N°. 178. 132° Jaargang. 1889. Dinsdag 30 Juli. M poeliie snaar aaieiwd? Middelburg 29 Juli. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k g J met uitzondering van Zon- en Feestdagen] Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.-=3 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel.' Bij abonnement lager J Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen: van 17 regels 1.50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte] BEKENDMAKINGEN. Veemarkt te Middelburg. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. lllDDIIlil li(.Silli: (MIANT. Thermometer. Middelburg 29 Juli. vm. 8 u. 64 gr. ai. 12 u 71 gr. av. 4 u. 68 gr. F Verwacht Verand. wind. Advertentiën Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, teKruiningen:E. v.d.Peiji,, te Zierikzee: A.C.deMooij en te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags e - r r-. i i.ii .1a -ivr.-r, i-o AmatorHarn aan ^et bureau bezorgd z^a, willen bureau van Nijgh Van Ditmae. te Rotterdamde Geur. Belinfante, te 's Gravenhage, en het Algemeen advertentiebureau van A. de la Mar Azn, te Amsterdam, annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Daubb Cie., John F. Jones, opvolger. zjj des avonds nog worden opgenomen De Tijd maakt zich thans warm over de kwestie tuschen het Dagblad en ons. De hal, dien het Haagsche orgaan den eralen toewierp inzake het tegenwoordig abinet „als het product van een krachtige volksovertuiging", werd door ons terugge kaatst. Wij schreven dat de Eerste kamer het bolwerk is ter verdediging van de volks rechten en vrijheden; en dat, blijkens de jongste verkiezingen voor de provinciale staten, een overgroot deel van het kiezers personeel toonde dit ook aldus te beschouwen. Neen, zegt de lijd, dien „Zeeuwschen denker" in Middelburg zullen wij zijn ge heugen eens opfrisscben. Wat hij schrijft lijkt naar niets. Wij staan „verbaasd over zooveelvrijmoedigheid." Want bij de laatste staten-verkiezing gold het lo. volstrekt niet onmiddelijk de Eerste kamer2o. werd door de liberale partijge- nooten van de Middelburgsche Courant die verkiezing, vóör 14 Mei ten minste, schier alom als van zuiver administratieven aard voorgesteld, en 3o., om er maar niet meer van te zeggen, werd zij gehouden met een in het voordeel der liberale partij verouderde tabel. Begrijpt de lijd niet dat door die opmer king èn aan zijn partij èn aan de stoute beweringen over de macht, die zij uitoefent, en de groote meerderheid, welke zij in het land heeft, een gevoeligen knak wordt toe gebracht Stel dat de liberalen in Mei de meest verkeerde voorstellingen van den toestand hebben gegeven, wat voor invloed konden die dan toch uitoefenen op een kiezercorps, op „ons kiezersvolk", dat zoo fel anti-libe raal is als Standaard, Tijd en tutti quanti dit dagelijks verkondigen? De groote, groote meerderheid van het Nederlandsche volk had genoeg van die liberalen, zij waren wars van hun wanbeheer, zij huiverden voor hun tyrannie, die ondra gelijk werd, zoo heette het. Onnoozelen die dan nog durfden denken dat men naar die verfoeide liberalen zou luisteren. En bovendien tegen die scheve voorstellingen hebben de lijd c. s, genoeg geijverd. Of die haat was niet zoo sterk, dat hij na eene eenvoudige, z. g. „verkeerde", voor stelling van feiten in sympathie veranderde óf de stoutmoedige bewering omtrent eene sterke anti-liberale partij is onwaar geweest óf wat ook mogelijk is een groot deel van de aanhangers van het tweemanschap Schaepman—Kuyper is weêr met een strootje te trekken geweest naar de vijandige gele deren. Eervoller dan al die veronderstellingen, waartoe de bewering van de Tijd aanleiding geeft, dunkt ons dan nog de verklaring, door ons van het in Mei waargenomen feit gege ven, dat n. 1. een groot deel van hen, die zich by de verkiezingen voor de Tweede kamer in 1888 schaarden onder de aanhan gers van Dordt en Rome, terug geschrikt zijn en teleurgesteld en daarom in Mei