ONTGINNERS. FEUILLETON- Verspreide Berichten. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN ENZ. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Middelburg. school, dus enkel het beoefenen van eenvoudige bewegingen, zonder behulp van toestellen in het gewone schoollokaal of in de open lucht en voor het geven waarvan geen speciale vak onderwijzers aangesteld noch afzonderlijke lo kalen behoeven ingericht te worden. Van in voering van dit vakonderwijs op 1 Januari 1892 kan echter geen sprake zijn. De minister zal maatregelen beramen tot geljjkeljjke invoering daarvandaarom is een overgangsbepaling in de wet opgenomen. Vrije examens. Nieuwe regeling der examens door enkele leden aanbevolen acht de regeering vooralsnog niet wel mogelijk, daar zij daarin dusver voldoenden waarborg mist voor de be kwaamheid der onderwij zers. Bijdragen. Over de grondwettigheid der subsidiën aan de bjjz. school werd van ge dachten gewisseld. De regeering constateert dat de meerderheid die grondwettigheid niet ontkent. Zij verklaart dat eene volkomene gelijkstelling van de openbare en bijzondere school geenszins in de bedoeling ligt. Zelfs als een beroep op het recht dezer bijdragen niet kan worden toegegeven, zoo zullen meent de regeering toch weinigen ontkennen dat hetgeen nu gevraagd wordt, op gronden van billijkheid niet kan worden geweigerd. De regeering durft zich niet vleien dat door deze wetswijziging de schoolstrijd geheel ten einde zal gebracht worden. Zij is niet opgetreden om een nieuwe regeling van ons lager onderwijs ter hand te nemen, doch om, nevens betere voor ziening in de behoeften van het openbaar lager onderwijs, tevens de hinderpalen weg te nemen die het bijz. onderwijs worden in den weg ge legd; zij verklaart dat het wetsontwerp ten behoeve van het bijz. ond. de voorziening bevat, die, binnen de grenzen van art. 192 der grondwet, verlangd en naar het oordeel van deze regee ring gegeven kan worden. Deze regeering is niet voornemens, na het tot stand komen van deze regeling, de herziening van art. 192 der grondwet opnieuw aan de orde te stellen. Opleiding van onderwijzers. De bedoeling der regeering is niet de subsidiën voor gemeentelijke en bijzondere kweekscholen te berekenen naar het aantal verkregen akten, daarentegen wel voor zoover de bijdragen betreft aan normaal lessen en aan hoofden van scholen. De regee ring bestrijdt in 't breede de bezwaren tegen 't premiestelsel. Naar aanleiding van eene ge- dachtenwisseling met de comm. van rapp. heeft de (regeering eene bepaling voorgesteld, waarbij het verleenen van bijdragen uit de gemeentekas ten behoeve van bjjzondere in richtingen ter opleiding van onderwijzers wordt uitgesloten. Ten aanzien van het aantal onderwijzers handhaaft de regeering haar voorstelop aan drang der comm. van rapp. heeft de minister de termijnen voor de berekening van het aantal schoolgaande kinderen gesteld op 1 Februari, 1 April, 1 October en 1 December. Kweekelingen. De bedoeling is het niet om de kweekelingen als zelfstandige leer kracht toetelaten. Het blijft verboden kwee kelingen zelfstandig onderwijs te doen geven in afzonderlijke lokalen en dus buiten leiding van een bevoegd onderwijzer. Niet verder wordt gegaan dan de gelegenheid te openen om kweekelingen als hulp aan onderwijzers; onder hun toezicht en leiding in eene klasse toe te laten. In dien geest is de redactie van art. 8 gewjjzigd. Vergelijkende examens. De regeering wenscht het beginsel der afschaffing zuiver te behouden. Zij geeft echter in zooverre toe, dat de keuze geschiede met een voordracht door burg. en weth. opgemaakt na overleg (inplaats in overleg) met den districts-schoolopziener, zonder echter overeenstemming tusschen die beide autoriteiten te eischen, omdat daardoor hooger beroep zou noodig worden. Ook