N°. 125. B IJ VOEGSEL 1889. Dinsdag 28 Mei. Moopiip enVeipMmM Mnl 132e Jaargang. Rijks-belastingen. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 27 Mei. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. LANDBOUW. Burgerlijke stand. RECHTSZAKEN. VERKOOPINGEN. ENZ. UIT STAD EN PROVINCIE. "VAN DE MIDDELRURGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg maakt bekenddat bij hem ontvangen en aan den ont vanger der directe belastingen ter invordering is verzonden de door den provincialen inspec teur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 14en Mei 1889, invorderbaar verklaarde ko hieren der personeele belasting no 11 en 12 voor bet dienstjaar 1888/9, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen ken nisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet door bem verschuldigde te kwijten, met berinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden behooren te worden inge diend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar bet behoort. Middelburg, den 25 Mei 1889. De burgemeester voornoemd, SCHOEER. De jongste Brief uit de Hofstad inde Amster- damsclie Courant bevat de volgende opmerkingen over een kwestie, die wel reeds veel stof tot schrijven gaf, maar nog niet op zulk eene geestige wijze werd behandeld Over dat Virtus nobilitat van 13 Mei hoort men hier nog veel sprekenvooral over het bis in idem dat in een paar, en het semel in nullum, dat in éen geval is voorgekomen. Dit laatste weet men nog uit te leggeneene kleine vergissing in den voornaam kan oorzaak zijn, dat men een niet of niet meer bestaande tot ridder van den Nederlandschen Leeuw of tot eenige betrekking benoemt. Maar men kan er over het algemeen maar geen verklaring van vinden, hoe 't mogelijk is dat iemand tweemaal tot ridder van dezelfde orde wordt benoemd, hoe men hem, die dat kruis al draagt, hetzelfde nog eens geeft. Ik beken dat, indien er aan de kanselarij der orde, waar buitendien toch wezen lijk niet veel werk te doen kan zijn, een be hoorlijk bijgehouden stamboek bestond, dergelijke dwaze vergissingen niet konden voorkomen maar overigens is er voor dit bis in idem ge makkelijk eene verklaring te vinden, ja is het zelfs te verwonderen dat het niet veel meer gebeurt. Men moet dan weten ik geloof dat ik het vroeger al eens heb vermeld dat in de oogen der bureaucratie de Nederlanders niet vormen een organisch geheel, maar een agglo meraat van geheel onderscheiden onderdeelen, elk op zich zelf met een eigen bestaan begaafd zoo ongeveer in den trant van »de rechterzijde", op wier gecompliceerd kompas Nederland schijnt te moeten zeilen. Meen daarom niet dat dit onderscheid met de politiek in verband staat integendeel, om de politiek en de politieke indeelingen bekommeren zich onze bureaucraten veel minder dan men buitenaf meent en dan pas opgetreden ministers, wier geweten op het gebied der politieke verdraagzaamheid blijk baar niet zeer zuiver is, aan hunme vertrouwe lingen weten te vertellen. Naar politieke evenmin als naar kerkelijke geloofsbelijdenis wordt hier gevraagd, maar naar administratieve aanhoorigheid, als ik het zoo eens noemen mag. Niemand van de vier millioen Nederlanders, of hij »hoort onder een departement" en wordt dus aan een der ministers toegewezen. Zijt ge rijksontvanger, officier, burgemeester, dan be hoort ge natuurlijk tot de obedientie van finan ciën, oorlog of binnenlandsche zaken maar zelfs de niet-ambtenaren volgen dezelfde verdeeling. Een bakker of fabrikant ressorteert onder wa terstaat brengt hij het tot de kamer van