IlÉirpclie Goiiranl „DE TENTENVAN SEffl. Nationale Militie. LAGER ONDERWIJS. "FEUILLETON, Verspreide Berichten. BIJVOEGSEL BEKENDMAKINGEN. GRANT ALLEN. J AARMARKT. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. TAN DE VAN Maandag 11 Juni 1889, n° 141. De districts-commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden te Middel burg maakt bekend, dat de jaarlijksche openbare collecte ten behoeve van het fonds aan de huizen der ingezetenen zal gehouden worden Dinsdag den 18en Juni 1889, tusschen 11 en 2 uren. Zij beveelt de belangen van het fonds, dat voortdurend dringend behoefte heeft aan ruime ondersteuning, daarbij ten zeerste aan hare stadgenooten aan. N. J. C. SNOUCK HURGRONJE Voorzitter. A. DE VULDER VAN NOORDEN, Secretaris. Oproeping van verlofgangers der lichtingen 1886 en 1887. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 1 Mei 1889, A no. 791/1, 3de afdeeling (Provinciaal blad no. 46,) roept bij deze op de in deze gemeente wo nende milicien-verlofgangers der lichting 1886 en 1887, behoorende tot de le compagnie van het korps pontonniers (lichting 1886) en die van het korps genietroepen lichting 1887. (De vesting telegrafisten uitgezonderd), om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun corps te ver trekken. Zjj moeten zich vooraf en wel op Woensdag den 26 Juni a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woon plaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede dag geld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun corps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, wor den als deserteurs behandeld, terwijl de genen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overleg ging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den bur gemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun corps. Middelburg, den 15 Juni 1889 De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend lo dat ouders, voogden of verzorgers, die voor hunne kinderen plaatsing verlangen op eene der openbare gemeente-scholen A, B, C, D, E, F en G, daartoe vóór 7 Juli e. k. aan vraag behooren te doen bij het hootd der school 2o dat op genoemde scholen alleen kinderen worden toegelaten, die den ouderdom van zes jaren hebben bereikt of in den loop des jaars zullen bereiken en voor zooveel school G (Ha ringplaats) betreft, alleen de leerlingen, die bewijzen van geschiktheid voor het in die school te geven onderwijs zullen gegeven hebben. Middelburg, den 14en Juni 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R, De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN- Uil het Engelsch VAN HOOFDSTUK XXXVIII. Waarom de trein stilstond. De machinist van den eersten trein van Setif keek bjj het omslaan van den hoek voor de traliebrug, over de Isser, de lijn af en zag tot zjjn verbazing een vrouw une indigene die menschen zijn zoo dwaas achterwaarts op de rails loopen, en als bezeten wenken en met hare armen zwaaien. »Tiens 1" zei hij met wijsgeerige kalmte tegen den stoker, >daar heb je weer een van die domme wezens, die zich willen laten mangelen, net als linnengoed bjj de waschvrouwen toch als wij over haar heen rijden zal men proces-verbaal tegen ons opmaken, par exempleomdat wij door nala tigheid den dood eener inboorlinge veroorzaakt hebben. Die idioten van rechtsgeleerden Hij deed echter, in zijn eigen belang, zijn best om het onheil af te wenden. Die idioten moesten toch ontzien worden De burgemeester en wethouders van Middel burg, maken bekend dat ingevolge art. 1 der verordening op het marktwezen de jaarmarkt in die gemeente, zoo geen buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangen den 22 Juli en eindigen den 3 Augustus daaraanvol gende. De loting van standplaatsen zal geschie den Maandag den 15 Juli te voren, des voor middags te 10 uren, waartoe de belanghebbenden zich vóór dien tijd bij den marktmeester zullen moeten aanmelden. Aan straatmuzikanten zal eerst Maan dag den i)9 Juli vergunning gegeven worden tot uitoefening van hun bedrijf. Middelburg, den 14 Juni 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN. In het jongste nommer van Eigen Haard komt een opstel voor over de zeebadplaats Domburg, van de hand van nu wijlen den heer J. M. Janssen. Een gezicht op de badplaats is erbij gevoegd. In de eerezaal van het rijksmuseum te Amsterdam prijkt sinds een paar dagen het borstbeeld van