Donderdag 16 Mei. „DE TENTEN VAN SEM. N°. 115. 132" Jaargang. 1889. Middelburg 15 Mei. ""F EUILLETON' Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks? met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager? Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GRANT ALLEN. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. lllllllllltl IK. Thermometer. Middelburg 15 Mei. vm. 8 u. 55 gr. m. 12 u 61 gr. av. 4 u. 56 gr. F Verwacht verand. wind. Agenten te Ylissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruiningenF. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Advertentïën nreuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- j moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van dee, Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parjjs en Londen, 'de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. zjj des avonds nogworden opgenomen De St. Crt. bevat de volgende mededeeling De koning heeft den ondergeteekende opge dragen om, door middel van de Nederlandsche Staatscourant, Zijner Majesteits meest hartelijken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Nederland sche volk ontvangen, ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel en van de herinnering aan Hoogst Deszelfs veertigjarige regeering. 's Gravenhage, 14 Mei 1889. Be Directeur van het Kabinet des Konings, Alewijn. De voorzitter van de Eerste kamer heeft namens de Eerste en de voorzitter van de Tweede kamer heeft namens de Tweede kamer een brief van gelukwensching geschreven aan Z. M. den koning, bij gelegenheid der herden king van Zr Ms veertigjarige regeering. Omtrent de vijandelijkheden in het landschap Edi, ter oostkust van Atjeh, is den 14den dezer het volgende telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië bij het depar tement van koloniën ontvangen »In Edi zijn op 8 dezer de troepen tegen den vijand opgerukt. Na hardnekkigen tegen stand, werd de vijand geslagen met groot ver lies zijnerzijds, dat geschat wordt op honderd dooden. Onzerzijds gesneuveld de lste-luitenant der infanterie J. J. A Gaade en vier mindere mili tairen gewond zeventien mindere militairen." Dit bericht deelden wij in het vorig nommer nog aan een deel onzer lezers mede. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de stem briefjes ter verkiezing van leden der Provinc. Staten in de hoofdkiesdistricten Dokkum en Helder op 14 Mei, en, in geval van herstem ming, op 28 Mei daaraanvolgende in te leveren, zullen worden geopend respectievelijk op 16 en 30 Mei. Bjj kon. besluit is met ingang van den len Juli a. de schout bij nacht titulair jhr H. P. de Koek, inspecteur-generaal over het loodswezen enz. en Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging en onder toeken ning van den titulairen rang van vice-admiraal en een pensioen van 2100, benevens eene ver hooging van pensioen van ƒ375 'sjaars; 2o de betrekking van inspecteur-generaal over het loodswezen enz., alsmede van Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschap pelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, opgedragen aan den kapitein ter zee titulair J. Spanjaard, thans inspecteur over het loods wezen enz. in het 6e district te Vlissingen en Nederlandsch permanent-commissaris voor het Vit het Engelsch van li HOOFDSTUK XIX. Maar liet Kulden Welk een verrukkelijke aanblik aanschouwde Iris, toen zjj op het dek trad. Voor haar de glooiende, verlichte straten, gelijk een geheimzinnige berg. Ter zjjde een vloot dob berende bootjes, bemand met Arabieren in hun Oostersche kleeding, gillende en schreeu wende in een onverstaanbare taal. Van verre rechts en links sombere heuvelrijen, die tegen den lichten hemel afstaken en overdekt waren met witte stippen van de villa's. Overal dansende, flikkerende lichtjes op het kabbe lende wateroveral leven, beweging, drukte, overal de stempel van een vreemd land, niet vreemd gelijk Frankrijk, Duitschland of Italië maar een ander werelddeel, Zuideljjk, Oostersch, Mohammedaansch. Iris bleef op het dek, tot dat de dag aan brak en