N°. 110. 132e Jaargang. 1889. V rijdag 10 Mei. pi: Middelburg 9 Mei. Verspreide Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.I Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentïën20 cent per regel. Bij abonnement lager.1 Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MID DELBURG J. P. I. Buteux. Mr D. A. Berdenis v. Berlekom. Mr N. J. C. Snouck Hurgronje. Th. van Uije Pieterse. C. J. J. A. van Teijlingen. C. L. van Woelderen. Mr J. C. R van der Bilt. J. H. Bybau ZIERIKZEE. J. H. C. Heyse, J. Hoogenboom Bzn. M. Bolle Lzn. THOLEN. Mr T. A. Wagtho. Is. van Houte. Mr F. J. Brevet. H. G. Hammacher. Mr H. M. G. Kloppenburg, i. Sturm. H. C. E. van IJsselsteijn. M. J. van Vessem. LETTEREN EN KUNST. UIT STAD EN PROVINCIE. VERKOOPINGEN, ENZ. HlllllllilllHiMIIF (III IMM. Thermometer. Middelburg 9 Mei. vm. 8 u. 64 gr. m. 12 u 75 gr. av. 4 u. 73 gr. F Verwacht Z. O. wind. Agenten te VlissingenP. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KrainingenP. v. d. Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij en te TholenW. A. yan Advertentïën Nleuwenhttijzen. Verder wo'rden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenlandte Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daltbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Geosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen Wij noodigen de kiezers in Zeeland ten dringendste uit om voorleden der Provinciale Staten cp Dinsdag 14 Mei a. te stemmen op de volgende aftredende leden en wel in het district op GOES. SLUIS. Voor het district HULST meenen wij dat, tegenover den algemeenen aanval, door een deel der tegenpartij gericht tegen de verdienstelijke aftredende liberale leden in andere distrieten, een krachtig protest ook daar gewenscht is, en raden wij allen, die met ons van die meening zijn, te stemmen op: De Standaard is zeer verontwaardigd dat er landheeren zijn, die hunne pachters bij zich doen komen om hun te zeggen op wie zij stemmen moeten, en meer dan éen zelfs het stembiljet invult. »Dit heet het volk opvoeden. Ons ergert dit Werk der duisternis" roept de Standaard uit. Zij beweert zelfs dat de landheer, die morgen in de courant las wat hij gedaan had, een kleur tot achter zijn ooren zou krijgen en zich schamen Zou over zijne dwingelandij. Maar is dit iets anders dan in den regel gebeurt? Loopen de kiezers niet allen voor hegeh en negentig honderdsten aan den leiband van het éene honderdste dat eigenlijk kiest Als men er eens de proef van kon nemen om de kiezers geheel hun eigen keus te doen volgen de menschen zouden niet weten; wiens naam zij op hun biljet moesten invullen. Maar dat menig landheer, zooals de Standaard beweert, dit zelf doet 't is mogelijkin dat geval echter deed hij maar juist hetzelfde als de drijvers van sommige richtingen. Men informeere eens hij de stembureau's hoevele biljetten met dezelfde hand zijn ingevuld hoevele er louter op last of gezag van anderen ingevuld zijn, kan niet uit de biljetten zelf bewezen worden. ArnhCt.) Bij kon. besl. is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Hertogenhosch mr. A. J. J. baron Van Styrum, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Nog zijn benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Maastricht mr. J. R. H. van Schaik, thans kantonrechter te Druten, en tot kantonrechter te Gulpen mr. G. R. A. Lemmens, thans griffier bjj het kantongerecht te Heerlen. Verder zijn benoemd tot minister van staat jhr. mr. G. C. J. van Reenen, vice-president van den raad van state; tot commandeur in de orde van den JVederlandschen Leeuiv mr. A. J. Swart, lid van den raad van state, en tot ridders van die orde jhr. mr. J. P. Humalda van Eysinga, lid van den raad van state; en mr. G. Roijaards, secretaris van den raad van state. In de Schotsche kerk te Amsterdam hield Woensdag de Vereeniging Mirjam hare 10e jaarvergadering. Deze