„DE TENTEN VAN SEM." LAATSTE BERICHTEN. Vertoont en Verf acbtiien in ZeeU. BUITENLAND. "FEUILLETON. Verspreide Berichten. GRANT ALLEN. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. In de commissie voor de bewaarscholen werd eveneens met algemeene stemmen benoemd de heer J. Jansen, met wien de heer mr D. van der Vliet aanbevolen was. Daarna waren aan de orde de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. Op voorstel van het bestuur werd goedgevon den aan den afgevaardigde vrijheid van han delen te laten, indien uit de discussie over de verschillende punten niet blijkt dat de verga dering een imperatief mandaat wenscht te geven. Hierna werden de volgende punten behandeld, Ten vorigen jpre is besloten om een onderzoek in te stellen naar den toestand en de werking van begrafenis- en ziekenfondsen. Dat onder zoek is nog hangende en heeft in het vorig dienstjaar slechts een gedeelte van het toege stane crediet gevorderd. Het hoofdbestuur vraagt machtiging voor deze zaak weder 1500 op de begrooting te brengen. Eveneens is nog hangende het onderzoek naar de vakopleiding, welke de werkman hier te lande in fabrieken en werkplaatsen erlangt, en de al of niet wenschelijkheid van eene regeling van het leerlingwezen. Het hoofdbestuur vraagt de ƒ1000, welke daarvoor ten vorigen jare be schikbaar zijn gesteld doch toen niet gebruikt zijn, weder voor dit jaar aan. In een verslag, als bijlage achter den beschrij vingsbrief gevoegd, brengt de daarvoor benoemde commissie rapport uit omtrent haar onderzoek naar de mogelijkheid tot oprichting van bureau's voor chemische onderzoekingen. Het hoofdbestuur vraagt machtiging »lo om, met overlegging van een afdruk van bedoeld verslag der commissie, bij de besturen van die gemeenten, welke daarvoor eenigszins in aanmerking kunnen komen, er op aan te dringen dat het oprichten van deze bureau's, hetzij ten behoeve van hunne gemeente alleen, hetzij in samenwerking met andere naburige gemeenten, door hen worde bevorderd, als zijnde dit van het hoogste belang voor volksgezond heid en volkswelvaart »2o om, met een begeleidend schrijven, ge noemd verslag ook te zenden aan de regeering, de Gedeputeerde staten der provinciën, de geneeskundige raden, de openbare gezondheids- commissiën en de vereenigingen voor volksge zondheid, opdat deze, hetzij door het verleenen van financieelen steun, hetzij door het betuigen van instemming met het streven der maatschappij te dezen opzichte, hetzij door beide, het beoogde doel mogen bevorderen 3o om het verslag voor het publiek verkrijg baar te stellen." Geen dezer punten gaf tot bespreking aanleiding. Het hoofdbestuur stelt voor om weder even als het vorig jaar ƒ2250 op de begrooting te brengen voor vergoeding van sprekers. Namens het bestuur stelde de voorzitter voor dat de vergadering de wenschelijkheid uitspreke dat deze zaak door de maatschagpjj blij ve bevorderd, aangezien dergeljjke voordrachten vooral door kleine departementen blijken zeer gewaardeerd te worden, en tevens tot den afge vaardigde het verzoek te richten, waar altjjd meer aanvragen inkomen dan er sprekers beschikbaar zjjn te bepleiten dat de vergoeding zooveel mogelijk aan de kloine departementen ten goede moet komen en die niet mag gegeven worden voor spreekbeurten in groote plaatsen. Dit werd goedgevonden. Het hoofdbestuur vraagt voor het volgend dienstjaar de beschikking over ƒ3000 tot het geven van subsidiën aan departementen, die eene plaatselijke verzameling tot bevordering van kunst-industrieel onderwjjs wenschen te stichten. In 1881 werd besloten daarvoor 9000 uit te trekken, waarvan slechts voor het de partement Utrecht 3000 werd gebruikt. Thans