zag die prachtige stad Algiers een gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, en zulks onder toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht 3o de kapitein ter zee titulair F. J. P. M. Mulder, thans inspecteur over het loodswezen enz. in het eerste district te Delfzijl, in gelijke betrekking overgeplaatst naar het 6e district te Vlissingen, en tevens belast met de betrek king van Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde 4o de betrekking van inspecteur over het loodswezen enz. in het le district te Delfzijl opgedragen aan den luit. ter zee le klasse L. Haremaker, onder eervolle afvoering op zijn daartoe gedaan verzoek uit het korps zeeoffi cieren dei Nederlandsche zeemacht. Voorts is benoemd tot lid van den Raad van state, mr H. J. Brouwers, lid van de Tweede kamer der Staten-generaal. De adjunct-administrateur G. A. Daejj Ou- wens, is bevorderd tot officier van adm. 2e kl. Aan jhr J. Stern, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheep sbewjjzen te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijn bijna 53jarigen dienst. Nog is de kapitein F. van Thiel, laatst administrateur van een militair hospitaal, thans op nonactivitait, op pensioen gesteld ten be drage van 1440 's jaars. stakingen, die in sommige Duitscke steenkolen- j districten zijn uitgebroken, aanleiding om in het HU. weder eens de aandacht te vestigen op de groote ellende, die voor ons in oorlogs tijd kon voortspruiten uit het gebrek aan steen kolen, en op de noodzakelijkheid der oprichting van een of meer centrale steenkolendepöts achter de hoofdlinie van de defensie. De schr. stelt de volgende vragen 1 Zou er, onder de gegeven omstandigheden, voor onze fabrikanten en spoorweg- en ttoom- vaartmaatsehappjjënbenevens vele andere takken van nijverheid, reden bestaan om met zekere spanning den loop der werkstakingen in de mijndistricten gade te slaan, indien de rijks depóts thans over een voorraad steenkolen voor 6 maanden konden beschikken een voor raad, waarvan geen kilo voor Duitsche reke ning zou verkocht zijneen voorraad, waaruit zonder prijsverhooging gedurende den duur dei- werkstaking, het benoodigde zou kunnen wor den geput 2 Opent de bestaande crisis niet de oogen voor het groote gevaar, dat uit gebrek aan steenkolen, niet alleen in oorlogstijd, als steen kolen oorlogs-contrabande zullen zijn, maar zelfs in tijd van vollen vrede, voor ons land kan voortvloeien 3 Is het niet zaak, dat volk en regeering, nu de nood en de gevaren zoo klaar voor oogen staan, de handen ineen slaan om, zooals de Witt dat uitdrukte, naer behooren te vigileren voor haar eygen securiteyt De Standaard wijst er op, dat de pers bij den ridderregen, die Zondag is nedergedaald, ver geten is. Diplomatie, kerk, school, leger, vloot, handel en scheepvaart, industrie, landbouw, koloniën, tot zelfs, wat het blad bij uitstek genoegen deed, de zending is in den persoon van den zendeling Jansz daarbij in aanmerking genomen, alleen de pers niet. Dit trok reeds bij vroegere gelegenheden de aandacht, maar kon deswege moeielijk ter sprake komen, omdat een blad, dat hierop wees, allicht verdacht kon worden van aan zeker gevoel van teleurstelling zijn inspiratie te onfleenen. Nu ditmaal, uit anderen hoofde, dit ver moeden niet tegen de Stand, rijzen kan (dr A. Kuyper werd geridderd), acht het blad het geoorloofd op deze leemte te wijzen. Een leemte, die zeer verklaarbaar is, omdat usantie ten deze groote kracht bezit en bij elke komende gelegenheid allicht zoo streng mogelijk aan vroegere groepeering wordt vastgehouden; maar die toch vroeg of laat zal wegvallen. Naar het Vad. mededeelt, is ook de ge- pens. kapt.