vereeniging stelt zich ten doel het opnemen van kinderen, die in geen kerkelijk of burgerlijk gesticht opgenomen kunnen worden, rondzwerven en bij politie maatregel moeten worden ondergebracht. De koninklijke goedkeuring verkreeg zij op hare statuten dd. 6 Juni 1878. Reeds werden 38 kinderen door haar opge nomen en verpleegd. Zij worden opgeleid tot werklieden, eenige zijn reeds op een ambacht terwijl 4 meisjes dienstbaar zijn. Alhoewel Mirjam zoo noodig een gesticht kan houwen volgens hare statuten, besteedt zij hare kinderen uit en met goed gevolg. Door contributiën en giften wordt Mirjam in staat gesteld de verpleeggelden te voldoen, zij mocht zich verheugen in twee legatern waarvan een met vruchtgebruik is belast. De contributie bedraagt 3 's jaars en hooger. De ontvangst in 1888/9 bedroeg 2110.01J, de uitgaaf 2366.10, zoodat de rekening met een nadeelig saldo sluit van 250. Dit was oorzaak dat Mirjam de aanvrage tot opname van kinderen veelal moest afwijzen de begroo ting sluit eveneens met een tekort voor ver pleeggelden met 575. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren; Dr G. J. Yos voorzitter, Alex Terstallp, secreta ris, I. H. T. Scherwitz penningmeester, allen te Amsterdam, terwijl ook de heer dr L Hel dring te Middelburg, lid van 't bestuur is. Op den lln Mei wordt aangesteld tot onder-kapelmeester bij de Koninklijke Militaire Kapel van bet regiment grenadiers en jagers de stafmuzikant J. C. Trossel. Wij vernemendat in de op Woensdag avond alhier gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zijn benoemd: tot algem. penningmeester der Maatschappij, in plaats van den heer M. Volkrijk Liebert, overleden, de heer J. J. van Weel te Wolfaarts- dijk en tot algemeen secretaris der Maatschappij, in plaats van den heer J. H. Snijders, om ge zondheidsredenen op verzoek uit die betrekking eervol ontslagen, de heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Die laatste mededeeling, omtrent het verzoek om ontslag van den heer Snijders, zal zeker door allen, die met de Maatschappij van nabij bekend zijn, met leedwezen worden vernomen. Jaren lang heeft de heer Snijders de moei lijke en veel omvattende betrekking van secre taris vervuld op een wijze die verre boven onzen lof is verheven. Hij gaf daarbij blijk van een accuratesse, een werkkracht, waarin het moeilijk zal vallen hem te evenaren. Op de algemeene vergaderingen werd dan ook nooit nagelaten de hem rechtmatig toe komende hulde te brengen en de instemming, die deze vond, was geen loutere beleefdheids vorm maar kwam voort uit de overtuiging dat de heer Snijders voor de Maatschappij zulke groote verdienstèn had dat zij niet 'genoeg konden gewaardeerd worden. Het zal hem dan ook zeker, nu hij zijne betrekking neerlegt, niet ontbreken aan bewijzen dat men zijne diensten op hoogen prijs steltanderen zullen wel de gewenschte gelegenheid afwachten om daarvan te doen blijken, maar wij meenden niet onbeschei den te zijn door ons tot tolk te maken van zoo velen, die met ons hem zeer erkentelijk zijn voor al hetgeen hij, als secretaris der Maatschappij, tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft gedaan. Moge het zijn opvolger gegeven zijn op waardige wjjze zjjn voetstappen te drukken! De burgemeester van Middelburg ontving gisterenavond het volgende, telegram van /tetf Loo. «Jonkheer Sehorer, burgemeester van Mid delburg. Zijne majesteit de koning draagt mij op den gemeenteraad 'skonings bijzonderen dank over te brengen voor de gelukwenschen hoogstden- zelven aangeboden. Adjudant van dienst, Van de Poll". Naar wij vernemen heeft ook de burge meester van Middelburg flink zijn steun verleend aan het plan tot feestviering op 13 Mei, door Excelsior ontworpen, terwijl de onder scheidene autoriteiten eveneens voldingend be wijs hebben gegeven de plannen der vereeni ging krachtdadig te willen steunen. Het