mee werkten om de liberale Eerste kamer te behouden als bolwerk tegen buitensporighe den, waartoe men op weg is over te gaan. Wat het derde punt, omtrent de kiestabel, betreft, dit. Al moge die tabel voor de Provinciale staten in het voordeel der libe ralen zijn, de groote uitbreiding van het kiezerspersoneel was het zeker niet. Dit staat dus quitte. Bovendien wist dit anti liberaal kabinet daarin geen wijziging te brengen dan door op de meest partijdige maniertot ergernis zelfs van eigen aanhangers, allerlei zonderlinge com binaties in het leven te roepen, die men eenvoudig bestempelen kan met den naam van „politieke machinaties." Daarmee vergeleken is de verouderde tabel nog een juweel van onpartijdigheid en practische inrichting. Ten slotte wijst de Tijd nog op de win sten, door de zijnen behaald bij die verkiezing voor de Provinciale staten. Over het geheele land werd zoo stoft het blad door die Verkiezingen het cijfer der liberale leden van de staten met ruim twintig verminderd, dat der anti-liberale met eenzelfde getal vermeerderdterwijl in de provinciën Gel derland en Utrecht de colleges van Gedepu teerde staten tengevolge van deze verkiezingen in beslist anti-liberalen zin werden omgezet. Het schijnt dat de Tijd na 16 Mei van gedachten is veranderd. Toen toch was zijn redactie een geheel ander gevoelen toegedaan en sprak er wel degelijk teleurstelling uit de volgende woor den, door haar geschreven: „De uitslag der verkiezingen voor de Prov. staten, al moge deze ook aan veel hooggestemde verwach tingen niet voldaan hebben en ook ons in verschillende districten ern stige teleurstelling hebben bezorgd, geeft toch in zooverre reden tot tevredenheid als in de meeste provinciën de verhoudingen in de Staten-vergadering daardoor ten onzen gunste min of meer gewijzigd werden." Ons dunkt, dat klinkt anders dan hetgeen nu wordt geschreven. Toen was teleurstelling de grondtoon met een vernis van vreugde om als pleister op de wonde dienst te doenthans spreekt uit de woorden van de Tijd een opgewonden heid die kennelijk er op toegelegd is om de politieke gebeurtenis van Mei in een ander licht te plaatsen. Het is eigenaardig hoe alle anti-liberale bladen tegenwoordig op hetzelfde aambeeld slaanhetzelfde lied doen hooren. Het ka binet moet zijn kracht eens toonende schoolwet moet nu spoedig behandeld worden; daden moeten getuigen van zijn ijver. En als die Eerste kamer durft tegen te werken dan Zou dit alles een gevolg zijn van den angst, die verwekt wordt door de uitingen van ontevredenheid over het stilzitten van het ministerie, over het onvervuld laten van tal van beloften, vroeger afgelegd toen men streed om de zetels rond de groene tafel Het is meer dan waarschijnlijk. Mdffe zal nu, gedreven, aangezet en ge dwongen als men wordt, de handen aan het werk slaan. Zoo wil het ten minste een groot deel onzer bestrijders; en wij verheugen er ons over dat zij de meerderheid vormen. Daden, wij wachten er reeds lang op. Met uitzondering van den minister van justitie, vermeiden zich de overige leden van het kabinet, met den titularis voor financiën in de eerste plaats, in een dolce far niente. Uit dat oogpunt kunnen wij begrijpen dat de redactie van de Tijd nog bij nader inzien verrukt werd over het succes, dat in Mei werd behaald, hoe nietig dit haar eerst ook scheen. Als men door niets-doen het nog zoo ver stuurt, ja dan heeft men reden om verheugd maar tevens ook om verbaasd te zijn over zijne volgelingen, die met zulk een beleid hun tevredenheid betuigen. Edoch dat het succes niet grooter is ge weest, dit onloochenbaar feit hoe ook door de Tijd c. s. verbloemd is voor hen eene waarschuwende les geweest, want van dat oogenblik juist dagteekenen de ijver, de drang die zich openbaren onder de gelede ren der verbonden anti-liberalen. Als wij voortgaan met niets doen, als wij de handen niet aan het werk slaan, gaan wij meer en meer achteruit en dreigen wij te