is het mogelijk dat van andere depar tementen aanvragen te dezer zake inkomen. Het hoofdbestuur vraagt een crediet van 500 om daaruit te kunnen putten ten behoeve van departementen voor doeleinden, waarvoor geen post op de begrooting voorkomt. In het jaarverslag zal vermeld worden in hoever en waarvoor van dat crediet is gebruik gemaakt Het hoofdbestuur stelt voor in te trekken een besluit van 1871, tengevolge waarvan jaar lijks ƒ250 werd uitgetrokken voor subsidie aan departementen ten behoeve van wedstrijden tusschen handwerkslieden, aangezien de rege ling dezer zaak op andere wijze wordt voor bereid. Deze drie punten gaven tot geen 'discussie aanleiding. Naar aanleiding van een voorstel van het Vit het Engelsch VAN HOOFDSTUK XXXII. „Aux armen CiloyCns." De marabout spreidde de armen langzaam over de heele vergadering uit en riep »De zegen van Allahden Alwjjze, den Algoede zij over u allen »Zoo zij hetantwoordden de jonge mannen plechtig. Vrienden!" begon de marabout weer, terwijl zij eenparig het hoofd bogen, «gij kent het gevaar en de gewoonte der Kabylen. Onze vaderen waren gewoon, wanneer er horden, als sprinkhanen, het land overvielen, om de uitverkoren jonge mannen van den stam op te roepen teneinde zich onder een plechtigen eed te vereenigen tot een heilige legerschare. Hoe hopeloozer de toestand, hoe grooter hun moed, want de zonen der Kabylen deinzen niet terug voor zelfopoffering. Nu is het uw plicht om uw leven te geven voor uw land. hoofdbestuur om in het volgend dienstjaar 500 subsidie te geven aan het Nederlandsch schoolmuseum te Amsterdam stelde het depar- tementsbestuur voor om, met het oog op het belang dezer inrichting, aan den afgevaardigde in overweging te geven dit voorstel te steunen. Dit werd goedgevonden. Het departement Hindeloopen stelt voor dat het hoofdbestuur zich eventueel met een krachtig protest tot de vertegenwoordiging zal wenden, indien de verwachte herziening van de wet op het lager onderwijs mocht blijken in strijd te zjjn met de richting, door het Nut steeds voorgestaan en bevorderd. De departe menten Arum en "Winschoten stellen voor het hoofdbestuur uit te noodigen bij de regeering aan te dringen op invoering van leerplicht. Naar aanleiding dezer voorstellen en van het inmiddals ingediende wetsontwerp heeft het hoofdbestuur aan de besturen van de de partementen eene circulaire gericht, waarbij het zijn voornemen te kennen geeft om aan de algemeene vergadering voor te stellen dat deze hem machtige de paedagogische bezwaren, die het tegen de herziening heeft, ter kennis van de staten-generaal te brengen. Het bestuur stelde voor om aan den afgevaar digde op te dragen dit voorstel van het hoofd bestuur te steunen, met bevoegdheid evenwel om omtrent onderdeelen van dat voorstel zich zoodanig uit te t preken als hem geraden zal voorkomen en om hem eveneens op te dragen een goedkeurende stem voor het denkbeeld leerplicht uit te brengen. Dit werd goedge vonden. Het departement Rotterdam vraagt gedurende vier jaren een subsidie van 1000 ten behoeve der industrieschool voor meisjes. Hierover werd geen discussie gevoerd, even min als over het voorstel van het departement Elburg om gedurende 5 jaar 2000 subsidie te geven aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden. Het departement Bedum stelt voor art. 2 en art. 5 al. 3 der wet te schrappen. (Vol gens art. 2 van de tegenwoordige wet is het den departementen verboden in eenig opzicht rekening te houden met godsdienst en politiek; in art. 5 al. 3, worden ze, bij aanneming der leden, daaraan nogmaals herinnerd.) Het kwam het bestuur voor, dat aanneming van dat voorstel de grondslagen der maatschappjj