Verspreide Berichten. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN. ENZ. schillig tot welke lichting zij behooren, loodat daaraan ook onderworpen zijn de'verlofgangers der lichting 1884 vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven. Het onder zoek zal plaats hebben in de gemeente en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Middelburg, Zaterdag 1 Juni, des voorm. te 9 uren voor Arnemuiden, Middelburg en Nieuw en St Joosland. Axel, Maandag 3 Juni, des voorm. te 9 uren voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Hulst, Dinsdag 4 Juni, des voorm, te 9 uren voor Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St Jansteen en Stoppeldijk. IJzendijke, Donderdag 6 Juni, des voorm. te 9 uren voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofd plaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Sluis, "Vrijdag 7 Juni, des voorm. te 10 uren voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Retranchement, St. Kruis, Sluis, en Zuidzande. Zierikzee, Woensdag 12 Juni, des voorm. te 9 uren voor Bruinisse, Dreischor, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk en Zierikzee. Brouwershaven, Donderdag 13 Juni, des voorm. te 10 uren voor Brouwershaven, Burgh, Dui- vendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerk- werve Noordgouwe Noordwelle Eenesse Serooskerke en Zonnemaire. Cortgene, Zaterdag 15 Juni, des voorm. te 10 uren voor Cats, Colijnsplaat, Cortgene en Wissekerke. Tholen, Maandag 17 Juni, des voorm. te 10 uren voor Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. PhilipB- land, Stavenisse en Tholen. Kapelle, Dinsdag 18 Juni, des voorm. te 9| uren voor Kapelle, Wemeldinge, Verseke, Krui- ningen, Krabbendijke, Eilland-Bath, Schore, Waarde. Goes, Woensdag 19 Juni, des voorm. te 9 uren voor Baarland, Borssele, Driewegen, Elle- woutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek, HeinkenszandHoedekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wol- faartsdijk. Vlissingen, Donderdag 20 Juni, des voorm. te 9 uren voor Biggekerke, Kondekerke, Melis- kerke, Oost- en West-Souburg, Eitthem, Vlis singen, Westkapelle en Zoutelande. Veere, Vrijdag 21 Juni, des voorm. te 10 uren voor Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, Oost- kapelle, Serooskerke, St. Laurens, Veere, Vrou wepolder. De vergadering van onderwijzers aan de kweekschool en rijksnormaallessen in Zeeland zal onder presidium van den heer A. Moens, inspecteur in de 2e inspectie, gehouden worden te Middelburg op Zaterdag 7 Sept. Aan de orde zijn gesteld de opgegeven stel lingen omtrent het onderwijs in de aardrijks kunde en in de zang aan de E. N. L. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is mr. S. Gratama, rijks archivaris in de provincie Drenthe, tot weder opzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht en zijne geschiedenis. Beroepen te Oudelande (cl. Goes) de keer W. B. H. Van Kinschoten. Zoodra het gisterenavond bekend was dat de aftredende leden der Provinciale Staten in ons district allen waren herkozen, noodigde het bestuur der kiesvereeniging Eendracht maakt Macht de liberale kiezers uit om zich te half negen in de kegelbaan der sociëteit De Verge noeging te vereenigen om daar de overwinning der liberale beginselen in Walcheren feesteljjk te vieren. En hoe kort de tijd ook was om deze samenkomst bekend te maken, toch was op het bepaalde tijdstip het aangewezen ge deelte van het geïllumineerde sociëteitsgebouw geheel gevuld met eene vroolijke opgewekte menigte. »Neen, dat niet", antwoordde zij zonder eenige verlegenheid, »die laat ik mij liever door Vernon voorlezen, dan klinken zij zooveel mooier." »Hoe denkt gij dan over mijn boeken »Die heb ik gisteren