LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verspreide Berichten. Burgerlijke stand. VERKOOPINGEN. ENZ. Algemeen Overzicht. Beknopte Mededeelingen. De drie booten der hier gevestigde Zeeuwsche stoomboot-maatschappij deden successievelijk 57, 48 en 31 reizen naar en van Rotterdam en Schiedam. Bovendien werden reizen gedaan naar en van Vlissingen en Bresken s. Omtrent den dienBt tusschen Ylissingen MiddelburgAmsterdam per stoomboot Zeeland zijn ons geen bijzonderheden bekend. De stoombargedienst Middelburg Vlissingen werd geregeld voortgezet met twee barges en een salonboot. Het vervoer van passagiers en goederen bleef stationnair. Van 21 en 22 Mei. Middelburg. BevallenL. P. C. Heeren, geb. Dierikx, d. Overleden H. Matthijsse, man van J. Blok, 73 j. Bij de heden gehouden aanbesteding van een kantoor voor de Middelburgsche kunstboterfabriek op het Seisplein alhier werd ingeschreven door de heeren: F. L. Klaassen voor ƒ5980, P. L. van Miert voor 5910, J. M. van Ditmars Zn voor 5790, C. A. Goethals voor 5698, W. A. v. d. Harst voor 5240, P. Krijger en Zn voor 5165 en P. Sonius voor 5000. Alle inschrijvers wonen te Middelburg. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. De polder De Breede watering bewesten Yerseke besteedde heden morgen in de Prins van Oranje te Goes aan: a. het leveren en lossen van 200 scheepston gesorteerde Vilvoordsche steen en van 350 M1 grint. Voor de steen, begroot op ƒ985, werd in geschreven door de heeren J. van Eek te Har- dinxveld ad f 984, G. Dekker te Sliedrecht ad f 980 en A. v. d. Zeege den Beer te Hoofd plaat ad 925. Voor de levering van grint, geschat op ƒ735, hadden ingeschreven de heeren A. v. d. Zeege den Beer te Hoofdplaat ad 784, K. van IJsel- dijk te Ouddorp ad ƒ808.50 en J. Vermeule te Wemeldinge ad 752.50. b. het maken van een oeververdedigingswerk, groot 20200 M\ waarvan 17660 M2 te bezinken; in twee perceelen. Voor het eerste perceel: de levering van 8 stukken zinkwerk, begroot op ƒ46,230, was ingeschreven door de heeren Joh. de Jonge te Biezelinge ad ƒ48,837; J. Roskam te Sliedrecht ad 46,980, W. H. Snoek te Hardinxveld ad 46,500, M. v. dHoek te Terneuzen ad 46,300, B. den Exter v. d. Brink te Krabbendijke ad 46,160, J. van Eek te Hardinxveld ad ƒ46,000, P. J. Visser te Hansweert ad J 45,986 C. de Wilde Az. te Kattendijke ad 45,945 en J. v. d. Plas te Hardinxveld ad ƒ44,978. Voor het tweede perceelbestorting, ter voorziening van den onderzeeschen oever, met 7150 scheepston Doorniksche en 6070 ton Les- sineesche steen, begroot op ƒ36,770, was ingeschreven door de heeren J. v. Eek te Har dinxveld ad ƒ33,600, P. A. v. d. Velde te Terneuzen ad 33,330 en C. v. d. Hooft te Terneuzen ad 32,987. c. het verlagen van de bodems van twee steenen heulen onder Kloetinge, in de leiding van 1830, geraamd op 910. Daarvoor is ingeschreven door de heeren W. v. d. Linde te Kattendijke ad f 949, C. Lindenbergh te Wemeldinge ad 895, P. Dronkers te Kapelle ad 666, A. Goedemond te Hansweert ad 650 en D. van Maris te Kapelle ad 619. En d. het éénjarig onderhoud der sluizen, gebouwen, booten, peilschalen enz. Begroot op 1475. Daarvoor waren inschrijvers de heeren L. Lin denbergh, te Wemeldinge ad 1650 A. Goede mond te Hansweert ad 1600 P. Dronkers te Kapelle ad/1585; D. van Maris te Kapelle ad 1475, en W. v. d. Linde, te Katttendijke, ad 1452. Aan de laagste inschrijvers zijn de werken gegund. Zooals bekend is werd de avond voor 'skonings jubileumsfeest de Nederlandsche vlag van den Haagschen toren verwisseld met een roode, waarop een opschrift. Men zoekt de daders, doch naar het schijnt, niet al te voort varend. De Haagsche correspondent van het U. D. schrijft nu Ik ben niet in de politie-geheimen ingewijd, maar durf toch wel de onderstelling wagen dat men de operateurs van die kleurverwisseling evenmin vinden zal, als de afzenders van de beruchte Sint-Nicolaas-kistjes te Amsterdam gevonden zijn, en dat de justitie