zou aantasten en van het Nut eene politieke vereeniging zou maken, wat ongewenscht is. Hiermede vereenigde de vergadering zich. Het departement Harlingen stelt voor eene andere wijze van stemmen voor de algemeene vergadering in te voeren en 500 beschikbaar te stellen voor onderzoek dier zaak. Hierover werd geen discussie gevoerd. Het departement Arum wenschte het hoofd bestuur uit te noodigen bij de regeering aan te dringen op invoering van wettige regeling van het voorbereidend onderwijs. Daargelaten de vraag of eene dergelijke poging bij deze regeering eenige kans van slagen zou hebben, meende het bestuur dat de zaak aan- bevelingswaard is en daarom den afgevaardigde in overweging moet gegeven worden het voor- stel-Arum te steunen. Hiertegen was geen bezwaar. Alvorens de vergadering te sluiten bracht de voorzitter aan den heer C. J. J. A. van Teij- lingen, die als bestuurslid van het departement aan de beurt van aftreding is, dank voor hetgeen door hem ten bate van het departe ment is verricht, tevens de hoop uitsprekende dat de heer Van Teijlingen steeds hetzelfde belang zal blijven stellen in de verschillende zaken, die het IVufs-departement tracht te be vorderen, als hjj tot dusver deed. Aan den heer J. D. de Leeuw, brigadier majoor der r jjksveldwacht alhier, is op zijn ver zoek met 31 Mei jl. eervol ontslag verleend uit die betrekking en in zijne plaats benoemd de heerA. O verduin, brigadier-titulair te Groede. Met Pinksteren zullen van Antwerpen uit, in verbinding met den trein van Brussel, twee pleiziertochten gemaakt worden naar Vlissingen en Middelburg met de stoomboot Telegraaf. De boot vertrekt beide dagen Zondag 9 en Maan dag 10 Juni te 9.30 van Antwerpen en komt ongeveer te een uur te Vlissingen aan om van daar te 5 uur te vertrekken. Bljjkens het maandboekje overleden alhier in de maand Mei 18 personen, beneden het jaar 5, van 15 jaar 4, van 10-15 jaar 1, van 3540 jaar 1, van 4045 jaar 1, van 5055 jaar 1, Met dat doel hebben wij een Heiligen oorlog uitgeschreven, waarin de Islam met alle kracht moet opstaan tegen de macht van den onge- loovige. In zulk een oorlog bestaat geen terugtreden. Het is als wanneer de leeuw op de speren inloopt. Gij zult voor Allah's aangezicht zweren. Over u allen zullen de gebeden der dooden gelezen worden, want gij gaat allen ter dood, en gij keert niet terug, zoo gij niet overwint. Zij, die indezen strijd vallen, zullen afzonderlijk begraven worden op het kerkhof voor de heiligen, op het veld van eereen ieder uwer, die voor het geloof sterft zal als een heilige beschouwd worden. Er zal altijd op zijn graf gebeden worden en de zegen van Allah zal er op rusten. Maar indien een uwer ontkomt met verlies van zijn eer, zal zijn lijk verrotten gelijk dat der ka- meelen in de woestijn. Hjj zal met geheel zijn geslacht door de geloovigen veracht worden, als honden en verworpelingen." De 'jongelieden bogen zoo diep dat hun voor hoofd den grond raakte en antwoordden: >Wij nemen het aan, wij gaan, voor Allah!" en met het gelaat naar Mekka gekeerd deden zij in stilte een kort gebed. Zweertsprak de marabout weer, en hield een rol van den Koran omhoog. »Zweert bjj dit heilige boek, dat van Mekka kwam, •n bjj het heilige graf van onzen Heer van Keroman, den metgezel van den Profeet, dat van 55—60 jaar 1, van 7075 jaar 2, van 8085 jaar 2. De ziekten der overledenen waren longont steking 4, kliertering 3, beroerte 2, en levens zwakte, hersen ontsteking, ziekte van het ruggemerg, croup, hartgebrek, maagkanker, diarrhoea, suikerziekte en niet behandeld 1. Geslaagd voor het examen voor adspirant gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie, hetwelk van