Maandag 24 Juni. N°. 147. 132" Jaargang. 1889. BUITENLAND. Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 y k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2.—2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels f 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een Bijvoegsel* Middelburg 22 Juni. UIT STAD EN PROVINCIE. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. fflDDELBURME COURANT. Thermometer. Middelburg 22 Juni. vin. 8 u. 63 gr. m. 12 u 69 gr. av. 4 u. 64 gr. F Verwacht N. wind. Agenten te VliasingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. v. d. Peijx, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van NiETjWENHTnJZEN. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, en de Erven B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zjjn, willen zij des avonds nog worden opgenomen Het bericht dat er een serenade zou plaats hebben, dergelijke tijdingen verspreiden zich als een loopend vuurtje had Vrijdagavond reeds bij tijds een groote menschenmassa doen samenstroomen op de Rouaansche kade voor en nabij de woning van den heer G. van Nouhuys, garnizoens-commandant, dezer dagen bevorderd tot luitenant-kolonel; entoen eindelijk tegen half tien uur het muziekkorps der dd. schutterij voorafgegaan door de officieren van het hier in garnizoen liggend bataillon infan terie en die van de schutterij, welke zich, voor zoover zij niet verhinderd waren, bij deze ovatie hadden aangesloten, en zicb gezamenlijk in St. Joris hadden vereenigd, aankwam, zag het ook aan den overkant, den Kinderdijk, en op de Bellinkbrug zwart van de mensehen. De officieren begaven zicb ten huize van den overstehet muziekkorps hief eenige fanfares, aan, speelde daarna het Volkslied en verder nog een enkel stukje. Voor het overige werd, dunkt ons, de belang stelling van die menigte niet bevredigd. Trouwens daarvoor geeft men geen serenades. Die zijn om een beleefdheid, een hulde te be wijzen bij eene buitengewone gelegenheiden zoo droeg ook het geheel gisterenavond een betrekkelijk huiselijk karakter. De officieren brachten op die wijze hun gelukwensch aan hun chef, en de nieuwe luitenant-kolonel zal stellig hun verzekerd hebben van zijne belang stelling in ben en in het batailjon, waarvan hij aan bet hoofd staat. Aan de fanfares, die telkens werden aange heven, konden de toeschouwers opmaken dat het aan verzekeringen in dien geest wel niet ontbroken zal hebben; en naar men ons meldt was dit ook het geval. Het eerst voerde het woord .de heer F. G. Sprenger, majoor-commandant der schutterij, die den nieuwbenoemden luitenant-kolenel ge luk wenschte. Daarna spraken nog de lnit.-kolonel militie commissaris N. Epkema en de kapitein Van Dorth, waarna de overste Van Nouhuys dank bracht aan de officieren voor de üem bewezen eer. De heer J. Scholtens, kapelmeester der schut terij, werd nog door den overste ontboden en den muzikanten een glas wijn aangeboden en daarna keerde de stoet naar de sociëteit St. Joris terug, waar hjj ontbonden werd. Maar al worden daarbinnen nog zulke wel sprekende toosten geslagen, de vroolijke, opge wonden menigte, die daarvan niets hoort, wordt ongeduldig, vooral wanneer men wat al te sober is met te geven waarvoor zij eigenlijk gekomen ismuziek. Zij kan die wel niet eischen, maar wie oorzaak is dat een groote menigte samenkomt dient daarmee eenigzins rekening te houden. Men moet, evenals met alle dingen, het publiek nu eenmaal nemen, zooals het is, en niet zooals het wezen moet. Als natuurlijk gevolg begint bet volk daar buiten zich te vervelen, en zijne vroolijkheid op allerlei manieren te uitensoms, zonder daarom van losbandigheid beschuldigd te mo gen worden, op niet