„DE TENTEN VAN SEM." N°. 116. 132° Jaargang. 1889. V rijdag 17 Mei. Nationale Militie. F E U I L L E T O N. Middelburg 1G Mei. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zo-n- en Feestdagen? Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. By abonnement lager? Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? BEKENDMAKINGEN. GRANT ALLEN. HIIIIIEIBI RME COURANT. Thermometer. Middelburg 16 Mei. vm. 8 u. 55 gr. m. 12 u 60 gr. av. 4 u. 56 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie bureau van Nijgh Van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van des Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan.Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Geosjean Co. te Brussel. Advertentiën moeten des namiddags te een uur aan het bureau bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen Oproeping verlofgangers der lichtingen 188S, 1886, 1887 en Jl De burgemeester van Middelburg, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij koninklijk besluit van 8 April jl. no 52 de minister van oorlog is gemachtigd om in dit jaar tot den werkelijken dienst op te roepen, krachtens art. 125 der militiewet, de verlofgangers behoorende tot de hierna te vermelden korpsen en lichtingen, te weten a van de lichting van 1886 de verlofgangers die behooren tot de regimenten der 3e divisie infanterie, tot de compagnieën der hospitaal soldaten, tot de regimenten der veld-artillerie, tot het korps rijdende artillerie, tot het korps pontonniers en tot het korps genietroepen, echter met dien verstande, dat buiten oproe ping blijven de verlofgangers, die behooren tot de trein-compagnieën van de regimenten der veld-artillerie, alsmede de vesting telegrafisten b van de lichting van 1887 de verlofgangers, die behooren tot de regimenten der vesting artillerie en tot het korps genietroepen c van de lichtingen van 1885, 1886, 1887 en 1888 de verlofgangers, die behooren tot de regimenten der le en der 2e divisie infanterie, met uitzondering, voor zooveel laatstgenoemde lichting betreft, van hen, die tot in de maand September a. s. voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zullen worden gehouden een en ander zooals hieronder breeder is aangewezen. INFANTERIE. Gedurende 13 dagen, op nader te bepalen tijdstippen in de maanden October, November of December 1889, de verlofgangers der lich tingen 1885, 1886, 1887 en 1888 van het regiment grenadiers en jagers en het 4e, 7e, le, 5e en 8e regiment infanterie. Van 12 Augustus tot 14 September de verlof gangers der lichting 1886 van het 2e, 3e en 6e regiment infanterie. ARTILLERIE. a veld-artillerie. Yan 20 Augustus tot 21 September, de ver lofgangers der lichting 1886 van de le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e batterij van het le, 2e en 3e regiment veld-artillerie. b Korps Rijdende Artillerie. Van 27 Augustus tot 30 September, de ver lofgangers der lichting 1886 van opgemeld korps, c Korps Pontonniers. Van 1 Juli tot 3 Augustus de verlofgangers der lichting 1886 van de le en van 15 Juli tot 17 Augustus de verlofgangers der lichting van 1886 en van de 2e compagnie van opge meld korps. d Vesting-Artillerie. Van, 3 Juni tot 6 Juli de verlofgangers der lichting 1887 van de le en 2e compagnie van het le, de le en 6e compagnie van het 2e, de 6e en 7e compagnie van het 3e en de 3e en 4e compagnie van het 4e regiment; van 4 Juni tot 13 Juli, die van de 9e com pagnie van het le regiment; 30. Uit het Engelsch van HOOFDSTUK XX. Op weg naar Kaliylië. Oom Tom keerde tegen het tweede ontbjjt, doodmoede, verhit en ontstemd uit de stad van zijn ontdekkingstocht terug en, zijn voor hoofd afvegende met den bekenden roodzijden zakdoek, die zoo menigen zenuwachtigen cliënt bevreesd gemaakt had, begon hij »Nu, Iris, dat is een mooie wilde jacht, die gij begonnen zijt. Ga spreken over een hotel, oompjeliefen Watson verzekert mij dat er vjjf mjjlen in den omtrek van de plaats, waar Clarence Knyvett met zijn zoogenaamde dochter gewoond