wege de Nederlandsche vereeni ging voor j^meentebelangen te Utrecht wordt afgenomen, is de heer P. de Vejj te Yerseke. Maandagavond werd te Waarde door iemand, die als naar gewoonte bjj ebbe de visch uit de fuik van zjjn weer (twee rjjen rjjshout onder een hoek geplaatst) ging halen, achter dat hout eene groote schildpad gevonden. Men kon op dat oogenblik moeielijk consta- teeren, of het dier al dan niet leefde. De schildpad heeft eene lengte van ruim een meter, bij eene breedte van vjjf en zeventig centimeter. Zjj had een gewicht van ruim 70 kilogram. Bij ontleding bleek het dier tal van eieren, waaronder een aantal van natuurlijke grootte, te bevatten. De schilden zijn in bewaring van den eigenaar. Door den notaris A. Gallis Merens te Ka- pelle werd heden (Woensdag) op het Slot Oost ende te Goes verkochthet gras en nagras, uit gewassen op de bermen en taluds en in de slooten der spoorwegljjn RoosendaalVlissingen, over 1889. De veiling geschiedde in 18 perceelen, het hoogste bracht 80 en het laagst 5 op de gezamenlijke opbrengst bedroeg ƒ469. Het vorige jaar bedroeg die opbrengst 862. Ten verzoeke van de weduwe en erven van wjjlen P. de Rondo, beurtschipper, werden Dinsdag avond, ten overstaan van den notaris Mulock Houwer, in de Prins van Oranje te Goes geveildlo. twee huizen en erven te Goes aan de Kleine kade wjjk B nos. 188 en 189, groot 133 centiaren. Kooper werd de heer H. Zwieter voor 15502o. het tjalkschip Ebenhaëzer, groot 57 ton, varende van Goes op Rotterdam, met volledigen inventaris. Kooper werd dezelfde voor 1000. Dinsdag werden door het bestuur van den calamiteusen polder Anna Friso de gewone onder houdswerken aanbesteed. Begrooting ƒ2744.31. Ingeschreven werd door de heeren P. J. Visser, Hansweert, voor 2508, A. van Popering, Bruinisse, voor 2330, J. de Rijke Jz., Stave- nisse, voor 2284 en C. Bolier Cz., Bruinisse, voor 2277. Aan den laagsten inschrjjver is, behoudens nadere goedkeuring, het werk gegund. Van 4 en 5 Juni. Middelbueg. OndertrouwdPh. L. van Gelderen, jm. 24 j. met C. de Wit, jd. 24 j. Getrouwd: W. Pos, jm. 32 j. met T. van de Putte, jd. 36 j. BevallenM. Listing, geb. Kromeig, z. Een Haagsch blad spreekt, in verband met een festijn, bjj de ontvangst van den presi dent van Frankrijk te Calais en andere plaatsen, van »republikeinsche haarpjjn." Als van zelf komt men tot de vragenwat is het onderscheid tusschen die pjjn en monar chale haarpjjn? Welke van de twee is het pleizierigst of het minst vervelend Met een variatie op een bekend thefta zou men kunnen zeggen dit blad is monarchaal tot in haarpjjn toe. Sedert lang is te Gravenhage eene elec- trische kwestie aanhangig. De commissarissen der Witte sociëteit wenschen de lokalen elec- trisch te verlichten en hebben vergunning ge vraagd draden te mogen spannen boven den gemeentegrond uit een aan de sociëteit behoo- rend perceel in het Doelenstraatje, alleen ten behoeve van de verlichting der sociëteit. Dat verzoek heeft heel wat bezwaren uitgelokt. De Maatsch. voor electriciteit en metallurgie heeft nl. uitsluitend concessie voor de electrische ver lichting der gemeente, langs ondergrondsche geleiding. Nu is de vraag gerezen of de ver gunning mag worden verleend voor draden gjj een Jehad op leven en dood zult voeren tegen de ongeloovigen en niet terugkeeren van het slagveld, behalve als overwinnaars, of dood." >Wjj zweren," antwoordden zjj plechtig met opgeheven handen. »Dat er een Taleb kome zei de marabout en stak de bloote armen nogmaals omhoog. Hadji Daooa ben Marabet kwam waggelend naar voren en nam met bevende vingers den rol aan, ontvouwde hem krampachtig en vond na lang zoeken het veertiende hoofdstuk, dat de