te verdedigen manier. Men begint te dringen, te hossen en daardoor de orde te verstoren. Zoo was het ook Vrijdagavond, en ten slotte vluchtte het muziekcorps op den stoep van den heer Van Nouhujjs. Het was lang niet aardig, dat het daartoe werd gedwongen, maar niet aan de eene partij alleen willen wjj daarvan de schuld gevenwij zullen ons zelfs verder daarin niet verdiepen. Ons doel is alleen op iets anders te wijzen en wel in de eerste plaats op de houding van de politie om den wakkeren mannen, die Vrijdag avond de orde moesten handhaven, een woord van hulde te brengen voor de cordate, flinke, krachtige en tactvolle manier waarop zij zich van hun taak kweten. Het zit nu eenmaal in de lucht om de politie hard te vallen, en niet altjjd zonder reden, maar men vergeet wel eens hoe moeilijk, ja hoe onmogelijk vaak haar taak is. En vooral in onze gemeente, waar het aantal politie-agen ten veel te beperkt is in verband met de uitge strektheid van Middelburg en alle pogingen om daarin verbetering te brengen mislukten, rust op de politie een veel te moeiljjke plicht. In den laatsten tijd is het korps door het verwjjderen van minder geschikte elementen en het in dienst treden van nette, ontwikkelde jongelui zeer veel verbeterd. Maar aan het onmogelijke is niemand gehouden. Met vijf, zes of zeven man een opdringende menigte in bedwang te houden waarvan de achtersten het volstrekt niet hard te ver duren hebben, zoodat die steeds bljjven dringen, ten nadeele van de voorsten die de slagen ontvangen, dit is, vinden wjj, een heksentoer, en dat dit Vrjjdagavond nog zoo goed gelukte verbaasde ons. Dat deze of gene in onzachte aanraking is gekomen met een flambouw verwondert ons niet, maar ter eere van de politie dienen wjj te getuigen dat, telkens wanneer een flambouw drager in zjjn ijver om de menigte in bedwang te houden, een ongeoorloofd gebruik van zijn lichttoorts maakte, de politiedienaar hem daar van op krachtige wijze terughield. Wat er nu ongeregelds en afkeurenswaardigs plaats had, wijte men dus in geen geval aan de politie. Zij kwam in niets te kort. En wie zoo dikwijls lichtvaardig over haar oordeelt, hij had dan gisteren, toen het alleen gold eene opgewonden, vroolijke menigte in bedwang te houden, kunnen zien, hoe weinig benijdens waardig de betrekking harer dienaren is. Hij zal wel wat rechtvaardiger over haar oor- deelen, en tot de overtuiging komen dat zij over het geheel meer medewerking moest on dervinden. En dan vinden wjj daarin aanleiding om te vragen of het niet mogelijk is om, bij gelegen heden als het geven van serenades of dergelijke, wanneer op éen plaats zulk een groote menschen massa samen komt, die politie op de een of andere manier hulp te verleenen. Het is haar schuld niet dat zij niet grooter in aantal is het is haar schuld niet dat zeven mannen niet het werk kunnen verrichten, dat aan twintig moest zijn opgedragen. En bij ons kwam de vraag op of er, zonder daarom angstvallig te vragen of ieder wel op zijn terrein blijft, te vreezen voor machtsmis bruik of miskenning van gezag, niet bij buiten gewone gelegenheden, waarvoor toch een ge meente niet alleen een uitgebreid politiekorps kan inrichten, eenige samenwerking zou kunnen plaats hebben tusschen die politie en het garnizoen. Wij weten wel, wederkeerig geeft men niet gaarne eenige rechten uit de handen, maar evenals bij brand de hulp van het gar nizoen welkom is, zou, in andere buitengewone gevallen die hulp even welgevallig kunnen zijn. Dat zij nuttig zou zijn, gelooven wij, op grond van het gisteren aanschouwen «^stellig. Of zou het beter wezen bApwl gelegenheden enkele schutters uit te noodigfii hun assistentie te verleenen In dit nommer