daarover niet al te veel spijt zal gevoelen, omdat zjj eigenlijk met de vangst tamelijk verlegen zou zitten. Immers, zijn mijne inlichtingen juist, dan bestaat er geen grond om te vervolgen wegens diefstal, want de Oranjevlag werd niet mee genomen;'is er ook geen braak gepleegd, want een der twaalf echte sleutels van den toren, die in omloop waren, werd gebruikt om binnen te dringen; bestond er geen huisvredebreuk, want de toren was onbewoond, en bevatte de roode vlag geen aansporing tot een strafbaar vinden," zei hij met een zucht, een donkerder tintje oranje gevende aan den kelk van de groote bloem, die hij op het oogenblik schil derde. «Ik heb nooit talen kunnen leeren." Iris zweeg en bewonderde de diepte van den kelk en de meesterlijke wjjze waarop hij de geheele bloem had weergegeven. Bedenkende hoe gebrekkig hij Fransch sprak, begon zij te vreezen dat hij zijn taalkundig talent niet te kort deed. Zij staarde op het doek en beproefde iets anders. (Wordt vervolgd.) feit, want het opschrift was niet»Weg met den koning! Leve de revolutie!" maar: »Weg met het koningschapLeve de republiek twee leuzen, die eiken Oranjelievenden vader lander als wanklanken in de ooren suizen, maar die buiten het bereik van den strafrechter vallen, daar het onpersoonlijke en staatkundige leuzen zijn, even geoorloofd als de wensch naar een verlichten despoot b. v. De justitie zou dus eventueel niet weten, zegt men, op grond van welk artikel aan de daders'van het feit straf ware op to leggen. Zou het dus te verwonderen zijn, als men maar liever niet al te scherp zocht, hopende niet te vinden Van wege den algemeenen Nederlandschen wielrijdersbond wordt den 1 Julie, k. een cursus geopend voor militaire wielrijders. Die daaraan wenscht deel te nemen, moet den 19-jarigen leeftijd hebben bereikt, bij minderjarigheid de toestemming van ouders of voogden overleggen, in het bezit zijn van een deugdelijk rijwiel en vooraf zijn bekwaamheid als wielrijder bewijzen. Men verbindt zich om bij mobilisatie en, zoo dit noodig geoordeeld wordt, bij groote manoe- vres aan de eerste oproeping van het departe ment van oorlog te voldoen. Voor iederendag dienst genieten zij, die zich hebben verbonden, een vergoeding van 4, benevens inkwartiering als de officieren, die zij echter zelf moeten be kostigen. Bovendien wordt hun een soldaat als oppasser toegevoegd. Aan den cursus wordt datgene onderwezen, wat een militair wielrijder noodig heeft te weten. Te Rotterdam werd Zaterdag een beschon ken man in hechtenis genomen, die een dame lastig viel. De agenten van politie, die den beschonkene wilden overbrengen, hadden daar mede heel wat te doen; zelfs werd een hunner zoo in den vinger gebeten, dat hij voorloopig buiten dienst moest worden gesteld. Dat lieve Rotterdamsche plebs In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Haarlem een man zijn vrouw, van wie hjj gescheiden leefde, willen vermoorden. Terwijl zjj in bed lag, werd zjj door haar man met een mes aangevallen, waarmede hij haar eenige ver wondingen aan het hoofd, den hals en de beide handen heeft toegebracht. De dader nam ver volgens de vlucht. De wonden der vrouw zijn niet levensgevaarlijk. De man is reeds vroeger, wegens majesteits schennis, tot éen jaar gevangenisstraf veroor deeld geweest. Onlangs werden, zooals men weet, Jan netje Struik en de bij haar wonende vrouw Jut, ten huize van den herbergier V. d. W, te Apeldoorn mishandeld. De officier van justitie vond toen geene termen hem in hechtenis te nemen, doch de vorige week vaardigde hij het bevelschrift daartoe uit, ook voor de vrouw van V. d. W. Laatstgenoemde werd gevankelijk naar Zutfen vervoerd, doch dienzelfden dag weder op vrije voeten gesteld. V. d. W. zelf had toen juist een bloedspuwing gekregen en kon dus niet vervoerd worden. Thans heeft de geneesheer verklaard, dat zijn vervoer zonder gevaar kon plaats hebben, en is hjj dan oök Maandagmiddag naar Zutfen gebracht en in