feestprogramma zal door Excelsior in overleg met den burgemeester vastgest eld worden. Naar wij vernemen bestaat bij Excelsior het voornemen om tegen a. Maandag nog een optocht te organiseeren en wenscht zij daarvoor op de vakvereenigingen en andere corporatiën alhier een beroep te doen. Wij vertrouwen dat, waar die vereeniging in zoo korten tijd wil trachten 's konings jubilé te Middelburg op waardige wijze te gedenken, zij ten deze geene teleurstelling zal ondervindenal is, dunkt ons, de tijd vrij kort om zulk een plan in alle opzichten te doen slagen. Ook te Koudekerke beeft.zich eene com missie gevormd tot het vieren van het jubilé van Z. M. den koning. Het raadhuis en het dorp zullen worden geillumineerd, dezangvereeni- ging zal enkele nommers ten beste geven, ter wijl des avonds eenig vuurwerk zal worden afgestoken In de Woensdagavond te Yerseke ge houden vergadering der kiesvereeniging Bur gerplicht zijn definitief tot candidaten gesteld de heeren J. H. Bybau te Colijnsplaat en mr J. C. R. van der Bilt te Heinkenszand (aftre dende leden) benevens de heeren J. J. Ochtman te Goes en J. Vereeke te Kruiningen. Hoewel zich overtuigd houdende, dat zij met de heide laatste heeren niet haar doel zou hereiken, kon de vergadering toch niet hesluiten zich hij net denkbeeld der Goesche vereeniging om slechts 2 candidaten te stellen te vereenigen. Men schrijft ons uit Terneuzen: In de Woensdag gehouden raadsvergadering is met zes tegen vier stemmen afgestemd het voorstel van het dagelijksch bestuur tot het verleenen van een crediet van 100 voor feest viering in de kom der gemeente bij gelegen heid van de herdenking van 's konings veer tigjarig jubilé. In dezelfde zitting is de behandeling van het bestratingsplan aangehouden tot de volgende vergadering, om inmiddels nader onderzocht te kunnen worden. Door het ministerie van oorlog is, op aan vrage van het bestuur, vergunning verleend om op rijks grond, buiten de vestingwerken, aan de westzijde van Terneuzen, petroleum- magazijnen op te richten. In de veiling van den boereninspan voor den heer P. Rubbens te Waterlandkerkje, Woensdag door den deurwaarder Hendrikse te Yzendijke gehouden, zijn de volgende prijzen besteedmelkkoeien 155 tot 230, vaarzen ƒ110 tot 155, eenjarige stieren ƒ100 tot f 120, kalveren 17 tot 43, werkpaarden van 200 tot 625 met veulen, éénjarige paarden van 200 tot ƒ240. Sinds vele jaren werden zulke hooge prijzen in openbare verkoo- pingen niet bedongenook niet voor de landbouwgereedschappen. Misschien is dit een goed teeken voor den landbouw. Woensdag werd op de bovenzaal der so ciëteit de Vergenoeging alhierj ten overstaan van den notaris A. M. Tak, in het openbaar verkochtde hofstede genaamd Nieuwenhove, in de gemeente St. Laurens, ter grootte van 16 h., 75 a., 80 c. voor ƒ15685 62 a., 50 c. bouwland voor 0011 h., 61 a., 30 c., weiland voor 151355 a., 90 o. bouwland voor 501; 4 h., 69 a., 10 c. weiland voor 4600. Al deze landen liggen in de gemeente St. Laurens. 1 h., 62 a., 70 c. weiland in de gemeente Vrouwepolder, voor 1510. Te Terneuzen werd Woensdag, bij publieke veiling verkocht het wrak van het ten oosten dier haven verbrande Engelsche driemastschip Rhine, met de daarin nog aanwezige lading spiegelijzer en hallaststeen. Daarvan werd kooper de heer S. L. Gobetz, te Middelburg, voor 130. Het bestuur van de afdeeling 's Hertogen bosch en omstreken van de Nederlandsclie ver eeniging tot bescherming van dieren heeft tot de hoofden der openbare en bijzondere jongens scholen te dier stede het navolgende schrijven gericht dat ook elders wel de aandacht ver dient. Bij persoonlijke ondervinding is ons gebleken, dat vele jongens, vooral in de vacantie-dagen, vermaak vinden in het kikvorschen stroopen. Dien armen dieren worden de pooten afgerukt of afgesneden en vervolgens worden ze wegge worpen, om in het zand of in het water, waar het