koophandel, dan blijft hij op dezelfde plank van de zinnebeeldige onderdanenbergplaats lig gen maar wordt hij lid van zijn gemeenteraad, of in vreeze des heeren van de Provinciale staten, dan valt hjj ook binnen het bereik van binnenlandsche zaken zoodra hij in eene entre pot-commissie of dergelijke benoemd wordt, kan ook financiën de hand op hem leggen. En daar nu de minister, tot wiens obedientie ge behoort, ook de zorg over uw knoopsgat voert, kan het voorkomen, dat uwe verdiensten aan leiding geven tot dat bis in idem, waarover men zich zoo verwondert. En wanneer uwe verdien sten nu bij toeval niet aan uwe beide minister- bewaarders tegelijk in het oog vallen, maai met eenig tijdsverloop, dan is het best mogelijk, dat de veredeling der deugd u tweemalen te beurt valt. Ook kan een Nederlander uit de eene aanhorigheid in de andere overgaan en dan doet zich hetzelfde gevaar alweder voor, Juist met den op 13 Mei voor de tweedemaal gedecoreerden heer Kniphorst is dit het geval geweest. De heer K. was vroeger officier van de marine en men weet, dat officieren van de marine, wanneer zij een bepaalden rang en zekeren dienstijd bezitten, in den regel (want er zijn uitzonderingen) Leeuwenridders worden. Dit was nu met den heer K. ook het geval geweest, en hij werd op zijn tijd gepensioneerd. Maar later werd hij president van de examen commissie voor de zeevaart, trad als aanhoorige van marine af en kwam onder de obedientie van waterstaat. Had men aan dit departement nu den president op een behoorlijken inventaris en beschrijving opgenomen, dan had men van den aanvang of geweten dat hij het kruis droeg. Dit schijnt niet te zijn gedaan, en men meende daarom, op 13 Mei op de verdiensten van den president opmerkzaam geworden, dat de Neder- landsche Leeuw hem nog vreemd was. In deze omstandigheden is het de vraag, hoe men dergelijke abuizen kan voorkomen. Het beste, maar ook het duurste, middel zou zijn, dat men voor iedere obedientie, voor ieder departement een afzonderlijke ridderorde in steldehet eenvoudigste, maar juist daarom uit een bureaucratisch oogpunt onmogelijke, zou bestaan in een beetje nauwkeurigheid. Maar er is een middenweg. Houdt één leeuw aan, maar verdeelt hem naar denzelfden maatstaf als de Nederlanders, en geef die indeeling aan door een epitheton. Eidderbenoemingen, door den minister van koloniën gecontrasigneerd, zouden b. v. den Indischen leeuw kunnen ver- leenen zoolang Keuchenius bestuurt, kon 't ook de leeuw van Juda zijn. Waterstaat ver leent den waterleeuw, marine den zeeleeuw financiën den gouden, oorlog den' ijzeren. Voor de andere drie departementen zou ik nog naar eene nadere qualificatie moeten zoeken. Maar zoolang de tegenwoordige titularissen de depar tementen van binnen- en buitenlandsche zaken beheeren, zou men de van daar uitgaande ridderslagen, als zinnebeeld van de gevolgde politiek, kunnen onderscheiden in decoraties met den leeuw met den bijbel en den leeuw van suikergoed. bedroeg 17, waarvan gemiddeld 1 aan beri-beri leed, zoodat de stand dier ziekte zeer gunstig is gebleven. Het ziekte-cijfer was laag, het sterfte-cijfer zeer laag. De Stct. bevat de statuten van de naam- looze vennootschap Oestermaatschappij Kijkuit te Yerseke. Zij heeft ten doel de teelt van schelpdieren op de Schelde en Zeeuwsche stroomen en den handel daarin, en is gevestigd te Yerseke. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ƒ15000, verdeeld in 20 aandeelen elk van 750. Ook bevat de Stct. eene wijziging in de statuten van de naamlooze vennootschap Mid- delburgsche kunstboterfabriek, waarbij de duur der vennootschap met 10 jaren wordt verlengd, verder is bepaald dat de vennootschap haren zetel heeft te Middelburg en den naam voert van Middelburgsche kunstboterfabriekwelke naam voor de betrekkingen met Engeland wordt vertaald door Middelburg Margarine Works. Het kapitaal bedraagt 200,000, verdeeld in 20 aandeelen van 10,000 elk. De volgende ambtenaren bij de posterpen zullen hunne functiën uitoefenende commies 4e kl. J. J. Miedema te Ylissingen en de sur numerair B. Boogaart te Middelburg. Donderdag van oorlog. geen audiëntie bij den minister De verkiezing voor een lid der Tweede kamer in het district Roermond vacature-Brouwers is bepaald op Dinsdag 18 Juni, eene eventueele herstemming op Dinsdag 2 Juli. Bij koninklijk besluit is Gerhardus Bernardus De Sigers Ther Borch, te Zeist, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen erkend als te behooren tot den Nederlandschen adel, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouwe. Verder is benoemd tot ontvanger der dir. bel., en acc. te Geertruidenberg c. a., G. A Penning jr., ontvanger derzelfde middelen te Hengelo c. a. (Overijssel). Bij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, is thans in het bekende handige formaat ver schenen de wet »houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen", met aanteekeningen en alphabetisch register, door P. H. Jordens, commies ter provinciale griffie van Overijssel. De Belgische bond van oudheid- en geschied kundige maatschappijen heeft een schrijven gericht aan verschillende personen in België waarin bevestigd wordt, wat wij vroeger meldden, dat op den vijfden landdag een uitstapje naar Zeeland gedaan zal worden, met de regeling waarvan belast zijn de Oudheidkundige Academie van Antwerpen, de Maatschappij van oudheid kundigen te Namen, de Maatschappij van ge- schiedvorschers en oudheidkundigen, V Emulation te Brugge, en de Maatschappij van oudheidkundigen van Charleroi. Besloten is dat de vergadering op 2 Sep tember te Antwerpen zal bijeenkomen, en dat »zoo seffens de leden een vierschip zullen ge reed vinden om naar Middelburg in Zeeland over te varen, om daar, ter plaatse zelve, geschiedkundige vragen nopens Zeeland en Belgenland en in 't bijzonder Vlaanderen en Antwerpen te bespreken en op te lossen. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zoo luidt het schrijven verder heeft zijne krachtige medehulp beloofdook de Zeelandsche over heden, de heer commissaris des konings in Zeeland en de heeren burgemeester en wet houders van Middelburg zullen onze pogingen ondersteunen." Na deze mededeelingen worden de geadres seerden verzocht vóór 1 Juli te willen mede- deelen of zij aan dezen Eeizenden-land- d a g de eerste van dien aard die in Nederland zal gehouden worden, wenschen deel te nemen. Voorzitter van de uitvoerende commissie is de generaal Wauwermans, ontvanger en alge- meene schrijver de heer Aug' van Speybrouck te Brugge. bin- Bij beschikking van de min. nenlandsche zaken is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akten van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres voor het jaar 1889 zal plaats hebben op 25 en 26 Juni e. k. dat de mondelinge examens zullen aanvan gen op 15 Juli daaraanvolgende en dat de commissiën met het afnemen dezer examens belast zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage Amsterdam Leeuwarden en Zwolle. Tot lid-plaatsvervanger in de commissie te Breda is o. a. benoemd de heer J. Vermeulen, directeur der K. H. B. S. te Middelburg. Het