LAATSTE BERICHTEN. Moopiuen ei VerpMiip ii Zeeland. BUITENLAND. Verspreide Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. voor 3150; A. Schrier te Coljjnsplaat voor f 3055C. de Wilde te Kattendjjke voor 3140A. van Popering te Brninisse voor 3060 C. Bolier Cz. te Bruiniase voor 3077 A. Poudraine te Goes voor 3087J. de Jonge te Biezelinge voor 3033 en S. Blok te Cortgene voor f 3030, aan wien, onder nadere goedkeuring, als laagste inschrijver het werk ia gegund. Van 28 en 29 Mei. Middelburg. Getrouwd P. Koster, jm. 21 j. met A. Loojjse, jd. 22 j. Bevallen E. van der Heijdt, geb. De Koster, z. A. M. Melker, geb. Warnau, z. E. Meijer, geb. De Rijke, d. M. J. Lefeber, geb. De Groote, d. OverledenA. C. Zegers, d. 17 in. Aan den stafmuzikant A. J. Stoetzer, van het 6e reg. inf. te Breda, is de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst uitgereikt. Zondag vierde dokter H. P. van Praag te Oudewater daar zijn 40jarig jubilé. Namens de burgerij werd hem door een commissie een fraai souvenir aangeboden. De muziekvereeni- ging Euterpe bracht hem een serenade. Er heerachte Dinsdag te 's Gravenhage en Scheveningen bij de verkiezingen een bui tengewone drukte. Personen, die naar Loosdui nen, Rotterdam en elders waren verhuisd, kwamen expresseljjk over om te stemmen. Een man stond op het strand, om te letten op de opvarenden van vischschuiten of garnalenbooten, die stemgerechtigd waren. Het verkooplokaal werd als bestormd door lieden van de meest uiteenloopende richtingen. In éen woord het was eene halve Pinksterdrukte. Toen Donderdag de sneltrein van Ylis- aingen naar Breda bij een tusschen-station in aantocht was, bevond zich eene op post staande wachteres in hevige ongerustheid, daar zij meende haar kind, eenige meters van haar af, spelende te zien tusschen de rails, waar over die trein moe9t passeeren. Wat te doen Nog enkele oogenblikken en het was te laat. Met de seinvlag in de hand nam zij ijlings een sprong de rails over, struikelde, en slechts haar seinvlag werd midden doorgere den, terwijl haar kind veilig zat te spelen op eenige schreden buiten het spoor. De sneltrein snorde voorbij, moeder en kind waren onge deerd, maar de vrouw was zoo ontsteld, dat zij in de eerste oogenblikken sprakeloos wai, Zaterdag kregen op den Amstel vóór Amsterdam drie knapen, die in een roeibootje zaten, twist en begonnen te worstelen, met het gevolg, dat de jongste, de eenige zoon van eene weduwe, overboord sloeg en verdronk. De oudste knaap is in hechtenis genomen die welke zijn makker den noodlottigen stoot gaf, heeft zich uit de voeten gemaakt en houdt zich schuil. In een paar Amsterdamsche bladen komt het volgend verhaal voor Zaterdagavond bevond zich de 26-jarige Ja- coba M., huisvrouw van zekeren Van den B., wonende in de 2e Tuindwarsstraat te Amster dam dien avond, te circa 10 uur, in de N. Le liestraat en werd aldaar door een als heer gekleed persoon aangesproken, die haar den weg vroeg naar de Slootstraat. Gedienstig als zij is, was zij bereid den man den weg te wijzen en kwam met hem op de Egelantiersgracht, toen zij, volgens hare ver klaring, eensklaps buiten kennis geraakte en weder bijkomende zich in een haar onbekend huis bevond, op zeer zonderlinge wijze in ge zelschap van den man, die haar in de Lelie straat had aangesproken. Plotseling geraakte zij toen weder buiten kennis en bij haar weder- ontwaken was de man vertrokken en bevond zich een oude vrouw bij haar. Daar zij meende gehoord te hebben te 5 uur te zullen worden afgehaald, begon zij te schreeuwen en de oude vrouw liet zich door geld overhalen, haar de vrijheid terug te geven doch zij werd geblind doekt en onder geleide van het oudje kwam zij op straat. Na eenigen tijd te hebben geloopen, werd