heeft, geen enkel Europeesch huig, goed of slecht, te vinden isen die twee jeugdige vagebonden, die de eischeres opge spoord hebben, kampeeren zelf in de open lucht, in een linnen tent, boven op een berg. Een fraaie levenswijs voor een bejaard rechts geleerde 1 Een mooi parket, waarin gjj ons gebracht hebt." van 17 Juni tot 20 Juli, die van de le com pagnie van het 4e regiment van 8 Juli tot 10 Augustus, die van de 2e en 4e compagnie van het 3e regiment; van 12 Juli tot 16 Augustus, die van de 13e compagnie van het 4e regiment van 15 Juli tot 17 Augustus, die van de 11e en 12e compagnie van het 4e regiment van® 29 Juli tot 31 Augustus, die van de 9e en 10e compagnie van het 3e regiment van 12 Augustus tot 14 September, die van de 3e en 7e compagnie van het le en 3e en 5e compagnie van het 2e regiment van 19 Augustus tot 21 September, die van de 2e en 9e compagnie van het 4e regiment van 26 Augustus tot 28 September, die van de 10e compagnie van het le regiment van 16 September tot 19 October, die van de 4e en 6e compagnie van het le, de 2e, 8e, 9e en 10e compagnie van het 2e en 3e en 5e compagnie van het 3e regiment, en van 23 September tot 25 October, die van de 6e en 7e compagnie van het 4e regiment vesting-artillerie Korps genietroepen. Van 6 Augustus tot 7 September, de ver lofgangers der lichting van 1886, (met uitzon dering der vesting telegrafisten), van opgemeld korps van 1 Juli tot 3 Augustus, die der lichting 1887 (met uitzondering der vesting telegrafisten) van opgemeld korps, en van 15 Juli tot 25 Juli de verlofgangers der lichting 1887 van opgemeld korps. (De vesting telegrafisten.) Hospitaal-soldaten. Van 12 Augustus tot 14 September de verlofgangers der lichting 1886 behoorende tot de 3e compagnie hospitaal-soldaten. Gezien de daartoe betrekkelijke circulaire van den commissaris des koning3 in deze provincie van den 1 Mei jl., A no 791', 3e afdeeling Provinciaal blad no 46). Roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichtingen 1885, 1886, 1887 en 1888 hierboven genoemd, om overeenkomstig het daarbij bepaalde op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Voorts wordt te hunner kennis gebracht dat zij, die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en die niet aan de oproeping voldoen, volgens art. 145 der militiewet als deserteur zullen worden behandeld, terwijl zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, verplicht zijn over te leggen een gelegaliseerd op zegel geschreven geneeskundig getuigschrift, en zullen die, zoowel in het algemeen belang van den dienst als om misbruik tegen te gaan, te dier zake niet voor deligent worden gehouden, maar verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel geoefend te worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Middelburg, den 10 Mei 1889. De burgemeester voornoemd, SCHOR ER. »Nu, oompjelief, stuif maar niet zoo op", zei Iris en streelde zijn arm om hem tot be daren te brengen. »Wij zullen dan ook in een tent kampeeren dat moet in dit klimaat, bij mooi weer, heerlijk zijn en zoo romantisch om van te vertellen als wij weer in Engeland terug zijn." »Romantischrheumatisch bedoelt gijriep oom toornig uitwant hij verfoeide al wat romantisch was daar had hij in zijn practijk last genoeg van gehad. »De bronchitis uwer moeder gedoogt dat niet en bovendien zijn er panters en jakhalzen, zooals Watson zegt, duizendpooten eu schorpioenen kruipen over u heen als gij slaapt, en groote spinnen vallen op uw hoofd als gij in uw eigen huis zit. Daarbij komt nog dat de Kabylen voort durend ontevreden zijn en dat er een opstand broeit, die eiken dag kan uitbreken." »Ik ben niet bang voor panters," mom pelde Iris met een gelaat, dat toch wel eenige teleurstelling uitdrukte, »en ik houd zelfs nog al van schorpioenen, maar ik moet bekennen, dat ik bjj een opstand onder de inboorlingen niet op mijn gemak zou zijn." »Zeer onhandelbaar volk, zegt Watson", ging oom Tom voort, blij dat hij éen zwak punt bij haar gevonden had. »In