Donderdag 9 Mei. TE WAPEN!! N°. 109. 1320 Jaargang. 1889. Middelburg 8 Mei. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per kwartaal in Middelburg en per post franco f 2.I Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 cent. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement lager.1 Geboorte-, Trouw-, Dood-, en andere familieberichten met de daarop betrekking hebbende dankbetuigingenvan 17 regels 1.50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.1 Dinsdag 14 Mei. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. IIIDIHIIIIIK.SIIII (IIIHIM. Thermometer. Middelburg 8 Mei. vm. 8 u. 60 gr. m. 12 u 70 gr. av. 4 u. 61 gr. F Verwacht Z. wind. Advertentiën Agenten te Vlissingen: P.G. de Vet Mestdagh&Zoon, te Goes: A.A.W. Bolland, te Kruiningen: F. v.d. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te TholenW. A. van Nieuwenhtjijzen.Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen, en nemen ook het algemeen advertentie- moeten des namiddags te een uur bureau van Nijgh Van Ditmab te Rotterdam, en de flrma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het aan het bureau bezorgd zijn, willen Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G.L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger, voor België A. Grosjean Co. te Brussel. zij des avonds nog worden opgenomen. Die kreet klinkt op dit oogenblik allerwege. In het hoofdkwartier aangeheven, wordt hij langs al de gelederen der anti-liberalen herhaald. Maar wij twijfelen of de order, die daarbij tegelijkertijd wordt gegeven, wel stipt overal zal worden opgevolgd. Ja, wij hebben nog te veel vertrouwen in tal van kiezers, dat zij niet zóo verblind zullen zijn om op 14 Mei alle gevoel voor waardeering van bewezen diensten, van rechtvaardigheid en billijkheid met voeten te treden. Boven politiek-, boven partijbelang staat een hooger, een meer verheven belangdat van het gewest, waarin wij leven, en waaraan mannen van bekwaamheid, van ijver, van werklust en werkkracht jaren lang hunne beste krachten hebben gewijd. En de gedachte daaraan zal sommige teekenen getuigen daarvan reeds menigeen ervan terughouden om blindelings het dood vonnis uit te spreken over hen, die zij persoon lijk kennen als eerlijke, trouwe en bekwame wakers over de provinciale belangen. Te wapen roept men dagelijks al luider en luider. Vóór de regeeringtegen de liberale Eerste kamer, en tegen de vrijzinnige leden der Provinciale staten Ziedaar de leuze. Hoort slechts hoe men schettert en de groote trom roert„Geen onmanlijk aanzien des persoons, geen vleierij voor de machtigen, geen heulen met de Cöterie langer. „Heel het land door wordt nu reeds de kreet vernomenGeen enkel candidaat mag ik, als Christen, helpen kiezen, dan die goed stemt voor het Kabinet." l) Als Christen! Is het geen bittere ironie op zulk een manier een beroep te doen op hetgeen zoo velen heilig is, en, alleen bij wijze van kiesmanoeuvre, de regeering voor te stellen als de ware, de eenige goedehaar tegen standster als de slechte, de eigenbelang zuchtige Als christen! Alsof de stichter van dat christendom ooit de onrechtvaardigheid zou hebben begaan om louter uit politieke berekening te ver- oordeelen wat goed iste vonnissen op onrechtvaardige wijze hen die eerlijk hun plicht deden 1 Maar roept men verder boven het provinciaal belang gaat dan toch het Vader land. s) En terwijl men dit zegt, wil men het doen voorkomen, alsof men het provinciaal belang toch ook hoog stelt. Hoe rijmt dit te saam Elk goed huisvader begint toch met in de eerste plaats te zorgen dat in zijn eigen gezin alles naar orde en regelmatigheid geschiede. Hij begrijpt ten volle dat, wie met zijn kleinen kring begint, van zelt op de groote omgeving een goeden invloed