zij, altijd nog geblinddoekt, alleen gelaten en na den doek verwijderd te hebben, bespeurde zij, dat zij zich op de Stadhouderskade bij het Vondelspark bevond. Omiddeljjk zette zij het op een loopen, want het was reeds laat circa 3 uur in den morgen doch zij werd op het Leidsohe plein door een zenuwtoeval ge troffen en van daar, door tusschenkomst van de politie, naar haar woning gebracht. Haar man, die, door haar lang wegblijven verontrust, de politie hiervan kennis gaf, kreeg het be richt van het voorgevallene op het Leidsche- plein. De doek, waarmede zij geblinddoekt is geweest, werd door haar bij de politie gedepo- Meriem ging met eigenaardige volharding op een rotsblok zitten om het over te schrijven. Zij had een reden om Engelsch schrift te wil len lezen en zou niet rusten voordat zij het kende. De eerstvolgende dagen werkte zjj hard, vooral aan het ontcijferen der letters, die zij zelf geschreven had. Maar zij verlangde het meest om het schrift van anderen te kunnen lezen en daarom liet zij le Marchant allerlei woorden schrijven en las die dan zoo goed als zij kon. Na verloop van een week had zij verbazende vorderingen gemaakt waarbij haar de kennis van Arabisch schrift zeer te stade kwam. Toen zij eenmaal zoover was dat zij een bladzijde Engelsch schrift vlot kon lezen, bracht zij uren achtereen in haar eigen kamer, gebogen over iets dat zij vlak bij haar gelaat hield, doch waarvan zij tegen niemand iets zeide. (Wordt vervolgd.) neerd. Wanneer alles waar is, waaraan wel licht getwijfeld mag worden, doet het voorval aan den ouden riddertijd denken, zoo niet, dan is het een fijn verzonnen stukje. De politie, die van een en ander is ingelicht, zal dit zaakje wel tot opheldering brengen. Volgens eene meer uitvoerige lezing van het voorgevallene was zij door haar geleider be dwelmd en in een rijtuig vervoerd naar de woning, waar zij tot bewustzijn kwam. Dit doet ons vermoeden dat het zeer onwaar schijnlijke verhaal alleen yerzonnen is om als reclame te dienen voor de Gebr. Van Lier, die thans in hun schouwburg met veel succes een drama opvoeren, getiteldHet geheim van een huurrijtuig. De reclame gaat tegenwoordig ver. Te Goedereede is door een visscher een steur gevangen van ongeveer 50 kilo zwaarte. Door den bek was een touw gestoken, denkelijk afkomstig van eene vroegere gevangenschap, waaraan zich bij wijze van krans circa een kwart emmer mosselen hadden vastgehecht. Onbesclirjjfelijk! Meneer Muller. Staat er ook wat in de courant van dien brand van gisteren Mevr. M. O ja. Er staat dat de kef el sprong en dat er toen een onbeschrijfelijk tooneel volgde. Meneer M. Anders niet Mevr. M. O ja, dan volgen er twee kolom men, waarin bedoeld tooneel beschreven wordt. Sarcey, tooneel-criticus van beroep, moest dezer dagen zjjn burgerplicht vervullen als lid van de jury bij het hof te Parijs. Hij werd door zjjne collega's tot president gekozen. De langzame behandeling der zaak verveelde hem en tot de grootste ergernis der geheele rechts geleerde wereld heeft hij aan dezen zjjn gevoe lens lucht gegeven, door nog vóór de uitspraak in het geding in een blad een stuk te schrijven over de beschuldigden, de verdedigers, de rech ters van instructie, de preventieve hechtenis enz. Yolgens de wet mag evenwel een ge zworene niet met het publiek in aanraking komen op strafte van nietigheid van het arrest. Zondag is een der ascenseurs in den toren van Eiffel in werking gesteld. Yan 12 uren tot 7 uren 's namiddags hebben 3500 personen er van gebruik gemaakt. In 't geheel bezoch ten dien dag 12000 personen de eerste ver dieping, 7000 gingen tot de tweede. Het getal bezoekers der tentoonstelling be droeg Zondag 204.112 personen. Op initiatief van den lord-mayor van