„DE TENTEN VAN SEE" LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. FEUILLETON. Burgerlijke stand. GRANT ALLEN Algemeen Overzicht. Bij het onweer van Vrijdag der vorige week sloeg de bliksem nog in den mast van een, in de haven te Burghsluis liggende, hoog- aarts van J. van der Klooster. De mast werd voor het grootste gedeelte verbrijzeld, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Onder Zaamslag is de bliksem geslagen in de schoorsteen van een woonhuis, zonder brand of andere ongelukken teweeg te brengen. Aan den oogst werd bij die gelegenheid door den hevigen wind, vergezeld van plasregens, veel schade toegebracht. Door den gemeenteraad van Zaamslag is met 4 tegen 2 stemmen besloten de tot stand- brenging van een rijkstelephoonkantoor te be vorderen en de verbinding tot stand te brengen Axel^-Zaamslag en Zaamslag-Terneuzen, mits de gemeente Axel bij het vroeger gedane aanbod oljjft om gemeenschappelijk de kosten te dragen. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren G. de Visser, F. de Rujjter en J. van Hoeve. Met 4 tegen 2 stemmen werd be sloten, ter aanmoediging der paarden- en vee markt, dezelfde premiën als ten vorigen jare uit te loven, dus tot een totaal bedrag van 36.50. Met algemeene stemmen op een na, werd besloten, de a. kermis te doen eindigen op Donderdag en niet, zooals gewoonlijk, op Zaterdag. Het toestaan van gelden uit de gemeentekas tot het uithalen en verwijderen der nesten van de schollevaars werd met algemeene stemmen verworpen, daar dit, volgens den raad, niet enkel is een gemeentebelang, maar een belang van vele gemeenten in Zeeland en ook van de visscherij op de Schelde. Maandag 1.1. vond men te Koewacht zekeren E. E. doodgeschoten in een bosch liggen. Naar men gist, was hij op jacht en zou door een ongelukkig toeval het geweer zijn afgegaan, waardoor de lading hem in de borst is gedrongen. Aan J. Goor, sedert 26 Mei 1848 veld wachter te Sas van Gent, is door het hoofd bestuur van den Algemeenen Aederlandschen Politiebond de gouden medaille voor 40jarigen trouwen politiedienst gezonden. Van 1 tot 8 Juni. Goes. Bevallen A. Kooman, geb. Hoebeke, z. J. C. Hootsmans, geb. De Brandt, z. M. J. de Graaff, geb. Koen, d. N. Nonnekes, geb. Meijer, d. ZrERiKZEE. GehuwdJ. van Dijke, jm, 25 j. met A. Waalbeek, jd. 28 j. M. Enzlin, jm. 35 j. met M. A. Steketee, jd. 33 j. Bevallen M. C. van der Velde, geb. Hausser, z. J. J. Goudswaard, geb. Den Dekker, d. Volger,s het op de Zaterdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering der Ned. Zuid-Afrik. Vereen lying uitgebracht verslag kwam in het ledental geen groote verandering. Tegen een verlies van 91 leden, wegens overlijden en be danken, staat een aanwinst van 118. Daar de ledenlijst uit de Z.-Afr. Republiek nog niet is ingekomen, laat het aantal zich niet juist be palen. Waarschijnlijk bedraagt het ruim 1400. In België neemt het aantal leden eenigszins toe. De heer W. F. H. van Leeuwen, de drie wieler-kampioen van 1888 en lid der Arnhemsche Wielrijdersvereeniging, heeft thans Nêerland's eer in Duitsehland weder flink gehandhaafd. In den driewielerwedstrijd over 2000 M., den 5den Mei jl. te Berlijn gehouden, verkreeg hij van meet af den eersten prijs in 3 min. 55 s/s sec. Eindelijk, na negen weken, is er een eind gekomen aan de onzekerheid, waarin men ver keerde omtrent het lot van de Ij-jarige Hendrika Blok, uit de Engelsche steeg te Amsterdam. Vrijdagavond is het lijkje opgevischt uit een tegenover de woning der ouders van de kleine liggenden kelder, waarin een put is, die ge bruikt wordt voor straatreiniging. Reeds geruimen tijd werd geklaagd over de onaan gename lucht, die uit dien