-luitenant ter zee J. H. P. E. Kniphorst, voorzitter der commissie tot het afnemen der examens voor het diploma van stuurman aan boord van koopvaardijschepen, die bij Zr Ms besluiten van 10 dezer, nevens deD titulairen rang van kapt. ter zee, de ridderorde van den Ned. Leeuw ontving, reeds sedert jaren met deze onderscheiding begiftigd. De heer W. Hoogenboom vindt in dewerk- parel in smaragden geVat zooals de Arabi sche dichters haar noemen, langzaam opdoemen. Het was een schouwspel om nooit te vergeten. Eerst kwam er van lieverlede een groote, wit marmeren massa te voorschijn tegen den ach tergrond van den donkeren berg. Straten of pleinen waren nog niet te onderscheidende huizen met platte daken, alle vierkant als dobbelsteenen, schenen vlak tegen elkaar aan gebouwd alsof er geen speld tusschen kon, ongetwijfeld kronkelden zich smalle stegen daartusschen doormaar die waren verborgen achter de vooruitstekende balcons en veranda's. Gedurende twintig minuten ontwaarde zij niets dan die wilde massa, doch naarmate het lichter werd begonnen de verschillende deelen der schilderij zich van elkaar los te maken Op den voorgrond lag een groot plein met statige palmen, een moskee met ronden koepel en rooden toren, een prachtige Fransche bou levard, met bogen als te Parijseen reeks breede kaden, vol met koopmansgoederen, evenals te Marseille en Liverpool. Daarachter de Arabische stad, gelijk een trap naar de groote, ontmantelde citadel der Deys, op een der toppen van den Sahel leidende. Rechts de zee, links de glooiing van den Mustaphe, vol met villa's, in Moorschen, Franschen of Engelschen stijl, alle omringd van welige tuinen. Beneden Toulon, daarboven Beyrout, Torguay en Cannes, ginds Stamboel dat was het Voor een erbarmelijk klein publiek gaven de heer Albert Mutters en mevr. Marie Ver- straete gisteren avond in den schouwburg alhier een voorstelling, bestaande uit eenige voor drachten en twee blijspelen. Wanneer er iets is geschikt om het vuur van den artist te dooven, dan voorzeker het gezicht van leege stoelen en banken, mis schien een niet te versmaden onderwerp voor den heer Mutters voor een volgende verhandeling over het belang van de woorden iets en niets. Tot lof van beide kunstenaars moet men erkennen, dat zij geenszins de aanwezigen lieten boeten voor de onverschillige thuisblijvers. Beiden speelden de twee stukjesDokteres en Modemaker uit het Fransch en Een kleermaker van adel door A. van der Stempel met animo. Zoowel de heer Mutters als mevr. Marie Ver- straete zijn oude bekenden van het Middel- burgsche tooneellievende publiek. Op beider spel in de genoemde comedie's valt zeer te roemen, ja wat ons betreft geven wij verre de voorkeur aan hun optreden in de tooneelstukjes dan aan de voordracht der ge dichten of causerieën. Ten deele mag dit echter liggen aan het programma. Geen enkel nommer muntte door veel geest uit, een uitzondering maakte het Lachebekje, waarmede mevr. Yerstraete welverdiend succes behaalde. Bij zulk lachen moet de meest verbeten ijzegrim" ontdooien Hoe jammer dat geen daverend applaus doch slechts een zeer zwak handge klap mevr. Yerstraete bewees, dat zij gemak kelijk de lachers aan hare zijde kan brengen. De vereeniging t. b. v. g. v. o. k. daarentegen cosmopolitische beeld dat zich aan haar oog vertoonde. Oom Tom had van Marseille uit aan de huisbewaarders van Sidi Aia getelegrapheerd, en dus werden zij aan de kade opgewacht en de onschatbare Maltheser, dienst doende als commissionair, zorgde voor de bagage, zoodat de familie niets te doen had dan in haar eigen rijtuig te stappen en kalm naar haar villa te rijden. Iris was in haar hart socialistdoch toen ze den grooten Arabischen koetsier op den bok van haar rijtuig zag zitten en zoo heerlijk door de volle straten reed, langs Arabieren, ezels en alle mogelijke soorten van onrein heden, voelde zij ,toch dat het hard zou zijn om dit alles op te geven ter wille der mensch- heid. Zij reden over de Kabylische markt, vol Oostersche druktelangs Moorsche vrouwen met verhuld gelaatdoor de Porte d'Isly, met hun zonderlinge verzameling verminkte bedelaars en beklommen langzaam den heuvel naar de voorstad van Mustapha. Er scheen geen einde aan den rit te komen, evenmin als aan den stoet van Arabieren, die zich met hunne ezels naar de markt begaven. Langs den weg stonden tallooze villa's, te midden van bamboesstruiken en dadelpalmen en be groeid met