geloovigen oproept om overal de ongeloovigen uit te roeien. Over het boek gebogen las hij overluid die vreeselijke woorden, in het zangerige Arabisch, dat iets zoo plechtigs en geheim zinnigs geeft aan de Mohammedaansche plech tigheden. Het was duideljjk dat de mannen ontroerd werden door die woorden. Zjj klemden hunne korte messen met wanhopige vastbe radenheid tusschen de bevende vingers en wachtten vol ongeduld het teeken, om hun doodelijken tocht te beginnen, af. De stem van den lezer sprak den laatsten vreeseljjken volzin uit.Spaart niemand, mannen noch vrouwen, heer noch knecht, ouderdom noch jeugd. Slaat, slaat allen dood drenkt den bodem met hun bloed, laat de ongeloovigen van den aardbodem verdwijnen, zegt Allah Een dof gebrom van Amens ging als een rilling door de menigte. Hadji Davod zonk boven den grond, wanneer dit enkel wordt gevraagd voor eigen gebruik en niet tot winst bejag. Ook is het twjjfelachtig of de raad dan wel burg. en weth. in dit geval hebben te beslissen, en wel omdat een bepaling van de politiever ordening in aanmerking komt over het hangen van voorwerpen over den openbaren weg, waar voor B. en W. toestemming hebben te. geven. Eindelijk nu nadert die kwestie hare oplossing. De meerderheid van het dag. bestuur is tot de overtuiging gekomen dat het uitreiken van eene vergunning voor b o v e ngrondsche gelei ding aan adressanten niet aan overwegende bezwaren onderhevig is, wanneer burg. en weth. slechts daartoe door den raad worden gemachtigd. Die machtiging is thans door burg. en weth. gevraagd. In deze week zijn weder zeer fraaie run deren van Alkmaar naar Buenos-Ayres, Zuid- Amerika, verzonden, daartoe aangekocht door de heeren S. De Jongh enjhr mrP. Van Foreest. Dezer dagen lagen te Doesburg op de Groenmarkt ontzettende massaas spinazie. De boeren keken verlangend rond, of er geen lief hebbers van die groente kwamen opdagen. Tegen 't einde der markt lag alles nog vol. Een der boeren, ten einde raad, vroeg aan een voorbijganger»Zeg, wilt gij dien kruiwagen vol spinazie voor niets hebben .Jawel", was het antwoord, »maar dan moet je hem ook nog voor mij naar huis kruien." Onder Oosterbeek werd een man, die op het land werkte, door den bliksem doodeljjk getroffen. Te Enkhuizen ging een elfjarige knaap, in plaats van naar school, in een bootje spelen. Hjj viel voorover in 't water en werd levenloos opgehaald. Te Aalst zonk iemand, die dadelijk na het eten ging zemmen, in de diepte. Ofschoon hij door onmiddeljjk toegesnelde personen spoedig op het droge werd gebracht, bleek hjj reeds gestikt te zjjn. Alweer een waarschuwend voor beeld voor liefhebbers van zwemmen, om dit toch nooit met een volle maag te doen. Dezer dagen deelde de Staatscourant de benoeming mede van Willem Roodenburg tot Broeder van den Nederlandschen Leeuw. Omtrent de aanleiding tot deze onderscheiding meldt de Haarl. Crt. Willem Roodenburg, te Maassluis geb. 5 Augustus 1820, volbracht meer dan 50 stout moedige reddingen van menschenlevens, o. a. In 1846 werden door hem en zijn broeder 16 man gered van de Amerikaansche brik Athene, kapitein Olivier O'Jonasin 1857 acht man van de Mecklenburgsche galjoot Helena, kapi tein Numan in 1858 zeven man van den koop- vaardjjhoeker Schiedamsche Visser, kapitein Muntendamin 1858 dertig man van het Nederlandsche schip Rochussen, kapitein Culeus, van de reederjj Overzee Co. te Rotterdam in 1869 twaalf man van het hoekerschip Vol harding, schipper P. van den Berg, toebehoorende aan den heer Kikkert te Ylaardingen. In 1856 redde hij Willem Droppert, thans nog levende en wonende te Ylaardingen, uit de schutkolk van het kanaal te Hellevoetsluis. Deze redding is daarom