voortbestaan der Arnhemsche kweek school voor onderwijzeressen is, dank zij de vrjj willige bijdragen van hare vriendenverzekerd In het Volksblad, orgaan van de vereeni- ging Volksonderwijs, is opgenomen het wets ontwerp op den leerplicht zooals het luidt, na de laatstelijk door de commissie, met het ontwerpen van eene concept-wet belast, daarin gebrachte wijzigingen. De examens vanwege de vereenigmg van handelsbedienden Mercurius zullen plaats hebben als volgtdat van het examen in de handels correspondentie op Donderdag 13 Juni en dat in het boekhouden op Dinsdag en Woensdag 11 en 12 Juni. de grassen zijn nog niet in bloei en het is nog veel te malsch om al gemaaid te worden. Men weet echter toch wel dat het gras de meeste voedselstoffen verliest, wanneer men tot de rijp wording wacht, want juist die voornaamste voedingstoffen worden verbruikt voor de zaad vorming, terwijl, hoe langer men de planten laat staan, hoe meer de stengels een houtachtig voorkomen aannemen en hoe minder graag het vee ze nuttigt. Veelal wacht men op Walcheren totdat het gras al hooi op stam is geworden en dat is toch bepaald verkeerd. Toegegeven dat men, bij tweemaal maaien, niet altijd het dubbele van de hoeveelheid van éen keer hooien zal verkrijgen, dan toch is het groote voordeel van eerstgenoemde methode daarin gelegen, dat de kwaliteit van het voeder oneindig beter en veel meer waarde bezit dan het doodrijpe oude hooi, wat de boerinnetjes wel zullen gewaar worden, als de koeien daarop worden getrakteerd. En dan de vruchten, wat staan die niet overal gezond en beloven ze een goede opbrengst! Het koolzaad, dat in sommige gedeelten van Walcheren wel wat van den winter had geleden, heeft gedaan wat het kon, en thans zijn er verscheidene blokken die boven het middel matige staan en met hun goudgele kleur een schoone afwisseling van al het groen daarstellen. Ook de wintergranen staan goedhier en daar is er wat schade geleden door de worm, maar de planten, die overgebleven zijn, zijn zooveel mogelijk uitgestoeid en kunnen het verlies wel vergoeden. Bruine- en witteboonen vertoonen zich ook al boven den grond. In de nieuwe polders heeft men een beetje moeten tobben om de noodige kruim in den bovengrond te verkrijgen, doch op het oude land staan ze tierig. De erwten houden zich ook vrij goed. Gelukkig ontwaren we nog niet die akelige gele kleur; toch zijn enkele blokken niet geheel koortsvrjj. Als we nu maar niet te lang achtereen groote hitte krijgen, dan zullen die het nog wel op halen, maar eigenlijk is van de erwten nog niet veel te zeggen. Mangels en suikerpeën vertoonen zich even boven den grond. Het vla staat ongelijk, hier zeer goed, daar heel slechts. Voornamelijk hangt dat af van den staat van vruchtbaarheid waarin het land zich bevindt, want, nu vele grondeigenaars zoogenaamd om hunne pachters te helpen (sic.) toestemming geven aan hunne pachters om vlas te zaaien wordt er wel eens land voor gebruikt, dat beter eerst flink onder den mest had moeten gereden worden maarde boer weet dat evengoed, doch de noodige centen man- keeren 1 Hoewel dit nu niet heel verstandig is van den eigenaar, toch is het een feit dat niet zelden voorkomt. Zooals alle jaren, wanneer er volop gras is zijn de prijzen van het vee stijgende. Vooral voor melkkoeien worden hooge prijzen besteed, waartoe ook wel het koopen op Jantje crediet, meewerkt. In Friesland, lezen we, verkoopen de boeren zooveel vee om hun Meipacht te voldoen en zij koopen op de koopdagen op crediet het ontbrekende vee weer in. Wat een treurige