hier geeft de minister in zoover toe (art. 28 nader gewijzigd ontwerp) dat bp verschil van gevoelen omtrent de voordracht, het examen tot een zeker aantal candidaten werd beperkt, waar het gemeentebestuur en de schoolopziener het omtrent de keuze dier can didaten eens konden worden. Werd ook hier over geen overeenstemming verkregen, dan zou het vergelijkend examen van alle candidaten worden afgenomen en voorts zou de schoolopzie ner de voordracht hebben op te maken en met zijn advies aan den gemeenteraad hebben in te zenden. Yerder heeft de minister doen ver vallen den eisch van vijfjarige stage voor scholen van meer dan 200 leerlingen. Schoolgeldheffing. De verplichting daartoe, met uitzondering voor kinderen van onvermo gende ouders, blijft de minister handhaven. De qualificatie van billijk schoolgeld bedoelt een zoodanige dat in billijke verhouding staat tot de kosten en den omvang van het lager onderwijs en de gegoedheid der ingezetenen. Het hooger bestuur zal eventueel, met toepas sing der gemeentewet, de gemeentebesturen Uit het Deensch van Kristofer Kristofersen. in. In tie buitenwereld. Vergeet nu niet wat gij bjj ons geleerd hebt!" riep de kapitein Björn nog na. Neen dat zou hij niet vergeten. Maar nu voort, over de bergen naar huis! na dat proefje van de buitenwereld, die groote wonderlijke wereld, voort door bosch en kreupelhout, over de vlakte, berg op, berg af, langs steden en dorpen daarheen waar de Heksenhoek tegen de wolken afsteekt en een klein schamel hutje tegen den storm beschut. Des morgens van den derden dag kwam hij moede en uitgeput aan het Kjellbotten dal. Daar lag de Zwarte rivier en blonk somber als kannen dwingen tot schoolgeldheffing, en wei geren de gemeentebesturen aan bezwaren van hooger hand door wijziging der verordening tegemoet te komen, dan zoude 's konings com missaris, krachtens art. 127 der gemeentewet eene nieuwe verordening hebben vast te stellen. Als uiterst middel voor de gemeentebesturen zou tevens de rijksvergoeding als voorwaarde kunnen worden gesteld voor de heffing van een billjjk schoolgeld. (Slot volgt). Te Utrecht slaagde o. a. voor de akte Fransch, de heer P. Pireé, van Sluis, thans onderwijzer aan een openbare school te En schede, oud-leerling der rijkskweekschool te Middelburg. Bij het examen voor de Hoogduitsche taal (l.o.) te 's Hage is o. a. geslaagd de heer J. Lefèvre van Vlissingen. De koningin van Roemenië en de prins Von Wied met gevolg komen Maandag met den laatsten trein alhier aan om zich naar Domburg te begeven. Gisteren tegen den avond viel het zoontje van den baas-fitter der gemeente-gasfabriek alhier, in de onlangs uitgediepte sloot voor de directeurs-woning. De heer Polet dit ziende, begaf zich direct gekleed te water en had de zelfvoldoening het kind op het droge te bren gen. Zoo niet spoedig hulp ware geboden, zou het kind in den modder gestikt zijn. Door het omvallen of breken van een pot waarin pek werd gekookt is heden middag een begin van brand ontstaan in het droge dok alhier. Door het aanwenden van wat zout en zand werd het brandje gebluscht. Gisteren avond heeft een jeugdig werkman, J. F., in de stoomzagerij van de firma De Broekert C° alhier met een cireuleerzaag zich door eigen onvoorzichtigheid ernstig aan de hand verwond. De zoo gevreesde varkensziekte heeft zich ook te Coljjnsplaat vertoond. Bij een eigenaar zijn drie zwijnen aangetast, waarvan reeds één is gestorven en onder toezicht der politie be graven. Te Sluis heeft zich een geval van maze len voorgedaan. Gelukkig heeft de ziekte zich nog maar tot een huisgezin bepaald. Te Retranchement werd een landbouwer, die naar de markt wilde rijden, van zijn paard geworpen, met het ongelukkig gevolg, dat hij in den val zijn been brak. Te Koewacht klom een meisje van 4 jaar op een