toeval ze doet terechtkomen, onder de vreeselijkste pijnen te sterven. Gewis zult u met ons instemmen, dat der gelijke dierenmishandeling een zeer wreed en voor de jeugd ongepast vermaak is. Tot beteugeling zooveel mogelijk van dat kwaad, komen wij met vertrouwen een beroep doen op uwe medewerking. Wij hebben derhalve de eer u weled. beleefd te verzoeken, de onder uwe leiding staande leerlingen het ontzettende van. voorbedoelde martelingen ernstig te doen inzien en, onder opwekking van liefde voor de dieren, hun eenige wenken te geven, die, naar uw oordeel, kunnen strekken om de jeugd van dergelijke, uit bloot genoegen gepleegd wordende dierenmishande lingen terug te houden. Tot bereiking van dit doel zou wellicht mede nuttig kunnen werken, die jongelingen bekend te maken met den inhoud van art. 254 van strafrecht, luidende als volgt «Mishandeling van een dier wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of geldboete van ten hoogste 120. «Indien het misdrijf in het openbaar gepleegd wordt, wordt gevangenisstraf van ten hoogste vier maanden of geldboete van ten hoogste 120 opgelegd. «Indien tijdens het plegen van het misdrijf, nog geen twee jaren zijn verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige we gens gelijk misdrijf onherroepelijk is geworden, kunnen de straffen met een derde worden ver hoogd". Mogelijk dat u weled. wel termen vindt, om te gelijkertijd de in aantocht zijnde meikevers, die onder de jeugd aan velerlei folteringen bloot staan, in het medelijden der leerlingen aan te bevelen. Het Sociaal Weekblad vermeldt uit een ter inzage verstrekten brief uit Argentinië het volgende «Onlangs kwam een zekere Siepel, een Hol lander, die te Rosario een klein hotel heeft, bij mij en verzocht mij, op eene lijst te willen teekenen ten behoeve van acht Hollandsche gezinnen, die hier waren aangekomen zonder eenig geld en met 36 kinderen, die nu allen ziek waren. «Ik schreef in op de lijst en informeerde naar de menschen. Siepel vertelde mij dat hij ze uit het emigranten-hótel genomen had, waar zij niets of weinig te eten kregen en de kinderen stierven. Hij had een huis voor hen gehuurd. «Den volgenden dag ging ik er heen, en wat ik toen zag, hoop ik nooit meer in mijn leven te zien. Mannen, vrouwen en kinderen waren uitgeteerd van den honger. De armpjes en beentjes der kinderen waren alleen been deren en vel, juist zooals men op plaatjes van schipbreukelingen wel ziet afgebeeld, levende geraamten. «Ik ging dadelijk een dokter haleneen vriend van mij. Na de menschen en kinderen gezien te hebben, zeide hij, dat het eenige wat hij voorschrijven kon versterkend voedsel was, als melk, eieren en staal wijn. Voor sommige der kinderen was er geen hoop* daar hun ge stel te veel verzwakt was. (Drie zjjn reeds gestorven, en drie anderen zullen er ook niet van opkomen.) «Terstond opende ik een crediet voor die lieden, opdat zij melk en eieren zouden kunnen koopen. De Hollandsche consul opende een crediet bij den slager en bij den kruidenier. De inteekenlijst bracht 150 dollar op, waar mede wij hunne huishuur, bedden en begrafe niskosten hebben betaald. «De mannen hebben thans allen werk en eenig geld dat ik hun leende. Nu zijn zij boven water en zullen wel goed den kost kunnen verdienen." Acht gezinnen met 36 kinderen, maar zon der geld, daar in het vreemde land. Het lijden, dat zij doorstaan hadden, zon ten minste niet vruchteloos geleden zijn, indien de kennisneming er van op anderen in gelijke omstandigheden invloed oefende. Het einde van den Hel te Amsterdam het koffiehuis VEnfer geheeten is geweest dat de oudernemer met zijn inboedel door een deurwaarder op straat is gezet. En voor dit zoo weinig beteekenend zaakje, dat zijn eigen dood wel zou sterven, maakte de Tijd zooveel spectakel. Het hoofd van het mijnwezen in de Transvaal heeft achtereenvolgens de opbrengst der verschillende