Banksiarozen of andere vuurroode bloemen. Iris hoopte dat Sidi Aia zou blijken eene daarvan te zijn en geen van die groote zal over 'den avond van gisteren geen foum rire bij zich voelen opkomen. Wij willen hopen, dat dit haar evenwel niet zal terug schrikken te gelegener tijd haar prijzenswaardige taak voort te zetten. Het reeds vergevorderd seizoen en het aanstaande muziekfeest waren rechtma tige verontschuldiging voor de afwezigen. Weder heeft de Nederlandsche kunst een verlies geleden, thans door den dood van den Haagschen landschapsschilder E. A. Y A. van der Meer, den 10 Mei te 's Gravenhage over leden. Hij werd in 1846 geboren. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft besloten, dit jaar van 2 September tot 7 October aldaar eene openbare tentoonstelling te houden van kunstwerken van levende meesters. Inzen dingen worden verwacht tusschen 1 en 10 Au gustus, aan de commissie voor de tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters. Inzen dingen behoeven niet vrachtvrij te geschieden. Terugzending, na afloop der tentoonstelling geschiedt op kosten van den inzender. De repetities te Bayreuth beginnen half Juni. Parsifal zal 9, Tristan und Isolde 4, Die Meistersinger 5 malen gegeven worden Parsifal bondag en Donderdag, Tristan Maandag, Die Meistersinger Woensdag. Grüning zal Van Dijck en Winkelmann in Parsifal een enkele maal vervangen; Gudehus zal Walther, Vogl Tristan zijn. Aan de gemeente Koewacht is van 's rijk3 wege eene subsidie verleend van 2750 ter tegemoetkoming in de onderwijskosten aldaar. Te Marum is de bezoldiging van den in functie zijnden onderwijzer aan de chr. school van 400 verlaagd tot 275. (N. 11. Ct.) Gisterenmiddag is door den burgemeester van Middelburg het volgende telegram ontvan gen. Burgemeester Middelburg. Zjjne Majesteit de Koning gelast mij u hoogstdeszelfs dank te betuigen voor de aangeboden gelukwenschen. Adjudant van dienst, Van de Poll. Door het burgerlijk armbestuur alhier is ter voorziening in de vacature ontstaan door het eervol ontslag van den heer dr J. C. Bolle als geneesheer belast met de armenpraktijk de volgende voordracht opgemaakt. Dr S. J. van Nooten te Pijnakker, dr W. G. Metelerkamp Cappenburg te Ommen en dr J. Hocke Hoo genboom te Amsterdam. —Tot directeur van den weldra te openen kin derspeeltuin alhier is benoemd de heer D. W. Louis, onderwijzer aan de school A voor jongens en meisjes op de Bree, bevoegd tot het geven van gymnastiek-onderwijs, en tot coneierge- opzichter N. de Munck en echtgenoot. De binnenkomende Harwichboot was heden middag te een uur wegens mist Vlissingen noch niet gepasseerd. De Willem Prins van Oranje kwam heden morgen bijtijds aan. Onder meer ontvingen wij nog mededee ling dat te Westkapelle 's konings jubilé met vierkante kasteelen, boven op den berg, zonder een enkel locaal tintje, zoo geheel misplaatst in deze omgeving. Bij den kolom Voirol bereikten zij den top, sloegen den hoek om naar El-Biar, en twee minuten later klopte het hart van Iris vol verrukking, toen zij het voorplein opreden van een huis, dat er meer dan eenig ander op den berg een Moorsch aanzien had. Welk een plein, welk een vestibuleEen marmeren fontein, omringd van hooge water planten, sprong te midden van oranjeboomen en palmen en rondom liep een open zuilengang met hoefvormige bogen en gedraaide marmeren zuilen. De vloer was geplaveid met oude roode steenen, terwijl een muurrandje, met een smaakvol patroon, langs den voet van den zuilengang liep. Het was alsof een heerlijke droom, eensklaps werkelijkheid geworden was Een huis, zooals men in zijn verbeelding in de Arabische Nachtvertellingen ziet, doch nooit durft hopen in het dagelijksche leven te ont moeten. Iris begaf zich zwijgend, daar zjj te aange daan was om te spreken, naar het binnenplein dat iets kleiner was dan het eerste en bedekt met een glazen dak, zoodat het 't middelpunt der villa vormde. Er liep een dubbele zuilen rij omheen, boven en beneden, met fijne Sara- ceensche bogen, doch de onderste was geheel open, terwijl