„DE TENTEN VAN SEM." 13 FEU ILL ETON. Verspreide Berichten. RECHTSZAKEN. UIT STAD EN PROVINCIE. GRANT ALLEN VERKOOPINGEN, ENZ. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Middelburg. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter civiele zitting dier rechtbank, heden, Woensdag, gehouden, kwam voor de vroeger door ons gemelde zaak van een lid der sociëteit Van ongenuchten vrij, den heer T., te Goes, die voor zjjn lidmaatschap daarvan bedankt had, maar weigerde zijn aandeel in de schulden dier sociëteit te betalen. De kantonrechter te Goes had hem indertijd in het ongelijk gesteld en tot die betaling veroordeeld. Door den procureur van den oorspronkeljjken gedaagde, thans appellant, den heer mr. K. W. Brevet, werd eene conclusie van eisch ge nomen, waarbij hij de vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes verzocht en de veroordeeling van de sociëteit in de kosten, op verschillende gronden in die con clusie omschreven. De procureur van de geïntimeerde (de socië teit), de heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, verkreeg op zijn verzoek eene remise van 3 weken. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Middelburg waren, zooals wij meldden, 831 stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 1357. Hiervan waren, zooals heden bij opening der stembus bleek, 14 briefjes van onwaarde, waar van 13 blanco. De volstrekte meerderheid was dus 409. De heer J. F. van Dunné verkreeg 368, de heer J. P. Fokker 328 stemmen. Tusschen beide heeren moet dus eene her stemming plaats hebben. Voorts waren uitgebracht op de heeren W. A. de Rijcke 74, H. G. de Bruijn 28, J. F. M. Bourdrez 4, C. J. J. A. van Tejjlingen 3 en J. C. de Waal 2 stemmen. Eene stem verkregen de heeren A. A. Mes Gz,, N. Epkema, A.L. Wjjnne, W. E. Carp, mr J. P. van der Mieden van Opmeer, J. J. H. Doorenbos, J. Borsius, C. Verhage, D. J. Dron- kers en J. J. F. Evers. De vereeniging Excelsior alhier vormde reeds eenige dagen geleden het plan om den 12 Mei, ter gelegenheid van 's konings 40-jarig jubilé, een flink feest te organiseeren, doch besloot bij nadere overweging een afwachtende houding aan te nemen tegenover de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk, aan wie Excelsior gaarne den voorrang toekende. Nu echter tot heden de vereeniging Uit het volkVoor het volk geen bewijs gaf dat zij plannen maakte, om eenig feest te organiseeren heeft de vereeniging Excelsior gemeend dat het op haar weg lag de zaak ter hand te nemen en heeft zij zich tot de ingezetenen gewend om bijdragen, teneinde 13 Mei Middel burg ook blijk kunne geve van instemming met de bijna overal in den lande heerschende feestvreugde. Op de inteekenlijst, die daarvoor circuleert, gaf de heer commissaris des konings van zijne sympathie voor het plan een duidelijk bewjjs. Dit voorbeeld zal zeker wel navolging vinden Door wijlen mevrouw Leenhouts geb. Meertens is aan de Loterij van vrouwelijke Handwerken alhier een legaat van ƒ500, vrij van successierechten, geschonken, om uit de rente daarvan jaarlijks een prijs voor de ver loting aan te koopen. Uit Vlissingen schrijft men ons Naar wij vernemen zullen op Maandag aan staande ook illuminatie 's worden aangebracht aan de woningen der leden van het dagelijksch bestuur, het standbeeld van De Ruijter, het gasthuis, het weeshuis enz. Wij verwachten dat de blijken van belang stelling in het feest algemeen zullen zijn, hoewel dietengevolge der omstandigheden en de kortheid van den beschikbaren tijd, slechts eenvoudig kunnen zijn. Gaarne willen wij voldoen