14 Mei. N°. 113. 132" Jaargang. 1889. Dinsdag Middelburg 13 Mei. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën: 20 cent per regel. Bij abonnement lager: Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURG J. P. I. Buteux. Nlr D. A. Berdenis v. Berlekom. Mi* N. J. C. Snouck Hurgronje. Th. van Uije Pietense. C. J. J. A. van Teijlingen. C. L. van Woeldei*en. ZIERIKZEE. J H C. Heyse, Hoogenboom Bzn. M. Bolle Lzn. THOLEN. Mi* T. A. Wagtho. Mi* H. M. G. Kloppenburg. J. Sturm. H. C. E. van IJsselsteijn. M. J. van Vessem. Mr J. C. R. van der Bilt. J H. Bybau BEKENDMAKINGEN. PROCLAMATIE. LETTEREN EN KUNST. ONDERWIJS. UIT STAD EN PROVINCIE. KERKNIEUWS. MEL Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. v. d. Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. tan Advertentiëa Niedwenhdijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Pttmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het i aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nogworden opgenomen Thermometer. Middelburg 11 Mei. vm. 8 u. 52 gr. m. 12 u 53 gr. av. 4 u. 53 gr. F Verwacht verand. wind. In onze omgeving, op "Walcheren, heerscht onder hen, die de aftredende leden der Pro vinciale staten willen doen vallen, oogen- echijnlijk kalmte. Groote ijver valt er in ieder geval in 't openbaar niet waar te nemen. Toch zouden de voorstanders van die aftredende leden verkeerd doen, wanneer zij zich daardoor lieten verleiden tot mindere waakzaamheid of tot geringen ijver. Wij weten nu eenmaal dat aan de andere zijde de werken der duisternis niet worden versmaad, vooral niet tegenover verdien- stelijk aftredende leden, die men niet zoo openlijk durft aanvallen. Elke verslap ping aan onzen kant zou dus noodlottig kunnen zijn. Het ligt voor de hand dat men zal specu- leeren op persoonlijke sympathieën en anti pathieën en op allerlei zaken, die met de hoofdkwestie: het belang der pro vincie niets te maken hebben. Den kiezers, die wel enkelen der aftredende leden verlangen maar aan een of meer der andere soms niet zoo zeer gehecht zijn, zal men den raad geven van beide lijstjes een mengelmoes te maken. Zoo schiet men allicht een bres in 't geheel. Reden te meer voor alle voorstanders eener herkiezing van alle aftredende leden in het district Middelburg om niet éen stem uit lauwheid of onverschilligheid verloren te laten gaan. Tot den laatsten man dient men op zijn post te zijn. Of die stilte ook in de andere districten in Zeeland valt waar te nemen, weten wij niet. Maar zoo ja, dan geldt deze waarschuwing ook voor de kiezers daar. Er is strijd, meer dan men denkt. Er is krachtsontwikkeling, grooter dan men vermoedt. Er dreigt gevaar, veel erger dan velen nzien. Kiezers in de districten Middelburg, Goes, Zierikzee, Tholen en Sluis, gij vooral moet zorgen dat men u niet éen lid ontrooft. En dit doel is slechts te bereiken, wanneer gij eendrachtig samen werkt en door niets u laat weerhouden van de vervulling der Dinsdag op u rustende taak om te gaan stemmen. Ieder kiezer doe daarom zijn plicht en bedenke dat te vijf uur de stembus gesloten wordt. Men stemme naar zijne overtuiging en late zich niet door allerlei schijngronden van een eens opgevatte meening afbrengen. Is iemand zoo gedienstig geweest uw biljet in te vullenmen weet dat men eens ge schreven namen doorhalen en in ieder geval op de stembureau's nieuwe biljetten bekomen kan. Wie met ons strijden wil voor het behoud van werkzame en bekwame mannen, die jaren lang hun plicht dedenvoor mannen, met onze provincie en hare belangen bekend, stemme volgens onderstaande opgaaf al naar gelang van het district waarin hij woont; en wel voor het district: op SLUIS. Is. van Houte. Mi* F. J. Brevet. H. G. Hammacher. zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen beeft- het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Yolk roep Ik op dezen pleclitigen dag dien zelfden zegen in. De herinnering aan het ver leden is Mij een waarborg voor de toekomst Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. Voor het district HULST meenen wij dat, tegenover den algemeenen aanval, door een deel der tegenpartij gericht tegen de verdienstelijke aftredende liberale leden in andere distrieten, een krachtig protest ook daar gewenscht is, en raden wij allen, die met ons van die meeniug zijn, te stemmen op: GOES. Het zal zeker de zeer moeielijke taak der bureaus van stemopneming gemakkelijker maken, dis de