N°. 133. 1329 Jaargang. 1889. Donderdag 6 Juni. Het oordeel ra een ra van emrinj. Gemeente-Politie. J. C. R. van der Bilt. COLLECTE Middelburg 5 Juni. Deze courant verschijnt d a g e I y k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager? Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. MTODELBllME tlIIANT. Thermometer. Middelburg 5 Juni. vm. 8 u. 63 gr. m. 12 u 63 gr. av. 4 u. 65 gr. P Verwacht verand. wind. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuwenhttijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmak te Botterdam, en de Erven B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog word en opgenomen MaandagTweeden Pinksterdagverschijnt geen Middelburgsche courant. Denkt om de verkiezing voor een lid der Provinciale staten op morgen (Donderdag). De stembus is van negen tot v ij f unr geopend. Vult uw biljet in met den naam van mr Zet vooral duidelijk de voorletters. Dit zijn de laatste wenken, die wij den kiezers in het district Sluis meenen te mo gen geven. Een eigenaardig pleidooi voor den persoon lijken dienstplicht bevat het jongste nommer van de Gids, dat over het geheel zeer interessant is. Het pleidooi is van de hand van den heer dr G. Kalff, en daarboven staan als motto de volgende regels van Staring Et zit er nog in, dat ik mee An den bak scheepskost heb egetten en joar of twee. Dr Kalff zelf nam eens plaats in degele deren, uit vrijen wil, als milicien, en daarom heeft hij te meer recht van meepraten over een kwestie, die thans zoovelen verdeelt. In zijn studententijd kreeg hij den solda tenrok aan, en wat hij toen zag, hoorde en ondervond, dit alles vormt nu nog een trits van verschillende herinneringen, waarvan het goede de bovenhand behield. En juist de gedachte aan dat goede, de liefde, door hem behouden voor den soldaten stand, deed hem naar de pen grijpen, nu zoovelen zich aangorden om tegen het sol daat zijn te prediken, om minachting daar voor op te wekken. Zijn pleidooi verdient daarom ook te meer de aandacht, omdat het spreekt van een eenigszins verwijderd verleden. Toen waren, bij al hetgeen heden nog ontbreekt, nog niet die verbeteringen aangebracht die nu bestaan toen openbaarde zich nog niet die algemeene belangstelling voor den soldaat als heden ten dagetoen was men er nog niet zoo op bedacht als tegenwoordig om het den soldaat in de kazerne aangenaam te maken. De toestanden zijn dus verbeterden het oordeel van dr Kalff zou, kwam hij nu pas in dienst, zeker nog gunstiger wezen dan het thans is. Maar daarom te meer hebben zijne woorden kracht en gezag. Toen hij met zijne gedachten naging wat hij heeft ervaren, toen kwam in de aller eerste plaats de herinnering bij hem op aan de eerste dagen, die hij als recruut in de kazerne doorbracht. Prettig waren ze natuurlijk niet; alles was even vreemd, even anders als hij ge wend was. Langzamerhand schikte hij zich daarin toen hij afgeëxerceerd was, werd de dienst vrij wat aangenamer. Er werden militaire marschen gemaakthij ging schijfschieten of tirailleerende wachten werden betrok ken; er kwam meer afwisseling en als korpo raal kon hij zich verheugen in de zorg voor anderen, terwijl het uitzicht op groot verlof hem vroolijker stemde. En toen hij eindelijk de kazerne verliet, toen gevoelde hij, de student-soldaat, geen oogenblik berouw over hetgeen hij gedaan hadtoen wekte de her innering aan den persoonlijk vervulden dienstplicht geen gevoelens van wrevel of bitterheid in hem op. De beschouwing van dr Kalff moet, dunkt ons, vooral voor leeken zooveel aantrekke lijks hebben, omdat de schrijver zich niet hult in het deftige of minder aantrekkelijk gewaad van een deskundige, die op een toon van gezag