zinken. Aldus zal men elkaar hebben toegeroepen, want zoo verstandig zijn de heeren wel om dit te begrijpen. Dit bewees nog onlangs de ultramontaansche Maasbode toen zij het volgende, lang niet malsche entrefilet aan het adres van den minister van binnenlandsche zaken schreef. „"Waar blijft" zoo vroeg het blad - „het wetsontwerp tot splitsing der groote steden in enkelvoudige kiesdistricten „Vergeet niet, het spreekwoord zegt: „„belofte maakt schuld."" „Met de indiening van het wetsontwerp op het lager onderwijs is de minister te laat gekomen, wanneer hij ten minste wensch- te en wilde, dat de wijzigingen, waarnaar zoo verlangend werd uitgezien, reeds met 1 Januari in volle werking zou treden. „Met de indiening van de nieuwe tabellen, volgens welke in het vervolg de verkiezingen voor de Provinciale staten zouden plaats grijpen, heeft de minister eveneens veel te lang getalmd. „En de wijze, waarop hij zijn aftocht trachtte te dekken, had veel weg van de nai'eveteit van een jongeling, die zijn eerste stappen wil zetten op het glibberig pad dei- politiek. „Of ligt het soms in de plannen des ministers, met de indiening van een wets ontwerp tot splitsing der groote steden in enkelvoudige districten te wachten totdat de algemeene verkiezingen van 1891 voor de deur staan „Maar dan komt hij immers zeer zeker te laat en de liberale partij lacht ons nog op den koop toe in ons gezicht uit. „De samenstelling van zulk een wets ontwerp is het werk van een achtermiddag. Bovendien zijn er avant-projets gereed. Dus waarom talmt en treuzelt de minister tien maanden lang met de indiening van een, wetsontwerp, waarop wij reikhalzend zitten te wachten Is het omdat hij niet durft Is het misschien omdat hij het grondwettelijk bezwaar, hetwelk bij monde van den oud minister Kappeyne in de Eerste kamer is geopperd, in het binnenste van zijne ziel beaamt Men wordt ongeduldig, zooals men ziet. Het Rotterdamsche blad staat trouwens lang niet alleen en de weerslag van dat onge duld, van die teleurstelling heeft zich in de Mei-dagen doen gevoelen. Wij gelooven daarom dat de redactie van de Tijd, die waarlijk steeds blijken geeft van gevatheid en practischen zin, zichzelve of anders met opzet de goê gemeente misleidde, toen zij in hare bestrijding van onze meening zichzeh e in tegenspraak bracht met hetgeen zij vroeger schreef over de beteekenis van den strijd, in Mei door de kiezers gestreden. Wij mogen haar dit echter niet al te kwalijk nemen. Er moet heel wat gedaan worden om een partij, uit zulke heterogene bestanddeelen samengesteld als de tegen woordige meerderheid in de Tweede kamer, bij elkaar en een ministerie, daaruit voort gekomen, op de been te houden. En het zal ons benieuwen of de beenen van het kabinet en van die meerderheid wel zoo sterk zullen zijn om de weelde van het werken te kunnen dragen. Het stilzitten is toch wel een gevolg van innerlijke zwakte, die men daardoor juist trachtte te bedekken. Uit zal spoedig genoeg aan het licht komen. Ten slotte kunnen wij niet anders dan ons gevoelig toonen voor de eer, dat juist van de zijde van Tijd en Centrum onze be weringen zoo veel bestrijding ondervinden. Zelfs onnoodig en ongezocht vond eerstge noemd blad in onze eenvoudige opmerking aan het adres van een ander orgaan der coalitie, aanleiding om ons te lijf te gaan. Dat teekent. Dat kleurt de beweging en de onrust die in de gelederen der tegenpartij is ontstaan. Met hand en tand, door dik .en dun, moet men elkaar helpen en verdedigen, vooral omdat er enfants terribles zijn zooals de Maasbode c. s. Zooveel eer bewijst men niet aan beweringen die zoo onwaar, zoo absurd zijn als de Tijd de onze wel heeft willen voorstellen. Zouden wij daaruit mogen opmaken dat wij bij onze bestrijding een zeer teedere kwestie en een gevoeligen plek aanraakten, en dat onze slagen wat al te veel pijn deden Wij zijn niet bescheiden genoeg om ons die voldoening geheel en al te ontzeggen. Donderdag