al nagezien, maar ik geloof niet dat ik daar veel van begrijp. Ik nam dit op; de Prodomus van de entomologie in Noord-A/rika, maar het is zoo vol vreemde namen, die ik niet begrijp, en lang zoo boeiend niet als de Prinses van Thule, daar houd ik het meeste van, en dan De opkomst van Silas Lapham, maar éene van uwe boeken geloof ik dat ik zou kunnen verstaan, het is over de conversatie van de geestkracht ^Conservatie" verbeterde Le Marchant lachend. »Maar kindlief, uw ontwikkeling gaat veel te snel, alsgij nu al aan Balfour Stewart wilt beginnen." »Ik wil alles leeren wat ik kan, voor het geval dat ik ooit meegenomen word naar Engeland." »Meriem," sprak Le Marchant op ernstigen toon, »Vernon zal u nooit daarheen brengen." Waarom praat hij dan zoo lief met mij en leest mij zooveel verzen voor, en schildert mij zoo dikwijls vroeg zij, terwijl er tranen in hare groote bruine oogen kwamen. »lk geloof, Eustace, dat hij mij waarlijk lief heeft, en misschien, als ik maar geschikt voor hem was Van de ook genoodigde herkozen statenleden waren aanwezig de heeren mr D. A. Berdenis van Berlekom, 0. J. J. A. van Teijlingen en C. L. van Woelderen de heeren J. P. I. Buteux, mr N. J. C. Snouck Hurgronje en Th. van Uije Pieterse waren, de eerste wegens onge steldheid, de twee anderen door uitstedigheid verhinderd. De heer mr W. A. van Hoek, voorzitter der kiesvereeniging, opende de bijeenkomst door de liberale' partij geluk te wenschen met de behaalde overwinning. Hjj wees erop dat het belang van het vaderland in alle omstandig heden op den voorgrond staat en zette uiteen, waarom hij dezen uitslag in 's lands belang achtte. Daar een goed Nederlander niet aan het vaderland denkt zonder dat ook te doen aan Oranje, wijdde hij, als voorzitter, het eerste woord aan »onzen constitntioneelen koning." Daarna complimenteerde de heer Van Hoek de herkozen leden, tevens erop wijzende dat zij steeds in alle opzichten getoond hebbben het vertrouwen der kiezers waardig te zijn. De heer mr D. A. Berdenis van Berlekom voerde vervolgens het woord. Hij zeide het zich bewust te zijn veel verplichting te hebben aan de Middelburgsche en Walchersche kiezers; stelde hij zelf op hoogen prijs opnieuw gekozen te zijn, vooral was hij over den uitslag tevreden, omdat daaruit gebleken is dat het liberale beginsel in ons district niet dood is. Dat is een gunstig en gelukkig teeken en gaf den spreker aanleiding hulde te brengen aan alle liberalen. De heer Van Woelderen herinnerde eraan dat hij in de provinciale staten den zetel in nemende van den heer Smit en evenmin als deze een Zeeuw van geboorte zijnde toch een zekeren proeftijd in Zeeland heeft doorgebracht, die hem gelegenheid heeft gegeven de Zeeuwen te leeren achten en waardeeren. Waar deze hem weder met groote meerderheid tot lid der staten verkozen gat hij hun de verzekering steeds meer Zeeuw te willen worden en steeds in het belang der provincie te willen werkzaam zijn. De heer mr E. Fokker is dankbaar over den uitslag in dit district, die te danken is aan de groote werkzaamheid van het bestuur der Kiesvereeniging en aan de goede leiding der zaak. Ofschoon van liberalen kant uitstekende candidatengesteld waren, lijdt het geen twijfel of het bestuur heeft vooral door zijne ernstige wijze van werken de overwinning aan de libérale beginselen bezorgd. Hij eindigde met een »leve het bestuur". De heer Troelstra uit Vlissingen zette in het breede de liberale beginselen uiteen, wees er op hoe die alleen welvaart en vooruitgang kunnen verspreiden en bracht daarom het liberalisme een toast. De heer J. J. H. Doorenbos bracht hulde aan den onvermoeiden, werkzamen heer Herman Snijders, die altijd bereid bevonden wordt de liberale