voorarrest gesteld, tot zijne zaak in onderzoek komt. Te 's Greveldüin-Capelle maakte jl. Zater dag een landbouwer zich over het feit, dat de koe van een buurman in zijne weide graasde, zóo driftig, dat hij na enkele oogenblikken op de plaats dood bleef. Gedurende de laatste dagen hebben zich te Helder in verschillende gezinnen ernstige verschijnselen van vergiftiging geopenbaard, waarvan de oorzaak moet worden gezocht in het gebruik van voor de gezondheid nadeelige worst, van een slager afkomstig. In het gar- nizoens-hospitaal zijn vele militairen opgenomen, bij wie zich dezelfde verschijnselen vertoonden. Door de politie wordt een ernstig onderzoek ingesteld. Te Kampen is een 2-jarig meisje over leden, ten gevolge van het doorslikken van een stukje lood. Volgens rapport van zeeloodsen, gisteren uit het Engelsch kanaal gekomen, waren zij duizenden sinaasappelen voorbijgevaren, die in zee ronddreven. Waarschijnlijk is een schip, hetwelk met die vrucht geladen was, veronge lukt nabij de Engelsche kust. In het kanaal heeft Maandag een botsing tusschen twee Engelsche stoomschepen, de German Emperor en dejBeresford plaats gehad twintig mensehen verloren bij deze ramp het leven. Toen Boulanger, na de inhechtenisneming van Rochefort, in het Londensche politiebureel kwam, wilde hij terstond doorloopen naar den chef en tot een politie-agent, die hem tegen hield, sprak hij»Ik ben generaal Boulanger", in de meening, dat die naam als een tooverwoord hem alle deuren zou openen. Maar met een koel»Wat gaat mij dat aan duwde de agent den bravGeneral in de wachtkamer, om, evenals de overige daar verzamelde personen, in dit vertrek te blijven, tot het zijne beurt zou zijn. Seaton, de eigenaar van de Field-club te Londen, waarin de politie 20 heeren wegens baccarat-spel arresteerde, is tot 500 p. st. boete veroordeeld. Graaf Dudley, lord Lurgan en lord Paulet werden vrijgesproken. Irridentisten te Triest wierpen Zondag avond drie bommen in de buurt van het paleis van den gouverneur. Er werd geen schade aangericht. De daders zijn nog niet gevonden. De Parijsche tentoonstelling werd Zondag door ruim 250,000 personen bezocht. De Nederlandsche bank 188889. (Slot.) Zie ik" aldus vervolgde de president der bank zijn openingstoespraak «terug op de vjjf en twintig jaren die achter ons liggen, dan komen mij zonder twijfel vele dingen voor den geest, wier beloop ik anders zou hebben gewenscht. Men blijft met de beste bedoelin gen niet vrij van misgrepen en tekortkomingen. Maar alles bjj elkander voegende, meen ik'toch te kunnen zeggen, dat de bank in sterker mate dan vroeger een bestanddeel is geworden van ons vo ksleven, en er schuilt geen zelf verheffing in deze woorden, omdat die goede vrucht verkregen is door de uitvoering van een wet, tot welker samenstelling geen der tegen woordige directieleden heeft kunnen medewer ken. De lijnen, waarop wij ons te bewegen hadden, hebben anderen voor ons getrokken. Mijn woord is bovenal een hulde aan hun arbeid. En nu treden wij een nieuw tijdperk in moet ik er bijvoegenonder een geheel nieuwe wet? Ik acht het een voorrecht, dat ik dit niet behoef te doen, want de oude wet is wel gewijzigd en aangevuld, doch hare grondslagen zijn niet ondermijnd. Vergunt mij te herhalen, wat ik u voor weinige maanden zeide, bij gele genheid van de verandering der statuten: «Welke stemmen ook zijn opgegaan om aan de betrekkingen tusschen de regeering en de bank een nieuw en naar onze meening voor beiden zeer schadelijk karakter te geven, de wetgevende macht heeft met beslistheid ge weigerd aan die wenschen te voldoen. Van hare aloude zelfstandigheid heeft de bank niets verlorenhare directie zal op dezelfde wijze als tot dusver worden benoemdbij geen enkel artikel heeft de regeering bevoegdheid ver kregen om zich te mengen in haar beheer; haar werkkring is verruimd. De vaststelling der balans blijft opgedragen aan de door u gekozen commissarissen; geschillen over