wordt door de firma Gebr. Polak geannonceerd een nieuw werktuig, de Ergostcit geheeten, uitgevonden door dr. Gaert- ner te Weenen. Dit dient hoofdzakelijk ter genezing van overmatige zwaarlijvigheid met al de verschijnselen daaraan verbonden, waar van de vetvorming aan het hart zeker niet het geringst mag geteld worden. Onder verwijzing naar die annonce deelen wij tevens mee dat dit werktuig voor ieder, die daarin belang stelt, ter bezichtiging is ge steld bij den heer P. B. Oost Lievense, leeraar in de gymnastiek te Ylissingen, die bereid is daaromtrent inlichtingen te geven. Morgen, Zondag, heeft te 2 uren ter ge legenheid van de Zeemosche tentoonstelling van nijverheid in den tuin van het Schuttershof alhier een muziekuitvoering van het fanlarengezel- schap Eendracht maakt macht te Kruiningen, directeur H. C. Baarens, plaats. Het programma bestaat uit de nommers Le Borain, marsch, BaudonckUne Nuit d'Ete, Ouverture, G. TackLe Clairon, Polka, Ch. Panne Souvenir de l'opera Martha, Flotow La Fête triomphale, Fantaisie, G. J. van Dam An der schonen blauen Donau, Wals, Strauss Fantaisie uit de opera: Robin des Bois, Weber; en Le Contrebandier, marsch, Christophe. Volgens de Staatscourant was den 15den Juni in het Entrépöt te Middelburg 1.416.000 kilo koffie aanwezig. Hedenavond wordt met den sneltrein uit Duitscbland te Vlissingen verwacht prins Albert Victor of Wales, oudste zoon van den prins van Wales, die met de aansluitende mailboot Prinses Elizabeth der stoomvaart-maatschappij Zeeland de reis naar Londen zal voortzetten. Heden vertrokken per dagboot Engeland on geveer 80 Hongaarsche Edellieden, die per trein van 12 uren waren aangekomen. In de Vrijdagavond te Yerseke gehouden raadsvergadering werd tot gemeente-geneesheer benoemd de heer E. F. Fideldy, arts te Krui ningen, ingaande 1 Juli a. s. Daar de stemmen staakten, geschiedde deze benoeming met het lot tegen den heer D. J. Lette, arts teZwartewaal. Verder werd met 4 tegen 2 stemmen besloten de kermis weder in te voeren en die op dezelfde datums van vroeger te houden. Naar aanleiding van den bouwvalligen staat, waarin een woonhuis aldaar verkeert, werd verordend, da*t dergelijke huizen voortaan binnen 14 dagen na aanzegging door de bewoners verlaten moeten worden. Nog werd goedgekeurd een verzoek van bet burg. armbestuur om een som van 769.38§ uit den post voor onvoorziene uitgaven voor andere doeleinden te gebruiken. Het harmonie-gezelschap Vooruitgang in ons streven van Scherpenisse zal op het aanstaande Zendingsfeest, dat den 10 Juli te Liesbosch bij Breda zal plaats hebben, onder leiding van den kapelmeester C. v. d. Graaff, het zingen be geleiden. Te Scherpenisse is de bekende varkens ziekte uitgebroken, zij schijnt een kwaadaardig karakter te dragen. Een arbeider te Spijk bij Lobit, die ver dacht werd een horloge te hebben gestolen van een inwoner van Elten, werd, terwijl hij op het land werkzaam was, door twee personen overvallen, geboeid over de grenzen gesleept en daar door de Pruisische politie gearresteerd. Deze gemakkelijke manier om zich van lastige uitleverings-formaliteiten te ontslaan is op zijn minst vreemd. Volgens berichten uit Luxemburg hadden daar overstroomingen plaats door het buiten gewoon klimmen der Moezel. Het water dezer rivier steeg verscheidene meters, wat overal veel schade heeft aangericht. Te Remich is een huis ingestort. Het kasteel van den heer Maring, te Nenning, is geheel overstroomd en de stallingen zijn door den druk des waters vernieldpaarden en vee konden met moeite gered worden. In de andere dorpen, aan de Moezel gelegen, heeft het water de hoven ver woest en van de weiden al het afgemaaide gras meegesleept. Daarenboven