den 1 Augustus a. s., van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg 29 Juli 1889. De burgemeester en wethouders van Mid delburg, 8CHORER. De secretaris, A. DE YULDER TAN NOORDEN. Bij kon. besl. is aan den gewezen lichtwachter bq 's rijks kustverlichting te Yeere, J. H. Kranevoet, ter zake van lichaamsgebreken, boven het hem toegekende militaire pensioen ad ƒ150 'sjaars, een tweede pensioen toege kend, ten bedrage van ƒ128 'sjaars. Verder is aan de vijf bieronder vermelde officieren van het leger op non-activiteit pen sioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeld: C. M. B. W. Rede- magni, luit.-kol. der art., ƒ1800; G. A. Brü- nings, le luit. der art., 900C. A. L. Rodelsturtz, officier van gez. le kl., 1560 G. J. Meijer, kapt. der inf., ƒ1134: P. G. Asmus, kapt--kwartiermeester, ƒ1223. Naar de Ingenieur verneemt is met ingang van 1 Aug. a. s. de benoemde hoofdingenieur 2e kl. Ph. W. van der Sleijden, te Nijmegen, geplaatst te Maastricht en heiast met den dienst in het 7e district (Limburg). De ingenieur 2e kl. R. J. Castendijk te Assen is weder naar Nijmegen overgeplaatst en be last met den dienst in het eerste rivier^arron- dissementin diens plaats te Assen is benoemd de ingenieur 3e kl. H. Wortman, thans te Ter- neuzen, terwjjl te Terneuzen definitief is ge plaatst de ingenieur 3e kl. J. Nelemans, thans gedurende de ziekte van den ingenieur Wort man tijdelijk den dienst aldaar waarnemende. Onze koningin is even naar Arolsen geweest. Vrijdagavond te half acht uur per extra- trein vertrokken, teneinde tegenwoordig te zijn bp de kerkelijke aanneming van hare jongste zuster, keerde H. M. Zondagmorgen vroeg weêr terug. Bij die aanneming was ook tegenwoordig hertog Adolf van Nassau, de a. groothertog van Luxemburg, die dezer dagen 72 jaar is geworden en er prijs opstelde die plechtigheid van zijn nicht bjj te wonen. De Kamer-commissie van voorbereiding der onderwijswet heeft, na ontvangst van de memo rie van antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken, Vrijdag eene vergadering gehouden, die Zaterdag is voortgezet. Tot dusver was de minister van Binnenland sche Zaken nog niet in haar midden verschenen tot een mondeling overleg. Volgens de N. R. Crt. is aan de departe menten van marine en van oorlog een wets ontwerp in gereedheid gebracht voor de toekenning van pensioen aan mindere geëm- ploieerden, werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam op 's rjjks werkinrichtingen van leger en vloot. De algemeene vergadering van officieren der schutterijen in Nederland is dit jaar te Tiel gehouden onder de meest ongunstige omstan digheden. Regen en wind waren in buitenge wone mate op het appèl, hetgeen te meer te betreuren was, omdat de gemeente Tiel en niet minder de dienstdoende schutterij aldaar, met den commandant aan het hoofd, alles gedaan hadden om de zoo talrjjk opgekomen officieren aangenaam en goed te onthalen. Bij den wedstrijd, waarvoor 16 prijzen voor geweer en 9 prjjzen voor revolver beschikbaar waren, werden door officieren uit Zeeland be haald de 6e prijs door kapitein H. L. Hermans te Vlissingen en de 16e prijs door majoor P. G. Sprenger te Middelburg, terwjjl eerstge noemde mede den 8en prijs voor revolver ten deel viel. Voorts behaalde kapitein Boone te Middel burg den len prja op de vrjje baan voor geweer. In het district Goes zjjn de betrokken gemeente-besturen door den schoolopziener, voor zooveel noodig, herinnerd aan de artikelen 24 en 88 der schoolwet, volgens welke op 1 Janu ari 1890 het getal onderwijzers compleet be hoort te zjjn. Volgens het prov. verslag ontbraken op 1 Januari 1889 aan het minimum in het dis trict 79 onderwijzers, t. w. in het arrondisse ment Goes 33Zierikzee 20 en Tholen 26, waarvoor slechts in 2 gemeenten gelden op de begrooting voor 1889 waren uitgetrokken. Ba de te Arnhem gehouden akte-examens is o. a. geslaagd de heer "W. Hariot van Vlis singen en