LAATSTE BERICHTEN. Moopinpn enTerpacMinp in Zeeland BUITENLAND. Verspreide Berichten. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. gen van bovengenoemd genootschap, waarin voornamelijk betoogd wordtdat het gevaar lijk is voor het bestaan van een onafhankelijk eigen geërfden boerenstand, on nadeelig voor een gezonden economischen en maatschappa- ljjken toestand op het platteland als het grondbezit komt in handen van niet-landbou- wers aan het bestuur de vraag gericht deze kwestie aan de overweging van de leden te onderwerpen en desbetreffende het gevoelen der onderscheidene landbouwmaatschappijen in te winnen nadat het comité van preadvies heeft gediend. Nu is bij het bestuur het gevoelen uitge sproken, dat zoolang de staatslandbouwcom- missie bestaat, het meer gewenscht schijnt dat het comité zich bepale hoofdzakelijk tot prac- tische vragen van den dag, en zoo weinig mogeljjk het gebied der theoretische land- en staathuishoudkunde betrede. Ook bestaat erbij het bestuur zeer ernstig bezwaar tegen sommige beginselen en argumenten uitgesproken in de vergadering van meergenoemd genootschap. Wij zullen - zegt het bestuur u daarvan in kennis stellen en onze zienswijze nader ont wikkelen om daarna uwe beslissing te vernemen hoe ge deze zaak wilt behandelen. Mocht ge al genegen bevonden worden deze, van u gevorderde, diep ingrijpende vraag aan de maatschappijen te stellen, wij houden ons overtuigd dat ge het niet zult doen met onder schrijving van alle stellingen te Groningen geuit. De heer Hofman lichtte dit punt in het breede toe. Hij gaf in overweging het gevoelen der onderscheidene landbouwmaatschappjjen in te winnen, tevens met de vraag of het nadeel bestaat en, zoo ja of er, buiten progressive grondbelasting, ook andere middelen zijn om te voorkomen dat het grondbezit kome in han den van niet-landbouwers. Dit gevoelen werd door den heer Fontein de Jong gedeeld. De heer Dommer van Poldersveldt was van meening dat in sommige provinciën het grond bezit in handen van niet-landbouwers nadeelig werkt, maar wees er toch op dat in andere provinciën die toestand geheel anders is en dat ten deze opzichte vrij wat overdrijving in het spel komt. Hij stelde in het licht hoe in sommige deelen van ons vaderland door groote landeigenaars heel wat gedaan is in het belang van de landbouwers en de pachters en hoe door versnippering van grondeigendom vrjj wat nadeeliger resultaten zijn te constateeren. De heer Breebaart was van hetzelfde gevoelen en van oordeel dat het veel meer voorkomt dat de landeigenaar naar goede pachters zoekt en, die hebbende, ze tracht te behouden dan wel dat hjj zijne pachters door hooge pachtsommen te eischen verjaagt. Deze spreker stelde nog in het licht hoe de groote kapitalisten in Noord-Holland en Gro ningen, tijdens de landbouw-crisis het hoogste punt bereikt had, kapitalen beschikbaar gesteld hebben om te voorkomen dat onderscheidene bezittingen verre beneden de waarde verkocht werden en daardoor de benauwde tjjd voor velen nog meerder nadeel had berokkend dan reeds het geval was. De heerWuytier verklaarde geheel het gevoe len van den heer Dommer te deelen hij wenschte de zaak niet verder te behandelen en die te laten rusten. De heer Baudnin stemde hiermede in. Z. i. was van al de malaise op landbouwterrein vooral de landheer de dupe. De heer Waller meende ook dat het niet op den weg ligt van het landbouw-comité om deze zaak ter hand te nemen. Hij meende, en staafde dit met voorbeelden, dat met de omstandigheden in elke provincie rekening dient gehouden te worden en een algemeene regel niet is vast te stellen. De voorzitter stelde, de discussie gehoord, alsnu voor het schrijven van het hoofdbestuur voor