goudvelden in de Staatscourant, doen publiceeren en geeft nu eene recapitulatie. Daaruit blijkt dat de totale opbrengst der goudvelden in den Transvaal over 1888 bedraagt 460,466 19s. l{d., waarvan der regeering toe komt 391,659 18s. 8|d., terwijl het overschot naar private eigenaars gaat. Deze opgave geeft der Volksstem weer aan leiding tot ernstige klachten over het financieel beheer in de Zuid-Afrikaansche republiek. Er is weer aanmerkelijk verschil tusschen de opgaven van den auditeur-generaal en het hoofd van het mijnwezen, en zelfs is een som van 13,000 pd. st. nog niet verantwoord. Het blad Herinnert aan Èetgeen den gouvernements- vendutieafslager Cellievs overkwam, die voor eenigen tijd te Klerksdorp een aantal stand plaatsen verkocht en zegt «Geen van onze financieele ambtenaren dacht er toen aan den venduafslager verant woording te vragen toen hij het eerste paye- ment, dat dadelijk betaalbaar is, binnen een of twee weken nog niet gestort had. Onze lezers zullen zich herinneren dat de heer Celliers, geen lust hebbende om met zooveel contanten naar Pretoria te reizen, het geld dadelijk in de banK stortte op rekening der regeering en vergat het bewijs van storting in te leverenhem werd er ook door niemand naar gevraagd en bij bad dus desverkiezende gémakkelijk de rente er van in zijn zak kun nen steken. Het blijkt nu uit den staat van. het hoofd van het mijnwezen, dat zulks mot andere posten ook nog het geval geweest is, want er is nog na sluiting van den staat niet minder dan 13,000 verantwoord. Welk een treurig licht werpt zulk een mededeeling niet op ons financieel beheer Wanneer zal daarin verbetering aangebracht worden, of laten wij liever vragen: zal zulks ooit geschieden Het voorbeeld der tramkoetsiers te Weenen schijnt hij hun collega's der tramway te Graz navolging te zullen vinden. Dezen eischen 12 werkuren per dag en een loonsverhooging van 20 Kreuzer dagelijks. Te Ulm is een man plotseling waan zinnig geworden. Hij doodde met een bijl zijn eigen dochter en een vrouw, welke hjj tegenkwam Het is hekend hoe in Ierland de geeste lijkhei 1 te velde is getrokken tegen het mis bruik van sterken drank. Zij heeft in dien strijd overwonende Iersche katholieken heb ben het gebruik van whiskey laten varen. Maar zij hebben toen haat gezocht bij ether. Thans, zegt dr Rochard in zijn onlangs ver' schenen studie in de Revue des Deux Mondes kan men aan den reuk, dien de Ieren afgeven ontdekken welken godsdienst zij belijden. Rieken zij naar alcohol, dan zijn zij protestantrieken zij naar ether, dan zijn zij Roomsch-katholiek» Het nieuwste automatische toestel voor openhaar gebruik is een stoel, die van zelf opengaat als men er eenig geld in doet en zich sluit, zoodra de persoon, die er in gezeten heeftj opstaat. Deze stoelen kunnen in parken of wandelplaatsen aan muren, schuttingen of boomen bevestigd worden. Men werpt een Eng. penny in een busje, dat aan eene der leuningen van den stoel zit en de zitting valt open. Wil men even opstaan maar zijne plaats bewaren, dan kan men door een stokj een regenscherm of eene krant op de zitting te leggen, voorkomen dat deze dichtslaat. Doet men dat niet, dan knipt de zitting toe; zbodra zij van haren last bevrijd wordt. Datum. Plaats. 10 Mei Hansweert, 10 11 13 14 14 14 15 15 16 17 17 25 28 28 29 Middelburg, Arnemuiden, Ritthem, Biervliet, Middelburg, Vlissingen, Koudekerke, Groede, Middelburg, Serooskerke, Oostltapelle. Middelburg, Middelburg, Zuidzande, Zuidzande, Voorwerpen. Huizen, Scheepsafbraak, Hout, (verp.) Land, Inspan, Meubelen, Meubels enz., Huizen enz., Inspan, Huizen, Hofstede, Hout, verp. Jachtvelden Hofstede, Inspan, Inspan, Informatiën^ De Vos. Verlieij. De Vos. De "VVolff. Hendrikse. Notarishuis. De Wolff. Loeff. Hammacher Verheij. Tak. De Vos. Ontv. reg. Tak. Hammacher Hammacher

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1