Verspreide Berichten. LETTEREN EN KUNST. DE HOLLANDSCHE OPERA. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar men aan de De Maasb. mededeelt, zal kardinaal Lavigerie, die thans zwaar ziek te Luzern is, als hij geheel herstellen mag, in het laatst yan September a. ons land bezoeken. De kardinaal zou zich naar verschillende steden des lands begeven, bepaaldelijk naar Amster dam, Rotterdam en Schiedam. »Ofschoon wij," zegt De Maasb., »dit bericht uit goede bron hebben, zullen wij er nadere qevestiging van afwachten. Blijkens het verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen over 1888, waren bij het einde van dat jaar in het geheel ter onteige ning aangewezen 7979,1429 hectare ongebouwde en 35,1456 hectare gebouwde .eigendommen, aangekocht 6690,80931 heet. ongeb. en 38,2742 geb. eigendommen en gerechtelijk onteigend 717,3498 heet. ongeb. en 1,7995 geb. eigen dommen. Voor den aankoop waren 13,088 koopakten gesloten. Op 1 Januari 1889 waren bjj den aanleg in dienst 1 hoofdingenieur, 3 eerstaanwezende ingenieurs, 6 sectie-ingenieurs, 1 bouw- en werktuigkundige 2e klasse (belast met het toezicht op de vervaardiging van ijzerwerken in Duitschland), 2 adjunct-inge nieurs, 2 bouw- en werktuigen 3e klasse, 4 hoofdopzichters, 21 opzichters le klasse (waar van 2 belast als hier voor is gemeld) 10 id. 2e klasse (waarvan 1 gedetacheerd bij 's rijks waterstaat) en 4 id. 3e klasse, benevens 3 schrijvers, geheel 57. De lengte der sectiën of gedeelten van sectiën in .aanleg of voltooid was 1340,745^, in exploitatie 1316,156£ meter. In 1888 werd aanbesteed aan leveringen en werken voor 941,273; de begrooting was 1,052,100. Maandagavond gaf de opera hare afscheids- voorstelling, die tot ons genoegen werd bijge woond door een veel talrijker publiek dan Zondag. Toch had het nog voller kunnen zijn; wij meenen daarom dat het niet goed gezien is geweest de prjjzen te verhoogen. Men over schatte, dunkt ons, het publiek, vooral in deze dagen nu velen afwezig zijn en na de kermis- week menige beurs slecht voorzien is. Wij behoeven natuurlijk, na onze vroegere bespreking van de Faust, bij de eerste uitvoe ring verleden week, niet in bijzonderheden af te dalen, maar kunnen ons bepalen tot die punten, waardoor deze uitvoering verschilde van de vorige. Stippen wij in de eerste plaats aan dat mevrouw Ophemert-Schwencke met nog meer talent en gloed dan Dinsdag vorige week de rol van Gretchen vervulde, en voegen wij daarbij in 't algemeen nog een woord van dank en hulde voor al het genot, dat deze talentvolle vrouw ons heeft verschaft. Als Faust trad nu op de heer Pauwels. Eene vergelijking maken tusschen hem en den heer Van den Kerckhoven mogen wij niet; beiden vertegenwoordigen een te verschillend genre om dit met recht en naar billijkheid te kunnen doen. De een is een heldentenor, voor wien de partij van Faust is bestemdde ander is wat men noemt Spieltenor, en vertegenwoordigt een genre dat vaak om de lieflijkheid, welke hun zang kenmerkt, dien zangers meer sympathie bjj het publiek doet verwerven. De een zingt, wat men noemt, met borststem, de ander met keelstemelk neemt dus een bijzonder standpunt in. Voor de vervulling van de titelpartij in Faust is alzoo de heer Pauwels, als heldentenor, aangewezen. Hjj kweet zich op uitstekende wijze van zjjn taak en bekoorde ons door zijn zang, dien wij Maandag avond veel beter von den dan Zondag. Het O, mengeling van vreugd en van smarte zong hij overheerlijk schoonen niet minder fraai klonk het HoeBaat mijn smeéken niet Blijf bierIn het paleis van Mephisto werd het Dwaas berouw, laat ik thans vergeten uitstekend gezongen, terwijl zijn spel door eenvoud en natuurlijkheid uitmuntte. Met zeer veel genoegen maakten wjj