Njjverheid te Groningen voor kennisgeving aan te nemen. Hiertegen verklaarde zich de heer Bultman, die verklaarde er prijs op te stellen het gevoe len der landbouwmaatschappijen over deze zaak te vernemen. Mocht de vergadering dit niet wenscheljjk achten dan wenschte de heer Bultman den uitslag van de enquête der landbouw-commissie af te wachten. Datzelfde verklaarde ook de heer Hofman te verlangen. De heeren Dommer was van een tegenover gesteld gevoelen. De wijze, waarop de zaak in Groningen werd behandeld, toont aan dat daar niet de noodige ernst voorzat. Hij achtte het beneden de waardigheid van het comité om daarop verder in te gaan. Besloten werd, met 7 tegen 5 stemmen, aan de verschillende maatschappijen te vragen of het hun voorkomt dat het groot grond bezit voor of nadeelig te achten is. Nadat de heer Bultman den secretaris dank betuigd had voor de moeite, die hij zich ge durende twee jaar in het belang van het comité getroost heeft, en den voorzitter, die voor de eerste maal de vergadering presideerde, dank gezegd had voor zijne uitstekende leiding, werd de vergadering gesloten. stond de oudste marabout rechtop, met fonke lende oogen, de bloote armen ten hemel hef fende. «Stilte", riep de Amine op gebiedenden toon. «De dienaar van Allah zal spreken over de uitverkoren jongelingen de jongelingen die uitgaan gelijk hunne vaderen van ouds om het vaderland te verdedigen tegen den onge- loovige en den onderdrukker." Eensklaps hield het gegons van stemmen op de mannen vielen op de knieën. Er steeg wierook op uit het komfoor in hun midden de vergiftige, bedwelmende wierook van haschisch. (Wordt vervolgd.) Amsterdam. Be Maatschappij van weldadig heid hield heden alhier hare jaarlijksche alge meene vergadering. Zij ontving dit jaar ƒ8000 aan giften en legaten, waaronder 500 van wijlen den heer Verbrugge te Middelburg. De regeering steunt de boschbouwschool met ƒ2500, Z. M. de koning met 1000 aan jaarlijksche subsidie. Lomlen. Het Lagerhuis besloot tot behan deling van het ontwerp betrekkelijk de instel ling van een landbouw-ministerie. Belgrado. Koning Milan wordt heden te Konstantinopel verwacht om over Belgrado naar Parijs te reizen. Best. De uiterste linkerzijde heeft de staatkunde der regeering heftig aangevallen. Zij wilde de begrooting verwerpen. Tisza verdedigde de politiek der regeering. Zij zal een hervorming terzake van het burgerlijk huwelijk voorstellen. Joliastown. Het aantal omgekomen per sonen wordt op 2000 geschat. Er brak brand uit, 1000 personen zijn onder de puinhoopen weggehaald. De schade, door het Cheasepa- kanaal geleden, wordt op 5 millioen, die door den Pensylvaniaspoorweg geleden op 15 mil lioen dollars geraamd. Datnm. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 5 Juni Goes, Gras, G. Merens. 7 Schore, Hofstede, Pilaar. 7 Vlissingen, Huis, De Wolff. 12 N isse, Hofstede, P.Overman 13 Ellewoutsdijk, Porselein, De Ronde Bresser. 14 - Ellewoutsdijk, Inspan, De Vos. 17 Middelburg, Winkelsorteering Notarishuis 17 Middelburg, Huizen, Verheij. 19 Middelburg, Karoterij, V erheij. 20 e Middelburg, Huizen, Verheij. 21 - 0. Souburg, verp. Bouw-&WeiI. De Wolff. 25 Middelburg, Inboedel Notarishuis 26 Groede, Huis Land, Ifammacher Hofstede, De Vos. Maandag is de speeltuin in onze gemeente geopend en werd reeds een druk gebruik van die vriendelijke gelegenheid gemaakt. 