aan het tot ons gericht verzoek om, ter aanvulling van het bericht omtrent het in het water springen van een passagier van het stoomschip Prins Hendrik, kommandant D. W. van Boven, te melden dat de man zijne redding heeft te danken aan de goede inrichting aan boord van genoemd stoomschip, en hoofd zakelijk aan het flinke optreden van den kom- Vit het Engelsch VAN HOOFDSTUK XV. Een oase van beschaving-. «Vergeef ons, madame", hernam Le Marchant, onthutst door dien on verwachten aanval op zijn wellevendheid. »Wij zijn vreem delingen in dit land en, om de waarheid te zeggen, verwachtten wij te St. Cloud geen damesgezelschap. Bovendien bewijst gij ons al te veel eer. Wij studeeren eenvoudig ieder in ons vak en hebben in onze kampbagage eigenlijk geen behoorlijk gekleede costumes voor Europeesche gezelschappen. Wij zouden ons tenauwernood bij u durven vertoonen." Blake was zoo verbluft door die hooge hak ken en den Parijschen hoed dat hij het gesprek geheel aan zijn vriend overliet. Zooals ik zeide was hij niet heel ver in het Fransch, en hij begreep dat hij tot madame Padministratrice geen vraag uit Ollendorf over la femme du jardinier etc kon richten. Madame maakte een vriendelijke buiging en zei»Uw verlegenheid in aanmerking ne- mandant, die onmiddellijk alle tot redding be schikbare middelen wist in beweging te brengen. Ware dit niet het geval geweest, dan zou die passagier zeker niet veel kans op redding hebben gehad, daar het schip eene 17 mijls vaart had. Dinsdag 7 Mei herdacht J. de Rejj zijn 25-jarigen dienst bij de politie en justitie. Sedert 1864 is hij als gemeenteveldwachter te Kou- dekerke in dienst. Men schrijft ons uit Goes Dinsdagavond hield het bestuur van de Ver eeniging tot het bevorderen en regelen van volks vermaken alhier eene vergadering met genoo- digden, afgevaardigden van verschillende vereenigingen, aan wie de voorzitter, de heer J. P. S. Jonquière, meedeelde dat die vereeniging en Euplionia in overleg waren getreden om het 40jarig jubilé van onzen koning feestelijk te herdenken. Zij zijn van meening dat. hoewel de tijd kort is, er nog wel een optocht georgani seerd kan worden. Na onderlinge bespreking werd definitief in dien zin besloten. Tot deel neming aan dien optocht verklaarden zich bereid de kolfsocieteit Prinses Marie, een of meer personen te paard, de overige in rijtuigen; de handb. sociëteit Jacoba van Beijeren, 2 vaan deldragers te paard en overige leden te voet; de gymnastiekvereeniging G. O. E. S., vaandeldrager te paard, overige leden in 2 rijtuigen; de gymnastiekvereeniging Volharding, vaandeldrager en leden te voetde Kader- vereeniging met een zegewagen met 4 meisjes in nationale en oranje kleederdracht, geëscor teerd door leden der vereeniging. Ook verschillende andere vereenigingen zeiden hunne medewerking toe voor dit feest, dat op aanstaanden Maandag bepaald is. De heer J. F. de Graaf, conducteur der artillerie, tevens waarnemend fortwachter te Ellewoutsdijk, is als zoodanig, op zijn verzoek, overgeplaatst naar het fort aan den krommen Rijn, gemeente Utrecht, en wordt vervangen door den sergeant-schrijver Lauret, uit laatst bedoelde gemeente. Het departement Noord-Beveland der Maatschappij tot nut van '2 algemeen hield Maan dag 11. zijn gewone huishoudelijke zomerver gadering, waaromtrent kan worden medege deeld, dat de rekening sloot met een batig saldo ad f 25.40, terwijl de begrooting voor den volgenden dienst in ontvang en uitgaaf is vastgesteld op f 244. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat door 65 lezers een vrij druk gebruik is ge maakt van de leesinrichting des departements. Namens de Floralia-commissie werd aan 't departement medegedeeld, dat er tot een tweede proefjaar was besloten met een tentoon stelling te Cortgene, en dat aan de hoofden der openbare en bijzondere scholen van dit eiland gratis 15 potjes per school waren aan geboden. Het departement zou opnieuw een spreker bij 't hoofdbestuur aanvragen, die dan een volksvoordracht zou houden te Wissekerke. De heer J. Vermeulen te Colijnsplaat, aftre dend lid van 't departements-bestuur, werd als zoodanig herkozen. Voor 't hoofdbestuur werden de heeren Baart de la Faille te Amsterdam en jhr A. C. Roëll te Zierikzee als candidaten aangewezen. Omtrent de te behandelen zaken in de a. algemeene vergadering der maatschappij werd den afgevaardigde, den heer J. Sturm te Cats (plaatsvervanger de heer J. Vermeulen) een vrij mandaat verleend. Zaterdag arriveerde te Bruinisse een stoom boot, komende van Bordeaux, beladen met 1,200,000 stuks Fransche plantoesters voor den heer Z. Hoogerheide aldaar. Al die oesters zijn nog den zelfden nacht uitgezaaid, wat zeker noodzakelijk was, omdat ze reeds vijf dagen reis hadden. Op de Dinsdag te Hulst door ingelanden van den polder Melo gehouden vergadering is besloten geene nieuwe concessie tot tolheffing op den weg HulstGraauw meer aantevragen. In dien zin beslisten ook reeds vroeger de gemeenteraden van Graauw en Hulst naar aan leiding van een bij de commissie van beheer van genoemden weg met 9 tegen 2 stemmen genomen besluit tot opheffing van die tollen. Ten overstaan van den notaris J. A. de mende, geef ik u absolutie, monsieur, mits gij beterschap belooft. Gij ziet hoe edelmoedig ik ben. Gij waart zeker op weg om ons te be zoeken Welaan mijnheer de luitenant, dan zullen wij omkeeren en de heeren naar het fort vergezellen." Le Marchant aarzelde. Hij wilde niet onbeleefd zijn en toch stuitte het hem als eerlijk man tegen de borst om te doen alsof hij plan op dat bezoek gehad had. Bij wijze van middeweg kwam hjj op een geluk kig denkbeeld. «Niet in dit pak, madamezelfs in Al giers moeten wij les convenances eerbiedigen wij zouden zóo geen bezoek bij een dame dnrven afleggen. Om de waarheid te zeggen gingen wij pater Baba bezoeken." De dame zuchtte. «HelaasWij zijn al blij als wij bezoek krijgen, in welk costuum ook. Wij zijn bier niet te Parijs. Maar gij wilt ons toch zeker wel toestaan dat wjj u begeleiden tot aan het dorp «Zeer gaarne, mevrouw, gij zijt wel goed. Dit is een prachtige streek, zoo woest, zoo schilderachtig «En zoo onuitstaanbaar «Maar inderdaad, madame, het landschap is bekoorlijk. Het is hier een mooi land." «MooiDat geef ik toe, maar van verre gezien. Voor een schilder wellicht, maar voor een vrouw ligt het te ver van Parijs." En toch", zei Blake, eensklaps moed scheppende, «zjjn er nog veel erger plaatsen Wolff te Vlissingen zijn Dinsdagavond aldaar te koop gepresenteerd1 een huis aan de Schuitvlotstraat, hoek Branderijstraat, wijk G no 22, met een gedeelte pakhuis van G no 23, en 2o het overige gedeelte van het pakhuis wijk G no 23. Het eerste perceel werd toegewezen aan den heer F. D. van Stein, voor 1661het tweede aan den heer C. J. Rekkers, voor ƒ717. Van 7 en 8 Mei. Middelburg. Getrouwd W. Schnepper, jm. 24 j. met I. J. Maas, jd. 21 j. I. Lampers, jm. 29 j. metM. L. Flipse, jd. 27 j. W. C. Barentsen, jm. 28 j. met P. J. Priester, jd. 25 j. J. Kal- jouw, jm. 25 j. met J. Besuijen, jd. 23 j. Bevallen C. P. M. Hageman, geb. Minnaard, d. O. Kraak, geb. Hendrikse, z. P. van Daele, geb. De