toestand! Gelukkig is dat nog bij ons geen regel. Welke grondeigenaar zou dan ook niet liever zijn pachter eenige maanden uitstel van betaling geven, dan hem te noodzaken zijn beste vee van de hand te doen De koopprijzen der landerijen zijn eer stij gend dan dalend, gedeeltelijk omdat zeer velen aan plaatsing in vast goed, ook al is de rente lager, de voorkeur geven boven de effecten en ook omdat velen, bij de hooge koersen der pa pieren, die omzetten in grond. De pachtwaarde houdt daarmee natuurlijk geen gelijken tred, zoodat er tegenwoordig bepaald eene wanver houding bestaat tusschen koop- en huurwaarde. Volgens de jongste berichten uit Indië, dd. 23—27 April, zou er besloten zijn geen Inland- sche militairen meer naar Atjeh te dirigeeren wel Inlandsch kader. Het verslag omtrent den toestand aldaar, loopende van 31 Maart tot 14 April, bevat weinig of geen belangrijks. In Groot-Atjeh werden verscheidene -posten nu en dan licht beschotenook werden er gedurende den ver- slagtijd wederom circa driehonderd strekkende meter telephoondraad geroofd en enkele iso latoren vernield. Overigens bleef het over geheel Groot-Atjeh vrij rustig, even als in de onderhoorigheden In de bovenstreken heerschte pokziekte, overi gens was de gezondheidstoestand zeer gunstig. Het gemiddeld aantal lijders, dagelijks opge nomen in het hospitaal te Pantei Perak, Een landbouwer uit Walcheren schrijft ons 'tls nu een lust om buiten te komen. Wat staat alles prachtig en wat een kolossale groei en ontwikkeling vertoont zich overal! Om te beginnen met de weide; wat zjjn die niet in korten tijd veranderdEn koesterden wij in 't vroege voorjaar vrees dat er niet veel en althans niet vroeg gras zou zijn, nu prijken de weilan den met een groote hoeveelheid kostelijk malsch gras. Die groei is zóo sterk dat de vraag gewet tigd is of het ook voor ons niet zeer voordeelig zou zijn om dit jaar eens een proef te nemen met tweemaal hooien en zoo spoedig mogelijk met maaien te beginnen In Holland is men al druk bezig met maaien, en waarom zou dat ook hier niet kunnen Ja, zegt men, maar voornemen nog niet koesterden, te bewegen, door op dezelfde wijze hunne woningen een feeste lijk aanzien te geven, van hunne sympathie te doen blijken met deze gebeurtenis, van zooveel belang voor de Zeeuwsche nijverheid, die in Juni te Middelburg hoogtijd houdt. Te Vlissingen is Zondagmorgen bij 't zoo genaamde Kleine Zandje, niet ver van de Westwatering, W., een jong mensch van 21 jaar, bij het baden in zee verdronken. Zijn broederf die een goed zwemmer is en tegelijk met hem te water was gegaan, miste hem eensklaps, zoo dat de verdronkene in de diepte schijnt wegge zonken te zijn voordat zijn broer dit bemerkte. Slechts korten tijd was de jongeling te Vlissingen als timmermansknecht werkzaam en hij behoorde, naar men zegt, aan den overkant te huis, zoodat hem waarschijnlijk het gevaar van de plaats, waar hij verdronk, niet bekend was. Het lijk is in den namiddag op dezelfde plaats opgevischt. Volgens nader bericht woonde de verdronkene te Sluis. Van 25 tot 27 Mei. Middelbüeg. Bevallen A. Emond, geb. Zuidhof, d. A. C. Beenhackker, geb. Boutens, z. OverledenJ. Boer, d. 5 w. Van 18 tot 25 Mei. Goes. Gehuwd: F. Ilillebrand, wed' 49j. met C. Musse, jd. 40 j. P. de Dreu, jm. 27 j. met L. A. van de Velde, jd. 23 j. BevallenJ. L. Verburg, geb. Van der Heijde, d. zremkzee. Gehuwd: P. Böckling, jm.28j. met C. W. Wansink, jd. 27 j. J. C. A. Eibbens, jm. 23 j. met M. van Neuven, jd. 20 j. J. van der Valk, jm. 22 j. met M. de Feiter, jd. 21 