met dezen zanger van veel talent kennis. frouw! Ik wilde gelukkig zijn éen enkele maal om het even hoe lang en sloot de oogen voor hetgeen er later moest komen. Her was de eerste gelegenheid, die het leven mij daartoe aanbood en ik verheelde mij niet dat het de laatste zou wezen. Ik maak mij geen illusies over mijn toestand. Mijn kwaal zal mij een vroegen dood bereiden. Wat mij nog aan jeugd was overgebleven is door de ramp van gisteren verwoest. Ik kan geen liefde meer voelen, noch opwekken. Voor inij is de dag voorbij de nacht is aangebroken." «Wat spreekt gij somberGij hebt toch nog een tehuis." «Waar ik overbodig ben meer dan overbodig. Waarom zou ik het u niet bekennen; mijn man heeft zich van mjj afgewendde beschaving der vrouw, die hij tot gade gekozen heeft, hindert hem; hij heeft anderen gevonden, die behagen scheppen in zijn ruwheid, zijn lompheid, zijn onhebbelijkheid. Ik gruw van dat tehuis «Wat zijne uwe plannen?" »Ik weet het niet nw vader zal mij wel raad geven." «Mijn vaderO ja die zal u raden om met hem naar Amerika te gaan als zijne assistente. Gij weet zeker niet dat hij een voortreffelijk medium in u meent ontdekt te hebbenHij is spiritist, en gelooft aan oogen, die in het verborgen zien, als zij gesloten zijn, en gij moet zulke oogen hebben. O, gij zult over de zachtste tapijten wandelen, geen gure wind zal u treffen, als gjj met hem meegaat. En als wederdienst verlangt hij weinig genoeg van u. Gij zult u slechts door hem in een mag- netischen slaap moeten laten brengen, zoodra hjj voor zjjn beroep of voor zjjn liefhebberij In plaats van het echtpaar Albers traden nu de heer en mevrouw Orelio op in de rollen van Mephisto en Siebel. Hoeveel bewondering wij koesteren voor beider talent, in deze rollen konden wjj hun voorgangers niet ver geten. Hun zang was fraai, hun spel goed, maar wij hadden den heer Albers met zijn uitstekende mimiek en heerlijken zang, hem die als bas is aangewezen voor de rol van Mephisto en mevrouw Albers, wier figuur zich zoo zeer leent voor de rol van Siebel, niet moeten hoo- ren om meer bewondering voor de echtgenooten Orelio te koesteren. Er kan hierbij natuurlijk ook sprake zijn van verschil van opvatting. Zoo kwam het ons voor dat de de heer Albers den Mephisto meer demonisch speelde en zong. De kerkscène, thans eenigszins gewijzigd, o. a. door het niet plaatsen van den bidstoel en door het zetten van een muur met hek, won hierdoor in natuurlijkheid, ten minste wanneer men eenmaal zich vereenigt met de opvatting om deze scène voor de kerk te doen speelen. Dit tooneel werd door den heer Orelio uitstekend, echt duivelsch gespeeld en gezongen. Toch blijven wij de meening toege daan dat de opvatting van andere vertolkers dezer rol om zich niet te vertoonen meer de juiste is. Aan de echtgenooten Orelio echter de eer dat zij, trots de herinnering aan hunne ver dienstelijke voorgangers, nog zooveel sympathie konden wekken als gisterenavond en de ver zekering onzerzijds dat hun optreden in de jongste dagen te Middelburg, evenzeer als dat van mevrouw Ophemert-Schwencke en den heer Yan den Kerckhoven, die Maandagavond een welverdiende rust genoot, in zeer aangename herinnering zal blijven. Den heer Poons ons compliment over de vervulling der rol van Valentin. De stervens- scène zong en speelde hij uitstekend. Ten slotte herhalen wij nogmaals het reeds door ons gebracht woord van hulde aan den heer C. van der Linden, den orkestdirecteur. Wie bekend is met al de eischen, die eene goede opera-uitvoering stelt, weet welk een zware taak op zijn schouders rust, een taak, des te zwaarder omdat hij met geringe, ge brekkige hulpmiddelen veel moet doen. Waar bij groote opera-gezelschappen alles in de puntjes is, valt