zaak door woord en pen te dienen en wiens ijver nooit genoeg geroemd worden kan. De heer H. Snijders bracht die hulde over op het bestuur, op hen die het bestuur behulp zaam waren en op de 1700 kiezers, die hunne stem op de liberale candidaten uitbrachten. »De toekomst is aan de beginselen van vrijheid, waarheid en vooruitgang", zeide de heer Snijders ten slotte, »ik drink op het liberale Walcheren". De heer M. S. de Zeeuw herinnerde er aan, dat, toen de heer mr. E. Fokker, die van de oprichting af met hart en ziel voor de kies vereeniging heeft geijverd, als voorzitter moest aftreden dit algemeen betreurd werd, maar dat het niet minder algemeene blijdschap wekte, toen de heer Fokker tot president gekozen werd der Liberale Unie. Hem, die in deze be trekking zich de liberale zaak nuttig maakt, wijdde deze spreker een dronk. De heer L. Baart wees er op dat bij een vorige feestviering der liberalen het bestuur ook de beleefdheid had de dames daarbij te inviteeren, doch dit thans om de beperkte ruimte onmogeljjk was geweest. Wijl het hem echter gebleken is, dat vele dames groote be langstelling koesteren voor de liberale zaak gedacht hij die dames, omdat, zooals hij zeide, zij het zijn, die bij de opvoeding der kinderen daarin de kiemen kunnen brengen van recht, gerechtigheid, vrijheid en vooruitgang en groo- ten invloed ten goede uitoefenen. De heer G. Boogert wees op het spreekwoord: Hoe grooter de strijd is des te grooter is ook de overwinning. Dit is hier ten volle van toepassing. Hij sprak de hoop uit, dat de be woners der achterhoeken van Zeeland het voorbeeld der liberale hoofdplaats in hare »Meriem riep de schilder, in dat hache lijke oogenblik zijn hoofd door een reet van de tent stekende, »Meriem, kom gauw hier, ik heb u noodig. Ik heb juist een idee voor een allerliefste schilderij." Meriem wischte met den slip van haar Haïk een traan weg, ongemerkt zooals zij dacht, (maar Eustache zag het) en begaf zich vriendelijk lachend naar den al te verleidelijken Yernon. »Kijk zei hij. »Ik heb die meisjes ge schetst, haar goed op den oever leggende om te drogen, en nu wilde ik u op den voorgrond plaatsen bezig met het uitwringen van een Haïk." Meriem kende geen ander gebod dan den wil van Yernon; zei dus: rHeel goed, Vernon" en ging staan zooals hij wenschte, in de eenvoudig natuurlijke houding van een Griekseh beeld. »Waarom schildert gij mij zoo dikwijls en de andere meisjes niet vroeg zij na een poos. »Wel, uw nicht Iris zal spoedig hier komen," antwoordde hij kalm en veranderde onder het praten iets aan de houding van haar arm. »Gij zijt verreweg het mooiste meisje van het dorp, en ik wil het ijzer smeden zoolang het heet is - ik neem mijn kans waar, voordat die groote dame komt en mijn schoon model voor altijd weg haalt." »Ik zou liever hier blijven, mompelde Meriem zacht. Zij nam zijn bewondering, zon der valsche schaamte, als een natuurlijk hul deblijk aan. betere en gezonde denkbeelden steeds meer en meer zullen volgen, dan zal de strijd in de toekomst gemakkelijker zijn. De heer J. W. de Raad gedacht de stemop- nemers en de heer Doorenbos besprak het groote voordeel der aaneensluiting, die door het tegen woordig bestuur tot stand gebracht is en waar van, hoe kort die band nog gelegd is, reeds nu het succes valt te prijzen. De spreker eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei van alle liberale kiesvereenigingen in Walcheren. De heer mr E. Fokker wees erop dat van anti-revolutionairen kant steeds het gebed wordt gehoorden geef o Heer, dat wij in dezen strijd geene andere dan u welgevallige wapens gebruiken, maar toonde aan dat hier en daar niet naar die woorden wordt gehandeld. Hij stelde daartegenover dat, moge