kelder opsteeg, doch men koesterde geen argwaan. Ook Vrijdag avond was men bezig water te putten, maar daar het niet geregeld naar boven kwam, deed men onderzoek en haalde het lijkje in verre- gaanden staat van ontbinding op. Hoe het kind in dien put geraakt is weet men niet. Vrijdagochtend is te Tilburg een wissel wachter door den voorbijsnellenden trein uit Breda overreden, ofschoon de machinist wan hopige pogingen deed om te remmen. Hij was onmiddellijk dood en laat eene vrouw met kinderen achter. Het Dagblad spreekt ten stelligste tegen het bericht dat de echtgenoote van den land bouwer, die onder Stompwjjk werd vermoord, ontijdig zou zijn bevallen en met haar kind overleden. Genoemde vrouw is, hoewel nog onder den indruk lan het gebeurde, naar omstandighe den welvarende en nog niet bevallen. 40. Uit het Engelsch VAN HOOFDSTUK XXXV. Be Heilige oorlog. De volgende tien minuten waren rijk aan aandoeningen, leven en beweging, maar Iris merkte alleen een aanhoudend geweervuur op, dat af en toe door een kanonschot van de kleine batterij beantwoord werd. Toen zij eenigszins tot zich zelf kwam, zag zjj dat het raam met In een maaiveld te Duivedrecht is Don derdag een grasmaaier door een zonnesteek getroffen en gedood. Vrijdagmiddag i3 bjj Stobbegat, tusschen Heerenveen en Dokkum, hoogstwaarschijnlijk tengevolge van uitzetting van een spoorstaaf door de buitengewone warmte, een trein ontspoord. Een ooggetuige meldt daaromtrent in de N. Gr. Ct. het volgende Op ongeveer een uur afstands van Heeren veen is men bezig met het herstellen van den spoorweg, zonder dat de dienst daaronder lijdt, want het vereischt een geringe moeite, om de rail3 weer in hun positie te brengen. Als dat gebeurd is, geeft de wachter het veilige sein. De markttrein, die te ongeveer drie uur uit Leeuwarden vertrekt, was, omdat hij zoo groot was, hij bevatte 700 passagiers door twee locomotieven getrokken, in aantocht. De werklieden staken hun spaden op ten teeken dat de lijn niet veilig was. Dat werd ge zien door de machinisten der eerste locomotief, die den sprong van de machine waagden. Hun collega's van de tweede locomotief, dit ziende, remden nu uit alle macht en aan hun tegen woordigheid van geest is het behoud van vele menschenlevens te danken. Tengevolge van het hevige remmen bepaalde het ongeluk zich nu tot het déraillement der locomotieven, een goederenwagen en een personenwagen, die alle meer of min vernield werden. Enkele reizigers, onder wie drie Belgische kooplieden en een dame, werden meer of minder ernstig gekneusd of gewond. Te Rotterdam viel in een logement eene vrouw in beschonken toestand van de trap der eerste verdieping tengevolge waarvan zij kort daarna is overleden, terwijl eene oude juffrouw, doordien zij eene verkeerde deur opende, door eene lantaarn viel, waardoor zij zich inwendig zoodanig bezeerde, dat zij spoedig daarna over leed. Te Heek-Hulsberg (Limburg) geraakte een landbouwersknecht, die met eene kar klaver van het veld huiswaarts Jreerdeonder zijn voertuig en werd daarbij zoodanig gekneusd, dat hij eenige oogenblikken later aan de ge volgen is overleden. Het allerlaatste nummer dat Zaterdag in de staatsloterij uitkwam en dat van rechtswe ge met een premie van 3000 begiftigd wordt, trok ook nog de prijs van 1000 en ontving dus ook de premie van 30.000, die gegeven wordt aan het laatste nummer, dat met een prijs van f 1000 of daarboven uitkomt. Op No. 16885 werd dus 34.000 gewonnen. Bij den aanvang der behandeling van de zaak contra dr Mezger te Wiesbaden werd voorlezing gedaan van een besluit van den provincialen regeeringspresident, waarbij Mezger en zijne echtgenoote laatstleden Donderdag