Maandag N°. 171'. 132e Jaargang. 1889. 22 Juli. AfÉitii AMport aan 9a Balans. V E RK1EZ1 N G. Rijks-belastingen. Middelburg 20 Juli. Brieven uit de Hofstad. Deze courant verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.-3 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel; Bij abonnement lager; Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50; iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. f' BEKENDMAKINGEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. flllll) II III R(.Silll! IIIIII1M. Thenaometei. Middelburg 20 Juli. vm. 8 u. m. 12 u 78 gr. av. 4 u. 67 Verwacht Z. W. wind. 66 gr Agenten teVliasingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van djleuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- ureau van Nijgh& Van Ditmar te Rotterdamde Geer. Belinfante, te 's Gravenhage, en het Algemeen advertentiebureau van A. de la Mar Azn, te Amsterdam, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publioité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zjjn, willem zjj des avonds nog worden opgenomen De burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekend: dat by de op den 17 dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembrieijes voor de benoeming van zes leden van den gemeen teraad is gebleken dat als zoodanig zijn ver kozen de heeren mr G. N. DE STOPPELAAR, mr A. P. SNOUCK HURGRONJE, H. P. DEN BOUWMEESTER, D. JERAS, mr J. A. VAN HOEK en jhr mr W. H. SNOUCK HURGRONJE. Voorts dat de processen-verbaal van stern- inlevering en stemopneming van den 16 en 17 Juli jl. aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 19en Juli 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOKER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat by hem ontvangen en aan den ont vanger der directe belastingen ter invordering is verzonden de door den provincialen inspec teur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 17 en 18 Juli 1889, invorderbaar verklaarde kohieren der personeele belasting no 2 en 4 voor het dienstjaar 1889/90, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden inge diend; terwyl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel ver laten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9den April 1869, (Stlld no. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 19 Juli 1889. De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de Abdjjpoort aan de Balans wegens herstelling daarvan van 23 Juli a. voor eenigen tyd wordt afgesloten. Middelburg 19 Juli 1889. De burgemeester en wethouders van Mid delburg, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. 19 Juli 1889. Kiezers zijn toch een zonderling soort van menscben. Waarop eigenlyk hun voorkeur voor den eenen candidaat en hun tegenzin in den anderen steunen is dikwjjls heel moeilijk na te vorschen, en indien men al zoo gelukkig is de beweegredenen voor hunne keuzen te ontdekken ziet men een mengelmoes voor zich, vol van tegenstrijdigheden, die het niet gemak kelyker maken den aard en het karakter van de kiezers te doorgronden. Men ziet hen gelijk tijdig personen kiezen, die werden aanbevolen, de éen omdat hjj voorstander is van wit, de ander omdat hy met hart en ziel de zwarte kleur is toegedaan. Zy verdeelen hun gene genheid tusschen mannen, die in hoofdzaken lijnrecht tegen elkaar overstaan. Een geregelde afwisseling van liberaal en anti-revolutionnair is op de lysten der nu laatstelijk voor de gemeenteraden gekozen lang geen zeldzaam heid in tal van gemeenten is de uitslag der stemming geen andere. Ook in de residentie kan men de bevallige en regelmatige kleur schakeeringen opmerken. Nu is het wel waar, dat by de keuze van leden der vroedschappen niet allereerst mag gevraagd worden tot welke staatkundige of godsdienstige party een candi daat behoort, vooral niet ten aanzien van aftredende leden, maar dan moet toch een andere leidende gedachte by het uitbrengen van stemmen voorzitten, en moeilijk kan daarby een betere toetssteen worden gebruikt dan die welke aanwijst hoe de voorgedragenen ia ge wichtige aangelegenheden, in zoogenaamde levensquaestiën, hebben eennrdpold over hetcrpen hot holang dor gemeente vordert. En toch ziet men vóór- en tegenstemmers in dergelijke zaken broederlijk