4 ZITTING VAN DINSDAG 2 JULI 1889. d koninklijk besluit van 6 Januari 1889 tot ver daging der beslissing op het besluit der staten tot vaststelling van een reglement op de tramwegen e koninklijk besluit van 19 Januari 1889 tot goed keuring van bovengenoemd besluit koninklijk besluit, houdende goedkeuring der beslniten tot calamiteus-verklaring van den Thomaes- polder en tot vaststelling van een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. g brief van den minister van binnenlandsche zaken, bevattende de mededeeling van de definitief vastge stelde kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1889. Deze brief wordt op de griffie nedergelegd ter iDzage voor de leden. h het verslag der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1888. Ook dit wordt op de griifie ter visie voor de leden gelegd. De voorzitter legt over het uitvoerig en berede neerd verslag van den toestand der provincie over 1888 en deelt mede dat dit is gedrukt en aan de leden wordt verzonden. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aange nomen. Namens gedeputeerde staten doet de voorzitter de volgende mededeelingen. omtrent den post, van ƒ500, voorkomende onder Hoofdstuk IX der uitgaven op de provinciale huis houdelijke begrootingen voor 1888 en 1889, ter be strijding van behoeften welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingenhieruit is beschikt over een bedrag van 10.36tot betaling van een derde der kosten van beteekening van raads besluiten tot schrapping van personen van kiezerslijsten. Over gelijke som, voorkomendein de begrooting voor 1889, is niet beschikt. b dat sedert de vorige vergadering geene onder- handsehe aanbestedingen hebben plaats gehad. Daarna legt de voorzitter over de volgende voorstellen van gedeputeerde staten a betreffende het aangaan van eene overeenkomst met hoofdcommissarissen der vennootschap „de Mid- delburgsche Courant" lot het opmaken en uitgeven van een verslag vaD hetgeen is voorgevallen en behandeld in de gewone en buitengewone vergaderin gen der provinciale staten van Zeeland; b betreffende het geven van eene toelage aan de inrichting voor minderjarige idioten te 's Gravenhage; c. tot wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering van de polders Heer Jansz c. a. d. tot bepaling van den afstand der afpaling van een eendenkooi in de gemeente Vrouwepolder; e. betreffende het adres van het Nederlandsch landbouw-comité om deelneming in de waarborgstel ling voor de inzending van vee naar eene teBuenos- Ayres te houden tentoonstelling; f. tot het verleenen van een renteloos voorschot voor den bouw eener nieuwe sluis aan het einde der haven van Goes. Al deze voorstellen worden naar de afdeelingen verzonden. Nog legt de voorzitter over een voorstel van Gedeputeerde staten nopens het adres van C. de Vos als voorzitter van het comité ter bevordering van den aanleg van een tramweg van Schoondijke naar de Belgische grens, om de toegekende bijdrage gedu rende 10 jaren uit de provinciale fondsen ad 3000 'sjaars, te vervangen door eene bijdrage ad f 3000, gedurende 20 jaren. De voorzitter deelt mede dat, in verband met dit adres, nog ingekomen is een adres van verschil lende gemeenten en polderbesturen en noodigt den griffier uit daarvan voorlezing te doen. Het eerstbedoeld adres luidt: „Geeft eerbiedig te kennen Christiaan de Vos burge meester van IJzendijke, voorzitter van het comité ter bevordering van den aanleg van een tramweg van Schoondijke naar de Belgische grens. Dat tengevolge van het aanbod door den heer Ger ritsen, gedelegeerd-commissaris van de stroomtram- maatschappij Breskens-Maldeghem, aan de regeering gedaan, om den tramweg Schoondijke-Belgische grens, zonder rijkssubsidie, doch met behoud van alle door het comité van de provincie, de gemeenten en de pol ders verkregen subsidiën aan te leggen, alle hoop voor het comité op het verkrijgen van een rijksondersteu ning verijdeld is geworden. Dat het comité te vergeefs getracht heeft, de regeering, zelfs onder aanbieding van officieele beschei den, te bewijzen, dat het haar gedaan aanbod berust op misleiding en geen ander doel heeft, dan de tot standkoming van den onderwerpelijken tramweg voor altijd te belettenimmers, dat die aanbieding wel namens, maar zonder machtiging van de maatschappij Breskens-Maldeghem is gedaan en dat, alware het ook, dat die maatschappij alsDog ter elfder nre de hande lingen van haar gedelegeerd commissaris moest willen onderschrijven, daardoor nog geenerlei waarborg voor het totstandkomen der onderwerpelijke tramlijn zou verkregen worden omdat aan de voorwaarde, waaronder het aanbod is gedaan, naar het oordeel van ieder die met den loop der stemmingen in polder en gemeen teraadsvergaderingen bekend is, onmogelijk voldaan kan worden, weshalve de aanbieder reeds vooruit weet, dat hij zich eigenlijk tot niets verbindt, de openbare macht misleidt en langs dien weg zijn doel „het doen onderblijven van den tramweg" bereikt. Dat het comité, niettegenstaande deze hoogst afkeu renswaardige en deloyale tegenwerking, besloten heeft, vooralsnog geen moed te verliezen en tot in het uiterste te blijven volharden in het zoeken naar mid delen om zijn doel „het redden van het Oostelijk deel van het 4de district van Zeeland uit zijn staat van isolement" te bereiken. Redenen waarom het uwe vergadering eerbiediglijk is verzoekende, hare in 1888 verleende tienjarige bij drage in een twintigjarige bijdrage van drie duizend gulden 'sjaars te veranderen." Het laatstbedoeld adres is van den volgenden inhoud „Geven eerbiedig te kennen de gemeenteraden van IJzendijke, Biervliet, Water landkerkje, Schoondijke en Hoofdplaat; de polderbe sturen Prins Willem, Oranje (IJzendijke), Maurits, Kleine Jonkvrouw (benoorden), Retranchement, Groots Jonkvrouw (benoorden), Nieuwen Passageule, Clara, Groot- en Klein Zuiddiepe; Groote Jonkvrouw (be zuiden), Oranje (Biervliet), Amelia, Sint Pieters, Helena, Hoofdplaat, Zacharias le deel; Wilhelmina, Zacharias 2e deel, Gouden, Eiland en Brandkreek en Nieuwer Haven. Dat door hunne gemeenteraden en algemeene ver gaderingen van ingelanden met belangstelling is kennis genomen van de pogingen, die door het comité ter bevordering van den aanleg van een stoomtramweg van Schoondijke over IJzendijke naar de Belgische grens, richting Eecloo, worden aangewend tot bereiking van zijn doel dat zjj het tot stand komen van dien tramweg, als eene levenskwestie voor het nog steeds geïsoleerd ge-

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 8