als Pruisische onderdanen waren genaturaliseerd. Nadat Mezger had verklaard en bezworen Wiesbaden inmiddels niet te zullen verlaten, werd de uitspraak omtrent de inbeslagneming bepaald op aanstaanden Woensdag. De moordenaar van markiezin du Chasteleer te Roubaix is nog niet gevonden, doch de justitie doet ijverig onderzoek. Op een der oppassers van den markies, een zekeren Oscar Monier, rust echter sterke verdenking, aange zien de markies in het gevonden geweer dadelijk het wapen herkende, dat hij dezen werkman die drie jaren in dienst van de familie was, indertijd had geschonken. Het geweer stond gewoonlijk in een kleine schuur in het park, waarvan Monier alleen den sleutel had. Op den avond van den moord, omstreeks 7 uur, was hij in die schuur gezien en had toen, naar hij verklaarde, de deur ver geten te sluiten, welke verklaring door eenige andere getuigen werd bevestigd. De deur droeg dan ook geen enkel teeken van geweld. Van de schuur had hij zich, zegt hij, dadelijk huiswaarts begeven. Monier's vrouw, zou, naar verteld wordt, verklaard hebben, dat haar man uit geldge brek zijn geweer aan een haar onbekend per soon had verkocht. Hierover ondervraagd, zeide Monier, dat hij zjjn geweer had uitgeleend hij weigerde echter te zeggen aan wien. Julius Löwy, verslaggever voor de Pa- rijsehe tentoonstelling van het lil. Wiener Extrablatt, zal in een fiacre, het te Weenen zoo geliefde vervoermiddel, de reis naar Frank- rijks hoofdstad maken. Aapje no. 625 wordt door een ervaren koetsier, Frans Edelmann, bestuurd, en de reis gaat over Linz, Augsburg, Ulm, Tubingen, Straatsburg, Vichy en Fontenay naar Parijs, waar men binnen drie weken hoopt aan te komen. Het plan lijkt ons meer eigenaardig dan practisch voor een journalist die zijn tijd best gebruiken kan. Tenzij het Löwy niet alleen om de tentoonstelling maar om de tusschenlig- gende plaatsen te doen is. Maar daarvoor is de tijd van drie weken toch wel wat kort. Een merkwaardig gebruik, dat van ver een ijzeren luik gesloten was, dat alle heeren, waaronder ook Vernon Blake, de kamer ver laten hadden, dat een felle gloed het fort ver lichtte en dat haar moeder en de gastvrouw haar onder kussen en tranen ondersteunden. »Ik wist niet dat ik zoo laf wasmom pelde zij >ik vrees dat ik nooit een goed sol daat zou zjjn." «Kindliefzei Madame met een wijs hoofdknikje »in ons hart zijn we allen even laf maar wij schamen ons om het te toonen. Ditmaal zijn de indigenes ons de baas. Zij hebben de telegraafdraden afgesneden, zoodat er geen hulp kan komen. Wij moeten ons voorbereiden om te sterven maar ik sterf niet, voor dat ik dit mes,' zij hield een ander dessertmes omhoog »tot aan het hecht in de borst van een Kabyl gestoken heb." «Moeten wij ons voorbereiden om te sterven vroeg Iris vol afgrijzen, verwijderde tijden dagteekent, schrijft de Lon- densche correspondent der Haarl. Ct, wordt hier nog steeds in eere gehouden. In deze week kon men weder op verschillende punten der City een bode in rood gewaad, gevolgd door een aantal jongens, met lange roeden gewapend, zien rond trekken,binnendringend in kantoren, restaurants en elders waar gebouwen op de grens derparochie staan en daar de muren zien afranselen. In vroe ger jaren, toen kaarten en leggers en kadasters nog niet zoo algemeen waren als tegenwoordig, moesten de grenzen der parochiën van geslacht tot geslacht overgebracht worden, en men was destijds evenals nu, van oordeel, dat niets zoo goed onthouden wordt als dat waarvoor men pijn lijdt. Volgens dat beginsel werd een dag in het jaar een omgang door de parochiën gedaan en een bengel juist op de grenzen afgeran seld of met zijn achterdeel in