woedt er bijna ge durig boven het een of ander punt van de streek onweerde bliksem heeft te Consthum reeds een huis in brand gestoken en verder veel schade veroorzaakt. Naar aanleiding van de spoorwegramp te Armagh, die zeer zeker niet zou plaats hebben gehad indien de trein een zelfwerkende rem, b. v. een Westinghouse-rem, had gehad, zal waarschijnlijk door de Engelsche regeering een ontwerp worden ingediend, die het invoeren van zulk een remstelsel voor alle spoorweg- directiën verplicht maakt. De Globe hoopt, dat zulk een ontwerp tevens de verantwoordelijkheid beter regelen zal, zoodat het niet mogelyk is, gelijk by de in Engeland bestaande bepalingen het geval is, die van den een op den ander te schuiven, zoodat eindelijk een ondergeschikt beambte de zondebok wordt. Het Engelsche koningshuis zal binnenkort verwant worden aan de familie van een jacht opziener te Dognaiska in Hongarije. De dochter van dien woudkoning, mej. Louise Kopek, zal nl. in het huwelijk treden met luitenant Joseph Loisinger, broeder van gravin Hartenau, vroeger inej. Loisinger die prins Alexander van Batten- berg zich tot echtgenoot koos. - Twee Zwitsers hebben met velocipedes een 6434 voet hoogen berg bestegen. Zij ver trokken te 4 uren in den morgen en kwamen te 11 uren op den Grooten Scheideggnatuur lijk moesten ze nu en dan hun machines dragen. Het afdalen naar Grindelwald ging veel moei lijker dan het stijgen. Te Steyer is de orde hersteld. Er zijn in 't geheel 3 soldaten, vele politie-agenten en een aantal andere personen gewond. Te4Kladno, waar, zooals gemeld, ter ge legenheid van de processie van het Heilige Sacrament, ernstige ongeregeldheden zijn uitge broken, werden op bevel van bet gemeentebe stuur alle drankhuizen gesloten. Elke bijeen- scholing op straat is verboden. De opgewon denheid is zeer groot, te meer wijl de burge meester afwezig is. Het getal gearresteerden beloopt reeds veertig. Te Kladno, Deni en Motycin worden door de justitie huiszoekingen gedaan. Als oorzaak van de rustverstoring wordt opgegeven, dat een mijnwerker, die een klein takje van het altaar nam en derhalve door een politie-agent werd terecht gewezen, dezen een slag in het gezicht gaf, waarop de politie dienaar hem in hechtenis nam. Het volk dreigde knu het raadhuis te zullen bestormen, wat ook gebeurde. Een verschrikkelijke brand, die vier dagen aanhield, heeft volgens bericht aan den Stan daard meer dan de helft van de groote en belang rijke Chineesche stad Lachan (Luchow in de provincie Szechuen verwoest. Men berekent dat 1200 menschen het leven in de vlammen verloren. Tienduizend gezinnen zijn zonder onderkomen. De Orient express van Parijs is Donder- nacht het station te Epernay binnen rijdend op een passagierstrein geloopen. Vijf personen werden gewond. Wij leven in de dagen der politieke .ont hullingen." Ook Zweden heeft er zijn deel van. Te Stockholm en te Kopenhagen houdt men zich met niets anders bezig dan met het feit der inbeslagneming van een geschrift van den heer De Quanten, oud-vertrouwde van koning Karei XV.' De schrijver deed hier zeer gewich tige mededeelingen over hetgeen in 1863 gebeurd is, voordat de oorlog van Pruisen en Oostenrijk tegen Denemarken uitbrak. Karei XV van Zweden wilde als tegenwicht tegen den toe- nemenden invloed van Pruisen de een heid tusschen de drie Scandinavische rijken weder herstellen. Met den koning van Dene marken, Frederik VII, werd een langdurige briefwisseling gevoerd, welke, ofschoon aan het ministerie bekend, toch een geheim karakter droeg. De heer De Quanten was belast met de overbrenging der brieven tusschen beide souve- reinen en speelde alzoo een gewichtige rol bij deze onderhandelingen. In