j. J. M. Plansoen, jm. 27 j. met M. van Westen, jd. 21 j. Bevallen C. Timmerman, geb. Smallegange, z. E. Nolet, geb. Verhage, z. L. Corbeei, geb. Van der Valk, d. Overleden J. de Ejjke, wed" van M. Land man, 73 j. J. Baljé, wed* 85 j. Wij deelden Zaterdag mee dat het ge rechtshof te 's Gravenhage den werkman N. O. te Terneuzen, die door de Middelburgsche recht bank tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroor deeld wegens opzettelijke brandstichting in een goederenloods bij het spoorwegstation te Terneu zen, had ontslagen van rechtsvervolging. Dit geschiedde op grond dat, nu niet is ge bleken dat de in de loods aanwezige goederen verbrand of beschadigd zijn, het ten laste ge legde en bewezen verklaarde niet strafbaar is. Woensdag jl. is door 't dijkbestuur van 't calamiteuze waterschap Bruinisse aanbesteed het onderhoudswerk c. a. aan de waterkeering van genoemd waterschap tot 30 April 1890. Be grooting ƒ11723,46. Daarvoor was ingeschreven door de heeren J. van Strien te Zierikzee voor 12800, P. J. Visser te Hansweert voor f 12293, W. Eingelberg voor 12200, J. Brug- geman te Hansweert voor 12170, J. F. Adriaansen—Polfliet te Walsoorden voor ƒ12100, A. Foudraine te Goes voor 12095, H. J. Eomein te Haamstede voor ƒ12020, P. J. Verbist te Hontenisse voor 12000, H. C. v. d. Ende te Zierikzee voor 12000, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 12000, J. de Rijke Jz. te Sirjansland voor f\ 1999, J. Moerland te Sint Annaland voor ƒ11997, J. de Eijkej*. te Stavenisse voor ƒ11990, M. v. d. Linde te Zierikzee voor 11797, C. Bolier Cz. te Brui nisse voor 11648 en L. van Popering Dz. te Bruinisse voor ƒ11600. Het werk is onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde staten aan den laagsten inschrijver gegund. -Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huijssens- en Eendragtpolders is Zaterdag te Zaamslag aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1890 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemde calamiteuze polders. Earning 11.618. Ingekomen waren 11 inschrijvingsbiljetten, en wel van de heeren J. de Bree Fz. te Hoek voor 11.978 L. Koole te Terneuzen voor 11.850 A. Tholens Az te Terneuzen voor 11.800; A. van Popering te Bruinisse voor 11.618 C. de Wilde Az. te Kattendijke voor ƒ11.600; C. Bolier Cz. te Bruinisse voor 11.587; J. F. Adriaansens Polfliet te Hontenisse voor 11 350; C. van der Hooft te Terneuzen voor 11.340; H. Klaassen te Zaamslag voor 11.336; R. J. Verbist te Hontenisse voor ƒ11.270 en A. van der Beek te Zaamslag voor 11.164. Behoudens goedkeuring door ged. staten is het werk aan laatstgenoemden inschrijver gegund. Naar wij vernemen bestaat bjj vele inge zetenen van Middelburg het voornemen om aanstaanden Donderdag, bij gelegenheid van de opening der Zeeuwsche Nijverheidstentoon- stelling, de vlag uit te steken. Wij vertrouwen dat deze eenvoudige mede- dedeeling voldoende zal^zijn om hen, die dat Datnm. Plaats. Voorwerpen. Information, 28 Mei Middelburg, Hofstede, Tak. 28 Zuidzar.de, Inspan, Hammacher 28 1 Ellemeet, Inspan, r. d. Bent. 29 tr Zuidzande, Inspan, Hammacher 29 H Middelburg, Huizen, Tak. 81 Middelburg, Inspan, Tak. 31 Middelburg, Huizen, He Vos. 1 Juni Grijpskerke, Middelburg, Hout, He Vos. tr Karoterij, Verheij. 4 H Middelburg, Meubels, Balans D 4. 4 Goes, Tjalkschip, M. Houwer 5 V Goes, Gras, G. Merens. 7 H Schore, Hofstede, Pilaar. H Hofstede, De Vos. 17 n Middelburg, Winkelsorteering, Notarishuis 25 H Middelburg, Inboedel, Notarishuil

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 5