zich laat hooren, en wiens woord als een axioma ons in de ooren klinkt. Dr Kalff geeft zijne beschouwingen als persoonlijke indrukken, waaraan hij niet meer gezag wil toekennen dan aan die van een eerlijk, welgemeend raadgever, die uit tie schatkist van zijn ervaring put om de vreesachtigen, de tegen-ingenomenen tot andere gedachten te brengen. Het is of bij hun toeroeptKomt, weest eens verstandig gaat met mij mee laat ons dien boeman, waarvan gij zoo bang zijl, eens van naderbij bekijken, en dan zult gij zelf zien hoe kinderachtig gij toch zijt met uw vrees en uw verzet. Het is louter uit onwetendheid dat gij en anderen zoo praat over hen, die met opzet, met bijbedoelingen het soldatenleven verkeerd voorstellen, zwijg ik liefst. Als gij hoort spreken van de onzedelijkheid in de soldatenwereld, en over vrees dat deze of gene brave Hendrik besmet zal worden, verwijst hem of hen dan naar mij. Wie over de moraliteit onzer soldaten wil oordeelen, moet allereerst onderscheid maken tusschen vrijwilligers en sommige plaatsvervangers ter eener en miliciens ter andere zijde. Dat de moraliteit bij de jongelui van gegoede of rijke ouders iets hooger zal blijken te zijn dan die onzer militairen, betwijfel ik. Tegen student worden bestaat gewoonlijk geen bezwaar. „Studenten zijn ten minste fatsoenlijke jongelui," redeneert men. 't Hangt er maar van af, wat men onder fatsoen ver staat. Het gevaar is in de studentenwereld even groot als in de soldatenwereld of in welke omgeving ook waar de jonge man het eerst op eigen beenen staat. Maar in de soldatenwereld is het voor jongelieden uit de minder beschaafde en gegoede standen grooter dan voor hen, wier ouders tot den middenstand of de hoogere standen behooren, daar de laatsten in lectuur, in studie, in een eigen kamer buiten de kazerne een tegen wicht hebben, dat de eerste missen. Wie een goede opvoeding heeft gehad, die zal door een jaar „onder dienst" niet bedorven worden. Integendeel krachtiger naar lichaam en ziel. Zulke ongekunstelde taal, ter verdediging van een goede zaak, doet meer goed dan honderden geleerde betoogen om het nut van den persoonlijken dienstplicht in verband met 's lands verdediging in het licht te stellen. Daarom konden wij niet nalaten hierop de aandacht onzer lezers te vestigen en, door een beknopt uittreksel, hunne belangstelling voor het geheele opstel van dr Kalff op te wekken. Het slot daarvan bevat de volgende con clusies van den schrijver: „Het regelmatige leven van den milicien, met zijn overvloed van gezonde lichaams oefening in de open lucht, met zijn early to bed and early to rise, (vroeg op en vroeg naar bed), met zijn vermoeienis en zijn ont bering, met zijn strenge tucht, zijn eischen van orde en zelfbedwang kan een krach- tigen invloed ten goede hebben op onze jongelieden. „Op onze wittebroodskinderen, onze moer- liefjes gelijk Breero ze noemt die hier in een wereld verplaatst zouden worden, waar men met fraaie dasjes en korte jasjes weinig uitrichtdie hier ten minste eens in hun leven een kjjkje zouden krijgen in the philosophy of clothes(kleeren philosophie) maar al te weinig door hen bestudeerddie hier gedwongen zouden worden te toonen en te ontwikkelen, wat er nog aan geest kracht in heD aanwezig is. „Op de talrijke jongelieden uit den ge goeden middelstand, kern van ons volk, bij wie het besef levendiger zou worden, dat het in het leven niet alleen op kennis, maar ook, maar evenzeer, op karakter aankomt die hier een deel van hun volk konden leeren kennen, waarmede zij veel te weinig in aanraking komen, waarvan de Neder- landsche deftigheid hen maar al te ver ver wijderd houdt. „Op de vele kinderen van het volk, die hier voor