dr Schaepman. Dit borstbeeld, waarvan het model werd vervaardigd door den heer J. Th. Stracké te 's Hertogenbosch, is in wit marmer uitgevoerd door den heer F. Stracké te Haarlem, op uitnoodiging van eenige vereer ders van den dichter-afgevaardigde, en werd door dezen aan het rijksmuseum ten geschenke gegeven. Het borstbeeld rust op een voetstuk van zwart marmer, waarop in vergulde letters het opschrift»Dr. Schaepman". Aan het verslag van den staat der school- onderwijzers-weduwenbeurs in Zeeland over 1888, uitgebracht door den rentmeester, ont- leenen wij het volgende De ontvangsten bedroegen 4055,80, de uit gaven 4112 en het nadeelig saldo alzoo f 56.20. 42 weduwen ontvingen aan pensioenen ƒ3791.20. Het getal contribueerende leden was 119. Voor 1889 zijn de inkomsten en uitgaven geraamd op 3794.30. Door overlijden daalde het aantal leden tot 113 en dat der weduwen tot 39. Tot aanvulling der uit te keeren pen sioenen verleenen de provinciale staten van Zeeland eene subsidie van 876.30. Te Amsterdam, Breda, Nijmegen en Mep- pel is Donderdag en Vrijdag het schriftelijk gedeelte van het examen gehouden tot toela ting als cadet aan de Kon. Mil, Academie te Breda. Het getal adspiranten bedraagt 286, dat der opengestelde plaatsen 82. Het mondeling examen zal te Breda worden afgenomen. Bedankt voor het beroep naar Heinkens- zand door den heer W. R. van Kinschoten. Het ons gisteren gezonden bericht omtrent plundering van een tijdelijk onbewoond boven huis in de Verlengde Vondelstraat te Amster dam blijkt sterk gekleurd te zijn. Wel is het geheele huis doorzochtalle kisten en kasten zijn opengebrokenmaar, al is de schade aan meubelen vrij groot, de schade door ontvreem ding is betrekkelijk gering. De voorwerpen van bjjzondere waarde waren elders geborgen, en wat meegenomen is, bepaalt zich tot enkele kleine voorwerpen van zilver en dergelijke. De trein snelde met volle kracht de helling af, teneinde aan de andere zijde de hoogte naar Bouira te kunnen beklimmenmaar de rem schoen was goed in de hand gehouden, om veilig een scherpen hoek, bij den spleet te kunnen maken en de machinist kon hem dus terstond laten werken, op het oogenblik toen hij dat waanzinnige meisje op de rails zag. Den man op de brug zag hij nietdat dansende wezen, met haar fladderend, wit gewaad, leidde zijn aandacht te veel af, en eer hij zijn tegenwoordigheid van geest genoegzaam terug had om den geheelen toestand te overzien, had Eustace zich laten zakken en was tusschen het traliewerk en de liggers verdwenen. Voor die vrouw alleen moest echter toch gestopt wordendie dwaze rechtsgeleerde beschuldigen u anders van nalatigheid, zoo zij het al geen doodslag noemenDe remschoen werd dus stijf aangezet, zoodat hjj langs de rails kraste en dezen tot over de brug daverden en trilden. Het is echter niet zoo gemakkelijk om een trein, die in volle vaart een hoogte afkomt, eensklaps tot staan te brengen. Eer de loco motief geheel stilstond hadden de buffers dat radelooze meisje al omvergeworpen en de trein gleed kalm voort, de brug op. Eerst toen zij bijna aan de overzjjde waren gehoorzaamden de wielen geheel en bleven staan met een schok, die door al de rijtuigen gevoeld werd. Terstond werden er een twaalftal hoofden uit de portieren gestoken. »Wat is er toch 1" Te Haarlem is in hechtenis genomen zekere G. J. R., le klerk bij de Stads-Bank van Lee ning aldaar, ter zake van diefstal en verduis tering van een aantal beleende gouden voor werpen, tot een bedrag van ruim 1000. Volgens het Haarlem's Dagblad, ging R. als volgt te werk Eene inbrengster bracht b. v. een gouden horloge aan de bank en kreeg er een briefje voor, waarna het horloge werd opgeborgen. R. nam het dan weg en liet het door een ander bij eene andere inbrengster beleenen, waarvan hij het geld opstreek. Deze bracht het natuur lijk weer aan de bank, R. nam het weer weg, liet het bij eene derde inbrengster beleenen, die het ook weer aan de bank terugbracht, en zoo circuleerde hetzelfde voorwerp bij al de inbrengsters in de stadsoms kwam het meermalen bij dezelfde, terwijl R. telkens de beleensom opstreek. Natuurlijk zorgde hij wel, dat tegen den tijd dat het voorwerp kon wor den opgevraagd of moest worden verkocht, het weer in het magazijn der bank aanwezig was. R. koos voor zijne bedriegelijke praktijk voor werpen die niet gemakkelijk te herkennen waren, zooals