het in vele opzichten gemak kelijker de directie over het geheel te voeren, te meer omdat men dan ook zijne onder-dir ec teuren heeft. Den heer Van der Linden mag, naar onze meening, de eer niet worden onthouden dat hij met talent zijne taak vol brengt, en de Hollandsche opera in hem een zeer te waardeeren steun heeft. Jammer vonden wij het dat geen enkele oorspronkelijke Neder- landsche opera is opgevoerd en in 't bijzonder de Catharine en Lambert van den heer Van der Linden zeiven. Wij weten dat hjj bezwaar maakte om die te laten hooren zonder een groot orkest en dat aan de opvoeringen van Brinio te groote moeilijkheden waren verbonden Maar vooral ook in verband met het hoofd- pogen van dit gezelschap Nederlandsch als zangtaai te leeren kennen, zou de opvoering van zulk eene oorspronkelijke opera toch voor ons veel waarde hebben gehad. En hiermee leggen wij de pen neer als verslaggevers van een reeks voorstellingen, die zeker bij zeer velen hoogst aangename herinne ringen zullen nalaten en in onze oogen zeer belangrijk zijn, omdat zij getuigen van een merkwaardig streven in onzen tjjd en daarom ook een voorname plaats verdienen in de mu zikale geschiedenis van het Middelburg dezer dagen. De Hollandsche opera heeft bij zeer velen sympathie gewekten j die velen zullen zich zeker wel vereenigen met onzen wensch dat het haar in alle opzichten moge welgaan en dat wij haar in Middelburg nog eens mogen weerzien. Wellicht vinden wij na eenigen tijd lust en ongezocht aanleiding om, gevolg gevend aan ons voornemen, aan deze opera, haar reden van bestaan en onze verwachting voor hare toekomst nog een opstel te wijden. verlangt de duistere zijden der natuur te door gronden. Reeds tweemaal heeft hij misbruik gemaakt van de groote vatbaarheid uwer zenuwen, om u in dien eigenaardigen toestand te brengen, waarin het bewustzijn gedeeltelijk verlamd wordtvoor het eerst, eergisteren in mijn tegenwoordigheid, en voor de tweede maal, gisteren aan het station, toen hij alleen met u was. Hoe meer dat gebeurt, hoe gemakkelijker gij inslaapt, en eindelijk is éen blik van mijn vader genoeg om u het bewustzijn uwer persoonlijkheid te ontnemen; maar dan let wel dan zijt gij niets meer dan een patient, op wie een dokter proeven neemt, een dokter die u misbruikt om zich zelf en anderen te bedriegen. Dit zal hem te gemakkelijker vallen, naarmate gij zwakker van geest wordt, en uw wilskracht verliest. Dat is het lot van alle mediums zij leiden ten slotte allen een droomerig bestaan. Dit gebeurt echter slechts in de gunstigste geval len. Wanneer de waan, waartoe zij zich lee- nen, zich van hen zelf meester maakt, staat het krankzinnigengesticht voor hen open. Dat zal mijn vader u niet zeggen in ons land wordt luchthartig met menschenlevens gespeeld, als met een waar, waarvan de markt overvoerd is. Ik, zijn dochter, die de treurige geheimen van zijn beroep ken, reken het mij echter tot plicht u te waarschuwen. Luister niet naar mijn vader, strijd liever tegen het lot, dat u opgelegd is. Het isjzwaar, maar niet zoo zwaar, dat menschelijke krachten het niet kunnen dragen. Steun op het besef uwer eigenwaarde; treedt vastberaden op tegen hem, die dat zou willen aantasten. Dan eerst zult gij ondervinden hoe sterk gij zijt en God en de menschen zullen u te hulp komen." De N. Rott. Crt. verneemt, dat de heer Gernsheim te Rotterdam eene benoeming ont vangen heeft als «artistiek director aan het Sternscbe conservatorium" te Berlijn, maar die tot vreugde van zijne stadgenooten van de hand gewezen heeft. De nieuwe Sorbonne is gisterennamiddag met groote plechtigheid door den president der republiek ingewijd. Door den rector der academie, den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad en een der professoren werd een rede gehouden. Te Dresden is overleden de bekende Duitsche romanschrijfster Fanny Lewald. Zij werd den 24 Maart 1811 te Koningsbergen geboren en huwde in 1S55 Adolf Stahr, kunst criticus en enthousiast biograaf van Lessing. Haar man overleed in 1876. De romans en opstellen, van de laatste enkele over de vrouwen-kwestie, werden zeer veel gelezen. Fanny Lewald was een even verstan dige als talentvolle vrouw. Alvorens naar Amerika te verhuizen zal Millet's Angelus nog 6 maanden in Europa blijven en in de voornaamste hoofdsteden ten toon worden gesteld. De regeering der Ver- eenigde Staten heeft den heer Sutton de in voerrechten vrijgeschonken, hetgeen gelijk staat met een gift van 200 000 fr., daar het invoer recht op kunstwerken 33 pCt van de waarde bedraagt. Zondag had te Parijs het groot muziek feest van de militaire bapels van Frankrijk plaats. Het orkest telde 1173 instrumenten. Gelijk wij gisteren in het kort mededeel den, koos de algemeene vergadering van het Nederl. Onderw. Genootschap 31 Juli, 1 en 2 Aug. jl. te Assen gehouden, met goedkeuring der afdeeling Walcheren alhier, Middelburg als plaats harer bijeenkomst in 1890. Nog eenmaal genoot Middelburg de eer dit genootschap te ontvangen, nl. den 17 en 18 Augustus 1855. Voorzitter van het hoofdbestuur was toen de heer dr P. Hofstede de Groot, hoogleeraar en schoolopziener te Groningen, die de verga dering opende met eene later in druk versche nen sierlijke redevoering, uitgesproken in de Luthersche kerk en getiteld«Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Natie." Behalve de leden van bet hoofdbestuur ver schenen toen 27 afgevaardigden uit alle oorden des lands met een lOOtal gewone leden. Onder de vertegenwoordigers van het schooltoezicht telde men, behalve den voorzitter, de school opzieners mr Adr. P. van Deinse te Middelburg en mr P. H. Tijdeman van Tiel, benevens eenige leden der plaatselijke schoolcommissie. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen is o. a. geslaagd de heer P. Dumon Tak, te Woerden. In den loop van 1890 kunnen eenige onderwijzers ter beschikking van den gouv.- gen. van N.-I. worden gesteld om als onder wijzer 3e kl. te worden geplaatst. Voor nadere inlichtingen zie men de St. Ct van 4 en 5 dezer. Naar wij vernemen is door de Doopsge zinde gemeente te Vlissingen eene plek grond aangekocht, in de nabijheid der Nieuwe Kol- venierstraat, om aldaar eene kerk te bouwen. Het plan zou bestaan om deze kerk, evenals eene dorpskerk, geheel vrij van andere gebou wen op te trekken, en aan de voor- en zijkanten door een plantsoen te omgeven. Te O.- en W.-Souburg is beroepen de heer J. G. Deur, predikant te Leerbroek. Beroepen te 's Heerjansdam en Vijfhoek de heer J. F. F. van der Hamme, predikant bij de N. H. gemeente te Wemeldinge. De heer J. H. Schnurmans Steekhoven, predikant te Rouselaere in België, heeft de toezegging van beroep naar Biervliet aange nomen. Antonie had aandachtig geluisterd en bij die laatste woorden flikkerden hare oogen op. Doch weldra nam het gevoel van zwakte en onmacht weer de overhand, en de hand van Hermia grijpende, zei zij«Ik dank u, gij meent het goed met mijmaar ik ben niet zooals gij. Strijden kan ik niet. Ik laat mij dragen waarheen de golf mij mede voert. Dat is nu eenmaal mijn lot, vooral nu. Een droo merig bestaan iets beters verlang ik niet." Whittaker riep door de reet van de deur «Mag ik binnen komen «Zeg neen, zeg dit éene maal neen, en gij zijt vrij", fluisterde Hermia. Antonie be proefde het verlangde woord uit te spreken, maar zij kon niet. Hare armen vielen slap neer, zij boog het hoofd en zweeg. «Kleed u aan, mevrouw v. Ellerbusch," beval Whittaker, «over een