125 leerlingen van verschillende scholen verlustig den er zich met allerlei spelen en aan de ver schillende toestellen, die gedurende een zeker tijdsverloop te hunner beschikking werden gesteld. In het belang van orde en regel waren de kleinen in afdeelingen gesplitst, zoodat elk van zelf een beurt kreeg. Er heerschte eene algemeene vreugde en pret, allen verlieten in orde den tuin zeker verlangend dat het spoedig weder hun beurt moge zijn. Woensdag namiddag 1 uur wordt de tuin opengesteld voor de kinderen van de beguns tigers en de leden. Ten slotte kunnen wij nog melden dat, be halve de kinderen der openbare scholen, ook die der roomsch-katholieke school voor jongens en meisjes, hoofd mejuffrouw E. M. Klep, en der christelijke school voor on- en minvermo genden, hoofd de heer A. Rademaker, zullen gebruik maken van dezen tuin, die, zooals men weet, staat onder leiding van den heer D. W. Louis. Deelden wij gisteren mede dat ook Kou- dekerke een telephoonkantoor zal krijgen, thans vernemen wij dat te Nieuw- en St. Joosland een adres circuleert aan den gemeenteraad, waarbij aansluiting aan het wereldnet wordt verzocht. Met genoegen merken wij op dat dns ook in Walcheren meer en meer de be hoefte aan dit uitstekend communicatie-middel wordt gevoeld. De kosten, aan de oprichting van een telephoonkantoor verbonden, schijnen zoo gering te zijn, dat geen enkele gemeente van eenige beteekenis zich het groote gerief en het genot daarvan behoeft te ontzeggen. Te Veere sloeg bij het hevig onweer van Zondagavond en nacht de bliksem in de schoor steen van een arbeiderswoning zonder echter schade te veroorzaken. Naar men ons uit Tholen en Schouwen meldt heeft het ook daar dien nacht hevig geonweerd. Het onweer werd gevolgd door een hagelbui, waarbij steenen vielen zoo groot als een duivenei en platronde zoo groot als een halve gulden, maar vijfmaal zoo dik. De vruchten te velde hebben ook daar zeer veel geleden. Volgens berichten uit Poortvliet moet een landbouwer dientengevolge een schade van ongeveer 2000 lijden. Wonderlijk schrijft onze correspondent dat men daar zoo weinig hoort van verzeke ring tegen hagelschade. Niet een, wiens vruch ten geassureerd zijn, zegt hjj. Door den gemeenteraad van 's Heerenhoek is besloten maatregelen te nemen tot oprich ting van een telephoon in aansluiting met die van Heinkenszand. In die gemeente is eene vacature ontstaan in het college van burgemeester en wethouders door het overlijden van den wethouder P. C. de Jonge. Vóór eenigen tijd vierde hij zijn 25-jarig jubilé. Ter aanvulling van het bericht omtrent het door den heer G. J. v. d. Bosch te Wilhel- minadorp, onderdeel van de gemeente Katten- dijke, gevierd jubilé, kan nog gemeld worden dat de jubilaris ook nog van de eigenaren van den Wilhelminapolder ontving een prachtige gravure op zilver, met inscriptie en bijbehoorend tafeltje, waarop het huis van den burgemeester en een gedeelte van den polder waren afgebeeld. Verder dient nog gemeld dat de heer Van den Bosch te Kattendijke werd ontvangen en toegesproken door den heer C. de Wilde en daarna in de school door den onderwijzer P. Krujjsse, die hem de photographieën aanbood, waarvan melding is gemaakt. Bij het afhalen te Wilhelminadorp heeft de heer J. Visser, oudste wethouder, den jubilaris in zijn woning geluk gewenscht, terwijl in de school de hoofdonderwijzer C. Snijder hem heeft toegesproken. Tot de deputatie der Goesche heeren behoorde ook de heer J. H. Hannink, architect te Goes. De feestelijkheden zijn uitstekend afgeloopen. Er heerschte den ganschen dag en avond een opgewekte stemming, die tot middernacht voort duurde. De verlichting a giorno slaagde goed, bovendien werden nog teertonnen gebrand op een vlot in de haven. Uit Yerseke schrijft men ons Maandagavond vergaderde de gemeenteraad. Onder de ingekomen stukken behoorde een kennisgeving van den heer Lemson, dat hij ontslag neemt als raadslid eene kennisgeving ivan Ged. staten, dat het kohier van den H. O. voor 1889 is goedgekeurd, en van den prov. nspecteur der directe belastingen (in antwoord op een verzoek van den raad om meer zitdagen van den ontvanger) eene missive, inhoudende dat de noodzakelijkheid van meerdere zitdagen niet gebleken was, maar dat de duur daarvan zal verlengd worden. Besloten werd om i n ieder schoolgebouw een portret van Z. M. den koning, behoorlijk ge ëncadreerd, op te hangen. De benoeming van een gemeente-geneesheer, een der punten van de agenda, werd op voor stel van den heer Sauer uitgesteld, lo teneinde omtrent een paar der drie sollicitanten nadere informatiën in te winnen en 2o om bericht van den heer Van Selms af te wachten op het verzoek van vele ingezetenen, dat deze, na de volbrenging van zijne studie te Berlijn, weder naar Yerseke zou terugkomen. Naar aanleiding van klachten van de hoofden der scholen over schoolkinderen, die aan schurft lijdende zijn, maar niet uit de school kunnen verwjjderd worden omdat daarin niet bij de wet is voorzien, stelt de voorzitter voor de verordening op het lager onderwijs in dien zin te wijzigen dat zulks voortaan mogelijk is. Tot leden van de commissie voor de schut terij werden benoemd de heeren J. Sinke en D. Schipper. Ten slotte stelde de heer Sauer voor de kermis weer te herstellen, doch dit punt zal pas in de volgende vergadering behandeld worden. Op het request van de landbouwers on der Tholen tot oprichting eener botermarkt aldaar, werd Maandag door den gemeenteraad besloten, de boterprijzen te regelen naar die op de markten te Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee. De oprichting eener botermarkt werd onuitvoerbaar geacht, omdat daar we gens gemis van een proefstation geene keurin gen kunnen plaats hebben. De Zierikzeesche Nieuwsbode geeft kennis van het vroeger door ons gemelde dat het blad met 1 Juli het eigendom wordt van een naam- looze vennootschap. De aard, inrichting en redactie van het blad zullen echter dezelfde blijven, terwjjl ook de inhoud hoegenaamd geene verandering zal onder gaan De woorden hoegenaamd geene zijn in het bericht zeer groot gezet. Het schijnt dus dat ook de Gemengde berichten blijven bestaan Te Sir Jansland werd de vorige week een landbouwer door een paard zoodanig tegen een boom gedrukt dat hij inwend ig zeer ernstige kneuzingen bekwam. Door burgemeester en wethouders van Middelburg is heden in het openbaar, bij en kele inschrijving, aanbesteed het leveren van 66000 stuks Grèskeien(zoogenaamde retaillés.) Inschrijvers waren de heeren A. Ie Roij en G. Bosteels te Brussel voor ƒ4259; F. Bodson te Mook voor 4282J. B. Petit te Breda voor 8909.28F. Engels te Amsterdam voor 3725.60 H. Neef, firma Neef en de Laveleije, te Luik voor 3526, en E. Janssen te Luik voor 3508.80. De gunning is nog aangehouden. Yan 25 Mei tot 1 Juni. Goes. Gehuwd: G. J. Wolters, jm. 28 j. met B. K. v. d. Hoek, jd. 29 j. G. H. v. d. Meer Mohr, jm. 35 j. met G. F. Baning, jd. 32 j. W. J. Huijsse, jm. 29 j. met M. Wessel, jd. 22 j. BevallenP. E. de Jonge Mulock Houwer, geb. Martein, d M. Donner, geb. Meijler, z. J. J. Smolders, geb. Vereeke, z. A. M. v. d. Yisse, geb. De Kok, z. F. de Kubber, geb. De Nooijer, z. J. Greep, geb. Bout, z. F. C. Goossen, geb. Kouwenberg, z. A. A. C. Zahn, geb. Brandwijk, d. M. D. G. Huineman, geb. De Rochefort, z. P. Steketee, geb. Hoogesteger, z. OverledenA. P. Krijger, z. 10 m. A. L. den Boer, z. 14 m. H. B. Rijkse, z. 2 m. Z. M. de koning zal ook dit jaar aan de hoofdstad van Friesland niet de in 1873 toe gezegde koningszweep verleenen. Men weet dat Z. M. dien prijs inhield na de verkiezing van den heer Domela Nieuwenhuis tot lid der Tweede kamer. Tusschen Den Haag en Voorschoten viel gisteren een reiziger van het balkon van een 3e klaase-rijtuig. Hjj was onmiddellijk dood. Te