onzachte aanraking met de grens gebracht. Van dat gebruik is de tegenwoordige ceremonie slechts een flauwe weerschijn, doch dat zij nog bestaat, zegt meer dan deelen over het conservatisme in de City zouden kunnen vermelden. Een hooggeplaatst New-Yorker politiebe ambte, die op de terugreis van de Parjjsche ten. toonstelling Berlijn nog eens wilde bezoeken,is door een zakkenroller van zijne geheele bezitting, ongeveer 2000 M., beroofd. Onlangs viel aan een Italiaansch politieman een zelfde buitenkansje ten deel. Heden werd alhier in het Hotel de Commerce de 43e jaarlijksche vergadering der Gewestelijke Vereeniging Zeeland van het Ned. Ond. Genoot schap gehouden. Tegenwoordig waren 25 leden. De afdeelingen Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Goes, Zierikzee, 's Gravenpolder, Krabbendijke en Walcheren hadden zich door een afgevaar digde laten vertegenwoordigen. In de behandeling van eenige huishoudelijke werkzaamheden, waaronder de herziening van bet reglement der Gew. Vereeniging, ten einde dit 4n, overeenstemming te brengen met de nieuwe wet van het Ned. Ond. Genootschap, werd eene aangename afwisseling gebracht door den heer H. Snijders, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, die eene zeer belangrijke en boeiende rede hield over den graaf de Mirabeau. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering des genootschaps, die dit jaar te Assen ge houden wordt, werd gekozen de heer L. A. E. van der Leij te Middelburg. Amsterdam. Heden werd alhier de al gemeene vergadering gehouden van de vereeni ging Volksonderwijsdie door den voor/.itter van het hoofdbestuur, mr H. Goeman Borgesius, geopend werd met eene toespraak, waarin hij o. a. warme hulde bracht aan de nagedachtenis van den heer Ph. R Hngenholtz, die zooveel als lid van het hoofdbestuur voor de vereeni ging heeft gedaan, ja een der hechtste steun pilaren daarvan was. Verder wees hij op den ernst van hetoogen- blik en noodigde hij allen uit toe te zien dat het volksonderwijs geen schade leed. Door den secretaris, den heer D. André de la Porte, werd hierop verslag uitgebracht aan gaande den toestand en de verrichtingen der vereeniging over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a. dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeert. Het aantal leden vermeerderde met 400 en bedraagt thans 6405 in 99 afdeelin gen en 42 correspondentschappen. Uit het verslag der financieele commissie bleek dat er over het afgeloopen jaar een tekort was van 200, hetwelk gedekt zal worden uit het kapitaal der vereeniging. Hierna was aan de orde de benoeming van drie.leden des hoofdbestuurs door de periodieke aftreding der heeren mr H. Goeman Borgesius, L. Gerhardt en mr J. A. van Gilse. Uit het door het hoofdbestuur voorgedragen negental werden gekozen de heeren Goeman Borgesius 's Gra- venhage, prof. Willeumier Amsterdam en De Groot Utrecht, terwijl tot lid der financieele commissie gekozen werd de heer dr Terwogt. Hierop volgde de interpellatie van de (sociaal democratische) afdeeling Amsterdam I tot het hoofdb., wegens de erkenning van eene tweede afd. Amsterdam, die, zooals men weet, zijn ontstaan te danken heeft aan een besluit, om den raad te verzoeken, van gemeentewege voed sel en schoeisel aan behoeftige schoolkinderen te verstrekken. Door den afgevaardigde van Amsterdam I, burger Coltoff werd o. a. mededeeling gedaan van de correspondentie, die hij met den secre taris van het hoofdbestuur over deze aangele genheid had gevoerd, en welke briefwisseling ook reeds in de afdeeling medegedeeld en kortelijk door de pers openbaar gemaakt is. Het resultaat was, dat na blootlegging der argumenten van het