uitoefent. En zou hij dan een trouwen dienaar, die eerlijk en met toewijding de hem toever trouwde belangen behartigt, die zijn godsdienst toont door stipte plichtsbetrachting, wegzen den, omdat hij anders denkt over sommige zaken dan hij zelf? Wie kan dat meenen Wie zal dat verwachten Niemand zeker, die nog hart bezit voor anderen, die begrijpt dat met verschil vaD meening onderlinge gehechtheid en erkente lijkheid voor bewezen diensten bestaanbaar is. En zoo is het ook in ons staatsbestuur. Standaard 6 Mei. Standaard 7 Mei. Wanneer de belangen der gemeenten goed worden behartigd, wanneer daar de zaken tot bloei en welvaart meewerken gaat het eene provincie goed. En wanneer de behartiging der provinciale belangen in goede handen is, dan kan het niet anders of het gansche land plukt daarvan de voordeelen. Is het dan wonder dat zoovele mannen van streng kerkelijke richting zich afkeerig toonen van het eenzijdig drijven, en bepaald weigeren in die richting mee te gaan, om zoodoende verdienstelijken mannen de kroon van het hoofd te nemen Maar de Provinciale staten zijn liberaal zij kozen een liberale Eerste kamer en dat is tegen het belang der regeering. Eilieve, vragen wij op onze beurt, wat misdeden tot op dit oogenblik de liberalen in de Staten-Generaal tegen het huidige ministerie Wij aarzelen niet te antwoordenniets hoegenaamd. Als dit kabinet werd bemoeilijkt dan ge schiedde dit door zijne eigen vrienden, hetzij uit onhandigheid, hetzij uit onvoor zichtigheid. Bij de behandeling der begrootingen viel van de zijde der liberalen de meest welwil lende houding waar te nemen. Bij de bespreking der bankwet waren het juist de liberalen die meewerkten in het belang des lands, doch zij stonden met den heer Haffmans vrij wel alleen. Bij de arbeidswet hielpen de liberalen trouw den minister, en de Eerste kamer nam met algemeene stemmen haar aan. Het ingediende ontwerp tot wijziging der schoolwet vindt bij de liberalen een welwil lende ontvangsten van, die zijde is nu en reeds vroeger zonder aarzelen de hand der verzoening gereikt. Wat heeft dan die liberale Eerste kamer tegen het kabinet misdaan Laat men toch rondweg haar booze daden ons noemen, duidelijk en klaar. Dit kan men echter niet. Maar wat men wel kan, doch liefst niet doet van zekere zijde, is erkennen hoe de liberale partij, hoe de liberale Eerste kamer vrij wat edeler, vrij wat beter, vrij wat eerlijker handelt en optreedt tegenover dit niet-liberale kabinet dan indertijd de anti liberale oppositie deed tegenover een minis terie van de vrijzinnige richting. Toen was er oppositie, louter om oppo sitie te voeren. Toen werden 's lands belangen, ja zelfs het welzijn van het land op het spel gezet om een regeering, die nog niet eens van bepaald liberale richting was, te dwarsboomen. En het land ten verderve te voeren achtte men destijds verhevener plicht dan in 's lands belang afstand te doen van overdreven eischen, kleingeestige haarkloverijen. Thans is er eene loyale tegenpartij in de Tweede, en in de Eerste kamer, die de regeering steunt, waar zij het goede wil. En aan die eerlijke houding van onze Eerste kamer, die zelfs reeds lang de macht heeft om dit kabinet het regeeren onmo gelijk te maken, is het te danken dat de staatsmachine zoo geregeld, zoo goed loopt, want trots den aanslag van het ministerie op haar leven, heeft zij tot heden alle partijdig heid op zij gezet. Maar juist op dit punt, in wat gij noemt een aanslag op het leven der Eerste kamer, schuilt een groot bezwaar onzerzijds tegen de provinciale staten,- aldus hooren wij ons toeroepen. En wij begrijpen dat men daarbij doelt op de mislukte poging der regeering om de provinciale staten om te zetten Wij zullen over die zaak niet in den breede meer uitweiden. Er