antwoord op de bedreigingen van Pruisen en Oostenrijk, zouden Denemarken, Zweden en Noorwegen een defensief militair verbond sluiten. Ongelukkig stierf Frederik VII en de confe rentie werd niet geteekend. Onmiddelljjk nadat Christiaan IX den troon beklommen had, brak de oorlog uit. Karei XV gaf evenwel zijn plan niet op, en wetend dat hjj gesteund werd door de publieke opinie, die niet de neerlaag en de berooving van Denemarken wenschte, zond hij in Maart 1864 den heer De Quanten met een geheime zending naar Kopenhagen. De invloed van dezen, ver bonden met het dreigend karakter der militaire bewegingen, bewogen tot het wederopnemen der onderhandelingen. Den 20 April bracht een brief van Karei XV formeele voorstellen betrekkelijk een Scan dinavische Unie dit hoogst merkwaardig docu ment is gedateerd van den 18 April, den dag van de even bloedige als eervolle nederlaag der Denen bjj de Düppeler schansen. Volgens dit voorstel zouden de drie Scandi navische koninkrijken een politieke confederatie vormen ter verdediging van de gemeenschap pelijke landen. Een bondsparlement zoa te Gothenburg of Kopenhagen zetelen. Zweden en Noorwegen raadden aan afstand te doen van de Duitsche deelen van Sleeswijk-Holstein daartegenover beloofden zjj langs militairen en diplomatieken weg ten krachtigste mede te werken teneinde de annexatie van de Deensche provinciën te verhinderen. En eindeljjk zouden de kronen der drie rijken later op éen hoofd vereenigd worden, op dat van den kroonprins van Denemarken, die gehuwd was met de dochter van Karei XV, koning van Zweden. De aarzelingen van Christiaan IX brachten alles in de war en Karei XV moest zijn plan opgeven. Dat deze .onthullingen" een diepen indruk te Stockholm en te Kopenhagen hebben gemaakt, is begrijpelijk. Heerscht in deze Noorsche hoofdsteden sen satie over het verleden, inZwitserlands hoofdstad heeft men geen andere gedachte dan aan het heden. Gisteren heeft de heer Droz, leider der buitenlandsche zaken, in den bondsraad in antwoord op de aangekondigde interpellatie een overzicht gegeven van den loop van het geschil tusschen Zwitserland en Duitschland en van de, tengevolge van het met Wohlgemuth gebeurde, gerezen moeilijkheden. Hij zeide o. a. »In tegenspraak met de zienswijze der Duitsche regeering, is het ons met mogelijk, de hande lingen van Wohlgemuth als wettig te be schouwen. Met leedwezen hebben wij bevonden dat de gewisselde verklaringen het geschil niet uit den weg geruimd hebben, en dat uit dit geschil belangrjjke vragen uit een internatio naal oogpunt zjjn voortgevloeid. Wjj hebben aan de Duitsche regeering geantwoord, dat wij niet met haar het recht kunnen deelen om binnen onze grenzen de politie uit te oefenen, en wjj verplicht zijn dat recht onverdeeld aan ons te houden. Wjj hebben haar onder het oog gebracht dat wij geene personen by ons geduld hebben, die gevaarlijk voor ons en voor andere landen konden wezen; doeh dat de agenten der Duitsche politie herhaaldelijk in Zwitserland tot ongereldheden aanleiding heb ben gegeven. De Duitsche regeering heeft ons te kennen gegeven dat wjj op grond der trac- taten verplicht zijn, van de Duitschers, die hjj ons komen, certificaten van oorsprong te ver langen. Deze uitlegging, welke ons asylrecht afhankelijk zou maken van de opvattingen van vreemde regeeringen, hebben wij niet willen erkennen. De Duitsche regeering heeft ons verder doen weten dat zij door hare politie toezicht zou doen uitoefenen langs onze grenzen. Hiertegen hebben wij geprotesteerd." De heer Droz maakte verder gewag van de bemoeiingen van Oostenrijk en Rusland, aan welke hetzelfde geantwoord is. .Over de te nemen maatregelen, zeide hij