zoo eenig, omdat de man hem omklemde en hjj mede zonkhjj wist zich los te werken onder water; niet om den drenkeling aan zjjn lot over te laten, neen, om hem op den rug te werken en hem zoo te redden. Wegens dit feit werd hem door de Maatschappij tot Nut van 7 Algemeen den 21sten Juli 1856 de zilveren medaille uitgereikt. In 1880 werd door hem eene vrouw uit het water gered en in datzelfde jaar nog drie kinderen. Zijne zonen zijn wegens, hun uitstekend gedrag onder anderen bij de redding van de equipage van het stoomschip Forth den 8sten November 1875, door hare majesteit de koningin van Engeland begiftigdFrans Cornelus Roodenburg met de zilveren medaille en Frans Roodenburg, evenals Jacob, met de gouden medaille wegens de red ding van 22 man van de Luna, kapitein Philip, Ongeloofeljjk groot is het aantal kleinere reddingen en, helaas! zonder gevolg gebleven pogingen om menschen te redden, door deze eenvoudige lieden verricht. Volgens den Rhein. Courier zal de opzeg ging van de overeenkomst met de Badmaat- schappij te Wiesbaden aan dr. Mezger een proces berokkenen. Zaterdag heeft het bestuur der maatschappjj beslag gelegd op de goederen van den doctor, van wien zjj een schadever- uitgeput ineen. De marabout kwam nog eens naar voren; terwjjl zjjne haren woest over zjjn voorhoofd hingen en het schuim hem op den mond stond, begon hjj op plechtigen toon de gebeden voor de dooden op te zeggen, en wees met den vinger de jongelieden aan, alsof ieder hunner reeds op de doodbaar voor het geopende graf lag. De uitwerking was electrisch, overweldigend. De grijsaards snikten luid over hunne ter dood veroordeelde zonen. De jongelieden lagen ge knield voor hen en voelden hunne tranen op hunne gloeiende wangen vallen. De marabout kon een paar maal niet verder van aandoening, totdat hjj weer als het ware bezield werd door de bloeddorstige godheid. Hjj zag doodsbleek en zijne ledematen bewogen zich krampachtig getrokken. Aan het einde van het gebed stonden allen op en de marabout riep op krjjgshaftigen toon: »Gjj hebt uw plicht vernomen Gaat nu en vervult dien De Beni-Yenni en de anderen begeven zich reeds naar St. Cloud. Gaat ook daarheen en verrast de ongeloovigen in hun slaap. Doodt, doodt, doodt mannen, vrou wen en kinderen. Laat geen enkelen Christen er het leven afbrengen. Doodt allen, Franschen, Engelschen of Spanjaarden, maar vooral haar, de vjjandin van onzen stam, de vrouw met de hooge hakkenWreekt op haar en al de haren, het gebeente van den gezegenden Sheikh- goeding vordert van slechts lj millioen mark wegens de verbreking der overeenkomst, vol gens welke hjj de leiding op zich zou nemen van de in aanbouw zjjnde geneeskundige in richting. Dr Mezger heeft den Justizrath dr. Seibert, te Wiesbaden, als advocaat gekozen. Het Juni-nummer der Ninetheenth Century bevat een protest tegen het verleenen van par- lementskiesrecht aan vrouwen. Het stuk is opgesteld door mevr. Humphrey Ward en miss Beatrice Potter en onderteekend door omstreeks 100 vrouwen, waaronder lady Frederick Caven dish, lady Stanley of Alderley, en andere in letterkunde, wetenschap, kunst of staatkunde bekende dames. De schoonzuster van Carnot's ordonnans officier Cordier werd niet, als abusievelijk is gemeld, vermoord maar op straat overreden en bleef op de plaats dood. Nabjj het tentoonstellingsterrein te Parijs j op de plaats waar men bezig is om het gebouw voor de stierengevechten op te richten, is door den storm van Zondagavond een jjzeren stelling, waarop zich tien werklieden bevonden, inge stort. Een der arbeiders was dadeljjk dood, drie werden in stervenden toestand opgenomen en de anderen waren ernstig gekwetst. Tengevolge