Smit, z. OverledenM. Matthjjsse, man van L. Jobse, 44 j. F. N. Bosschaart, d. 9§ m. Vergadering van heden (Woensdag) middag te 3 uren. Voorzitter de heer jhr. mr. L. Schorer. Afwezig de heeren Tak en Schorer met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt, in verband met de vreug devolle tijding, die 3 Mei tot het Nederland- sehe volk kwam dat Z. M. de koning de regeering weder aanvaardde, voor aan Z. M. namens den raad een telegram van gelukwen- sching te zenden. Dit wordt goedgevonden, evenals het idee om op den dag, dat de koning zijn 40jarig jubile viert, door een telegraphischen gelukwensch van de belangstelling van den raad in dit feest te doen blijken. Verder worden burg. en weth. op hun voorstel gemachtigd tot beschikking over eene som van hoogstens 250 om den 13 Mei op eenigszins officieele wijze de herdenking van den dag, waarop vóór 40 jaren Z. M. Willem III tot de regeering kwam, te vieren door het aan brengen van illuminatie aan eenige gemeente gebouwen en op enkele pleinen. De voorzitter stelt daarna aan de orde de vernie tiging van bewijzen van afgeloste en geconver teerde aandeelen van gemeenteschuld en benoemt daartoe eene commissie, bestaande uit de heeren Den Bouwmeester en W. H. Snouck Hurgronje. Vernietigd worden a. van de oude gevestigde schuld 5 aandeelen van 1000, 12 aandeelen van 500 en 7 aandeelen van 200 b. van de geconverteerde oude schuld 6 aan deelen van 500 en 1/5 aandeel van 500 c. van de leening van 1876 1 aandeel van ƒ1000; d. van de leening van 18811 aandeel van ƒ1000. De voorzitter deelt mede dat op de geldlee- ning der gemeente ad 78000 den 3 Mei is ingeschreven voor een totaal bedrag van 1388000, zoodat slechts een bedrag van nog geen 6 der inschrijvingen is kunnen worden toegewezen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Onder de ingekomen stukken, die vervolgens worden overgelegd, behoort o. a. een exemplaar van den inventaris van het oud-archief der stad Tholen door Hollestelle en Laban. Het verzoek van den heer dr. J. C. Bolle om met ingang van 1 Juli a. eervol te worden ontslagen als gemeente-geneesheer wordt inge willigd. Van den heer J. A. W. Daman is een adres ingekomen, houdende verzoek om, met ingang van 15 Juli, te worden ontslagen als gemeente- apotheker. Overeenkomstig het advies van het bestuur der godshuizen stellen burg. en weth. voor het verzoek in te willigen. Alzoo wordt besloten. Nadat besloten is tot af- en overschrijving op enkele posten van de gemeentebegrooting voor 1888 en goedkeuring is verleend aan een besluit van het burgerlijk armbestuur tot wij ziging en tot af- en overschrijving van eenige posten op zijne begrooting voor 1888, komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. tot be paling der grenzen tusschen de eigendommen der gemeente en van C. de Broekert en P. J. de Broekert bij de Nieuwepoort. in de wereld." «Misschienmaar bij gebrek aan nog erger, ben ik in dat opzicht meer dan voldaan zooals het hier is." Blake kroop weer in zijn schulp. Zelfs al had hij vlot haar taal kunnen spreken, dan zou dit vlugge Fran9aisetje hem toch de baas geweest zijn. Le Marchant, die uitstekend Fransch sprak, vroeg nu «Hebt gij hier lang gewoond, madame?" «Lang genoeg om de boulevards bijna vergeten te zijn. Vijftien jaar, monsieur; stel u zoo iets voor en ik betreur nog de Fransche keuken." «Dat is waarlijk zeer trouw." Monsieurzei zij met een spotachtig lachje, «vergeet niet dat uwe sekse het mono polie van wispelturigheid heeft." Zij wandelden alle vijf op een rij, langs den stoffigen weg naar het