is daarover reeds genoeg geschreven en gewreven. Maar dit merken wij alleen opzelfs aanhangers van de anti-liberale richting hebben erkend dat dit voorstel een onhandige manoeuvre van de regeering is geweestdat zij daarbij, vooral door de voorgestelde indeeling der districten in elke provincie, toonde de be langen der gewesten geheel en al over het hoofd te zien. En wij weten dat ook daarover door vrienden en aanhangers van het kabinet met afkeuring is gesproken. Het voorstel was zoo ongemotiveerd, zoo overhaast samen gesteld, droeg zoozeer de sporen van ondoor dacht te zijn, dat niet al te verblinde partij aanhangers daarvoor den minister allerminst lof konden toebrengen. De provinciale staten, van welke richting zij ook waren, deden een verstandige daad, die getuigde van practisch beleid, toen zij op dat voorstel niet ingingen. En wil men weten hoe weinig ernst het bij de tegenpartij zelve is met al haar geroep om wijziging en omzetting der Eerste kamer, dan vestigen wij de aandacht op het volgende: Bij de behandeling der grondwetsherziening in 1887 deed de heer Mackay het voorstel om de Eerste kamer te doen kiezen door dezelfde kiezers als voor de Tweede kamer, en dus aan de provinciale staten niet meer die keuze voor leden van het Hoogerhuis op te dragen. Dit was dus wel een gewichtige stap in dezelfde richting, die men thans zegt voor te staan. En dit amendement werd met 58 tegen 17 stemmen verworpen, terwijl zich onder de tegenstanders tal van anti-liberalen bevonden met de heeren De Savornin Lohman, Keu- ehenius, Beelaert« van Blokland en Schaepman aan het hoofd. En toch juist om de door de Provinciale staten bij die gelegenheid aangenomen houding wordt tegen hen de strijd met kracht aan gevuurd 1 Niemand mag gespaard worden Wat hij ook goeds deed voor de provincie, hoe lang hij ook reeds zat, zijne plaats moet geruimd worden, wanneer hij zich niet buigt voor de bevelen van het hoofdkwartier, waarin hoofdzakelijk de man van de Stan daard en die van het Centrum den scepter zwaaien. En wat dit zeggen wil in o n z e provin cie, in Zeeland? Wat gij dat bevel opvolgend doen gaat, gij Zeeuwen Wij kunnen het u gemakkelijk in enkele regelen ontvouwen. Gij zult dan den werk kring, waarin zij zoo nuttig zijn, gaan ont nemen aan mannen, die den meest eervollen staat van dienst u kunnen toonenop wie wij roemen mogen om hun toewijding en plichtsbetrachting. In de eerste plaats zou dan moeten vallen een man als de heer J. P. I, Buteux, die jaren achtereen alles gedaan heeft, wat hij kon, om Zeelands belangen te bevorderen. Reeds van 1856 tot op heden is hij daaraan werkzaam geweest. Van 1859 tot 1870 was hij lid van Gede puteerde staten; en die betrekking verwisselde hij met die van griffier. Als zoodanig was hij tot 1876 in functie, toen hij deze betrek king vrijwillig neerlegde en dadelijk weer als lid der staten en als lid van het Gede puteerd college werd gekozen. In de tweede plaats zal in het district Goes moeten vallen de heer mr J. C. R. van der Bilt, een man die reeds van 1850 af onafgebroken lid der staten en sedert 1851 als Gedeputeerd werkzaam is. Die mannen zijn doorkneed in de kennis der belangen van Zeeland. Hun werkzaamheid is even lang als eervol geweest. Telt dit bij u evenmin als bij de drijvers, die hen willen verjagen en als 't ware met schande doen heengaan? Vervolgens moeten ook vallen, wanneer die ultra's ten minste hun zin krijgen, mannen als mr N. J. C. Snouck Hurgronje (Middel burg), die, gekozen in 1865, in 1871 lid van Gedeputeerden werd, en de heer J. H. Bybau, (Goes), die, in 1859 benoemd, in 1878 als Gedeputeerde optrad, nadat hij in 1870 voor eene eervolle benoeming als zoo danig had bedankt. Dan zal ook een ander uitstekend lid van Gedeputeerden, de