nit dezelfde stembus opduiken. De oorzaak van het verschijnsel moet waar schijnlijk gezocht worden in groote mate van adhaesie tusschen aftredende leden en hunne respectieve zetelsdie schjjnt te sterk om ver broken te worden. Dit blijkt vooral uit de verkiezing alhier van den heer Scheltus. In het algemeen zijn de candidaten der liberale kiesvereenigingen in de residentie overwin naars gebleven, doch daarnevens werd de heer Scheltus als raadslid gehandhaafd hoe wel hy alleen door de anti-liberalen was aan bevolen. Een andere aanbeveling dan de hoe danigheid van aftredend lid is moeiljjk voor hem te vinden; een volhardend stilzwjjgen in de raadvergaderingen maakte het onmogelijk een oordeel te vellen over zijne bekwaamheid. Zelfs in zake de brandweer-organisatie, waarin de heer Scheltus een specialiteit heette, als hoedanig hy indertijd werd aanbevolen met het oog op de toenmaals aanstaande behande ling van dit gewichtig onderwerp, was hy een voorbeeldig volgeling van de leer, dat spreken misschien zilver, maar zwygen in elk geval goud is. En dat hij werkelijk voorstander is van de kermis, gelyk vóór zijne eerste verkiezing werd vermeld als een aanbeveling, is behalve uit zyn uitgebrachte stem alleen gebleken uit een klein en ongelukkig, nietszeggend redevoe- ringtje, dat uit niets meer bestond dan uit een verwaterde editie van het woordje »vóór", dat hij eenige minuten later zou uitspreken. Ar gumenten voerde hij niet aan men moest zich tevreden stellen met de in een paar volzinnen gekleede mededeeling, dat de geachte spreker »v<5<5r11 zou. stommoit. En dat apéOöhje is lol dusver het eenige, dat van des heeren Scheltus welsprekendheid zal getuigen aan tydgenooten en nakomelingen De jeugdige vereeniging 's Gravenhage heeft ook moeten ondervinden, dat het niet zoo ge makkelijk gaat aftredende leden te doen val len. Het was een ietwat onbezonnen stap van de vereeniging waarmede zij de beeren Du Tour en Micbiels bet beentje wilde lichten en uit het daarover terstond vernomen oordeel viel al aanstonds at te leiden, dat haar overmoedig ostraeisme niet gelukken zou. Dat zij de heeren Gevaerts en Vau Zuylen van Nyevelt niet wenschte herkozen te zien is minder bevreem dend, maar door by deze vonwaardigen" ook de twee oud-wethouders Du Tour en Michiels te voegen laadde zij den schyn op zich, dat het haar minder te doen was om die personen dan wel om de adellijke titels uit den raad te weren. En wanneer men nagaat wie de meer derheid van het ledental van 's Gravenhage uitmaken mag men wel aannemen, dat die schijn niet zoover van de werkelijkheid verwij derd is. In deze deed die vereeniging verkeerd. Niet alleen was zij daardoor onbillijk èn tegen over de betrokken personen, èn tegenover die breede klasse van aanzienlijken in de Hofstad, die toch ook wel een woordje mogen medespreken in de stads-vergaderzaal, maar tevens ondermijn de zy daardoor haar eigen gezag. Zij vervreemdde daardoor zeer velen van haar, die anders hij niet- politieke verkiezingen allicht aan hare zijde zouden staan. Zij had moeten bedenken, dat het honden van gemeenteraads-verkiezingen buiten de politiek nog niet medebrengt, dat ook de politiek in anderen zin aan die ver kiezingen vreemd moet blijven. Zy bad politieker moeten handelen in het belang van baar zelve dientengevolge ook van de partij, welker by staatkundige verkiezingen en richting zy voorstaat. Misschien herwint zy bet verlorene weer door haar initiatief om een adres-beweging op het getouw te zetten in zake de waterververscbing, of liever de niet-waterverversching of wel de watervervuiling. Aan een krachtige uiting van de burgery in deze zaak bestaat wel be hoefte, nu de zeer kostbare werken door het gemeentebestuur worden gedoemd om gedurende den geheelen zomer ongebruikt en nuttelooste liggen. Terwyl deskundigen op de wel eens aangeheven klachten, dat de spuiing nog zoo weinig schijnt te baten en dat de toestand der grachten nog weinig verbeterd is, eenvoudig antwoorden, dat geen afdoende gevolgen te wachten zijn, zoolang niet eens een paarjaren lang is gespuid, omdat de bodem zoo door en door verontreinigd is, vindt men, nu goed om ongeveer het halve jaar niets te doen, waardoor des zomers weer wordt verloren wat 's winters