nog, behoeven wij met niemand raad te plegen en hebben wij alleen met ons zeiven te rade te gaan, want het zjjn aangelegenheden van binnenlandschen aard, waarin wij geen vreemde inmenging kunnen toelaten." De re geering deed ten slotte een beroep op het vertrouwen der bondsvergadering, opdat zij alles kunne doen wat de zware verantwoorde lijkheid, die zij te dragen heeft, haar tot plicht maakt en opdat haar de middelen geschonken worden binnen de grenzen der con ti t u t i e een scherper politie-toezicht uit te oefenen op alle vreemde elementen, die de veiligheid van Zwiterland bedreigen. De interpellanten verklaarden zich voldaan en verzekerden, dat de bondsraad op den steun der bondsvergadering en van het volk kan rekenen. Art. 2 van het tractaat betrekkelijk het recht van asyl luidt Om in Zwitserland te verbljjven of zich daar te vestigen, moeten de Duitschers meteen bewys van herkomst en een door de betreffende gemeen telijke besturen uitgerust getuigschrift voorzien zijnwaaruit blyktdat de bezitter zich in het volle genot zijner burgerlyke rechten be vindt en een onbesproken levensgedrag leidt". Het geschil loopt nu over de kwestie, of alleen bepaald is, welke papieren de Duitscher bezitten moet om zijn recht op een verblyf in Zwitser land te laten gelden, dan wel of de Duitsche regeering verlangen kan, dat alleen die personen toegelaten worden, die in het bezit der genoemde papieren zijnmet andere woorden of Zwit serland alleen het recht of ook den plicht heeft deze papieren te verlangen. Wat de toezegging van den bondsraad over een strenger politie-toezicht op de vreemde elementen betreft, schijnen zoowel onder deze vreemde elementen niet alleen de revolution- naire socialisten en annarchisten verstaan te moeten worden maar eveneens de Spitzel k la Wohlgemuth. De gegeven verklaring is even waardig als belist. Laat ons hopen, dat de kleine dappere Zwitsersche republiek met eere dezen strjjd met drie machtige keizerrijken teneinde voert. Ingevolge van de tusschenkomst van het groot-hertogdom Baden heeft Bismarck, naar de Hamb. Corr. verzekert, er van afgezien maat regelen te nemen ter beperking van het verkeer op de Zwitsersche grenzen. De Boulanger-eommissie uit den Franschen senaat heeft gisteren haar taak volbracht en zal heden overgaan tot lezing van het protocol, waarin het resultaat harer onderzoekingen wordt medegedeeld. Daarna ontvangt de procureur-generaal officieel de proces-stukken. By een beschouwing over de werkstaking der koetsiers te Parjjs, bevatte de Messager de Paris dezer dagen een interessante statistiek over de werkstakingen in Frankrjjk gedurende de laatste jaren, waaruit o. a. het volgende blykt. De duur der verschillende werkstakin gen der laatste tien jaren te Parjjs of in de provincie bedroeg van 10 tot 16 dagen. Alleen de grève der zadelmakers te Parijs in 1877 duurde 15 maanden lang,, andere werkstakingen omstreeks drie maanden. Van 753 werkstakingen is de uitslag bekend m 206 gevallen hebben de arbeiders hun eischen ingewilligd gezienin 120 gevallen werden van beide zijden concessies gedaan, in de overige 427 gevallen, alzoo voor de grootste helft, hervatten de arbeiders het werk zonder dat eenige door hen verlangde voorwaarde vervuld werd. Het getal verloren arbeidsdagen ia voor iedere grève gemiddeld berekend op 8670; het getal werkstakers is natuurljjk zeer verschillend, het bedroeg van 300 tot 400. Een der belangrjjkste werkstakingen was die der mynwerkers van Anzin in 1884, waar aan 10,150 arbeiders deelnamenuitgebreider - echter was die der schrijnwerkers te Parjjs in 1879, die over niet minder dan 20,000 arbejs ders liep.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1