der wielen van een beladen wagen, terwijl die een oogenblik moest stil houden, tot de deuren der schuur geopend werden. De voerman, die van de kleine niets had bemerkt, reed daarop door, met het treurig gevolg, dat het kind op de plaats dood bleef. Te Oud Vosmeer werden ten overstaan van den notaris mr. T. A. Waghto te Tholen, ten verzoeke van den heer T. W. Notenboom, Donderdag avond verschillende perceelen land verkocht, als 50 a., 88 c.a. (1 gem. 89 r.), 91 a. 30 c.a. (2 gem. 98 r.), 1 h.a., 17 a., 72 c.a. (3 gem.) voor 603 aan den heer Brondsgeest te Breda94 a., 6 c.a. (2 gem. 119 r.) voor f 705; 28 a., 25 c.a. (216 r.) voor 710, beide aan B. Verhees 32 a., 5 c.a. (245 r.) voor 730 aan C. H. de Wit25 a., 64 c.a. (196 r.) voor 810 aan G. J. Ampt56 a., 20 c.a. (1 gem. 129 r.) en 53 a., 90 c.a. (1 gem. 112 r.) beide voor ƒ623 aan A. Gunst1 h.a., 21 a., '39 c.a. (3 gem. 28 r.) en 1 h.a., 20 a., 7 c.a. (3 gem. 18 r.) voor ƒ645 aan C. H. de Wit. De perceelen 12-14 waarvoor 600 en per ceel 15 voor hetwelk 640 werd geboden, zijn niet verkocht. Bovengenoemde koopers wonen, behalve de eerste, te Oud Vosmeer. Genoemde prijzen werden besteed per gemet (39 a., 24 c.a.), zonder de opcenten, het bodeloon en de wijnpenningen. Van 3 tot 10 Augustus. Vlissingen. GehuwdF. Feitsma, jm. .24 j. met W. S. Snoek, jd. 25 j. M. Visser, jm. 22 j. met M. J. Krul, jd. 20 j. Bevallen: J. M. C. Adriaanse, geb. Wilkens, d. H. Jansen, geb. Le Roij, z. E. S. de Jong> geb. Lefeber, z. W. P. Pus, geb. Engelsman> d. W. C. Melis, geb. Van de Velde, d. J. Visser, geb. Florusse, d. D. Malipaart, geb. Klaassen, d. A. I. P. Vader, geb. Gillissen, d. S. C. Mal- deghem, geb. Van Outrijve, z. J. H. van der Harst, geb. Coulon, z. Overleden M. Marinissen d. 5 m. C. du Pon, d. 5 m. J. S. Flissebaalje, z. 3 m. P. H. J. Haaze, z. 10 w. J. A. Oudens, d. 3 m. J. F. Lems, d. 10 m. het oog eener tooverheks onder de dennen stammen door, terwijl de nevel gestadig van de oevers opsteeg, zich zonder wind langzaam over het dal uitspreidde en aan de boomtoppen bleef hangen totdat de zon hem opslurpte. En door dat waas heen blonk de rivier als een zilver lint, dat om de begroeide heuvels heen geslingerd was. De Heksenhoek verborg zijn top in een glinsterende gouden wolk. En daar vlak tegen den berg aan, zóo klein dat men het voor een met mos begroeiden steen kon houden, lag het hutje te midden van de groene weilanden. Hij vergat zijn vermoeidheid en liep uit alle macht naar beneden, zoodra hjj het hutje weer op de oude plaats zag liggen. Maar iets verder moest hij weer stilstaan. Hij was nu een man en het ging toch niet aan om daar als een kwajongen te komen aanhollen, hij moest eerst tot bedaren komen het was raar, maar dat kloppen in zijn borst wilde niet ophouden, al wachtte hij nog zoo lang. Neen 1 en nu steeg de rook fijn en blauw uit den schoorsteen op, er kwam een vrouw uit den koestal, met een koe aan een touw, hjj zag dat zjj een Uit het VolkVoor het Volk. Vrijdagavond werd in het Schuttershof alhier de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Uil het Volk Voor het Volk. Zij werd gepresideerd door den heer mr G. N. de Stoppelaar en bijgewoond door een 14 tal leden. De rekening over het afgeloopen jaar 1888/89 toonde aan dat ontvangen was ƒ1642.52, waar onder 177.70 goed slot van eene vorige reke ning, en dat de uitgaven, met een goed slot der rekening van 345.36, evenveel bedroegen. Uit het verslag, dat vervolgens werd uitge bracht, bleek dat de Floralia dit jaar haar goeden naam weder had gehandhaafd de finan- cieele resultaten waren gunstig en dit onderdeel dat een vorig jaar 300 kostte, vorderde thans slechts ruim 200. De bloemperken op de wandelingen hadden steeds meerder succes. Zij eischten eene uitgaaf van j 37 tegen 42 in het vorig jaar. Verder wordtin het verslag melding gemaakt van verschillende tentoonstellingen op kunst gebied; het verkregen resultaat was, wat be treft de opkomst van ambachtslieden en dienst baren, niet bevredigend. De financieele uitkomst geeft reden tot tevredenheid. De vliegerwedstjjd op Princessedag slaagde uitmuntend. Het feest vorderde slechts een uit gaaf van ruim ƒ50, eene financieele uitkomst die de verwachting verre overtrof. Van de volkszangschool zijn gunstige berich ten te geven. 