staat om u en uwe mama des nachts den hals af te snijden. Volslagen barbaren, naar het schijnt vol slagen wilden." »Maar kunnen wij dan niet bij Meriem Gelijk wij gisteren onzen lezers per buiten gewoon nommer mededeelden was de uitslag der verkiezing der Provinciale staten in het district Middelburg, de volgende Herkozen zijn tot leden der Provinciale staten, de aftredende liberale leden, de heeren J. P. I. RVTEUX met 1803, Mr. O, it. BERIIEl'Ii VAK BERIiËHOffl met 1737, Mr. IV. J. C. SATOTCK. IITR- met 1760, Tli, VAX TIJK PIETERSE met 1744, C. J. J. A. VAIE TEIJLIXftEX met 1756, C. L. VAX AVOELREREX met 1764 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren L. Bosselaar 1443, M. C. van Westen 1447, C. Verhage 1437, H. J. E. Gerlach 1430, H. J. van der Meer 1435, N. Glinderman 1441 stemmen. Ingeleverd werden 3307 briefjes, daarvan waren 46 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 3261 en de volstrekte meer derheid 1631 bedroeg. In het district Goes zijn herkozen de heeren Jhr. Mr. i'OJIPE VIA JIEERDER- VOORT (A.) met 2350 en C. J. HT VERS met 2206 stemmen. Gekozen zijn de heeren Jhr. Mr. J. H. J. QTAHTES VAX I I KOHI» (A.) met 1844 en J. VAX SCHOIIWEX (A.)met 1855 stemmen. Hitgebracht waren op de heeren Mr. J. C. R. van der Bilt 1483 en J. H. Bijbau 1389 stemmen, beiden aftredende liberale leden. Verder verkregen nog de heerenJ. Ocht- man 217, J. Vereeke 152, P. Dekker 42, J. van Gorsel 27, W. J. Vader 23, J. G. B. Simons 17, Mr. L. A. Bybau 12 en verscheidene andere personen enkele stemmen. Van onwaarde waren 25 stembriefjes, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 3393 en de volstrekte meerderheid 1697 stemmen. Slechts in een klein deel van ons vorig nommer konden wij nog den uitslag van enkele verkiezingen voor de provinciale staten in de overige provinciën mededeelen. Wij laten hier onder volgen het resultaat voor zoover het niet aan alle onze lezers is bekend gemaakt Te 's Hage zijn 3 liberalen gekozen, de af tredende katholiek is gevallen, er is bij herstem ming kans op de winst van 2 liberalen. De uitslag in Zuid-Holland is verder, dat 5 liberalen worden vervangen door anti-libe ralen, nl. 1 te Leiderdorp, 1 te Schiedam, 2 te Sliedrecht en 1 te Middelharnis. Te Zoetermeer komt 1 aftredend liberaal in herstemming met een katholiek. In Overijssel, waar 16 anti-liberalen tegenover 31 liberalen stonden, is de uitslag, dat thans de verhouding is: 20 anti-liberalen en 27 liberalen. Te Arnhem Zutphen BommelWijehen, Nijmegen, Tiel, Aalten en Ruurlo zijn alle aftredende leden herkozen. Te Voorst is een liberaal herkozen en een nieuw liberaal tot lid gekozen. gaan logeeren Oom Tom stak radeloos de handen omhoog »Onmogelijk kind, onmogelijk Daar zoudt gij tusschen de geiten en het vee moeten slapen. Er is in heel Kabylië geen huis, waar een Christenmensch kan wonen, behalve op twee plaatsen, St. Cloud en Fort National dat zegt iedereen. St. Cloud is de militaire post, .die het dichtst bij het dorp ligt, waar die jonge dame van Afrikaansche afkomst woont en Watson zegt, dat als wij naar Ka bylië moeten, wat hij sterk afkeurt, de eenige uitweg is om bij de vrouw van den adminis trateur der nederzetting onzen intrek te nemen." »Maar wij kunnen ons toch niet zelf aanmeldenriep Iris ontsteld uit. »Watson zegt", ging oom Tom schoor voetend voort, alleen gedreven door zijn plicht besef om de waarheid te zeggen, »dat die dame ons zeer gaarne zal ontvangen, daar zij zoo ongelukkig, zoo ver van allen Europeeschen omgang afwoont. Het schijnt een aardig, vroo- lijk vrouwtje te zijn, met Parijsche manieren en zeer schrander, die daar al wie weet hoe lang in het gebergte begraven zit, zoodat zij hoogst dankbaar is als er eens iemand komt logeeren en haar de laatste nieuwtjes uit Algiers en de laatste modes uit Parijs brengt," »Ik vrees", zei Iris, »dat zij in dat op zicht weinig aan mij zal hebbenmaar wie zal ons met haar in kennis brengen »0, dat is reeds geschied", hernam oom Te Ede is