gewonnen was. En dat terwille van de bezoekerB van Scheven ingen, terwyl nog niet eens gebleken is, dat de waterververscbing werkelyk'het strand en bet zeewater onzuiver maakt. Enkel de vrees, dat zy dit doen mocht, en de angst voor het verspreiden van overdreven geruchten in llfif. K -rrav» oïMimv. men ook nu niet gevaar loopt leugenachtige berichten omtrent Scheveningen te hooren openhaar maken door concurreerende hadplaat sen De vrees daarvoor zou oorzaak zyn, dat ook niet gespuid kan worden, al bleek daardoor aan de baders niet de minste hinder te worden toegebracht; immers ook dan zal de water- verversching door afgunstigen wel ten nadeele van onze zeebadplaats worden geëxploiteerd. En dat nog geen zekerheid bestaat gelyk beweerd wordt of Seheveningen's strand door den afvoer van vuilwater verontreinigd zal wor den is een gevolg van het zeer ongeregelde spuien gedurende den vorigen winter, en wie weet of in den aanstaanden winter de ver- versching wel geregeld zal kunnen plaats hebben, daar zulks van allerlei omstandigheden, niet het minst van weer en wind afhangt. Ondervindt het werk in het seizoen 1889/90 weder vele belemmeringen, dan zal men het volgend jaar nog even wijs zijn als nu en zoo komt men nooit goed op gang. De proef moet juist genomen worden door een onafgebroken spuien gedurende maanden achtereen, en daar voor zijn alleen het late voorjaar en de zomer geschikt. En als het gemeentebestuur zich den tegen- woordigen rusttyd nog maar ten nutte maakte door flink te doen baggeren in de grachten, doch ook daarvan bemerkt men nietsdaar voor is niet eens voldoende geld op de begroo ting uitgetrokken, omdat de heeren op het stadhuis in hun wijsheid meenden dat baggeren niet meer noodig zou zyn nu wij de lang ver beide waterververscbing bezitten. Maar als die nu niet in gebruik is Daarenboven be weren weer vele deskundigen, dat juist baggeren mee net spuien rnuoi geilaard saati. omdat de stroom niet sterk genoeg is om alleen den vuilen modder van den bodem mede naar zee te voerendaardoor is het volgens hen brood- noodig, dat de stoffen door baggeren worden losgewoeld. Het is te hopen, dat duizenden handteeke- ningen op de adressen, die van de vereeniging 's Gravenhage uitgaan, zullen verkregen worden, en dat het petitionnement de gewenschte uit werking zal hebben. Met eenige verwondering is de mededeeling van den voorzitter der Tweede kamer verno men, dat de leden in geen geval vóór 20 Augus tus zullen worden bijeengeroepen. Zoo tegen het einde van het zittingjaar pleegt de kamer niet meer samen te komen behalve om de zitting te zfen sluiten, en velen vreezen, dat die gewoonte ook nu wel zal gevolgd worden De woorden van den voorzitter zouden volgens hen alleen ten doel hebben gehad om de ongeduldigen, die nog in dit zittingjaar de onderwijswet willen behandeld zien, te sussen en met een kluitje in het riet te sturen. Ik geloot toch gegronde reden te hebben tot de bewering, dat zy die zoo denken zich vergissen. Hoe overhaast alles dan ook in zyn werk zou moeten gaan, en hoe weinig gelegenheid de openbare meening dan ook zou hebben om zich uit te spreken, ben ik toch overtuigd, dat het vaste voornemen bestaat nog in het laatst van Augustus of de eerste helft van September de herziening der onderwijswet in de Tweede kamer in beraadslaging te brengen De regeering zou sterk daarop aandringen. Schfi ela 3o. Het ontbreken van Duitsche, Hongaar- fl fin T^ol rri onli o mooi trfln nhwirr elang. 4o. Het wachten van enkelen, by voorkeur op nieuwe tarwe. 5o. De speculatie van enkele fabrikanten. Al deze oorzaken hebben gezamenlijk het gevolg, dat er gebrek is aan meel. De vraag ligt voor de hand: zal die toestand nog lang kunnen aanhouden Als men er niet in slaagt, zich in het buitenland te voorzien, dan is het einde van dezen toestand niet te zien. Yele maanden zal het nog duren vóór de stilstaande fabrieken weer kunnen leveren. De andere fabrieken kunnen onmcgeljjk meer malen dan ze op heden doen, de fabrie ken, die achter zijn in de levering, komen hoe langer hoe verder achteruit, en als het buitenland niet afdoende bijspringt, is er voor eerst nog geen einde aan dit gejammer. een groot feest gegeven hebben, waarvoor de Sp VMfzbêicvaSraên rëaïdeht 