10 ZITTING VAN VRIJDAG 5 JULI 1889. ceelen sectie A noi 141a, 1416 en 141c, en de afpaling te doen naar de grenzen dier perceelen. De kleinste afstand van het midden der kooi tot de grens der perceelen bedraagt 110 meter, en de grootste afstand 150 meter. Noch bij het gemeentebestuur van Vrouwepolder, noch bij ons bestaan bedenkingen tegen de zaak, en met het oog op ons gunstig advies aan den minister hebben wij de eer u voor te stellen het volgende be sluit te nemen De staten der provincie Zeeland, besluiten: de afpaling, bedoeld bij art. 32 litt. 6 der wet tot regeling der jacht en visscherij, voor de eendenkooi, welke K. Smit Jz. te Krimpen aan de Lek in de ge meente Vrouwepolder wenscht op te richten, te bepalen op ten minste 110 en ten hoogste 150 meter, gemeten uit het midden der eendenkooi, in dier voege, dat de afpaling samenvalt met de begrenzing der kadastrale perceelen sectie A noS 141a, 1416, en 141c, zullende rondom die kooi minstens 8 palen, die 2 meter boven den grond of het water (zomerpeil) uitsteken, moeten worden geplaatst. Het algemeen verslag der af deelingen wordt door den heer Stevens uitgebracht. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 40 leden, waaronder 4 leden van Gedeputeerde staten. In geen der afdeelingen werden bedenkingen geop perd tegen het voorstel van Gedeputeerde staten. De voorzitter deelt mede dat Gedeputeerde staten ook in dit verslag geen aanleiding gevonden hebben tot wijziging van hun voorstel. Aangezien geen der leden algemeene beraadslagingen wenscht te voeren en niemand hoofdelijke stemming wenscht wordt het voorstel zonder deze aangenomen. e. voorstel betreffende het adres van het Xeder- landscli Laii(ll>ouw-Coinité om deelneming in de waarlborgstelling' voor de inzending van vee naar eene te Bnenos-Aryes te houden ten- t oonstelling-. Het voorstel luidt Door het beBtuur van het Nederlandscb landbouw comité is het hierachter afgedrukt adres tot uwe ver gadering gericht. Men verzoekt daarbij dat door de provincie eene som van f 1000 worde gewaarborgd, als bijdrage, zoo noodig, in de kosten van de voorgenomen tentoon stelling van vee uit Nederland te Buenos-Ayres. Zoover ons bekend is, wordt uit Zeeland weinig of geen fokvee naar het buitenland uitgevoerd. Er schijnt daarom geen reden om deze zaak uit de provinciale fondsen te ondersteunen. Wij meenen dan ook u te moeten voorstellen het verzoek af te wijzen. Het adres van het landbouw comité is van den volgenden inhoud „De sedert een paar jaren zich snel ontwikkelde uit voerhandel van vee uit Nederland naar de Argentijnsche republiek heeft bijzondere belangstelling gewekt, niet alleen by de regeering, maar uitteraard ook bij ver schillende vereenigingen tot bevordering van landbouw belangen. Een zeer gewichtige beteekenis voor ons land heeft alzoo de algemeene landbouw-tentoonstelling, in April 1890 te houden te Buenos-Ayres. Het Nederlandsche landbouw-comité, als vertegen woordiger der verschillende groote provinciale land- bouw-maatscbappijën en vereenigingen, is aangezocht en heeft besloten tot het bewerkstelligen eener flinke inzending aldaar, door algemeene samenwerking in den ruimsten zin. De inzending zal bestaan hoofdzakelijk uit rundvee, nit eenige paarden en zoo mogelijk eenig wolvee. Het in te zenden vee zal worden gekocht in Neder land, zoo veel doenlijk over het geheele land, maar natuurlijk in hoofdzaak daar waar de beste en meest gewilde exemplaren worden gefoktde aankoop zal worden geregeld en gedaan door en vanwege eene speciaal daartoe uitgenoodigde talrijke commissie, ge kozen uit alle deelen van het land. Voorts zal aan diezelfde commissie zijn opgedragen het bestuur van het landbouw-comité voor te lichten en ter zijde te staan omtrent de geheele regeling der inzending, tentoonstelling en openbaren verkoop aldaar van al het vee na den afloop. De Nederlandsche consul in de Argentijnsche repu bliek, thans tijdelijk in Nederland, heeft de welwillend heid gehad zijne voorlichting en hulp beschikbaar te stellen ook te Buenos-Ayres, om een gewenschten afloop te verzekeren. Door de meest betrouwbare, gedetailleerde inlichtin gen omtrent ramiog van kosten weten wij dat het ingevoerde vee bij verkoop, den inkoopsprijs vermeer derd met de gewone onkosten (zie de raming, sub 6), ruimschoots dekt en goede winst biedt, behoudens onvoorziene omstandigheden voor zoover die niet door assurantie zijn te neutraliseeren. Deze inzending ter tentoonstelling is echter niet op éene lijn te plaatsen met eene gewone exportzending,, vooral niet vanwege de bijzondere onkosten, die thans moeten worden gemaakt. (Zie den staat aan de bin nenzijde sub c en d). Het is daarom dat wij vrijheid hebben ingevolge op 20 dezer te Amsterdam genomen besluit ook uwe tusschenkomst te vragen. Aan de hooge regeering wordt een crediet gevraagd van hoogstens 25,000 tot dekking van eventueel te kort op de rekening en verantwoording, die tot dat einde aan de regeering zal worden overgelegd, zoolat in het gunstigste, niet ondenkbare geval als de rekening sluit de wil voor de daad zal volstaan. Het comité, dat over geen eigen geldmiddelen be schikt, zal zich echter tijdelijk de noodige gelden moeten verschaffen tot na afdoening der rekening, en daarvoor is noodig waarborg, waartoe de steun der provinciale regeeringen, en landbouw-maatschappijenr stamboeken en ook particulieren wordt gevraagd. Over deze waarborgen zal niet worden beschikt, dan voor zoover na verbruik van het rijks-crediet onverhoopt nog eenig te kort mocht zijD, en dan nog slechts ponds-ponds-gewijze. Hieruit volgt dat de waarborg (nominaal groot 50 000, maar feitelijk te verminderen met de te verzekeren volle waarde van het vee) eigenlijk vooral van moreelen aard is, en strekt om het bestuur met de commissie in haren arbeid te steunen. Reeds enkele vereenigingen en zelfs locale afdee lingen en particulieren hebben in deze waarborg— stelling deelgenomen zoodra het geheele plan bekend was. Daar de provinciale besturen vaak zoo kennelijk blijk geven van krachtige bevordering der belangen van den laudbouw, vragen wij dan ook met vol ver trouwen uwen steun, want alle provinciën hebben bij dien handel belang, al is het in verschillende mate; wij verzoeken u alzoo of wij uwe provincie op de lijst van de waarborg-stelling mogen invullen tot een bedrag van 1000. Aan heeren Gedeputeerde staten zal mede rekening en verantwoording worden gedaan onder eiken ver langden vorm. Met het oog op den termijn van aangifte voor de

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 14