Nieuw-Appelscha geraakte een knaapje van ruim 4 jaar in de vaart en verdronk. Onder Tilburg is een man door den bliksem getroffen; hij was terstond een lijk. Te Kampen is de rust geheel hersteld. De buitengewone maatregelen tot het te keer gaan van samenscholingen, het inwerpen van ruiten enz., zjjn thans buiten werking gesteld. De gasconcessie heeft in het vorige jaar aan de gemeente Amsterdam 572,741 opge leverd of ƒ13,300 meer dan in 1887. Onder Stompwijk werd de vorige week aan twee Haagsche metselaarsknechts, die uit visschen waren, door een boer het verblijf op zeker stuk land ontzegd. Toen zij niet wilden heengaan, mengde de zoon van den boer zich in het geschil, doch aan dezen werd door een der metselaars met een mes onder het oor een hevige stoot toegebracht, zoodat de hersens werden geraakt en de man, vader van zes kinderen, kort daarna overleed. De twee Hage naars gingen op de vlucht, doch werden later in hechtenis genomen. Te Loosdrecht verdronk een zesjarig meisje in de Vecht en te Ambt-Deutichem een daglooner in een sloot, waarin hij, tengevolge van een duizeling, gevallen was. De feestvreugde op de Parijsche tentoon stelling werd Zondagnamiddag tegen zes uur plotseling door een hevig onweer verstoord. Het was eensklaps een algemeen sauve qui peut. Een schild boven in den toren van Eiffel is door den storm naar beneden gekomen en heeft een dame gekwetst. Dien dag werd de tentoonstelling, niettegen staande deze stoornis, door 193.866 personen bezocht. In 1878 bedroeg het cijfer der entrée's gedu rende de maand Mei 1,269,675, in 1889 was het 2,208,045, d. i. 938,370 meer. Dit verschil is nog grooter, wanneer men in aanmerking neemt, dat de tentoonstelling in 1878 den len Mei reeds en dit jaar eerst 6 Mei geopend werd. De lijn Luzern-Alpnach van den Brüning- spoorweg is Vrijdag geopend. Door den paus is een millioen lires ge schonken aan de propaganda voor zendings doeleinden. De gemeenteraad van Kopenhagen heeft een crediet van 10.000 frc. toegestaan voor het zenden van Deensche arbeiders naar de Parij sche tentoonstelling.. De eerste groep Engelsche werklieden is Zondag te Parijs aangekomen. Zij zijn door hunne Fransche kameraden hartelijk ontvangen. Veertien dagen zullen zij te Parijs bljjven. De cholera is op de Philippijnsche eilanden uitgebroken. Met het oog op de eigenaardige positie, welke de vorst van Montenegro onder de vorsten der kleine Balkanstaten inneemt, is het duidelijk, dat aan den dronk van den czaar op zijn «eenigen trouwen vriend" groote politieke betee kenis wordt toegeschreven. Te meer wijl Alexander III geen liefhebber van groote woor den is en, wanneer hij spreekt, dit niet zonder bedoeling doet. Alle politiseerende pennen zijn door 's keizers woorden in beweging gebracht, vooral te Berlijn, Weenen en Londen worden zij rijkeljjk door inktstroomen besproeid. De Standard ziet in dezen heildronk het dui delijk bewijs, dat de czaar zich niet langer door diplomatieke vormen laat weerhouden om ter kennis van allen te brengen, dat hij zeer goed bekend is met de vijandelijkheid, welke men te Berlijn en te Weenen jegens zijn politiek en zijn regeering koestert. Niets duidt evenwel aan, meent het tory-orgaan, dat Alexander III voornemens is in eenig opzicht zijn afwachtende houding te wijzigen, maar wel laat hij bemerken, dat Rusland onwrik baar vasthoudt aan zijn politiek programma in het Oosten en dat het zich in stilte maar vastberaden voorbereidt om de in 1878 afgebro ken worsteling te hervatten. Te Weenen en vooral te Pest schijnen de angstvalligen te vreezen, dat de toast van den czaar op den vorst van Montenegro het sein is voor ernstige gebeurtenissen op het Balkan schiereiland, ja de pessinisten gaan