hoofdbestuur voor de er »Ja kind herhaalde madame met groote kalmte. «Zij vermoorden alles, evenals zij in 1870 gedaan hebben." Iris verborg haar gelaat weer in hare handenmaar madame, aan gevaren gewoon, ging op luchthartigen toon voort«Ik heb door een kijkgat in het luik gezien dat zij de huizen en hooimijten in brand staken. Hemel, welk een gloedNu brengen zij fak kels bij de school, waar de vrouwen en kin deren opeengehoopt zitten; zij zullen weldra geroosterd zijn, als Hippolyte niet spoedig een uitval kan doen. Maar wat zijn het voor menschen die al die gruwelen plegen ,»Uwe vrienden, de Beni-Merzongs, en anderen," «Wat, dat is de stam van Meriem yParfaitement ma chère, en ik twijfel niet of uw lief nichtje is er ook bij om te helpen kenning van Amsterdam II., een motie van Coltoff om die erkenning af te keuren verwor pen werd met algemeene stemmen op een na. Na afdoening van al deze huishoudelijke zaken kwam het meer essentieele deel der agenda in behandeling en wel de voorstellen betreffende de financiën, in verband met de uitgave van het Volksblad. Overmaassche dor pen wilde dat er zijn zouden gewone leden van 2.50 en leden met adviseerende stem van ƒ1 met storting van 3/5 der gewone en van de helft der contributie in de algemeene kas der adviseerende leden. Dit voorstel werd na toe lichting, bestrijding en verdediging verworpen. Rotterdam wilde verhooging der contributie tot hoogstens 1,50.. Dit voorstel werd echter ingetrokken. De afd. Zuid- en Noordwolde wenschte dat het Volksblad niet gratis aan de leden werd toegezonden, doch tegen betaling van 50 ct. voor ieder die er zich op abonneerde. Dit voorstel werd verworpen. Eindelijk was er een voorstel Bergumerdam om afdeelingen beneden 50 leden hoogstens 1 van de contributie aan het hoofdbestuur te doen afdragen. Dit voorstel werd ingetrokken. In den beschrijvingsbrief liet het hoofdbestuur reeds doorschemeren dat in geen geval ver mindering van bijdragen kan worden toegestaan, maar dat daarentegen verhooging noodzakelijk was, omdat het saldo van vroegere jaren groo- tendeels verdwenen is en het Volksblad thans moeilijk kan gemist worden. Ten laatste werd dan ook met algemeene stemmen op een na aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om over 1890 .van ieder lid een gulden in de kas van het hoofdbestuur te storten behalve van de dertigcent-leden. Amsterdam I wenschte te gelegener tijd bij de regeering aan te dringen om het laatste lid van art. 48 der wet 1878 te doen vervallen. Het laatste voorstel was van Dordrecht om bij herhaling op leerplicht met voortgezette leerjaren bij de regeering aan te dringen. De beide laatste punten der agenda waren bespreking van het wetsontwerp op den leer plicht, zooals het definitief is geredigeerd door de commissie en van het ontwerp-Mackay op het' lager onderwijs. Deze voorstellen en punten werden gelijktij dig behandeld. Brussel. Paul Janson, radicaal, werd tot afgevaardigde gekozen met 1900 stemmen meerderheid boven De Becker, katholiek can- didaat. Parijs. Volgens de Presse bevinden De roulede, Laisant en Laguerre zich te Angou- leme in hechtenis. Blew-lforU. Brieven uit Port au Prince bevestigen niet het bericht dat generaal Legitime door zijne tegenstanders is overwonnen. Datum. Plaats. Voorwerpen. lnformatën 13 Juni Ellewoutsdijk, Porselein, De Ronde Bresser. 14 H Middelburg, verp. Jacbtre ht, Ontv. reg. 14 t Schore, Boomgaard enz., Pilaar. 17 Middelburg, Winkelsorteering, Notarishuis 17 Middelburg, Huizen, Verheij. 19 Middelburg, Karoterij, Verheij. 20 Middelburg, Huizen, Verheij. 21 0. Souburg, verj). Bouw- &Weil .De Woljf. 