de vraag, of de balans met wet en statuten in overeenstemming is, zullen niet beslist worden door het administratief gezag, maar door scheidslieden. Wel is het toezicht van over heidswege verscherpt, maar toezicht bleef het, in den strengsten zin des woords. De Neder landsche bank kan dus voortgaan met het publiek belang te dienen overeenkomstig hare eigene opvatting, alleen door de wet en de statuten begrensd. Het vertrouwen dat zij in dit en menig ander opzicht tot heden genoot, blijft haar verzekerd voor een reeks van jaren, die wij langer hadden gewenscht, maar die voor stilzwijgende verlenging vatbaar is verklaard. Versterkt is eindelijk het beginsel der eenheid van circulatie, daar de staat zal ophouden te deelen in de winsten der bank, zoodra hij be sluit tot het uitgeven van muntpapier voor meer dan 15.000.000." De verandering van aanbelang, die ons octrooi bij de wet van 7 Augustus 1888 heeft onder gaan, bepalen zich tot de volgende punten. Ten eerste is het kapitaal vergroot met 4,000,000, welke som echter geheel mag wor den belegd in fondsen. Ten tweede is de bank nu gehouden, zoolang haar beschikbaar saldo nog 10 millioen bedraagt, aan den staat tegen de gewone be- leeningrente en op onderpand van schatkist biljetten, voorschotten in rekening-courant te doen tot een maximum van 5 millioen. Zij is tevens gemachtigd (niet verplicht) tot het verleenen van soortgelijke voorschotten op onder pand van het fonds voor de verwisseling der muntbiljetten, zoodra de schatkist die ten be hoeve dier verwisseling noodig heeft. Ten derde zijn aan den staat verschillende baten toegekend. Vijf en twinlig percent over het bedrag der kapitaalsvergrootingdus 1,000,000, ontvangt hij in eens. Voorts zal hij jaarlijks ontvangen de helft van de eerste 4 percent, die netto verdient worden, nadat de bank 5 percent over het kapitaal heeft genoten en dat een tiende van het overschot is gegaan naar het reservefonds, immers zoolang dit fonds nog geen 5,000,000 bedraagtbene vens twee derden van het restant der zuivere winst. Eindelijk, indien na 1 April 1904 het octrooi niet wordt verlengd, ontvangt de staat de helft van hetgeen de reserve dan blijken zal meer te bedragen dan de balans, die u straks wordt voorgelegd, aanwijst. Ten v ierde is de bank bevoegd verklaard tot het koopen en verkoopen van buitenslands be taalbaar handelspapier, maar voor een bedrag dat nooit langer dan veertien dagen achtereen haar beschikbaar metaalsaldo mag tebovengaan. Hoe bezwarend enkele dezer bepalingen voor de aandeelhouders mogen zijnzij wijzigen geen van alle het karakter der bank. Ook de laatst vermelde bepaling laat dit karakter volkomen onaangetast. Zjj heeft geen andere strekking dan de bank in de ge legenheid te stellen tot winstgevend gebruik van een gedeelte der gelden, waarvoor zij, met inachtneming van de statuten en de algemeen erkende beginselen van bankbeheer, binnenslands geen plaatsing kan vinden." Verder blijkt uit het verslag dat de geza menlijke disconteeringen en beleeningen der bank 368,287,064 bedragen hebben, waaronder Middelburg 4.531,742,67^. Het gemiddeld opereerend kapitaal was 89,648,559, waaronder Middelburg 2,076,396. De som der op de gezamenlijke discontee ringen ontvangen rente is 1,387,552.61 geweest, waaronder Middelburg 29,977.40|. Voor verliezen op disconto is dit jaar niets af te schrijven. Maar op vroeger onbetaald gebleven stukken is meer ingekomen dan waarop gerekend was, zoodat de winst- en verliesrekening per saldo voor ƒ13,471.49 kan worden goedgeschreven. De gesloten beleeningsposten op effecten nieuwe en geprolongeerden te zamen, bedroegen 152,859,040, waaronder Middel burg/4,225,500. De gesloten poederenbeleeningen, nieuwe en geprolongeerde te zamen, bedroegen 16,748,330. De van de gezamenlijke beleeningen genoten rente is 1,227,426.26, waaronder Middelburg 36,305.73. De verwisseling van bankbiljetten tegen specie of andere bankbiljetten of van