eenigen tijd een betere voeding, een gezonder leefwijze zouden hebben dan ge woonlijk hun deel is; die zich hier leeren gewennen aan een orde en een tucht, welke velen hunner hoog noodig hebben. „Op onze boerenzoons, wier lichaam iets van zijn stijfheid, wier geest iets van zijn bekrompenheid verliest. „Waarom wordt voor zoo menige mindere betrekking „bij voorkeur een oudmilitair" gewenscht, indien het leven onder dienst zulk een slechten invloed heeft op de kin deren van het volk „Ook in dit opzicht willen velen wel de lusten, niet de lasten, die het onderhoud van een leger met zich brengt. „Geen panacee, maar één der middelen van volksopvoeding kan de persoonlijke dienstplicht worden, indien de katholieken, in verbond met Nederlandsche deftigheid en soldatenvrees, er niet in slagen, hem van de baan te schuiven en in den schoot der staatscommissie te begraven. „Persoonlijke dienstplicht kan ons volk krachtiger maken, inwendig en uitwendig." Zegt ze voort, die eenvoudige waarheden. Dit drukken wij vooral hun op het hart, die belang stellen in de vrijheid van ons volk; die, al dwepen zij niet met dekrijgs- manie der groote staten, den ernst van den tegenwoordigen tijd niet ontkennenen be grijpen dat theorieën omtrent wereldvrede en verbanning van den oorlog, hoe schoon op zichzelve, van geen waarde zijn tegenover de harde praktijk, die op tegenweer ons bedacht moet doen zijn. De plicht om mee te helpen aan de ver dediging van eigen grond is een schoone plicht. Dr Kalff deed een goed werk door duide lijk en voor ieder verstaanbaar aan te toonen dat het zich voorbereiden daarop ook goede vruchten kan dragen ten bate van ons maat schappelijk leven. voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend: dat de jaarljjksche collecte aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlandenin overleg met de alhier gevestigde districta-commissie, is bepaald op Dinsdag- den 18 Juni a. des namiddags tusschen 11 en 2 uren. Burgemeester en wethouders noodigen hunne medeburgers uit tot het uitreiken van milde giften en bevelen hun ten hoogste de belangen aan van de vele oude en behoeftige krijgs lieden, die hunne krachten en gezondheid heb ben opgeofferd aan de verdediging van het vaderland en zijne bezittingen. Middelburg, den 4 Juni 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O B E B. De secretaris, J. W. DE BAAD l. s. Keuring van rij- en voertuigen. De burgemeester en wethouders van Middel burg, gezien art. 105 der verordening van alge meene plaatselijke politie, maken bekend dat de keuring der rjj- en voertuigen of sleden en daartoe behoorende paardentuigen, ten overstaan van den commissaris van politie, in den loop dezer maand zal plaats hebben, terwijl voor zooveel noodig de herkeuring veer tien dagen later zal geschieden. Middelburg, den 4 Juni 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOBEB. De secretaris, J. W. DE BAAD, l. s. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van jongelieden als adspirant-administrateur bp de zeemacht, is samengesteld als volgt voorzitter, G. H. C. van Nuys, inspecteur van administratie bjj de zeemacht ledenM. C. Hazenberg, officier van adminis tratie der late klasse; C. A. Hofman en J. Schmal, hoofden van openbare lagere scholen te 's Gravenhage. De minister van justitie noodigt in de Staats courant de bestuurders van fabrieken uit, om, wanneer zij wenschen gebruik te maken van de afwijkingen bij de wet op den arbeid van vrouwen en jeugdige personen toegestaan, hier van gemotiveerde opgave te doen aan gede puteerde staten vóór 1 Juli e. k. Daar alle nasporingen naar den verdwenen notaris te Gorssel, den heer Jonckheer, vruch teloos zijn gebleven, zal