gouden en zilveren remontoirs van ge woon fabrikaat en gouden vestkettingen. Zoo doende was het mogelijk dat eenzelfde voorwerp in een tijdsverloop van veertien dagen vijf- of zesmaal door verschillende inbrengsters werd beleend, zonder dat de beambten van de bank het herkenden, vooral ook daar er zulk een groot aantal voorwerpen (niet minder dan 17,000 per jaar) aan de bank wordt beleend. Eene inbrengster, die een horloge meende te herkennen als een dat reeds vroeger bij haar was ingebracht, had het nommer daarvan op geschreven, en toen nu dezelfde persoon, die het toen bij haar beleende, het eenige dagen later weer bracht, begreep zij dat de zaak niet in orde was, en waarschuwde zij den directeur. De beklaagde, waarschijnlijk bemerkende wat er gaande was, verliet onmiddellijk het kantoor, zoodat men terstond kon begrijpen dat hij de schuldige was. R. was bij zijne chefs en bij zijne vrienden zeer gezien en was overal gunstig bekend. De verzoeking tot het maken van groote verte ringen en het meedoen aan allerlei vereeni- gingen schijnt van dit treurige feit weder de oorzaak te zijn. De beklaagde heeft reeds bekend. Een pracht-exemplaar van een kiezer bezit Drouwenermond Toen hem onlangs op nieuw - 't was de derde maal, ziedaar eenig excuus, een stembriefje werd ter hand ge steld voor eene herstemming van een lid der Provinciale staten, was hij hiermede in het geheel niet gediend. Hij beweerde voor zulke nesterijen niet telkens zijn werk te kunnen verzuimen. En als men het niet wilde laten, hem telkens weer met die verd stem briefjes op het dak te komen, zou hij eens naar een raadslid gaan, of deze hem ook hulp wilde verleenen tegen dergelijke knevelarij De lezing, die de heer Henry George te Amsterdam zou houden over het agrarisch vraagstuk, is wegens ziekte zijner dochter uit gesteld. Het verhaal dat te Utrecht door een wagen van een militair detachement kinderen zeer ernstig overreden waren, schijnt sterk overdreven te wezen. Het geheele feit was weinig ernstig. Bij het omrijden van een hoek zijn een paar bij hun spel heen en weer loopende kinderendoor den wagen geraakt en heeft een kind een schram aan 't armpje, een ander aan de vingertjes gekregen. Een ingesteld onderzoek heeft dade lijk uitgemaakt dat er geen reden tot vervol ging bestaat. De fout zit waarsohijnlijk 't meest bij de kinderen, die zonder toezicht op straat speelden en heen en weer liepen. Te Beverwijk is een conducteur van den spoorweg, die van de loopplank wilde afstap pen, terwijl de trein nog in beweging was, tusschen het perron en den trein gevallen en ernstig gewond. Men vreest voor 's mans leven. riepen allerlei stemmen door elkaar. En de conducteur antwoordde uit zijn hokje achterop: »Voor zoover ik zien kan, heeren en da mes, is er geen ongeluk gebeurd Een Alge- rijnsch voorvalWij hebben een indigene over reden »Er is niets met den trein, kind," ver zekerde een papa, met een calotje op, een mama die in een hoek zat te dommelen »Geen dé raillement De locomotief is in orde. Wij stoppen alleen, omdat wij een Kabylische vrouw overreden hebben." Anders niet!" zei madame, gerustgesteld en dommelde weer in. Maar achter hen op den weg lag Meriem bewusteloos, bloedende en halverwege de brug hing Le Marchant nog altijd aan zijne handen, vlak in hun nabijheid. - »Wat zullen wij doen vroeg de machi nist aan den stoker. Teruggaan en haar opnemen. Alles zoo als het behoort. Dan is het hof voldaan dat bewijst ten minste dat gij uw best hebt gedaan om het onheil af te wenden." »Gij hebt gelijk, mon vieuxantwoordde de machinist, gaf hem een slag op den schou der en zette de locomotief om. >Allonslaat ons ter wille van den vorm die platgemangelde vrouw opnemen Dus keerden zij terug en toen zij weer over de plaats reden, waar Eustace hing, vielen er drie of vier kokende droppels uit de stoompijp Te 's Hertogenbosch is een 2jarig kind, dat een oogenblik buiten toezicht bleef, in een waterput gevallen en verdronken. Te Broek onder Akkerwoude verdronk een 31jarig jonk man bij het baden. Te Wanneperveen speelde een kind op een schommel, dat, terwijl het den schommel ronddraaide, zich het touw om den hals wond, tengevolge waarvan de dood spoedig volgde. Rechter tot den veroordeelde»De wet geeft u drie dagen om tegen dit vonnis in beroep te komen". Veroordeelde: »Zoo mijn heer, dus is u ook zoo zeker niet van uwe