de strijd in dit district heftig geweest zijn, hij gerust durft te zeggen dat die van liberalen kant alleen met eerlijke middelen is gevoerd. Het ware zeker in 's lands belang te wenschen dat de strijd minder hevig gevoerd werd en misschien is weldra, wanneer de onderwijswet in de Tweede kamer zal ter tafel komen, het oogenblik daar voor eene pacificatie, die een einde zal kunnen maken aan de thans ten nadeele van het land, van de provincie en van geheel ons volk heerschende verdeeldheid. De voorzitter nam hierop het woord om voor lezing te geven van een telegram van den heer Van Uije Pieterse, waarin deze dankte voor het bericht zijner herkiezing en daaraan toevoegde »leve ons beginsel". Ook van den heer Louman, lid van het bestuur der kiesvereeniging te Vlissingen, was een tele gram ontvangen, waarin hij zijne felicitatie met het succes uitsprak. De heer Van Hoek wees erop dat de groote meerderheid der liberale stemmen uit Vlissingen en Middelburg voortkomt en het samengaan van beiden dus van hoog gewicht is bij den strijd aan de stembus. Maar ook op ander terrein maakt eendracht macht en naar het spreker voorkomt begint de vroeger tusschen Middelburg en Vlissingen bestaande rivaliteit langzamerhand gelukkig te veranderen en leeren beide plaatsen elkander, meer den vroeger, wederkeerig waardeeren. Het is volgens hem te hopen dat die waar deering en samenwerking meer en meer moge toenemen, wat in het materieel belang van beide plaatsen zijn zou. Spreker eindigde met een dronk uit te brengen op Vlissingen, daarbij de hoop uitsprekende dat de band tusschen Middelburg en Vlissingen al hechter en hechter moge worden. De heer Troelstra, die door den heer Van Hoek was uitgenoodigd, zijne woorden aan de Vlissingsche heeren over te brengen, verklaarde zich daartoe bereid. Hij voegde daarbij nog een woord van waardeering aan de personen, die op het platteland bijna alleen staan als liberalen en trots vele tegenwerking toch dat beginsel trachten te bevorderen. Hij bracht een dronk uit op de liberale boeren, tevens op de beterschap van de anderen. De heer A. Meeuse wees op de gematigdheid, die dezen strijd van den kant der liberalen heeft gekenmerkt. Daaraan en aan de eerlijke wapenen waarmede werd gestreden wijt hij het succes. De heer jhr mr L. Schorer toonde aan dat de anti-revolutionairen eigenlijk ten onrechte dien naam voeren, een naam waarop de libe ralen veel meer recht hebben. De eerste ban delen, ofschoon hunne leus heet recht, vrijheid, orde met Oranje, veelal zeer revolutionair, terwijl de liberalen die leuze daarentegen steeds in practijk brengen. Spreker sloot met de hoop uit te spreken dat bij eene volgende verkiezing voor een hooger college hetzelfde succes door de liberalen worde behaald als nu het geval was. De heer L. A. E. van der Leij gedacht der pers in zeer waardeerende bewoordingen. Hare macht en invloed schetsende wijdde hij haren dienaren een dronk. De voorzitter sloot de reeks der toespraken met een hartelijken dronk op de kiesvereeni ging uit te brengen. Zoolang het »ende des- espereert niet" en „eendracht maakt macht" geen ijdele klanken blijken te zijn, zal de kiesvereeniging in levenskracht toenemen; want in het niet desespereeren en in het eendrachtig samengaan ligt de toekomst der liberale partij. »Maar dat zal zij niet willenzij zal u medenemen en naar school zenden, naar Cam bridge, waar zij zelf geweest is." »Dat zou ik wel willen," zei Meriem levendigerswant dan zou ik knap worden zooals alle Engelsche vrouwen." »Ik ben benieuwd of gij haar aardig zult vinden. Zij zal erg voornaam zijn, dénk ik. Le Marchant zegt dat ze wel zeven of acht duizend 's jaars heeft." »Zou zij gekleed zijn gelijk Madame