Londen is besloten Engelsche arbeiders de Parjjsche tentoonstelling te laten bezoeken. De eerste ploeg, bestaande uit 25 werklieden, ver trekt Zaterdag naar Parijs vergezeld van gidsen en tolken. Zij zullen ook de grootste fabrieken aldaar bezoeken en van hetgeen zij zagen een verslag doen. - In de Landstrasse te Weenen heeft eene hevige ontploffing plaats gehad, veroorzaakt door het uitbreken van brand in een kelder. Er werden 11 brandweermannen gewond, waarvan 6 zeer ernstig. De kus, die Bismarck en Crispi gewisseld hebben, brengt een der Berlijnsche bladen tot de volgende poëtische beschouwing. Deze ge woonte is nieuw. De kus, welke de rijkskanse- lieraan den Italiaanschen premier heeft gegeven, is een kus van geheel bijzondere soort. Zij is niet zoet en verborgen, maar integendeel be stemd om door geheel Duitschland gezien te worden, en in de verste dalen van Apulië door alle tegenstanders van de politiek van Crispi gehoord te worden. De kus dezer beide poli tieke grootheden is nog door geen dichter bezongen in de uitgebreide literatuur, die aan den kus gewijd is, vindt men niets over een »politieken kus." En toch is ook die kus een «wonderbaarlijk ding." Datam. Plaats. Voorwerpen. InformatiënJ 31 Mei Middelburg, Inspan, Tak. 31 Middelburg, Huizen, De V 09. 1 Jnni Grijpskerke, Hout. De Vos. 4 U Middelburg, Meubels, Balans D 4. 4 Goes, Tjalkschip, M. Houwer 5 Goes, Gras, G. Merens. 47 Schore, Hofstede, Pilaar. 14 Ellewoutsdijk, Iii9pan, De Vos. 17 Middelburg, Winkelsorteering, Notarishuis 25 Middelburg, Inboedel, Notarishuis Middelburg, Karoterij, Verheij. Hofstede, De V 09. Omtrent den uitslag van enkele der Dinsdag gehouden herstemmingen voor de Provinciale staten valt het volgende te melden In het district Haarlem werden de liberale candidaten, de heeren F. Ij. K.IST en mr J. F. T. VAST VALHEMBVRG gekozen, respectievelijk met 2469 en 2440 van de 4791 stemmen. Op de anti-liberale candidaten, de heeren W. Hovy en P. Verkuijl, hadden 2325 en 2302 kiezers gestemd. Ook in 's Gravenhage en Koefermeer overwonnen de liberalen. In het district Oen Haag werden n. 1. de heer mr O. POf.AK O 1AIËXS en en K. A. W. SIjITITERS gekozen, resp met 3256 en 3198 van de 6158 uitgebrachte stemmen. In het district Zoeiermeer werd de heer mr O. Ij. F1. BIiIISSK gekozen met 1267 van de 2535 stemmen. Op jhr P. M. G. von Fisenne, anti-liberaal, waren er 1235 uitgebracht. Eveneens is in het district Kienwer-Am- stel de liberaal LEDEBOER gekozen met 1155 stemmen tegen 1121 op den anti-liberaal Raammakers. Vlissingen, Gepasseerd het Ned. ss. Primal gez. De Jonge, van Gent naar Grangemouth. Amsterdam. In den gemeenteraad stelde de heer Heineken voor om de kerkelijke hoog leeraren aan de Universiteit af te schaffen. Londen. In het hoogerhuis antwoordde lord Salisbury op een desbetreffende interpel latie van lord Halifax, dat de Britsche regee ring geen leger naar Afrika kan zenden om de krijgsverrichtingen van kapitein Wissmann tegen te gaan. De Engelsche zendelingen zijn bijtijds gewaarschuwd. Rome. De werkstaking onder de tramkoet siers is geëindigd. Crispi is alhier teruggekeerd en werd dooi de ministers, de stedelijke autoriteiten en vele afgevaardigden bij aankomst verwelkomd. Belgrado. Overal heerscht rust. In het belang van een geregelden gang van zaken verzoeken wij het publiek beleefd de correspondentie voor ons blad te adressee- ren als hieronder is aangegeven; en wel voor; telegrammen Middelburgsche cou rant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën, abonnementen of de verzen ding der courant Administratie Mid delburgsche courant In de Fransche kamer heerschte gisteren na betrekkelijk langdurige windstilte weder een orkaan. De storm kwam niet onverwachtmen