zaak, hè Oorzaak van de grève onder de Parijsche koetsiers is gelijk men weet de overdreven eischen hunner patroons tijdens de tentoon stelling. In gewone tijden storten zjj 16 frcs dagelijks, thans wordt 22 a 24 frcs van hen gevorderd. Men berekent de onkosten voor de rijtuigmaatsehappijen op 10 a 12 frcs per dag, zoodat haar een winst van 4 a 6 frcs overblijft en tegenwoordig een winst van 24 12—12 frcs. De koetsier daarentegen, die meer arbeid heeft, ontvangt niets meer, zoodat de tentoonstelling, voor zijn patroon zoo voor- deelig, hem dreigt te ruineeren. Er is nog geen vergelijk tot stand geko men tusschen de huurkoetsiers en hunne patroons. De werkstaking breidt zich uit te Chaumont. Onder de werkstakenden te Joinville heerschte gisteren groote verbittering tegen Italiaansche werklieden, welke zich in een groot rumoer lucht gaf. De prefect van La Meuse heeft alle maatregelen genomen voor het handhaven der orde. Ter zake van de opgewondenheid te Chaumont deelt de Temps eenige nadere bijzonderheden mede, en zegt dat generaal Menabrea aan den minister Spuller mededeeling deed van daden van geweld tegen Italianen, waarop de minister aanstonds strenge bevelen aan de overheid ge zonden heeft. Op den hoek Avenue Wagram en Faubourg stHonoré werden zes rijtuigen omvergeworpen. Een groot getal rijtuigen gisteren morgen uit gereden keerde terug uit vrees voor de werk stakers. Tegen gisteren avond was een nieuwe vergadering in de zaal Levis belegd. Uit St. Petersburg wordt geseind Ofschoon in eenige districten de granen tegenwoordig niet gunstig staan, zijn toch in het gebied van den Wolga de velden door de regens der laatste dagen zichtbaar bijgekomen. De belangrijke voorraden, welke nog van den vorigen oogst voorhanden zijn, zouden echter, zelfs bij een misgewas, zoowel de binnenland- sche behoefte dekken als een ruim overschot voor uitvoer leveren. Te Turijn hebben werkstakingen onder de wevers, karrevoerders, leerlooiers enz. aldaar tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. De troepen moesten tusschenbeide komen en de cavallerie deed eene charge op de menigte. Verscheidene personen zijn in hechtenis ge nomen. Ter eere van het eeuwfeest van George Washington's ambtsaanvaarding, werd indertijd een z. g. »inanguratie-bal" gegeven. Voor dit bal waren toebereidselen gemaakt, waarvan men zich in Europa geen voorstelling kan maken. De entrée kostte 25 dollars. Het bal werd gegeven in het operagebouw, maar heeft een zonderling verloop gehad. De New-York World schrijft daarvan Als volksvermaak had het bal zeker wel succes, maar droeg een karakter, dat niet kan nalaten den diepsten afkeer te wekken. Van orde en regel was geen sprake, en zelfs elke poging, om er die in te brengen, leed schipbreuk. Toen de zooveel besproken quadrille van 400 afstammelingen van de stichters der republiek zou aanvangen, moesten de deelnemers hun weg door zulk eene bande» looze menigte banen, dat het grootste deel der dames-toiletten stuk getrokken werd, nog vóór op zijn linkerhand en veroorzaakten zijn val. Dit kleine treurspel werd in stilte afge speeld, onbekend zelfs voor de bewustelooze hoofdpersonen. Men raapte Meriem op als een bloedende massa ledematen en kleeren en legde haar met ruwe handen op den grond van een leêg derde klasse rijtuig. >Tiens zei de oude heer met het calotje op, tegen den voorbij gaanden conducteur, terwijl hij naar de rivier in de diepte keek. Worden ei; veel van die lieden hier in het gebergte overreden Daar ligt nog een indigene dood op den oever aan de overzijde der rivier." Want met zijn Kabylenpak aan, zag Le Mar chant er natuurljjk in de verte geheel uit als een Algerjjn. *C'est vrai\" zei den conducteur, verbaasd omlaag turende. »Maar daar hebben wij Goddank niet mede te maken. Wij zullen aan het station zeggen dat ze hem gaan halen en alles onderzoeken. Zeker haar man Omver geworpen, gevallen en gedood. Gij kunt er zeker van zijn dat het voor hem was dat zij al die beweging maakte. Die indigenes loopen altjjd over de rails, net als de koeien." Het onheil, aldus verklaard zijnde, stoomde de trein dapper voort en kwam, tot groote voldoening van den stoker, slechts zeven mi nuten over zijn tijd te Beni-Mansour aan. »Er ligt er nog éen dood, daar beneden bij de rivier", zei de machinist tot den chef

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 5