130 leerlingen volgden de lessen. De kosten konden uit de bijdragen worden bestreden. Over schoolverzuim komen nog steeds klachten in. De stichting door mevrouw De Stoppelaar Van Eys aan de vereeniging aangeboden, de kinderspeeltuin, voorziet in eene lang gevoelde behoefte. Het ledental is stijgende en aan contributie werd p. m. 350 ontvangen. Een groot deel van het verslag was uit den aard der zaak gewijd aan de nijverheidsten toonstelling, op wier welslagen met trots wordt teruggezien. Verder is gebleken dat, als er goede verma kelijkheden worden georganiseerd, het volk daarvan wel gebruik maken wil. Misschien ligt het daarom op den weg der vereeniging om nu en dan in den zomer des Zondagsmiddags muziekuitvoeringen te orga- niseeren. Met betrekking tot de bondsuitvoering van den N. gymnastiekbond zegt het verslag dat de vereeniging dit jaar zich met het oog op de drukten door de tentoonstelling van nijver heid veroorzaakt niet kon belasten met de gevraagde regeling. Mogelijk zal zij daartoe in het ingetreden vereenigingsjaar in staat zijn. Het ledental der vereeniging is eenigszins verminderd en bedraagt thans 195. Daarna deed de voorzitter nog eenige mede- deelingen omtrent den kinderspeeltuin. Daar voor zijn reeds 39 begunstigers en 224 leden. Ook de leerlingen der openbare en bijzondere scholen maken gaarne en veel gebruik van deze stichting. Reeds zijn bij het bestuur aanvragen inge komen om den tuin te huren voor speelpartijen. Dit zal alleen des Zondags kunnen geschieden en bij wijze van proef zal de tuin beschikbaar gesteld worden tegen betaling van 5 en 2 voor den concierge, indien het aantal kinderen beneden de 50 en 8 -(- 2 als het getal grooter is. De Floralia zal dit jaar gehouden worden 11 en 12 September a., den eersten dag tentoon stelling en den tweeden het feestconcert met vuurwerk. Mogelijk dat in het volgend jaar als het princesje haar tienden jaardag viert dien dag een kinderfeest zal worden georganiseerd, ter wijl er ook over gedacht wordt met St. Nicolaas een of ander feestje te doen plaats hebben. Vérder zal getracht worden in Maart de driejaarljjksche schilderijen-tentoonstelling tot stand te brengen. Na deze toelichtingen en mededeelingen werd de rekening goedgekeurd en het verslag vast gesteld. De heer Kouion achtte het gepast dat uit het volk eene stem gehoord werd, die toonde dat de kinderspeeltuin op hoogen prijs wordt gesteld. Hij zette uiteen hoeveel sympathie daarvoor bij groot en klein bestaat en sprak den wensch uit, dat het weldra noodig mocht worden een tweede zoodanige inrichting tot stand te brengen. Eindelijk werd overgegaan tot de benoeming in de vacatures in het bestuur ontstaande door het aftreden van de heeren J. A. Frederiks en P. de Maret Tak, voorgedragen werden voor de eerste vacature de heeren P. D. Koning en T. L. van Wagtendonk voor de tweede vaca ture de heeren J. C. Milborn en J. Appel. knots nam en den paal vast sloegmaar uit de hut kwam een half naakt ventje kruipen en Ingrid liet den knots los en snelde naar het kind toe. Daar moest Björn bij zijn, hij lachte en schreide, zette de handen voor den mond en begon te roepen. En Ingrid legde de hand voor de oogen en keek den berg op. Zóo kon niemand roepen behalve Björn Daar zat hij met den kleinen Johannes op zijn schoot, tastte toe