21 Aagtekerke, Huizen, Tak.. 25 t, Middelburg, Inboedel, Notarishuis 26 M Groede, Huis Land, Ha mm ach er 27 Middelburg, Woonhuis, Tak. Hofstede, De Vos. Bagel ij hs worden weer abonnementen op de Hielde] burg- gclie courant aangenomen. Be abonnementsprijs is slechts twee gulden per kwartaal. Duizenden aan duizenden zijn Zondag naar Rome getrokkende spoorwegen konden de reizigers, voor wie zij de vrachtprijzen billijker dan gewoonlijk hadden gesteld, bijna niet vervoeren. Tal van wetenschappelijke vereeni- gingen uit Oost en West hadden hare verte genwoordigers gezonden de Italiaansche kamer vaardigde een deputatie af naar de plech tigheid die moest plaatsvindenhet onthullen van een standbeeld en Italië's hoofdstad zelve was in feestdos. Wilden wij de ultramontaansche bladen in ons land gelooven dan was dien Zondag alleen het canaille aan het woord. Dat vierde feest en beleedigde op die wijze de kerk. Wij gelooven dat tegen die redeneering vrij wat bedenkingen zijn in te brengenhet gaat niet aan tal van wetenschappelijke mannen de oude vrouwen en de kindertjes te braden daar hebben zy pleizier in Er heerschte een akelige stilte, terwijl Iris weer bijna bewusteloos in een hoek zat. Met haar flink verstand en zedelijken moed was zij lichamelijk bang in een oogenblik van gevaar als dit. Zij zag met verbazing dat haar moeder zelfs bedaarder was dan zijterwijl madame, dat tengere vrouwtje, met echt Parij sche levendigheid, de omstandigheden het hoofd bood en af en toe door het kijkgat keek, on bevreesd voor de geweerkogels, die voortdurend tegen het luik dreunden en onverdroten ver tellende wat zij zag. «Zij doen een uitval. Mijn man voert een compagnie zouaven aan. Heelgoed, Hippolyte Braaf zoo, Sabaterie Zij hebben de poort geopend en zijn in gesloten gelederen uitgerukt Monseigneur is er bij en mynheer Blake ookMonseigneur steekt twee vingers tegen de rebellen op onder het canaille te rekenenbovendien de feestviering liep in de beste orde af, wat zelden gebeurt als het gemeen aan 't woord is. Maar voor een oogenblik met dien gedachtengang meegaande, is het toch voor ons, die zoo geheel buiten deze kwestie en zoo van verre staan, een belangwekkend verschijnsel dat dergelijke z. g. beleedigingen juist plaats hebben in katholieke landen bij uitnemendheiddat de zelfde kerk, die naar men zegt zoo zeer de macht heeft de eenheid te bewaren onder hare volgelingen, volgens de ultra's onder hen, het diepst gegriefd wordt in haar eigen kring, door haar eigen belijders, nog wel als 't ware onder de oogen van haar Hoofd. Zijn zij, die haar dit aandoen, geen katho lieken; meenen die het dan niet ernstig met hun geloof en hun kerk Of is het toch waar dat er in eigen boezem een groote scheuring bestaat; dat de partij, die op dit oogenblik de machthebbende is, ook een krachtige oppositie tegenover zich vindt die in landen als Italië en België zich openlijk durft doen gelden Zietdaar al te maal vragen die zich bjj ons voordoen. En op de laatste durven wij gerust een bevestigend antwoord gevenhoe stout men van ultramontaansche zijde dit ook steeds ontkent, wij zien ook weer in hetgeen te Rome plaats heeft een bewijs te meer dat er zich in de katholieke wereld krachtige stroomingen openbaren die kampen om de macht, die milder geest prediken dan de nu heerschende. Dit alles valt juist duidelijk op te merken in landen waar de kerk alleen heerscheres is en tegen geen andere kerk heeft te strijden. En voor wien werd nu Zondag te Rome een standbeeld opgericht? Voor Giordano Bruno, een man, door de eene partij den voorlooper van Spinoza, den banier drager van de herleving der moderne weten schappelijke wijsbegeerten, door de andere een bedorven monnik genoemd