heer J. H. C. Heijse (Zierikzee) moeten beengaan, al toonde deze ook, na in 1877 gekozen te zijn, sedert 1879 dat hij als Gedeputeerde onmiskenbaar een eereplaats in dat college inneemt. Dan zal voor Middelburg voor een bekwaam, eerlijk, geacht man als mr D. A. Berdenis van Berlekom, die sedert 1878 lid der Pro vinciale Staten is, geen plaats meer zijn in het Gedeputeerd college, waarin hij zoozeer de aangewezen man was en is, dat zelfs door tegenstanders, en door een clericaal blad indertijd, toen hij benoemd werd, hulde werd gebracht aan zijne bekwaamheid en verklaard dat hij daar de rechte man was op de rechte Als de drijvers willen dan gaan die allen heen met mannen als de heer Jacob Hoogen- boom Bzn (Zierikzee) die reeds van 1853 af zitting heeftals mr T. A. Wagtho, die reeds sedert 1868 voor Tholen een plaats inneemtals mr F. J. Brevet en H. G Hammacher (beiden Sluis) waarvan eerst genoemde reeds sedert 1870 en de laatste sedert 1879 lid der Provinciale Staten is dan nemen voor Middelburg niet meer zitting de heeren Th. van Uije Pieterse die in 1878 en C. J. J. A. van Teijlingen die in 1879 voor het eerst werd gekozen. En de jongere als de heeren C. L. van Woelderen, (Middelburg), een man van energie en van handelskennis zooals wij juist in onze staten zoozeer behoeven als de heeren M. Bolle Lzn (Zierikzee) en Is. van Houte (Sluis), beiden in hun omgeving geacht en gewaardeerdzij moeten eveneens vertrekken. Is het wonder dat, bij zooveel stoutheid aan die zijde, meu aan den anderen kant, o. a. in het district Hulst, ook geprikkeld werd om tegenover anti-liberale leden candi- daten te stellen, en niet het voorbeeld van Goes te volgen, waar men twee anti-liberale aftredende leden niet in gevaar wil brengen Dat is het gevolg, wanneer men tot het uiterste wil drijven. Maar wij gelooven niet dat de Zeeuwen aan zulk een spel zullen meedoen. Te wapen is de leuze. Nu ja, wij maken die ook tot de onze, maar met gansch andere bedoeling. Te wapen roepen wij tot allen, die met ons begrijpen dat men zoo niet handelt tegenover degelijke mannen, aan wie de provincie verplichting heelt. Te wapen om hun, die ons tot onrecht vaardigheid willen overhalen, te toonen dat, wat onze godsdienstige meening ook zij, erkentelijkheid daarvan toch de grondtoon vormt en in ieder geval die gevoelens ons beletten o. a. mannen met zooveel jarigen dienst en van zoo groote bekwaamheid en ijver met schande te verjagen uit de gele deren, waarin zij tot op den huidigen dag zoo eervol hebben gediend. Er doen zich zoo schrijft men ons in de laatste dagen op Noord-Beveland een paar verschijnselen voor, die goeden moed geven op een voor dit eiland gunstigen afloop der a. s. verkiezing Een aanzienlijk getal kiezers van verschillende richting heeft zich openlijk verklaard voor de herkiezing van hun afgevaardigde, den heer J. H. Bijbau. Ook is door eenige zeer invloedrijke Noord- Bevelanders van niet-liberale richting op on dubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dat zij de niet-herkiezing der aftredende leden zeer zonden betreuren. Trouwens, afgezien van alle andere redenen en zonder iets af te dingen op de geschiktheid van de candidaten der tegenpartij, kan ieder kiezer met een gezond verstand op zjjn vingers uitrekenen, dat de val van twee mannen als de in dit district aftredende leden van Ged. staten volstrekt niet wordt opgewogen door de ver kiezing van de beide tegencandidaten of men moet van oordeel zijn dat het besturen der provincie Zeeland zoo maar allemans werk is. De mededeeling, dat namens Z. M. den koning en H. M. de koningin voor de feestviering ter gelegenheid van Zr Ms 40jarig regeeringsjubilé de voorkeur was gegeven aan den Maandag boven den Zondag, schijnt minder juist te