zelfs zoo ver te veronderstellen, dat Montenegro van zins is, geholpen door Rusland, een coup de main tegen Servië uit te voeren. Niet alleen de Duitsche, Engelsche en Oosten- rijksche bladen houden zich met den toast bezig, de Russische pers zelve hecht er bijzondere beteekenis aan, te meer wijl de keizerljjke woorden samenvallen, geljjk de Grashdanin verklaart, met de pogingen van het Servische volk om zijn nationale onafhanke lijkheid te heroveren. In Servië verbetert debinnenlandsche toestand niet. Oneenigheid tusschen de regenten en de ministers; Garachanine, Oostenrijks vriend, ge vangen genomen, de ex-metropoliet Michaël, Ruslands vriend, onder Garachanine uit het land verbannen, teruggekeerd. Ja erger nog, diens weder-optreden als metropoliet wordt binnen niet te langen tijd verwacht, want de tegenwoordige dignitaris Tbeodosius zelf be schouwt zijn toestand als onhoudbaar, sedert zijn beschermer Milan de kroon nederlegde. Bjj de binnenlandsche moeilijkheden heeft zich thans nog een bnitenlandsehe gevoegd, want tusschen Frankrijk en Servië dreigt een conflict. Bij besluit van het regentschap is het verdrag tusschen Servië en de Fransche exploi tatie-maatschappij der Servische spoorwegen ontbonden verklaard, waardoor de exploi tatie direct in handen der regeering is over gegaan. Deze maatregel werd genomen op grond van ingekomen klachten over misbruiken en ongeregeldheden bij de administratie. Op een over deze zaak tot hem gerichte vraag antwoordde de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken gisteren in de kamer dat hij met groote verwondering gezien heeft, hoe de Servische regeering, zonder aanleiding, met betrekking tot de spoorwegen te werk is ge gaan. De minister meende dat er misschien verkeerdheden hadden plaats gehad. Intus- schen had de Servische gezant de verzekering gegeven dat voor de belangen der Fransche belanghebbenden zorg gedragen zal worden. Na deze verklaring verzocht de minister de kamer te wachten tot er vollediger inlichtin gen ontvangen zjjn, daar de zaak een diplomatiek karakter heeft. Er bestaat met het oog op dit alles gegronde vrees, dat men zich aan den vooravond van nieuwe verwikkelingen aan den Balkan-staat bevindt. Bovendien heeft de samenkomst van keizer Wilhelm en koning Humbert, vooral wegens de demonstratieve wijze waarop de bondgenoot te Berlijn ontvangen werd, in Rusland veel kwaad bloed gezet. Voortdurend nog duiken in de buitenlandsche per3 mededeelingen over het eigenlijk doel der samenkomst op. Zoo wordt aan de Etoile Beige uit Potsdam ge schreven, dat in strijd met de tegenovergestelde beweringen de samenkomst van koning Humbert en keizer Wilhelm volstrekt niet de beteekenis van een eenvoudig beleefdheidsbezoek, maar wel degelijk een ander doel had. Tusschen beide vorsten zou nl. een militaire conventie zijn gesloten, strekkende om een vasten band te leggen tusschen de Duitsche en Italiaansche armeeën. Beide onderteekenaars verbinden zich elkander met hun legers te steunen, indien een van beiden ten strijde strekt. Zoodra een conflict tusschen Frankrijk en een der beide contractanten een oorlog ten gevolge heeft, treden beide verbonden mogendheden hande lend op. Wat ook de oorzaak van den strijd is, of men die te Berlijn, te Rome of te Parijs heeft te zoeken, wie den oorlog verklaart dit doet niets ter zakeonmiddellijk worden beide legers gemobiliseerd en marcheeren zij tegelijkertijd naar den Rijn en naar de Alpen. Teneinde den band tusschen beide legers te vernauwen zullen Duitsche officieren bij den Italiaanschen generalen staf en omgekeerd Italiaansche officieren bij den Duitschen stat gedetacheerd worden. Het technisch deel van het tractaat moet onlangs zeer