wordt, die zich met schrijven van schandelijke zedeloosheden ophield. Giordano Bruno werd den 17en Februari 1600 op last der inquisitie te Rome verbrand. In 1550 te Nola in Napels geboren, werd hij be stemd voor den geestelijken stand en opgenomen in de orde der Dominicanen. Zooals met zoovelen kwam zijn geest in opstand tegen de tiranny dien men hem wilde aandoenen het gevolg was dat hij om zijne vrijzinnige ideeën uit de orde werd verstooten. Hij vluchtte naar Geneve, maar zelfs die Protestantsche plaats was al even onverdraagzaam al de rest de echte geloovigen schenen voor elkander niet te willen onderdoen en hem werd het verblijf daar ontzegd. Hij ging daarop naar Parijs, waar hij met grooten bjj val voordrachten hield over wjjsbegeertehet was echter jammer dat hjj ook het wapen der spotternjj koos voor een zaak die slechts door ernst gediend kon worden. Hjj kreeg het ook daar te kwaad met zjjne tegenstanders en moest naar Londen vluchten, waar hjj twee jaar rustig leefde. Zjjn tjjd was echter nog niet rjjp voor zjjn ideeën; hjj was dien verre vooruit; en overal kwam hjj in botsing met den overheerschenden geest. Na nog in Parijs teruggekeerd te zjjn, in Frankfort eenigen tjjd te hebben doorgebracht, dreef verlangen naar zjjn geboortegrond hem naar Venetië. Doch nauwelijks daar aangekomen, werd hjj gevangen genomen en na een kort proces wegens afval van de Roomsche kerk en verbreking van zjjne gelofte ter dood veroordeeld en levend verbrand. Renegaten zjj hebben altijd juist de scherpste aanvallen te verduren gehad, en de katholieke kerk was op dat punt het sterkst, omdat zjj in hare gelederen de strengste tucht moest handhaven, en de vurigstejstrjjders telde. Maar de tjjden zjjn veranderd, er is een mil der, een beter geest gekomen onder een groot deel der katholieken zeiven. De ultra's mogen het soms nog wenschen, de meer gematigden hebben door de feestviering in Rome getoond, dat zij beter ideeën koesteren en, ook al zijn zjj katholiek, de vrjjheid van gedachten willen hoog houden. Was het daarom verstandig dat de ultra montaansche party z ich zoo verzette tegen deze gebeurtenis. Ons dunkt van niet. Het verbranden van mannen, die verschillen in meening, was steeds een groote fouten in onze dagen worden wjj daarvoor gelukkig be waard. De katholieke kerk huldigt, en terecht, hare martelaren. Op honderden plaatsen in Rome zjjn hare heiligen verheerljjktniemand heeft haar dit belet. En de vrijzinnigen zullen, wanneer zjj zich houdt op haar terrein, haar in deze niet de minste hinderpaal in den weg leggen. Maar waartoe dan zich verzet wanneer de aanhangers der vrije gedachten hun mannen vereeren In Napels is reeds een standbeeld voor Bruno opgericht, waarvoor den 7en Januari 1865 Italiaansche studenten de pauseljjke encycliek van 8 December 1864 verbrandden. Nu was De trap is verbrand en zij schieten op de vrouwen en kinderen, die cochonsElk oogen blik neemt het vuur toe. Nu hebben de Zouaven zich doorgeslagen tot bjj de deur. Braaf zoo, Hippolyte. Ik zie alles bjj het licht der brandende hooimijten Zjj zetten een ladder tegen het raam om de vrouwen en kinderen te redden Nu is Julie Augier er op en komt als een pak naar beneden Zjj is gered, gered Zij hebben haar opgevangen Monseigneur houdt haar vast, ce brave Mon seigneur. Pierre Förstermann, l'Alsacien is er ook met zjjn geweer en schiet de Kabylen kalm neer, zoodra zjj den kring naderen hjj schiet uitstekend nu staat mijnheer Blake op de ladder en geeft de kinderen aan Zjj schieten op hem Ik zie een Kabyle op hem aanleggen. O ja Quel dommage Hjj is getroffen zijn arm bloedt {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2