in den schotel, ver telde en vroeg. En er was geen ongeluk ge schied en Ingrid had een groot vat boter in de kast en van daag zou zij weer karnenals zij dat alles verkocht hadden, konden zij er aan denken om een tweede koe te koopen. Zij had alles in orde en wees het hem zoo kalm en bedaard aan. »Wat zjjt ge toch een flinke vrouw 1" zei Björn»maar hebt ge het toch niet dik wijls moeilijk gehad »Ja een beetje druk was het nu en dan wel, toen Johannes tanden kreeg," antwoordde zij met een kalmen glimlach en was zoo mooi, De uitslag was dat de heeren Koning en Milborn gekozen werden, resp. met 12 en 13 stemmen. Op den heer Wagtendonk waren 2 stemmen uitgebracht en op den heer Goethals ééne stem. De voorzitter zeide den heer Frederiks har telijk dank voor hetgeen hij in het belang der vereeniging als bestuurslid heeft gedaanook den heer Tak werd door den voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij als bestuurslid deed, waarmede de vergadering instemde. De heer Frederiks gaf de verzekering de aan genaamste herinnering aan zijn lidmaatschap mede te nemen en verklaarde steeds veel be langstelling te zullen blijven koesteren voor de vereeniging Uit het volkvoor het volk. Zitting van gisteren (Vrijdag) namiddag te 2% uur. (Slot) De beraadslaging over het voorstel van burge meester en wethouders in zake de verhuring aan Th. Mace geopend zijnde zegt de heer Van Dunné dat uit de in het voorstel gebezigde woorden duidelijk blijkt dat burg. en weth. met de stichting der fabriek de gemeente heb ben trachten te bevoordeelen doch dat hij wenscht nog enkele vragen te doen. In de eerste plaats merkt de spreker op dat uit het advies van burg. en weth. niet3 blijkt van eenigen waarborg omtrent den vreemdeling, met wien de gemeente zal contracteeren. Verder wijst spreker op de hooge kosten van het maken van een muur, wat de gemeente voor hare rekening neemt, welke kosten niet in evenredigheid zjjn met de huursom van het terrein. Vervolgens toont de heer Van Dunné in het breede aan dat de akte, zooals die wordt voor gesteld, zeer onvolledig is en wijst er op dat dergelijke onvolledigheid zeer gemakkelijk aan leiding geven kan tot voor de gemeente kost bare processen. Naar aanleiding hiervan stelt de heer Van Dunné voor de redactie van het contract nog eens te herzien. De heer De Stoppelaar zegt dat bij de com missie van financiën ook verschillende beden kingen gerezen zijn, doch dat met het oog op den noodigen spoed daarover heen is gestapt. De heer Mace toch is voornemens, zoo de raad het voorstel aanneemt, zeer spoedig, misschien de volgende week, reeds een aanvang met de werkzaamheden te maken, terwijl uitstel van behandeling aanleiding zou kunnen geven dat de zaak niet tot stand kwam. Ein delijk wijst de heer De Stoppelaar erop, dat de heer Mace op ieder, die hem sprak, een gunstigen indruk maakte en dat ook de huur slechts voor vijf jaar wordt aangegaan, zoodat men niet voor langen tijd verbonden is. De voorzitter geeft inlichtingen, wijst daarbij vooral op de haast die gemaakt is en stelt in het licht dat de heer Mace, die uitsluitend Engelsch spreekt en die ook een schema voor een contract had opgesteld, al zeer spoedig burg. en weth. stelde voor de vraag yes or no. De heer Van Dunné erkent dat daarin wel eenig excuus ligt voor gebreken in den vorm, maar acht het toch wenschelijk dat het con tract in voldoenden vorm worde gegoten. Hij stelt voor dat de raad besluite de ge bouwen en het terrein, door Mace gevraagd, te verhuren op de hoofdvoorwaarden in het contract omschreven. De heer Den Bouwmeester meent dat burg. en weth. zich toch wel eenigszins zullen geïn formeerd hebben, 't zij bij Engelsche of Ame- rikaansche firma's of wel bij een of ander informatie-bureau en vraagt daaromtrent eenige inlichtingen. De heer