was er op voorbereid, dat de Boulangisten een incident zouden veroorzaken. Punt van uitgang voor hun aanval was, dat, nadat de kamer gesloten is en de senaat als hooggerechtshof na dat tijdstip bijeen blijft, de Boulangistische afgevaardigden eiken waarborg ontberen om niet in het proces tegen Boulanger betrokken te worden, daar met de sluiting der kamer zitting ook de parlementaire onschendbaarheid eindigt. Tengevolge daarvan zou voor hen zoo redeneerden de heeren Laguerre, Cassagnac c. s. de vrijheid bjj de verkiezingen ophouden te bestaan. In den grond houdt men dit alles slechts voor een voorwendsel van de Boulangisten en gelooft men dat zij in werkelijkheid niets anders beoogen dan de publieke opinie, die zich den laatsten tijd wreedaardig van den dapperen generaal heeft afgewend om zich voornamelijk met de tentoonstelling bezig te honden, weder op Boulanger en de zijnen te vestigen. Reclame is voortdurend het toover- woord voor het Boulangisme Laguerre was aangewezen om het vuur aan te steken. Bij de opening der zitting deelde de voorzitter der kamer mede, dat de heer La guerre de regeering wenschte te interpelleeren over de traagheid van de commissie van in structie uit den senaat als hooggerechtshof. Hij, Méline, meende echter deze interpella tie niet te mogen veroorlovenwijl zij een schending van het reglement van orde en van de grondwet bevatte; het eerste immers ver bood eiken aanval tegen het andere lichaam der volksvertegenwoordiging en de grondwet schonk voldoenden waarborg voor de bevoegd heid der openbare machten. Bovendien was de interpellatie doelloos, daar de regeering geen druk op den senaat kon uitoefenen. Hiertegen voerde Laguerre aan, dat volgens hem de interpellatie wel toegelaten moest wor den, want de kamer bezat het recht haar mee ning te zeggen over een voorval, dat door de openbare meening reeds veroordeeld was. Wanneer de meerderheid de interpellatie ver hinderde, zou de publieke opinie daaruit con- cludeeren, dat zjj vrees voor het algemeen stemrecht koestert en aan deze vrees nog de schande toevoegt de rechtspraak te hoonen. Na een protest van den voorzitter kwam de Cassagnac met eenige schimpscheuten op den president en de meerderheid voor den dag, die een hevig rumoer deden ontstaan. Men zou niet kunnen begrijpen verklaarde de spreker hoe de kamer zich door politieken hartstocht zóo zeer liet verblinden, dat zij de justitie zulke beleedigingen, als haar door de meerderheid werd toegevoegd, goedkeurde. Aan den eisch van Méline zijn woorden in te trekken, ver klaarde de Cassagnac dan alleen gevolg te willen geven, zoodra de senaat ophield door zijn lage kiesmanoeuvres het algemeen stem recht te verkrachten. Onder bijval der linker zijde en van het centrum werd over de Cas sagnac wegens deze woorden de censuur uit gesproken. Met 308 tegen 202 stemmen besloot de kamer hierop tot de orde van den dag over te gaan. Nauwelijks was dit besluit genomen of de president kondigde een nieuwe interpellatie aan, ditmaal van Andrieux, den republikein- schen afgevaardigde, die verklaart geen Bou- langist te zijn doch steeds Boulanger's zaak naar beste vermogen zoekt te bevorderen. Andrieux interpelleerde de regeering over haar houding in het proces-Boulanger. Hij wilde bewijzen, dat sommige ministers hun kabinet in een politie-bureau hadden veranderd, waar valsche getuigenverklaringen werden voorbe reid. Nieuw rumoer. Tirard verklaarde, hoewel dit wellicht niet met de bedoelingen der meerderheid overeen stemde, aan zijn eer verplicht te zijn den heer Andrieux te moeten verzoeken onmiddeljjk zjjn beschuldigingen nader toe te lichten. Andrieux' beschuldiging komt in het kort hierop neer, dat de senaat als hooggerechtshof bestendigd is om