specie tegen bankbiljetten, was 296,530,600, waar onder Middelburg ƒ4131.640. mijmeg-en. Tot lid der Tweede kamer, vacature-Reuther, is gekozen de heer F. Th. J. H. Dobbelman (K.) met 1157 stemmen. De heer De Koning verkreeg er 345, terwijl de volstrekte meerderheid 750 bedroeg. Londen. De Iersche leden van het hooger en lagerhuis, die anti-Home-Rulers zijn, drongen bij lord Salisbury aan op afschaffing van het stadhouderschap in Ierland. Zij wenschen den onderkoning door een staatssecretaris te ver vangen alsmede een aanzienlijke som uit te trekken voor het verblyf van een lid der ko ninklijke familie in Ierland. Berlijn. Bij de parade door de garnizoenen uit Berlijn en Spandau commandeerde de keizer zelf. Z. M. voerde de troepen tot tweemaal toe in parademarsch voorbij koning Humbert. De keizerin was te paard, met een schitte rend gevolg, daarbij tegenwoordig. Bijna zonder uitzondering wijden de buiten- landsche bladen langere of kortere artikelen aan het bezoek van den koning van Italië te Berlijn. De Duitsche, Oostenrijksche en Itali- aansche voor het meerendeel verheerlijken daarbij de triple alliantie, die door de samenkomst van twee der bondgenooten opnieuw als vredes- bond bezegeld wordt. De Franschen kunnen moeilijk hun boos humeur over de reis van koning Humbert naar Berlijn verbergen onder eenige satyrieke opmerkingen over den buiten gewonen spoed, waarmede deze souverein, de laatste der door keizer Wilhelm bezochte vor sten, het eerst diens bezoek beantwoordt. Te Parijs ziet men er bovendien eene nieuwe demonstratie tegen de republiek in van de zijde van Crispi, daar deze ontmoeting plaats vindt in dezelfde maand, dat Frankrijk zijn grootsche historische worsteling voor de vrij heid met glans herdenkt. Deze laatste ver onderstelling moge nu wellicht niet juist zijn, zoo is de gevoeligheid der Franschen toch zeer goed te begrijpen. De betrekkingen van Italië met het Duitsche rijk hadden even vriendschappelijk kunnen zijn, zonder dat de heer Crispi zoo herhaaldelijk de republiek had behoeven te krenken en er alles op in te richten dat de oude vriendschap tusschen beide rijken bijna in openlijke vijandschap ontaardt. Intusschen, de Franschen kunnen Crispi ge- rustelijk zijn gang laten gaan. Dank zij voor namelijk zijn politiek is in Italië een economische toestand in het leven geroepen, die het zeer twijfelachtig maakt, of het bondgenootschap met het machtige Duitsche rijk tegen geen te hoogen prijs is gekocht. Voor de ellende van het Italiaansche volk schenkt Duitschland geen leniging. En wanneer eerst zal het eerzuchtige jonge koninkrijk het loon voor al zijn offers ontvangen Frankrijk, op welks kosten het zich denkt te verrijken, beantwoordt de uitdagingen van Italië en Duitschland met een uitnoodiging om zijn tentoonstelling en zijn toren van Eiffel, de vruchten van zijn vredelievendheid en arbeid te komen bekijken. Het Fransche volk denkt aan geen oorlog, het geniet slechts de zegeningen van den wereldvrede. Hoe ongeloofelijk het ook klinkt, Frankrijk mag zich op dit oogenblik, wat zijn politiek leven betreft, in volkomen rust verheugen. In de Fransche kamer werd tot heden de beraad slaging over de begrooting van 1890 zonder stoornis voortgezet. Op de redenaars der rech terzijde met hun aanvallen op de financieele staatkunde der republiek zijn republikeinsche sprekers van alle fracties gevolgd, die ieder op hun beurt de vijanden van den huidigen regeeringsvorm hebben weerlegd. Nadat gisteren de minister van financiën Rouvier gesproken had, is onder protest der rechterzijde de algemeene beraadslaging ge sloten. Terwijl onder de republikeinsche partij de band wat nauwer is toegehaald, loopen er allerlei geruchten over een aanstaande scheuring in het Boulangistische kamp. Niet alleen het hoofd der «nationale partij" is ziek, het geheele lichaam is door de kiem der twee dracht aangetast. Maar even jjverig als de Boulangisten alle berichten