W. J. Sprenger deelt mede dat de heer Mace twee fabrieken heeft, een in Enge land en een in Amerika en bereid is een kwartaal huur vooruit te betalen. Borgen stellen wilde hij niet, evenmin als hij een waarborgsom wilde deponeeren of een geheel jaar huur vooruit betalen. De heer Van Dunné vraagt of het burg. en wèth. bekend is of Caljouw de 500 heeft ontvangen, waarvan in het contract sprake is. De voorzitter deelt mede dat die som be taald zal worden als de raad eene gunstige beschikking heeft genomen. De heer Snijders gelooft ook dat door de haast eenige informaliteiten in het contract zijn maar stelt voor de overeenkomst goed te keuren mits later de te passeeren akte in be hoorlijken vorm worde opgemaakt. Dit amendement wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren W. J. Sprenger en A. P. Snouck Hurgronje. Nog is ingekomen een adres van J. P. van den Hoven te Middelburg, waarbij hij onder mededeeling dat hjj voornemens is het perceel wjjk M. no. 107 te herbouwen en hetzelve te brengen in de rooilijn verzoekt een stukje gemeentegrond, groot 6 vierkante meter, voor het genoemde perceel liggende" aan hem te willen afstaan. Ook is ontvangen een adres van 0. S. Schout en P. Buys waarin zij vragen dat verbetering worde gebracht in de afloozing van hemel- en spoelwater op de Achtergracht in de Volderij- laagte. Op voorstel van den voorzitter is goedge vonden de behandeling van deze adressen aan te houden in afwachting van het advies van burg. en weth. en van de commissie van financiën dienaangaande. vond Björn, dat hij nog nooit iets gezien had dat er bij haalde. »Hebt gij den brief gekregen, dien ik u geschreven heb?" vroeg hij met een zweem van verwaandheid als een man van de wereld. »Ja, maar zij trok de tafellade open en haalde er een vuil klein opgevouwen pa piertje uit »nu moet gij hem mij zelf voor lezen." Het viel hem niet zoo heel gemakkeljjk om zijn eigen brief weer te ontcijferen, maar het ging toch en de vrouw luisterde met aandacht en dezelfde blijdschap alsof het goede tjjding van haar afwezigen man was. «Het is wel aardig voor iemand, die schrijven kan," zei zij, »maar gij hebt mijn boodschap toch ook wel gekregen »Hebt gij mij een boodschap gezonden ïJa er kwam hier een reizende koopman, die zooals hij zei, over de bergen naar de SamnaeBheide ging. Ik gaf hem een paar kousen voor u mede en zulke heerlijke wafe len. Neen - hoe is het mogelijk dat hij u niet gevonden heeft Vervolgens worden nog overgelegd adressen van A. Passenier en A. J. P. de Beste, hou dende verzoek om te worden benoemd tot leer- aar aan de burgeravondschool. Tot leeraar in de Nederlandsche taal, aard rijkskunde en geschiedenis aan de burger avondschool wordt met ingang van 1 Septem ber 1889 op een jaarwedde van 250 benoemd de heer A. Langejan met 7 stemmen. De heer De Beste verkreeg 3 stemmen. Aanbevolen waren de heeren A. Langejan, P. J. Vervenne en H. Alberge. Alvorens de zitting gesloten wordt, zegt de heer Van Dunné dat hij in de vorige verga dering heeft medegedeeld burg. en weth. te willen interpelleeren over de demping der Achtergracht en in verband daarmede ook over den toestand der Heerengracht. Met het oog erop dat de burgemeester uit- stedig, de vergadering zeer onvoltallig is en ook in verband met het late uur, heeft hij het echter beter geacht de interpellatie uit te stellen tot het laatst van October. Omtrent het drama te 's Gravenhage, waarvan wij gisteren in het kort melding maakten, vernemen wij nog het volgende. De verslagene, de ruim zestigjarige A. de Kleer, woont in een klein huis op het Zieken, waar hij een boter- en kaaswinkeltje drijft, terwijl hij in het gebouwtje nog een vertrekje heeft afgezonderd tot het houden van een kostganger. Zoo had de man nog tot vóór eenige dagen een schoenmaker in