nauwkeurig te Berlijn overwogen zijn op verschillende samenkomsten onder lei ding van graaf Waldersee, chef van den groo- ten staf. Aan een onbescheidenheid moet het te wijten zijn, dat, ondanks de strengste voor zorgsmaatregelen, iets van deze onderhande lingen zijn uitgelekt, welke volgens den corres pondent de laatste dagen het onderwerp uitma ken van de gesprekken in het officiers-casino te Berljjn. Indien deze mededeelingen op waarheid berusten, zullen de feiten ze spoedig moeten bevestigen, want het waakzaam oog der vij anden van de triple alliantie zal het niet ontgaan, hoe het Italiaansche leger langza merhand in een Pruisische armee herschapen wordt, waarop deze militaire conventie dan toch in hoofdzaak zou neerkomen. Een bondgenootschap van minder krijgszuch- tigen aard, ofschoon eveneens tegen een mach tig en gevaarlijk vijand gericht, is gisteren te Brussel gesloten. De uitslag der verkiezing is geweest dat er 11 Juni a. herstemming moet plaats hebben tus schen den katholiek De Becker en den radi caal Janson. Bij de stemming gisteren ver kreeg De Becker 6410, Janson 4818 en de gematigde liberaal Graux 4201 stemmen. Na dat de uitslag bekend was, ging de heer Janson naar het club-lokaal der gematigde liberalen, waar de heer Graux zijne staatkundige vrien den aanspoorde bij de herstemming hun stem men op den heer Janson uit te brengen, ten einde den katholieken candidaat te overwin nen. Dat voorstel werd levendig toegejuicht, evenals eene rede van den heer Janson, die de hoop uitte dat deze verkiezing zou leiden tot eene vereeniging van de twee liberale fractiën, op een gemeenschappelijk program. De stemming onder de Brusselsche liberalen was gisteren eene van wederzijdsche verzoening en algemeene geestdrift. In het belang der liberale partij in België willen wij hopen, dat die stemming den Hen Juni overleven zal en ten slotte leidt tot de dringend gewenschte en zao noodzakelijke eenheid der partij. Voor de Belgische regeering is de uitslag der verkiezing een vernieuwd bewijs, dat de open bare meening het gedrag der ministers in het proces van Bergen veroordeelt. De Standard verneemt uit Belgrado, dat koning Milan weldra naar Servië terug zal keeren. In het Britsch Hoogerhuis deelde lord Knutsford mede dat de regeering de aanvraag om ontslag heeft ingewilligd van den gouver neur der Kaapkolonie Sir Hercnles Robinson. Bij de regeling der in Zuid-Afrika hangende moeilijkheden, wordt de regeering geleid dooi den oprechten wensch om de bestaande vriend schappelijke verhouding met den Oranje Vrij staat en de Transvaal te handhaven. De Nordd. Allg. Ztg bevestigt het bericht, gisteren door ons vermeld over een onderzoek betreffende de betrekkingen tusschen werkge vers en mijnwerkers in de kolendistricten. Blijkens de Nordd. Allg. Ztg werden, ten gevolge der op de audiëntie der mjjnwerkers bij den keizer op 14 Mei gedane toezegging, dat hunne klachten zouden onderzocht worden, de betrokken mijnbesturen en autoriteiten den 25en Mei aangeschreven onverwijld aan het werk te gaan om de grieven, in zooverre de wettelijke bepalingen het toelaten, dadelijk uit den weg te ruimen, en voorhet overige het daarheen te leiden dat aan de rechtmatige vorderingen der arbei ders voldaan worde. Keizer Wilhelm heeft het niet noodig gevonden de deputatie van mijnwerkers uit het kolenbekken van de Saar, die een audiëntie aangevraagd hadden ten gehoore te ontvangen. De werkstaking in dat district bepaalde zich Zaterdag tot 5500 mijnwerkers. In het bekken van Luik is de werk staking op den rechteroever der rivier als ge ëindigd te beschouwen. Op den linkeroever daarentegen breidt de grève zich uit,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 3