand plaats gehad. Heden was de justitie hier aanwezig. Amsterdam. Prinses Stephanie van Oos- tenrjjk bezichtigde gisteren het rjjksmuseum zij wandelde door de Kalverstraat, gebruikte het (dejeuner en diner in het restaurant Riche en keerde te 8 uur naar Zandvoort terug. Konstantinopel. Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italië weigerden op Kreta tus- schenbeiden te treden. Zij raadden Griekenland eveneens onthouding aan. Lord Salisbury voor ziet in Griekenlands tusschenkomst de voorbode van een oorlogsverklaring van Turkije. Imzern. Het congres tegen den slaven handel is voor goed mislukt. Weenen. Keizer Frans Jozef bezoekt heden eerst den koning van Saksen te Niedersedlitz en wordt te 5 uur te Berljjn verwacht. Berlijn. De komst van den czaar naar hier is thans op 27 dezer bepaald. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 13 Aug. Aardenburg, Herberg, Le Nobel. 13 Meliskerke, Huizen, Loeff. 14 '9Gravenpold.,Hofstede enz., P.Overman 14 Koudekerke, Huis enz., Loeff. 14 Middelburg, Huizen, Slegt. 14 Vlissingen, mil. Kleedingstukk. 22 Middelburg, mil. Kleedingstukk. 23 's H. Arendak. Huizen, De Vos. Sept. Polder, Prins Tak Heden, Maandag, 's namiddags te5 uur wordt keizer Frans Jozef te Berljjn verwacht om het bezoek van keizer Wilhelm, het vorig jaar aan het Oostenrjjksche hof gebracht, te beant woorden. Dat keizer Frans Jozef dit niet vroeger deed, is te wijten aan de droeve gebeurtenissen, welke eenige maanden geleden het Habsburg- sche huis troffen. In de rouw van den gast moet tevens de oorzaak gezocht worden, waarom de ontvangst te zjjner eere zooveel eenvoudiger zal plaats hebben dan die van koning Humbert. Keizer Frans Jozef zelf heeft daartoe den wensch te kennen gegeven; hij heeft verzocht voor alle luidruchtige feestelijk heden gespaard te mogen blijven. Zal dus de begroeting van de zijde der Berlijnsche bevolking uiterlijk niet zoo schitterend en levendig als bjj de komst van den Italiaanschen koning zijn, min der harteljjk en oprecht zal de ontvangstniet we zen. Uit den aard der zaak toch is de genegenheid van het Duitsche volk voor den stamverwanten bondgenoot des keizers levendiger dan voor den koning van Italië, eerst der Dritte im Bande. In de warme gevoelens van vriendschap en achting, waarmede de Berljjners dezen nieuwen gast des keizers zullen begroeten, zal zich bovendien waarachtige deelneming met den kommer en de droefheid van keizer Frans Jozef mengen. Het is 17 jaar geleden sedert, de Oos tenrjjksche keizer de Duitsche hoofdstad voor de laatste maal bezocht. In September 1872 kwamen keizer Franz Jozef en czaar Alexander II naar Berlijn om aldaar de veelbesproken driekeizers-bjjeenkomst te houden. Sedert dat tijdstip is er een groote verandering in den politieken toestand van Europa gekomen. Andere bondgenootschappen zjjn gesloten, andere be trekkingen tusschen de groote mogendheden zjjn ontstaan. Rusland is uit het bondgenoot schap met de heide keizerrjjken getreden, Italië heeft zjjn plaats vervangen. Van een hoog te waardeeren vriend voor Duitschland ia Rusland een morrend en gevreesd tegenstander geworden. Voor de officieuse pers te Berlijn, te Weenen en Pest is het bezoek van keizer Frans Jozef aan de Duitsche hoofdstad het sein voor een nieuw lofzingen en prjjzen van de triple allian tie, gemengd met waarschuwingen en bedrei gingen tegen de beide groote Europeesche mo gendheden, tegen welke het drievoudig bond genootschap is gericht. Bjj hetluide verkondigen, dat de triple alliantie de vrede is en nieuwe bevestiging in het bezoek van keizer Frans Jozef vindt, zullen er wapenschouwingen en gevechtsoefeningen ter eere van den gast plaats vinden en zal in de keizerlijke toasten aan de gala-tafel gedronken worden op de beide legers, op wapenbroeder schap der wederzjjdsche soldaten 1 Onder de kwesties, welke een onderwerp bjj de besprekingen te Berljjn zullen uitmaken, behoort waarschijnlijk ook het vraagstuk be trekkelijk Kreta. Naar men verzekert, vond een levendige telegrafische gedachtenwisseling tusschen de kabinetten van Berlijn, Weenen en Rome over de Grieksche nota plaats, op welke men een eensluidend antwoord zou willen geven. In strjjd met haar gewoonte legt de Porte in zake de gebeurtenissen op Kreta groote zenuw achtigheid aan den dag. Met bewonderenswaar dige vlugheid heeft zij zich gehaast een circulaire aan haar gezanten hjj de vreemde mogendheden te zenden, in antwoord op de nota van Grie kenland. Zjj betoogt daarin, dat de door haar genomen militaire maatregelen op Kreta, even als de benoeming van Chakir-pacha tot bevel hebber der troepen en tot gouverneur-generaal alleen het gevolg zijn geweest van de weigering der gedelegeerden van Kreta om zich naar Konstantinopel te begeven. De mogendheden schijnen besloten te zijn zich van elke directe inmenging in de voor vallen op het eiland te willen onthouden, wat echter niet verhindert, dat men elkander over en weer beschuldigt in den opstand de hand te hebben. Zoo verwjjt 0. a. de Köln. Ztg. den Russischen vertegenwoordiger te Konstanti-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2