dorp, madame voortdu rend babbelende over al de bezwaren van haar leven, over de moeielijkheid om een goede modiste en goede koffie te krijgen, en vooral over de ondeugden en tekortkomingen van ces cochons cTindigènes. Over dit laatste onder werp dat in de kolonies gelijk staat met onze meidenpraatjes wijdde zij lang en breed uit, en zij schudde daarbij zoo herhaaldelijk met het hoofd, dat de veêren op haar hoogen hoed groot gevaar liepen om er af te waaien. «Geloof mij, messieurs", zei zij eindelijk en stampte in het stof van den weg, «wij Goedgevonden wordt die grenzen als volgt aan te nemen. a zuidelijk: het bestaande rasterwerk langs den openbaren weg; 6 oostelijkhet leveren van de voormalige meestoof; c westelijkde voorlijn ODgeveer overeenko mende met den tegenwoordigen stand van het rasterwerk d noordelijk: eene lijn zooveel mogeljjk evenwijdig aan de zuidelijke grens getrokken en hiervan zoover verwjjderd als noodig is om in verband met de overige grenzen het terrein van adressanten 3212 centiaren groot te doen zijn, zijnde de uitgestrektheid waarop zij volgens het tegenwoordig kadaster recht hebben. Een adres van A. Tilroe, houdende verzoek om eene uitloozing van zijn tuin op het in aanleg zijnd riool langs de Achtergracht, wordt, op voorstel van burg. en weth., gesteld in handen van het dag. bestuur ter afdoening. Waar in het voorstel van burg. en weth. gesproken wordt, dat bij inwilliging van het verzoek adressant een zekere retributie zal moeten betalen, vraagt de heer Snijders of het wel billjjk 'is den adressant, wien door het bouwen van anderen het sueeren is belet, daarvoor te laten betalen, terwijl andere in gezetenen voor de loozing niets betalen. De heer W. J. Sprenger, wethouder van fabricage, geeft inlichtingen, waaruit blijkt dat de suatie vroeger plaats had door een onbekend kanaal. De heer Snijders verklaart daarop in het voorstel te berusten. Vastgesteld wordt op een bedrag van 54.12 j een staat van oninbare posten hoofd, omslag over 1888. Ook wordt vastgesteld het kohier der inkom sten-belasting voor 1889 op een totaal bedrag van 73332. De heffing bedraagt 3 pet van het belastbaar inkomen. Alsnu komt ter tafel het volgende adres «Geven met verschuldigde achting te kennen ondergeteekenden dr J. C. Bolle, M. Ghijsen en F. M. Wibaut, allen te Middelburg «dat zij wenschen te koopen ongeveer 1200 centiaren grond, uitmakende het westelijk ge- deelle van het terrein tusschen de Goesche Korenmarkt en de Nieuwe Poort «dat zij hiervoor aanbieden eene som van éen gulden per centiare «dat zij, zoo aan hun verzoek wordt voldaan, dat terrein zullen inbrengen in eene op te richten naamlooze vennootschap, die zich ten doel zal stellen het bouwen van arbeiderswoningen en het verhuren daarvan, op zoodanige wijze dat de bewoner door het betalen der huur binnen een zeker aantal jaren eigenaar ken worden van het perceel; «dat zij de eigendomsoverdracht van het ter rein direct aan de bedoelde vennootschap wen schen te doen geschieden, zoodra de koninklijke goedkeuring op hare akte van oprichting zal zijn verkregen. Burg. en weth. stellen voor het gevraagde terrein behoudens verschillende voorwaarden, voor den geboden prijs te verkoopen, met uit zondering van een stukje grond dat bereids door een ander is aangevraagd, en het adres in- tusschen te stellen in handen van de financieele commissie. Alzoo wordt besloten. Nog is ingekomen een adres van de dames H. Snouck Hurgronje en L. G. C. Bakker, uit makende het bestuur v.in de Middelbargsche lawn-tennisclubhoudende kennisgeving dat