zijn. Op aanvrage, na afloop van een raadszitting te Zwolle tot Z, M. den koning gericht, is door den adjudant van dienst namens Z. M. den koning geantwoord, dat K. M. volgaarne aan het gemeentebestuur aldaar de beslissing over liet omtrent het bepalen van den dag der feest viering van hoogstdeszelfs veertigjarig jubilé. Behalve het door den minister van justitie in de laatste bijeenkomst der Eerste kamer toegezegde wetsontwerp, betreffende de ge dwongen winkelnering, zal ook een wetsontwerp, houdende verbod van het dragen van wapenen, weldra de Tweede kamer bereiken. Vad Bij Zr. Ma. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Roermond, ter standplaats de gemeente St. Odilienberg, J. J. E. Corbey, cand.-not. aldaar. Volgens de Delftsche Opmerker kunnen dit jaar 20 ambtenaren ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indië worden gesteld, om te worden benoemd bij den burgerlijken dienst daar te lande, terwijl 12 plaatsen bij de rechterlijke macht beschikbaar zouden zijn. De minister van waterstaat enz. verleent Zaterdag 11 Mei geen audiëntie. De ziektetoestand van den heer Greeve, kan tonrechter te 's Hage en lid der Tweede kamer, heeft in de laatste dagen eene gunstige wen ding genomen, zoodat alle hoop bestaat op een spoedig herstel. De heer P. J. W. Klaarhamer te Middelburg is beroepen bjj de Ned. ger. gemeente (Dolee- rende) te Amsterdam. Tot gemachtigden van bet kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn gekozen al de candidaten van de kiesvereeniging Trouw aan Evangelie en belijdenis. De heer W.Gerritsen, pred. te Wierden, heeft voor de beroeping naar Oost- en West-Souburg bedankt. De heer W. Stroo te Vlissingen is be noemd tot onderwijzer aan de bjjzondere school te Huizen. Eerst in het heden ontvangen hijvoegsel tot de Staatscourant komt het koninklijk besluit voor, waarbij aan verschillende gemeenten in Zeeland ter inrichting van het lager onderwijs subsidie worden toegekend boven en behalve de vergoeding van 30 pet- Het zijn Burgh ad 200 Cliüge ad 3300 j Eede ad 300 Ellewoutsdjjk ad j 800Hein- kenszand ad ƒ250; Nisse ad/850; Retranche- ment ad 500St Philipsland ad 500 j Westkapelle ad ƒ1700 en Zuiddorpe ad ƒ400. ReedB vroeger meldden wij, op gezag der G. Ct, dat aan enkele der genoemde gemeenten die subsidiën waren toegekend. In Zuid-Beveland leeft naar tüeü önê schrijft de landbouwer in de blijde verwach ting dat de aanstaande oogst een gelukkige zal zijn. Over 't algemeen staan zomer- en wintervruchten naar wensch, dank Zjj de gunstige weersgesteldheid. Sedert het begin der lente is de ontwikkeling voorbeeldig. Het koolzaad staat nagenoeg in vollen bldei. De heerlijke gele kleur eri geur laten zich hier. en daar volop aanschouwen en genieten; terwijl dé bijen zich, vooral bij zonneschijn, beijveren onl hare taak zoo goed mogeljjk te vervullen. Deze vrucht heeft het tot dusver bijzonder ge troffen met de weersgesteldheid. Jammer dat de meeste boeren geen koolzaad meer zaaien. Sedert de suikerbieten zoo zijn toegenomen is de teelt veel verminderd. Het zaaien van suikerbieten is dit jaar echter niet druk. De geringe opbrengst van verleden jaar heeft velen in het sluiten van contracten terug gehouden en tot het telen van vlas doen besluiten. Wei- en klaverlanden verkeeren insgelijks in goeden staat. Vermoedelijk zijn op Mei Dinsdag reeds boeren in Goes, die hun paar. den vergasten op jonge klavers. Kersenboomgaarden staan wit van bloemen en beloven een ruime opbrengst. De bezending Friesch vee, die oorspron kelijk was bestemd voor de tentoonstelling te Windsor, maar daar geweigerd is, werd in éen slag verkocht aan een Amerikaan. Voor 1 koe werd o. a. 600, voor twee andere 500 per stuk betaald.

Middelburgsche Courant | 1889 | | pagina 1