Vadministratrice vroeg Meriem met een zucht. »Met hooge hakken en een grooten hoed Dan zal ik niet veel met haar op hebben." >Zij zal zeker een toonbeeld van smaak en voornaamheid zijn," zei Blake al voort- schilderende. »En zij zal geen enkelen zin zeg gen, over iets ter wereld, waarvan gij of ik een woord verstaan." Terwijl hij sprak werd de stilte in het ge bergte eensklaps verbroken door een luiden uitroep, half in 't Engelsch en half in 't Fransch. »Daar zjjn wjj eindelijk, Madame, Uest iciBeni Merzongeen fraaie, halsbrekende rit tegen dien heuvel op, niet waar, Iris Meriem keek op en zag een voor haar geheel nieuwe verschjjning voor zich, twee Europeesche dames, in amazoneklee- ding met heerenhoeden op, zaten de hal zen hunner vermoeide paarden te streelen, terwjjl achter haar een zwaarlijvig heer, met Door den commissaris des konings in onze provincie is een circulaire gericht tot de bur gemeesters in Zeeland, waarbij met ingang van 1 Juli weder in toepassing komt het laatste lid van art. 2 van het koninklijk besluit, dd. 25 Augustus 1880 Staatsblad no. 164), even als in 1888, voor de geheele provincie. Dientengevolge worden de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van de bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw, torenkauw, toreuka, de huismusch, de ring- musch, boom-, berg- of veldmusch, voor de geheele provincie Zeeland opgeheven, en zulks van 1 Juli 1889 tot en met 31 Maart 1890. De heer W. Tellier van Middelburg is te Rotterdam geslaagd als stuurman, voor de groote vaart, en voor de Engelsche taal. Woendag werd ook te Nieuw-en St Joos land het koningsfeest gevierd. Heel heT dorp was in feestgewaad. Uit de meeste huizen woei de vlag en drie bogen versierden het dorp. Voor het gemeentehuis was eene muziektent geplaatst, waarin de zangvereeniging Tot Nut en Uitspanning van Nieuw- en St Joosland eenige nommers ten beste gaf. 's Morgens werden de schoolkinderen getrac- teerd. Verder werd er mastgeklommen, zak- geloopen en koekgehapt. 's Avonds had een optocht, waarin een zegewagen, plaats. Later werden teertonnen gehrand en vuur werk afgestoken, terwijl ook de bogen en de muziektent prachtig verlicht werden. Indien het weder gunstiger geweest was, zou er ook een vliegerwedstrijd gehouden zijn. Dit zal waarschijnlijk, indien het weder gunstig is, nu a. Zaterdag geschieden. Tusschen de vuurtorens van Noord Sohouwen is gestrand het barkschip Noach V, geladen met rijst, komende van Akyab. Men schrijft ons uit Biervliet Bij de publieke verkooping van den landbouw- inspan door den heer Hendrikse te IJzendijke op Dinsdag 14 Mei te Biervliet op de hoeve van J. F. Wijffels in den Pieterspolder zijn de paarden verkocht als volgt een lOjarig 415 gulden; 9j. 420; 4j. 440; 7j. 365; 3j. 280; 3j. 360; 18j. 175; lij. 330 en een veulen 80 gulden. Een éenj. hengst veilde men voor 140 en een dito voor 225 gulden. De koeien liepen van 175 tot 230 gulden de stier 205, een vaars 80 en de kalveren van 17 tot 41 gulden. De botermarkt is dalende. Nog weinig tijds en de boter geldt maar 8 stuivers, en zonder onvoorziene omstandigheden, zal het dezen zomer moeite kosten dien prijs nog te handhaven. Overigens moet erkend worden, dat het vee in uitmuntenden staat verkeerde. Door het dijksbestuur van den Wilhel- minapolder werd heden, Donderdag, deB voor middags te 11 uren, in het gemeentehuis te Wilhelminadorp, aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1890, v an de gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken, in éen perceel. Ingekomen waren 7 inschrijvingsbiljetten, van de heeren G. Meertens te Hoek voor 3179 C. Bolier te Bruinisse voor 3159 S. Blok te Cortgene voor 3143A. van Popering te Bruinisse voor f 3114J. de Jonge te Bieze- linge voor 3100 B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 3056 en C. de Wilde Az. te Kattendijke voor 3048. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Door het dijkbestuur van den polder Krui- ningen, werd heden Donderdag aanbesteed het verbeteren en onderhouden der aarde- kram-, rijs- en steenglooiingwerken en leveringen voor het dienstjaar 1889/90, en het verhoogen van 670 M. zeedijk. Inschrijvers waren de heeren J. Bruggeman te Hansweert voor 6433, G. Meertens te Hoek voor 6428, Jan van Popering te Bruinisse voor 6405, Ja. de Jonge te Biezelinge voor 6355, S. Blok te Cortgene voor 6350, A. Foudraine te Goes voor 6340, B. den Exter v. d. Brink te Krabbendijke voor 6289, P. J. Visser te Hansweert voor f 6066. Het werk is aan den laagsten inschrijver, gegund. Gisteren werd te Kruiningen geveild de meestoof De Hoop met bij behoorenden grond, ter grootte van 51 aren 50 centiaren. Kooper werd de heer Van Dijke te Kruiningen voor f 2004. Onkosten 12| pet. een rond gelaat, op een bergponny aankwam en zich met een roodzijden zakdoek het voor hoofd afwischte. In een der dames herkende Meriem mad. Vadministratricede andere had zij nooit vroeger gezien maar uit de woorden van den ouden heer begreep zij natuurlijk ter stond dat zij haar nicht Iris moest zijn. »Nu kind", zei de oude heer, met veel moeite uit het zadel stappende want een geoefend ruiter was hij niet »nu moet gij volstrekt niet in de tent komen. Madame en ik zullen met dien man, met dien Le Marchant spreken en eerst eens zien, hoeveel hij ons wil afpersen." Meriem wilde dadeljjk een toornig antwoord geven, zoo verontwaardigd was zij over die aantijging, maar Vernon Blake, die deze come- die gaarne haar natuurlijken loop wilde laten en een grap voorzag, legde zjjn vinger waar schuwend op den mond en Meriem stond on middellijk als een standbeeld. Oom Tom en madame begaven zich dus in de tent en Iris, vlug van haar bevallig Ara bisch paardje springende, waar een dozijn Kabylische jongens op toeschoten om het vast te houden, in de hoop van een sou te krijgen, stapte met haar sleep over éen arm en haar karewats in de hand, op den bedremmelden schilder toe. »Wij zullen ons zelf aan elkaar moeten voorstellen", sprak zij met een lieven glimlach. Te Gouda heeft Zondagavond een geducht opstootje plaats gehad. De anti-liberalen wilden niet feestvieren en hadden om gewetenswille daartoe den Maandag bestemd en de liberalen wilden absoluut, dat zij het Zondag zouden doen, vooral toen bekend werd dat de ultra liberale burgemeester de orde van den Neder- landschen Leeuw had gekregen. Op onderschei dene plaatsen werden de glazen ingeworpen en de politie moest van de sabel gebruik maken. Vreemdelingen, die naar het station moesten, namen een omweg, om niet met de onrust stokers in aanraking te komen. Gisteren nam de onrust nog toe. Een anti-revolutionnaire broodbakker op de Hoog straat, die van Zondag af (toen te Gouda het koningsfeest werd gevierd) gevlagd had, haalde bij de tijding dat de liberalen de overwinning hadden behaald en nagenoeg iedereen zijne vlag uithing, de zijne in, wat tot eene demon stratie aanleiding gaf van de zijde van het volk. Ditzelfde was het geval op de West haven bij den anti-revolutionnair H. M. Derck- sen, wien men het euvel duidde dat hij geen vlag uithing. Onder het aanheffen van ver schillende deunen werden daar de ruiten ingeworpen. Nader meldt men van gisterenavond ruim 10 uur aan de N. R. Ct.De ongeregeldheden nemen toe. De Hoogstraat is grootendeels af gezet en ook op andere plaatsen, Wijdstraat en Westhaven, is eene politiemacht aanwezig, die de menigte in bedwang houdt. Oproerige dreunen worden aangeheven, en