kwartier wacht ik u beneden." «Vaarwel, ongelukkige", zei Hermia en kustte haar op het voorhoofd. Toen zij met haar vader naar beneden ging, kon de overwinnaar niet nalaten om zijn blijd schap over zijn zegepraal lucht te geven en Hermia antwoordde «Ik kan niet verhinderen dat zij met u medegaatmaar ik wil geen getuige van haar ondergang zijn ik bljjf in Europa 1" Whittaker riep ontsteld uit«Thans heb ik u meer dan ooit noodig en kan aan dezen gril niet toegevendat kan en mag ik niet." «Gij zult toch moeten toegeven", zei Hermia, haalde de schouders op en betrad het salon, waar Julius vol ongeduld den afloop van den strijd tusschen vader en dochter ver beidde. «Ik ben u nog het antwoord op uw vraag Aan den sergeant-majoor G. F. Broeksma van het 2e bataljon 3e regiment infanterie, is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het onderscheidingsteeken werd heden (Dins dag) door den luitenant-kolonel van Nouhuijs aan den sergeant-majoor uitgereikt voor het front van den troep. Men meldt ons uit Vlissingen Van de door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen opengestelde gelegenheid, om a. s. Zondag op goedkoope wijze Rotterdam en andere plaatsen te bezoeken, wordt hier gretig gebruik gemaakt. Nu reeds zijn alle beschikbaar gestelde 250 3e klasse-kaarten verkocht. Met het oog op de vele hier uit Rotterdam werkzaam zijnde personen, is dat aantal wel wat geringvelen zijn dan ook teleurgesteld. De mailboot Prins Hendrik van de stoom vaart maatschappij Zeeland zal Zaterdag a. s. 10 dezer, des morgens van Vlissingen vertrekken naar Rotterdam, om aan de fabriek der Neder- landsche stoomboot maatschappij de aldaar vervaardigde nieuwe ketels in te nemen. Zondag is te Kapelle de bliksem geslagen in de landbouwschunr van den heer A. Tolhoek Dijkwel. Eenige pannen werden stuk geslagen en eenig houtwerk werd verbrijzeld doch verder geen schade veroorzaakt. Ook te Zaamslag is Maandagochtend de bliksem geslagen in een landbouwschuur van J. V. Hier werd brand veroorzaakt, die echter nog in tijds gebluscht werd. In de Maandag gehouden gemeenteraads vergadering te Heinkenszand is met algemeene stemmen benoemd tot telephoonhoudster te Heinkenszand mej. J. H. C. Vermande en tot haar plaatsvervangster mej. 0. Vermande. Voor deze betrekking is met inbegrip van assis- tentieloon en locaalhuur de bezoldiging op 100 per jaar vastgesteld. De jaarwedden van de brievengaarders te 's Heerenhoek, benevens die der postboden te Kolijnsplaat en Hoedekenskerke zijn met 50 en van den postbode van Wolfaartsdijk op Cortgene met 25 verhoogd. Men schrijft ons Het anders zeer stille dorpje Waarde (Z.-B.) is in den nacht van Zaterdag op Zondag het tooneel geweest van ernstige wanordelijkheden. Aldaar heeft zich eenigen tijd geleden een landbouwer metterwoon gevestigddie zich niet erg in de sympathie zijner medeburgers mag verheugen. De reden hiervan is, naar men zegt, hierin gelegen, dat hij werkvolk uit andere gemeenten in zijn dienst heeft. Ge durig heeft hij dan ook plagerijen te verduren gehad, maar wat in den nacht van Zaterdag op Zondag gebeurde, zal voor de bedrijvers ervan wel een minder aangenamen afloop hebben. Toen toch vertoonde zich op de hofstede een bende lieden, waarvan enkelen voorzien van geweren; zij bedreven onder bedreigingen, zelfs van brandstichtingallerlei balddadigheden. Zondagmorgen vervoegde de landbouwer zich bij den burgemeester, waarop deze dadelijk een onderzoek ingesteld heeft. De zaak is in han den der politie. Men schrijft ons uit Schouwen Het groeizame weder van dezen zomer belooft den landbouwer niet in alle opzichten den oogst, waarop hij gehoopt had. Tarwe, rogge en wintergerst geven zeer veel stroo en kunnen aan graan een