het, zoolang dit terrein ongebruikt ligt, gaarne gebruik zou willen maken van het terrein van de vroegere commercie-compagnie en verzoekt om aan de club dat terrein tot het uitoefenen van hare spelen tegen eenen jaarlijkschen huurprijs van 30 te verhuren. Op voorstel van den voorzitter wordt goedge vonden de behandeling van dit adres aan te houden, in afwachting van het advies van burgemeester en wethouders en van de com missie van financiën dienaangaande. Yan mej. C. W. Hamakers, hoofd der ge meente-bewaarschool. is een adres ingekomen om, wegens 40jarigen diensttijd, eervol uit die betrekking te worden ontslagen. Burg. en weth. stellen voor dit verzoek in te willigen en adressante met ingang van 17 Mei te verleenen eervol ontslag onder dankbetui ging voor de door haar aan de gemeente bewe zen diensten. Dit wordt goedgevonden. zullen hier in Algiers geen rust en veiligheid hebben, voordat al de Fransche soldaten de handen ineen slaan, éen lange keten vormen en over heuvelen en dalen loopende, al de indigenes voor zich uitdrijven in de Middel- landsche zee." *Dest vraU, zei de officier van de genie en knikte toestemmend. «Strenge maatregelen, voorwaar", zei Le Marchant lachend. «Zoo moet Frankrijk haar zending der beschaving vervullen", herhaalde zjj, «de handen ineen slaan, het heele land doorloopen en al de Arabieren de zee injagen. Le bon Dieu heeft de wereld nooit gemaakt voor die honden van Arabieren." «Maar de Kabylen dan vroeg Blake, een nieuwe poging wagende. «Maak ik onderscheid tusschen hen, monsieur riep zij uit, zich eensklaps naar hem toekeerende, met een heftigheid die hem deed ontstellen. «Elke hond van een indigene is een Arabier voor mij. Ik maak geen onder scheid. Een inboorling is een inboorling, que voulez-vous, monsieur Aan den ingang der kleine kolonie bleef madame staan en zei met een beminnelijk lachje «Daar ginds, in dat groote huis links vindt gjj pater Baba. Du reste, ben ik zeer blij uwe kennis gemaakt te hebben. Het is zoo aan genaam om onze mooie taal zoo goed te hooren spreken. Au revoir Méssieursl Vergeet niet, Verder stelt het dagel. bestuur voor aan adressante een pensioen te verleenen van ƒ470.94. Daaromtrent zal het advies der financieele commissie gevraagd worden. Van de plaatselijke schoolcommissie is een schrijven ingekomen, waarbij verbetering in het gebouw van school C wordt gevraagd. Dit schrjjven is gesteld in handen van burg. en weth. om den raad van advies te dienen. Vervolgens wordt overgelegd de voordracht voor de betrekking van onderwijzeres aan de school G (hoofd mej. Van Slee), waarop ge plaatst zijn de dames M. H. J. Ummels te Maastricht, P. S. L. van Deinse te Rotterdam en N. Posthuma te Zaandam. Burg. en weth. geven tevens in overweging de te benoemen persoon te beschouwen als te zjjn benoemd tot onderwijzeres aan de gym- nastieKschool. De gezamenljjke jaarwedden bedragen 700. Tot stemming overgaande wordt mej. Van Deinse met 9 stemmen benoemd, terwijl op mej. Ummels 5 stemmen worden uitgebracht. Daarna vraagt de heer Snijders het woord om eene klacht te bespreken, die bij hem door een te goeder naam en faam bekend persoon tegen den gemeente-bouwmeester is ingebracht. Die persoon is Van Iren, die sedert jaren het sleepwerk voor de gemeente verricht en daarin zijn vader opvolgde, die dit ook vele jaren deed. Deze man, die voor zjjn gezin en zjjne oude moeder het brood verdient, is door den ge meente-bouwmeester uit zijne betrekking ont slagen op grond dat hjj niet heeft willen berusten in eene geldboete van 3 en ƒ5, hem door dien