een onderzoek in te stellen naar een complot tegen de veiligheid van den staat. Tot heden na twee maanden arbeid is nog het bewjjs van een complot niet geleverd. Maar wel verneemt men, trots het stilzwjjgen van de commissie van instructie, dat de getuigen, alvorens zjj door de commissie verhoord worden, voor den minister van binnenlandsche zaken moeten verschjjnen, terwjjl men alle bewjjsstuk- ken met het geld der geheime fondsen opkoopt. Op het protest van Tirard tegen deze aanklacht, verklaarde Andrieux, dat de minister-president onbekend is met hetgeen in het kabinet van den minister van binnenlandsche zaken voorvalt. Constans bedient zich alleen van het hoogge rechtshof om invloed op de verkiezingen te oefenen. Het is zjjn oogmerk het proces te rekken. Het moreel bewjjsis daarvoor geleverd. Na nog eenige opmerkingen van den spreker, constateert de minister van justitie, onder een onbeschrjjfeljjk spektakel, dat de vernietigende bewijzen, welke de interpellant beloofde aan te voeren, achterwege waren gebleven. Aan de kamer was het om over de waarde der verdachtmakingen van Andrieux een oordeel te vellen. Laguerre nam een geschikt oogenblik te baat voor nieuwe heftige aanvallen tegen het hooggerechtshof. «Niets, in 't geheel niets, schreeuwd» de spreker heeft de senaat ge vonden wanneer sprake is van een aanslag, dan is het een aanslag van de regeering op het algemeen stemrecht. Het proces zal de eerlijkheid van hem aan het licht brengen, die door een millioen kiezers tot hun afgevaardigde is verkozen." De voorzitter viel den spreker in de rede en noodigde hem uit de kamer te raad plegen, of zjj hem langer wilde aanhooren. La guerre weigerde de tribune te verlaten. Onder onbeschrjjfeljjk rumoer werd de royalist Bau- dry d'Asson tot de orde geroepen. Te midden van het leven hoorde men Laguerre schreeuwen «Nooit is het leven van een man door boos- aardigen en laaghartigen zoo doorsnuffeld als dat van BoulangerOnder protest van den spreker besloot de kamer hem het woord te ontnemen en roepend«Den kiezers kan men het woord niet ontnemen" verliet Laguerre, toegejuicht door de rechterzjjde de tribune. Te vergeefs beproefde de Boulangist Laur de taak van zjjn collega voort te zetten Eindeljjk maakte de kamer een einde aan deze tafereelen, besliste met 331 tegen 209 stemmen tot de orde van den dag over te gaan en hervatte de beraadslagingen over de begrooting. Te Rome is een brochure verschenen, te voren met zekeren ophef aangekondigd, die ongetwjjfeld eenig opzien zal baren ook buiten Italië, te meer daar de uitgave samenvalt met de reis van koning Humbert naar Berljjn. De brochure draagt den titel Italia 18591889. Als schrijver noemt men Visconti Venosta, Garibaldiaan van 1848, vervolgens Mazzinist en gevangene van Oostenrijk, later een der getrouwen van Cavour en eindelijk drie maal minister onder Victor Emanuel. Doel van het geschrift is aan te toonen, welke evolutie sedert 1859, het jaar van Sol- ferino, tot 1889, het bezoek van den italiaan schen koning in de hoofdstad van het Duitsche rijk, plaats vond in de Duitsche en de Itali- aansche staatkunde. Opmerkeljjk met het oog op de dubbelzinnig heid van de diplomatie der groote Europeesche staten, hier Pruisen, zjjn vooral drie depêehes uit het jaar 1866 vóór den slag van Sadowa. Blijkens de eerste, door La Marmora uit Flo rence aan Nigra, toenmaals Italiaansch gezant te Parijs, gezonden, verzekerde de koningin van Pruisen in een schrijven aan den keizer van Oostenrijk uit den mond van haar gemaal de plechtige verklaring ontvangen te hebben, dat er geen eigenljjk tractaat tusschen Pruisen en Italië bestond en dat, indien Italië Oostenrjjk aanviel, Pruisen niet verplicht was het te volgen. Dienzelfden dag