middelmatige opbrengst geven, de korrel valt niet zwaar doordat het stroo meestal in den groei is geknakt. De zomergewassen zullen ook door het vroege legeren niet dik van korrel zijn. De erwten beloven voor het meerendeel een goed beschot, zoo ook paardenboonen en andere peulvruchten. De karwei voldoet niet aan de verwachting, te minder wijl de groeitijd zeer voordeelig is geweest. Aardappelen beloven een ruime op brengst, ofschoon de ziekte zich weer schrik barend vertoont. Ajuin belooft geen groote opbrengst, worm en made hebben aan dit gewas veel nadeel toegebracht. De suikerbiet biedt dit jaar een bron van welvaart en zal zeer waarschijnlijk onder de productiefste gewassen kunnen gerekend worden; van dit gewas toch schuldig, mijnheer Lohfeld", zei zij. „Mijn besluit is genomen. Onze tent staat nog op den top van den Cirniezik ben bereid om met u daarheen terug te keeren." «Wat beduidt dat?" vroeg Whittaker verbaasd. Nu nam Julius het woord en sprak: «Uwe dochter en ik zijn in de laatste vier en twintig uren tot de ontdekking gekomen dat een gemeenschappelijke huishouding geen vereischte is voor ons beider geluk. Of Hermia er be paald op gesteld zal zijn om onze woning op den berg weer te betrekken, nu de uiterlijke aanleiding daartoe niet meer bestaat, betwijfel ik echter zeer. Ik laat haar evenwel de vrije keuze daar ik onafhankelijk genoeg ben om alle billijke wenschen mijner vrouw te kunnen vervullen ik hoop dat ik welkom ben als schoonzoon, dokter Whittaker!" De dokter stond sprakeloos en streek met de handen door zijn haar. Dat was een leelijke streep door zijn rekeningMaar hij kon niet anders doen dan er goedschiks in berus ten. Op den duur kon hij zich toch niet tegen den wil zijner dochter verzetten. Men kwam overeen dat het huwelijk zoo spoedig mogelijk voltrokken zou worden. Whittaker beloofde tot zoolang in Nizza te blijven, 't geen hem niet moeielijk viel, daar het weldra bleek dat Antonie veel te zwak was om een zeereis te kunnen ondernemen. Zij is ook nooit als medium opgetredenmaar heeft tot aan haar, kort daaropvolgend einde het stille genot van een droomerig bestaan gesmaakt, waarnaar zij zoo zeer verlangde en is weldra kalm ingeslapen, zonder Whittaker, die haar onafgebroken gadesloeg, ook maar de minste opheldering gegeven te hebben over is de prjjs goed te noemen, terwjjl van alle overige landbouwvoortbrengselen de marktprij zen tot minimum zijn gedaald. De ooftboomen en in 't bijzonder de peren hebben van het uitmuntende zomerweder geen profijt gehad, appelen beloven middelmatige opbrengst, terwijl pruimen en andere steenvruchten beneden het middelmatige zullen blijven. Gat de hooioogst ruime stof tot tevredenheid, de aanhoudende groei der weilanden is oorzaak dat hst weivee 25 tot 30 hooger in prjjs staat dan het vorige jaar en toch kan de vet weider niet roemen op den voordeeligen groei van zijn vee. De veestapel is echter gezond, uitgezonderd de varkens. In verschillende gemeenten zijn die dieren door de zoogenaamde vlekziekte bijna geheel uitgestorven, waardoor de arbeidende klasse in het bijzonder zeer groote schade heeft geleden. Tot brieven- en telegrambesteller te BreskenB is met ingang van 16 Aug. a. s. be noemd J. Verschelling aldaar. Zondagavond is brand uitgebroken in de woning van den pachter der stadsgehoorzaal te Leiden, welke brand zoo snel toenam, dat spoedig de geheele zaal in vlam stond. De brand is ontstaan op den zolder der woning, waar de kinderen slapen. De pachter was met vrouw en twee kinderen naar het station gegaan om een familielid weg te brengen, ter wijl de kinderjuffrouw met twee kinderen van 4 en 7 jaren te huis was. De oudste dier kinderen was door haar naar bed gebracht, kort waarna de