daar ter plaatse een nieuwe notaris worden benoemd. De Shah van Perzië zal vijf dagen in ons land blijven en Den Haag, Amsterdam en Haarlem bezoeken. Maatschappij van Weldadigheid. Aan het verslag over 1888, gisteren in de te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van afgevaardigden van afdeelingen der maatschappij uitgebrachtis het volgende ontleend De uitkomsten met de landbouw-exploitatie en de veehouding steken zeer gunstig af bij het vorige jaar. Toen was er een verlies van 11,403, thans een winst van 5318, tenge volge van de gunstige weersgesteldheid der zomermaanden. Bogge, aardappelen, boekweit en haver gaven alle gunstige resultaten. Het vee had den geheelen zomer voldoende voedsel in de weiden. Het gebruik van hulpmeststoffen werd weder op ruime schaal toegepastgroote bezuinigingen op de exploitatiekosten werden daardoor ver kregen. Ook het inkuilen van groen voeder had weer de beste resultaten. Aan boter en kaas werd verkocht voor ƒ12,491, dank zij het goede vee. In de qualiteit hier van is in de laatste jaren aanzienlijke voor uitgang te bespeuren. Met de varkensmesterjj werd een bedrag van 9303 verkregen, een opbrengst hooger dan ooit. De veestapel bestond uit. December uit 235 stuk runderen, 27 trekossen, 24 kalveren, 17 paarden, 148 varkens en 7 stuks mestvee. Met den aanleg van bosch werd krachtig voort gegaan en 11 hectaren nieuw bosch aangelegd, zoodat de geheele oppervlakte bosch thans 400 hectaren beslaat, waarvan 208 met dennen zjjn beplant. Yan de kweekerij van plantsoen voor den handel wordt minder gebruik gemaakt, aan gezien de tegenwoordige geringe prijzen deze cultuur niet voordeelig maken. De gronden voor de kweekerjj zjjn dan ook merkbaar inge krompen, wat eveneens geschiedde met den aanleg van twijgwaarden. Aan eikenhout op stam is voor 669 ver kocht. De turfgraving leverde eenig verlies door de langdurige regen in den zomer. De uitkomsten van het fabriekswezen waren minder gunstig dan in 1887. Toen was er een winst van 973, thans een verlies van/1996. Uitgezonderd de katoenweverij en schoenmakerij, werden alle takken van industrie met gelde lijk nadeel gedreven. Verloren werd op de beide mandemakerjjen 707, op de jute-weverjj 1013, cocosmatterjj 151, russchenmatterjj 351. Verschillende omstandigheden, als het natte weder, droegen daartoe bij, alsmede de lage prijzen der koffiezakken. Met bijzondere ingenomenheid wordt in het verslag melding gemaakt van den goeden uit slag, die de onderhandeling had om weder op Prederiksoord een fabriek voor het leveren van gedroogde groenten te hebben. Met den heer G. C. Pluygers uit Botterdam werd men het spoedig over de voorwaarden tot vestiging van zulk een labriek eens. In het najaar van 1888 te Frederiksoord vestigde hij zich en sloot spoedig met de bevolking contracten voor de levering van groenten. Hierna wordt melding gemaakt van het vroe ger medegedeelde contract, dat de directeur sloot met den heer Hovens Greve te Steenwjjk voor de opleiding van jongelieden tot typografen. De bevolking bestond uit. December uit 1791 zielen. Het aantal vrijboergezinnen bedroeg 206, dat der arbeidersgezinnen 83, daarenboven 153 bestedelingen. Ér werden 33 kinderen geboren, terwijl 32 sterfgevallen plaats hadden, Ter vervanging van 5 vertrokken gezinnen werden 5 nieuwe geplaatst en wel door de afdee lingen Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Middelburg, 5 kolonisten werden tot vrijboer bevorderd; 64 jongelieden, onder wie 12 beste delingen, verlieten de kolonie voor verschillende betrekkingen. De jarenlange vacature in de predikantsplaats te Willemsoord heeft opgehouden, daar de heer B. van IJsselstejjn, cand., het