'iV dbT ièYst doorgegaan, omdat een plan werd ontdekt om bij die gelegenheid de Europeanen te vermoor den. De aanleggers daarvan werden bjjtyds opgevat. Geen wonder, dat onder de Europeesche bevolking te Serang weder veel onrust heerscht. Den I5en Juni a. s. zullen te Tjilegon de vyf ter dood veroordeelde muiters worden opgehan gen, aan wie door den gouverneur-generaal gratie is geweigerd. Java bode. By het onderzoek in de afdeelingen der Tweede kamer van het wetsontwerp tot nadere verlen ging van den termijn der voorloopige regeling van het onderwys bjj de koninklijke militaire academie werd er van onderscheidene zyden met nadruk op aangedrongen, dat toch eindelijk eene definitieve regeling van het onderwijs bij de koninklijke militaire akademie zou worden tot stand gebracht. Waar de regeering bij haar optreden een desbetreffend ontwerp van wet aantrof, had zij, meenden velen, met het indie nen eener wetsvoordracht niet zóo langen tyd behoeven te wachten als thans geschiedt. Be doelde leden zagen in dat wachten gebrek aan voortvarendheid. Hiertegen werd aangevoerd, dat het moeilyk aanging eene regeering van gebrek aan voort- Volgens eene mededeeling uit Parijs aan het Dagblad van Zaid-Holland zijn nog aan landgenooten in de Nederlandsche afdeeling van schoone kunsten de volgende bekrooningen toegekend Afdeeling aquarellen: S. ten Cate, le medaille; Bosboom, Th. de Bock en Weissen- bruch, 2e med., en Geo Poggenbeek, 3e med. Afdeeling gravure: P. J. Arentzen enH. J. van der Weele, beide 3e medaille. Mentions in deze afdeeling zijn nog niet bekend.) Afdeeling schilderkunst: Mention ho norable L. Bombled, Bosch Reitz, Ad. le Comte, mevr. Mesdag-Van Calcar, P. Oyens, Jan van Essen, mevr. Bilders-Van Bosse, W. de Zwart, W. Oppenoorth, E. Oldewelt Moormans, mej Abrahams, mej. C, van der Hart, Rip, H. Val kenburg en H. J. van der Weele. Terwyl er in de Tweede kamer een wets ontwerp van den heer Bahlmann op behande ling wacht, waarin voorgesteld wordt het buitenlandsche graan te weren door een in voerrecht te heffen, wordt, volgens de Ned. Bakkers Crt., door de bakkers steen en been geklaagd over meelgebrek. Als er partijen meel te Amsterdam aan komen, wordt er als 't ware om gevochten Overal is behoefte, overal is men verlegen terwyl alle fabrieken hare grootste krachten inspannen, om maar voor een deel aan de vraag te kunnen beantwoorden. De Ned. maal-industrie staat op het oogen- blik op haar hoogste spanning, zoodat ver schillende merken voor dadelyke levering van de markt af en niet meer te koop zyn. Vele oorzaken liggen aan deze veranderde toestanden ten grondslag. lo. Het tijdelijk verminderd productie-ver mogen der Nederl. maal-industrie, door het verbouwen der meel- en broodfabrieken Holland Ceres en de Leeuw te Amsterdam en het op bouwen der nieuwe meelfabriek te Middelburg, .in plaats van de afgebrande fabriek te Goes 2o. Het onbeduidend weinige gebruik van Amerikaansch meel, ten gevolge der ongun stige marktverhoudingen. op grond i eon öfan- -narfuidheicl te beschuldigen, alleen dat zy met üaaeiyx na Haar opureut tal wetsontwerpen aan het oordeel der kamer onderwerpt. Er werd op gewezen dat tal van zaken by de regeering in voorbereiding zyn en de instelling der staatscommissie tot voorbe reiding der wetteljjke regeling van den mili tairen dienstplicht tot veel arbeid aanleiding heeit gegeven. By kon. besl. zyn, behalve de reeds gisteren genoemde heeren, nog verplaatst de volgende controleurs der dir. bel., invoerr. en ace.J. Hattink, van Tiel naar LeeuwardenP. J. A. Ciavareau, van Roermond naar TielP. P. E. Hoefnagels, van 's Hertogenbosoh, 2de afdeeling, naar Roermond C. A. M. Bevers, van Enschedé naar 's Hertogenbosoh, 2de afdeelingC. H. Pan, van Heerenveen naar SittardJ. A. van der Feen, van Drachten naar Valkenburg. Ook zijn met de in een vorig nommer reeds vermelde heeren benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz.te Dussen c. a. G. L. L. Motké, ontvanger te Goor c. a.te Texel K. J. Fischer, ontvanger te Bladel c. a.te Hellevoetsluis c. a. J. Noë, ontvanger te Wommels c. a.te Zwart sluis c. a. D. Fennema, ontvanger te Makkinga c. a.te Ommen c. a. M. E. van Lidth de Jeude, ontvanger te St. Odiliënberg c. a.te Ruimer- wold