den kost, die zijne vrouw en twee kinderen te Rotterdam had achterge laten. De commensaal was achterlijk gebleven in het betalen van zijn kosthuis en had om die reden aanzegging gekregen, de woning te verlaten, waarin hjj berustte. Donderdagavond echter, toen de oude man aan de deur zijner woning stond, kwam de schoenmaker tot hem en vroeg, weder in huis te worden opgenomen. Dit werd hem natuur- ljjk geweigerd. Onmiddellijk hierop haalde de schoenmaker een mes, dat hij in zjjn vak gebruikt, te voorschjjn, en stak dit den win kelier in den buik. De verwonde had nog even de kracht om het scherpe werktuig uit de wonde te trekken, en stortte toen dood ter aarde. De dader was terstond op den loop gegaan, maar werd door eenige personen, die van het voorval getuigen waren, achtervolgd, gegrepen en aan een juist aangekomen politie-agent overgegeven, die hem naar de politie-afdeeling bracht, waar de commissaris voorloopig een onderzoek instelde. Ten einde het publiek en de politie op een dwaalspoor te brengen, schreeuwde de dader onder het vluchten houd 'm 1" De bedrijver van dezen doodslag legde bij zijne arrestatie groote koelbloedigheid en on verschilligheid aan den dag. De dader is genaamd F. van Prielen en stond ongunstig bekend. Terwijl de heer en mevrouw A. van Wicke- voort Crommelin, Donderdagavond een voor stelling bijwoonden in het circus Carré te Haarlem, ontstond in hun villa Klein Berkenrode aan den Heerenweg, onder Heemstede brand. In omstreeks twee en een half uur tijds is het huis afgebrand, terwijl men met twee brand spuiten tevergeefs het vuur trachtte te stuiten. Met moeite heeft de dienstmaagd het kind kunnen redden. Het omvallen van de kaars op de kinderkamer moet de oorzaak zijn geweest van het onheil. Naar men aan den Standaard mededeelt zou onder de kampeerende genietroepen bij Zeist de typhus zijn uitgebroken en reeds een tiental patiënten ter verpleging in het mili tair hospitaal te Utrecht zijn opgenomen. Te 's-Gravenhage; is gisteren ochtend omstreeks 7 uren een felle brand uitgebroken in een magazijn van olie, loog en andere brand bare waren in de Verwerstraat. De man, de vrouw en drie kinderen waren nog op de eerste verdieping van het brandend perceel. De vrouw en de kinderen werden uit het venster gered, maar de vader, die in huis was gegaan om zijn gezin te helpen, kreeg ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Eenige dagen geleden werd te Bergen-op- Zoom, bij gelegenheid van het 42e Ned. Land- huishoudkundig Congres, de derde jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de veree niging van oud-leerlingen der Rijkslandbouw school. Deze nog jeugdige vereeniging telt thans 68 leden, terwijl het bestuur bestaat uit de heeren C. B. Beijerman (pres.) te Waardenburg, H. T. Bultman (viee-pres.) te Haarlemmermeer, H. Schuurman (secr.) te 's Hage, J. G. J. v. d. Bosch (Penningm.) te Wilhelminadorp en G. C. Schroder de Bildt (best.-lid). Sedert verleden jaar heeft de vereeniging haar »Ik heb wel zoo'n kerel een week lang door het kamp zien dwalen, maar hjj zal zeker gedacht hebben dat hjj die kousen en die wafelen zelf best kon gebruiken." >Neen o neenriep Ingrid en sloeg de handen in elkaar van schrik dat er zooveel slechtheid in de wereld kon zjjn. »Zoo iets ziet men genoeg gebeuren", zei hjj met groote kalmte, om zjjn ondervinding van de wereld te bewjjzen. Moede was de teruggekeerde rekruut wel. Hjj had recht om te rusten na dien zwaren tocht over de bergen. Maar de ontginner had geen rust voor dat hij de zeis in de hand had. Hij wierp een blik over de weide, zette de zeis aan, dat het aan alle kanten weerklonk en zwaaide zjjn wapen door het welige gras. ïln de maat een, twee, flink zoo, nummer achttien riep hjj lachend. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2