seinde La Marmora eveneens aan Nigra, dat het noodig was Na poleon in kennis te stellen van de verschillende voorstellen, door Bismarck aan Italië gedaan om Oostenrjjk aan te vallen. Nigra op zjjn beurt antwoordde dat ook Napoleon van den koning van Pruisen de verzekering op eere woord ontving, dat er geenerlei tractaat tusschen Italië en Pruisen bestond en Pruisen niet verplicht was aan Oostenrjjk den oorlog te verklaren, indien dit rjjk door Italië werd aangevallen. Men weet, wat in 1866 gebeurde. Oostenrjjk bood Italië als prijs voor zjjn neutraliteit Ve netië aan, doch Italië verkoos den oorlog. Maar op het oogenblik, dat het Trient, het beloofde land in het gezicht had, dwong Pruisen het, zjjn vijandelijkheden tegen Oostenrjjk te staken. De politieke wjjsbegeerte dezer dertig jaren vat de schrijver in deze korte woorden samen «Allianties kosten niet alleen offers aan grond gebied en geld zij eischen eveneens offers aan de eigenliefde. De sterkste laat zich niet slecht materieel betalenhjj dwingt bovendien onze gedragsljjn in zijn richting." Omtrent de politiek van Duitschland ten opzichte van Italië komt de schrijver van Italia tot deze slotsom «In 1881 bevonden onze financiën zich in bloeienden toestand. Ons budget had een syildo van 51 millioen overschot. In 1882, tijdstip der nieuwe alliantie, begon het deficit, dat steeds aangroeide en thans het ontzagwekkend cjjfer van 461 millioen heeft bereikt. En dit is nog niet allesHet on- doorgrondeljjk genie, dat de Duitsche politiek leidt, achtte het noodzakeljjk, dat Italië nog meer deed dan zjjn openljjke financiën ten gronde te richten, het moet eveneens zijn privaat vermogen vernietigd zien en dit verlies, .erger nog dan het eerste, moet toegeschreven worden per fas et nefas aan een naburige natie, waarmede Italië, in het militair belang van Duitschland, in doodeljjken tweespalt moet leven". In de Belgische kamer van afgevaardigden voerde de minister van justitie, de heer Lejeune, gisteren dadeljjk na opening der zitting het woord over het socialisten-proces, dat voor het gerechtshof te Bergen gevoerd is. De minister aanvaardde de verantwoordeljjkheid voor al wat er gebeurd is. Hjj gaf een overzicht van den binnenlandschen toestand van België in 1888. Men vreesde eene herhaling der ongeregeld heden van 1886. De procureur-generaal ver klaarde dat hjj, indien er geen vervolging werd ingesteld, zjjn ontslag zou nemen. Op grond van de onrustbarende berichten, die hjj ontving, gaf de minister zjjne toestemming tot de vervolging. Sprekende over de Sureté pu- blique, verklaarde dé heer Lejeune dat deze staatsinstelling behoort te worden opgeheven, dewjjl zjj te werk is gegaan zonder voorkennis van den minister. De minister werd door de linkerzijde herhaaldeljjk in de rede gevallen en door de rechterzjjde levendig toegejuicht. De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Volder, kwam op tegen de aantjjgingen, tegen hem en den minister-president gericht. Na heftige redevoeringen van de heeren Houzeau en Bara, die den minister Beernaert en den minister van justitie beschuldigden van medeplichtigheid metjde twee agents provocateurs, zeide de minister Beernaert dat het te laat was om de oppositie uitvoerig te antwoorden, maar dat hij niet tot heden wilde wachten om op te komen tegen de persoonljjke aanvallen en grofheden, die tot de gewoonten van de linkerzjjde behooren en door welke zjj reeds tweemaal beproefd heeft de regeering te over weldigen. De minister zou heden zjjn rede voortzetten. Men geeft den volgenden uitleg van de toedracht der zaak betrekkelijk het bezoek van keizer Humbert aan Straatsburg. Donderdag na het diner noodigde de jonge keizer, zjjn gast een arm gevend, dezen plotseling uit met hem een bezoek aan Straatsburg te brengen. Het schjjnt, dat deze naam geen bjjzondere herinneringen bjj den koning opwekte. Hij nam de uitnoodiging direct aan. 