op hem uitge brachte beroep aannam en in Augustus zjjn ambt aanvaardde. De vijf rijksscholen zijn thans alle naar de eischen der wet en der hygiëne verbouwd. Aan het herhalingsonderwijs wordt mede goed de hand gehouden. Het tuin- en boschbouwonderwjjs werd door 24 jongelieden, van wie 14 te Willemsoord, ge volgd. De regeling, dat de toelating voor de tuinbouwschool een leeftijd van 15 en die voor de boschbouwschool van 20 jaar vereischt, heeft reeds de beste resultaten opgeleverd. De bibliotheek telt thans 1300 boeken, waar van in den loop des jaars 1260 ter lezing werden verstrekt. Van verschillende zijden kwamen weder boekgeschenken in, die steeds hoogst dankbaar worden aanvaard. Aan contributie werd ontvangen 14,787^ of 458 minder dan het vorig jaar. Daarvan werd ƒ8401 besteed voor onderhoud van gezinnen, zoodat slechts 6386 aan de algemeene kas ten goede kwam. Te Kampen vestigde zich een nieuw bestuur waardoor opnieuw teeken van leven werd ge geven vandaar dat nu ook de contributies werden overgemaakt. In Meppel kwam een nieuwe afd. tot stand. In Amsterdam was de teruggang der contri buties aanzienlijk en bedroeg f 463. Aan hoog gewaardeerde begunstigers, die meer dan de gewone contributie van ƒ2,60 betalen, ontvallen er jaarlijks eenige, die niet worden vervangen, wat natuurlijk een opmerkelijk maar betreu renswaardig feit is. Na mededeeling van ingekomen legaten en giften eindigt het verslag met de onzes inziens, in verband met het bovenstaande, wel wat zonderlinge vermelding, dat de maat schappij tegenwoordig in hooge mate belang stelling wekt, wat blijkt uit de sympathie die zij allerwegen in haar streven ondervindt. Bij kon. besluit is aan onderstaande ge meenten, boven en behalve de vergoeding van 30 percent een subsidie verleend voor de be hoorlijke inrichting van haar lager onderwijs Kapelle 1300, Koewacht 2750, Oudelande ƒ800, Philippine ƒ750, Schorer 150, St. Jan steen ƒ1000, Stoppeldijk 200, Waarde ƒ1150, Wemeldinge 600, en Westdorpe 500. Dinsdag is te Zuiddorpe de nieuw benoemde pastoor, de heer Versteegen, plechtig ingehaald. De gemeente was in feestdos de parochianen hadden alles in 't werk gesteld om hun nieuwen herder een hartelijke ontvangst te bereiden* Daarin hadden zij gelijk. De Tem. Crt. weet echter mee te deelen dat het gemeentebestuur ƒ50 gaf tot opluistering van het feest. Zoo'n besluit is, dunkt ons, aan bedenking onderhevig. Als straks ergens een predikant zjjn intree doet, zal toch niemand het goed vinden dat tot zijn ontvangst gelden uit de gemeentekas worden geput. En in deze staan de partpen toch gelijk. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de laatste opgave staat A. v. B., 21 j., djjkwerker, Westkapelle, als wegens mishande ling veroordeeld tot f 8 b. s. 6 d. h.dit moet zjjn: 3 b. s. 3. d. h. Gisterenavond werd in het gewone lokaal, onder voorzitterschap van den heer H. Tak, eene vergadering gehouden van het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Behalve het bestuur waren slechts 2 leden opgekomen Onder de ingekomen stukken behoorden brie ven van de heeren Bank en mr E. P. Schorer, waarbjj zij kennis geven te bedanken respec tievelijk voor de benoeming tot lid der com missie voor de bewaarschool en tot lid van het bestuur. Van het hoofdbestuur was bericht ontvangen dat de heeren mr H. J. Kist en O. H. B. Boot benoemd zjjn tot leden van het hoofdbestuur en dat zij die benoeming hebben aangenomen. Tot bestuurslid ter vervanging van den heer C. J. J. A. van Teylingen werd met algemeene stemmen benoemd de heer P. G. Sprenger. Met den benoemde was aanbevolen de hegï dr B. H. Steringa Kuyper,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1