omtrent de onge steldheid van Boulanger voor verzinsels ver- klaien, zoeken zij den tweespalt in hun midden geheim te houden. Aanleiding tot de oneenig- heid moet Boulangers's welwillendheid ten opzichte der royalisten zijn. De generaal belooft zijn steun aan alle reactionnairen bij de aan staande verkiezingen zonder in overleg te treden met het comitédit echter eischt dat Boulanger alleen die candidaten zal steunen, welke het republikeinsch programma onder schrijven. Zon Boulanger in waarheid reeds aan den kruisweg staan en moeten kiezen tusschen de republikeinsche leden zijner partij volgens de Cassagnachet uitvaagsel der republiek, avonturiers en schraapzuchtige lieden en zijn royalistische en clericale vrienden en vriendinnen, op wier aristocratische diner's en partijen de generaal zich zoo gaarne door hertoginnen laat fëteeren en vertroetelen Volgens te Berlijn ontvangen mededeelingen van leden der deputatie uit de mijnwerkers in Westfalen dreigt de werkstaking te worden hernieuwd, daar de mjjnbezitters de aanvoerders der werkstakenden, in strijd met de stellig gegeven belofte, uit hunnen dienst ontslagen hebben. De laatste berichten uit Opper-Silezië en het Waldenburger distriet doen verwachten, dat aldaar de werkstaking in de steenkoolmijnen binnen eenige dagen zal zijn afgeloopen. De beweging tegen de tentoonstelling onder de Parijsche winkeliers neemt toe, dank zij de krachtige aansporing van reactionnaire zijde. De redacteuren van Gaulois en Autorité, uit licht te begrijpen redenen, hopen hierdoor der republikeinsche regeering nieuwe moeilijkheden te bereiden. Onder leiding van Arthur Meyer, van den Gaulois en Georges Berry, reactionnair ge meenteraadslid, heeft gisteren een deputatie van eigenaars van restaurants en café's Tirard verzocht de tentoonstelling een paar avonden in de week te laten sluiten. De minister president antwoordde dat inwilliging van dezen eisch, op grond van de met het tentoonstellings- bestuur gesloten overeenkomst, onmogelijk was. Op raad van Arthur Meyer hebben de restaurateurs besloten Vrijdag een groote mee ting te houden. In de Belgische kamer heeft de minister van justitie Lejeune medegedeeld, dat de regeering op de aanvallen, waaraan zij wegens het proces te Bergen bloot staat, eerst na afloop van het geding zal antwoorden. Te Parjjs had gisteren ochtend een duel plaats tusschen de afgevaardigden Lockroy en de la Berge, wegens beleedigende dagbladarti kelen van dezen laatste. Eerstgenoemde werd aan het aangezicht en den elleboog gekwetst. Prinses Beatrice van Battenberg is op Windsor bevallen van een zoon. In de Italiaansche kamer betuigde Cavaletto zijne erkentelijkheid voor het onthaal, door den koning te Berlijn gevonden. De voorzitter der kamer drukte mede zijne vol doening daarover uit, en stelde voor, uit naam der kamer, eene warme dankbetuiging te doen toekomen aan den keizer, aan de stad Berlijn en aan het volk van Duitschland en Zwitserland. Dit voorstel, waarbij de minister van koop handel zich namens de regeering aansloot, werd met herhaalde toejuichingen ontvangen. Het Engelsch lagerhuis heeft het ontwerp betreffende de nationale schuld bij derde lezing aangenomen. Het heeft met 221 tegen 128 stemmen het verlangde crediet toegestaan voor onderzeesche telegraafkabels. In het hoogerhuis had de eerste lezing plaats van het ontwerp tot versterking der zeemacht. De minister van koophandel in Oostenryk heeft aan het bureau der beurs te Weenen eene mededeeling gericht, waarin hij verklaart groot gewicht te hechten aan de internationale graanmarkt te Weenen, en de hoop uit, dat deze aldaar gevestigd zal blijven. Jules Simon en Léon Say zijn gekozen tot president en vice-president van het comité, dat zich heeft gevormd om te Parijs voor Thiers een standbeeld op te richten. De nieuwe gezant der Vereenigde staten werd gisteren door president Carnot ontvangen. Carnot verklaarde overtuigd te zijn dat de gezant al zijn