bi] die voor hoofdonderwijzer te Breda o. a. de heer D. J. v. d. Graaff van Scherp enisse. Zaterdag zijn te 's Gravenhage de tiende iaarl. examens dor Ned. Toonkunstenaarsvereeni- ging geëindigd. Na de vorige opgaven is nog geslaagd: voor piano A. (1. o.) mej. D. C. Kloek te Zierikzee. In het geheel hadden zich aangemeld 49 voor piano (1. o.)4 voor piano (m. o.)1 voor violoncel (1. o.)4 voor orgel (1. o.)te zamen 58 candidaten, waarvan geslaagd 20 voor piano (1. o.)1 voor violoncel (1. o.)o voor orgel (1. o.), terwijl 1 candidaat zich heeft terugge trokken. De heer P. J. W. Klaarhamer, predikant te Middelburg, is beroepen naar de Ned. ger. (Doleerende) gemeente te Leiden. Zondag middag, omstreeks half zes, werd door een beschonken burger een opstootje ge maakt in de Hoogstraat nabjj het gebouw van het Leger $es Heils alhier. Toen de politie den man in de Gortstraat wilde arresteeren, verzette hij zich zeer heftig daartegeD en ging ook, geholpen door eenige kornuiten, de agenten te lijf, waarbjj de politie trappen en klappen ontving. Het gelukte hem, door de omstandigheid ge holpen, het hazenpad te kiezen, doch de politie is erin geslaagd hem en anderen, die hem hielpen, op te sporen. De belhamel is een jongmensoh S., een-en- twintig jaar oud en te Vlissingen woonachtig. Tegen dat Zondagochtend de pleiziertreiu van Rotterdam hier aan komen moest was het aan het Kanaal zwart van de menschen, die, ten deele om familie of bekenden te verwel komen, ten deele uit nieuwsgierigheid, daar waren samengestroomd. Velen hunner, wien het te doen was om iemand af te halen, werden door de nieuwsgie rigen teleurgesteld, zoodat bjj sommige familiën reeds de gasten gezeten waren en onder een kop koffie van de reis bekwamen voordat de man of vrouw des huizes met de tijding thuis kwam»Het was veel te druk, er was niet bjj te komen." Maar die teleurstelling was spoedig vergeten en, dank zij het prachtige weder, kon een alleraangenaamste dag worden doorgebracht. Tegen acht uren 's avonds kwamen de reizi gers, die te Middelburg waren uitgestapt, weder aan het station samen, waar zoo mogelijk nog meer personen aanwezig waren dan 's ochtends, die met een luid hoera de over een vjjf en twintigtal waggons verdeelde reizigers een af scheidsgroet brachten. Te Middelburg stapten af 381 personen, nl. 21 le kl., 58 2e kl. en 302 3e kl. passagiers. In Vlissingen kwamen met dien trein 425 passagiers aan. Uit Vlissingen schrijft men ons Tegen alle verwachting was het Zondag vrij goed weder, zoodat de pleizierreizigers, die per extra-trein van Rotterdam omstreeks 11 uren hier arriveerden, het nog zeer goed »getrof- fen" hebben. Een vrjj groot aantal personen maakten van deze goedkoope gelegenheid gebruik om aan Zeeland een bezoek te brengen. Velen bezoch ten den »Noordzeeboulevard" en verspreidden zich daarna door de stad, terwijl ook aan badhuis en strand een vrij druk bezoek ten deel viel. Jammer dat juist dien dag onze gewone pleizierbooten uit België zoo weinig bjjbrachten om de levendigheid te verhoogen. Behalve de Telegraaf kwam slechts éen sleepboot, de Goliath aan boord waarvan zich ook een muziekgezel schap bevond. Reeds te drie uren vertrok deze boot weder naar zjjne bestemming, terwijl de Telegraaf, die ditmaal ook niet veel reizigers aanbracht, op den gewonen tjjd de terugreis aanvaardde. De passagiers uit Holland vertrokken op den bepaalden tijdeen groote menigte belang stellenden was aan het station om hun uitge leide te doen. Kapitein G. Bruijn„ voerende het Ned. barkschip Jean Baptist, komende van Pensacola, den 26en dezer te Vlissingen aangekomen, rap porteert het volgende >Op den 15en Juli 's avonds te 7 uren op 44° 52* N. en 29° 39' W. passeerden wjj op korten aft stand, terwjjl het dik van mist was, een verlaten, vol water drijvend schip, zijnde eene Amerri kaansche schoener, voerende den naam David W. Hunt. Bath

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1