brand door de juffrouw ontdekt werd. Men vermoedt dat het kind met lucifers gespeeld heeft, hetgeen het wel meer deed. De brandweer weerde zich dapper, wierp enorme hoeveelheden water in de vlammen, doch was eerst na ruim drie uur werkens den brand meester. Een der brandweermannen viel van eene hoogte naar beneden, en moest naar het zie kenhuis worden vervoerd een ander bekwam eene verwonding aan de hand. Het treurige van het ongeval is, dat het zevenjarig jongetje van den pachter der buf fetten in de vlammen is omgekomen. Het ventje kon met geen mogelijkheid meer wor den gered, aangezien op zijn slaapvertrek de brand aankwam en de vlammen daar reeds om zich heen grepen, toen de brand werd op gemerkt. De huishoudster, de meid en een der kinderen werden gered. Van het gebouw is de voorzijde en zijn de voorzalen big ven staan. Aan den voormuur is zelfs weinig van de gevolgen van het on geval te bespeuren. De koffiekamer achter bleef ongedeerd, doch de woning, het tooneel en de zaal zijn geheel verwoest. Alleen de zijmuren zijn blijven staan zelfs de vloer is verbrand. Tijdens den brand vlogen groote vonken en stukken brandend hout door de lucht tot op grooten afstand. Van de belen dende gebouwen heeft het Waalsche kerkge bouw zeer veel waterschade beloopen; de school en het telegraafkantoor achter de zaal bleven ongedeerd. Het geheele gebouw was evenals de inboe del geassureerd. Het gebouw voor 65.000 op beurspolis. Een geachte familie te Amsterdam ont ving het treurig bericht, dat een van haar leden, een jongmensch, student aan de univer siteit aldaar, op een uitstapje in de Alpen, tengevolge van een val, het leven heeft ver loren. De aanstaande te Breda te houden land bouwtentoonstelling zal plaats hebben op 14, 15, 16 en 17 September in de zaal en op de terreinen der vereeniging Concordia. Voor de bekroningen zijn beschikbaar gesteld 5 gouden-, 26 verguld zilveren-, 71 zilveren-, 59 bronzen medailles, benevens een bedrag van 330,— aan premiën, bovendien nog een groot aantal eere-diploma's. Uit geheel Nederland worden inzendingen aangenomen. Opgave behoort te worden ge daan vóór 20 Augustus aanstaande aan den le secretaris der regelings-commissie, bij wien kosteloos programma's en inschrijvingsbiljetten zijn te verkrijgen. Te 's Gravenhage is gisteren nabij het pompstation van de waterleiding een proef genomen met een zandduiker naar het denk beeld van den ingenieur Vermeulen. De toestel is even vernuftig als eenvoudig. Door middel van de waterleiding of eene perspomp wordt dingen, waarvan wij allen niets weten, en ooit iets weten zullen. Zij rust, evenals Paradouf, als een slacht offer der aardbeving, op het kerkhof te Nizza. Haar man heeft het niet noodig geacht om een steen op haar graf te laten plaatsende dankbare Perrichons daarentegen hebben Nizza niet verlaten zonder de laatste rustplaats van hun oom te versieren met een marmeren ge- denkteeken, waarop een genius met omgekeer de fakkel treurt over het verlies van den voortreffelijken Paradouf. De heer en mevrouw Lohfeld kozen, na rijp beraad, toch geen tent voor hun eerste woning; maar gaven de voorkeur aan een villa te Wiesbaden, die zij met alle mogelijke geriefe lijkheden ingericht hebhen. Het valt niet te betwijfelen of zij ook daar gelukkig zijn ge worden. Zij hebben echter de tent, waarin zij den nacht na de aardbeving doorbrachten, meegenomen, en in den tuin hunner villa laten opslaan, waar zjj een vrij zonderlinge vertooning maakt. Wanneer een vreemdeling naar de beteekenis van dit Zigeunerpaleis vraagt dan zegt Julius meestal heel ernstig «Ik heb hij de aardbeving te Nizza de gelukkigste uren daarin doorgebracht." G I I D Ei

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2