's Avonds om elf uur ontving men te Straatsburg bevel alles in gereedheid te brengen Vrjjdagavond en Zaterdagmorgen kwamen tallooze telegrammen aan, de meest dringende waren die van den Italiaanschen gezant te Parjjs. Generaal Me- nabrea verheelde Crispi niet, welk een slechten indruk dat bericht had gemaakt. Crispi, de keizer en de koning schenen echter niet van zins van hun plannetje af te zien, toen Bis marck tusschenbeide kwam. Zaterdag had de rjjkskanselier een onderhoud met den keizer, dat een uur duurde, een tweede uur was hij bjj koning Humbert en te kwart voor vier ontving de stadhouder van Elsasz-Lotharingen bericht, dat de souvereinen niet kwamen. De France beweert, dat koning Humbert zjjn bezoek aan Straatsburg opgaf wegens een telegram van koningin Margherita, die hem smeekte geen stap te doen die het Fransche volk onnoodig kon kwetsen. Omtrent de ontmoeting van keizerin Frederik en koning Humbert deelen ooggetuigen mede, dat beiden ten diepste ontroerd waren. De laatste maal dat de koning de keizerin zag was te Pavia, toen de zieke keizer Frederik zich naar Charlottenburg spoedde om de kroon te aanvaarden. Het publiek bracht keizerin Frederik bjj haar vertrek naar Homburg een geestdriftvolle ovatie. Zjj was zoo aangedaan, dat zjj luid snikte. Erkentelijk groette zjj de menigte. Perin, die op den president der Fransche republiek heeft geschoten, is door de correcti- oneele rechtbank tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld. Het incident-Wohlgemuth is bljjkbaar nog niet tusschen de beide betrokken regeeringen tot een oplossing gebracht. De Zwitsersche bondsraad ontving een nieuwe nota uit Berljjn over deze aangelegenheid en heeft haar reeds beantwoord. Een merkwaardige verklaring heeft lord Salisbury in het hoogerhuis bjj de tweede lezing van het wetsontwerp betrekkelijk de verster king der vloot afgelegd. Engeland's eerste minister verklaarde niet te twijfelen aan den oprechten wensch van alle vorsten in Europa om een nieuwen oorlog te vermjjden, maar op geen ander tjjdstip kon men met minder gewisheid dan thans verzekeren, dat de heerschers van over 5 jaar dezelfde zouden zjjn als de heer schers van tegenwoordig. In het kolendistrict aan de Ruhr arbeidden Maandag 65.034 mjjnwerkers tegen 70.012 Zaterdag. Twee derde van het geheele aantal mjjnwerkers zjjn aan den arbeid. De mjjnen, waar het werk nog niet is nervat, liggen grootendeels in het Dortm under en Gelsenkircher district. Overal heerscht orde. Op het redactiebureau der clericale West- falische Volkszeitung is een huiszoeking ingesteld, die echter niets opleverde. De hoofdredacteur, dr Fuszangel is voor het gerecht gedaagd. Men had gemeend hier het middelpunt der werk stakersbeweging te vinden, doch ontdekte niets verdachts, behalve een som geld voor de werk stakers ingezameld, welke verbeurd verklaard werd. In de Pall Mall Gazette van heden pleit Emile de Laveleye ten gunste van internatio nale scheidsgerechten ter verbetering van de betrekkingen tusschen de mogendheden. In den Zweedschen rjjkBdag hadden on langs, alvorens de socialistenwet werd aange nomen, levendige discussiën plaats. Bjj eene dier debatten verweet graaf Chaplin Beskow den ultra-radicaal Gumalius, dat hjj de Sociaal- Democraat las. «Waarom zou ik dit blad niet lezen, riep Gumalius uit, Christus zelf was een socialist!" «Ja, wel, antwoordde de ander, maar met dit verschil, Christus zeide «Wat mjj behoort, behoort u" terwjjl de sociaal-de mocraat zegt; «Wat u behoort, behoort mjj."

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2