c. a. J. F. van Nieuwkuyk, ontvanger te Beek c. a.te Groesbeek c. a. R. J. Be vort, ontvanger te 's Heerenberg, met intrekking zijner benoeming tot ontvanger te Tubbergen c. a.te Amsterdam, A. M. van Kessel, ontvan ger van het tweede kantoor aldaarte Tub bergen c. a. R. F. baron van Raders, ontvanger te Waardenburg c. a.te Bladel e. a. J. J. W. Veldhorst, surnumerair uit de inspectie Rotter dam te Hardenberg c. a. A. Hoogenhuis, sur numerair uit de inspectie Leeuwardente 's Heerenberg (gemeente Bergh) J. H. M. van Wessem, surnumerair uit de inspectie Maas tricht te St. Odiliënberg^ c. a. J. J. Houben surnumerair uit de inspectie Maastricht. Bjj kon. besl. is aan den heer J. A. Keun laatst zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-resident, teBoecharest een pensioen verleend van f411 'sjaars. Nog is een pensioen verleend ad 400 'sjaars aan J. D. van Biemen, brievenbesteller te Vlissingen. De minister van koloniën heeft de Synode der Ned. herv. kerk verzocht om voorlichting over de grondslagen, waarop de organisatie van de protestantsche kerk in Nederlandsch Indië kan en moet ruBten. De heer Salverda de Grave, doctor in de letteren te 's Gravenhage, is belast met hei onderwjjzen van H. K. H. prinses Wilhelmina in de Franschj taal- en letterkunde. Ta Serang zou de regent op den 31eaMeijl Met goed gevolg is afgelegd het eind examen aan de ryksnormaalschool voor tee- kenonderwjjs te Amsterdam door den heer l vin Wnyosauiw ïyuiig wera te St Maartensdijk de negende algemeene vergadering gehouden der onder wijzersverenigingen in het arrondissement Tholen. Tegenwoordig waren ongeveer vyftig perso nen, waaronder drie dames. De voorzitter, de heer mr L. A. Bybau, riep bjj de opening allen een hartelijk welkom toe, wjjdde een warm woord van waardeering aan de nagedachtenis van den heer W. J. van Gorkom en heette in tbyzonder diens opvolger, den heer mr C. de Witt Hamer, zeer harte! yk welkom. Na lezing der notulen van de vorige vergadering werd als eiland voor de volgende byeenkomst aangewezen Noord-Beveland. De keuze der plaats zal later door het bestuur van het onder wijzersgezelschap op Noord-Beveland vastgesteld worden. Daarna leidde de heer L. van Lange- raad, hoofd der school te St Maartensdjjk, het onderwerp in»Hoe voor een kwarteeuw over de vormleer gedacht werd." Na eenige opmer kingen vooraf deed spreker voorlezing van een verslag, in 'tjaar 1864 door het onderwjjzers- gezelschap op Tholen uitgebracht, waarin vooral uiteengezet wordt wat de vormleer zyn moet, hoe ze moet worden onderwezen en welke deelen van die leerstof in de verschillende klassen dienen behandeld te worden. Hierop trad preker in eene beschouwing over de tegen woordige leerboeken over de vormleer en kwam tot de conclusie dat de bedoeling van den wet gever, dat het onderwys in de vormleer alleen zou strekken ter algemeene ontwikkeling en vorming van het verstand, door de tegenwoor dige leerboeken niet bereikt wordt. Z. i. was in sommige dier leerboeken het reken-element te groot, terwyl weer in andere de meetkunde te veel op den voorgrond treedt. Het tweede punt: »Eenige opmerkingen omtrent het leerplan der lagere school," in te leiden door den heer A. T. C. Swenne van Wissekerke, kon niet behandeld worden daar de inleider wegens huiseljjke omstandigheden genoodzaakt was de vergadering vóór dien tijd te verlaten. Het laatste punt»Lief en leed uit des onderwijzers werkkring," werd ingeleid door den heer J. A. Beneker van Stavenisse. In een net gestelde lezing behandelde spreker eerst het lief om daarna het leed van den onderwijzer in korte trekken te schetsen. Daar er over dit onderwerp geen debat gevoerd werd en er niets meer te behandelen overbleef, sloot de voorzitter op de gewone wijze de vergadering. In de jaarljjksche vergadering van onder* wjjzers in het arrondissement Tiel, onlangs te Tiel gehouden, is besloten den heer 0. N. de Besta te Valburg (te voren te Ritthem) namens de vereeniging een stoffelijk bewys van erkente lijkheid aan te bieden, voor zijne bemoeiingen in zake de bibliotheek. By de examens der Ned. Toonkunstenaars vereeniging zyn Vrjjdag van de vyf candidaten geslaagd voor piano (lager oaderwjjs) j

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1