namen der candidaten van de verschillende partijen op de stembriefjes in dezelfde volg orde voorkomen. Wij geven daarom aan alle kiezers in overweging, de namen der heeren, die zij wenschen gekozen te zien, in dezelfde volgorde op hunne biljetten te plaatsen, waarin deze voorkomen in de advertentiën der kitsvereenigingen. Oprichting van een gloei- of smeltoven. De burgemeester en wethouders van Middel burg gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no 95) tot regeling van bet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaarscbadeof hinder kunnen veroorzaken; maken bekenddat ter gemeente secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van «F. Boude wij nse tot het oprichten van een gloei- of smeltoven naast de bestaande, op het terrein van perceel wijk Q, no 301 aan het Armeniaansch Schuitvlot alhier dat op Vrijdag den 24en Mei a. ten raad- huize dezer gemeente des namiddags ten half 2 ure gelegenheid zal worden gegeven om tegen dit verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 10 Mei 1889. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Zondag verscheen een buitengewoon nommer van de Nederlandsche Staatscourant, waarin voorkwam de volgende Geliefde Landgenooten en Onderdanen Heden zjjn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag, waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal Mijn Volk van Mij getuigen, dat ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn Volk getrouw is gebleven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige Door het wegvallen van een paar woorden was een zin uit het hoofdartikel in ons vorig nommer eenigszins onduidelijk. Wij herhalen die daarom thans met de daaraan voorafgaande en de onmiddelijk er op volgende. Zij luiden »Koning van Nederland te zijn, noemde Z. M. bij zijne inhuldiging eene grootsche roeping. »Dat hij die roeping veertig jaren lang heeft mogen vervullendat hij, terwijl elders menig maal stormen en beroeringen vielen waar te nemen, dit kon doen in kalmte en vrede, geschraagd door den steun van dat volk, bet- welk zijn constitutioneele monarchie in eere hield en houdt als het hechtste bolwerk tegen verschillende aanslagen en pogingen om zijne onafhankelijkheid en zijn inwendige rust in gevaar te brengen, dat is een voorrecht hetwelk Z. M. niet genoeg waardeeren kan, omdat het zoo weinig vorsten ten deel valt, en hem ook op 12 Mei zeker met dankbaarheid zal vervullen. »Daarom wenscht het volk zijn koning geluk met den dag van 12 Mei." De heer dr Vinkhuizen, Zr Ms lijfarts, bracht Zaterdag zijne afscheidavisite aan den koning. Hieruit mag men zeker wel afleiden, dat Zr Ms .toestand öij voortduring gunstig blijft. DQ6>£ - -- Van hen, die op 12 Mei 1849, bij de inhul diging des konings, leden waren van de Eerste kamer der Staten-Generaal, is geen enkele meer in leven. Van de toenmalige leden der Tweede kamer zijn nog 7 in levende heeren mr. J. B. J. Hengst, mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nijevelt, beiden thans leden van de Eerste kamer, mr. J. Dirks te Leeuwarden, mr. D. van Eek te 's Gravenhage, mr. A. W. Engelen te Tiel, mr. W. Wintgens te 's Gravenhage en mr. H. J. Smit in Noord-Brabant. Bij kon. besluit is mr J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van de Eerste kamer der Staten-generaal, benoemd tot minister van Staat. Verder zijn o. a. benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen LeeuwJ. A. Kruyt, consul-generaal der Nederlanden te Penangds Adama van Scheltema, predikant der N. H. gemeente te LondenJ. van Raalte, consul der Nederlanden te GlasgowC. J. M. Bottemanne, bisschop van HaarlemA. God schalk, bisschop van 's Hertogenbosch J. Hey- kamp, aartsbisschop der oud-bisschoppelijke clerezie van UtrechtL. Overman, secretaris van de algemeene Synode der N. H. kerkJ. P. Havelaar, minister van waterstaat enz.H. J. Bool, lid der Tweede kamerG. J. van den Bosch, burgemeester van Kattendijkedr A. Kuyper, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdamdr J. G. van Eyken, inspecteur der gymnasiaA. Moens, inspecteur van het lager onderwijsG. A. Loeff, directeur der registratie en domeinen te Amsterdamjhr M. van Reigersberg Versluijs van het le reg' huzaren, directeur van het remonte-depot-; jhr L. J. van Teijlingen, kolonel-kommanda-nt in het 2e genie commandementgeneraal-majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen, gouver neur der kon. mil. academieJ. H. P. E. Knipborst, voorzitter der commissie tot het afnemen van examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen W. K. M. Vrolik, directeur- generaal der Maatschappij tot Expl. van St.