van het barsten van een waterreservoir te Lausanne, terwijl een storm woedde, is groote schade aangericht. Op sommige plaatsen in de stad stond het water 5 voet hoog. Geen personen zjjn omge komen, maar vele huizen zjjn onbewoonbaar geworden. Voor de noodljjdenden worden inza melingen gehouden. Vlissinffen. Het heden morgen alhier, van Gent naar Riga, gepasseerde Belgische stoomschip Stad Nieuport, gezagv. K. R. Boer, is verplicht geweest, halverwege het zeegat gekomen, wegens slechte kwaliteit der steen kolen, terug te keeren kort op de haven alhier, teneinde daarin te voorzien. 's Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der registratie te Weert de heer U. J. W. van Nooten, thans commies ter directie Mid delburg. Belgrado. In het rapport der regeering over de overname van het beheer der spoor wegen wordt der Fransche maatschappjj onvol doende toezicht verweten. De maatschappjj zal onderhandelingen over schadevergoeding openen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatief 7 Juni Schore, Hofstede, Pilaar. 7 Vlissingen, Hni9, De Wolff. 12 Nisse, Hofstede, P.Overraan 12 Ellewoutsdijk, Inspan, De Vo9. 13 Ellewoutsdijk, Porselein, De Ronde Bresser. 14 - Schore, Boomgaard enz., Pilaar. 17 Middelburg, Winkelsorteering, Notarisbuis 17 Middelburg, Huizen, Verheij. 19 Middelburg, Karoterij, Verheij. 20 Middelburg, Huizen, Verheij. Met voldoening maken de repnblikeinsche bladen in Frankrjjk melding van Carnot's reis door de noordeljjke departementen Te Lens, Béthune en Bruay werd de president der republiek vooral met geestdrift ontvangen door de mjjnwerkers, de oud-kiezers van Boulanger. Zoo wendt zich spoedig de volksgunst naar de ster, die op het oogenblik den meesten glans afwerptIn het bjjzonder is men tevreden over de tegemoetkomende houding der geesteljjkheid. Carnot op zijn beurt gelukt het de harten der bewoners der bezochte plaatsen te winnen, niet alleen door zjjn mededeelzaam heid in zake ridderorden en geldsommen, maar vooral door zjjn minzaamheid. Zonder de waar- schjjnljjk al te schoon gekleurde beschrjj vingen der repnblikeinsche bladen over de geestdrift volle ontvangst van den president als den vertrouwbaren maatstaf voor de stemming der bevolking aan te nemen, bljjkt toch uit enkele feiten zeer duideljjk, dat het Boulangisme in het Noorden van Frankrjjk zeer spoedig be- el-HadaddadWreekt op haar het gebeente van Si Mohammed, wiens heilige overblijfselen zij voor de honden geworpen heeft." Met een onmenscheljjken kreet greep de geheele menigte naar de zwaarden en begaf zich op weg. Godsdienstige opgewondenheid en de dampen van den wierook maakten de mannen waanzinnig. Hunne lippen zagen blauwde oogen pruilden uit het hoofd, het zweet gutste langs hunne bleeke gezichten. »JehadJehadgilden zjj. »Dood aan de ongeloovigen! Naar St Cloud! Naar St Cloud! Doodt allen, mannen, vrouwen en kinderen De muzikanten sloegen op de trommels en tokkelden op de schildpadden lieren. De tam tams en castagnetten schenen de woede aan te wakkeren. «Naar St Cloudgilde de marabout nog eens. »Doodt de vrouw met de hooge hakken en werpt haar lijk voor de honden, gelijk John van Isreal het ijjk van Jesabel, de afgodendienares, voor de poorten van Jesreël wierp." Bjj die woorden haalde hjj een geitje voor den dag, wierp het in hun midden en gilde »Proef bloedOnder afschuweljjke, woeste kreten vielen de dwepers er op aan, rukten het met krampachtige vingers uit elkaar en vochten als wilde dieren om de bloedige stuk ken. Hunne gezichten en handen dropen van het bloed. »Nu [naar St. Cloudgilde de marabout nog eens en verslond een levenden

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2