een anti-liberaal herkozen en moet herstemming tusschen twee anti-liberalen plaats hebben. Te Doesburg is een liberaal gevallen. Te Geldermalsen is een anti-liberaal herko zen, een liberaal komt in herstemming met een anti-liberaal. Te Putten is een anti-liberaal herkozen en een anti-liberaal gekozen, een liberaal is ge vallen. Te Leeuwarden en Heerenveen werden 9 liberalen herkozen, te Sneek 5 clericalen, te Franeker moet herstemming plaats hebben. In de provincie Utrecht zijn alle aftredenden herkozen, behalve te Utrecht waar een katho liek vervangen is door een liberaal. Te IJssel- stein is een liberaal vervangen door een anti- revolutionnair. Te Breukelen moet herstem ming plaats hebben tusschen Bastert en Van Beusekom. In de provincie Drenthe werden 15 liberalen herkozen, voor drie liberalen, die bedankten, zijn ook liberalen gekozen. Liberalen werden gekozen te Zuidhorn, Win schoten en Groningen. In Hoogezand is geko zen een liberaal, herstemming moet plaats hebben tusschen een liberaal en een anti-liberaal. Te Appingedam zijn gekozen twee liberalen, herstemming tusschen 3 anti-liberalen en 1 liberaal. Te Onderdendam is de uitslag nog niet bekend. In Noord-Brabant zijn alle aftredende leden, voor zoover zij een nieuw mandaat verlangden, herkozen, behalve in het district Heusden, waar een liberaal in herstemming komt met een anti-revolutionnair en een liberaal vervangen wordt door een anti-revolutionnair. In Nieuwer-Amstel moet herstemming plaats hebben tusschen de heer Raaymakers, katho liek, en Ledeboer, liberaal. Te Alkmaar, Zaan dam, Purmerend en Edam zijn de aftredende leden herkozen. Te Hoorn is de heer Slagter herkozen. Daar is herstemming noodig tusschen de heeren Heule en Roozendaal, beiden liberaal. Bij koninklijk besluit is de luitenant-generaal A. Haga, commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in N.-L, op zijn verzoek, met ingang op den dag der maand Juli aan staande, waarop hij de voormelde betrekking zal nederleggen, op de meest eervolle wijze uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen en is de generaal-ma- joor bij het leger in N.-I. T. J. A. van Zijll de Jong benoemd tot luitenant-generaal en tot commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in N.-I., een en ander met ingang op den dag in de maand Juli aan staande, waarop de luitenant-generaal A. Haga het bevel over het genoemde leger zal neder leggen. De St. Crt. bevat de wet van den 4den Mei 1889, houdende bekrachtiging eener provinciale heffing in Zeeland. De heffing is die van het steigerrecht, zooals die door de staten is voorgedragen. Tom niet weinig trotsch, dat hij met zijn onaan gename boodschap zoo naar wensch geslaagd was, Watson heeft mjj een brief voor haren man meegegeven, dien kent hij heel goed. Daar is hij. A Monsieur Vadministrateur de la Commune Mixte de St. Cloud en Kabylie, ziet gij. - »Wat is Commune Mixte »Ik denk gemengde gemeente. In alle geval zullen daar onze halzen niet afgesneden wordenwant Watson zegt dat, zelfs indien er een opstand uitbrak, St. Cloud het tegen duizend Kabylen kan uithouden. Bij het laatste oproer werd het wel is Waar in een nachtelijke overrompeling geheel uitgemoord en onze aan staande gastvrouw kon slechts haar leven redden door mijlen ver in haar nachtgewaad door de sneeuw te loopen. De insurgenten doodden de bewoners eerst, om hen onschadelijk te maken, en hakten hen toen voor hun eigen pleizier in stukken. Maar dat is een kleinig heid, en naar men zegt, is het fort sedert versterkt en nu gedeeltelijk van steen opge trokken, zoodat het een beleg van eenige dagen kan doorstaan. Te St Cloud zullen wij dus betrekkelijk veilig zijn en zelfs als er een opstand uitbrak, 't geen zeer waarschijnlijk is", herhaalde hij nog eens met nadruk, »dan kan het wel duizend Kabylen weerstaan." Deze belangrijke toespraak hield hij met nonchalance, doch drukte zeer behendig op de gevaren voor zijn nichtje, zoodat zij een oogenblik aarzelde. Zij verbleekte en hare