-Sp. C. L. van Woelderen, directeur der stoomvaart maatschappij Zeeland; W. P. Nagel,, inspecteur der posterijendr C. Snouck Hurgronje, lector aan de rijks-universiteit te Leiden, belast met eene zending naar Ned.-Indië. De onlangs op non-activiteit gestelde officier van gezondheid 2e klasse bij de kon. Ned. marine D. van Nouhuijs zal den 14 Juni a. naar West-Indië vertrekken. Door de Amsterdamsche Tram-omnibus-maat schappij is de eerste serie van eene leening van 500.000 ad 250.000 in aandeelen van 1000 opengesteld, tegen een koers van 100 De maatschappij heeft ten doel het doen loopen van tram-omnibussen, gelijk die reeds elders in ons land bijv. te Rotterdam iu gebruik zijn en uitstekend voldoen. Zij hebben daartoe verschillende lijnen in de hoofdstad. De dienst en de exploitatie zullen zooveel mogelijk worden ingericht volgens het doeltref fend gebleken voorbeeld der A. O. M. en ge schieden met fraaie en gemakkelijke rijtuigen, gebouwd volgens een systeem, waardoor het slingeren en stooten, dat bij de primitieve tramomnibussen zoo hinderlijk was, wordt ver meden. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar het uitgebreide plan der leening. Dezer dagen is versobenen het verslag van de bevindingen en handelingen van het ge neeskundig staatstoezicht in 1887, waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen door de vergadering van inspecteurs in' dat jaar is ge daan en besproken. O. a. werd aan een com missie uit bun midden, opgedragen na te gaan welke maatregelen moeten worden genomen om den handel in vergiften beter te controlee ren; vergiftiging toch met arsenicum komt meer voor dan algemeen bekend is. Het toe voegen van salicylzuur aan bier hield mede de aandacht der vergadering bezigzij achtte het gebruik van gesalicyleerd bier schadelijk voor de gezondheid en stelde een onderzoek in naar de vraag, in boever het wenschelijk zou zijn daartegen maatregelen te nemen. Ook werden maatregelen tot bestrijding van de tuberculose noodzakelijk geacht; de vergade ring wenschte de aandacht, zoowel van genees kundigen als van het publiek, gevestigd te zien op haar uitspraak betreffende besmette lijkheid der tubereuleuse longtering. De sterftestatistiek, die bij 't verslag gevoegd is, wordt door graphische voorstellingen toege licht. Zij wijst op een daling van de sterfte cijfers in de groote steden en in het geheele rijk. In 1887 overleden in 't geheele land 94842 personen of 21.60 op de duizend, een cijfer, dat ook in verband met vroegere jaren zeer gunstig kan worden genoemd Onder dit getal waren 24244 kinderen beneden het jaar, 11627 van 15 en 4286 van 514 jaarvoorts 2122 personen van 1420, 13758 van 2050, 10620 van 50—65, 14966 van 6580 en 5437 boven de 80 jaar. Per duizend inwoners over leden 1.26 aan besmettelijke en epidemische ziekten, 5.51 aan ziekten der ademhalingsor ganen, 2.26 aan ziekten der spijsverteringsor ganen, 0.32 aan koortsziekten en 2.94 aan ziekten van het zenuwstelsel. In 't rijk werden 111471 vaccinatiën en re- vaccinatiën verricht. Door de bureelen en genootschappen van vaccinatie werden 14963 buisjes en glaasjes afgeleverd. In vele gemeenten lieten de toestanden in sanitair opzicht nog veel te wenschen over, vooral wat betreft bodem- en waterbederf door faecaliën en ander vuil. Door het comiteit van het Willemsfonds ter bevordering van den Nederlandschen zang te Gent zjjn, in zijnen prijskamp voor Nederland sche coupletliederen, premiën toegekend aan de volgende liederen Eerste premie: Beminnen, van S. Rippe. te Rotterdamen Het Woud, van Pol Anri te Gent. Tweede premie: By Petrus, van mr. M. G L. van Loghem te Bussem. Derde premie: Kom mijn liefste en Bij het beekje, beide van L. Pol de Preese te Gent. Het lied Moedertaal (kenspreuk De taal is gansch het volk) is door de commissie ook eene derde premie waardig gekeurd, indien schrijver, die verzocht wordt, zich bekend te maken, er eenige wijzigingen in wil aanbrengen. Te St. Petersburg is overleden de schrijver Salkoff, satyricus, hekend onder den pseudoniem Stchedrine. De voordracht voor onderwijzer te St. Philipsland bestaat uit de heeren J. J. J. de Lange te St. Anna Jacobapolder, J. Lindhout en W. van Nieuwenhuijzen, beiden te Tholen, en die van