een prachtig gesneden houten opgewektheid 'gevierd werd. Aan Z. M. den koning werd per draad een gelukwensch aan geboden, waarop eveneens per telegram een dankbetuiging ontvangen werd. Men schrijft ons uit Yerseke Bij de verkiezing in Maart van het vorige jaar werden de kiezers op den verkiezingsdag bij bekkenslag aan hun plicht herinnerd. Heden zette men de tweede schrede op den toen ingeslagen wegmen beval bepaalde candidaten aan, nl. de anti-revolutionnaire. Dit prikkelde blijkbaar tot verzet, want weldra weergalmde ten tweede male de stem des om roepers Kiest geen Pompe, Huvers enz., maar Van der Bilt en Bybau, want de anti- revolutionnairen zijn de mannen die een ver bond gesloten hebben met de socialisten Ten derde male klinkt de bell Zou dat spel blijven aanhouden Zou ieder het laatste woord willen hebben Ten derden male vliegt ieder nieuwsgierig naar buiten, en daar klinkt het: »Puike aardappels te koop!" In de Maandag te Kruiningen gehouden vergadering van ingelanden van den polder Kruiningen, werd rekening gedaan over het dienstjaar 1888. De ontvangsten bedroegen 13508.36J, de uitgaven waren 10281.58£, alzoo een goed slot van 2926.78. De be grooting voor het dienstjaar 1889 bedraagt 13689.38^. Het dijkgeschot per H. A. is vastgesteld op ƒ7.50. Dinsdag werd aan den polder Borssele de laatste steen gestort voor het oeverwerk van den heer C. van der Hooft te Terneuzen. Den 14 Januari werd met de uitvoering der bestor- ting begonnen. Het geheele werk beslaat eene oppervlakte van 14,435 M", waarop ruim 7200 last steen zjjn gestort. Uit Winterswijk wordt aan de N. R. Ct gemeld De werkstaking in het naburige kolenrevier wij zijn hier slechts een drietal uren sporens van het brandpunt der strike, Gelsenkirchen, verwijderd wordt hier in den omtrek niet zonder bezorgdheid gadegeslagen. Alle fabrieken toch in deze streek worden uit de bekende kolenmijnen van brandstof voorzien zoo ook de gasfabrieken. Wel hebben de meeste onzer nijverheids-inrichtingen in den regel voor een paar weken steenkolen in voorraad, maar niets waarborgt ons, dat in dien tijd de werkstaking zal zijn geëindigd. En inmiddels komt er geen enkele kolenwagon binnen, terwijl er hier anders dagelijks honderden aan- en voorbij stoomen. De eenige uitweg dien men ziet, is kolen uit België te ontbieden, maar in de bestaande onzekerheid omtrent den duur der werkstaking zal geen fabrikant zich haasten in België con tracten te sluiten. Naar het heet, zou eene der hier gevestigde fabrieken reeds op het punt zjjn te »stoppen." Het badseizoen te Scheveningen wordt 1 Juni a. s. geopend. Duizenden waren Zondagmiddag te Rot terdam op de been, ten einde getuige te zijn van het opstijgen Van een Amerikaanschen luchtschipper, die zich na eene zekere hoogte balustrade boven van de eene zuil naar de andere liep en een borstwering vormde, waarop men gemakkeljjk kon leunen. De vloer was van marmer, met rijke Oostersche kleeden be dekt. Op de etagères tegen de wanden prijk ten zeldzame koperen schotels, met zilveren Arabische opschriftende nissen, gevormd door marmeren platen, onder de bevallige Alge- rjjnsche bogen, waren versierd met kostbare voortbrengselen Van inlandsch aardewerk uit Kabylië of van het Aurè3 gebergte. Iris voelde zich zoo gelukkig in het bezit van al dat schoons, dat al hare socialistische begrippen van lieverlede verdwenen. Op de trap, die van het voorplein naar het binnen plein leidde, stonden twee bejaarde vrouwelijke dienstboden om hare nieuwe meesteres te ver welkomen. »Gjj zijt zeker Zelia", sprak zij bedeesd in haar kostschoolfransch; En Zelia, trotsch dat die jonge dame haaf naam wist, antwoordde »Ja, mademoiselle, ik ben Zelia en verheug mij dat ik une dame si aimable binnen de müren Van Sidi Aia mag begroeten. »En gij zijt Sirah, denk ik", ging Iris in het Engelsch voort en reikte de andere de hand. »Ja, mylady, ik ben Sara", antwoordde de Engelsche vrouw; »God zegene üw jong eh schoon gelaatMen had ons verteld dat

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1