De maand April was een goede maand zegt het Vad. in zijn verslag over de rijks middelen de opbrengst overtrof de raming met 81 ton en het vorige jaar met 5£ ton. Alleen de accijnzen maken een iets minder gunstig figuur, daar zij 3.460,000 opbrachten bij 3.604.000 verleden jaar. De suiker nl., ofschoon nog een ton boven de raming, leverde ƒ130.000 minder op, en ook gedistilleerd en zout waren iets achterlijk, waartegenover staat dat bieren en azijnen de voor dit middel niet on belangrijke som van ƒ10.000 en het geslacht ƒ32.000 meer afwierp. Ook is het eindcijfer der 4 maanden nog altijd 150.000 hooger. Bjjzonder goed vloeiden de indirecte belastingen, niet zoozeer het successierecht, dat wel meer op bracht dan verleden jaar, maar de raming niet bereikte, als zegelrechten 328,000, registratie rechten 840.000 en hypotheekrechten t 95.000, resp. 58.000, 160.000 en 15.000 meer dan in April 1888. Aan 't einde der 4 maanden zijn al deze middelen belangrijk boven de raming. Levendigheid in den effectenhandel en stijging der prijzen van onroerend goed zullen wel de hoofdoorzaken zijn. Invoerrechten waren f 17.000 boven de ra ming en 51.000 boven verleden jaar. Pos terijen en telegrafen blijven bevredigende baten afwerpentoch kunnen de posterijen de wat al te optimistische raming maar niet bereiken. Ook de verschillende directe belastingen vloeien ruimer dan verleden jaarde grondbelasting zal het toenmaals vroegtijdiger binnenkomende bedrag weldra hebben ingehaald. De totaal som der directe belastingen over deze 4maan den overtreft reeds de raming en de opbrengst van het vorige jaar. De Haagsche briefschrijver van de Zutphensche Crt. deelt mede dat de Tweede kamer, als zij terugkomt, slechts enkele openbare zittingen zal houden, maar zich geiuimen tijd zal bezig houden met afdeelings-onderzoek. Naar alle waarschijnlijkheid zal vóór Pinksteren ook de onderwijswet nog in de secties worden onderzocht. Omtrent het gebeurde aan het stembureau der Universiteits-bibliotheek te Amsterdam, waar door de afwezigheid van den voorzitter Dinsdag eerst tegen 10 uur het bureau geopend kon worden, meldt men aan het Centrum, dat dientengevolge velen van hun kiesrecht geen gebruik konden maken, doordien ze tijdig op de kantoren moesten zijn. Tegen 9.40 moest een lid van den gemeenteraad de onbezette plaats innemen, wijl, zoo men zegt, de voorzitter de stad had verlaten. Door velen werd tegen dit wachten luide geprotesteerd. Prov. blad no. 52 bevat een besluit van den commissaris des konings, regelende het onder* zoek der verlofgangers der nationale militie te land in het jaar 1889. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn) zal betreffen hen, die vóór 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onver* lippen trilden bij de voorstelling van het in stukken hakkendoch zelfs nu kwam de sterke karaktertrek der Knyvëtts haar te hulp en zij zeide heel bedaard, zonder te laten merken dat zij zijne toespelingen begreep: »Ik zal van middag aan die dame schrij* ven en haar vragen waar wjj te St Cloud kunnen logeerendat is, dunkt mij, de eenige manier om de zaak in te kleeden maar oompje lief doe mij éen genoegen en zeg moeder niets van de mogelijkheid van een opstand." HOOFDSTUK XXI Een zonderlinge ontmoeting* Een paar dagen later zat Meriem in de tent druk met Le Marchant te praten. »Ik heb nu al de romans gelezen j Eustace", zei zij met groote voldoening, »en ik heb er een heele boel uit geleerd over Enge land. Ik houd van romans en ik weet niet hoe ik er ooit meer buiten zal kunnen. Zij zijn zoo vol vreemde gebeurtenissen en zij vertellen van een leven, zoo verschillend van het onze maar ik geloof dat ik er toch wel wat van begrijp, nu ik zooveel met u en Vernon praat. Maar thans wil ik meer boeken lezen en Vernon heeft er geen meer. »Waarom zoudt gij dit niet eens pro- beeren zei Eustache en greep naar een boekje van den schilderGuldensckat van lis° deren en zangem

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1