ambtenaar opgelegd. «Ik laat in het midden", zegt de heer Snij ders, «wat aanleiding tot die straf heeft gege ven, want ten slotte is den betrokken persoon toch het volle bedrag, waarop hjj recht had, uitbetaald, maar ik wensch te vragen op welken grond de gemeentebouwmeester het recht heeft die straf toetepassen. «Heeft de gemeentebouwmeester daartoe de machtiging van burg. en weth., of ontleent hjj die aan eenig wetsartikel, dan moet ik natuur lijk berusten, maar zoo niet, wensch ik nader inlichting aan burg. en weth te vragen". Bovendien wjjst de heer Snjjders op enkele bepalingen in de, waarschjjnljjk naar aanleiding dezer zaak door burg. en weth. gepubliceerde, voorwaarden van aanbesteding van het sleep werk der gemeente. De wethouder van fabricage, de heer W. J. Sprenger, deelt, in antwoord op deze klacht mede, dat Van Iren niet was gemeente-ambte naar, maar eenvoudig het werk verrichtte op grond van een contractje met den gemeente bouwmeester. Indatcontractjewas eene bepaling, tengevolge waarvan bjj dienstweigering door den bouwmeester geldboete kon worden toege past. Deze heeft aan die bepaling gevolg ge geven maar, aangezien het contract 1 Dec. 1888 was afgeloopen en niet vernieuwd, is aan Van Iren het geld terugbetaald. Na discussie, waarbjj de heer Snjjders en de heer Jeras wjjzen op de wenscheljjkheid om de voorwaarden van aanbesteding in het vervolg, evenals vroeger, door de betrokken com missiën uit den raad te doen onderzoeken, wordt besloten deze zaak aan te houden en de uitgeschreven aanbesteding uit te stellen. Nadat de commissie voor de vernietiging van obligatiën rapport heeft uitgebracht, wordt de openbare zitting gesloten en bleven de leden nog in comité bijeen. Te 's Gravenhage is Maandagavond op de Paviljoengracht een bejaarde vrouw, die kort geleden het ziekenhuis verlaten had, in een vlaag van krankzinnigheid te water gesprongen en haar zoon haar na. Het gelukte voorbijgangers de moeder, ofschoon bewusteloos, te redden, doch, bljjkbaar niet wetende dat ook de zoon te water lag, duurde het vrjj lang alvorens men ook den jongen man trachtte te redden. Men haalde slechts een ljjk op, hetwelk naar het ziekenhuis werd vervoerd. De moeder overleed den volgende ochtend. Te Tilburg werd een jeugdig wever, die pas van zjjn arbeid te huis was teruggekeerd, door den bliksem getroffen en gedood. dat ik Woensdag en Donderdag ontvang. Nu kunt gij niet meer zeggen dat gjj het niet weet. Ik verwacht u op mjjn eerstvolgende receptie." Met een coquette buiging van het gevederde hoofdje en een zwaai van haar gegarneerden rok verdween het boulevarddametje met haar militair geleide in de lange witte straat van het houten dorp. Le Marchant en Blake keken elkaar stil zwijgend aan en begonnen eindeljjk hardop te lachen over deze zonderlinge verschoning in de Afrikaansche wildernis. HOOFDSTUK XVI. De witte paters, «Zjjt gjj pater Baba, monsieur vroeg Le Marchant met eenige aarzeling aan een oud heer, in een witten rok en een Arabischen bournous, die de deur van het zendelingshuis opende. «Mijn naam is eigenlijk broeder Hierony- mus, mijn zoon", antwoordde de priester met een beleefde buiging «maar de indigenes, onder wie ik werkzaam ben met weinig succes naar ik vrees, want de verbreiding van het geloof gaat langzaam in Afrika kennen mjj beter als pater Baba. Wilt gjj binnenkomen en u een weinig opfrisschen 1 Wjj zullen u gaarne ontvangen." In het kale, witte vertrek, waarin zjj gelaten werden, zette Le Marchant den goeden pater

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 2