behalve de commissaris van politie zijn ook de beide wet houders in functie. Er heerscht een zeer op gewonden toestand. Een later bericht meldt De ongeregeldheden nemen voortdurend toe. Troepen volks loopen schreeuwende langs de straten en gooien overal de ruiten in, waar niet gevlagd wordt. Op de Singels vooral is een groot aantal huizen waaraan men zijne woede koelde. Het bevreemdt menigeen dat de militairen niet ter hulp worden geroepen. De politie alleen kan thans weinig meer doen. Op som mige straten heeft het al den schijn of de stad in een soort van beleg verkeert. Verschillende vechtpartijen maken den toestand nog woeliger. Allerwege is in den lande het konings feest met groote opgewektheid gevierd. Na tuurlijk muntten de groote steden als Amsterdam, de residentie en Rotterdam, door versiering en verlichting uit, maar toch werd overal in korten tijd zeer veel tot stand gebracht. Met ingenomenheid constateeren wij dat de feestvreugde bijna nergens verstoord werd en zelfs in de groote centra's als Amsterdam en Rotterdam geene ongeregeldheden plaats hadden. Overal was het wachtwoord vrijheid, gelijk heid en broederschap, en overal weerklonk het Oranje boven en het Wien Neerlands bloed. Het aantal telegrammen van gelukwen- schen voor Z. M. den koning was zoo groot, dat het personeel van het telegraafbureau van Het Loo met een lOtal telegrafisten uit Amster dam versterkt moest worden. Ook in het felicitatieboek, dat ten paleize ligt, werden veel handteekeningen geplaatst. Vermoedelijk naar aanleiding van een schrijven van de kamer van koophandel te Venloo aan de Pruisische regeering, is de be dreigde wekelijksche varkenmarkt aldaar voor- loopig gered. De Pruisische minister heeft nl. toegestaan, dat varkens uit het le district op de bestaande wijze voorloopig naar Pruisen kunnen uitgevoerd worden, zoodat er tegen den uitvoer van Venlo geen bezwaar bestaat. Reeds een paar dagen geleden waren hier en daar te Amsterdam groote biljetten aange plakt, waarop met sprekende letters op rooden grond de diamant-slijpers tot eene openbare vergadering werden opgeroepen, in verband met de tegenwoordige werkstaking van de diamantwerkers te Genève en te Hanau. Aan deze uitnoodiging was wel gevolg gegeven. Meer dan tweehonderd waren Dinsdagavond in d'Geelvinck bijeengekomen. De volgende motie werd aangenomen De vergadering van diamantslijpers, zoowel werklieden als juweliers, betuigt hare sympa thie aan de werkstakers te Hanau, spreekt hare afkeuring uit over de houding der werkgevers aldaar en zal trachten tevens de werkstakers te Hanau te steunen. »Mijn naam is, zooals gij zeker reeds geraden hebt, Iris Knyvetten gij zijt ongetwijfeld een van de tentgenooten van den heer Le Marchant »Uw naam", antwoordde Blake met een diepe buiging, »is over de geheele wereld be kend, zelfs hier in Kabylië. Het allerlaatste wat ik gedrukt las, voordat ik Algiers verliet, was een hoofdartikel in de Times over uw examen." Meriem stond tegenover hem in haar houding van model en merkte met haar vrouwelijk instinct terstond op hoeveel onderdaniger en eerbiediger zijn toon tegen die Engelsche dame was, dan hij ooit tegen het arme Kabylische nichtje was geweest. Gij hebt in dit opzicht nog altijd iets op mij voor", zei Iris met een blik op zijn schets, »want gij hebt uwe helft der voorstelling nog niet vervuld." sMijn naam zal, vrees ik, niet zoo veel beteekenis voor n hebben als de uwe voor mjj. Ik heet Vernon Blake en ben schilder van beroep." »Gij vergist u, ik ken uw werk heel goed. Ik heb het op tentoonstellingen gezien. Gij hebt verleden jaar zulk een mooie studie geëx poseerd van een Italiaansch kind." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2