8 ZITTING VAN VRIJDAG 5 JULI 1889. Zitting van Vrijdag 5 Juli, Kesumtie der notulen mededeeling benoeming voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen algemeene verslagen der afdeelingen over voorstellen van gedeputeerde staten en behandeling dier voorstellen; sluiting der vergadering. Tegenwoordig de commissaris des konings, alle leden en de griffier. De notulen van het verhandelde in de zitting van Woensdag ochtend worden gelezen. In verband daarmede deelt de voorzitter mede dat de notulen het in de vorige bijeenkomst voorge vallene volkomen juist weergeven en dus voor goed keuring vatbaar zijn. Er blijkt echter uit dat de heer Van Teijlingen bij de trekking van de afdeelingen niet als lid der Provinciale staten, maar eenigszins voorbarig als lid van Gedeputeerde staten aan de derde afdeeling werd toegevoegd. Dit was eene vergissing, daar die heer zich wel genegen heeft verklaard de benoeming te aanvaarden, maar de aanvaarding zelve nog niet bad plaats gehad en ook nog niet kon plaats hebben. De voorzitter stelt daarom voor het er voor te houden dat de heer Van Tejjlingen als gewoon lid der staten in de derde afdeeling zitting nam. Conform dit voorstel wordt besloten en daarna worden de notulen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat tot voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen zijn benoemd: van de eerste afdeeling: voorzitter de heer Van der Have, ondervoorzitter de heer Pompe van Meerder voort van de tweede afdeeling: voorzitter de heer Kakebeeke, ondervoorzitter de heer Fokker van de derde afdeeling: voorzitter de heer Hoogenboom, ondervoorzitter de heer Walter. De voorzitter deelt nog mede dat in do samen stelling der afdeelingen van Gedeputeerde staten geene verandering is gekomen; tot de eerste afdeeling be- hooren de heeren Van der Bilt en Snouek Hurgronje tot de tweede de heeren Buteux en Heijse en tot de derde de heer Berdenis van Berlekom, terwijl het nieuw gekozen lid de heer Van Teijlingen later de plaats van den heer Bybau zal innemen in de derde afdeeling. De voorzitter stelt aan de orde het uitbrengen van de rapporten der afdeelingen over de voorstellen van Gedeputeerde staten. a. Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst tot het doen uitgeven van een afzonderlijk verslag- van het verhandelde in de openbare vergadering der Staten. Het voorstel luidt: De met hoofdcommissarissen der Middelburgsche Courant ingevolge uw besluit van 2 Juli 1884, no 7, gesloten overeenkomst tot het opmaken, uitgeven en verspreiden van de verslagen der gewone en buiten gewone vergaderingen der provinciale staten, eindigt met 31 December aanstaande. Met het oog op de ervaring omtrent den omvang van het verslag, vooral van de laatste jaren, meenden wij niet aanstonds te moeten ingaan op de van hoofd commissarissen ontvangen bereidverklaring om een nieuwe overeenkomst op de oude grondslagen aan te gaan. Wij gaven daarom aan hoofdcommissarissen in over weging ons een voorslag te doen omtrent een over eenkomst op andere grondslagen, en noemden daarbij als maatstaf van betaling eene berekening per vel druks en per zitting afzonderlijk. Van de zijde der venuootschap is daarop een bereid verklaring ingekomen om voor vijf jaren een nieuw contract aan te gaan tegen berekening van achttien gulden per vel druks van vier pagina's in den tegen woordigen vorm; benevens zestig gulden voor eiken dag, waarop openbare zitting wordt gehou den, en met behoud vau de overige daarmede niet in strijd zijnde bepalingen van het thans bestaande contract. Wij achten dien nieuwen grondslag èn billijker èn voor de provincie aannemelijk. Billijker, omdat dan de betaling daalt of rijst met den omvang van den ge- leverden arbeid. Aannemelijk, omdat de nieuwe over eenkomst minder uitgaven voor de provincie zal mede brengen, wanneer het verslag althans niet veel uitge breider wordt dan het in de laatste jaren was. Gerekend naar het gemiddeld getal zittingen en het gemiddeld getal bladzijden over 19 jaren, zal het ver slag voortaan f 750 kosten. Daar de vennootschap zich met zorg van hare taak heeft gekweten, het uitgeven van de verslagen wen- schelijk is te achten en wij ons met de aangegeven wijze van berekening wel kunnen vereenigen, stellen wij u voor het volgende besluit te nemen De staten der provincie Zeeland, besluite n: Gedeputeerde staten van Zeeland te machtigen om eene nieuwe overeenkomst te sluiten met hoofdcommis sarissen de Middelburg sche Courant tot het opmaken, uitgeven en verspreiden der verslagen van de gewone en buitengewone vergaderingen der Provinciale staten, voor den tijd van vijf jaren, tegen eene som van achttien gulden per vel druks van vier pagina's in den tegenwoordigen vormbenevens van zestig gulden voor eiken dag waarop openbare zitting wordt gehouden, en overigens op dezelfde grondslagen als in de loopende overeenkomst zijn opgenomen. Het algemeen verslag der afdeelin gen wordt uitgebracht door den heer Lantsheer. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 39 leden waaronder 6 leden van Ged. staten. Alle afdeelingen vereenigen zich met het voorstel van Gedeputeerde slaten, in eene echter wenschte een lid aan het voorstel toe te voegen, dat het verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen afzon derlijk voor particulieren verkrijgbaar worde gesteld tegen den gewonen uitgeversprijs en wenscht het college te verzoeken daaromtrent met de administratie der Middelburgsche conrant in overleg te treden. Met dezen vereenigt zich de meerderheid der afdeeling. De voorzitter deelt mede dat dit verslag aan Gedeputeerde staten geen aanleiding heeft gegeven tot wijziging in hun voorstel. Namens Gedeputeerde staten kan bij echter mededeelen dat zij bereid zijn te trachten met de vennootschap eene overeenkomst te treffen om het verslag ook voor particulieren ^afzonderlijk ver krijgbaar te stellen. Aangezien geen der leden het woord wenscht te voeren en geen hoofdelijke stemming wordt verlangd wordt het voorstel zonder deze aangenomen. b. voorstel omtrent de subsidie-aanvraag; van het geneeskundig; gesticbt voor minderja rige idioten te 's Gfravenliage. Het voorstel is van den volgenden inhoud: Bij besluit uwer vergadering van 6 November 1888,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 12