best zou doen tot het aanknoo- pen van eene hartelijke verhouding tusschen de beide mogendheden. Hij wees op de over eenkomst tusschen de instellingen der twee republieken en op den vooruitgang, waarop beide zich mochten beroemen. Koning Humbert te Berlijn. Heerlijk weder begunstigde gisteren den in tocht van den Italiaanschen koning in de hoofdstad van het Duitsche rijk, terwijl de feestvreugde der duizenden zich op ondubbel zinnige wijze uitte. Alleen wordt door Ber- 1 jjnsehe bladen betreurd, dat het leeuwenaandeel bij de ontvangst den soldaten en den militairen eerbewijzen te beurt viel. Na de begroeting tusschen de beide monarchen aan het Anhalter station reed men door de prachtig versierde straten naar het koninklijk slot. Het rijtuig, waarin de keizer en zijn gast zaten, werd voorafgegaan en gevolgd door een eskadron kurassiers. In het tweede rijtuig zaten de Italiaansche kroonprins en prins Heinrich met de twee oudste zonen des keizers, dan weder kurassiers en hierop volgden de rijtuigen met de overige prinsen, den rijkskan selier, die met Crispi en graaf Herbert in het zelfde rijtuig zat, en het verdere gevolg. De groote feeststraat was door eene dicht opeenge pakte menigte bezet, die de vorBten met onaf gebroken gejuich begroette. Onder een porta triumphalis aan de Anhalt- strasze werd de koning met een toespraak door de Italiaansche kolonie welkom geheeten. Luide Evvivais weerklonken. Langzaam reed men daarop langs de en haie opgestelde troepen, wier muziek den Italiaan schen koningsmarsch speelde. Toen het keizer lijke rjjtuig door het Brandenburger Thor reed, werden 101 saluutschoten gelost. Op het balkon voor het Panopticum speelde een Napolitaansche kapel in nationaal kostuum haar vroolijke wijzen. Bij het keizerlijk pavil joen voor het operagebouw hadden zich de vertegenwoordigers der universiteit en van andere corporatiën geplaatstter rechterzijde daarvan die der kunstenaars in 't kostuum van Italiaansche edellieden uit de middeleeuwen en de drie vertegenwoordigsters der beeldende kunsten, de tooneelspeelsters Frau v. Hochen- burger, Frl. Leisinger en Frl. Hiedlerter linkerzijde jonge meisjes in oud-Duitsche klee derdracht. Daarachter een Berljjner zangkoor onder directie van den heer Joachim. Toen het vorstelijk rjjtuig naderde hief het koor de jubelhymne uit Handei's oratoriumJudas Maccabaeus aan, met toepasselijken Italiaan schen tekst. Mw. v. Hochenburger droeg daarop een ode in het ltaliaansch voor. Prof. Becker bracht een Hoch op Italië en koning Humbert uit. Onder daverend gejubel reed het rjjtuig daarop verder naar het slot. Niet gering was de verlegenheid der Frau von Hochenburger, die geen ltaliaansch verstaat, toen koning Humbert een vraag tot haar richtte. Verlegen stamelde zijHon capisco, tot groot vermaak der vorsten. Een pijnlijk incident verstoorde de feest vreugde op de Opernplatz. Toen de studenten zich gereed maakten den koning een ovatie te brengen, rukten eensklaps uhlanen op en sneden de studenten van de aanraking met den koning af. Toen de militairen, ondanks de vertoogen der studenten, den doorgang niet vrij lieten, keerden de laatstgenoemden om en trokken onder protest met hunne banieren naar de universi teit terug. De studenten zjjn voornemens over deze be handeling een klacht in te dienen. In het slot vond de begroeting met de keizerin plaats, daarop volgde de voorstelling van het wederzijdsch gevolg. Te twee uur vereenigde men zich aan een lunch. 's Namiddags reden de keizer en de koning naar Charlottenburg, waar de laatste in het mausoleum op het graf van keizer Wilhelm een lauwerkrans neerlegde. Heden morgen vroeg was er groote parade op het Tempelhofer veld, en 's avonds gala voorstelling in de opera. Morgen zal men op het keizerlijk jacht naar Potsdam varen Vrjj- dag manoeuvres op het Tempelhofer veld en het bezien van de merkwaardigheden van Berlijn,

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2