onderwijzer te Biervliet, school A, uit de heeren Beun te Sluis, Van de Sande te Schoondijke en Veth te Dordrecht. gemeente te Poortvliet 0. J. Sakko weger.3 verstoring van orde en rust en wegens verzuim, en vergrijp in de uitoefening zijner kerkelijke bediening ontzet van zijne kerkelijke betrekking, vervallen verklaard van de bevoegdheid tot bet uitoefenen van kerkelijke rechten en het aan vaarden van kerkelijke bedieningen en ontzet van zijn lidmaatschap der hervormde kerk. Dit bericht ontleenen wij aan de N. R. Crt. Niettegenstaande wij indertijd tot den voor zitter van dat kerkbestuur een schrijven richtten met beleefd verzoek ons ook mededeeling te willen doen van hetgeen dit bestuur meldings- waardig achtte, zelfs aanbiedend om na afloop van elke vergadering van onzentwege daar van even aanteekening te doen nemen, ont vingen wij daarop geen antwoord en schijnen mededeelingen van dat bestuur eenvoudig bij monopolie aan een Hollandsch blad te worden gezonden. De Gravenstraat alhier stond, zoover als ons geheugen strekt, bij de kleinhandelaars Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werd de ouderling van de hervormde in een goed blaadje en menig hunner sloeg er met goed gevolg zijne tenten op. Wat velen dier tenten ook misschien van binnen mochten aanbieden, van buiten had de tand des tijds er zijne sporen achtergeladen. Geleidelijk werden verschillende gevels ver nieuwd en in de laatste jaren is de Gravenstraat een aantal meer en minder fraaie winkelhuizen rijk geworden. Zaterdag vermeerderde dat getal weder doordien de heer V. J. Galle een nieuwen, goed voorzienen winkel in suikerwerken opende. HIST FEEST. Zondag, den eigenljjken gedenkdag van 's konings jubilé, was de gansche stad in feest tooi. Bijna huis aan huis wapperde de Neder landsche driekleur, nu en dan afgewisseld door een Oranjevlag en groot en klein had zich met de vaderlandsche kleur of die van het vorsten huis gesierd. Enkele winkels, die zich tijdens den korten tijd van voorbereiding druk hadden geweerd hadden reeds Zaterdag avond een feestétalage gereed en lokten toen en Zondag vele kijkers. Keurig net en uiterst smaakvol was het win kelraam der firma I. E. de Groot en Z", die een drietal damescostumes, rood, wit en blauw étaleerde tusschen groen en bloemen en de kleuren van den dag. Aardig gedacht was de uitstalling van de firma Van den Broecke en Jutting, die uit hare zich oogenschijnlijk niet tot eene dergelijke versiering leenende artikelen een eigenaardige kuldebetooning samenstelde. Bij de heeren S. Wiener en O maakte het borstbeeld van Z. M. Willem III en vlaggen- tropee, omgeven door bloemen en planten en een drietal schilden, een feestelijken indruk. Dat deed ook de étalage van den beer C. W. A» Schutters, die het geurige Nicotaansche kruid in een bloembed smaakvol schikte en met kleurige linten tooide. De beer K. S. Frederiks sierde zijn winkel- raam op zeldzame wijze door met vaardige hand daarop aanschouwelijk voor te stellen 's konings bezoek aan de door overstrooming geteisterde streken in 1861op een tweetal andere ramen penseelde deze liefhebber der schilderkunst twee goed getroffen scheepjes op het onvertrouwbaar element. Ook de soldaten van het garnizoen hebbeü geheel uit vrije beweging hunne bijeen- komstzaal versierd. De busten der drie konin gen, omstrengeld met vlaggen en groen, geven de cantinezaal een feestelijk aanzien. Op een der spiegels is bet opschriftLeve' de Koning4t tusschen lauwertakken met vaardige hand aan gebracht. Bij de godsdienstoefeningen der onderscheidene kerkgenootschappen werd door de voorgangers de heugelijke gebeurtenis herdacht en werden de beste wenschen voor vorst en volk uitge sproken. De synagoge der Ned. Isr. gemeente was door de zorg van het kerbestuur eenvoudig versierd, terwijl alle lichten brandden. Na de leziDg van eenige toepasselijke psalmen hield de godsdienstleeraar der gemeente, de heer H. M. van Beem, eene korte doch boeiende rede, waarin hij vooral herdacht de verplichting, die de Israëlieten hebben aan Z. M. koning Willem III, onder wiens bestuur bet woord »geloofs- vrijheid", in tegenstelling met zoovele anderö landen, in Nederland geen ijdele klank is. De Werkmans-vereeniging bereidde haren leden en begunstigers een aangenamen avond. In het met vlaggen getooide lokaal prijkte 's ko nings buste tusschen groen en Oranje, naast

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1